Dr. Cannegieter vertelt FAITES VOS JEUX ARTSFORT FAOTEUILS DE PAPAVER alleenverkoop Firma J. W. van ACHTER6ERGH 4eu3iieerin6 westsimei 10-13 Zijn ervaringen op IJsland KOE STRAPERLO IN ZANDVOORT GESPEELD WORDT M *1 Ga voor Uw handwerken ALLEEN naar een speciaal zaak Daar vindt U de grootste sorteering in alle soorten HANDWERKEN EN handwerkmaterialen Zeor concurreorendo prijzen. Utrechtschiweg 85 Tel. 15 T~"1 "1 10 JAAR GARANTIE "W Er zijn prachtige u-aarnemingen gedaan, die van groot be lang zullen blijken te zijn De radio als hulpmiddel Dr. Cannegieter, de adj.-directeur van het Koninklijk Meteorologisch Instituut, is zoo juist van zijn reis naar IJsland i. v. m. het Internationaal Pooljaar teruggekeerd. Wij verzochten hem ons iets van zijn erva ringen te vertellen; ons werd uiterst wel willend onmiddellijk een onderhoud toege staan, waaraan wij het volgende ontleenen: Naar men weet, is op IJsland een Neder landsche vliegtuigobservatieposl geweest, waar gevlogen werd met twee Nederland sche eenpersoons-Ie2PrvliP"i''iL'en o- -i leiding van luitenant van Giossen; hij zelf was de eene piloot, de ander was wacht meester Bosch. Als mécanicien fungeerde sergeant vliegtuigmaker van der Leden, -al len van Soestcrbcrg. Dr. Cannegieter is vol bewondering voor de praestaties van dit drietal. Het vliegen hier bracht groote bezwaren met zich, maar de vliegers wisten zich er prachtig door te slaan; ook toestellen en motoren hielden zich uitstekend, dank zij de voor treffelijke zorgen van den mécanicien. Vaak waren de omstandigheden buitenge woon moeilijk, een gevolg van de klimaat- verhoudingen in het gebergte. In den zomer treft men n.l. op IJsland meermalen veel wolken aan. dikwijls zelfs epn gesloten wolkendek. Door het gebergte zijn de weers toestanden in het Westen, waar onze land- genooten hun waarnemingen deden op het Esha-plateau, 12 K.M. ten NO van Reyk javik, geheel anders dan in het Westen. Bovendien zijn de winden op IJsland door het bodemrclicf vaak zeer turbulent. De zen winter is er veel storm geweest («de pressie over IJsland!"), de zomer was som ber, steeds betrokken. Waar dit wolkendek zich op pl.m. 600 M. hoogte bevindt, en het gebergte ter plaatse maar wein'g hoogcr is, steken er geen toppen boven de wolken deken uit, zoodat bij volslagen bewolkte lucht elke oricnteeringsmogelijkheid ont breekt, temeer omdat het kompas volstrekt onbetrouwbaar is vanwege de magneet- ijzerbergen De vliegeniers konden dus slechts opstijgen als er een gat in «le he wol king was; hierdoor gingen ze omhoog, bleven steeds boven het gat en kwamen daardoor ook weer naar beneden. Zagen zij zee of weiden door de opening, dan was alles goed, maar bleek deze zich boven grauwe bergen te bevinden, dan werd het moeilijker. Men wist nooit precies hoe hoog die waren en het gevaar was groot bij de daling op een berg, in wolken ge buid. te stooten. Wanneer echter dc hemel een enkele maal vrij is van bewolking, is de helder heid van de atmosfeer verrassend. Op do heenreis trof dr. Cannegieter het zoo; op ongeveer 200 K M. afstand (pl m. Utrecht— Groningen) kon hij reeds de Natna Jokull zien, de beroemde hoogste top en gletschcr- berg van IJsland, die pl.m. 3600 M. hoog is. Van uit den observatiepost konden de Ne derlanders bij helder weer de veel laccro Snaefels Jokull, op een kleine 120 K.M. af stand gelegen, duidelijk onderscheiden. Hier was een gemengde Deensch Zwitserscho. observatiepost, die onze militaire vliegers als ze G000 M. hoog en horizontaal 100 K.M. ver waren, zelfs konden zien. Deze door zichtigheid van de atmosfeer is een gevolg van de nabijheid van het Poolgebied, waar natuurlijk geen industrie en ander stof voorkomt. Ook hier le lande kan men dit verschijnsel soms waarnemen bij N.W. of NO. wind. Bovendien ligt IJsland temid den van uitgestrekte zeeën, zoodat alle stof. dat in dc lucht uit andere gebieden zich bevindt, ruimschoots gelegenheid heeft met den regen etc. te verdwijnen. De Internationale Poolcommissie wilde aanvankelijk van waarnemingen met vlieg tuigen niets weten, men achtte het te ge waagd in dit veraf gelegen gebied, van on derdeelen verstoken on met gebrekkige ben zinctoevoer. Voor den aandrang van dr. Cannegieter is men tenslotte gezwicht, met het gevolg, da* behalve 1e Nederlanders ook de Finnen, Zweden en Amerikanen vliegtuigstations nebben ingericht. Slechts van de Finnen zijn de resultaten gedeelte lijk bekend, daar alleen zij de resultaten ter plaatse verwerkten. Ook zij hebben re gelmatig gevlogen, zij het dan niet zoo vaak en niet zoo hoog als wij. Ook van de resultaten der andere stations is thans nog weinig bekend; dc onze komen de 100 pet. nabij. Nederland had een eenvoudig pro gramma, dat practisch te verwezenlijken was. Dit bestond uit dagelijksche waarne mingen met vliegtuigen en loodsballons, waarvan er vele boven dc 10 000 M. zijn ge woest, een zelfs boven 1G.000 M Meteorolo gische observaties betreffende wolkenvor men trek en snelheid werden om de drie uur gedaan Ook werd een klimatolo gisch rapport omtrent dp windverhouding samengesteld. 12 stations om het eiland van den gewonen IJslandschen weerkundi gen dienst hadden een hoeveelheid mate riaal die echter nooit statistisch bewerkt was met het oog op de luchtvaart. Nu is dit de specialiteit van dr. Cannegieter. Van hem is een methode van statistische bewer king afkomstig, die niet alleen rekening houdt met de windfrequentie uit de 8 hoofdrichtingen, maar vooral ook aan dacht schenkt aan de veelvuldigheid der sterke winden uit een bepaalde rich ting, die juist voor de luchtvaart van zoo veel belang zijn. Deze methode is reeds door het buitenland aanvaard, het is te hopen dat ook practische toepassing plaats vindt. Op aanwijzing van dr. Cannegieter heb ben de vliegeniers de gegevens van de 12 IJslandsche stations volgens deze me thode bewerkt gedurende de lange winter nachten (vlak bij den Poolcirkel, die I Is lands noordelijkste punt juist raakt), dat cr net licht genoeg was, om van half twaalf tot half twee een vlucht te onder nemen. Het resultaat van hun werkzaam heid is een unieke windstatistiek voor de luchtvaart, zooals die tot nog toe niet be stond. Dat is van te meer beteekenis. daar het toekomstige transatlantische lucht- vaartverkeer IJsland als steunpunt zal moeten gebruiken, uitvoerige en betrouw bare gegevens omtrent wind-sterkte en -frequentie aldaar zijn dus internationaal van onschatbaar belang. Straicsfeerwaarnemingeii. De bovengeschetste werkzaamheden wa ren weliswaar door dr. Canneeieter voor De Nederlandsche vlleatolgen te Reykjavik. Luitenant van Giesscn gereed voor de eerste hoogtevlncht. bereid en stonden in groote trekken ook onder zijn leiding, maar werden toch uit gevoerd door de rnilil :re vliegers. Het doel vari dr. Cannegieter s reis naar f.ls land was het verrichten van radioson 1 deeringen in de stratosfeer. In plaats van zelf de stratosfeer te bezoeken, zoonis prof Piccard en Ir. Cozijns kan men ook een voudiger en goedkooper ballons oplaten, die zelfregistrecrende instrumenten ann boord hebben. Naar men weet berust hun werking op de overbrenging van dc be weging van het kwik in thermometer en barometer, via een stelsel van hefboompjes etc. op een stift, die op een met roet be dekte draaiende trommel rust. De stift trekt lijnen in het roet, overeenkomend met de schommelingen in temperatuur en lucht druk, die naderhand door vakkundigen ..teruggelezen" kunnen worden. Op groote hoogte gekomen, waar de lucht zeer ijl is barst de ballon en de instru menten tuimelen naar beneden; soms wordt een valscherm toegepast. Maar al te vaak komt het nu voor, dat de instrumenten on vindbaar blijken en alle moeite en kosten zijn vergeefs geweest Daarom is men ge komen tot het stelsel der radio sondes peilers). De thermometer en barometer worden nu niet verbonden met een be roe te trommel, doch met oen serie electri sche contacten, welke weer met een kleine zender in verbinding staan. De seinen hier van worden door den waarnemer beneden opgevangen In elk geval zijn dus de obser va ties bekend, ook al verongelukken dc toestellen. Deze methode is nog zeer nieuw en dr. Cannegieter had voor zijn vertrek slechts enkele proefnemingen kunnen doen. 20 ap paraten nam hij mee, 17 werden opgelaten, 14 hadden deels succes. 8 volledig. Voor waar een mooi resultaat' Waargenomen werd de temperatuur ch de grens van de stratosfeer; de temperatuur bleek daar hon ger, de grens lager dan hier het geval is. Dr. Cannegieter heeft hiermee de eerste systematische stratosfeerwaarnemingen in het Poolgebied verricht. Van de 17 instrumenten zijn reeds 3 teruggevonden, die vrijwel onbeschadigd waren. Dr. Cannegieter veronderstelde, in verband met de "vindstiltc der laatste dagen, dat nog we> meer apparaten terug gevonden zullen worden Zoo gauw deze toestellen terugkomen, zal het eerste werk zijn er vier geheel in orde te maken. Deze zullen naar Nieuw-Zeeland gezonden worden voor waarnemingen in het Zuidpool-gebied, waar het Pooljaar eerst 31 Januari eindigt, Tot 18 k 10 K.M. hoogte zijn de ballons gestegen! Bij mooi weer heeft men ze eenige malen met een kijker gevolgd cn kon dan vaststellen dat de ballon, die be neden een doorsnede van 1.80 M., boven door de uitzetting van het gas echter oen van -4 M. heeft, barstte op hetzelfde oogen- blik dat de radioseinen achterwege bleven. Steeds vonden tot ongeveer 6000 M. hoogte gelijktijdige vliegtvig-wanrncmingon plaats; men kon dan o. a. de stijgsnelheid van den ballon controleeren. Meermalen was de overeenkomst in dc waarnemingen opval lend. Waren er afwijkingen, dan kon men de radio-gegevens van gröótere hoogte met het gevonden verschil corrigeeren. Een maal is het gebeurd, dat een instrument, waaraan geen valscherm bevestigd zat, van zijn hoogte van ver boven do 10.000 M. naar beneden viel en niet noemenswaardig beschadigd was. Veine! Begrijpelijkerwijze bestond cr op IJsland groote belangstelling bij het publiek voor de werkzaamheden van dr. Cannegieter cn de zijnen. In dit land met zijn woeste ge bergten, beperkte verkeersmiddelen en schaarschc bevolking speelt de radio een zeer belangrijke rol. lederen avond om 9 uur wordt b.v. de krant voorgelezen Dr. Cannegieter ontving dan ook al spoedig het verzoek het een cn ander over zijn werk voor de radio mede te declcn. Met de hem eigen bereidwilligheid voldeed hij hieraan gaarne en nam tevens de gelegenheid te baat om de bevolking op de beteekenis van zijn instrumenten te wijzen en te verzoeken ze te zenden aan het adres van het IJs- landsch Meteorologisch Instituut, wanneer men ze eventueel vond Ten overvloede was een brief, in de IJslandsche taal ge steld, die hetzelfde verzoek bevatte, aan ieder instrument bevestigd. Het vliegveldje, dat gebruikt werd, heeft uitstekend voldaan. Mede hieraan is het te danken, dat de gemiddelde hoogte der vluchten in Juli boven de 6000 M. lag Het werk der Hollanders opende de oogen der IJslanders. Luitenant van Giessen hield een lezing in Reykjavik cn het gevolg van een en ander was. dat de autoriteiten hun uitbreidingsplan annex wegennet in dier voege wijzigden, dat rekening werd gehnu 'en met den aanleg van een groot vlieg veld. waarvan bet tegenwoordige Holland sche het centrum zal zijn. Verschillende experts zijn nl do meening toegedaan, dat het transatlantisch lucht vaartverkeer in de toekomst niet met water-, doch met landvliegtuigen zal plaats O O „Wie bent U, meneer?" vraagt de em nloyé in smoking, als ik het Casino in Zandvoori binnentreed. Ik geef mijn pas, krijg een papiertje op naam en een cn tréebiljet, samen 1.10. Dat betalen van cntréegcld zou iets ongehoords zijn, als er niet menscJien waren, zooals ik, die alleen maar gaan kijken en niet spelen Want welke kip is verplicht te betalen alvorens geplukt te mogen worden? Aan de overzijde neemt mon de overtol lige klcedlng in ontvangst. De ervaring beeft daar waurschijnlijk wijze leering ge geven, men laat vooruit betalen. Volgi bet beklimmen van een vveidsche dikbeloopcrde trap. waarop ik bij twee ijs comannctjes terecht kom, die zich als con troleurs ontpoppen. En dan verkrijg ik toe gang lot het heiligdom... Een groote rechthoekige zaal, zeer hoog van zoldering. Blauw, goud en pasteltin ten. Up een verhevenheid tegenover den in gang bloemen en planten en een overheer lijk fonteintje dat waarschijnlijk de vredige rust symboliseert, die hier zoek is. Maar al het andere verdringend, overstemmend een enorme menschenmenigtc, als onder een sourdine, fel maar ingehouden. V'er groote klodders zijn er, vaste sterronbeel den, waarom velen als planeten en kome ten zwerven. De klodders houden de oogen strak gevestigd op iets in het midden; als ik dichter bij kom, blijkt het een roulette te zijn met een constructie er aan. Ik wil alles grondig in mij opnemen, om getrouw verslag aan de lezers uit le kunnen bron gei* Zelf spelen?? Ik denk er geen oogen blik aan. Ik ben platzak cn zou zeker daarvoor niets over hebben. Nee, alleen maar kijken, hoè de anderen „behendig" zijn; het waarom behoef ik niet op te los sen. Jonge, wat is het hier vol. Ik heb de grootste moeite om een plaatsje te vinden, vanwaar ik iets zien kan. Nu begrijp ik, dat Zandvoor en Scheveningen dit week end voor bet eerst sinds jaren alle hótcls cn pensions uitverkocht hadden. Maar nu eens opletten. Op de groote groene tafel draait in het midden onverstoorbaar in gelijkmatig tem po do roulette. Aan weerskanten is cr een veld met cijfers, om in te zetten. Niet het gewone type, van Monte-Carlo en privé clubs, wat vereenvoudigd en met 24 in plaats van 36 cijfers. Veroctcrae kansen van de bank, in verband met zero, flitst !nc door het hoofd. Aan ieder tafelcinde een croupic^, in liet midden verschillende, waarvan een „het balletjo" bedient. Gladde kerels, goed gekleed, ongelooflijk handig met hun barkjes en de ronde fiches; spre ken een rad Waalsch, dat soms op Fransch lijkt. De truc is eenvoudig: de aanvoerder der croupiers laat het balletje in een opening vallen; vrijwel onmiddellijk daarna komt het in een gootje met tallooze bochten en een zeer flauwe helling, stijgt zelfs hier cn daar even. Na 25 seconden rolt het van het gootje op de roulette, waarvan elk nummer een bakje vormt, waarin het balle tje blijft liggen. Theoretisch dus inderdaad behendigheid. Als men de omwcntclings- snelheid kent en dc tijd weet, die het bal letje noodig heeft om zijn weg langs het gootje af te leggen, kan men wiskunstig zeker berekenen op welk nummer liet zal neerkomen. Maar., een deur gaat open cn het tocht: het been van een forsche heer slaapt, hij verzet het, tegen dc tafel; dc temperatuur en de vochtigheid wisselt, kortom dc behendigheid die hier vcrcischt wordt is, van de soort, die baron von De echte speelbank sfeer. S rakke gezichten en „behendigheid" Mïlnchhauscn bezat, die zichzelf aan zijn haar omhoogtrok Als het balletje begint te rollen, klinkt het aloude; Mesdames, Messieurs, faites vos jeux, na tien of vijftien seconden; Ri-jn ne va plus. In die luttele tijd speelt het inzet ten zich af. Het balletje rolt voort en krin kelt op de roulette. Nummer en kleur wor den afgeroepen en thans begint de behendig heid, n.l. van de croupiers, die harken om een oude tuinbaas jaloersch te maken. En van sonjmige oude dames, die niet heel pre cies meer weten, waar ze gezet hebben en de winst van een ander inpalmen, die te beleefd is om aanmerking te maken. Of er ontstaat een kleine woordenwisseling, ^die met feilloozc zekerheid door den croupier beslecht wordt. Het ls een feest, dat publiek. Er zijn wel wat exotische typen onder, maar in hoofd zaak zijn 't de lieden uit onze vertrouwde omgeving. Daar staat Uw sigarenwinkelier, altijd bereid een gezellig praatje te houden, nu somber cn strak, alleen aandacht voor Hel Spel. Die dame daar is Mevrouw X, die w^t verderop bij mij in de straat woont. En een wat vage jongeman herkent u als te bo- hooren tot hot personeel van Uw kantoor; vorige weck hebt U hem nog een geducht standje moeten geven, omdat hij eigen cor respondentie onder kantoortijd behandelde en do Uwe „vergat". Dames van onbestemde leeftijd spelen ge concentreerd. Hun gezicht staat effen, non chalant, als van een ieder. Ze zitten, of staan daar, kijken eens rond, tellen hun fiches. Een enkele maal staat er oen op; mon ziet haar even later in gesprek met een heer, haar man; zij betoogd nadrukkelijk overtuigend, hij is terughoudend, dan aarze lend, dan gaan ze samen naar de chan- geur, die ook wisselaar zou kunnen heeten en het druk heeft. Daarna naar de cassa. Vervolgens zij naar de speeltafel, hij naar de bar, waar een aangenaam muziekje de concurontie met het groene laken nauwe lijks volhoudt. Als haar man toevallig niet aanwezig is, vraagt zij een ander... Ieders uiterlijk is volslagen onbewogen, soms strak, soms glimlachend, steeds on geïnteresseerd. Maar nauwelijkt klinkt het: Faites vovs... of daar molenwioken tallooze armen door de lucht, mon leunt voorover, grijpgrage klauwen schuiven fiches op een nummer, chevai, een kleur. Rien ne va plus, on de rust keert weer, de onaandoen lijkheid. Maar de voorhoofden glimmen of zijn met fijne pareltjes bezet. Iemand klampt een bekende aan, zegt een paar woorden, haalt een gouden hoiloge uit zijn zak, biedt het den ander aan, die „neen" schudt en doorloopt Aar\ den wand een reclame voor koude schotels, goed en niet duur; kunnen wel eens noodig zijn en waarom zou men eigen lijk tweemaal entrée betalen? Zonde van het geld! En dan is cr nog het Heilige der Heiligen, de Ccrcle Privé. Om daar te worden toege laten, moet men lid zijn. Maar om lid te kunnen worden mag je nog nooit veroor deeld zijn, nog nooit failliet zijn gegaan, moet goede referenties kunnen opgeven etc. Althans, dat wordt beweerd. Ik kon het ver schil met de groote zaal niet zoo gauw con- stateeren; er is maar één tafel en de inzet ten zijn hooger. Maar dat is al veel! Er loopt een gerucht, dal een bekend Ne- derlandsch sportsman hier dezer dagen de bank heeft laten springen. Het idee is wel prettig; stel je voor, zoo op een enkele avond ongehoorde sommen in de wacht te sleepon, waarvoor ik anders vaten inkt moet verschrijven. Zou ik toch even.— hebben. IJs'.«,nd, wij vc-raclddon dit hier boven reeds, zal dan als steunpunt moeten dienen en dus over een groot uitstekend uitgerust vliegveld moeten beschikken. Onze lanrlgenootea hebben thans in deze materie groote ervaring opgedaan; zij be schikken over gegevens, die niemand nn dors verstrekken kan en die van onschnt banr nut voor het latere vliegverkeer zul len zijn Nederland heeft wel alle reden om trot.sch te zijn op de ianogenooten. die op zoo schitterende wijze den natioralen naam in den vreemde nooggphouden heb ben. Gelukkig blijkt ook de regeering dit te hebben ingezien. Op aandrang van dr. Can negieter. die zich steeds bescheiden op den achtergrond houdt, anderer werk alle waar- decring doet toekomen, maar zijn eigen prestaties van vvereldbeteekenls achteloos voorbijgaat, is men thans niet in de fout van de eerste Indié-vlucht vervallen, maar heeft zoowel den officier van Giessen als den onderofficier Bosch tot ridder in de orde van Oranje Nassau gemaakt. De mécani' ion van der Leden werd eervol on derscheiden met de gouden eere medaille. Bravo, dit is de juist»* weg' Als Nederlan ders den naam van het vaderland in den vreemde met eere doen noemen, moet Ne derland hun daarvoor zijn dank en bewon dering betuigen, zonder onderscheid van rang of stand.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 13