DE NAZI'S TE NIJMEGEN VERLAAGDE PRIJZEN JOH. BÖTTÏNGA X FORTMANN HEHENKAMP EEN INTERPELLATIE IN DEN RAAD Colportage-verbod te wachten? Sportartikelen LANCESTRAAT 2S TEL. 59 WAARIN EEN KLEIN LAND GROOT KAN ZIJN MARKIEZEN EN ZONSCHERMEN LANGESTRAAT G3 IEL 88 ONBEWAAKTEOVERWEGEN FLORALIA-FEEST TE BAARN UIT DE STAATSCOURANT BAKKERIJ TENTOONSTELLING SOESTERBERG TE Onze Postvliegers onderweg HUMORHOEKJE De Vrijheidsbond vraagt in= lichtingen aan den bun gemeesler In do Woensdag gehouden vergadering vna den gemeenteraad van Nijmegen is behan deld een brief van de fractie van den Vrij licidsbond aan den loco-burgemeester, wet houder G. M. Busser, waarin gevraagd werd of de loco-burgemeester bereid is in lichtingen te verstrekken over de gebeur tenisscn van Zaterdagavond tijdens het verblijf van een aantal in Hitlcr-uniform gekleede in Duitschland wonende Neder- landsche nationual-socialisten, en of maat regelen zullen worden gctrolfen oin dergc lijke gebeurtenissen in de toekomst te voor komen. Wethouder Busser deelde mede, genegen te zijn mcdedcelingen to doen; of hij dat zou moeten doen naar aanleiding van het krantengeschrijf, was, zeide hij, een anderi kwestie. Er is, aldus de voorzitter, in den loop van de vorige week vanwege de groep van dr. van Rapp&rd een verzoek gedaan een optocht op Zaterdag te houden van nat ionaal-socialisten van het station naar de Harmonie. Deze is niet toegestaan. Ook is verboden het aanplakken van een biljet met hakenkruis. Er zijn ter vergadering in de Harmonie een honderd Nederlandsche nationaal-socialisten uit Duitschland geko men. Zij zijn in Beek gefouilleerd op wa penen en bun papieren zijn er nagezien. Zij zijn onder begeleiding door de gemeente Ubbergen getrokken en door de Nijmccg sche politie voor de grens ontvangen. Spc Ion en zingen en het dragen \an vlaggen is hun verboden. In een groep zijn zij ge togen naar de vergadering, die zij als gas ten hebben bijgewoond. Een zekere Peters uit Arnhem deelde aan do politic op haar vraag, onder wiens leiding de vergadering stond, mee, dat hij presideerde. Er was Zaterdagavond heel wat volk op de been. De politie had en heeft met de mentaliteit rekening gehouden en voor wat de openbare orde betreft, zich goed van haar taak gekweten. De politie heeft aan sommigen den toegang tot de Harmonie aan de zijdo van de Oude Stadsgracht ont zegd, waarom de nationaal-socialistcn haar hebben verweten, dat zij oorzaak was van het slechte bezoek der vergadering. De po litie heeft al het mogelijke gedaan, oin de vergadering zoo goed mogelijk te doen ver leppen. Met het oog op de woeligheden op straat vroeg zij-aan de uit Duitschland ge komencn, lioe dezen dachten naar huis te rug te keeren. Zij wenschtcn ook naar Beek van de tram gebruik te maken, waarom de politic er voor heeft gezorgd, dat cr een tram bij de Harmonie kwam. Nadat de voorzitter het daarna gebeurde, onzen lezers door de mededeclingcn in dit blad reeds bekend, had verteld, stond bij stil bij 't feit, dat de uit Duitschland geko- menen het hakenkruis op do mouw had den en zij meerendeels in bruine uniformen waren. Er is v.*el een wets-ontwerp, maar nog geen wet, krachtens welke de politie tegen dat feit had kunnen optreden. Even min kon zij Nederlanders beletten in Ne derland te komen en evenzeer het houden van een vergadering. Er is in de pers wel gewaagd van een minisleriecle circulaire aan de burgemeesters (spreker kent ze niet), dat zij niet zoo royaal moeten zijn met het toestaan van optochten, maar hier was van een optocht van Beek naar de Harmonie geen sprake. Wat dc tweede vraag betreft, kan spre ker als wethouder voor de toekomst moei lijk een toezegging doen. Slechts het wette lijk toelaatbare zal kunnen worden toege staan. Krachtens art. 219 van de Gemeen tewet kan de burgemeester bevelen geven welke hij ter handhaving, van de openbare erde noodig acht, mits, aldus de jurispru dentie van het artikel, hij de wettelijke voorschriften in acht neemt, dus niet dc Grondwet (in deze het recht van vereeni- ging en vergadering) aan kant zet. Hij kan ecu vergadering opheffen als daarin de orde wordt verstoord. Mr. Smects (R.K.) gaf met een beroep op prof. Kranenburg te kennen, dat z.i. Zater dag voor den burgemeester wel reden was belettend op te treden. Gelukkig verdient de politic een pluim voor haar beleid. Voor een optocht is geen criterium. Do voorzitter: Wil men een optocht, dan is vergunning van den burgemeester noo dig. Maar als een groep menschen zonder vaandels, muziek en zang op straat loopt, kan voor deze dien cisch niet woiuen gesteld. Mr. Smcets: Ilier was ernstige vrees voor verstoring van de openbare orde (art. 217 van de Grondwet), in welk geval de burge meester bevoegd is alle bevelen to geven, die hij ter handhaving van de orde noodig acht (art. 219). Is het in zoodanigen toe stand noodig, algomecno voorschriften voor de inwoners uit te vaardigen en onverwijld af te kondigen, dc burgemeester is er toe bevoegd (art. 220 eerste lid), in verband met welke laatste bepaling spreker met in het midden laten van de overige bepalin gen van het artikel inzonderheid nog wees op het zesde lid, inhoudend, dat bij twijfel, of in dc in het eerste lid bedoelde toestand aanwezig is, de voorschriften van den burgemeester binden, tot zij zijn ge schorst, vervallen of ingetrokken. In die bepaling zag spreker de macht van den burgemeester v ersterkt. Ernstige vrees ken er misschien Zaterdag niet geweest zijn, maar kan er later wèl zijn en daarom zou het spreker aangenaam zijn to vernemen, dat-hier in het vervolg zal worden gewei gerd, zonder aanzien van de partij, hetgeen Zaterdag is toegestaan. De voorzitter herhaalde, dat de burge meester zich heeft te gedragen naar de wettelijke voorschriften. Do heer Beukema (S.D.) merkte op, dat de voorzitter voor vrees voor het ontstaan van stoornis der openbare orde in de ver gadering. deze had kunnen verbieden. De voorzitter oordeelde, dat dit de zaak maar verergerd zou hebben, wijl de deel nemers binnen de muren minder agitatie verwekten dan zij wellicht op den openba ren weg zonden hebben gedaan De heer Beukema meende, dat, was de vergadering in hot belang van de openbare orde verboden, zulks 99 pet. van de Nijme- genaren zou hebben verheugd De voorzitter merkte nog op, dat do colporteurs op vroegere Zaterdagavonden het de politie meer lastig hebben gemaakt dan de bctoogers op den laatsten Zaterdag. Een herziening van de politieverordening met betrekking tot het eolporteeren zal den Raad dan ook binnenkort worden voor gesteld. Do heer Ten Dam Ilam zeide den voor zitter dank voor de mededeclingen op de vragen. Waardeering voor de hulpverleening aan Joodsche vluchtelingen GROOTE COLLECTIE NIEUWE STREPEN VRAAGT PRIJSOPGAVE Vele autobestuurders zijn in het geheel niet voor hun laak berekend Strenger keuring noodig! Het Handelsblad ontleent aan de „Ameri can Hebrew and Jewish Tribune", het te New-York verschijnende bekende Joodsche Weekblad een gedeelte van een artikel, waarin de ontvangst in Nederland der u Duitschland gevluchte Joden wordt be schreven. Nadat de arbeid der diverse hulpverle nende Comite's uitvoerig is beschreven, richt de correspondent zich tot alle Joden met de volgende aansporing: „De meest effectieve hulp, welke de Jo den over de geheele wereld aan het Vluch telingencomité kunnen bewijzen, is het in lichtingen te verschaffen omtrent de plaat sen, welke in uw land of stad vacant zijn Reeds eerder heb ik vermeld, dat zich onder do vluchtelingen goed geschoolde hand vverk6lieden van verschillend beroep, Intel lectueele arbeiders, onderwijzers, artsen kantoorbedienden, taalkundigen enz. bevin den. Een speciale emigratie-afdeeling van het comité houdt zich met deze zaken bezig en dank zij buitcnlandsche medewerking '6 deze er reeds in geslaagd, voor vele uitge wekenen in het buitenland een plaatsing te inden. Deze afdccling heeft uw hulp het meest noodig, en gij kunt haar op de beste ijze bijstaan, door plaatselijke comités op te richten, die zich bezighouden, met het vinden van arbeiTl voor de vluchtelingen in Holland. Een ten slotte zoo gaat het blad voort gedenk Holland! Dit kleine land, eveneens Frankrijk, hebben zeer ridderlijk gehandeld, door de eerste en practisch ge sproken ook de ecnige 6taten te zijn, welke hun deuren voor de vluchtelingen hebben opengesteld, daardoor blijk gevende van een grootmoedigheid cn humaniteit, waar dig aan de beste tradities in dc geschiede nis van deze twee landen. En laat de Joden over dc geheele wereld hun dankbaarheid aan Holland toonen, door hun zakenrelaties met dit land te ontwik kelen Iedere Hollandsche consul zal u gaarne vertellen, wat u in Holland kunt koopen Brengt uw vacantie in dit land door cn ziet zijn wonderlijk interessante oude steden; koopt Hollandsche goederen, reist met Hollandsche passagiersbooten, in dien u daartoe de gelegenheid openstaat. De vriendelijkheid cn sympathie, welke ons door de Hollanders is bewezen, mag door geen enkelen Jood, waar te wereld hij zich ook bevindt, ooit worden vergeten!" CONTINGENTEERINGEN. D e.n Haag, 17 Augustus. Do Staatscou rant van hedenavond bevat oen reeks van Minisleriecle beschikkingen ter uitvoering an ecnige contingenteerings-vvetjes, welke reeds eerder door de Staten-Gcneraal zijn aangenomen. Het betreft hier de contingcn- teering van den invoer van tafel- en servet goed en ander liuishoudgocd, zoowel afge past als aan het stuk, beddelakens en sloo- pen, naaigaren, tapijten, tapijtgoed, karpet- ton, loopers, kleedjes en matten, Dc jongste zeer ernstige ongevallen op on bewaakto overwegen hebben voor dc zoo- vcelste maal de bijzondere aandacht op den „stillen moordenaar' gevestigd, liet pu bliek, de pers houdt zich opnieuw met de kwestie bezig en dringt bij de regecririg, bij dïn Minister van Waterstaat op maatrege len aan om bescherming tegen den „stil len moordenaar', zooals een onbewaakte overweg thans genoemd wordt. Wil men, aldus schrijft ..St. Raphael", het gevaar van den overweg tot dc kleinst mo gelijke proportie terug brengen, dan zal men op twee manierm moeten te werk gaan, na melijk nagaan of men met het onbewaakt laten van overwegen te ver is gegaan en afdoende maatregelen nemen, dat Als be stuurders van automobielen slechts worden toegelaten lichamelijk en absoluut normale m jnsclien. Een machinist moet aan zeer strenge keu ring voldoen 1 Lichamelijk moei hij 109 pCl. zijn en geestelijk mag hij niet de geringste afwij king vertoonen. Wordt er bij de periodieke keuringen een afwijking gevonden, b v. vermindering der noodigj gezichtsscherpte, cf heeft zijn kleur onderscheidingsvermogen geleden, dan gaat hij van de locomotief af! Hij mag niet meer rijden, al is de afgekeurde voor zichzelf heilig overtuigd, dat hij in de praktijk niet den minsten last van de bij de keuring ge vonden afwijkingen hecRl Zoo handelt men en o i. terecht, want de veiligheid gaat voor alles met een machinist, dia zijn trein vervoert langs een „ijzeren lijn", op voOr hem onbekenden weg, met vaste, bekende signalen, enz En hoe gaat het niet een automobilist? Je moet hl een verbazende kruk zijn, als je geen rijbewijs kunt krijgen, als je bij wijze van spreken het stuur kunt vasthou den en niet blind bent, word je esn wette lijk bevoegd autobestuurder! Veel meer wordt voor het \erkrijgen van een rijbewijs niet verlangd! En hierin ligt do groote fout! Rijp en groen, oud en jong, allerlji soort „brillcnden" zitten achter het stuur „chauffeeren", dat het een lust heeft. Oude heeren en dames, die geui honderd meter ver behoorlijk kunnen zien zenuwachtige juffertjes, die bij het'minste wat er gebeurt de kluts kwijt raken, kwajongens, nog nat achter hun oorjn wildemannen en snel heidsmaniakken, die in de laatste plaats pas aan hun eigen en andere veiligheid schijnen te denken, zelfs menschen, die bij de slapste keuring ongeschikt moestan be vonden worden, die allen krijgen bevoegd heid om een auto te besturen! Daarom is een zeer belangrijk deel der auto-ongevallen, ook die op de bowaaktc en onbewaakte overwegen, terug te voeren tot de volslagen ongeschiktheid van den auto bestuurder. Wil men het aantal auto-ongevallen zoo krachtig mogelijk bestrijden, wil men den stillen moordenaar" heel wat minder werk" geven, dan zal men o.i. den weg op mostan om ieder, die in aanmerking wil komen voor een rijbewijs, niet alleen te keuren op zijn technische vaardigheid, maar ook ernstig moeten doen onderzoeken door speciaal daarvoor aangewezen 'gcnecs- heeren, of de gegadigdo voldoende lichame lijke en geestelijke geschiktheid heeft om een auto te besturen. Indien men ook dit middel te baat zou nemen, zou naar onze overtuiging het aan tal auto-ong2vallen verrassend snel dalea ook op de onbewaakte en bewaakte over wegen. B a a r n. Het bestuur van de Floralia- vereeniging heeft, besloten de jaarlijksche feesten te doen plaats vinden op 24 en 25 Augustus a.s. Voor die feesten is het volgende pro gramma samengesteld Donderdag, 24 Augustus a.s., des middags 1.30 uur, marcheeren de Floralia-kindcren met muziek van het speelterrein der opan- bare scholen de Oorsprong, door de gemeen te naar het feestterrein acnter Huize Pe king. De kinderen, dio ook willen deelne men aan den wedstrijd vcor versierde zon en regenschermen, worden om 1 uur op dat schoolplein verwacht. Als muziekkorps gaat mede de Harmoni) Crescendo en de mond accordeonvereenig'ng Excelsior. De op9tel ling van dezen optocht zal zijn: Sint-Boni faciusschooi, Nieuwe Baarnsche School Oosterschool, Smt-Aloysiusschool, Koningin Wilhelminaschool, Hervormde school. Prin ses Juiianaschool, School met den Bijbel Chr school Ie Lage Vuursche en de scholen de Oorsprong Op Peking aangekomen, houdt de Voor zitter een toespraak, met bekendmaking van de uitspraak der Jury en daarna van de domes-jury inzake de ecr?prijzen. Op het terrein zal de Harmonie conccr- teeren en zullen voorts de kinderen bezig gehouden worden door den bekenden goo chelaar Willy van Mouten, In de pauze zal een tractali» plaat* vinden Des avonds van 8 tot half 11 zal de ac cordeon-band .De Volendammers' een con cert geven, terwijl de nummcr9 afgewisseld zullen worden met het optreden van Willy van Houten. Vrijdag 25 Augustus as., om 10 uur uit reiking der behaalde prijzen: des middags van 3—4 uur wedstrijden in het bloembin- den door kinderen dij veldbouquetten heb ben ingeleverd De gekweekte planten moeten worden in geleverd op Woensdag 23 Augustus tus- schcn 4 en G uur, in den tuin van Peking de veldbouquetten cn fantasiestukk>n moe ten worden bezorgd in eigen vaasjes of pot jes op Donderdag 24 Augustus tusschen 8 9 uur. Het afhalen zal moeten geschie den op 25 Augustus tusschen 8 en 10 uur des voormiddago Deze beide dagen za! cr tevens ean bloe mententoonstelling -gehouden worden door de afdeeling Baarn en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De middaguren zullen worden opgeluisterd met een strijkje. In de roge lingscommissie hebben zitting, de hecren S. de Zo?te, J. Dijkgraaf en G. Imthorn. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van den Ncderlandschen Leeuw de Gene- raal-Majoor M. Boerstra, hoofd van den Generalen Staf van het Leger in Neder- landsch-Indiö. Bij beschikking van den directeur-gene raal der P.T.T. is met ingang van 1 Septem ber 1933 aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor fo Soesi de referendaris 2e klasse der P.T.T. W. v. Knaape, thans be heerder van het bijpost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Amsterdam-Noord. REGELING VAN DEN KINDER ARBEID. Bij de Tweede Kanier is een wetsontwerp ingediend tot toetreding tot het ontwerp- erdrag bcrcffendc den leeftijd van toela ting van kinderen tot liet verrichten van niet-industrieelo werkzaamhedep Gehouden Ier gelegenheid van de Ilinlos So es ter berg, lli Augustus. Ter gele- genheid van de II.I.N.T.O.S. werd cr van daag in de groote zaal van Hotel „lluis ten Halve" een bakkerij-tentoonstelling gehou den. welke uitging van de N.V. Meelfabrie ken der Nederlandsche Bakkerijen to Rot terdam Om half drie werd deze tentoon stelling, waaraan een wedstrijd was vooraf gegaan, geopend door den voorzitter van Soesterbergs Bloei, den heer Nooder, die als volgt sprak: Ik noem het een buitenge woon voorrecht om ook deze tentoonstelling te mogen betrekken in de gebeurtenissen van deze week. Zij is breed opgevat, wat ge deeltelijk ook te danken is aan het feit, dat ecnige leden onzer vereeniging Soester bergs Bloei een voorname plaats innemen in het bakkerijwezen In 't bizonder moet hier dank worden gebracht aan den heer Tammer voor de wijze waarop hij zich te dezer zake beijverd heeft. Hiermee is de V.V.V. het best gediend, wijl cr weer een gelegenheid geschapen werd om menschen naar hier te brengen, onderwijl de vakbe langen werden behartigd. Als men het ten toongestelde zoo beziet, dan komt men tot dc ontdekking, dat er kunstenaars zijn in verschillende vakken. Het „Eet meer brood" moet wel ingang vinden, wanneer het is, zooals het hier voor ons ligt. In dc praktijk is er niet altijd t-ijd genoeg om hieraan de uiterste zorg te besteden. Moge daarvoor meer gelegenheid komen. Alhoe wel ik geen kenner ben, zie ik toch wel, dat hier krachtige figuren aan 't werk zijn geweest, vooral de Maatschappij, die deze tentoonstelling heeft georganiseerd. Dat is een prestatie. En hiermee verklaar ik deze tentoonstelling voor geopend. Daarna richtte de heer J. van der Bloem, hoofdredacteur van den Ncderlandschen bakkersbond, een woord van hartelijkcn dank aan don voorzitter van Soesterbergs Bloei voor diens medewerking, alsmede voor den zilveren beker, een geschenk van de vereeniging, na alvorens nog een uit eenzetting te hebben gegeven over het bak kersbedrijf, dat op eigen kracht wil steu nen. Daarna bezichtigde men het tcntoqnge- stelde. dat zeer overzichtelijk op lange ta fels was uitgestald. De zaal was op eenigs- zins feestelijke wijze aangekleed Er was circa een 200-tal inzendingen binnen geko men, afkomstig van ongeveer 70 inzenders, allen uit den omtrek. Mon zag or alle gangbare vormen en afmetingen van wit tebrood, krenten- en luxebrood, op ver schillende wijzen, bereid en samengesteld. Een geweldig groote veelsoortigheid intus- schen, die haar ontstaan dankt aan 't ver- chil in smaak bij de consumenten. Het zelfde kan gezegd worden van het kleinge- bak, dat eveneens rijk vertegenwoordigd was. Ook was vertegenwoordigd van bo- X Pelikaan Ijsvogel Rijstvog. Snip 10—8 17—8 Amsterdam 17—8 10—8 17—8 Boedapest 16—8 Athene Mersainairuh 11—8 Cairo lu 8 Ruthawells Gaza 12—8 Bagdad Boeshir 118 13—8 Djask Karachi 13—8 14—8 Jodpoer 128 Allahabad 15—8 Calcutta 11—8 Akyab 10—8 16—8 Rangoon 00 Bangkok Alor Star 17—8 Singapore 16—8 9—8 Medan Bataxia 16—8 co 1 O v w Vertrek van hït eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 24 Aug ustus. ongenoemde fabrieken de afdeeling boter cn vetten, welke bij de toebereiding van kleingcbak worden gebruikt. Evenzoo de firma A. J Ernens uit Utrecht met aller hande bakkerijgereedschappen, waaronder een deegmachine. Van het uitgestalde maakte vooral liet witte- en krentenbrood een zeer goeden in druk naar hoedanigheid Bij den gehouden vakwedstrijd werden de volgende uitslagen vastgesteld: Klasse L Watcrbusbrood: 1. B. Vervat, Leërsum; 2. T. van Zwol, Weesperkarspel; 3. G. Rietveld, rle Bilt; 4. G. Westveen, Nieuwersluis; Eervolle ver melding wed D. M. Brokking, Viancn cn R. van den Berg, Lecrsum Klasse 2. Krentenbrood: 1. D. Dorrèsteijn, Zeist; 2. G. Westveen, Nieuwersluis; 3. C. Koopman, Ju»'-a Juc. Schimmel, Woudenberg. Klasse 3. Luxe klein brood: 1. A. Sikking, Bussum; 2. A. Mosterd, Amersfoort; 3. D. H v. d. Berg, Soestcr- berg. Klasse 4. Beschuit: 1. Jac. Schimmel, Woudenberg; 2. G. Westveen, Nieuwersluis; 3. H Schouten, Achterveld. 4. C Kooyman, Jutfaas. Klasse 5. Koekjes (zandgehak):. 1. A. Roodbèrgen cn G üvereem, Amers foort; 2 E van Brummelen, den Dolder: 3. Joh. Kaatee, Soestdijk; 4. II. v. Oostrum, Westbroek. Klasse G, Korstgobak: 1 A. Sikking, Bussum, 2. A. Mosterd, Amersfoort; 3. J. de Kloet, Vreeland. Kampioensprijs: do zilveren beker aange boden door S. B. A. Sikking. Bussum. De jury bestond uit de heeren. H. G. Zij- fers, Hilversum, voorz.J. v. d. Blom, Heemstede, secret A. v. d. Bovenkamp, Zeist. II. J. Oude Wecrnink, Hilversum; G. Iloogenboorn, Amersfoort, D Wernsen, de Bilt; A. Heetcbrei, Harderwijk; A. Tam mer, Soestcrberg Aan de Hintos werd om 3 uur o m. nog een bezoek gebracht door den burgemees ter mr. G. Deketh vergezeld van den in specteur van politie en verwelkomd hier door den heer C. J. Nefkens, voorzitter van het uitvoerend comité. Op hun wandeling door het tentoonstellingsgebouw, waarbij ke stand met aandacht betteken werd. werden de heeren rondgeleid door de hee ren Nefkcns cn J Habes, secret, van het comité. Na afloop hiervan begaf de burgemeester zich naar de bakkerijtentoonstelling, waai de heeren ook alles in oogcnschouw namen, hierbij voorgelicht door dc heeren II G. Zijfers cn A. Tammer. Over beide exposi ties was de ^burgemeester zeer voldaan. LAWN-TENNIS-WEDSTRIJDEN TE BAARN. Baarn. De jaarlijksche tenniswed strijden. uitgeschreven door de Baarnsche Lawn-tcnnisclub, zullen dit jaar plaats vin den van 2327 Augustus a.s. Meneer: „Waar zijn rn'n kleercn, Jevous?" Huisknecht: „Dat weet ik niet, meneer. Ik probeerde het van u te weten te komen toen u vannacht thuis kwam." (London Opinion)* j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6