'AMERSFOORTSCH DAGBLAD PRIMA MEDICINALE LEVERTRAAN Vrijdag 15 September 1933 32e Jaargang Na. 66 TWEEDE BLAD DE SMOKKELARIJ VAN REISMARKEN KINGSFORD SMITH TE AMSTERDAM OPRICHTING VAN NIEUWE SCHOLEN AANTAL MILLIONAIRS DAALT A. van de WEG Langestraat 23 Tel. 217 FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Venlonaars, die nooit meer den Duitschen bodem zullen betreden 41 dagen in voorarrest Ofschoon de deviezensmokkelarij nog geenszins is lam gelegd, heeft de scherpe grensbewaking der Zollbeambten, daarin bijgestaan door S.S. mannen, er ongetwij feld veel toe bijgedragen, dat de geldsrnok- kelarlj is verminderd, aldus do N. Venl.CrL Uit de aanhoudingen, welke den laatsten tijd plaats vinden, zou men mogen aflci den, dat het smokkelen van grooto geld sommen onder de huidige omstandigheden te riskant geworden is. Ook de smokkelarij van reismarken is belangrijk afgenomen, al is deze smokkelarij dan ook nog geenszins lam gelegd. Nog schier dagolijks vinden in de groote Duitsche steden arrestaties van reismarken smokkelaars plaats, waarbij meestal geld bedragen van rond 1000 Mark (de waarde van den reischeque) in handen der beamb ten vallen. Tal van Nederlanders bevinden zich momenteel dan ook nog onder verden king van rcismarkeDsmokkelarij in arrest. Een vader en een zoon uit een arbeiders gezin te Venlo, die beidon sedert geruimen tijd werkloos waren en in opdracht van een zakenman elk een reischeque van 1000 Mark ■wilden verzilveren, voor welken dienst zij ieder 25 belooning zouden ontvangen, werden op een Bank te Bonn, alwaar zij den reischeque ter verzilvering aanboden, gearresteerd. Naar wij uit welingelichte bron vernamen, zou uit 't Nederlandsch paspoort van den vader gebleken zijn, dat deze tevoren reeds tweemaal een reischeque had gei'nd( zoodot hom een zware straf te wachten staat. Eon ander tweetal te Venlo, dat zich in opdracht van derden evenoens naar Bonn begaf om tegen een geldelijke vergoeding van 20 een reischeque te verzilveren, is van deze reis niet meer teruggekeerd, zoo dat veilig mag worden aangenomen, dat ook zij in de mazen van het goed gespannen net zijn geloopcn. Een ingezetene uit Blerick, die do reis marken reeds veilig in zijn zak had gebor gen, werd nog juist op weg naar do grens door de speurendo beambten geknipt cn.... ingesloten. Dat niet zelden de Duitsche bankbeamb- ten hunne medewerking bij de arrestatie van vermoedelijke reismarkensmokkelaars verleenen, heeft een tweetal jongelui, die thans na 41 dagen in Duitsche gevangen schap te hebben vertoefd, zijn teruggekeerd, ondervonden. Beiden begaven zich naar Mulbeim om een reischeque van 1000 Mark te innen. Uit de aanteekening in het Nederlandsche pas poort bleek, dat de Venlonaren ongeveer 14 dagen tevoren eveneens cn reischeque had den verzilverd. Dit kwam den bankbcainbto vermoedelijk verdacht voor. Nadat hij van beiden de cheque on het paspoort in ont vangst had genomen, verzacht hij de aan bieders op vricndelljken toon even te gaan zitten, terwijl hij de zaak spoedig in orde zou maken. Na ongeveer een half uur te hebben gewacht, verscheen de „vriende lijke" bankbeambte nogmaals aan het loket onder mededeeling, dat over enkele minu ten het geld zou worden uitbetaald. Intus- schen kwam het den wachtenden verdacht voor, dat de hoofdingang der bank werd afgesloten, doch aangezien het omstreeks half vijf namiddag was, meenden zij zulks aan het sluitingsuur to moeten toeschrijven. Enkele minuten later echter verschenen door een der personeels-uitgangen een tweetal kriminal-beambten. Op elk der bei de op uitbetaling van den reischeque wach tende Venlonaren vloog een hunner af met den uitroep: „Haben Sio Waffencn?" „Neen" luidde het antwoord der verschrik te jongens, terwijl zij tegelijkertijd aan eon visitatie werden onderworpen De beamb ten deelden hun hierop mede, dat zij onder verdenking van deviezensmokkelarij waren gearresteerd en nadat zij de paspoorten en reismarken van de Bank hadden overgeno men werd de hoofdingang der bank we derom geopend. Buiten wachtte reeds een auto en 10 minuten later zalen de aange houdenen reeds op het hoofdbureau van politie te Keulen. Hier aangekomen werdon beiden aan een verhoor onderworpen. Tijdens dit ver hoor verklaarden de aangehoudenen op een desbetreffende vraag, dat zij de reeds vroe ger geïnde reismarken op oen reis langs den Rijn hadden verteerd. Aan deze verklaring werd echter geen geloof geschonken, zoodat zij op grond van het feit, dat zij ongeveer 14 dagen tevoren op hunne passen een reischeque van 1000 Mark hadden geïnd, terwijl zij geen af doende verklaring konden geven, waaraan deze reismarken werden besteed, onder „Kllngelputs" werden ingesloten. Over de behandeling tijdens deze gevan genschap zijn beiden, allerminst te spre ken. Niet zelden werden de aangehoude nen indien zij iets vroegen, afgesnauwd of de celdeur voor bun neus dichtgewor- pen. Ook hot eten liet veel te wenschen over. Ofschool beiden afzonderlijk werden in gesloten heeft een hunner verscheidene da gen in een cel van 3 x lJa Meter met 3 man doorgebracht in een ondraaglijke atmos- feor. Nadat beiden 41 dagen in voorarrest had den doorgebracht werd de zaak voor de 5e Strafkamer van het Landsgericht te Keulen behandeld. Tusschen boeven van allerlei slag werden de beide verdachten in een celwagen naar de Rochtbank overgebracht. Het verhoor der verdachten betrof uit sluitend de vraag, waar de vroeger geïnde reismarken waren gebleven, waarna tegen elk der verdachten een gevangenisstraf van 4 maanden verbeurdverklaring van den reischèque en 2 x 500 Mark geldboete werd geöischt. De aangehoudenen hadden zich de hulp ingeroepen van een Duitschen verdediger, In zijn pleidooi wees deze er de rechtbank op, dat een der aangehoudenen tot de ge goede Venlosche zakenlieden behoort en men in de tegenwoordige tijdsomstandighe den in Duitschland blij moest zijn, dat Ne derlanders hun geld komen verteren. Ter versterking van zijn betoog toonde pleiter, die het bewijs niet geleverd achtte aan de rechtbank 'n foto van "t winkelhuis van een der verdachten. Hierna trok de recht bank zich in raadkamer terug, waarna on middellijk uitspraak werd geaaan. Ieder der verdachten werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek van voor arrest on verbeurdverklaring der reismar ken Aangezien zij langer in voorarrest hadden doorgebracht werden zij hierna in vrijheid gesteld om zoo spoedig mogelijk naar hun gastvrije vaderland terug te koe ren met het vaste besluit nooit meer den Duitschen bodem te zullen betreden. Op zijn doorreis naar Londenter voorbereiding van een solo vlucht naar Australië met de „Percival Gull Amsterdam. 11 September. Heden- middug half vijf is op Schiphol aan boord von het uit Indië terugkeerende K.L.M.- vliegtuig de „Pelikaan' de bjroemde Aus tralische vlieger Sir Charles Kingsford Smith op Schiphol geland Sir Charles is r.aor men wee reeds verschillende malen il Nedpr'.ond gpweest cn geniet hier vooral bekendheid door zijn vlucht met Evert van Dijk van Engeland naar de Verecnlgde Staten over dm Atlnn- tischen Oceaan, enkele jaren geleden. Hij is thans onderweg van Australië naar Londen (van Batavia al heeft hij per K.L.M. gereisd), in verband m »t zijn p'on om met een nieuw type twee motorig sportvlicgtuig, dat in Engeland is gebouw j, d „Percival Gul!'', van Londen naar Australië terug te vliegen. VRACHTAUTO TEGEN TREIN GEBOTST. Twee gewonden. Roermond, 14 Sept. In den afgeloo- pen nacht omstreeks drie uur heeft op don Rijksweg onder de gemeente Linne een ern stig ongeluk plaats gehad. Een uit de richting Sittard komende vrachtauto, be stuurd door den heer Helgers uit Maasniel, is opgereden tegen een trein, geladen met grint, komende uit Linne. Naast de chauf feur zat een zekere M. Reijnders uit Roer mond. De vrachtauto raakte tusschen de wagens van den trein en werd ernstig be schadigd. Do beide inzittenden zijn met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. KINGSFORD SMITH. Naar bekend is, s'aat hij in het land van zijn geboorte aan het hoofd van een lucht vaartonderneming. die hoofdzakelijk „plei- zierreizen door de lucht organiseert. Vnste luchtlijnen heeft Australië thans ni»t. Aan deze onderneming is tevens onder leiding van Sir Charles een vliegschool verbonden, welker materieel hij wil uitoreidcn met vliegtuigen van hetzelfde t>pe als de „Per cival Gull", welke machine over een buiten gewoon prestatievermogen beschikt De snelheid von dit vliegtuig bedraagt niet minder dan 220 kilometer. Sir Charles, die er opgewekt en sportlef uitzag, is op Schiphol ontvangen door den directeur der Kon. Luchtvaart Mij., den he_»r A Plesman, en Je directie der Fokker fabrieken, vertegenwoordigd d >or ir. B. Ste- phan, terwijl ook aanwezig waren de heer Smits, chef van de afdeeling propaganda i van deze fabrioken, en een groote menigte bewonderaars. In een kort onderhoud, hetwelk hij ons in het Schipholrestaurant toestond daar bij waren behalve genoemde he «ren o.m. mede aanwezig de heer Evert van Dijk, de bekende piloot Geysendorffer en de beman ning van de „Pelikaan' mjt haar eersten piloot Blaak deelde Sir Charles, behalve het bovenstaande mede, dat het niet In zijn bedoeling ligt met zijn a.s. vlucht naar Australië, welk2 een solo-vlucht zal zijn, een record te verbeteren. M-.ar, „Smith" kennende, gelooven wij toch, dat hij er alles op zetten zal om Australië in recordtijd te bereiken! Hij zeide verder van plan te zijn, onge veer veertien dagen met de „Percival Gull" in Engeland te experimenteeren ora dan, als hij alles in orde bevonden heeft, voor de groote vlucht op te stijgen, welks vlucht hij In elk geval binnen veertien dogen hoopt to volbrengen. Hij zal daarbij geheel of gedeeltelijk de route van de K.L.M. vol gen. om van Soerabaja regelrecht den sprong naar Wyndhara in Australië te ma ken. Zijn machine is in staat om zonder tusschenlonding een afstand van 2000 kilo meter af te leggen. Kingsford Smitn antwoordde ons nog op een desbetreffende vraag, dat bij zijn on derneming nog altijd in overweging is hit instellen van een vaste lijn vin Australië (Sydney) naar Singapore. Overigens heeft Sir Charles zich met grooten lof uitgelaton over de zoo juist volbrachte reis von Bata via met de „Pelikaan", over de goede zor gen. we'ke passagiers van de zijde der K.L.M. ondervinden en over d? groote be kwaamheid van haar ploten en technisch personeel. Zijn plan Is, om morgenmiddag per K.L.M.-vliegtuig tj 1.45 uur van Schiphol near Londen te vertrekken. In het Carlton-hotel le Amsterdam, waar Sir Charles logeerde, heeft hij nog den be roemden vliegtuigbouwer Anthonie Fokker ontmoet. De afdeeling van de geschillen van bestuur van den Raad van State heeft behandeld een beroep van den gemecnlpraad van Alkmaar tegen een besluit van Godeput. Staten van Noord-Holland, waarbij vernietigd is een be sluit van dien raad om geen medewerking te verleenen aan de oprichting van een school der Neutrale Schoolvoreeniging aldaar, waartoo deze vereeniging medewerking had gevraagd. Ged. Staten vernietigden dit be sluit op grond dat aan alle formaliteiten door het schoolbestuur was voldaan. Mr. Wendelaar, burgemeester van Alk maar, zeide, dat het gemeentebestuur van Alkmaar van meening is, dat het besluit vna Gcdeput. Staten niet meer bestaat na de in werkingtreding van de wet-Marchant, Op doze vraag kon spr. echter thans geen ant woord krijgen. Hij stond du» voor dc moei lijkheid, een beroepschrift toe te lichten, dat niet meer terzake dienende wa6. Pleiter zetto uiteen, dat de nieuwe school geen krachtige geloofs- uf geestesrichting vertegenwoordigt, maar hetzelfde wil als de openbare school. Om op deze wijze do uit gaven te verhoogen, achtte pl. niet tc tole- reeren. Hij beriep zich o.m. op een beslissing van den minister van onderwijs inzake de Montessorischool te Blocracndaal, in welke beslissing tevens gelet werd op dc zeer bij zondere tijdsomstandigheden. In de tot standkoming van de wet-Marchant (art 8) vond het gemeentebestuur rechtvaardiging in het genomen besluit van d«-ii rnad. Mr. Th. G. Donner. directeur van het Cen traal Adviesbureau voor publick recit. cn administratie, te 's-Gravenhage, heeft na mens dc schoolverceniging het beroep bo etreden Hij ontkende dat hier sprake zou kunnen zijn van vervallenverklaring van het beroep tegen het raadsbesluit. De wet zwijgt daarover en daarom moet hier geoordeeld worden naar den stand der wetgeving op het oogenblik van dc indiening van het beroep. Voorts meende pleiter, dat het besluit van Ged. Staten niet valt onder art 8 der nieuwe wet, omdat hier sprake zou kunnen zijn van beschikbaarstelling van lokalen Pl. meende dat het gemeentebestuur bul ten zijn bevoegdheid is Betreden loor het ka rakter van het onderwijs te gaan bcoordee- len, dat krachtens de L. O.-wct niet ter sprake mag komen. In deze zaak zal de Kroon later beslissen Het gemiddeld vermogen te Utrecht 80 mille Volgens de laatst verschenen statistiek der inkomens en vermogens In Nederland over 1931-32, bedroeg het totale bedrag van het rijksvermogen 14.300209.000 (vori$ jaar ƒ15.623.203.000) met 191.227 aangoslage- nen (vorig jaar 197 501) en een opbr?ngst in hoofdsom van 13.497.000 (vorig jaar 14.831 000). Bijna 4i'/t pcL tv. J. 43.14) der aangeslogenen hadden een vermogen van 16.000 *ot ƒ30.000, ruim 23V4 pet. (iets min der dan v. j.) van ƒ30 000 tot ƒ50.000 enz. Het percentage daalt met het stijgen van het vermo/en, zoodat slechts 0.54 pet. van de aangjslagenen een vermogen hadden van 1.000 000 en hooger. Het getal millionnalrs bedroeg 1057 (v. j. nog 1303) met een totaal vermogen van 2.322.507.000 (ƒ2.931.224.000). De bijna 44'/* pet der aangeslugenen voor vermogens beneden 30.000 bezaten bijna 13 pet. (11.61) van het totaal-vermogen cn be taalden bijna 8 pet. (7.23) van de totaal-op- brmgst der belasting, terwijl 3.42 pet. (3.79) der aangeslagenen voor vermogens van 300 000 en hooger met 35.28 pet. (38.45) van het totaal-vermogen 37.25 pel. (40.35) van het totaal-bedrag der belasting voor bun rekening namen. Evenals ten aanzien van de inkomens bad van de provinciën Drente het laagste ver mogen met 1.58 pet. van bet totaal cn Zuid-Holland het hoogste met 31.55 pet. van het totaal. Voor Noord-Holland was dit 22.44 pet., voor Zeeland 2.57 pet, voor Utrecht 7.?2 pet. Van de dm grootste steden had Rotter dam het hoogste percentage (39.35) vermo gens van ƒ16.000 tot ƒ30 000, (Amsterdam 35.92 en 's Gravenhage 30.68); 'sGravenhage had het hoogste percentage (3.58) vermo gens van ƒ500.000 en hooger, (Rotterdam 3.32 en Amsterdam 3.13). In het grootste aantal gemeenten (296, v. J. 295) was het gemiddeld vermogen van ƒ40.000 tot ƒ50 000. In slechts vier gemeen ten (6) Bloemendaal, Maarn, Rozendaal en Wassenaar was het gemiddeld ver mogen ƒ200 000 en hooger. Het hoogste ge middeld vermogen had Rozendaal met ƒ375.000 (ƒ393.000), het laagste Montfort (L.) met ƒ19.000 (v. j. Vlodrop met ƒ19.000). Te Amsterdam bedroeg het gemiddeld vermogen 104 000 (ƒ113.000), Rotterdam ƒ112.000 (ƒ115 000), 'sGravenhage ƒ116.000 131.000). Utrecht ƒ80 000 (ƒ88.000). Gro ningen ƒ71.000 (ƒ76.000), Haarlem ƒ75 000 (ƒ83.000), Rijksg «middelde ƒ74.000 (ƒ79.000). CATAPULTVLIEGTUIG VAN DE „EUROPA" GEDAALD. Schcllingwoudo, 14 Sept. Het cata- pultwntervliegtuig van de „Europa" van de Hamburg-Amerlka-lijn, op weg met post naar Bremerhafcn, is wegens de invallende duisternis vanavond in de vlleghaven te Schcllingwoude gedaald. GAS VERSTIKKING. Venlo, 14 Sept. Donderdagmiddag ont- dekten buren aan de Lambertuestraat te Blerick bij de woning van den 37-jarigen II. de G. een gaslucht. De marechaussee werd gewaarschuwd en verschafte zich toe gang tot de woning. Men vond den hoer de G. dood op zijn stoel. Het geheole vertrek was vol ga6, zoodat de G. gestikt moet zijn. De zaak is in onderzoek. aanbevolen door H.H. doktoren voor zwakke en klierachtige kinderen. Prijs per vierkante flacon 45 ct. Eerst wegen dan wagen. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Gcautoriseerdo vertaling door U. A. C S. 55 In de studeerkamer, bij een later bezoek, vond ik bevestiging van de juistheid van zijn berekeningen. Men zal zich herinneren dat, toen de houtvijl te voorschijn kwam bij het gerechtelijk onderzoek, het bewe zen werd, tot voldoening van de rechtbank, dat dit inderdaad het wapen was, dat-den dood van Hoode had veroorzaakt. Het be wijs was duidolijk door het staal, dat er ver van lieflijk uitzag. Maar er werd ook door de politie nadrukkelijk op gewezen, dat op dc kleine rozenhouten tafel in de studeerkamer een schram op het politoer was, die er vroeger niet was, die blijk baar door het staal van zulk e n houtvijl was gemaakt. Inspecteur BoyJ unf als zijn meening, dat de moordenaar de houtvijl op die tafel had gelegd, nndat hij Hoode had gedood, en terwijl hij bezig was om het tooneel van ccn gevecht in elkaar te zetten. Ik ben het met den inspecteur eens maar slechta gedeeltelijk. Hij dwaalde, toen hij aannam, dat de schram veroorzaakt was doordat de moordenaar de geheele houtvijl op tafel had gelegd. Die kras heeft precies dc lengte van het staal van cle vijl, en in het midden van Je tafel. Is het duidelijk? Die kras kon niet ge maakt zijn door het heele werktuig. Het handvat is twee cn een half tot drie Inches in omtrek, en als het aan het staal had vastgezeten, zou het, wegens zijn veel groo tere dikte, niet meer dan ongeveer een inch van de punt van het staal hebben laten rusten op de tafel, cn daarop een kras ge maakt hebben. Had de gehcale vijl op den rand van de tafel gelegen, met het hand vat over den rand heen. dan zou cle volle 'engte van de kras mogelijk geweest zijn. Maar de kras Is, zoals ik beschreven heb midden op de tafel en kon dus alleen ver oorzaakt zijn door het staal zonder het handvat. Dit was de rechtvaardiging van mijn theorie. Verder bewijs kwam la'lcr. Met offitleele toestemming onderzocht ik de vij! 't Was, zooals ik gevonden had. Ik hield haar in mijn hand. Ik schudde haar en het staal vloog er af Twee kleine stukjes hout vielen op den grond. Ik peuterde een lini.cnreepje uit deti tong van het staal Blijkbaar was de bedoeling van dc kleine stukjes hout geweest om den tong ven het staal vast te doen zitten in de wat te ruime holte van het handvat. En hei feit. dat dp holte wat grootor gemaakt was, g" vocgd bij de ongelijkheid van de stukjes- hout. is zeker bewijs genoeg, dat de slagen, dii Hoode doodden, werden toegebracht rnet het staal alleen Er is echter nog .neer: het reepje linnen. Het is, zou ik zeggen, van een zakdoek, die gebruikt was, neem ik aan, om de dunnp slaaf steviger te kun nen vustpakken bij het slaan. De band schoenen, die de moordenaar ongetwij feld aan had, waren waarschijnlijk onvol- dcende gebleken om te voorkomen, dat zij hem ontglipte. Dus wikkelde hij een zak doek om zijn gehandschocndc hand. De on effenheid in het staal was de oorzaak, dat er een stukje linnen bleef haken. Dit merk te hij niet op, toen hij, na den moord, haas tig het 6taal in het handvat vast stampte. De stukjes hout cn liet reepje linnen zijn in 't bezit van inspecteur Boyd, am wien ik ze gaf, toen ik ze ontdekte. Op dat oogenblik kon ik niet, daar mijn gegevens nog onvolledig waren, hun betcekenis ver klaren. Mijn eerste stap was Deacon te on dervragen. Tot mijn verwondering cn schrik op'dekte ik, dat, al was h'i een man, die geen belangstelling had voor werktui gen, en voor wlen dus het in de handen hebben van zulk oen werktuig iets zoo on gewoons was. dat hij 't zich later zou her inneren, hij nooit, vóór het gerechtelijk ver hoor, een houtvijl gezien had. Hij beweerde zelfs, dat hij tot nog toe niet geweten had. dat zulk een werktuig bestaat Ik wil niet ot.kcnnen, dat dit mij een schok gaf. Ik on derzocht al de schakels in mijn keten, en vond slochts dat elk In orde was behalve dan die blinde steeg! Toen trof iets mij en tk lachte bij mijzelf, zooals zij, die dit lezen, waarschijnlijk al lachen over mij. Ik zag, dat ik de gioote fout beging mijn man te onderschatten. De vingerafdrukken waren op ho; hand vat van de vijl. en het handvat had ik niet met veel zorg het bewezen? was gescheiden geworden van het staal door den moordenaar. De moordenaar die een intelligente moordenaar was zou zeker nooit zoo'n dwaas geweest zijn om het angstwekkende cn zoo gemakkelijk to her kennen staal te laten zien aan Deacon. Neen, 't was veel meer waarschijnlijk, dat hij het handvat had gemaakt tot het hand vat van iets anders. Zoover gekomen, vorderde ik met spoed. Hoe kon hij die vermomming van het handvat hebben verkregen? Alleen door het aan een ander werktuig te bevestigen. Maar hij kende waarschijnlijk Deacon als ccn man, die niet up dc hoogte was van werktuigen Moe kreeg hij dan de zoo ge wone omgeving, die noodig was om to voor komen, dat later onaangename herinnerin gen zouden boven komen bij Deacon? Het antwoord is dat deze omgeving er was, klaar, bij de hand. Ik zal 't uitleggen. De aanwijzingen waren alle zoo. dat de moordenaar een man moest zijn, gewoon met timmermanswerktuigen om tc galm. De moordenaar was een bewoner van het huis. Voeg een cn twee bij elkaar, en u zult begrijpen, dat hij zeer waarschijnlijk in het huis bekend was als Iemand, „die altijd be zig was met dat timmergedoe." Deacon be hoorde ook tot de huisgenootcn, en zou er niet6 vreemde in zien, als hem gevraagd werd „dien beitel ,of iets anders, dergelijks) een halve eecondc vast te houden". Ale dit ver gezocht schijnt, herinner u dan. dat ik, van het begin af, voelde, dat do moorde naar iemand was, dl-e het werk langen tijd voorbereid had. Het was onievecr op dat oogenblik, toen ik in dit stadium van gedachten gekomen was, dat een aantal tot nog toe onvoldoen de bevestigde vermoedens, welke zich lang zamorhand tot een massa in mijn geest hadden verzameld, zich plotseling op zulk een wijzo ordenden, dat zij nieuwe schaken, in mijn, keten van redonecrlng werden, en niet maar wilde speculaties van een geest, die moe is van logica. Deze verbinding van redeneering en intuïtie (zij zijn tweelingen, deze twee), maakten 't voor mij zeker, dat ik weten zou, wie 't was, die ik op 't punt was als schuldige aan te wijzen, wanneer Deacon mij den naam noemde van den man, tegen wien mijne verdenkingen ge richt waren, in antwoord op de vraag: „wis bracht jou er toe, te eeniger tijd binnen de 24 uren voorafgegaan aan den moord, om in jc banden te houden een werktuig (met een kort, dik houten handvat van hetzelfde uiterlijk als het handvat, dat je gezien hebt op de houtvijl?" Ik was er al arhter, om van het Abbots- hall-huishouden vier mannen te vinden, die geregeld gebruik maakten van, en binnen hun bereik hauden, timmermanswerfvtui- tren. Dit waren de tuinman, de chauffeur, do vermoorde man cn de gast, van wie ik de inlichtingen had. Hoode, den tuinman en den chauffeur negeerde ik. Den eerste, omdat hij niet zijn eigen moordenaar was, den tweede, omdat hij ten tijde van den moord in bed was In het ziekenhuis te Marlink, en den derde, omdat hij fatsoenlijke en betrouwbare vrienden had, die onder eede verklaarden, dat hij den avond van de misdaad in hun gezelschap doorbracht. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5