J.A.SCHOTERMAN Zn. ST. EMIL10N WUNHANDEL 1928 RINTEL Sr klëedinc, per flesch f 1.45. per anker f 58.- HET AUTO-ONGELUK BIJ ROCKANJE Chauffeur voor de rechtbank GEEN VERSCHE BROODJES AAN HET ONTBIJT Het standpunt van Minister Slotemaker DE SCHIETPARTIJ TE MUIDEN GEEN ANNEXATIE STANDBEELD VOOR Mgr. ZWIJSEN HET EINDE VAN HET MOOIE WEER ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN 10 maanden geëischt HUMORHOEKJE GEVESTIGD I878UTR.STRAAT 17 TEL. 145 Oude dame en vier kinderen den dood gevonden Men zal zich nog wel het tragische onge luk herinneren, dat op 19 April plaats had, toen een auto met zeven inzittenden van den Kanaaldijk in het Voornsche kanaal is gereden waarbij een oude dame en vier kin deren zijn verdronken. De beetuurder van de auto, de 22-jarlgo chauffeur H. S. was er met het naast hem gezeten jeugdige broertje in geslaagd uit de auto te komen. H. S. bad zich gisteren voor de Rotterdamsche rechtbank ter zake van dood door schuld te verantwoorden. Verdachte antwoordde op de vragen van den president, dat hij in Februari 1932 zijn rijbewijs heeft gekregen, nadat hij examen had afgelegd. In dat jaar heeft verdachte niet meer gereden. In het begin van het volgend jaar hebben de ouders van ver- dachtc's verloofde hem aan het geld gehol pen om een 6-persoons auto te koopen waar mee verdachte pensiongasten van Roekan je naar Rotterdam en terug wilde vervoeren teneinde met een dergelijken dienst in zijn onderhoud te voorzien. Voordat het onge luk gebeurde had verdachte dezen weg roeds vijf maal gereden zonder dat zich iets had voorgedaan. Verdachte kon niet ver klaren hoe het ongeluk, dat zulke ontzetten de gevolgen had gehad, is veroorzaakt. De inspecteur van politie J. W. J. Moor man werd al6 deskundige gehoord. Deze verklaarde dat uit de sporen kon worden afgeleid dat verdachte vermoedelijk de bocht heeft willen afsnijden. Hij i6 toen op de berm van den kanaaldijk terecht geko men en heeft den wagen niet meer kunnen houden. Op verdere vragen van het O.M. zegt ver dachte niet meer gereden te hebben na het ongeluk. Hij durft niet meer achter een stuur te gaan zitten. De gemeenteveldwachter II. Helmstijn verschafte eenige inlichtingen omtrent den toestand ter plaatse. Getuige doet reeds 16 jaar daar dienst, doch op dit punt is nog nooit een ongeluk gebeurd. Het O.M. begint zijn requisitoir met het uitspreken van deernis voor de slachtoffers en do nagelaten betrekkingen, maar ook voor verdachte, die do oorzaak is geweest van hun ontijdigen doocL Zijn onervaren heid i6 hem noodlottig geweest Verdachte lijdt niet meer, zoodat intrekking van het rijbewijs niet noodzakelijk is. Het O.M cischte ten slotte 1 maand hechtenis voor waardelijk met 2 jaar proeftijd. De verdediger, mr. L. A. Donker, heeft in een uitvoerig pleidooi uiteengezet, dat de oorzaak van het ongeluk niet alleen gezocht behoeft te worden in onervarenheid van verdachte. Het is ook mogelijk, dat ver dachte geleden heeft aan een psychische in zinking. Pleiter verzoekt de rechtbank daar rnee bij het vonni6 rekening te willen hou den. Uitspraak 26 September. GROOTE BRAND TE HERPEN. Oss, 12 Sept. Hedenavond omstreeks fialf negen ontstond een zware brand in do kapitale boerderij van den landbouwer J. Coolen op do Koalwijk te Herpen. Het vuur was ontstaan in do groote voorraad schuur, waar hooi en stroo waren opge slagen. Spoedig stond deze schuur in lich ter laaie. De vlammen sloegen over op de boerderij, die weldra in volle vlam stond. De belendende perceelcn, waarvan de daken roet riet bedekt waren, liepen groot gevaar, doch de plaatselijke brandweer slaagde er in deze gebouwen te behouden. De voor raadschuur, de boerderij, do inboedel, een hoeveelheid landbouwgereedschappen wer den een prooi der vlammen. Een viertal varkens, alsmede een hond, kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. AMSTERDAMSCHE POLITIE. Niet nationaal? Wij lezen in De Tijd: Tot het Amsterdamsche politiepersoneel behooren vele sociaal-democraten. De Tri bune heeft laten verluiden, dat daaronder ook communistische cellen worden ge bouwd. In elk geval kan een marxistisch element in het politiccorps evenmin wor den ontkend als onder de marine, waar mee de S. D. A. P. sympathiseerde vóór en na de muiterij op De Zeven Provinciën. Tijdens het koninklijk bezoek aan de hoofdstad heeft zich dit element pijnlijk geopenbaard. Zestig procent van de Am sterdamsche politiemacht weigerde zich bij het dófilé in hot Stadion te laten verte genwoordigen, ofschoon zij daar wel prijs op hadden gesteld bij de begrafenis van mr. Troelstra en het afscheid van wethouder WibauL De afdeeling Amsterdam van den Algemeencn Bond van Politiepersoneel vond, „dat er voor deelneming aan do hul de in het Stadion geen roden was" cn bleef afzijdig. Aan da nationale hulde namen wel deel de N. R.K. Politiebond St. Michael, de Bond van Chr. Politie-ambtenarcn, de Alg. Ned. Politiebond cn do Bond van Hoo- gere Politie-ambtenaren. De marxistische, anti-nationale idee in filtreerde dus ook het corps der handhavers van do orde in de hoofdstad. Welke hou ding zal de 60 pCt. weigeraars aannemen, als con kritiek oogenblik in onze historie do klassenstrljders-agcnten zal plaatsen voor de keuze tusschen het ééne vader land of de dappere ongehoorzaamheid? De arbeid in broodbakkerijen en de arbeidswet 1919 In dc memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de bepalin gen der arbeidswet 1919 betreffende den ar beid in broodbakkerijen zegt de min'ster van Sociale Zaken, dat hij in waardeering van hetgeen op het punt van dc afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers is be reikt niet onderdoet voor de leden, die met een beroep op het groote goed van die af schaffing tegen het ontwerp gekant zijn, doch wanneer hij het aanvangsuur van 5 uur v.m. als algemeenc norm ook voor net kleinbedrijf in de steden wil zien vastge steld, dan is dit' niet, omdat het hem on verschillig zou zijn, indien, ook zonder nood zaak, vroeger dan thans wordt begonnen, maar dan vindt dat zijn reden a-lcen nier- in, dat dat kleinbedrijf op technische gron den het recht moet hebben, om, evenals de andere bakkers, om 5 uur met den arbeid aan te vangen. In den Hoogen Raad van Arbeid achtte een groote meerderheid dc verkrijgbaarstol ling van versch klein brood voor het ont bijt ongewenscht; de minister is het daar mede eens. Als voornaamste bezwaar geldt wel, dat toelating van het versche kleine brood aan de ontbijttafel met zich zou bron gen eon drang naar een vroeger aanvangs uur van den bakkersarbeid. De minister kan dan ook geen termen vinden om een regeling betreffende den verkoop van ver- scbe ontbijtbroodjes in het onderhavige wetsontwerp op te nemen. De heer Veth overleden Amsterdam, 12 Sept. Hedenavond om streeks 6 uur is in het Burgerziekenhuis de heer Veth uit Muiden, die bij de schiet partij in den Muidenschen raad op Dinsdag 5 Sept. ernstig werd gewond, overleden. Ir. J. KOSTER. Heerlen, 12 Sept. In verband met do ontslagname van Ir. J. Koster a!s lid van de Eerste Kamer vernemen wij nog nader dat ir. Koster bovendien zijn ontslag b« eft ingediend als lid der Provinciale Staten van Limburg. Dc heer Koster heeft ongeveer zes jaar daarvan deel uitgemaakt. ORANJE-DINSDAG IN DEN HAAG. Opwekking aan Oranjegezind Nederland. Do heer Lotgering verzoekt ons het vol gende te willen mededeelen: Ds. A. G. van Hoogenhuyze en de heer F. K. Lotgering, respectievelijk voorzitter van de Commissie van Advies en voorzitter van het Uitvoerend Comité van het Nationaal Huldigingsdcfilé op 9 September j.l. te Am sterdam roepen Oranjegezind Nederland en alle partijen, die voor orde cn gozag zijn, op om op 19 September a.s. zich met oranj.e getooid naar den Haag te begeven om van hun aanhankelijkheid aan het Koningsbuis cn regecring blijk to geven maar tevens om tó zorgen dat in alle gemeenten van Neder land voor dien dag bijeenkomsten worden belegd en het uitsteken van de nationale driekleur wordt bevorderd, ten einde te ma ken, dat 19 September een Oranje Din-dag wordt. SCHILDER DOOR GLASSCHERVEN GEDOOD. Roermond, 12 Sept. Toon de schildei RIjcken te Bree een groote ruit had inge zet, viel de ruit uit de omraming. De schil der werd hierdoor zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen overleed Den Haag krijgt nul op het request Naar ons vnn bevoegde zijde wordt me degedeeld, heeft dc minister van binncn- landsche zaken aan Gedep. Staten van Zuid-Holland doen weten, dat hij geen ter men heeft kunnen vinden dc totstandko ming dec door hen voorgestelde grensrege ling voor 's-Gravenhage en omgeving te ber vorderen, aangezien, hocvecr aan het plan zekere voordooien niet kunnen worden ont zegd, naar zijn oordeel de daarvoor aange voerde hoofdmotieven niet voldoende klem mend zijn bevonden. Voorburg blijlt zolfstandig. Men melcjt uit Voorburg; Het bericht, dat Voorburg's zelfstandig heid gehandhaafd blijft, is hier door het ovci groote deel der bevolking met vreug de begroet. Dadelijk na het bekend worden van het groote nieuws is van het gemeen tehuis de driekleur uitgestoken, welk voor beeld spoedig door talrijke particulieren is gevolgd. Een der plaatselijke drukkerijen liet een bulletin verspreiden, waarop de beslissing stond afgedrukt, alsmede de aankondiging van een muzikalan rondgang door het dorp van de harmoniekapel Forum Hadriani. Tegen 8 uur verzamelden zich een groot aantal belangstellenden voor hot raadhuis, waar B. en W. aanwezig waren om de se renade van het muziekkorps in ontvangst te nemen. Er werden enkele vroolijke mar- schen ten geboore gebracht, waarna men besloot met het Wilhelmus, dat door krach tige toejuichingen werd gevolgd. Men verwacht, dat het behoud van Voor- burgs zelfstandigheid nog op officieele wijze zal worden gevierd, al zal dit met het oog op de tijdsomstandigheden ook zoo sober mogelijk geschieden. Onthulling te Tilburg Dinsdag is te Tilburg in den tuin van liet voormalig Koninklijk paleis, nu Rijks H.B.S, dat binnenkort zal worden gerestau reerd tot representatief gemeentehuis, een standbeeld onthuld voor mgr. J. Zwijsen, den in 1877 overleden aartsbisschop van Utrecht. Onder de talrijke aanwezigen waren o.a. dc voorzitter van den raad van ministers, ar. H. Colijn, dc ministers mr. F. J. Ver schuur cn mr. dr. L. Deckers, de commis saris der Koningin, mr. dr. A. van Rijckc- vorsel, mr. A. baron vun Wijnbergen, pre sident-curator, en prof. II. A. Kaag, rector der r.k. handclslioogcschool, mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hortogenbosch, mgr. Huurdcmnn, vertegenwoordiger van den aartsbisschop, de besturen van de con gregaties der Zusters en Fraters (stichting van mgr. Zwijsen), de jury van do monu mentprijsvraag, de heeren Huib Luns, Os car Leuw ,prof. dr II. Goosscns cn dr. P. C. den Brouwer, mr. dr. F. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg, de wethouders mr. .T. v. d. Mortel, J. van Oudenhoorn, dr. II. Moller en J. van Rijzewijk, benevens tal van raadsleden, de leden van het Zwijscn- corriité II. J. M. Blomjous, notaris Iloekx en H. Mannaerts, het Eerste Kamerlid de Jong, liet lid van Gcdcp. Staten A. van Rijen cn nog enkele familieleden van mgr. Zwijsen. Des morgens had mgr. Diepen in do pa rochiekerk Ileike een pontificale mis opge dragen. Om 12 uur volgde dc onthulling, waar bij dc voorzitter van het Zwijsen-comité, het Eerste Kamerlid II. J. M. Blomjous, een rede hield. Spr. richtte zich allereerst tot de wereld lijke en geestelijke autoriteiten, om hen to danken voor hun belangstellende tegen woordigheid. Het Brabantsch volk, zeide spr. tot dr. Colijn, heeft een diep gegrondvest vertrou wen in uwe kennis, uw doorzicht, uwe rechtvaardigheid cn vooral in uw liefde voor hot vaderland. En niet in het minst in deze streken bidt liet katholieke volk u wijsheid on kracht toe, opdat uwe leiding ons moge redden uit de benauwenis. Een afzonderlijk woord van waardeering uitte spr. jegens den schepper van liet mo nument, Toon Dupuis, (door ongesteldheid afwezig) en Co Brandes, die de architecto nische omgeving van het beeld schiep. Hierna trad spreker in geschiedkundige boschouwingen omtrent de beteekenis van mgr. Zwijsen als katholiek herder on voor zichtig staatsman. Alvorens hot omhulsel weg te trekken, hield mgr. Diepen een rede, waarin hij dank bracht namens Katholiek Nederland aan de leden van het comité, dio dezen dag hun onvermoeid pogen met glorie cn luister bekroond zion en vooral aan den eigenlijken initiatiefnemer, wijlen mgr. J. P. v. d. Heuvel, in leven deken van Til burg. Do overdracht van het monument aan Tilburgs gemeentebestuur geschiedde door den hoer H. J. M. Blomjous onder dank zegging aan de gemeentelijke overheid voor haar medewerking. Burgemeester Vonk de Botb aanvaardde namens het gemeentebestuur de opdracht om het standbeeld in schutse te nemen en legde de plechtige belofte af, om deze taak In lengte van dagen zorgvuldig waar te nomen. Met gezang werd de plechtigheid geslo ten. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Toen dc korte reeks van regendagen van 20 tot 24 Augustus geëindigd was, begon do groote periode van droog, zonnig weer, dio met een korte onderbreking bij den over gang van Augustus op September lot eergis teren heeft aangehouden. Wij hcbbch dus achttien dagen bijna zonder onderbreking buitengewoon mooi weer gehad. Op dc mees te dagen van deze periode was het weer wol kenloos cn dus den gcheelen dag zonnig. Do wind was over het algemeen zwak cn de temperatuur bewoog zich op een zoodanige hoogte, dat het weer steeds aangenaam warm was. Regen viel zoo goed als in het geheel niet, kortom het weor voldeed in alle opzichten aan de hoogste verwachtingen, die men er in dezen tijd van het jaar van zou kunnen koesteron. Deze voor ons klimaat buitengewoon lange periode van mooi zomerweer trekt niet al leen onze aandacht door haar zeer langen duur maar ook doordat zij voorgoed de raee- ning logenstraft, dat de tegenwoordige zo mers niet meer zoo mooi zijn als zij in vroe ger jaren waren en zij heeft in dit opzicht ongeveer dezelfde beteekenis als de strenge winter van 19281929 tegenover dc voor dien tijd hoersehendo meening. flat in on? land „tegenwoordig geen koude winters meer voorkomen". Het is thans nog iets te vroeg om de eind- rekening van den zomer 1933 op te maken maar het is nu al mogelijk tc zeggen, dat deze als het ware een batig saldo zal aan wijzen, tot welk resultaat do laatste periode van mooi weer belanrijk heeft bijgedragen. Wat nu het einde van deze mooiweer- periode botreft valt over de oorzaak daar van het volgende te berichten. Reeds Zoudag wees een lichte doorgaande barometcrdaling erop, dat het groote gebied van hoogen druk, waaraan wij dit rnooie weer te danken had den, in kracht begon af tc nemen. De ont wikkeling van een depressiegebied in bet Zuidwesten, dat zich langzaam Noordoost- vvaarts uitbreidde: was ovencens een vage aanduiding, dat het wel eens spoedig uit zou kunnen zijn met het mooie weer. Sedert zich deze eerste waarschuwende leekencn voordeden is het genoemde gebied van-hoogen druk als het ware in tweeën ge broken. Dc breukplaats bevindt zich onge veer over de Noordzee en het indringen van dc depressie, die in het Z.W. lag, aan den Zuidkant in hot gebied van hoogen druk heeft de breuk helpen voltooien. Hiermede is de eigenlijke basis van het mooi-wcergebicd dermate aangetast, dat nu dc hechte grond slag voor helder, droog cn windstil weer is gaan ontbreken. Dit zegt op zichzelf genoeg omtrent de verdere vooruitzichten cn is reed6 het voornaamste dool van het ant woord: is het mooie weer voorgoed gedaan? Toch is m.i. de verstoring nog niet ver ge noeg gevorderd om een definitief antwoord op deze vraag te mogen geven. Zoowel dc reeds genoemde depressie over Z.W.-Europa als cn kleine ondiepe, die zich over de Noord zee heeft gevormd, zijn nog zwak en weinig ontwikkeld. Een sterk luchtdrukvcrval is nog ovenmin tot ontwikkeling gekomen. Daarom is er nog weinig van tc zeggen hoe het verder gaan zal. (Nadruk verboden). AUTO-ONGELUK TE HivARLEM. Een botsing met gelukkig geen ernstige gevolgen. Haarlem, 12 Sept. In den vooravond hoeft nabij Haarlem op den Amsterdam- schen 3traatweg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een vrachtauto kwam uit de Nagtzaamstraat den Amsterdamschen straatweg oprijden in de richting Amster dam. Op dat moment naderde zoowel uit dc richting i.aorlem als uit de richting Amsterdam een auto. De auto van Haarlem wilde voor de vrachtauto uitwijken, kwam daardoor te veel op den linkerkant van den rijweg met het gevolg, dat een botsing met do auto uit Amsterdam niet meer te vermijden was. Door de hevige botsing werden beide wagens vrijwel vernield. In de auto uit. Haarlem was de familio A. H. M. oit Oldebroek gezeten, n.l., man, vrouw cn een broeder van M., alsmede een inwo ner van Elburg. Allo vier werden gewond, doch hun verwondingen bleken niet van dien aard te zijn, dat opname in een zie kenhuis noodzakelijk was. Zij konden later hun reis met een andere auto voortzetten. De Amsterdamsche auto, een two-seater, had drie personen bij zich. De bestuurder cn een naast dezen heer zittende dame werden licht gewond. Deze werd vrij ern stig gewond en moest naar het ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht. Een on derzoek wordt door de Haarlcmschc politio ingesteld. VARKENSMARKT 13-15 TEL. 582 1200 aan inkomsten verzwegen Rotterdam, 12 Sept. De 35-jarige koopman C. M. hoeft voor de Rotterdam sche rechtbank terecht gestaan ter zake, dat hij gedurende de jaren 1931—33, als werkloos lid van clen Nederlandschen Bond van Overheidspersoneel ondersteuning ge nietend, verzwegen heeft, dat hij Inkomsten had als koopman en zoodoend een bedrag van 1200 ten onrechte als ondersteuning heeft ontvangen. Verdachte gaf toe onder steuning te hebben genoten. Hij wist ook van dc verplichting om aan zijn organisa tie op te geven, als hij in een week wel inkomsten had, waaiwan dan in- min dering- werd gebracht van zijn steunuit- keering, doch verdachte, erkennende, dat hij als koopman handel gedreven had, ont kende, dat hem dit inkomsten had opge leverd. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat verdachte, in navolging van zijn broer on andere familieleden een handel in vul penhouders en scheerapparaten had opge zet, 'ie hij door snorkende advertenties aan den man trachtte te brengen. Hoewel uit verdachte' aankoopen wel kon worden nagegaan, dat hij een groote omzet in die artikelen bereikt had, kon niet dadelijk worden aangetoond, dat hij inkomsten had genoten, aangezien verdachte nooit boek gehouden heeft. Wel heeft hij een giro rekening bij dc post geopend, waaruit men een beeld kon krijgen van de omzetten. Ook bleek, uit die rekening, dat verdachte vele chèques aan toonder had afgegeven van ronde bedragen. Deze chèques bleken al len door hem zelf of door een familielid te zijn geïnd. Het O. M., waargenomen door mr. J. S. Lokc, achtte het vast te staan, dat verdach te zeker een inkomste van 1200 heeft verzwegen. Maandenlang heeft verdachte, die den grooten heer uithing en daardoor dc aandacht op zich vestigde, bedrog ge pleegd en het O. M. achtte een straf van 10 maanden alleszins verdiend. De verdediger, mr. A. Wolfsbergen, be streed, dat bewezen zou zijn, dat verdachte aan deze transactie verdiend zou hebben- Wel zijn er ontvangsten geweest, doch dezo kan men niet beschouwen als inkomsten. Do president merkte nog op, dat afge zien van de vraag of verdachte strafbaar is, hij zich toch zeer misdragen heeft, door te verzwijgen, dat hij een handel dreef cn dat terwijl Maatschappelijk Hulpbetoon zoo coulant is om een termijn van 6 weken te stellen, gedurende welke aan een han delaar nog uitkeering wordt verstrekt. Uitspraak 26 September. VROUWELIJKE STUDENTEN TE LEIDEN. Leiden, 12 Sept. Heden hebben zich bij do Vrouwelijke Studenten Vereeniging 125 nieuwe leden laten inschrijven. Vorig jaar was het aantal 132. fii. "S Eerste Hengelaar (bij de toebereidselen voor een visch- tochtje): Werkelijk, Kees, we kunnen dat niet alle maal ln de boot houden, we zullen wat moeten uitladen. Tweede hengelaar: Nou, goed, wat denk je van de hengels? (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6