NIEUW PARIJS AMERSFOORTSCH DAGBLAD HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Zaterdag 26 Augustus 1933 32e Jaargang Na. 49 DERDE BLAD RONDVLUCHT 1933 Behouden aankomst in Twente RONDVLUCHT BOVEN DUITSCHLAND V00RL00PIG GEEN INFLATIE- POLITIEK RAZZIA IN BERLIJN DE STAKING DER FRANSCHE SCHIPPERS ,EEN VOLK MOET STERK ZIJN- 00K VOOR LANGESTRAAT 35 TEGEN DE VIJANDEN VAN DEN STAAT POLITIEK TIENJARENPLAN IN JAPAN JAPANSCH-AMERIKAANSCHE TEGENSTELLINGEN Een prachtige tocht over Noord' Holland en de Wadden. Gezellig oponthoud te Eelde Rotterdam, 25 Aug. Als wij te ruim half negen van Amsterdam uit op Rotter dams vliegveld Waalhaven zijn aangeko men, is het onder den rood van Rotterdam al druk. De ranke, roodc, groene cn grijze sportvliegtuigjes, staan al in rij en gelid. Benzine wordt ingeladen cn de propellers draaien, klaar voor den start. Aan den zij kant van het vliegveld staan de vier groote blauwe K.L.M. vogels, die straks, volge boekt met enthousiaste luchtvaarders, het groeno veld zullen verlaten .Even verder 6taan de militairen met hun escadrille en wachten op het uur van vertrek. De passa giers zijn al geruimen tijd voor het start moment verzameld op het terras van het restaurant Waalhaven en in gespannen verwachting verbeiden dc nieuwelingen op luchtvaartgebied 't moment waarop Waal havens stationschef het startsignaal zal ge ven. De heer v. d. Paauw, chef van de af- deeling vervoer van do K.L.M. heeft het druk met het begroeten van de passagiers en hot geven van de laatste inlichtingen. Zooals altijd is ook ditmaal alles door do tot in de puntjes verzorgd. Tusschen 9 uur en kwart over negen wordt gestart; eerst de vroolijke sportvlieg tuigjes, een korte aanloop, een luchtige sprong en in minder dan geen tijd zijn zij uit het gezicht verdwenen, de mllitairo vol gen en tenslotte starten de vier K.L.M.- ers. a Aan boord van de „Leeuwerik." Wij hebben ons In de „Leeuwerik" inge scheept, de P. H.A, F. L. en tien minuten later vliegen wij boven de Noordzee, do kustlijn volgend. De parels onder onze bad plaatsen, Schevcningen, Katwijk en Noord- wijk, schuiven voorhij en hij Zandvoort bui gen wij landwaarts in de richting van do eersto halteplaats Schiphol. Hoog in de lucht knetterden de oiotoren van sport vliegers en militairen, onderdeden van do luchtvloot, die vandaag en morgen over Nederland kruist, om de luchtvaart in ons land zoo mogelijk nog populairder te maken dan zij al is. Op Schiphol worden wij begroet met radio-muziek en verzamelen de deelnemers zich in het restaurant. Van SchiphoL Amsterdam, 25 Aug. Tusschen half elf en ruim elf uur vanmorgen zijn de deelnemers aan de Tweede Nedcrlandsche Rondvlucht in opgewekte en zelfs enthou siaste stemming van Schiphol vertrokken naar De Kooy, dó tweede landingsplaats sinds het vertrek van Waalhaven. Het eerste toestel, dat het luchtruim koos, was de P.H.L.U.X., een sportmachinc die spoedig daarna gevolgd werd door twaalf militaire Fokkerjagers, welke aan de ge- heele vlucht deelnemen en de sporttoestel- len, van welks inzittenden ook enkele dames deel uitmaken. De vier geheel met passagiers bezette toestellen van do K.L.M. sloten de rij; als laatste van dit viertal ver trok dc „Leeuwerik", welke bestuurd werd door den leider van de vlucht, den heer Aler, chef-piloot van de K.L.M. Onder de passagiers bevond zich de Sl-jarige juf frouw Nieuwenhuis, die ook het vorig jaar de geheele rondvlucht heeft meegemaakt. Van één sportmachine, een Engelsch vliegtuig dat door een Nederlandschen sportvlieger werd bestuurd, verliep de start minder vlot. Vermoedelijk door ha peren van den motor moest dit toestel tot tweemaal toe landen. Kort daarna echter kon startmeester Hofstra ook voor deze pechvogel voor de laatste maal het start signaal geven. Vóór het vertrek hadden de deelnemers, terwijl zij hun koffie dronken op het terras van het K.L.M.-restaurant, zich onder spontaan gejuich vereenigd met een voorstel van den heer C. R. T. Baron Kraycnhof, voorzitter van de Commissie voor Luchttoensme der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart om een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Met gejuich werd ook ontvangen dc aankondiging van den heer Plesman, directeur der K.L.M. om, te beginnen met deze vlucht, een Gouden Boek in te stellen waarin, naast de beschrij ving der toestellen die aan de vlucht heb ben deelgenomen, de handteekeningen van de deelnemers en onderweg gemaakte foto's een plaats zullen krijgen. De heer Plesman hoopt door dit Gouden Boek, dat ook voor de hierna komende rondvluchten boven ons land gebruikt «zal worden, in den loop der jaren een interessant historisch overzicht, omtrent de ontwikkeling van dezen tak van luchttoerisme te scheppen. Boven Terschelling. Terschelling, 25 Aug. Hedenmiddag vlogen tusschen kwart voor één en écn uur de vliegtuigen die deelnamen aan de Ne- derlandsche Rondvlucht 1933, boven Ter schelling. Na een prachtige tocht over N.-Holland via dc oude stadjes Hoorn en Medemblik, waar ter gelegenheid van deze luchtvlootrevue de vlaggen uithingen, en do geheele bevol king was uitgeloopen, ging het parcours via Den Oever, het uiterste oostpunt van ht ex-eiland Wieringen naar het militaire vliegveld De Kooy. De belangstelling was hier voor dit spor tief evenement bijzonder groot Verschillen de toestellen maakten van het oponthoud gebruik om te tanken. De Jantjes waren druk in de weer om bij aankomst en start do behulpzame hand te bicden. Van do 18 te Schiphol gestarte sportvliegtuigcn ble ken 17 te zijn aangekomen. De G.F.—B.R.X. ontbrak. Vóór onze F.L. als laatste de Kooy verliet werd nog even gewacht op eventuecle be richten van dit toestel, dat bestuurd wordt door den heer H. F. Rijnders. Berichten ever een noodlanding waren echter niet in gekomen. Het gedeelte van den tocht over de Wad deneilanden was bij uitstek mooi. Het weer werd echter iots minder gurJstig. Boven Ameland werd dc koers verlegd in de rich ting Groningen waar het vliegveld Eelde de derde landingsplaats is. Te Eelde was de belangstelling van het pufcliek bijzonder groot. Bij informatie bleek ons dat de vermiste G.F.B.R.X. 11.40 uur van Schiphol was gestart Het toestel zal waarschijnlijk De Kooy niet aandoen cn linea recta naar Eelde vliegen. Te twee uur hedenmiddaag was het toe stel echter nog niet te Eelde gearriveerd. Enschede, 25 Augustus. Do eerste dag van do Nederlandsche Rondvlucht-1933 is geëindigd. To ruim vijf uur is de wak kere Hollandsche luchtvloot op het vlieg veld Twcnto gearriveerd. Vijfhonderd-cen- en-veertig K.M. van het 1013 K.M. lange tra ject zijn afgelegd. Tegen dat wij uit de Kooy vertrokken bleek een van de sportvliegers, de heer Rijnders met de G.T.B.R.X. nog niet in De Kooy te zijn gearriveerd. Opvallend was, dat bij niemand het idee opkwam, dat er misschien een ongeluk was gebeurdf zóó is het vertrouwen in het vliegtuig in het al gemeen versterkt, een vertrouwen, dat ook in dit geval weer gerechtvaardigd bleek, daar de heer Rijnders naar Rotterdam was teruggekerd. Een van de mooiste gedeelten van dezen eersten vliegdag was het par cours, dat ons over de Waddeneilanden voerde. Boven Nes werd dc koers verlegd, via Dokkum ging het recht op Groningcn's vliegveld Eelde aan. De Groningers zijn enthousiaste luchtvaarders. Honderden had den zich naar het vliegveld begeven om een deel van dit sportieve evenement mee te maken. Do een na do ander kwamen do sportvliegers binnen fladderen en binnen een half uur was het militaire en civiele es kader weer op den vasten grond. Op het vliegveld werd een kleine hart versterking genomen en per bus ging het gezelschap, dat nu heelemaal gcacclamati seerd was, naar het familiehotel in Paters- woldo. waar een lunch wachtte. C. R. T. Baron Ivrayenhof, voorzitter der Commissie voor Luchttoerisme der K.N.V.L. bracht in eenige vriendelijke woorden aan het bestuur der V.V.V. te Patersvvoldo dank voor de medewerking aan dit vliegfeest, terwijl hij hartelijke woorden richtte tot de militaire vliegers, die zich bij deze ge legenheid bij do burgerlijke luchtsport aan sloten. De start te Eelde verliep zeer vlot. Het weer, dat veel minder goed was geworden, klaarde toen wij Zuidelijker kwamen, aan merkelijk op en onder het genot van een heerlijk zomerzonnetje ging het Twcnte- waarts. Een zeer gezellige avond, aangeboden door de Twcntsche Aeroclub in de Sociëteit te Enschede, besloot den bij uitstek ge slaagden eersten dag der Nederlandsche rondvlucht-1933. Het volgend jaar internationaal? Arasterdam, 25 Aug. Naar wij vernemen zou het in de bedoeling liggen om aan de het volgend jaar te houden derde rondvlucht, boven Nederland een min of meer internationaal karakter te geven door ook voor buitcnlandsche sport vliegers de gelegenheid tot deelname open te stellen, waardoor wellicht een nog meer intensieve propaganda voor het luchttoeris me in ons land zal worden bereikt. Enkele kleine ongevallen B e r 1 ij n, 25 Aug. (H.N.) De deelnemers aan de rondvlucht boven Duitschland, zijn vanmorgen te Stettin aangekomen, waar mede de eerste étappe was afgelegd. Het eerste kwam do jonge Darmstadier student Eujen met zijn „Akaflieg" aan om 6 uur 35, twee minuten later gevolgd door Seide- mann. Om 6 uur 41 kwam nog een groep van 6 vliegers aan en om 6 uur 55 do hoofdgroep. Bij den otart voor de tweede étappe kreeg de vlieger Meijer uit Ham burg een breux aan zijn propeller. De eer sto classificatie leverde voor de jury groote moeilijkheden op. De beoordeeling van de snelheid geschiedde nirt naar do werkelijk behaalde 6uelheid, doch naar de snelheid in verband met de capaciteit der vliegtui gen. Daardoor werd aan do snelste vliegers slechts een betrekkelijk klein aantal pun ten toegekend. In de snelste klasse C zijn slechts 15 vliegtuigen gestart, in do laag ste klasse A 10 vliegtuigen, zoodat de mees te vliegtuigen in de middelste klasse B on dergebracht zijn. De Darmstadter studjnt Eujen, die met zijn Akaflieg een gemiddel Gisteren is de driedaagsche „Deutschland flug" begonnen, die een der bclangrijksto Duitsche vlicgsportgebenrtenisscn van het jaar is. Men ziet hierboven een aantal van de ruim 120 deelnemende vliegtuigen op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn, waar de start plaats vond. de snelheid van 22S K.M. per uur ber?iktc, zijn slechts 54 punten toegekend, den snol- sten Europa-vlieger Seidemann, die een Heinzelmachine bestuurt en om gemiddo'- do snelheid van 225 K.M. per uur behaalde, slechts 88 punten. Het maximum van 100 punten werd slechts aan 4 deelnemers toe gekend. Stettin, 25 Au'£. (H.N.) Om 8 uur wa ren 121 deelnemers aan de rondvlucht over Duitschland geland. Na een kort oponthoud startten zij weer zoo spoedig mogelijk voor de tweede étappe StettinDanzig. Seide- mann bereikte als eerste om 8 uur 40 Ko ningsbergen, vanwaar hij na een kort op onthoud weer verder is gevlogen. Het weer is nog steeds buiig. Danzig, 25 Aug. (V.D.) Door het storm achtige weer hadden op het vliegveld te Danzig eenige lichte ongevallen plaats. Van een vliegtuig brak de propeller, zoodat de bestuurder de vlucht moest opgeven. Nog twee andere toestellen moesten de vlucht opgeven. Terwijl het weer stormachtig was, heb ben 115 vliegtuigen Koningsbergen gepas seerd. Uit Goerlitz wordt gemeld, dat Oster- kamp daar bij het vertrek tegen een start- vlag is gevlogen, waardoor de linkervleugel van zijn toestel werd beschadigd. Na kor ten tijd is hij echter weder opgestegen. De eerste vliegers weder op Tempelhof. B rlijn, 25 Aug. (V.D.) Te half zes wa ren 27 vliegers van de 124, die vanmorgen zijn gestart, weder op het vliegveld Tom- ptlhof aangekomen. Het eerst landde Seidc- man, als tweede Lauw, nis derde Junck. Tot nu toe zijn er 5 uitvallers. Resultaat van den eersten dag. Berlijn. 25 Aug. (V.D.) 19 deelnemers aan de rondvlucht boven Duitschland zijn vandaag uitgevallen, zoodat Zaterdag nog slechts 104 vliegers zullen vertrekken. Een verklaring van Roosevelt Woodin is optimistisch Washington, 25 Aug. (V.D.) President Roosevelt cn de minister van financiën, Woodin, hebben na een langdurige confe rentie op Hydepark, het zomerverblijf van den president, verklaard, dat de Araeri- kaansche regcering althans op het oogen- blik niet van plan is, een inflationistischo politiek te voeren. Woodin heeft zich opti mistisch geuit over den economischen toe stand van Amerika. Verder zeide hij, dat het niet in zijn voornemen ligt, af te tre den. Veertig personen gearresteerd B e r 1 ij n, 25 Aug. (V.D.) Op bevel van staatscornmissaris dr. Lippert heeft heden op alle bureaux voor maatschappelijken steun een razzia tegen communisten plaats gehad, waaraan naast 1500 S.A.-mannen vele politieagenten deelnamen. Deze actie werd gevoerd omdat de verdenking be stond, dat de communisten op de bureaux propaganda maakten. De razzia heeft tot hot resultaat geleid, dat 40 personen zijn gearresteerd, van wie 15 naar een concentratiekamp zijn overge bracht. Honderd kilogram litteratuur is in beslag genomen. Een oproep van den bond van gebruikers van de waterwegen Par ij s, 25 Au g. (H.N.) De politie Is van morgen vroeg begonnen met het opruimen der door de schippers aangebrachte ver sperring van de Oise bij Conflans. Om 9 uur waren ongeveer 60 schepen verwijderd en de doorvaart was toen weder vrij. Tot incidenten van beteekenis is het niet ge komen. Slechts 5 jonge mannen werden gearresteerd. De bond van gebruikers vaD de waterwegen heeft een oproep tot de sta kende schippers gericht, waarin gezegd wordt, dat de schippers niet mogen ver getcn, dat hun clientèle in de eerste plaats onder de staking te lijden heeft en zij deze niet mogen verliezen. Andere vcrkcersmid delen, in de eerste plaats de spoorwegen, profitecren van de staking. Dc bond dringl er daarom op aan. dat de schippers de voor stellen van den minister van openbare wer ken zullen aanvaarden. Een rede van Mussolini na het bijwonen der mas noeuvres Milaan, 25 Aug. (V.D.) Mussolini heeft gisteravond voor een menigte van eenige duizenden personen te Cuneo een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide, juist te Cuneo aan den voet van het Alpengebied, dat nooit en op geen enkele plaats door vijandelijke legers of vreemde volken aangetast zal mo gen worden, het geheele Italiaansche volk te willen zeggen, dat de 6000 jaar geschie denis der menschhcid duidelijk de noodza kelijkheid hadden bewezen sterk te zijn, Slechts sterke volken hadden veraf en dichtbij vrienden in vredestijd. In oorlogs tijd waren zij gevreesd. Zwakke volken stonden in vredestijd alleen en werden door ieder verwaarloosd. In oorlogstijd liepen zij gevaar onder te gaan. Een volk moet in de eerste plaat9 sterk in getal zijn. Als de jeugd alleen bleef staan, werd de natie oud en verviel. Sterk moest een volk voorts zijn in zijn moed. Het mocht niet achteruit gaan, als een be slissing was gevallen, doch altijd slechts voorwaarts. Sterk moest een volk tenslotte zijn in zijn karakter. Het mag zijn even wicht niet verliezen, noch wanneer de na tie door de zon van de roem wordt be straald, noch wanneer zij door onverdiende slagen van het noodlot getroffen wordt Mussolini verklaarde aldus te mogen spre ken. aangezien niemand kan twijfelen aan den ernstigen vredeswil van het Italiaan sche volk cn zijn regcering. waarvan menig bewijs is gegeven. Veertien jaar harden strijd hadden uit het Italiaansche volk een menschelijke gemeenschap doen ontstaan van gesloten eenheid. Het fascistische Italië staat tegenover de 20ste eeuw als de eenige natie, die het woord en de leer van do redding en het leven aan allo volken der aarde had geschonken. Groot aantal Duitschers van hun nationaliteit vervallen ven klaard; het vermogen in beslag genomen Ber 11)n, 23 Aug. (V.D.) Op grond van paragraaf 2 van de wet tot intrekking van het staatsburgerschap en vervallenverkla ring der Duitsche nationaliteit van 14 Juli 1933 heeft de rijksminister van binnenland- sche zaken in overleg met den rijksminis ter van buitenlandscho zaken In het rijks blad van 23 dezer bekend gemaakt, dat de volgende personen als eersten van de vele zich in het buitenland bevindende Duitsche onderdanen van de Duitsche nationajiteit vervallen zijn verklaard, aangezien zij door hun houding, die in strijd is met hun plicht tot trouw tegenover rijk en volk, de Duit sche belangen hebben benadeeld. Hun ver mogen is tegelijkertijd in beslag genomen. De lijst bevat do volgende namen van politici, kunstenaars en intellectueelen in alfabetische volgorde: Dr. Alfred Apfel, Georg Bernhard, Dr. Rudolf Breitscheid, Eugen Eppstein, Alfred Falk. Lion Feucht- wanger, Dr. Fricdrich Wilhelm Foerster, Helmuth von Gerlach. Elfriede Gohlke. be kend als Ruth Fischer. Kurt Grossmann, Albert Grzeskinski. Emil Grumbel. Wilhelm Hansmann, Friedrich Heckert, Max Hoelz, Dr. Alfred Ken*. Otto Lehmann-RussbuMt, Heinrich Mann. Theodor Maslowski, Willy Pieck, Berthold Salomon, P'nilipp Scheide- mann. Leopold Schwarzschild. Max Sievers, Fricdrich Stampfer. Ernst Toller, Dr. Kurt Tucholski, Bernhard Weiss. Robert Weis- mann. Otto Wels en Jr. Johannes Wcrt- hauer. Reorganisatie van't kabinet op nationalen grondslag Tokio, 24 Aug. (V.D.) Do pogingen van toonaangevende politieke kringen om eon duurzame basis voor een bestendige natio nale politiek gedurende ten minste tien jaar to scheppen, hebben heden door een onderhoud van Wakasocki, president der Minseito, met ministerpresident Saito tast bare resultaten afgeworpen. Aan dit onder houd was voorafgegaan een bespreking van Saito met Soezoeki, president der Seiyoekai, de andere groote partij in Japan. Een morecle overeenstemming is bereikt over de noodzakelijkheid van een waarlijk nationale politiek. Onmiddellijk doel der besprekingen was te bereiken, dat de op langen termijn berekende politiek door geen kabinetswijzigingen zal worden verstoord. Daarom wil men het tegenwoordige Japan- sche kabinet op nationalen grondslag reor- ganiseeren in dien zin, dat de leiders der beide groote partijen in het kabinet zullen zitting hebben als ministers zonder portee feuille. Londen, 25 Aug. (V. D.) De Daily Ex press meldt, dat** Japan een waarschuwing heeft doen toekomen aan de Vereenigdo Staten, dat reprasaille-taricfmaatregelen zullen worden genomen en het Japansche vlootbouwprogram zal worden uitgebreid, indien Amerika het pro6perity-vlootpro- gram niet wijzigt. Japan zou zelfs zoo ver zijn gegaan de regcering der Vereenigde Staten om een antwoord binnen een be paalden termijn te verzoeken. Voorts wordt Roosevelt verzocht zich niet te mengen in de kwestie der Japanscho mandaten cn de Japanscho vlootmanoeu- vres. De tot nu toe ontvangen zeer beleefde antwoorden der Amerikaansche regeering naar aanleiding van dc Japansche bezwa ren tegen het Amerikaansche vlootbouw program hebben Japan niet bevredigd. In Japan heerscht groote ontstemming over do Amerikaansche opmerking naar aanleiding van de Japansche vlootmanoeuvres in den Stillen Oceaan. Men verklaart, dat Japan slechts hetzelfde doet als Amerika en in zake de mandaten slechts met den Volken bond te maken heeft VLOOTPARADE VOOR DEN KEIZER VAN JAPAN. Tokio, 25 Aug. (VD.j Aan het sinde van de in Juni begonnen groote vlootma noeuvres heeft heden bij Yokohama een ge weldige vlootparade plaat3 gehad. Do kei zer, aan boord van den slagkruiser Jiyei, nam de geheele Japansche vloot, d.w.z. 161 oorlogsschepen met een totale tonnage van 850.000 ton, in oogenschouw. De vloot strek te zich uit over een gebied van meer dan 11*/* K.M. lengte cn 4>S K.M. breedte. Ge durende de parade kruisten 180 vliegtuigen boven de vloot. KINDERVERLAMMING IN DENEMARKEN. Kopenhagen, 25 Aug. (V.D.) In geheel Denemarken heerscht een epidemische kin derverlamming. Te Kopenhagen zijn alle lagere scholen gesloten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9