korte jasjes in peau de L. J. LUYCX ZOON DÉ EEMLANDEU Buitenland Buiteolamicllscti Overzicht Belangrijkste Nieuws TAXI Dinsdag 5 September 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 32 e Jaargang No. 57 PROF. EINSTEIN EN HET BRUINB0EK KRUITMAGAZIJN ONTPLOFT AUTO-INZITTENDEN DOOR TREIN GEDOOD HENDERSON GEKOZEN POLITIEKE REDE VAN B0NC0UR DE STORM OP CUBA GEORGES LEYGUES OVERLEDEN Weerbericht Licht 8 uur 8 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE 1093 of 1830 Garage Nic. Bovée, Kamp 41 AMERSFOORT5CH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS J*f 3 v^oi Amersfoort 2.10, per maand 1 0.75, per Week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Binnenland franco per post per 3 monaden f 3.*, Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 515 PRI R nFR AflVFRTFNTIFN v»° l—regels 1.05 met inbegrip van een bewijsnumm«ö UC" MUyCniLI1MLt1 elke rege, mw f0>25. Llefdadighelda-advertentiën VOOf ÓM helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regel# 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05 Hij weet zelfs nu nog niet wat er in staat Brussel, 4 Sept. (V.D.) Prof. Einslcin Iteeft de volgende verklaring afgelegd: „In een aantal bladen wordt bet zoo juist verschenen „Braunbuch" mijn „werk" ge noemd, althans er wordt aangegeven, dat ik de president ben van bet comité, dat dit boek uitgeeft. In verband hiermede consta teer ik: eenige maanden geleden heb ik het eere-presidentschap van dit comité aan vaard, omdat ik mij, geheel natuurlijk, van zijn zuiver charitatieve taak bet betreft de ondersteuning van Duitsche emigranten ronder onderscheid van confessie in de landen van hun ballingschap niet wil de onttrekken. Ik geloofde niet hiermede een politieke taak te dienen. Het thans verschenen Bruinboek heb ik vóór dat dit is verschenen, noch in zijn geheel, noch gedeeltelijk of een uittreksel in manuscript, in handen gehad. Ik ben er ook niet van in kennis gesteld, dat een dergelijke politieke publicatie zal plaats vinden. I.. ben ook thans nog niet eens in staat mijn oordeel er over te geven, om dat ik op bet oogenblik zeer sterk in be slag word genomen door wetenschappelijke ■werkzaamheden en daarom nog geen tijd heb gevonden, het door Ie lezen." ZEPPELIN NAAR ZUID-AMERIKA VERTROKKEN. Friedrichshafen, 2 Sept. (V.D.) Na boven Neurenberg te hebben gevlogen, in erban d met den rijkspartijdag der N.S.D.A.P. is de Graf Zeppelin te 21.10 on der bevel van kapitein Lchmann gestart oor zijn zesden tocht naar Zuid-Amcrika ven dit jaar. NIEUWE ANTI-JAPANSCHE ACTIE DER CKINEEZEN? Tokio, 4 Sept. (V.D.) De vrees, dat in China de anti-Japansche beweging zal wor den hervat en wel met vernieuwde hevig heid, werd Zondag uitgesproken door den woordvoerder van den minister van oorlog, marine en buitenlandsche zaken in ver band met de aankomst tc Sjanghai van Sccng, den Chinccsrhon minister van fi nanciën. dis een reis heeft gemaakt naar Washington en Europa. Soeng werd d.oor den v. Ivoorder van het ministerie van buitenlandsche zaken verantwoordelijk ge steld voor de anti-Japansche agitatie van verleden jaar. Volgens berichten van .Tapansclie agen ten, die de activiteit van Soeng hebben ga de geslagen, is er reden te gelooven, dat hij, nu hij in China is teruggekeerd, een actieve anti-Japansche agitatie zal ontke tenen. Gebouwen ingestortbegin van brand; heuvel wegge slagen Naar Vaz Dias meldt is te Phoenixhall, in de buurt van Dublin, een kruitmagazijn ontploft, waarbij één man zwaar werd ge wond. Gebouwen van het fort, waarin het magazijn lag, zijn over een breedte van zestig meter ingestort. In de naaste omge ving veroorzaakte dp ontploffing groote on rust. Daar kwam nog bij, dat hoogstaand gras in brand geraakte en verdere uitbrei ding te vreezen w as. Door spoedig optreden x'an brandweer en politie is gevaar voer Uitbreiding echter voorkomen. Het fort lag binnen een reeks van heu velen; door de kracht der ontploffing is één der heuvels volkomen weggeslagen. Parijs, 3 Sept. Bij Dijon is een auto met acht inzittenden door een trein gogrej pen. Alle acht pereonen werden gedood Nader wordt gemeld: Een particuliere auto, waarin waren ge zeten de eigenaar van den wagen, zijn vrouw bun vier kinderen en een 12-jarig meisje, was tot voor de gesloten spoorboo men gereden, toon de baanwachter op ver zoek van den eigenaar van den wagen de boomen nog eens opende om hem gelegen heid te geven te passecron. Op hetzelfde cogcnblik naderde in volle vaart de snel trein ParijsMarseille, en sleepte de auto mee tot in het station en drukte haar daar vast tusschen de locomotief en den rand van bef perron. Alle inzittenden van de auto waren op slag dood. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis' in het district Clay Cross is de Labourcandidaat Henderson gekozm. Hij verkreeg 21.931 stemmen, tegenover den na- tionalen candidaat Moors *-6293 en den com munist Pollitt 3i3i stemmen. Pleidooi voor een onafhankelijk Oostenrijk Parijs, 3 Sept. (V.D.) De Fransche mi nister van buitenlandsche zaken heeft be den in Trcbeurden in Bretagne een poli tieke redevoering gehouden tor gelegenheid van de inwijding van een gedenkteeken ter eero van Briand. Paul Boncour wees er o.m. op, dat de reis yan den minister-pre sident naar de Oostelijke provinciën ter bezichtiging van de verdedigingswerken het juiste antwoord was op zekere hande lingen die, om hot zacht uit 1c drukken, dc atmosfeer van den vrede verstoorden welke noodzakelijk is voor de wederoprich ting van Europa. Aan het slot Nan zijn EONCOUIÏ. redevoering losrde Boncour don nadruk op de noodzakelijkheid van enn onafhankelijk Oostenrijk on van vrije economische over eenkomsten tusschen de Balkanstaten en de midden-Europeesche landen. Een reorgani satie van centraal-Europa is echter alleen mogelijk met hulp van Italië. Wanneer de pogingen van Tardieu tot het schoppen van oen Donaufederatie mislukt zijn door Zc kere omstandigheden, kon spreker thans in zijn kwaliteit van minister van buiten landsche zaken met eenige discretie ver klaren, dat de laatste onderhandelingen in deze richting de verwachtingen van Frank rijk schijnen te zullen verwezenlijken. DE JAPANSCHE HANDELSBALANS. To k i o, 4 Sept. (V.D.). Volgen6 de door het ministerie van financiën gepubliceerde cij fers wa6 de waarde van den buitenland- 6chen handel over Augustus 31 i.839.000 yen. een vermeerdering van 101.791.000 yen in vergelijking met Augustus 1932. Het uitvoer- overschot bedroeg 52.663.000 yen. Dc waards van den uitvoer bedroeg over de periode van Januari tot Augustus 116.127.000 yen minder dan die van den invoer. Voor dezelfde pe riode van 1932 bedroeg dat overschot van den invoer 160.816.000 yen. HENDERSON. Londen, 4 Sept. (V.D.), Volgens den po- litieken correspondent van de „News Chro niclo" komt door de verkiezing van Hender son als Lagerbui6-afgevaardigde voor Clay Cross niet de kwestie aan de orde of bij Lansbury zal opvolgen als leider van do parlementaire Labour Partij. Voor do eer ste vier of vijf maanden zal Henderson al zijn werkkracht moeten besteden ter ver zekering van internationale overeenstem ming over ontwapening. Henderson gelooft, dat do ontwapenings conventie vóór Kerstmis door 61 naties, welke ter Ontwapeningsconferentie zijn ver tegenwoordigd, zal worden geteekend. Het volgens jaar zal Henderson behalve zijn normale parlementaire werkzaamheden ook zijn aandacht moeten besteden aan !c verbetering van de politieke organisatie der Labour partij. liet aantal dooden tot honderd gestegen New-York, 4 Sept. (V.D.) Het aantal dooden bij den storm op Cuba is gestegen tot 100. liet aantal gewonden tot ongeveer 800. Daarmede is de lijst van slachtoffers nog altijd niet volledig, daar uit een aantal districten nog geen nauwkeurige bijzonder heden zijn binnen gekomen doordat de ver bindingen verbroken zijn. Naar schatting echter zijn 100.000 gezinnen dakloos. Georges Leygues, de Fransche minister van marine, is Zaterdagmiddag vrij onver wacht in zijn woning te Su Cloud in den oud?rdom van 76 jaar overleden. Hij was sedert eenige dagen ongesteld, doch had zijn omgeving verboden hierover eenige me- dedeelingen te doen. De vorige week werkte hij nog geregeld op het ministerie en Don derdag nog onderteekende hij in zijn wo ning talrijke documenten, die zijn kabinet chef hem gebracht had. Zaterdagochtend stelde de behandelende geneesheer nog vast, dat de toastand onveranderd was. Echter trad 's middags dc dood onverwacht in. Op wensch van "den overledene zal hij niet le Parijs, doch in zijn geboorteplaats Villeneuve sur Lot worden begraven. Georges Leygues had een rijk parlemen tair leven achtér zich. In 1885 is hij afge vaardigde geworden en trad in 1891 voor het eerst als minister, en wel van onder wijs, op in het kabinet-Dupuis. Sedert heMt hij van verscheidene ministeries deel uit gemaakt, o.a. van dat van Ribot in 1895, \an dat van Waldeck Rousseau in 1899. In 1917 werd hij in het kabinet-Clemcnceau minister van marine. In 1920 is hij opgetre den als minister-president en minister van buitenlandsche zaken. Ook van de kabin?t- ten-Briand en Tardieu heeft Leygues deel uitgemaakt. Een nationale begrafenis. Parijs, 4 Sept. (V.D.) De bijzetting van wijlen den^ minister van marine, Georges Leygues, zal WóensdagmoT'gën 'plaafs^-vtYF den. Dc regeering heeft besloten tot een nationale begrafenis op staatskosten. Het stoffelijk overschot zal in den Dome des In valides worden bijgezet. Alle officieele ge bouwen zullen halfstok vlaggen. Daladicr zal persoonlijk spreken. Reeds thans wordt in politieke kringen gesproken over de vraag wie de opvolger van Leygues zal zijn. Boncour gelooft, dat Daladicr niet zal overgaan tot een reorga nisatie van het kabinet. Daladicr zal waar schijnlijk den tegenwoordigen minister rap koloniën belasten met de waarneming der zaken en na het einde van de vacantie van bet parlement een onderstaatssecretaris met de definitieve waarneming belasten. Locarno on het pact-van-vier. Buitenlandsch-politieke rede van Paul Boncour. De Fransche minister van buitenlandsche raken Paul Boncour heeft, gelijk wij reeds in bcknopten vorm hebben gemeld, de onthulling van oen gedenkteeken ter ocre van zijn voorganger Aristide Briand te Trébeurden aan de Bretonsche kust. aance- grepon als een welkome gelegenheid om in een groote politieke rede eenige opmerkin gen te maken, die niet alleen in Frankrijk, maar ook in Duitöchland worden beschouwd als een antwoord op hetgeen rijkskanselier Hitler in Neurenberg te berde heeft ge bracht. Na eer tc hebben bewezen aan de vre desdcnkbeelden, die Briand heeft gekoes terd, legde Boncour vooral den nadruk op de sterke militaire positie van Frankrijk. Hij verklaarde hierbij o.m., dat wanneer het geduld der Franschcn op zwakte berustte, dc toestand ernstig moest worden geacht, doch dit is niet het geval: Frankrijk weet, dat het sterk genoeg is om het hoofd te bie den aan gewelddadige ondernemingen. Hii noemde bet bezoek van ministerpresident Daladicr, die tevens minister van oorlog is, aan het Oostelijke fortificaticgcbicd van Frankrijk, een bezoek, dat in alle stilte ge schiedde, het juiste antwoord op bepaalde gebeurtenissen, waarvaa men minstens kan zeggen, dat zij de vredesatmosfeer, die voor den wederopbouw van Europa zoo dringend noodig is, ernstig verstoren. Boncour herinnerde eraan, dat Briand steeds is opgekomen voor de onaantast baarheid der Fransche defensieve macht en te Genève onophoudelijk heeft laten uit komen, dat ontwapening en veiligheid twee niet te scheiden begrippen zijn. Zoowel tij dens als na den oorlog heeft hij blijken gegeven van zijn ruimen blik. Boncour meende dan ook. dat Frankrijk het recht e.n den plicht heeft geen enkel der begin selen, die Briand's vredespolitiek kenmer ken, haar waarborgen en haar voorwaarden zijn, te laten aantasten. De politiek van het Volkenbondshandvest, zoo betoogde Bon- cour verder, eischt dat dit pact niet ge schonden wordt; de politiek van den Vol kenbond eischt, dat de Volkenbond zijn taak vervult; de ontwapeningspolitiek eischt, dat niemand zich bewapen» on, in dien iemand desniettegenstaande een po ging in die richting zou willen doen, dat diegenen zich aan de zijdo van Frankrijk bevinden, waarmee Frankrijk ter wille van het vredeswerk heeft afgezien van enkele der veiligheden, die de verdragen Frankrijk boden. Boncour vestigde er tevens de aandacht op, dat men aan Briand, den zoogenaamden illusionist, op internationaal gebied dc eenige positieve veiligheid, die men sinds den oorlog had verworven, had tc danken: Locarno. De toepassing van de beginselen, vervat in het protocol van 1924, op een der in historisch, geografisch en politiek opizclit meest bedreigde punten van Europa, noemde de Fransche minister van buitenlandsche zaken datgene, waar Frank rijk het meeste belang "bij heeft. Niemanl aldus Boncour, kan wat Briand's levens werk betreft, uitwisschen, dat hij voor Frankrijk bereikte, wat de vredesverdragen niet in staat waren te geven, de garantie der twee groote Westorsche buurstaten voor den geneutrali6eerden linker Rijn oever, die het antwoord vormt op de ncu- cralisccring van België, welke in 191 i he; deelnemen van Engeland aan den oorlog bepaalde en wel aan dc zijde der Fran schcn Hoe duidelijker zich bepaalde gevaren sfteckcnen, die ons onze koelbloedigheid niet doen verliezen, maar die ons aanspo- BUITENLAND. Politieke rede van Boncour. (Eerste Blad, pag. 1). BINNENLAND. Is „Straperlo" hazardspel? De politie legt in bet Kurhaus te Sctaeveningen beslag. (Tweede Blad, pag. 1). Weer een drama te Oss. (Tweede Blad, pag. 1). De regeering zegt het douancbe9tand op. (Tweede Blad, pag. 1). De politieke toestand in Indië. (Tweedo Blad, pag. 1). Jhr. van Ingen te Woerden vermoord. (Tweede Blad, pag. 2.) Medegedeeld door bet K. N. M. I. te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.3 te Andönes. Laagste barometerstand 753.3 to Vestma- nor. Verwachting: Zwakke tot matigen Ooste lijken tot Zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Een groot gebied van hooge drukking strekt zich uit van Noord-Scandinavie tot Zuid-Duitschland en neemt nog toe. Een vrij ondiepe depressie op den Oceaan trekt naar IJsland en houdt den druk laag in de Golf van Biscaye, zoodat het Westelijk waarnemingsgebied Oostelijke winden heeft, het Oostelijk Nordelijkc winden. In Duitsch- land en het Oosten van ons land was de ochtend koel, maar zullen de krachtige zonnestralen hooge middagtemperatuur brengen. In Zuid-Frankrijk blijft de hitte aanhouden. Gisteren viel nog regen in Noorwegen en Oost-Du itschland, maar heden zal de regen tot IJsland beperkt blij ven, behoudens kans op onweer in Zuid- West-Frankrijk. Voor de volgendo dagen kan nog op voqrtdurend fraai weer gere kend worden. ren waakzaam te zijn, des tc meer moet men zoo verklaarde Boncour nog Briand dankbaar zijn, omdat zijn diploma tie actie einde 1925 de onderteekening der overeenkomst van Locarno door Engeland Italië tengevolge heeft gehad. Paul Boncour citeerde de zinsnede uit het pact van Locarno, waarin de woderzijdsche hulp verleening ingeval van schending van tikel 2 van het pact of van artikelen 42 en 43 van 't verdrag van Versailles wordt ge preciseerd. Het volgende deel der redevoering hield zich bezig met het pact van vier. dat Bon cour de voortzetting der Locarno-verdra gen noemde. Frankrijk beschouwt volgens hem het pact van vier als een voorberei ding. als het middel tot overeenstemming tusschen de vier groote buurstaten, de permanente leden van den Volkenbonds raad. die in doze dubbele hoedanigheid aan den cenen kant met elkander een re geling moeten treffen ten aanzien van de voornaamste gemeenschappelijke belangen, aan den andoren kant door onderling over leg de middelen moeten verschaffen om in den Volkenbondsraad en in de plenaire vergadering het doel to bereiken. De hoofd zaak is volgens Boncour. dat de. laatste be slissingen te Genève vallen, dat Genève zoodoende de contróle der openbare mee ningen uitoefent en dat een „internationaal geweten" tot uiting komt. Ook ten aanzien van de Oostenrijksche onafhankelijkhci-i heeft Briand een positief standpunt ingenomen. Hij heeft do onder handelingen geleid, die uitliepen op 't Haagsche proces inzake de Duitsch-Oosten- rijksche tolunie. De staten van het tegen woordige Midden-Europa, die op het zelf beschikkingsrecht der nationaliteiten ge grondvest zijn zpo besloot Boncour zijn uiteenzettingen hebben voor hun leven en ontwikkeling vrije economische ententes noodig, die noch door politieke concurren tie, noch door territoriale eischen mogen worden verstoord. RIJDT VEILIG! Wie vraag/ de straat voor zich alleen Hoe of hij er passeert, Neemt iets wat d' andren toebehoort Verkeert dus glad verkeerd! #-***■ BELT y EVEN LAHGESTRAAT 49-51 TELEFOON 180 Onze afdeeling STOFFEN Is uitge groeid tot een speciale STOFFENZAAK die weldra gereed zal zijn. TORNADO BOVEN FLORIDA. Jacksonville, 4 Sept. (V.D.) De kus ten van Florida zijn door een verwoesten den tornado geteisterd. Daar alle verbin dingen zijn verbroken, is de schade voor- loopig nog niet te schatten. RUSSISCHE STRATOSFEERVLUCHT. Moskou, 4 Sept. (V.D.) Op 6 September a.s. zal een Russische stratosfeertocht plaats vinden, waarbij men, naar men zich voor stelt, een hoogte van 20.000 meter zal be reiken. Einde September zal cm tweede opstijging geschieden. Men zal van do meest moderne instrumenten gebruik ma ken. ARNHEMSCHE WEG 26

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1