oridagsbla Aniersfoorisch Daghlad B LEMRSCIE BLOUSES ARTIFORT FAUTEUILS DE PAPAVER" 1 alleenverkoop FikmaJ.W.vanACHTERBERGH aieubileering westsikgel10-13 Lila Damita plaatsvervangster voor Greta Garbo AUGUSTUS, DE VERHEVENE VARIA 11 y j"«. m'mm om te borduren in: Voile Shantung en Witte Wol Met korte en lange mouw f 2.50, f 2.75, f 3.25 Utrechtscheweg 85 Tel. 15 n Van hei •SS-** 10 JAAR GARANTIE FILMRUBRIEK Zij beschouwt het filmen niet als een carrière, doch een voudig als een betrekking. Als de rechte man komt, zal deze haar onmiddellijk bereid vinden haar baantje op te geven. Tal van groot-induslrieelen zijn van de stralenkrans, waarmede ze waren omgeven, ontdaan. Hun privé-leven en eigenaardig heden zijn beschreven tot in de geringste bizonderheden, het doet er niet toe hoe on gunstig deze waren en hoe lang geleden. Het meest op den voorgrond tredende on derwerp van dit seizoen, actueel en van internationale beteekenis, is „De Lucifers Koning". Hierin speelt Warren William de rol van Paul Kroll, een figuur in Einar Thorvald- son's boek met den gelijknamigen titel als do film, „De Lucifers Koning". Thorvald son's boek verscheen kort na den dood van Ivar Kreuger, behandelend den lucifers magnaat in het werkelijke leven, wiens werkzaamheden van internationale betee keni3 waren en in het leven van mlllioenen menschen ingrepen. Thorvaldson's boek, waarop „De Lucifers Koning" is gebaseerd, stelt Kroll voor, als een degelijke, belangrijke figuur te midden van landen en menschen. Een nauwkeurige beschrijving van de werkelijke Kreuger- affaire, ontbreekt Van daar af verschilt de sprookjesachtige LORETTA YOUNG. Paul Kroll in sommige opzichten van den werkclijken Ivar Kreuger. Er zijn (echter ontegenzeggelijk treffende overeenkomsten. Kroll wordt uitgebeeld als een man van in tense, bijna hypnotische aantrekkelijkheid voor man en vrouw gelijk, met een over do wereld geweldige bekendheid, in 6taat om veel werk te verrichten en te intrigeeren, een buitengewoon krachtig en overheer- schend karakter, dat geen tegenstand duldt. Het was Greta Garbo, die door First Na tional aangezocht werd om de vrouwelijke rol te vervullen in K roll's leven. Haar ver trek naar Zweden, maakte dit onmogelijk. Om deze reden werd Lili Damita uitverko ren, om in „De Lucifers Koning" als Kroll's geliefde op het witte doek te verschijnen De film biedt dus een nauwkeurige levens beschrijving van een groot zakenman, een groot zwendelaar en een groot minnaar. ALS DE RECHTE MAN KOMT.-. Loretta Young is een zeer eigenaardige filmster eigenaardig, omdat zij voor zich zelf geen weloverwogen plannen heeft ge maakt zij heeft geen luchtkasteelcn ge bouwd en 6preekt nooit over alle grootc dingen die zij voornemens is te doen als zij den toR van de filmladder heeft bereikt. En omdat zij zoo'n eigenaardig persoontje is tenminste voor een Hollywood-sterre- tje gaat het niet aan Loretta Young in eon interview de gebruikelijke vragen te stellen. Toch probeerden wij het met één een zeer alledaagsche. „Wat bent U van plan te gaan doen. nu U praktisch alles heeft bereikt, wat het door U gekozen beroep te bieden heeft?" Haar antwoord was: „Wel niets. Door blijven werken". „Zoudt U dan niet graag eens ergens heengaan iets anders doen dan altijd maar voor de film spelen? vroegen wij Dat heb ik niet gezegd. Maar voorloopig heb ik geen andere plannen, dan aan het werk te blijven. Natuurlijk zou ik wel graag andere landen bezoeken en andere dingen zien. Wie wil dat niet? Doch voor mij is de tijd daarvoor dén pas gekomen, als ik het kan doen precies zooals ik het wensch. Omtrent reizen heb ik dit opgemerkt het heeft reeds heel veel menschen van hun werk afkeerlg doen worden. In geen geval zou ik willen, dat dit mij ook overkwam. Ik heb niet veel gereisd. De menscheh staan verstomd als ik hen dit vertel. Doch voor mezelf is dat heelemaal geen wonder Ik ben nu negentien jaar en reeds verscheide ne jaren aan de film. Ik ben benieuwd of de menschen wel begrijpen wat dat betee kent? Dat beteekent iederen dag hard wer ken en dikwijls ook nog 's nachts. Het bp- teekent een voortdurende zelf-dlscipline tot verbetering van het eigen ik totdat een zekere graad van volmaaktheid is bereikt. Tegenwoordig krijg ik rollen, die mij uit 6tekend bevallen. Maar die kreeg ik niet, omdat ik erom vroeg. Ik kreeg ze door in Hollywood te blijven als andere menschen naar Europa overstaken om oude ruïnes te bewonderen, die ik vandaag of morgen ook graag eens zou gaan bekijken. Ik kreeg ze door me zelf in het filmvak te bekwamen, zooals een ingenieur zich bekwaamt in het bouwen van bruggen of een architect in het teekenen van gebouwen". Tot zoover het interview. Deze uiterst zelfbewuste jongedame heeft in verschillende films met de grootsten onder de grooten samengewerkt. Ik heb ge zien hoe ze tegen een regisseur of een ster, waarmee ze samenspeelde, met haar vin gers knipto om te beduiden, dat een scène haar goedkeuring niet kon wegdragen. En zij schonken haar hun volle aandacht. Wat haar werk betreft, weet zij evenveel als de beste. Zooals zij zegt, heeft zij voor dezc kennis een massa ander dingen moeten op offeren. Er is echter nog een andere zijde aan deze kundige actrice, die niet zoo gemakkelijk te benaderen was. Een paar jaar geleden huwde zij met een acteur, Grant Withers. Dit huwelijk bleek echter spoedig een vergissing en een schei ding volgde. Ze is niet weer getrouwd, ofschoon ze vaak met Hollywood's meest begeerde vrijgezellen werd samen gezien. Hiernaar gevraagd, zei ze: „Ik heb er op gewacht, dat U dit zoudt vragen. Dat doen ze allemaal. Natuurlijk ga ik weer trouwen! Wanneer? Als de rechte man komt natuurlijk. Maar als hij komt, zal het een volledige ommekeer teweeg brengen. Als ik weer ga trouwen, zal ik het niet half doen. Ik zal de film opgeven en mij uitsluitend tot taak stellen mijn echt vriend gelukkig te maken. Wij zullen een eigen haard hebben en babies en ik zal er mijn uiterste best voor doen, dat mijn man een vrouw krijgt, die belang stelt in zijn werk en in zijn succes, niet één, die voortdurend zijn tijd en aandacht vraagt voor haér belangen. Eén carrière in een familie is genoeg en in de onze zal bet die van mijn man zijn. Loretta Young werd in Salt Lake City ge boren als één van de vier aardige Young zusjes, de anderen zijn Sally Blane. Polly Ann Young en Georgiana. Haar filmcar rière, louter een toeval, begon toen zij naar het studio werd gezonden om de plaats van haar zuster Polly Ann in te nemen. Op vier jarigen leeftijd had zij reeds een klein rolletje vervuld met Fanny Ward. Zij was Lon Chaney's tegenspeelster in „Lach, Clown lach". Daarna ging alles als van een leien dakje. Op het oogenblik is zij één van de mooiste en meest gezochte actrices. (Copyright First National Pictures) BEDRIJVIGHEID IN DE UFA-ATELIERS. In tegenstelling met de stepds weer op duikende geruchten, dat het werk in de Duitsche filmindustrie stilligt, moet men vaststellen, dat op het oogenblik bij de UFA behalve eenige cultuurfilms vier groo KARIN HARDT en HANS ALBERS in de nieuwe U.F.A.-film „Ein gewisser Herr Gran". hoofdrollen spelen Hans Söhnker, de Noordduitsche tenor, als „Zarewitsch". als mede Martha Eggerth, Ery Bos en Georg Alexander. Franz Léhar zal voor deze ge luidsfilm nieuwe muziekstukken compo- neeren. te films en een aantal korte films in voor bereiding zijn. „Die schönen Tage von Aran- Juez" in Lourdes. De buitenopnamen voor dc UFA-film „Die schönen Tage von Aranjucz" met Brigitte Helm. Gustaf Gründgens, Wolfgang Lie beneiner, Kurt Vespermann, Jacob Tiedtke en Max Gülstorff in de hoofdrollen, vinden momenteel in de omgetfn'g 'van Lourdes in Zuid-Frankrijk plaats. Van de film wordt Ook een Fransche ersie vervaardigd; hierin speelt Brigitte Helm eveneens de hoftfdrol. In aansluiting op de buitenopnamen in Frankrijk worden "erder buitenopnamen in Spanje gedraaid. „Ein gewisser Herr Gran" uit Italië teTug. Regisseur Gerhard Lamprecht heeft in Italië de buitenopnamen voor de nieuwe groote UFA-film „Ein gewisser Herr Gran" (Productie Bruno Duday) beëindigd en be gint nu met de atelieropnamen in Neuba belsberg. De film behandelt een buitenge woon interessant en spannend spionnage- thema. \an de film wordt een Duitsche en Fransche versie vervaardigd. In de Duitsche versie worden dc hoofdrollen vertolkt door: Hans Albcrs. Albert Bassermann. Karin Hardt, O'ga Tschechowa. Ilans Adalbert v. Schlettow. Hubert v. Meijerinck. Fritz Ode- mar, Hermann Speelmans en Willy Schur. Men begint met de opnamen van „Walzerkrieg". Dr. Ludwig Berger is zoojuist in Neuba- belsberg met dc opnamen voor de nieuwe groote Ufa-film „Walzerkrieg" (productie Günther Stapenhorst) begonnen. De film speelt ten tijde van Lanner en Strauss, die beiden elkaar den lauwerkrans van den besten musicus van hun tijd betwisten. „Walzerkrieg" is de groote muzikale pronk- film der UFA van dit jaar. een film die ver boven het niveau der gangbare operettefilm staat. Ronate Müller, Willy Fritsch, Rose Barsónv, Adolf Wohlbrück. Paul Hörbiger en Trude*Brioone spelen de hoofdrollen in de Duitsche versie. Het draaiboek is van Hans Muller en Robert Licbmann; de mu ziek componeeren, met gebruik van wals- melodieen van Lanner en Strauss Franz Grothc en Alois Melichar. „Bleed en aarde". Een film zonder atelieropnamen. Onder regie van Richard Schneider-Eden- koben zijn op een groot landgoed in Meck lenburg de opnamen voor de nieuwo UFA- film „Bloed en aarde" begonnen. Deze film, die do eenvoudige, sterk met de aarde ver bonden gedachten- en gevoelssfeer der boe ren weergeeft en den strijd van twee broe ders om de liefde eener vrouw tot thema heeft, wordt uitsluitend op het landgoed in Mecklenburg opgenomen en zal geen atelier opnamen hebben. De hoofdpersonen worden vertolkt door: Fritzi Piseita. Walter Griep, Paul Klingcr, Robert Müller, Karl Platen, Lea Kieselhausen en Klaus Pohl. „Der Zarewitsch". De Léhar-Operette „Der Zarewitsch" zal binnenkort als geluidsfilm worden opgeno men. Deze nieuwe geluidsfilm zal door de UFA in Nederland worden uitgebracht. De Augustus, de verhevene, het was. eenmaal een eeretitel aan Romcinsche keizers toege wezen. En naar de eerste van hen Julius Caesar Octavianus, die vooral onder den naam Augustus bekend is, werd onze acht- sto maand van het jaar genoemd. Augustus, de verhevene, het is een goede naam voor deze koninklijke maand. Want er is iets in deze zonnige dagen en weken, zooals de eerste helft van Augustus ze bracht en zooals ook de tweede helft ze nog lellen moge, er is iets in van weelde, van majesteit, var. hoogen luister, van wcidsch en kostelijk ornaat. Dat weidsch ornaat, het hangt over de bouwlanden, die in deze maand, die immers ook oogstmaand heet, wat sommige gewas sen betreft inderdaad tot den oogsttijd zijn gerijpt Hoe vol in gouden gloed staan in den zonnebrand nu de korenvelden, voor een groot deel al gemaaid, als deze bijdrage verschijnt, voor een deel nog als ongemaai de aren of als gebonden schoven den schoo nen last, dien de getijden deden rijpen, dra gend. Omzoomd en doorspikkeld soms is dit gulden koningskleed der velden met het rood der gloeiende papavers, met het diepe heerlijke blauw der korenbloemen, met het smettelooze wit van kamille en duizend blad, zoodat het waarlijk wel lijkt of de „schitterende kleuren van Nederland s vlag' den mantel, die over het welig bouwland ligt gespreid, met kleurige gratie tooien. Dat weidsch ornaat van Augustus, het ligt over de meren, waar de pompeblèdden van „Frvslan's flaggc" als wijdo groene schotels liggen op het water, waartusschen blanke waterlelicbloei zich heft en waar de gele gentianen een fleurige kleurnoot geven, ook dan, als op een buiïgen Augustusdag de plassen grijs en grauw golven onder den bewolkten hemel. Dat kleurige kleed, dat Augustus draagt, de maand, waarin de volheid van het zomer leven tot zijn meest verheven glorie klimt voor stilstaan bij 't korten der dagen de neergang al weer komt, dat kleurige koningskleed van midden-oogstmaand, het spreidt zich ook over de tuinen en do par ken. De dahlia's pronken er in bonten gloed vun tinten, monbretia's en phloxen stokrozen en geraniums, begonia's, zinnia's en afrikaantjes en zoo vele, vele andere rijk en veelzijdig gekleurde tuingewassen geven aan de Augustushoven oen rijkdom en een bekoring, die .vat gloed en kleurenbrand betreft, in geen andere maand haar weerga vindt. Dit zijn dc dagen, waarvan Garmt Stui vcling, de Friesche dichter, zegt Ik weet geen zomer zoo voldragen aan zonlicht, zoo van geur verzaad, als dit seizoen van gouden dagen, dat nu ontzaglijk langs ons gaat; dc boomen ruischen zwaar, de grassen bloeien onstuimig, pluimgetooid, en op het land staan de gewassen zoo welig als nog nooit Zoo zijn de dagen, dc zondoorstroomde dagen, en als de gloed van de Augustuszon zinkt, komen de avonden, langer al, steeds langer, waarin het wonder van gouden ster renachtcn openbloeit, nachten vol sterren, die hun verheven luister juist in deze maand zoo rijk en grootsch toonen, zóó dat wij ons buigen, bij dag en bij avond, voor den Verhevene, die al deze wonderen werkt en wienp weidsch ornaat in bloemen, liede ren, wateren, sterren duizendvoud zich manifesteert. A. L. B. MEVROUW ONTVANGT NIET Een Franschman drijft den spot met Greta Garbo's geheim zinnigheid Aan een brief dien Maurice Bourdet aan Greta Garbo geschreven heeft, in Cinémon- de, ontleent de N.R.Ct.: Het schijnt dat gij (Greta Garbo) wederom niemand tot u wenscht toe te laten. Dit is jammer Het liet zich allee zoo goed aanzien toen gij uit Zweden terug kwaamt. Gij liet lieden met u spreken, gij poseerde voor de fotografen Doch, helaas, dit mocht niet lang duren. Men heeft soms, als men van zijn vacantie terugkeert, allerlei vreemde ideeën. Men denkt dan zelfs wel dat de wereld fraai i6 en dat alle menschen goed zijn; dat het leven waard iö om ge leefd te worden. De lucht in uw geboorte land had u optimisme gegeven, een eenigs- zlns mistig optimisme, dat gij droeg al6 een zijden shawl om uw hals Men herkende u moeilijk. „Men heeft on ze Greta veranderd", zei men in Hollywood, de stad van tradities. Uw identiteitskaart van het studio, waar naar ik vermoed, „ge heimzinnig als een 6phinx" op 6taat onder ,bijzondero kenteekenen" sprak geen waar heid meer. Als gij thans uw auto verlaat, dlo voor een aparten ingang stilhoudt, die nog weer verlengd wordt met een anderen aparten ingang, die aansluit op den uitgang van uw auto, doet gij dit alleen om verborgen te blijven voor de oogen van uw maar zoo gewone publiek. Spoedig zal uw gezicht zelfs verborgen blijven voor de metteurs en 6cène, voor de operateurs; u zult verschij nen in een uitnemend beschermenden 6luier kuischer nog dan een muzelmansche. En u zult niet meer 6preken, dan voor de mi crofoon. al6 uw regisseur u zulks beveelt. Gij deedt slechts één concessie. Gij vondt, geheel ingeslapen recd6, in de Hollywood- sche annalen, uw telefoonnummer. „Ik spreek slechts met lieden", zoo zeidet gij, „die mij iets te zeggen hebben". Maar hoe kan men zich verstouten iets ,te zeggen" tegen een vrouw, die niet van spreken houdt Gij zijt een van de mysteries van onze eeuw: men weet wat president Rooseveldt denkt over de internationale oeconomische conferentie, men weet hoe Gandhi denkt overl ijdelijk verzet, Bernard Shaw over het parlementaire stelsel, Eduard Daladier, die toch zoo weinig mededeelzaam is, over Willem den Zwijger. Charlie Chaplin zelf heeft toch indertijd belangrijke verklarin gen gegeven omtrent het probleem van den internationalen vrede. Gij, gij hebt u nog nimer en nergens ever uitgelaten. Het komt me voor dat uw gelaat, waar een lichte melancholie zulk een ondefinioer baar masker van maakt, niet gaarne met de vreugde in contact komt, of zelf6 niet met een kleine scherts of een bon mot. Wat zult gij aan uw memoires toevertrou wen. den dag dat gij besluit deze te ver* vaardigen? Hoe gij de bloemen bemint zoowel als de lieren, hoe gij aquarellen maakt en uitne mend kookt? Hoe gij niet weet, hoe u meer te verza digen aan Plato, aan Erasmus, aan Kant of aan Schopenhauer, met misschien een enkele keer een zachten glimlach naar de dichters? Hoe gij de humaniteit veracht, evenals da vriendschap en de liefde. Als Alfred de Vigny nog op deze aarde was, ik twijfel er niet aan, of hij zou zich voor uw geval interesseeren; hij wa6, gelijk u bekend zal zijn, een van de grootste spe cialisten van de eenzaamheid. Hij zou mis schien een scenario voor u gemaakt hebben. Hij zou het De Ivoren Toren genoemd heb ben en met eenige millioenen zou men er in Amerika een bijzondere film van ge maakt kunnen hebben. Eenige millioenen en gij als eenig 6peel6ter. Denk er eens aan, want de tijd vergaat. Morgen, overmorgen zullen er anderen komen. Denk toch eens aan de gezichten die het uwe precies zou den kunnen imiteeren. Goed antwoord. Een vroolijk gezelschap van handelsrei zigers zat in het hotel gezellig bijeen, toen een collega binnentrad: „Ik ben geweldig blij je te zien, menschen', riep hij. „Hetzelfde kunnen wij, tot onzen spijt, niet van u zeggen." „Och, dat zou je^wel kunnen, als Je even goed liegen kon als ik", was het antwoord. Do wekker. „Wat is toch dat lange koord, dat daar boven je bod hangt?" „Dat is mijn wekker. Als ik er hard aan trek, ben ik in een handomdraaien wak ker." Eon tube tandpasta, astublieft. Groote of kleine? Een klein*. Ik heb maar weinig noo- dig, want ik heb nog maar één tand. Waarom huilt die kleine Jan weer zoo hard? Die heeft in gedachten een heel bord soep opgegeten, dis hij anders niet lust! Slechte troost. A.: „Waarom ra is en vloek je tooh zoo?" B.: „Omdat ik mijn proces in twee in stanties heb gewonnen en het nu, bij de derde, glad verloren heb A.: „Nou, wees nou niet zoo afgunstig; je hebt tweemaal gewonnen laat nu een ander ook eens winnen."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 13