K. D1KKESCHEY DAMESKAPPER HOLLANDSCHE HUIZEN IN STOCKHOLM SCHRIJFMACHINE-LINTEN CARBON Crème Gebak LUNCHROOM VONK ff STEEDS HET BESTE HERINNERINGEN AANEEN GLORIEVOL VERLEDEN CHARLOTTE KOHLER OVER HAAR INDISCHE REIS Fa. H. ELZENAAR Emmertjes IJs van Vonk J. VONK Wzn. Neemt U eens onze bekende In vier smaken Nougatine Mokka Marasquin Sinaasappel 75 cent per stuk VRUCHTENGEBAK 75 cent Concertgebouw „DE VALK" TRANSPIRON DROGISTERIJ ..DE GAPER" H.v.VIANDENSTRAAT 20 Drogisterij „De Aspirin" Victoria Hollandia Vichy - Aeskulap Water UIT HET HOOGE NOORDEN De invloed der Nederlandsche op de Zweedsche cultuur „Venetië van het Noorden" noemt men Stockholm in reisgidsen en reclameboekjes. Maar een stille, van vroeger glorie droo- mende stad, waar elk straatje schilderach tig wordt en het verleden nog schijnt voort té leven, waar de sfeer on de schoonheid zijn, die Venetië voor velen zoo aantrekke lijk maken, is Stockholm niet, al doet het Stadhuis met zijn stille binnenplaats en zijn bogengang en zijn terrassen aan den waterkant door meer dan een detail aan een dogen-paleis denken, al hebben we onze duivenplaag op het schilderachtige Kornhamnstorg en al varen in den zomer honderden zeiljachten en duizenden motor bootjes over de wateren aan beido zijden van de stad, die breed en zilverglanzend zijn en als het ware de ongerepte natuur middenin de stad brengen nu over 't Ma larmcer de stoere bogen van Vasterbro nog niet gespannen zijn en aan den anderen kant Strömmen en Saltsjön hun karakter van door tallooze scheren schier versper den inham van de Oostzee nog hebben be waard. En aan dit water, dat daar van twee kanten de stad indringt, dat de lage Oude Stad omspoelt en de beide andere groote stadsdeelen Norrmalm en Söder- malm scheidt, dankt Stockholm zijn schoonheid. Er zijn hier ook, helaas zelfs vele, buur ten met trieste rechte, elkaar loodrecht snijdende straten, die even leclijk zijn als dergelijke buurt in andere steden, maar wie er doelloos doolt, komt onwillekeurig toch altijd weer aan den waterkant, waar steeds een gezellige drukte heerscht bij de witte kuststoomers en de scherenbootjes, bij de groote vrachtschepen, die er hun lasten lossen en laden onder vuurrood-ge meniede kranen, bij de hooggetuigde hout- schepen, die er als een wondere decoratie liggen langs Strandvagen of opzij van het Stadhuis. Daar zijn hoogop de rotsen van Södermalra oudo 6tille straten, die steil af- loopen naar het water en tusschcn de don kere muren der huizen een beeld vatten van dit levendige, kleurige havengedoe met daarachter het breede vlak van Strömmen en groene hoogten. En door de smalle zon- Iooze steegjes van de Oude Stad; waar de uithangborden met hun krullen bijna den overkant raken en blauwe overalls wappe ren in den wind, waar uitdragers wonen en kaaisjouvvers en eerzame ambachtslie den en een reuk van teer en visch hangt, door die heel nauwe steegjes is er uitzicht over het wijde water, waar 's morgens of 's avonds de zon verblindend in blinkt. Dit zijn de echte, de karakteristieke oudo Stockholmsche buurten, hier zijn boven de moderne winkelpuien en de verknoeide portieken merkwaardige gevelsteenen be waard gebleven en andere resten, die iets vertellen van de geschiedenis van deze oude zeestad en het is hier ook, dat nog een en ander te bespeuren valt van den sterken invloed, dien ons land eens op Stockholm heeft uitgeoefend. Met het groeien van den Hollandschen Oostzeehandel namen de betrekkingen tus schcn de Zweedsche hoofdstad en de ha vensteden langs de Zuiderzee en aan de groote rivieren toe, de correspondentie ging bij lange na zoo vlot niet als in dezen tijd van nachtpostvluchten en draadlooze tele grafie en al meer en meer zonden de koop lieden in de -Nederlanden eigen vertegen woordigers naar het Noorden, reisden zij er zelf heen om hun factorijen te contro leeren, lieten zij hun zoons zich er vesti gen om de belangen te behartigen. En toen vrijwel tegelijkertijd in het begin van do zeventiende eeuw voor Nederland en Zwe den een gouden eeuw aanbrak, een glorie tijd, waarin zij tot groote mogendhedon werden, hun handel bloeide en daarmee ook de cultuur, toen werden de betrekkin gen al levendiger, de wederzijdschc belang stelling steeds grooter en velo tientallen jaren zou het duren voor beide landen om verschillende redenen zich weer van elkaar zouden verwijderen. Zweedsche jongoliedcn van adellijken huize gingen in het begin van do zeventiende eeuw bij voorkeur Leiden, maar ook in Amsterdam en Franc- ker en Harderwijk en Groningen studee ren, Hollandsche kooplieden en krijgers stelden zich in Zweedschen dienst, am bachtslieden, die veelal kunstnijveren wa ren, werden door Carl IX en Gustaaf Adolf uitgenoodigd zich in Stockholm of Gothen burg of Norrkóping to vestigen en Amster- damschc partriciërs interesseerden zich de nog ietwat primitieve industrie. De wel varende Nederlanden deelden van hun geestelijke en materieele rijkdommen mee aan het door herhaalde oorlogen verarm de, maar snel tot ontwikkeling komende Zweden, dat die nog niet had kunnen ver garen. Hoe vele Zweedscho filosofen on theologen, diplomaten on kooplieden, dich ters en bouwmeesters hebben niet een ster ken invloed ondergaan van Nederland, waar zij kwamen studecren en werken, waar zij vrienden verwierven met wio zij vaak heel hun leven in relatie blevon staan. Hollandsche gezanten en kooplieden en zeekapiteins werden door de gullo Zweedsche vorsten geadeld, namen Zweed sche namen aan en meer dan eens gebeur de het, dat zij later als diplomaat naar Den Haag gezonden werden of zooals ad miraal C. Anckerstierna, wiens vader den goed-IIollandschen naam Thysen droeg, te gen hun vroegere landgenootcn ten strijde trokken. En het is nog niet zoo lang gele den, dat de vroede vaderen van Stockholm na breedvoerige discussies besloten een weg in een der tuinsteden niet naar bekenden Hollander uit dien tijd te noe men wijl men niet uitmaken kon of hij in bepaalde gevallen zijn nieuwe dan wel zijn oude vaderland had gediend. Zoo goed als in den Upsalnschen bota- nischcn tuin nog planten groeien, die af stammen Van zaden of stekjes weïke Rud- beek, zijn, anoniemen—Leidschen tuinman en later ook Linneaus uit de lage landen bij de Noordzee meebrachten, zoo prijken in Zweedsche musea nog tal van kunst werken, die tot den boedel van Holland sche kooplui behoorden, en er zijn in de hoofdstad nog enkele van de statige hui zen gespaard gebleven, die dozc schatrijke menschon aan de kaden van de Oude Stad of op de hoogten van Sodermalm bouwen lieten volgens het voorbeeld van de wonin! gen, die zij of hun gelijken aan de Amster- darasche grachten hadden bewoond. Daar is aan Munkbron, waar tot voor enkele jaren nog 't bonte gedoe van een groenten- en bloemenmarkt was, als tegen hanger van 't Huis met de hoofden aan de Heerengracht het Petersenska Huset, dat de koopman R. Leuhusen in 1617 bouwen liet en dat tegenwoordig helaas dit onder het roode pleisterwerk zit. Maar de rijk versier de zandsteenen portieken, de bogen boven de ramen en de ornamenten langs den top- gevol zijn gelukkig in den oorspronkelijken Grootsche tunnelprojectem Boven de rotsen van Gibraltar, die men door middel van een tannel wil verbinden met de Noord-Afrikaansche kust. Onder de Mont- blanc van den kant van Chamonix. Deze berg zal volgens een plan van de Italiaansche regeering ook „doortnnneld" worden, om een nieuwen auto-weg van Italië naar Gcnève en Oost-Frankljk te maken. Deze lenke groep „Verkeersregeling in Honolulu" zag men bij een openlucht-kar- naval in een der Fransche badplaatsen. staat bewaard gebleven. En aan den ande ren kant van dc Oude Stad, aan Skepps- bron, waar huis aan huis de kantoren van recders cn cargadoors gevestigd zijn, ligt als een der laatste verlegenwoordigers van de paleizen van den Skeppsbro-adol uit de zeventiende eeuw het Scharpska lluset, statig en indrukwekkend met zijn rijzige pilasters en zijn fraaie kroonlijst. De ar chitect is onbekend, maar groote gelijkenis toont dit huis met een dor Amsterdamschc patriciërshuizen van Filip Vingboons. En op Norrmalm, aan het eind van Drottning- gatan, schuilt achter gesnoeide iepen het ..Spookslot", een heel bekoorlijk Hollandsch landhuis, dat eens ver buiten dc stad lag, maar tegenwoordig aan alle kanten inge sloten is door de hoogc gebouwen van de universiteit, die hier in dit oude, sagen- omsponnen kasteeltje met zijn siertuin en zijn donkere zalen met goudlceren behang en kostbare schilderijen waardige vertrek ken voor rector cn curatoren gevonden hoeft. En ook op Sodermalm zijn in enkeie straten van die Hollandsche landhuizen to vinden, hot huis van do Van Hoorns, een eslacht dat thans zijn naam tot Von Horn verbasterd heeft en dat de eeuwen door vele belangrijke staatslieden cn bevelheb bers heeft voortgebracht; het huis van den Nederlandschon gezant Chrlstiaan Constan- tljn Rumpf. dat er wat vreemd ligt aan de drukke Götgatan en het rommelige Sodra Bantorget met het moderne witte kantoren- en pakhuizen-complex van Konsum grooto huurkazernes,'rondom; hot groote en kostbaar ingerichte-huis van den Brabant- schen overste Thotpns van dèr Noot, Mat jaren lang de residentie van de Nederland sche gezanten was. on cenigen tijd ook ge bruikt werd voor'de godsdienstoefeningen van de gemeente der Nederduitsch Her vormde kerk, en dan tenslotte het De Goerska Palatset, dat vlak bij een der drukste punten van 'heel Stockholm ligt en toch maar door weinig hoofdstodelingen gekend wordt. Achter do groote inrijpoort aan Götgatan is er een stille zonnige bin nenplaats met rechts de vroegere stallen en links de ..hangende tuinen" cn daarachter rijst het breede front van het paleis met zijn groote dubbele trap cn zijn jonischc pilasters, waarboven een, er lukraak op gezette derde verdieping de kroonlijst en het hoogc dak heeft doen verdwijnen. Men weet to vertellen, dat de vermaarde konin gin Christina dit paleis in 1652 nis kerst cadeautje schonk aan de vroegere geliefde haars vaders, Ebba Brahe, die echter na eenigen tijd liet presentje ten volle aan dc erfgenamen van Louis de Geer moest be talen, omdat de koningin zich vergist bad Maar dit verhaaltje is ontstaan door on bekendheid met do feiten, want het was een ander huis in de nabijheid, dat Ebba Brahe ten geschenke kreeg, en het De Gecrska Palatset kocht ze juist omdat dat andere huis haar te klein was. En in dit fraaie paleisje, dat nu door een maatschap pij is gekocht in de hoop, dat zij het aan de gemeente zal kunnen verkoopen als bij gebouw van het aan den andoren kant van Götgatan liggende gemeentelijke museum, heeft dan Louis dc Geer gewoond, de grondlegger van de Zweedsche industrie, de Amsterdamsclie patriciër, die van grooter beteekeni9 voor Zweden geweest is dan eenige andere Nederlander. Hier toefden Hollandsche zakenlieden en kunstenaars, hier werdon luisterrijke fees ten gegeven en hier lag een tijd lang een centrum van Hollandsche cultuur in Zwe den. Toen droegen Nederlandsche dichters en geleerden hun werken aan Gustaaf Adolf en koningin Christina op cn tiental len jaren later was dc kennis van het Ne- dcrlandsch nog zoo verbreid, dat Vondel cn Cats, Iluygcns en Brcdcro in het oor spronkelijk gelezen werdon, dat Nederland sche tooneelgozelschappen herhaaldelijk opvoeringen in den Stockholmschcn „Leeu- enkuil" gaven. Maar tegenwoordig huis ast het Do Goerska Palatset een petten- fabriek en kantoren van kleine handelaar tjes, op de „hangende tuinen" zijn de bod den met asperges en tuinbooncn, marjolein en „potsclyn", „spinagc" en zuring verdwe nen en uitgemergelde katten flaneeren er rond de vuilnisbakken. Maar „Op hoop van zegen" is ontdekt en zal van 't najaar door amateurs opgevoerd worden en Merijntje prijkt met Volcndamsche broek en klom pen op 't omslag van „Förraderict", dat aan de krantenkiosken tusschcn detective-ver halen en liefdesromans van een kroon het stuk staat. Charlotte Kóhler pas terug van haar succesvolle tournéo door onzen Oost-lndi schen Archipel is nog vol onverminderd enthousiasme over de vele en onvermoede schoonheden, die zij tijdens haar kunstreis heeft leeren kennen cn over de nieuwe in zichten, dio zij zich op menigerlei gebied daardoor heeft eigen gemaakt. Hoog in de lucht uit het raampje van een dreunende en sidderende vliegmachine beeft" zij neergezien over de onmetelijke Sahara waarin eenzame karavanen hun mocizamen weg gingen. Als een kleine stip heeft zij den berg Golgotha zien liggen met zijn hei lige en grootsche tradities. In het modern ste aller voertuigen heeft zij Jeruzalem in vogelvlucht gezien en in het schilderachti ge Bagdad met haar weelde van kleuren heeft zij op een dak geslapen dicht aan den oever van de Tigris. Ademloos heeft zij gedwaald door Solo's oud-Javaansche cultuur Stockholm. J. BERT1L CHARLOTTE KöHLER. Een grijze spreuk zegt: Wenn man Mür- chcnaugen hat so ist die Welt voll Wun- der! Charlotte Kohier schijnt dan die sprookjesoogen te hebben, want de drie maanden, welke nu onmiddellijk achter haar liggen, heeft zij de nieuw voor haar opengebroken wereld inderdaad als een wonder ervaren. Wanneer zij haar herinne ringen den vrijen teugel laat en opgetogen vertelt, dan komt er zon in haar oogen en verrukking in haar stem. Indië, zegt zij. is een prachtland! Vooral Java, dat ik geheel bereisd hebt. heeft mij diepe en onuitwischbare indrukken ge schonken. Ik had afgesloten voor zestien avonden, maar het aantal is precies ver dubbeld. Ik neb uitsluitend voorgedragen. O.a. ook Maria Lecina van Werumeus Ru- ning. Het Indische publiek is buitengewoon intelligent en de bewering, die men meer dan eens hoort uiten, dat in de Oost alleen maar blijspelen een goede kans van slagen maken, is volmaakt uit de lucht gegrepen. Op hun reizen naar Australië, China, Ja pan gaan talloozo groote kunstenaars via Java en zij vinden daar altijd een gretig en aandachtig gehoor cn liefde en eerbied voor den solist. Kort vóór mij, meen ik. was Vera Janacoupulos nog geweest. Met oud bakken kost behoeft men heusch niet te komen. En dat is, wèlbcschouwd. logisch ook. De Indische menschen, die soms met een jaar en langer verlof naar Europa ko men, zien gedurende dien tijd het aller beste, dat Parijs, Londen, Amsterdam of n'importc wélke stad. aan artistieke pres taties te bieden heeft. En op die belevin gen kunnen zij desnoods weer geruimen tijd teren. Europcesch beroepstoonecl bestaat in Indië niet. Wèl zijn vrijwel overal dilettan- tonvercenigingen, die op gezette tijden hun voorstellingen brengen. Tooneelspclen om den broode hetgeen dus beteckont avond aan avond optreden is in Indië niet mo gelijk, omdat het. in physieken zin. niet doenlijk is« De temperatuur is werkelijk éér hindcriijk. Het is mij opgevallen hoe in de verschillende steden de menschen weer anders reageeron. Zoo heeft bijvoor beeld ..De Kinderkruistocht" m'i in Ban clor.ng het meeste succes hezoi^d. Batavia daarentegen was méér ingenomen met Stervend Europa" en Soerabajn met „Car rière". Wio als voordrachtskunstenaar naar Indië trekt moet in ieder geval over een uitgebreid repertoire beschikken. Met eenig hinderlijke, dat ik gedurende mijn werken ondervonden heb. is de handicap geweest van de vele cn enprveerendo insecten-gelui den waaraan Indié zoo riik is en die in de schouwburgen welke eeheel „open" lig een onophoudelijk doordringen Het pu bliek was er aan gewend en hoorde ze niet meer, maar met mij nieuwelinge was dat niet het geval. KANTOORBOEKHANDEL Langestraat 84 Teletoon 52f Vanille-, Mokka en Vruchten Room-IJs f 1.-. Vanille IJsf 0.80 Voldoende voor 6 personen. BEVROREN NEGERS 10 cent Bekertjes 10 en 15 ct. Zondags wordt óók bezorgd. LANGESTRAAT 87B. Tel. 50 Teletoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. ff de crème vooi overtollioe transpiratie (z.g. zweetvoeten, okselholten, enz.) Aangenaam en gemakkelijk in het gebruik. ONSCHADELIJK. Per pot 0.500.901.80. JULI AN APLEIN 3. Amersfoort. TELEFCON 1681 Tel. 651 Tel. 1012 Leusderweg 93-95 Woestijgerweg 143 Ned. Fabrikaat Dc Inlandsche kunst, vervolgde me vrouw Köhler, is in één woord verbluffend1- Ik heb ervan genoten op de jaarbeurs tc Bandoong: heerlijke weef- en batikwerken cn zilversmoedkunst met allorhando Ja- aanschc motieven. In Djokja waar dc sultan juist een feest gaf heb ik ecno Inlandsche tooneeluitvocring bijgewoond. Het stuk heette „Wajang Orang" cn do 'oorstelling duurde drie dagen. Het Javaan sche tooneclspelen dat hoofdzakelijk Is opgebouwd uit plastische middelen wijkt natuurlijk van onze Westersche begrippen en interpretaties omtrent dramatiek af, maar niettemin heeft het mij door an dere waarden dan die. welke in Europa ;clden kunnen boeien en ontroeren. Eén der merkwaardigheden o.a was, dat het spel in dynamische beteekenis den loop der zon volgde. Wanneer de zon des morgens aan het opgaan was, dan waren weinig kunstenaars in actio, zoowel op le scene als in do „gamelang" (Indisch or kest}. Naarmate de zon hoogcr aan den hemel klom. nam het spel in hevigheid toe on bereikte tegen den middag zijn toppunt' daarna trad weer eenc gelcidolijke verstil ling In. Indië. besloot Charrlotte Köhler haar ver haal, is werkelijk een tooverland! HA'NS P VAN DEN AARDWEG.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 14