AMERSFOORTSCH DAGBLAD Dinsdag 5 September 1933 32 e Jaargang No. 57 TWEEDE BLAD STRAPERLO HAZARDSPEL OF NIET? TARIEFBESTAND OPGEZEGD MR. DONNER IN DEN HOOGEN RAAD WEER EEN DRAMA TE OSS DE POLITIEKE TOESTAND IN INDIË FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL FILMKONINGIN UITGEFLOTEN EN JURY UITGEJOUWD Mislukt „Filmsterrenfeest" in de Residentie Een Salomo's oplossing tot slot Blamage voor de filmkunst Uit 's-Gravenhagc wordt d.d. 3 September aan De Courant gemeld: Het met veel tam-tam aangekondigde filmsterrenfeest, ter verkiezing van nieuwe Nedcrlandsche filmsterren, door een locaal filmblad uitgeschreven, i6 niet zonder inci denten verloopen. De zalon van den Dieren tuin, waar het festijn werd gehouden, wa ren gisteravond goeddeels gevuld met ad- spirant-filmsterren en hare families, die al len in groote spanning waren wie do ge lukkige zou zijn, welke door een uitgebrei de jury tot filmkoningin zou worden ge kroond, met het aanlokkelijke vooruitzicht een engagement bij een Nederlandsche filmmaatschappij te krijgen en wie weet... Neu-Babelsbcrg ofHollywood in hot ver schiet! Als attractie voor het filmfeest kwam eerst het optreden van Charlotte Ander, de Berlijnsche filmster, die een liedje zong en een paar vriendelijke woorden zei. Inmiddels had do vrijwel onbekende jury zich achter veel paperassen op het tooneel aan een lange tafel genesteld en kwam het groote moment van het feest. Do voorstel ling der 23 adspirant-filmsterretjes in strandpyama's! Een voor een werden do meisjes op het podium aan den volkc ver toond waarbij de aardigsten met luid ap plaus werden begroet en de minder door de natuur gezegenden in een pijnlijk stilzwij gen voorbijgingen. Er werd vervolgens ge danst en gezongen, waarna de candidaten voor het „filmsterkampioenschap van Ne derland" opnieuw ten tooneele werden ge voerd, nu naar de laatste mode gekleed, ter wijl de Jury, met groote potlooden gewa pend, in moeizaam peinzen de kwaliteiten der 23 mededingsters naar den eere-titel be oordeelden. Thans kwam het op do filmische eigen schappen aan. Do 23 meisjes moesten stuk voor stuk een proef afleggen, waaruit haar kwaliteiten aan de jury moesten blijken. De opdracht van de filmsterretjes was uit te beelden hoe zij voor de film zouden rea- geeren, als zij in de zaal... haar denkbeel- digen echtgenoot met een andere vrouw zagen zitten! Het was geen kleinigheid waarvoor de „a.6. Greta Garbo's zich bout portant geplaatst zagen. De raeesten zoch ten het in „verpletterende blikken", enke len in huil- en lachbuien, welke de zaal ongetwijfeld hevig zouden hebben ontroerd, als het niet zoo belachelijk was geworden. Tot 6lot moesten de dames net doen of zij een echte filmkoningin waren en demon- etreeren hoe zij zouden reageeren op eon grootsche ontvangst door het publiek en daarbij een kleine toespraak houden. Van de zenuwen wist bijna geen der meisjes zich verstaanbaar te maken, te meer waar het in de zaal al rumoerig begon te worden door al die poppenkast. Een grooter helsch spektakel als ontstond toen eindelijk te middernacht de jury den uitslag bekend maakte, hebben wij nimmer bijgewoond. De keus, welke de heeren, na uren peinzen, ten slotte hadden gedaan, was naar het algemeen oordeel van het pu bliek wel de slechtste welke zij had kunnen doen. Toen de „gelukkige" filmsterkam pioene voor het voetlicht werd gebracht om met een toespraak te worden gehuldigd, brak een waar pandemonium los. Oorver dovend geschreeuw en gefluit, dat minu tenlang aanhield, overstemde alle wanho pige pogingen der verschrikte juryleden om zich verstaanbaar te maken. Het geloei om een andere dame, die men wel de eer waar dig keurde, hield aan, terwijl de gekozene luid werd uitgefloten. De op alle mogelijke wijze uitgejouwde jury nam eindelijk in arrenmoede een kloek besluit en verscheen met... dne da mes filmkampioenen tegelijk, die alle drie werden bekroond. Eén filmster voor schoon heid, één voor charme en één voor tooneel- speelkunst. Een oplossing Salomo waardig. Het geloei der toeschouwers hield nog even aan, maar aangezien men grootendeels zijn zin had gekregen, verstomde het ru moer allengs. Uit protest weigerden echter verschillende adspirant-filmsterretjes aan het daarop volgend filmbal mee te doen. Zoo eindigde het filmsterrenfecst, dat stel lig geen propaganda voor de filmkunst kan worden genoemd. Dit zal voor den Haagschen kantonrechter worden uitgemaakt Politie legt beslag in het Kurhaus "s-G r a v e n h a g e, 4 September. Tot ver rassing van do vele honderden bezoekers maar niet van de directie is in den afgeloopen nacht tegen 12 uur een aantal inspecteurs en rechercheurs van politie in de Straperlozaal van het Kurhaus te Sche- veningen binnengetreden, om op last van den procureur-generaal bij> het gerechtshof te 's-Gravenhage proces-verbaal op te ma ken, van de situatie waarin zich op dat oogenblik het spel bevond. Het was de di rectie reeds bekend dat de regeering een principieelo rechtelijke uitspraak verlang de, over de vraag, of het Strapcrlo-spel, dat dezen zomer te Scheveningen als attractie voor de bezoekers werd beoefend en dat door de plaatselijke overheid werd getole reerd, omdat het zich als behendigheids spel had aangekondigd, inderdaad niet viel onder de klasse der hazardspelen, waarbij louter toeval of „stom geluk" den doorslag geeft. Om echter den materieelen gang van zaken niet te benadeelcn, was in over leg met de directiegewacht tot hot ein digen van het seizoen, n.l. tot Zondag 3 Sept. middernacht Aangezien op 3 September het onderzoek middernacht moest geschieden, waren de rechercheurs en inspecteurs even voor 12 uur aanwezig, terwijl het voor de buiten wereld geheim moest blijven. Aldus is ge schied terwijl alles, onder toezicht van commissaris Parree, even ordelijk en za kelijk is verloopen. De negen tafels met tocbehooren werden in beslag genomen. Thans komt de kwestie voor den kanton rechter en zal worden uitgemaakt of ook in andere badpaatsen de spelen, die op Strape^lo gelijken, binnen de mazen van de wet vallen of niet. DOODELIJK ONGELUK. Eist (Geld.), 4 September. Vanmiddag is de 31-jarige ongehuwde wielrijder A. J. Jacobs, die vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, nabij den overweg in den Rijksweg ArnhemNijme gen, aangereden door een auto, bestuurd door den 30-jarigen reiziger M. van Dam uit Voorburg. De man werd van zijn fiets geslingerd en werd dermate gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk na het ongeluk overleed. De automobilist heeft nog ge tracht het ongeluk te vermijden door het stuur om te gooien .De wagen kwam hier door in een sloot terecht. Hij werd echter niet gewond. Den automobilist treft geen schuld. Het ongeluk veroorzaakte groote stagnatie in het verkeer. De Regeering herneemt haar volle vrijheid van handelen 's-G ravenhage, 4 September. De Nederlandsche Regeering heeft het tariefbestand, gesloten in ver band met de Economische en Mo netaire Conferentie, opgezegd bij een schrijven van 4 September aan den Voorzitter er Conferentie van den navolgenden inhoud: „In haar nota van 8 Juni 1933 heeft do Nederlandsche Regeering haar toetreding bericht tot het ta riefbestand, voorgesteld door het Comité van den Volkenbondsraad, belast met de voorbereiding van do Economischo en Monetaire Confe rentie. Dit bestand vormde naar het oordeel der Regeering een mid del ten einde te voorkomen, dat de pogingen van de Confercntio tot vermindering van de belemmerin gen van den internationalen han del, niet bij voorbaat tot misluk king zouden zijn gedoemd tenge volge van nieuwe beperkingen. „De Nederlandsche Rcgeering betreurt het to moeten vaststellen, dat tot dusver de pogingen van dc Conferentie geenszins hebben ge leid tot een stabilisatie van den internationalen handel. „Onder deze omstandigheden acht de Nederlandsche Regeering zich gerechtigd haar volledige vrij heid van handelen te hernemen en zij ziet zich genoodzaakt het be stand op te zeggen met een termijn van een maand vanaf den datum van dezen brief." Heelt zitting genomen in de strafkamer 's-G ravenhage, 3 Sept, De oud minister van Justitie mr. J. Donner, is in de heden gehouden zitting der strafkamer van den Hoogen Raad geïnstalleerd als raadsheer. De griffier, mr. Kist, las de acte van beëediging voor. De president, Jhr. mr. Feith, herin nerde er aan, dat bij den Hoogen Raad de plechtige installatie is afgeschaft. Spreker volstond daarom met mr. Donner namens het college hartelijk geluk t* wenschen met zijn benoeming en daarbij den wensch uit te spreken, dat de voldoening, welke hij mocht ondervinden in zijn vorige functie, ook zijn deel zou zijn bij do werkzaamheden in den Hoogen Raad, welke van zoo geheel anderen aard zijn. De procureur-generaal, mr. Tak, sprak namens het parket gelukwenschen uit, waarna de nieuw geïnstaleerde raads heer dankte voor het in hem gcsteldo ver trouwen. Dc nieuw geïnstalleerde raadsheer, mr. Donner, heeft zitting genomen in de straf kamer en daarbij de plaats ingenomen van mr. De Menthon Bake, die in do civiele Kamer heeft zitting genomen. HERLEVING VAN DE PAARDENSPORT IN DE HOOFDSTAD. De Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij, de pionierster op rijgebied in Amsterdam, zal binnenkort op haar terreinen aan den Overtoom (gelegen naast de bestaande ma nége) een nieuwe zeer groote manége in richten welke in alle opzichten aan de te genwoordige eischen zal voldoen. Sinds 1 September is de heer H. Treffers, ex-ritmeester der cavalerjo bij het Ned. Ind. Leger, geschoold te Pinerolo (Italiaan- sche rijschool) verbonden aan de Afd. Ma nége en Rijschool, waar deze heer naast algemeen toezicht ook zelfstandig les zal geven. De bestaande manége zal, zoolang de nieuwe nog niet gereed is in gebruik blij ven, zoodat de rijlessen ongestoord kunnen doorgaan. 40'jarige man door messteken gedood O ss, 4 Sept In den atgeloopen nacht te ruim 12 uur heeft zich in de St. Willibror- dusstraat, nabij het café Van Netten in de Heide te Oss weer een bloedig drama afge speeld. In genoemd café schijnt een twist te hebben plaats gehad tusschen ccnige per sonen en toon na sluitingstijd te midder nacht het café moest worden ontruimd, werd de ongeveer 40-jarige gehuwde G. van L. uit Oss overvallen. Het slachtoffer kreeg ecnigc messteken in de hartstreek en zakte ineen. Hij overleed spoedig. De marcchaus- sée uit Oss en Dr. Stolk uit Oss waren spoe dig ter plaatse, doch laatstgenoemde kon geen hulp meer verleenen en slechts den dood constalceren. Het lijk van het slacht offer werd per brancard naar het St. Anna- ziekenhuis te Oss overgebracht. De versla- gene laat een vrouw cn vier kinderen ach ter. Als vermoedelijke dader heeft de mare- chaussée gearresteerd een zwager van het slachtoffer, zekeren P. van R. uit Oss, die naar dc marechausséekazerne is overge bracht. Nabij den Bergschen weg heeft eveneens een vechtpartij plaats gehad waarbij een ze kere K. zoodanig werd gewond, dat hij naar het St. Annaziekenhuis moest worden over gebracht. Hij kon evenwel na verbonden te zijn naar huis terugkccren. O s s, 4 September. De vermoedelijke da der van den moord op den 40-jarigcn G. van Lieshout in de Heide te Oss, zekere P. van Rooy uit Oss, een zwager van het slachtoffer, welks kort na de misdaad werd gearresteerd is vanmiddag met het lijk ge confronteerd en heeft bekend den moord le hebben gepleegd. MEVR. B. WEISSENBRUCH. f Te Naarden is overleden mevr. B. Weis- senbruch, een bekend figuur in do krin gen van het Nederlandsche Roode Kruis en vicc-presidente van de afdecling Naarden Bussum cn omstreken. Mevr. Weissenbruch was destijds do eerste vrouw die zich als masseuse en orthopedische vestigde te Am sterdam. CUDE MAN DOOR DE TRAM GE-GREPEN. Vaals, 4 Sept. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is op de Maastrichterlaan alhier dc 72-jarige J. Lemmerlz, doer do clcctrische tram gegrepen en enkele meters meege sleurd, Na veel moeite mocht het gelukken den man onder de tram vandaan to halen. Op verschillende plaatsen had hij verwon dingen opgeloopen. terwijl zijn beide boe nen verbrijzeld waren. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het II Oliesel kon hem nog worden toegediend, waarna hij overleed Het lijk is in beslag genomen. De bestuurder van den wagen is voorloopig aangehouden. Minister Colijn staat achter de door de regeering genomen maatregelen Op de vragen van den heer Vliegen in verband met het toepassen in Nederlandsch Indië van aan de z.b. exorbitant rechten ontleende bevoegdheden tegenover leiders van de nationale volksbeweging in Neder- landsch-Indië: Acht de Regeering het stelselmatige toe passen van aan de z.g. exorbitante rechten {die toch enkel voor zeer buitengewone omstandigheden zijn bestemd) ontleende bevoegdheden tegenover leiders van de na tionale volksbeweging in Ned.-Indië niet een gevaarlijke belemmering van een nor* male politieko ontwikkeling, waar prac- tisch hierdoor zeer zwaar aankomende straffen ton deel vallen aan personen, voor dat vaststaat, dat dezen de toch zeer vèr gaande strafwet hebben overtreden? Is zij van meening. dat het veelvuldig ver hinderen van vergaderingen van toegelaten politieke vereenigingen. waardoor het recht van vereeniging en vergadering vrijwel il lusoir wordt gemaakt, strekken kan om de volksbeweging in normale banen te leiden en te houden? Acht zij het oirbaar, dat de Indische Re geering antwoord weigert op een inter-* pellatie, als bedoeld door het Volksraads* lid Thamrin, nadat de Volksraad die inter-, pellatie had toegestaan? Kan cn wil de Rcgeering spoedig aan de Statcn-Gcneraal mededeeling doen van de feiten en omstandigheden, welke tot dit verscherpte optreden der Indische Regee* ring aanleiding gaven, speciaal over die, welke aanleiding gaven tot de maatregelen tegenover ir. Sockarno? antwoordt de heer Colijn, Minister vart Staat, Minister van Koloniën: Vraag 1. Van stelselmatige toepassing der z.g. exorbitante rechten tegenover leiders van de nationale volksbeweging in Neder- landsch-Indiö is geen sprake. De Rcgeering past deze buitengewone maatregelen slechts toe ten aanzien van personen, wier actie gevaarlijk wordt geacht voor de openbare orde. rust cn veiligheid, in verband waar mede niet gezegd kan worden, dat bedoel de maatregelen een belemmering vormen voor een normale politieke ontwikkeling. Vraag 2, De ondergetekende houdt zich" overtuigd, dat de door de Indische Regee ring genomen maatregelen tot beperking van het recht van vereeniging cn vergade ring, naast bescherming van de openbare rust en orde. juist ten doel hebben te voor komen, dat de volksbeweging in verkeerde richting wordt geleid. Vraag 3. Het standpunt, door de Indi sche Regeering ingenomen ten aanzien van de interpellatie van het lid van den Volks raad den heer Thamrin. acht de onderge- teckcnde alleszins juist. De in verband daarmede door den heer Thamrin gestelde vragen zijn door de Indische Rcgeering al le volledig beantwoord. Vraag 4. De ondergeteekende is bereid aan de Staten-Generaal de verlangde in lichtingen te verstrekken, zoodra hij van de Indische Rcgeering do daartoe benoodigda gegevens zal hebben ontvangen. GROEPSGEFENINGEN MET LICHTE TROEPEN. ITct ligt in het voornemen van 11 t/m. 14 September a.s. groepsoefeningen met lichte troepen onder leiding van den com mandant van dc lichte brigade te doen houden tusschen Amersfoort en Harskamp. De wil is des menschen hoogste kracht. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 43 „Om je de waarheid te vertellen," zei Deacon langzaam cn somber, „ik voel mij absoluut boroerd! t Gaat op mijn zenuwen werken dat alles! „Hij maakte een zwaaiende beweging. „Het ik voel Hij brak af en lachte. „Landerigheid zal niet helpen hè? En 't is niets anders als wat ik te verwachten had. De kindermeid zei altijd, dat mijn middelste naam Crip- pcr was." Bewondering n sympaihie maakten An thony's hoofd helder. „Wanneer is 't ver hoor bij den rechter?vroeg hij plotseling. „De ballon gaat, geloof ik, op om 10 uur voormiddags overmorgen Anthony mompelde: „overmorgen? Nou, dat kan," en zweeg verder. Deacon stond half op cn ging dan weer zitten. „Nadat je mij gisteravond verla ten had", zei hij, na een pauze „kreeg ik bezoek van Crabbe, den procureur, dien *1 J3erucht Londensch moordenaar. Digby-Coates haalde. Wij hadden een lang gesprek, en hij gaat Marshall op de hoog te brengen, die mij morgen zelf zal komen bezoeken. Zoo is de heele wettelijke ge schiedenis in orde gemaakt." „Goed," zei Anthony. „Waarvoor ik van morgen kwam, was om je twee vragen te doen. Ben je klaar?" „Voor eeuwig klaar!" ,.Heb je wat geld? Behalve het salaris, dat je van Hoode kreeg, bedoel ik." „Ongeveer tweehonderd vijftig pond per jaar," zei Deacon. „Als neef James aan den drank sterft» zal het ongeveer drieduizend zijn." „Dat 's goed. Je zult dat punt bespreken met den procureur, hoop ik. Het moet die idiote diefstal-theorie de wereld uit hel pen." „Ik vertelde 't den vent al. Maar *t zal niet*veel betcekcncn, bon ik bang. Je ziet, ik bon nu ellendig bankroet voor een hee- len tijd. Het een cn het ander, weet Je. In elk geval." Hij haalde zijn schouders op. Anthony zei: „Nu de tweede vraag. En zij is heusch van belang! Denk nauwkeurig vóór jc antwoordt. Wanneer, pas geleden zeg: binnen de laatste weck heb je in je handen gehad een stuk gereedschap van de een of andere soort, met een hou ten handvat, vier inches lang cn ongeveer drie cn een half rond? Denk, man, denk na!" o Tien minuten later rende Anthony de High Street op naar zijn logement. Daar ge komen vond hij een telegram, 't Luidde: „Geloofwaardige, verbazingwekkende ont hullingen door Pellctt wat nu Has tings." Anthony, schreef op, den telegram-formu lier: „Wacht. Ben bij U vanmiddag bu reau. Houd Pellett vast, Getbryn." 't For mulier gaf hij aan den knecht met een bil jet van tien shilling, en orders om direct te verzenden, en vertrok toen naar Abbots- ball in een vlugge pas. Toen hij het hek binnen ging, kwam er juist een auto uitrijden een onbekende groene Daimler, een opgemaakte vrouw naast den chauffeur. Ondanks do hitte was' zij gesloten. Anthony zag, toen hij gluurde, dat de eenige inzittende binnen in den wa gen een vrouw was. Zij was gesluierd. Hij maakte er uit op, dat het de coquetteeren- de mevrouw Main waring met haar Fran- sche kamerier was. Dit te zien deed hem blijkbaar plezier. Hij wandelde naar het huis, binnensmonds neuriënd. Sir Arthur, zoo vertelde hem een ver jongde Belford, was waarschijnlijk in zijn eigen zitkamer. Anthony ging de trap op. Hij vond sir Arthur's deur op een kier; er op geprikt was een briefje, met roode inkt geschreven: S.v.p. niet storen." Vanwaar hij stond was alles, wat Anthony zien kon, den grooten armstoel, bij het raam gescho ven, het bovenste deel van een onberis pelijk hoofd boven den rug van de stoel, verder ongeveer zes inches van een broek, en dan'nog de zool van een schoen, bij elk van de voorpooten. Anthony kuchte, klopte cn ging naar bin nen. Sir Arthur stond op, terwijl hij den binnendringer een fronsend gelaat toekeer de. Toen hij zag, wie het was, kwam een glimlach in de plaats van den frons. „U zag er uit," zei Anthony, „als 't een of ander griezelig dier, zooals u daar zat. 'k Hoop, dat ik u niet gestoord heb." „Heelemaal niet, mijn jongen, heelemaal niet. Erg blij je te zien." Hij nam enkele vellen papier op van de stoel. „Eindelijk was ik juist bezig een paar dingen op te teekenen. Ik wou, dat jij zc las niet nu, maar, wanneer ze af zijn." Hij aarzelde; voegde er dan een bectjo schuw aan toe: het zijn enkele gedachten, die ik heb naar aanleiding van deze afschuwelijke geschie denis. Ik kan ze eigenlijk duidelijker zeg gen door ze op te schrijven. Ik wou ze aan Marshall geven voordat de jongen wordt verhoord, maar ik wou, dat jij ze eerst zag. Er zijn misschien enkele punten, die jou ontsnapt zijn, ofschoon ik vermoed van niet.". „Ik zou ze dolgraag willen lezen." zei Anthony. „Schrijf ze op, zoo vlug als u kunt, wilt u? En nu waarvoor ik u stoorde: is er in dit huis een goede verzameling encyclopediën?" „Die is er, Rechtschc boekenkast in de studeerkamer maar. Jc zult er alles wat je noodig hebt vinden, wat je wilt. John kreeg de uitgebreidste cncyclopaedie-ver- zameling bij elkaar, die ik ooit zag." „Goed!" Anthony ging naar do deur. „Neen, doet u geen moeite mee te gaan, ik zal ze wel vinden!" Het was, zooals sir Arthur gezegd had, een completo verzameling. Anthony deed de studeerkamer op slot, en ging aan dc groote schrijftafel zitten, die weer op haar oude plaats stond, naast zich de boeken, die hij uitgezocht had. Het waren er vele en verschillende. Hij werkte een uur lang, terwijl hij van tijd tot tijd aanteekeningen maakte op een stuk papier. Eindelijk stond hij op, rekte zich uit, en bracht de boeken op hun plank terug. Terwijl hij weer aan de tafel zat, be studeerde hij de aanteekeningen. Zij gaven hem blijkbaar voldoening. Hij vouwde het papier op en haalde zijn portefeuille met brieven te voorschijn. Toen hij deze opende, fladderden de krantenuitknipsels er uit en bleven op de tafel liggen. Hij raapte ze op cn deed ze weer met do aanteekeningen, die hij op het papier ge- krabberd had. in do portefeuille. Toen hij het deed, viel zijn oog op een zin in het bovensto krantenknipsel. Het was dc aan haling uit de Aencide van Virgilius, waar Masterson op gewezen had, en die toen een weggeraakte herinnering had geprikkeld. Waar was het toch, dat hij, kort geleden, dien ongewonen en overdreven nauwkeu- rigen derden naamval had gezien? Zijn geest worstcldo met vergeetachtig* heid; dan opeens moe geworden, weigerde hij langer aan zoo'n moeilijke taak te wer ken. Zooals de geest dat dikwijls doet, kreeg hij plotseling aansluiting mot het onderwerp, waar hij zich het liefst mee be zig hield. Voor Anthony's oogen kwam hot beeld van een donker, trotsch gelaat, waar van de schoonheid verhoogd werd door da bleekheid. Hij dacht aan haar zooals hij haar dien morgen gezien had; zooals hij haar dien eersten keer had gezien; toen zij dien avond in haar salon had gezeten dien avond, toen hij haar alles had laten! vertellen. Zijn, geest deed, omdat hij misschien be rouw had, een flauwe poging om terug te koeren tot die vermoeiende bezigheid van de correcte aanhaling uit Virgilius. Plotse ling bracht hij zijn werk èn de vrouw met elkaar in contact. Het heldere licht van een teruggevonden herinnering brak voor hem door. (Wordt vervolgd)'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5