Tarwe creackers WERK VAN 'T LEGER DES HELLS WEET U: Omtrek ARTIFORT FAUTEUILS fa. M.RN. OOSTERVEEN DE RECLASSEERING Jaar van ingespannen arbeid GLASTRA'S VISCHHANDEL BRAAT BEDANKT DOODELIJK ONGEVAL TE ZUILEN ALLEENVERKOOP Firma J. W. van ACHTERBERGH MEUBILEERING - WESTSINGEL 10-13 POSTDUIVEN IN DIENST DER WELDADIGHEID Langestraat 42 - Tel. 77 een uitmuntend kracht- voedsel 22 cent per pakje Radioprogramma In 1932 heeft het Leger niet minder dan 14.135 celbezoeken verricht Wij ondervingen het reclaesoerings-jaar- verslag 'van het Leger des Hêlté over 1932, waaraan het volgende ie ontleend: M'ët 'dankbaarheid ftiogen wij op het af- geloopen jaar terugzien. Ondër leiding vart den maatschappelijk 6ecretaris, It. kolonel J. Wijkhuizen en diens assistent voor het recla6seerings\verk, adjudant J. E. v. Eekèn, konden wij» be halve waar Wij stonden voor het onver biddelijke 'der tijdsomstandigheden, over het geheel nog uitbreiding aan ons werk geven. Ondanks "het sluiten van strafgestichten nam hre% aantal celbezoekers toe, alsook hét aantal uren aan dit werk besteed. Wij denken met waardeering aan dezen ar^ béid, waaraan tal van kameraden deelna men. Het is hun taak te zorgen, dat niet één gevangene aan hun aandacht ontgaat, dat zij getrouw bezocht worden en dat er voor hen gedaan wordt wat maar mogelijk 16. Het Leeuwarder verslag vraagt aandacht voor de lang-gestraften. Zij vragen meer nog dan anderen voortdurende belangstel ling. Het plaatsingswerk moest lijden onder de groote werkloosheid, een geesel, die de geheele wereld treft. Aan ons toezicht waren meer personen dan ooit toevertrouwd. Wij hadden ver wacht, dat door de werkloosheid en de ge volgen daarvan een aantal tenuitvoerleg gingen van voorwaardelijke straffen en ter mijnen wel een stijgende lijn zou vertoonen, hetgeen volstrekt niet te verwonderen zou zijn geweest. Het valt mee. De door de bri gades ingestelde spreekuren, waardoor zij soms zelfs een wekelijksch contact met de jongemannen onderhouden, doen vermoe delijk hier hun invloed gelden. Het telkens voelen van de toezichthoudende hand houdt de herinnering aan het gevaar levendig. Het aantal voorlichtingsrapporten nam eveneens toe. Zulk een rapport is een be langrijk stuk werk; de samenstelling ervan kost menigmaal veel tijd, veel arbeid, veel hoofdbrekens. Het gevaar van overbelas ting der bureaux is niet denkbeeldig. Het is hun taak, geschikte medewerkers in het werk te betrekken, om hen zooveel moge lijk van werk en zorg te ontlasten. De Zorg voor recreatie in het Strafge- stichL waaraan de reclas6eering ook mede werkt, behoort mede tot de verantwoorde lijkheden onzer brigades. De medewerking der betrokken autoriteiten ten deze neemt toe. De hulp door onze maatschappelijke in richtingen voor mannen, vrouwen en kin deren aan de reclasseering verleend, nam 1oe en is van groote waarde. Dank zij de onderlinge samenwerking zijn onze briga des in 6taat in alle voorkomende gevallen, zij het dan ook tijdelijk, tc voorzien. Ook andere, bier niet genoemde, ondcr- deelen van het werk gaven reden tot te vredenheid. Het wa6 een jaar van ingespannen ar beid een jaar, waarin, naar wij hopen, blijvend heretel-werk verricht werd. In 1932 hebben de celbezoekers van het Leger niet minder dan 14135 celbezoeken verricht en daaraan 7586 uur besteed. Het is merkwaardig te bemerken, hoe verschillend het standpunt is, dat do direc ties der Strafgestichten innemen. Klaagt de eene brigade over weigering van verzoeken, de andere juicht over de medewerking. In de cene strafgevangenis worden, op grond van een vroeger voor schrift, muziekuitvoeringen geweigerd zelfs wa6 vroeger een viool om den zang te begeleiden contrabande in de andere gaf zelfs een groot Engelsch Lcger-muziek- korps een uitvoering. Zoo ook wat betreft het verstrekken van een kleine versnapering op Kerstfeest. Dit was hier een streng verboden onderneming, daar een zeer gewaardeerde. Öok was liet verboden een uitvoering te openen met ge bed en een kort inleidend woord te spreken, in een ander strafgesticht leidde de Heils officier ter plaatse, tot genoegdoening van alle betrokkenen, den dienst met Kerst feest." De reacties op dit werk zijn treffend. Een brief, ontvangen door de brigade Den Haag luidt: „Aangenaam verrast was ik, toen Zater dag een beambte mij een korfje met tulpjes en kerstgroen overhandigde met de mede- deeling: „Van het Leger des Hei Is". Daar staat het nu en mijn oogen zoeken telkens weer het mandje, dat het vermo gen blijkt te bezitten mijn cel eensklaps een prettiger aanzien te geven dan anders en waar de tulpjes hun vuurroodc kopjes uit het groen steken als kinderen, die op gewonden en verlegen zijn en toch zoo graag hun boodschap willen volbrengen. Naar mijn aard en aanleg heb ik de bood schap vertolkt en ben u dankbaar, zeer dankbaar voor deze fijngevoelige attentie Temeer daar uwe Organisatie ook anders denkenden niet blijkt uit te sluiten bij uw pogingen den gevangene in zijn eenzame Kerstdagen te wijzen op een hoog schoon levensdoel. Ik heb hiermede uiting willen geven aan mijn erkentelijkheid en wensch u succes in Uw' streven toe." Over de voorwaardelijke veroordeelingen lezen wij in het verslag; Langzamerhand heeft het W-instituut zich baan gebroken. Het kind had geen gemakkelijke jeugd wat volkomen te begrijpen is. Leeken toe gelaten op het anders zoo ontoegankelijke terrein van het Strafgesticht; leeken belast met VT-rapportage; leeken nu ook nog voor het VoorLichtingswerkl Mochten wij, een hartelijke ontvangst verwachten? Om twee redenen niet. Vooreerst wijl nie mand graag Indringers op zijn erf toelaat en voorts omdat de Reclasseering nog vrij wel onbekwaam was voor het werk. Zij stond dit zal moeten worden toegege ven ook nog voor onontgonnen terrein Gaandeweg is het voorlichtingsrapport bij de strafrechter echter onmisbaar geworden- In de onderscheiden arrondissementen be reikt het de magistratuur ook lange ver schillenden weg Voorts stelt de eeno ma gistraat er meer prijs op dan de ander. Een ambtenaar van het O.M. zei tot de Reclas seering: „U hoeft er niet op te rekenen, dat ik anders dan bij. hoogc uitzondering op zal dragen een reclasseeringsrapport in te stellen". Van andere zijde zijn opdrach ten aan de orde van den dag. Het hoeft wel geen betoog, dat een objec tief voorlichtingsrapport een bestanddeel behoorde te vormen van elk strafdossier. Hier dient een misverstand, dat hier en daar bestaal, uit den weg geruimd. Wij bedoelen hier natuurlijk allerminst, dat ieder geval vatbaar voor VV zou zijn Daar gaat bet niét om bij een voorlichtingsrapport. Zulk een rapport kan geheel los staan van olke gedachte aan VV. Het bedoelt alleen Recht bank en O.M. van voorlichting te dienen over de persoonlijkheid van den verdachte. Kan dit ooit schaden? Neen! Géén voorlich ting wèll Daarom was het naar onze bescheiden meening een gelukkige greep, do reclassee ring ook te belasten met het voorlichtings werk. Zfj was hier het aangewezen orgaan om den rechter voor te lichten. Zij bestaat uit personen, die midden in het loven staan. Zij is niet vereenzijdigd door speciale studie, zoomin als door beroep. Zij is on afhankelijk, zij is geen partij in het geding, zij kan objectief zijn. Waarom zou zij wit: zwart noemen en zwart: wit? Zij heeft er geen belang bij. liet O.M.» de verdediger, de verdachte, de rechter, de benadeelde, elke partij komt voor het hare op, elk neemt zijn eigen standpunt in. Zij staan menigmaal los van elkaar! Het voorlichtingsrapport vormt het verband tusschen hetgeen naar voren i6 gebracht. Zoo vervult het bescheiden, onpartijdige, Objectieve voorlichtingsrapport, door des kundige hand samengesteld, een belangrijke rol in de berechting." Tenslotte bevat bet verslag tal van bizon- derheden en cijfers over do andere takken van dienst. SNELLE PROCEDURE. Een lezer van de N. R. Ct. deelt in dat blad een aardig staaltje mede van activi teit onzer ambtenaren cn vlotte overheids bemoeiing. Hij schrijft: In Italië op een autotocht werd mij een tasch ontstolen, die o.m. het nationaliteits- bewijs van de auto bevatte. Aangezien dit stuk, dat bij het binnenkomen van Neder land moet worden getoond, derhalve niet meer aanwezig was. richtte ik mij Woens dag van Lugano uit tot den ontvanger, wiens kantoor het document indertijd had uitgereikt. Ik deelde hem mede, dat ik Zondag bij een bepaald grenskantoor het land dacht binnen te komen cn verzocht hem, deze binnenkomst op eenigerlei wijze mogelijk te maken. Met eenigszins bezwaard hart wachtte ik den loop van zaken af. Bij aankomst aan het bedoelde grenskantoor echter, lag daar reeds een ministerieele beschikking, verge zeld van een duplicaart-nationaliteitsbcwijs gereed, dat na een korte contrólc werd uit gereikt. Binnen vijf dagen was de ambte lijke weg van Lugano, naar de standplaats van den ontvanger, via het departement ran financiën, naar het grenskantoor of- gelegd. Hulde voor deze buitengewoon vlotte overheids-service. NAZI-ACTIE IN DE MIJNSTREEK. Vergadering door de politie overvallen. Ondanks liet feit, dat het den Duitschcrs verboden is in on6 land politieke propagan da te voeren, is den laatston tijd in Schin- veld door eenige Duitsche nationaal-socia listen een voorzichtige en vertrouwelijke propaganda gevoerd. De polilio had echter van een en ander lucht gekregen on toen Zondagavond in een café ter plaatse een uit geschreven vergadering beginnen zou, ver scheen zij ten tooneelc en arresteerde een groep nazi's met hun „Führer" aan het hoofd. Zij werden naar het gemeentehuis overgebracht cn aldaar verhoord. Het blcok dat de vergadering bezocht was door een 20 tot 25-tal personen, allen van Duitsche nationaliteit. Een zevental van hen bloek bovendien over de grenö tc wonen. Zes van dezen werden over do grens gebracht, ter wijl een zevende in arrest werd gehouden. Het café, waar vergaderd werd, zal nu waar scbijnlijk gesloten moeten worden. (Meb.). HOFBERICHTEN. ILK.II. Prinses Juliana heeft Dinsdag de vergadering van den Raad van State bijgewoond. De Koningin, de Prins cn de Prinses stellen zich voor. den verjaardag van Hare Majesteit door te brengen ten paleizo Soost- dijk. NEDERLANDSCHE BANK. Amsterdam, 22 Augustus. Met Ingang van 21 Augustus is bij de Hoofdbank be noemd tot waarnemend Adjunct-Secretaris, de heer dr. A. Houwink. pmnMNHB&HBi dat wij aangekocht hebben VAN BERKEL'S VISCHSNIJMACHINES, voor het uitsnijden van onze bekende soorten heerlijke gerookte ZALM, PALING, MAKREEL, BOKKING; enz. Machinaal uitgesneden gejookte visch, wil zeggen, U krijgt vrijwel de dubbele hoeveelheid als voorheen enniets geen afval. Neemt eens proef, wij snijden de visch uit op iedere gewenschte dikte 1 AMERSFOORT Utrechtschestaat 40 MEERMALEN BEKROOND Telef. 92 Ah lid van de Nationale Boeren Tuinders* cn Middenstandspariij Gisteren werd tc Utrecht onder voor zitterschap van mr. C. Vervoorn oen alge- meene vergadering gehouden der Natio nale Boeren-, Tuinders- en Middenstands- partij. Een groot aantal leden was aan wezig. Onder de ingekomen stukken was een motie, waarin mr. Vorvoorn werd ver zocht als Kamerlid te bedanken cn als voorzitter af te treden en oone, waarin het geheele bestuur werd verzocht on bloc hun mandaat neer te loggen. De afgevaardigden der noordelijke pro vincies en van Geldorland alsmede een aantal leden maakten bezwaar tegen deze moties, waarna de oerste motie door de voorstellers werd ingetrokken, terwijl de behandeling der tweede motie werd uitge steld tot de volgende vergadering. Hierna \verd door den heer A. Braat medegedeeld, dat hij zich bij een on ander niet neer kon leggen cn zich genoodzaakt zag te bedanken als lid der partij, welke verklaring onder diepe stilte werd aange hoord. De heer Braat verliet daarop de vergade ring. Hierop werden de overige agendapun ten afgehandeld. Vijfjarig jongetje door auto gegrepen bij het oversteken Zuilen. Hedenmorgen stak een onge veer 5-jarig jongetje ter hoogte van de R.K. kerk van achter een auto plotseling den Amsterdamschen straatweg over cn lette blijkbaar niet op een auto. komende uit tegengestelde richting. Het knaapje werd door deze wagen gegrepen cn over reden. Na voorloopig verbonden te zijn door enkele doktoren is het jongetje, dat ernstig gewond was, overgebracht naar oen ziekeninrichting te Utrecht, waar hot spoc dig na aankomst is overleden. Den ho- stuurdor van do auto treft geen schuld. VERGADERING DER ZWEEFCLUB „SOESTERBERG". Er wordt een toestel gebouwd voor 2 personen. Soe6terberg. In Huis ton Halve al hier vergaderde dezer dagen de zweefclub Soesterberg, onder presidium van den heer van Goor den Oostorlingh. De opkomst wa6 zeer groot. Van do 40 leden, waaruit de club beslaat, waren er ongeveer 30 aanwezig, on der wie ook mej. Sommer uit Utrecht, die weer radicaal genezen cn even enthousiast is als vroeger, waarvoor zij een extra com pliment kreeg van den voorzitter, nadat deze de bijeenkomst geopend en allen een hartelijk welkom toegeroepen had. Besloten werd om door lo gaan met de club, terwijl men tevens zal overgaan tot het bouwen van een hangar. Vorder werd medegedeeld, dat de Koninklijke goedkeu ring voor de verecniging is aangevraagd. Ten 6lotte werd op voorstel van jhr. Sand berg het besluit genomen om een le6zwoef- vliegtuig to laten bouwen, ingericht voor twee personen, zoodat de instructeur naast don leerling zitten kan. De verst gevorder den blijven dan met de Krakeling oefenen, welke nu nog in reparatie is. Het zal nog wel een anderhalve maand duren alvorens men weer beginnen kan. ONWEER EN HAGELBUI BOVEN BARNEVELD. Barneveld. 22 Aug. Heden voormid dag is boven ons dorp een zwaar onweder met hevigen hagelslag losgebarsten. Tegen half twaalf zagen de straten wit van den hagel. Tot op dit moment (12 uur) hebben wo van inslaan van den bliksem nog niet vernomen. 10 JAAR GARANTIE Soest. Zooals wij kort geleden bericht ten zou de Soostcr Postduivenliefhcbbers verecniging „De Zwaluw" een wedvlucht door haar duiven doen houden, waarvan de haten geheel ten behoeve van de Plaat selijke Vereeniging tot Bestrijding der Tu- berculoso (voor allo gezindten) zouden ko men. Aan deze wedvlucht ging vooraf een z.g. bloempjesdag. Wij deden toen oen beroep op de Inwo ners van Soest, om waar het hier een plaatselijke vereeniging gold nog eens in do beur3 te tasten. Dit beroep is niet tever geefs geweest. De vereeniging Do Zwaluw draagt n.l. netto af aan genoemde verceni ging tot bestrijding der t. b. c. 225,02)4. Hen, die aan deze poging tot versterking van de geldelijke middelen van do plaatse lijke vereeniging togen de T.b.c. hebben bijgedragen worden hierbij, door het comi té, dat zich met de leiding belast heeft, ten zeerste bedankt Doch ook de vele Soestcr ingezetenen, die behooren tot den handel- drijvenden middenstand en die op zoo edel moedige wijze door het schenken van prij zen aan dit liefdadig doel hebben medege werkt, verdienen onzen bijzondoren dank. De jongedames, die zich con amore met de speldjes cn bloemenverkoop belast heb ben, evenals den velen schonkcrs van de prijzen, kunnen niet genoog dank daarvoor worden gebracht. De. afrekening is heden ton politiebureclo ovorgelogd en door den Inspecteur goedgekeurd. Donderdagavond 24 Augustus zullen in het lokaal Do Gouden Ploeg tc Soest, in een gezellig samenzijn dc prijzen aan dc winnaars on do opbrengst aan het bostuur van dc Plaatselijke Ver een. t. b. v. d. T.b.c. worden overgedragen lo prijs Sj. Bijksen, Laanstraat 56 Soest Een ligstoel. 2e pr. P. v. d. Lugt, Klaarwaterwog 19. Een klokje. 3e prijs Zr. II. SJocrds, Wijkhuis, Soest. Etui mot lepeltjes. 4e prijs G. Iligler, Steenhofstr. 58. Een vulpen. 5e prijs. A. Priem, Bectslaan 83. Een luxe kussen. AANHOUDINGEN TE SOESTERBERG. Soestorbcrg. Door do politie van Soesterberg werd alhier dezer dagen zekere S. aangehouden voor hot feit, dat hij in 't hotel ,,'t Zwaantje" overnacht had zonder to betalen, alsmedo voor het feit, dat hij van den heer P. alhier, 14 liter benzine had gekocht, eveneens zonder te botalen. Bij na der onderzoek bleek een motorwagen, welke hij voor een dag in huur had van O. uit S van een reservewiel voorzien to zijn. Intu6- schcn werd door den Officier van Justitie te Haarlem de sporing en aanhouding van genoemden S. gevraagd wegens verduiete ring van een au to wiel. S. word daarna voor loopig ter beschikking gestold van den Bur gemeester van Soest, Soesterberg. Dezer dagen werd door den rijksveldwachter van Soesterberg in hot kamp van Zei6t onder de gemeente Soest op heetordaad betrapt zekere G. van N., wonende tc Driebergen, welke aldaar on eerbare handelingen verrichtte tegenover twee jeugdige vrouwen. Bedoelde persoon werd voor een zelfde feit reeds herhaalde malen veroordeeld, het laatste vonnis luid de 2 maanden gevangenisstraf. GEVAARLIJK BRANDJE. Ede, 22 Augustus. Dinsdagmorgen ont stond, terwijl men met een laschapparaat bezig wa6, brand in do werkplaats van den smid H. Willemecn in do Torenstraat. Ge lukkig wi6t men dit apparaat met de zuur- stofflesschcn nog bijtijds naar buiten te brengen, waardoor ongelukken werden voor komen. De brandweer wl6t den brand tot de werk plaats lo beperken. VAANDELUITRE1KING. Barneveld, 22 Aug. De Landelijke Rijverecniging „Do Schaffelaar" alhier is in het bezit gekomen van een prachtig vaan del dat Woensdagavond vóór hot kasteel „De Schaffelaar" met eenige plechtigheid door den eere-voorzittcr, den heer W. baron "van Nagell, in ontvangst zal worden geno men WAT ETEN WIJ HEDEN? VOOR DE KOFFIETAFEL. Kaassoufflé. Bereiding- 100 gr. boter, 5 eieren, 100 gr. oude zoete kaas. Roer de boter zacht met een houten lepel. Voeg daarna één voor één de eidooier er bij en verder de geraspte oude (of Parme- zaansche) kaas. Roer er op het laatst, bij kleine hoeveelheden tegelijk, de stijfgesla- gen eiwitten bij. Vul met dit mengsel klei ne soufflépotjcs of een vuurvast schoteltje. Zet ze in een matig warmen over tot zo ge rezen zijn en een mooi bruin korstje heb ben. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Kalfsfricandeau (voor 2 dagen), Slaboontjes. Aardappelen. Appelpudding mot bramencompóte. Bereiding: 500 gr. zure appelen, Liter water. 160 pr. suiker, sap van 2 citroenen, schil van 34 citroon, 9 gr. roode cn 9 gr. witte gelatine. Kook do In stukjes gesneden appelen gaar in hot water dat met de citroenschil aan den kook is gohracht (10 minuten). Wrijf do massa vervolgens door een paardeharen zeef en vermeng ze met de suiker, hot ci troensap en de van te voren in koud water geweekte gelatine. Laat de massa afkoelen cn giet zo, zoodra zo geleiachtig begint to worden, in een omgespoelde puddingvorm. Laat zo daarin c.a. 2 ii 3 uur verder stijf worden. Stort de pudding (dit gaat gemak kelijker als men den vorm voor het opdoen even in heet water houdt) en garnoer zo met bramencompóte. Donderdag 24 Augustus. Hilversum. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 8.01—1000 (8.15 Precisie-tijdsoin). Gramo- foonmuzick. 8.01—9.00 Populair programma. 10.00 Tijdsein A.V.R.O.-Ivlok. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10.30—12.00 Ochtendconcert door het en semble Otto Hendriks. 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-Ivlok. 12.01—2.00 Lunchconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Troop. 2.00—2.30 Voordracht door Marianno van Dam. 2,30—3.45 (3.15 Precisie-tijdsoin). Kamer muziek door het Residentie-Strijkkwartet, bestaande uit: Is Trijtcl, eerste viool; Jan van don Burg, tweede viool; Jan van Ven- deloo, altviool en Frans Vrijhoff, cello. 3.45-4.00 Rustpoos voor hot verzorgen van den zonder. 4.00—4.30 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken cn ouden-van-dagen. 4.305.00 Gramofoonmuziek. 5.005.40 Voor de kindoren. Radiotooneel. Hoorspel in vele taforeolcn voor jongens en meisjes van 12 tot 80 jaar, naar de boe ken van Richmal Crompton, door Cor Her- mus. Spellciding: Kommer Kleijn. 5.40—7.00 Gramofoonmuziek. 7.00—7.30 (7.15 Precisie-tijdsein). Concert door Paul Godwin en zijn orkest. 7.308.00 Pianorecital door Ruda Fir- kunsky. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-Ivlok. 8.01—8.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.059.00 Paul Godwin en zijn orkest. 9.009.25 A.V.R.O.-Radiotooneel, Studio- opvoering van „Dc Val", hoorspel in één be drijf door Axel Burg. Vertaling: Gustav Czopp. Spelloiding: Kommer Kleijn. 9.2510,00 Klassiek concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Trecp. Solist: Herman Kruyt, piano. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. 10.15—11.00 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Trecp. 11.00—11.10 Niouwsborichtcn van Vaz Dias. 11.10-12.00 (11.15 Procisio-tijdscin). Gra mofoonmuziek. 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. Sluiting. Huizen. 8.00—9.15 cn 10.00 Iv.R.O. Gramofoonmu ziek. 10.15 N.C.R.V. Morgendienst o.l.v. Ds. W. Heerma. 10.45 en 11.00 K R.O. Gramofoonplatcn. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orgelconcert cn Gramofoonplaten. 2.00 N.C.R.V. Gramofoonplatcn. 4.00 Bijbellezing door Dr. J. H. Gunning, m.m.v. solisten. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Zang door Mia Dorel, en Gramofoon platen. 6.15 Gramofoonplaten. 6.45 Knipcursus. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Orgelconcert T. Zwart. 9.00 Ds. H. v. d. El9kamp: „Melchizedek"« 9.30 Kwintotconcert o.l.v. P. v. d. Hurk, 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonmuziek,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 7