Geelgolf De kwaliteits Batterij Donderdag 21 September 1933 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang No. 71 TWEEDE BLAD HET UNIFORMVERBOD DE EXPEDITIE VAN „DE TRIBUNE" DUBBELE NOODLANDING EERSTE KAMER DR. VGS WETHOUDER VAN AMSTERDAM Mooie collectie HOUTSNEDEN, ETSEN en REPRODUCTIES LASE PRIJZEN Amersfoortsciie Kunsthandel DE BEZUINIGINGEN OP DEFENSIE FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Nog enkele bijzonderheden uit de aanschrijving van den Minister van Justitie Omschrijving van begrippen Door don Minister van Justitie is. Zaterdag j.l. een aanschrijving be treffende het z.g. „Uniformverbod" gericht tot de Procureurs-Generaal bij de Gerechts hoven, waaraan het volgende is ont leend: „Venvacht mag worden. «Jat de wet van 15 September 1933. Staatsblad no. 476, tot aanvulling van bet Wetboek van Strafrecht met het oog op kleedingstukken on onder- scheidingsteckencn, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, 18 September a.s. zal worden afgekondigd en dus. gezien artikel 2, met ingang van Dins dag 19 September a.s. in werking zal tre den. Ik meen goed te doen. wat de eerste toe passing van deze wet betreft, het volgende onder de aandacht van UISdelGrootAcht bare te brengen. De wet verbiedt het ..in het openbaar dragen of voeren van klee dingstukken of opzichtigp nderscheidings- teekenen. welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven." Wat de afzonderlijke elementen vaD deze omschrijving betreft, zij, aan de hand mede van de parlementaire belianr! ling van de wet, het volgende aangeteekend: „In het openbaar" heeft, als ook elders in het Wetboek van Strafrecht, de beteeke nis van: „ten aanschouwe (of ten aanhoo- re) van het publiek". Onder het artikel valt dus ook het ten aanschouwe van het pu bliek op den openbaren weg op eigen erf of in eigen huis dragen van kleedingstuk ken of opzichtige onderscheidingsteekencn, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. „Dragen" schijnt een op zichzelf duidelijk begrip. Het omvat do handeling van hem, die to raidden van een groep personen een vlag of vaandel „draagt", hetwelk onder scheidingsteekcn is voor de geheele groep. „Voeren" ziet bijv. op vlaggetjes op fiet sen en mascottes op auto's. Voorts op vlag gen en andere onderscheidingsteekencn, welke door een groep personen worden „ge voerd". zij het, dat zij door enkele personen voor die groep worden „gedragen" Kleedingstukken" omvat alles wat men ter bekleeding draagt, dus ook bijv. een das. een sjaal of handschoenen; niet echter horloges, ringen, insignes, enz. „Opzichtig" wil zeggen door vorm, kleur, afmetingen of bijv. door de wijze van dra gen bijzonder in het oog vallend. „Onderscheidingsteekenen" zijn alle tce- kenen. welke hetzij bevestigd aan de klee ding, betzij daarvan afgescheiden ter on dorscheiding worden gedragen of gevoerd „Uitdrukking zijn van" duidt tweeërlei aan. Ten eerste, dat het bier gaat om de objectieve beteekenis. wc'ke de kleeding stukken en onderscheidingstekenen in bet verkeer als blijk van bepaald staatkundig streven bezitten, dus niet om de wellicht afwijkende subjectieve bedoeling van hem, die do kleedingstukken of onderscheidings teekenen draagt of voert. Dan. dat bet gaat om de algemeene, de in het verkeer vast staande beteekenis van die kleedingstukken en onderscheidingsteekenen, welke tot em bleem tot symbool van een bepaald staat kundig streven moeten zijn geworden. „Uit drukking zijn van" staat bier dus bijv. te genover „uitdrukking geven aan" of „uiting zijn van". Het praedicaat .uitdrukking" wijst op het symbolisch karakter van dc kleedingstukken en onderscheidingsteeke ncn. „Staatkundig" sluit o.a. de uniformen en onderschcidingsteekenon van organisaties uit, welke niet werkzaam zijn op staatkun dig gebied. Als voorbeelden kunnen ge noemd worden de Graal, het Leger des Heils en soortgelijke organisaties. „Bepaald" duidt aan, dat de uniformen en onderscheidingsteekencn kenmerkend moeten zijn voor oen bepaalde richting, in tegenstelling met andere. Daarmede vallen dus buiten het artikel de uniformen van do Overheidsorganen en van de, met de Overheid in verband stamde, aan deze dienstige organisaties (officieel erkende weerbaarheidsvereenigingen, vrijwillige bur gerwachten, enz.). Ook het dragen van de vaderlandschc kleuren voor zoovor niet onder bepaalde omstandigheden tot uit drukking gemaakt van bepaald staatkundig streven. Ook „streven" wijst in deze rich ting." Vragen van den heer Westen man over een merkwaar digen toestand Door den lieer Westerman zijn aan de Ministers van Binncnlandsche Zaken en van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Bevat het gerucht waarheid, dat de N.V. „Atalanta", welke bet dagblad „De Tri bune" drukt, zoowel aan de Administratie der Posterijen als aan die der Nederland- sche Spoorwegen, in verband met door de ze lichamen verrichte diensten niet onbe langrijke sommen verschuldigd is en dat beide bedrijven in weerwil van het feit, dat. de N.V. „Atalanta" niet bij machte is het verschuldigde aan tl zu:,,eren, voort gaan zich met het dagelijksche vervoer van duizenden exemplaren van „Do Tri bune" te belasten? Is de Regcering indien het biervoor medegedeelde juist is niet van meening, dat het niet op den weg van c?n over heidsbedrijf als de Posterijen en van een zoo nauw met den Staat verbonden be drijf als de Nederlandsche Spoorwegen ligt om aan een vennootschap, die „De Tribu ne' drukt, bij voortduring crediet-facilitei- len te verlcenen en op dezi wijze actief er toe mede te werken, dat het staatsgezag ondermijnd wordt? Zou de Regeering derhalve maatregelen willen overwegen om aan dezen merkwaar- digen toestand een einde te mak ra? VISCHWINKELIERS EN WINKEL SLUITING Rotterdam, 19 September. Reeds eer der hebben wij bericht over de pogingen, die het gemeenteraadslid, de heer G. van Bu- rink aanwendt om een zoodanige verande ring te brengen in do gemeentelijke veror dening op de winkelsluiting, dat het voort aan aan vischwinkeliers geoorloofd zal zijn hun zaken geopend te houden van des mor gens 10 uur tot des nachts 1 uur, zonder dat zij daarbij hebben te kiezen tusschen een sluiting op den middag, dan wel in de avonduren. Bij de jongste vergadering van den gemeenteraad heeft de burgemeester meegedeeld, dat hij, alvorens voorstellen aan den gemeenteraad zullen worden go- daan, zich op de hoogte wenschte te stellen hoe aan het departement van economische zaken over een zoodanige wijziging van de verordening wordt gedacht. Naar gemeld wordt is thans ten stadhuize bericht inge komen, dat men ten departemente niet af wijzend slaat tegenover een dergelijke wij ziging en dat, wanneer de raad aldus mocht besluiten een gunstig advies aan dc Kroon zal uitbrengen. Vliegtuig, dat een zweef toestel „sleepte", krijgt averij Amsterdam, 20 September. Het nieu we zweefvliegtuig, bestemd voor de Am6tcr- damsche Zweefvliegclub, dat vandaag door de lucht van Aken naar Schiphol zou wor Jen getransporteerd, heeft geen fortuinlijke reis gehad Wegens een defect aan den mo tor moest het Duitsche toestel aan den Leg- meerdijk bij Aalsmeer een noodlanding ma ken, waardoor vanzelfsprekend ook het zweefvliegtuig genoodzaakt was den vos ten grond op te zoeken Beide landingen ver liepen zonder ongelukken. Het zweefvliegtuig, bestuurd door den be kenden Amsterdamschen zweefvlieger Ney- enhof. was met een 120 Meter langen kabel bevestigd achter een Duit6ch vliegtuig, dat bestuurd werd door een piloot, die gerou tineerd is ra het siecpvlicgen. Tegen twee uur werd van Aken gestart. Alles ging uitstekend en ook het weer werk te mee. Op het vliegveld te Eindhoven maakten beide toestellen een tusschcnlan- ding, waartoe de kabel, dio de beide vlieg tuigen verbond, werd losgeworpen. De heer Neyenhof heeft daar met liet zweefvliegtuig nog stunts gevlogen. Tc ruim vier uur werd weer vertrokken om het einddoel Schiphol te bereiken. De „sleep" werdte ongeveer kwart voor zes verwacht, maar wat cr ook kwam, geen Duitsche machine met als aan hang een zweeftoestel. In de lucht cirkel den enkele sportvliegtuipen om deze zeld zarae gebeurtenis al van verre te slgnalee ren. Het werd later en later en tegen half zeven kwam het bericht, dat beide toestellen aan den grond zaten bij Aalsmeer Alles was vlot verloopen; een motordefect had Jen Duitschen piloot gedwongen, den vasten grond op fe zoeken. De toestellen werden niet bpschndigd en ook de vliegers bleven ingedeerd. Per vrachtauto zal bet zweefvliegtuig nu Schiphol's poort binnenkomen. Herbenoemd worden tot leden der huis houdelijke commissie do hoeren van Lan- schot en Polak, en tot leden der gemengde commissie voor dc stenografie de hecren Slingenberg, Janssen en van Cittcrs. De Kamer gaat in dg afdeelingcn voor de behandeling van het ontwerp adres van antwoord op de Troonrede De vergadering wordt,te 2.35 verdaajd tot Donderdag, wanneer" *t adres van ant woord zal worden vastgesteld. VERMIST. Kwadendamme, 20 September. He denochtend beeft zekere J. Daalman in over spannen toestond zijn woning verlaten en is op zijn fiets vertrokken, de mededecling achterlatende, dat hij voor altijd naar het buitenland is vertrokken. Men vreest echter erger. Genoemde Daalman is geboren 14 Novem ber 1880. Zijn signalement luidt: Öng. 1.70 Meter lang, rond rood gezicht, blond haar, cenigszins kaal, gekleed in blauw of don ker gestreept pak, grijze deukhoed. Opgave van de verblijfplaats van den vermiste wordt verzocht. GENEESKUNDIGE DIENST BIJ DE K. L. M. De K.L.M. heeft besloten tot instelling van een eigen geneeskundigen diensi, aan het hoofd waarvan is aangesteld dc heer K. M. Slotboom, die dus in den vervolge de be langen van de K.L.M. en van het perso neel op hygiënisch en medisch gebied zal behartigen. DE STAKING TE CU7jEMEORG GEËINDIGD. *s-G r a v c n h a g c, 20 Sept. In een he den onder leiding van den Rijksberaidde- laar prof. mr. A. C. Joseplius Jitta gehou den bespreking met partijep, betrokken bij de staking aan een sigarenfabriek te Cu- lemborg, werd overeenstemming bereikt, zoodat liet werk dezer dagen zal worden hervat. S In de zitting van Wocns? dagavond gekozen Amsterdam, 20 September. De ge meenteraad kwam hedenavond bijeen ter benoeming van een zesden wethouder. Be noemd werd bij tweede vrije stemming dr I II T. Vos, die de benoeming aannam. Dc burgemeester bracht na deze benoe ming dunk aan dc scheidende wethouders Hij hail groote waardeering voor Je werk kracht van de beeren de Miranda en Polak, die aan de gemeente gedurende 12 on 8 jaar hun beste krachten hebben gegeven Ook uit naam van den Rand dankt spr. do lieeren De Miranda en Polak voor het geen zij voor dc gemeente hebben gedaan Vervolgens brengt spr. een woord van dank aan den heer Boekman, die geduren de twee jaar voortreffelijk zijn taak heeft vervuld. Ook den heer Douwes. die drie jaar de gemeente met grooten ijver en nauw gezetheid heeft gediend, dankt spr. harte lijk vóór zijn arbejd. Er zijn nog wel eens menschen, die niet begrijpen, dat de bur gemeester hulde brengt aan politieke tegen standers. De samenwerking met de afge treden wethouders stelt spr. echter op hoo gen prijs (Applaus). Ook de nieuwe leden heet de burgemees ter hartelijk welkom. Dc omstandigheden, waaronder de nieuwe wethouders zijn ge kozen, zijn moeilijk. Toch hoopt spr., dat het college erin zal slagen door goede samen werking de stad goed te besturen. Spr. doet daarbij een beroep op den Raad, want het gaat tenslotte toch om het belang van onze goede stad. Nadat bepaald was, dat op 27 September de afdeelingcn zullen vergaderen over de concept-bcgrooting, vragen de hecren Ter Haar en Ketelaar of er wellicht ook een nota van wijzigingen noodig is betreffende cze begrootmg. De burgemeester is van oordeel, dat de vergaderingen van de afdcelingen kunnen doorgaan en bij de Memorie van Antwoord kan dan het college een nota van wijziging indienen. Aldus wordt besloten. FRANSCHE LUCHTBALLON GEDAALD. Oude Tonge. 20 Sept. Hedenmorgen is op bet land van don landbouwer de Wit era luchtballon geland. De inzittenden L. Difier piloot en Garret Floudy hulp-piloot, wonende tc Rijssel, zijn gisteravond om 7.45 uur uit Grenay gestart. De piloten zijn naar Frankrijk teruggekeerd Utrechtscheweg 36 Telefoon 1758 8—10 UUR VOOR UW ZAKLANTAARN Eindcijfer zes ton lager Aan dc toelichting op de Defensiebegroo- ting wordt ontleend; dat ec-n termijn wordt aangevraagd voor den kruiser 1930, alsmede vcor de onderzeeboot O. 16, voor welke boot in April 1933 het bouwcontract is gesloten. Voorts is een vcrvolgtermijn opgebracht voor den fiottieljeleider 1931; in verband hiermede is geen geld uitgetrokken voor een groote herstelling van H. M. „Heemskerk". Aangezien het bedrag, dat met deze herstel ling gemoeid zou zijn even groot is als de thans aangevraagde vervolgtermijn hoelt het eindcijfer der begrooting hierdoor geen ver andering ondergaan. De betreurenswaardige gebeurtenissen op de vloot in Nederlandsch-Indië hebben aan het licht gebracht, dat op een gedeelte der zeemacht niet onder alle omstandigheden kan worden vertrouwd, degenen, waarvan zulks overtuigend blijkt, zuilen den dienst bchooren te verlaten. Als gevolg hiervan zijn reeds verscheidene schepelingen ontslagen. Het gerechtelijk on derzoek in Nedcrlandsch Indië zal eveneens leidon tot ontslag van eer. aantal in ver schillende rangen dienende militairen Eerst nadat zal vaststaan, in hoeverre met het indienstblijvend personeel kan wordon voldaan aan de cischcn van den dienst, ook in verband met een mogelijke vermindering van het inlandsch contingent op dc vloot in Nederlandsch-Indië, zal kunnen worden na gegaan op welke wijze en in welko hoeveel heid versterking van het Europeesch perso neel noodig zal zijn. Het eindcijfer van don gewonen dienst van de ontwerp begrooting van het Depar tement van Defensie voor 1934 bedraagt 87.887.483; voor 1933 werd voor dien dienst toegestaan 88.469 145. zoodat minder wordt aangevraagd 581.662. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. i9 toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaillo in brons aan A. Amersfoort, kraanmachinist en J. Plaisior. klinknagelmaker bij de N.V. Fabriek van Klinknagels en Schroefbouten v.h. Joh. Smit te Slikkerveer, gem. Ridder kerk. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is voor iiet studiejaar 1933—1934, wederom benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool to Wagenin- gen, G. Ilellinga aldaar. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken zijn. met ingang van 1 October 1933, aan de Rijkscuinbouwschool te Lisse wederom benoemd tot leeraar. A. J. Borggreve te Haarlem en de Vries to Amsterdam en tot leerares. Mevrouw A. T. L. Boogaard te Bennebrock. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 60 De deur vloog open. Er was een goruiscb van rokken. Dora, uiterlijk geheel veran derd, stormde op hem af, terwijl hij op stond, en de woorden stroomden to voor schijn. Anthony was verdoofd. Hij wenkte met zijn banden om den vloed tegen te houden. Armen werden om zijn hals geslagen. Heeto lippen op zijn wang gedrukt. Weer een gcruiseh en zij was weg. Anthony keck baar na. „Als jij je zuster waart, lieveling." zei hij bij zichzelf, „zou ontsnappen moeilijker zijn De deur ging weer open. Ditmaal is hef Lucia, nu bedaard cd meer zichzelf meester dan de vorige dagen. Met dc opluchting was ook haar gevoel voor humor teruggekeerd, in volle kracht; niets is standvastiger dan iemands gevoel voor humor. Anthony was nog overeind blijven staan. Zij kee^k eerst naar hem, en toen naar de vochtige bladen van den courant, die den stoel bedekten. Zij begon te lachen. Hij wa« zeer tevreden; dit was 't meest verleidelij ke, prettige geluid, volgens zijn ondervin ding. Hij stond te glimlachen tegen haar. Hel lachen werd heviger. Dan bedwong zij bet. met inspanning. ,,'t Spijt, me. Maar ik kon 't niet helpen. Ik kon 't werkelijk niet!" ITaar toon was berouwvol. „En waarom zoudt u?" vroeg Anthony. „Maar ik hoop. dat u mijn tcedero zorg voor uw kussens op prijs stelt" Zij ging zitten, cn gaf hem een wenk om ook weer te gaan zitten. „O, dat doe ik! Ik vind. dat het wonderbaar van u was om om aan zijn meubelen te denken op een oogenblik als dit. Maar u bent dan toch maar op nog verhevener wijze een wonder van een inensch, is 't niet zoo?" „U vergist ij. als u dat denkt," zei An thony. „Een kwestie van gezond verstand plus verbeelding, dat is alle9. H§i mengsel is zeldzaam, dat stem ik toe. maar er is geen wonder in." Hij hoorde ternauwernood zijn eigen woorden. Hij ontdekte, dat hel der dénken een inspanning was. Hij had alleen behoefte om niet rust gelaten te wor den cn naar haar te kijken en te kijken cn weer te kijken. Hij merkte, dat hij cenigs zins blij was, dat zij vanavond niet in avondtoilet was. Door den eenvoud van baar kleedin.e. al was deze ook volmaakt, scheen zij, paradox gezegd, minder op een afstand. Zij glimlachte tegen hem. Nu moet u, als 't u blieft, mij alles over alles vertel len." Anthony bromde. „Als 't u blieft." „Moet ik?" ITij maakte een zwakke bewe ging met zijn banden „Natuurlijk, mijn dwsze man, meen ik niet werkelijk, alles. Hoe zou ik t kunnen, daar u zoo moe, zoo vreeselijk moe bent! Maar u komt hier heeleraaal vreemd cn mysterieus en dramatisch cn vertelt ons eenvoudig, dat het met Archie in orde is. Iloe kan iemand 't helpen, dat hij nieuws gierig is? Waarom is 't met hem in orde? I-Iebt u alleen hera overtuigd, dat hij 't niet deed? Of hebt u hun den persoon aangewe zen. die 't werkelijk gedaan heeft?" „Het tueodo," zei Anthony, die in het ge heim zijn oogen liet feestvieren. „Wie? Wie? Zij kwam overeind van op winding. Anthony keek naar haar op, cn kijkend, vergat liij dc vraag. Zij stampte niet haar voel. „O, wat kunt u een irriteerend menscli zijn!" schreeuwde zij en schudde zijn schouder. „Vertel 't mij dadelijk!" „'t Was Digby-Coates," zei Anthony langzaam, vreezend, dat liet nieuws haar diep zou ontroeren. Zij hoorde liet zwijgend aan. Of verba zing of andere gevoelens haar in beslag na men. kon hij op 't oogenblik niet uitmaken. De volgende woorden vertelden 't hem. „Ik veronderstel" haar stem was vol gedachte „dat ik verbaasd moet zijn cn verschrikt. Maar ik-ben het toch niet. Ik bedoel niet, dat begrijpt u, dat ik hem ooit verdacht of iets dergelijks. Maar ik ben toch niet vreeselijk verbaasd, dat is al". Het drong tot Anthony door, dat. als bij niet een lomperd zou lifken. hij pen poging moest doen om te begrijpen. Hij sponde zich In om de overdreven onrust, die zijn hart vertoonde, sinds haar hand zijn schou der had aangeraakt, te kalmceron. Hij deed zijn best „U liicldt niet van hem maak ik op," zei bij. Zij schudde met haar hoofd. „Neen. Niet dat ik werkelijk 't land aan hem had. Ik was niet heelcmaal op mijn gemak, wan neer hij bij mij was. U begrijpt, ik moest altijd vriendelijk zijn, natuurlijk. Voor mijn man stierf waren zij altijd samen. U moet weten: zo hadden denzelfden smaak. Zij waren ook ongeveer van denzelfdcn leef tijd." Zij zweeg weer. „Zoo. waren zij van denzelfdcn leeftijd?" zei Anthony bij zichzelf. „Nu, dat is een opheldering. Coatcs is over de vijftig." Hij sprak bijna hardop, maar werd in de rede gevallen. „Wat ter wereld moet U van mij don ken?" riep Lucia uit. „Daar zit u. die al rlic wonderen voor ons gedaan hebt, heele raaal moe en nat, en ik zit hier alsof dit een afternoon-tea bij een dominé is." Zij liep naar de bel. „Eerst moet u wat drin ken. Whisky? Dat is een tweede keer, dat ik in mijn gastvrijheid tc kort schiet, ter wijl, u er bent." Anthony kreeg zijn drinken Toen hij klaar was, voor fle tweede maal. „U", zeidc zij, „moet nu naar uw loge ment. En u zult moeten wandelen, arme man. Mijn kleine auto is builen dienst al een veertien dagen cn ik heb die, welke wij vandaag huurden, weggestuurd. Maai de wandeling kan u goed doen. U zult 't warm krijgen." Anthony zette .zijn glas neer. „Do fee kan ^aan." De groote oogen brandden hem door bun verwijt. „Dat is niet mooi, zei zij. en Anthony zou zich zelf een 6chop heb ben kunnen geven. „U weet. dat 't dat niet is! Waar ik behoefte aan heb. i9 u een bed hier aan te bieden. Nu, cr is een bed, maar niet6 anders. Geen scheermes. Zelfs geen pyjama. U zoudt het niet prettig hebben. En U moet eenvoudig goed voor u zelf zor gen vannacht!" Anthony stond op. „Vergeef mij. 't Schijnt nnjn noodlot te zijn om altijd lomp tegen u te zijn. En u hebt volkomen gelijk." Hij ging naar de deur. Zij volgde hem. Met zijn vingers op den knop, stond hij stil. „Drommels dacht hij. „Zij is moeilijk genoeg te weerstaan, wanneer iemand de volle maebt over zich zelf heeft. Maar nu! O, Jupiterl Sta mij bij!" Hij begon afscheid te nemen. Zij raakte zijn arm aan. „Nog een vraag voor u gaat. Zij glimlach te tegen hem en Anthony hield zijn adem in. „Was ik ben ik O! Ik bedoel: is mijn bewijsmateriaal een deel van uw zaak? U weet, mijn zijn buiten bet raam dien avond wat ik zag „Er waren voor mij twee hoofdzaken." zei Anthony, „Deacon vrij te krijgen on u en uw broer er buiten te houden. Ik geloof, dat mij beide gelukt is. Een oogenblik dacht ik, dat ik de geschiedenis niet afron den kon zonder u er in te eleepen. Maar de goden waren gunstig en gaven mij in han den een kleinen man, die even veel van u wist, en oen boel meer dan u. Ik juichte. Ik juich nog." Hij klopte op zijn borst met een air. „Ik weet alles, maar ik zal 't niet vertellen. Ik weet zooveel, dat ik u bijna op de minuut af zou kunnen vertellen, hoo Iaat het was, dat u door het raam van Hon do's studeerkamer keek dat is meer dan ii zelf weet. Maar ik wil 't niet vertellen. Uw geheim, dame, is veilig bij mij!" Zij lachte, maar er was iets meer dan lachen in den klank. (Slot yolgQ.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5