GEELGOLF! 'AMERSFOORTSCH DAGBLAD Verzilveren van Coupons Vrijdag 22 September 1933 32 e Jaargang No. 72 TWEEDE BLAD ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE ONDER ZAND BEDOLVEN ONREGELMATIGHEDEN TE BREDA VERVOER TE WATER VAN BRANDBARE VLOEISTOFEN De kwaiiteitsbatterij voer zaklantaarns. Brand tijd 8—10 uur. A. VAN BEEK, C. VAN EIJS, H. HOLSTEIJN, A. v. d. HOVEN, R. KOR3TANJE, O. KRUGERj" G. LENSINK, H. RAVESLOOT, W. SLUITER, H. VAN EIJKEN, TWEEDE KAMER TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28860 NV :K MIDDENSTANDS- BANKy00! ^jj^J AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT DIRECTIE: A. H. MARTENS FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Het adres van Antwoord der Eerste Ko mer op de T roonrede, zooals dit heden door die Kamer is vastgesteld, luidt: Mevrouw. De Eerste Kamer der Statcn-Generaal stelde het op hoogen prijs Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Konink'ijke Hoogheid den Prins der Nederlanden Hertog van Mecklenburg en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, weder in het midden der Volksvertegen woordiging te zien. Met groote dankbaarheid herdenkt de Kamer wat in de onlangs volbrachte 35- jarige regeering van Uwe Majesteit in U aan ons land en Volk werd geschonken. De mededeeiingen van Uwe Majesteit aangaande den ernstigen economischen en financiceelcn toestand van ons land heb ben niet nagelaten diepen indruk op de Kamer te maken. Zij is er van doordrongen, dat spoedig herstel van het evenwicht tusschen uitga ven er. inkomsten in de Hijksbegrooting onafwijsbare eisch is De door Uwe Majes teit in uitzicht gestelde voorstellen tot verdere inkrimping der uitgaven en tot na dere versterking der middelen ziet zij met belangstelling tegemoet. Eveneens is zulks het g-»val ten aanzien \'an die voorstellen, welke betrekking zul lenn hebben op de uitvoering van produc tieve werken ten einde de ellende der werk loosheid te lenigen. De mededeehngen inzake de economische en financieelo omstandigheden in Neder landsch-Indie vervulden de Kamer met zorg. Dat de ontwikkeling der politieke verhoudingen in dit gebiedsdeel do voort durende aandacht en waakzaamheid der Regeering heeft, werd met voldoening ver nomen. De Kamer betreurt, dat Suriname nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kampen heeft. Het stemt haar tot dankbaarheid, dat de economische toestand in Curasao vrij be vredigend is te noemen. Met instemming heeft de Kamer er ken nis van genomen, dat ingrijpende maatre gelen zijn getroffen om te verkrijgen, dat onder allo omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid en gehoorzaamheid aan het wettig gezag, zoomede dat de Regeering het Overheids gezag met klem zal handhaven. Ook de Kamer spreekt do hoop uit. dat de ontwikkeling van de organisatie der Staten-gemeenschap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Zij ver nam met voldoening, dat in de vriend schappelijke verhouding van Nederland tot de andere mogendheden geen wijziging is gekomen. Met Uwer Majesteits bede. dat God ons volk in deze moeilijke tijden moge sterken cn het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is. stemt de Eerste Kamer van ganscher harte in. MINISTERIEEL BEZOEK AAN ROTTERDAM. De tunnel onder de rivier doel van het bezoek? Rotterdam, 20 Sept. De minister-pre sident, minister van koloniën de heer H. Colijn; de minister van waterstaat ir. J. Kalff cn de minister van sociale zaken prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heb ben vandaag een bezoek aan Rotterdam gebracht. De ministers hebben het noenmaal op het raadhuis gebruikt en den tocht op de rivier en door de havens gemaakt. Naar wij vernemen staat het bezoek In verband met werkverschaffingsaangelegen heden. Zijn we juist ingelicht, dan zou voornamelijk dc tunnelbouw onder de ri vier, de tweede oeververbinding, ter sprake komen in de besprekingen tusschen deze regeeringspersoncn en de gemeentelijke autoriteiten. Naar verluidt, zou er in Den Haag thans in regeeringskringen een sterke strooming zijn om de tot stand koming van dezen tunnelbouw te bevorderen. Ook van Gemeentewerken is juist dezer dagen nog eens met ernst de aandacht ge vestigd op den onhoudbaren toestand op de Willemsbrug in dc drukke uren cn op de noodzakelijkheid van een tweede oever verbinding. Doodelijk ongeval te Haarlem Haarlem, 21 September. Vanmiddag te omstreeks half twee is de 17-jarige arbei der J. de Boer uit Haarlem op het terrein van de gemeentelijke zandgraverij te Bloe nendaal door het zand bedolven. Urenlang is men bezig geweest het slachtoffer Ie be vrijden, waarvan, toen men het vond, de levensgeesten natuurlijk reeds waren ge weken. Omtrent do toedracht van dit ongeluk vernemen wij, dat De Boer bezig was zand ■n zijn auto te scheppen, toen plotseling een duin is omlaag gestort, waardoor de jonge man. alsmede de auto onder het zand werden bedolven. Onmiddellijk heeft men pogingen in het werk gesteld den man te redden, doch deze leverden geen rrsultaat op, omdat er steeds weer zand omlaag viel. Eerst na twee uur werken, werd het voorstuk van de auto zichtbaar. Daarachter lag het slachtoffer. Eerst te- g°n den avond is men er in geslaagd het lijk te voorschijn te halen Het parket van Haarlem woonde het reddingswerk bij. DE REGROOTING VAN WATERSTAAT. Ingediend is dc begrooting voor Water staat over 1934. Voor den geheelen dienst is uitgetrokken 10Ü 142.751. Voor den gewo nen dienst 75.341.751 en voor den kapi- taaldienst 24.801 000. Voor onderhoud verbetering Merwedeka- naal met Zederikkanaal is uitgetrokken 311.000. Voorts 120.000 ale bijdrage in de kosten van den aanleg van een kanaal van Hil versum naar de Vecht. v'erder «s een post van 600.000 uitgetrok ken. nis uitkeering aan het wegenfonds 302.000 is bestemd voor verbetering, on derhoiid en herstel van rijkswegen, voor zoover niet in het wegenfonds begrepen. Voor onderhoud enz van schipbruggen en veren voorzoover niet in het wegenfonds begrepen is 141.200 uitgetrokken. In verband met de geraamde verliezen over 1934 is voor subsidie aan de K.L.M. f 654.000 bestemd. Voorts is aangevraagd 3.833.000 voor aanleg van het Julianakanaal; 4.000.000 voor een scheepvaartverbinding van Am sterdam met den Boven-Rijn. Een bedrag .van 10.000 is aangevraagd als eeretc begin voor den aanleg van een spoorweglijn over den afsluitdijk. Naar het zich laat aanzien zullen de werkzaamheden, behalve het afwerken, in 1934 voltooid zijn. RADIOREDE VAN MINISTER OUD. Over de mlllioenonnota. Amsterdam, 21 Sept. Naar wij ver nemen zal de minister van financiën, mr. P. J. Oud, op Donderdag 28 September a.s. van 8 tot 9 uur des avonds voor den A.V.R.O.-microfoon een rede houden over de miljoenennota. Bij de militaire intendance Men meldt uit Breda aan de N.R.CL: Naar eerst thans bekend wordt, Is reeds geruimen tijd een onderzoek gaande naar do administratie van het garnizoens voor raadmagazijn te Breda. Over een lang tijd vak zijn er verschillende onregelmatighe den ontdekt, waarvan de voornaamste wel is, dat de aanwezige magazijnvoorraden niet kloppen met de boeken. Do militaire politie onder leiding van luitenant Vorschoor is al cenige maanden bezig opheldering in deze kwestio te bren gen. Bij dit onderzoek zijn nog verschillen de andere onregelmatigheden geconstateerd omtrent den aard waarvan men weigerde ons verdere mededeelingen te doen. Dc administrateur der inrichting, de ad judant-onderofficier R., wordt wegens ze nuwoverspanning verpleegd in het zieken huis to Utrecht, waardoor het onderzoek zeer wordt bemoeilijkt. De administratie van het magazijn schijnt hopeloos in de war to zijn. Het departe ment van defensie heeft maatregelen ge troffen om do administratie in orde te brengen. Verscheidene onlangs ontslagen adjudant onderofficieren zijn aangezocht om hierbij de behulpzame hand te bieden. Geen dezer •nt>'onneerde ambtenaren heeft dit aan bod echter aanvaard, deels om do geringe bezoldiging, die in het uitzicht werd ge steld. deels om den aard van dc werkzaam heden. Thans is ee.n ambtenaar van het denar tement te Breda aangekomen om het ver dere onderzoek te leiden. De oorzaak der onregelmatigheden schijnt gezocht te moeten worden in de minder goede verstandhouding tusschen den ad ministrateur R. en den toezienden chef van het magazijn, die dc controle de laatste jaren geheel achterw'cgc zou hebben gela ten. WORDT MR DUYS GEROTEERD ALS LID DER S.D.A.P.? Een daartoe strekkend voor stel door zijn afdceling in gediend. Volgens de Telegraaf is thans een voor stel ingediend om het Kamerlid mr. J. E. W. Duys te royecren als lid der S.D.A.P. Tot dusver waren door vele afdeelingen der S.D.A.P. bij het partijbestuur moties ingediend, alle inhoudende het verzoek maatregelen te nemen jegens den heer Duys naar aanleiding van zijn bekende brochure. Het partijbestuur had tot op he den aan de uitnoodigingen in dezo moties geen gevolg gegeven De heer Duys is lid der afdeeling 6 te 's-Gravenhage van de S D A P. en volgens de statuten kan een afdeeling een lid royeeren. Nu is bij de genoemde afd. 6 een van toelichting voor zien voorstel ingediend om den heer %uys van het lidmaatschap der S.D.A P. verval len te verklaren. Dit voorstel wordt in een Woensdag 27 Sept. te houden vergadering behandeld. Wordt het aangenomen, dan is mr. Duys dus geen lid meer van de S.D.A.P. FELLE BRAND TE AALTEN. A alten, 21 Sept. Vannacht om 4 uur werd de brandweer gealarmeerd voor eon feilen uitslaanden brand in de K jopman- straat te Aalten. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, had de brand reeds zulke afmetingen aangenomen, dat er niets meer te redden viel. De belendende huizen kon den worden beschermd. Het geheele woon huis van het gezin Dibbets brandde uit De schade, welke omstreeks ƒ8000.— be draagt, wordt door verzekering gedekt Een internationale conferentie te den Haag Gistermiddag is in de Ridderzaal te 's-Gravenhage door den Minister van So ciale Zaken. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine dc internationale Conferentie inzake het vervoer te water van brandbare vloei stoffen geopend. Deze conferentie is op uitnoodiging van de Nederlandschc Regcoring bijeengekomen om de mogelijkheid tc bestudeeren meer eenheid te brengen in do voorschriften, welke in de verschillende landen gelden met betrekking tot het vervoer te water van brandbare vloeistoffen. Ter conferentie zijn vertegenwoordigd Nederland, België, Duitschland, Frankrijk en Zwitserland. Do openingsplechtigheid werd bijgewoond door den Minister van Buitcnlandsche Za ken jhr. mr. de Graeff, door de gezanten van Duitschland, België Frankrijk cn Zwit serland. dr. J. A. Ncderbragt, chef der Eco nomische en Consulaire Directie aan het Departement van Buitenlandsehc Zaken, den heer Fock, inspecteur-generaal van de scheepvaart, dr. ir. Hacke, directeur-gene raal van den arbeid, den heer Lamping, di recteur van den Eeon. Voorlichtingsdienst, mr. F.ncels. chef van dc afd. Arbeid van het Departement van Sociale Zaken en den heer Mastenbroek, referendaris bij die af deeling. Voorts door dr. Kröller. lid van de Ncd. Delegatie ter Rijnvaart-Commissie en vele anderen. Minister Slotemèkcr dc Bruine heeft bij de plechtige opening een rede uitgespro ken. Vervolgens nam de Duitscbe gezant Graaf von Zcch Burkcrsroda, het woord om de Nederlandschc Regeering hartelijk tc dan ken voor de vriendelijke woorden van wel kom namens haar door den Minister van Sociale Zaken tot dc gedelcerden gericht. Overgaande tot de zakelijke aangelegen heid. stelde de gezant voor als president der conferentie te benoemen professor dr. G. Nauta, uit Rotterdam, voorzitter van de Nederlandsche delegatie ter conferentie. Alle deelnemers vereenigden zich hier mede. waarna Minister Slotemaker de Bruine den nieuw gekozen president met eenige vriendelijke woorden inleidde. Prof. Nauta hierop het voorzitterschap aanvaardende, dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. Dc Nederlandsche delegatie is als volgt samengesteld: Voorzitter: prof. dr. G. Nauta te Rotter dam. Secretaris: ir. E. M Ncurenburg. Voorts de hecren: ir. A van Driel, F. G. Haanebrink, mr. Schaepman, secretaris van do Nederlandsche delegatie in de Centrale Rijnvaartcommissie, ir. Scholte, inspecteur- generaal van den arbeid, terwijl als ad junct-secretarissen zijn toegevoegd jhr. dr. J. D. van Karnebeek cn J. Ridder, welke beide hoeren werkzaam zijn aan het Mini sterie van Buitenlandschc Zaken Verkrijgbaar bij Bloemendalschestr. 47. Oude Soesterweg 14, Utrechtsckestr. 28. Kamp 25. L. Nlcasiusstr. 8. Beekensteinsche laan 11 Hoogewcg 49b. Risschopsweg 81. Juiianapleln 7. Soestorweg 1214. Dc voorzitter aanvaardde zijn ambt met de reeds in dit blad vermelde rede. Besloten wordt tot instelling van va<t.s commissies: A. voor privaat- cn strafrecht. B voor belas» ing. C. voor opennare werken, verkeer oil walerstaalsaan-r* legenhcdcn. I) overleg met de regeering om'u-nt handel en politieke aangelegenheden. Besloten wordt Dinsdag 3 October het af- deelingsonderzoek van de rijksbegrooting 1934 aan te vangen. Voorts werd besloten 12 October weder in openbare vergadering bijeen te komen. De vergadering werd daarna gesloten. HJH. DE KONINGIN-MOEDER NAAR ZWITSERLAND. H.M. de Kon'ngin-Moeder is voornemens Woensdag 27 dezer voor een verblijf van ccnige weken in do hoogere lucht naar Zwitserland te vertrekken, met voorloopig reisdoel Luzern. Vóór H.M.'s vertrek zal de Koningin- Moeder op Maandag 25 dezer nog een be zoek brengen aan H.M. de Koningin op Ruygcnhoek to *6 Gravenhagc. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 61 „Ik geloof," zei zij langzaam, „dat u een zeer volmaakto fee, bent! En nu moet u gaan, anders krijgt u longsontsteking. En als u 't kreeg, zoudt u nooit hooren, hoe ik u zal bedanken" zij glimlachte en hij zag met verwondering dat de donkere oogen van tranen glinsterden „nadat ik mijn excuus gemaakt heb over mijn optre den gisteravond." Zij hield op; barstte toen uit: „En wilt u mij als 't u blieft de hand daarop geven?" Anthony keek naar de blanke vingers, die hem toegestoken werden. Dc lautste restjes zelfbcheersching verdwenen. „Neen, ik wil niet schreeuwde hij. Lucia werd, tot haar verbazing, vastge grepen door lange armen. Kussen regenden op haar mond, haar oogen, haar haar, haar keel. Zij verzette zich met haar handen te gen zijn borst De groote oogen bliezen vuur in de zijne daarboven. „Laat mij gaan.' Laat mij gaan. zeg ik. Wilt u mij laten gaan!" De woorden kwamen tusschen haar tanden door. Gezond verstand kwam eenigermate bij hem t^rug Zijn armen vielen slap neer Lucia los gelaten, kwam tegen den muur terecht. Daar 'bleef zij, terwijl zij de han den achter zich tegen het paneel drukte. Haar oogen. „Wat een oogen", dacht de arme Anthony, zij lieten zijn gezicht geen oogenblik los. Hij zei 6omber: „Ik vermoed ik ver moed, dat ik vermetel geweest ben. O! ik geef 't u toe, dat het onvergeeflijk is. Maar, hemel, er Is reden genoeg voor mijn krank zinnigheid. Ik weet, dat ik belachelijk ben Ik heb een gevoel, geloof mij, van afkeer voor mijzelf. Maar ik vraag vergeving voor het onvergeeflijke." Hij hield op cn bevochtigde zijn lippen Ze waren dor, droog. De vrouw bleef, half leunend, half buk kend, tegen den muur 6taan. Nog altijd wa ren haar oogen op hem gericht. Anthony praaate verder: „Ik bied u dit excuus aan; het is, dat ik van u houd. O, ik weet, dat ik belachelijk ben U kunt mij voorrekenen, dat ik u slechts hoeveel i6 het? slechts drie dagen ken. U kunt mij vertellen, dat ik slechts enkele zeer enkele van die dagen in uw gezelschap geweest ben. U kunt mij dat alles, en meer. vertellen. U kunt mij vertellen, dat ik niets van u ken, en u niet van mij.,En op dit al les antwoord ik' Dagen? 'Tijd? Uren? Vriendschap? Wat heeft dat alles er mee te maken? Ik heb u lief." De schroom, geboren uit berouw over zijn optreden togen haar, was snel aan 't ver dwijnen. Hij kwam een stap dichterbij. „Hoort u wat ik zeg? Ik heb u lief' Ik heb u lief! Ik heb u lief' Van het eerste oogenblik af. dat ik u zag in deze kamer hier toen ik gekomen was om u aan mij te laten vertellen wat ik wist, van dat oogenblik af. in dat oogenblik, had ik u lief." Hij richtte zich recht op, en maakte een bijna Romeinsche beweging met zijn handen. En, kan 't mij verweten wor den? Kan mij verweten worden, wat ik zoo- even deed, vraag ik? Honderd uren, die als honderd jaren waren, ben ik als bezeten van u. Uw haar dat fijne zwarte net werk, zoo toover&chtig mooi; uw oogen, die groote donkere vensters van uw ziel zij zijn met mij geweest die honderd uren, di<» als een, heel leven waren. Mijn ziel is ver dronken in die oogen van u, madonna Lu cia. Ik heb „O, houd op, houd op! Wat zegt 11 alle maal! Dat is alles krankzinnig! Krank zinnig!" Zij stond nu rechtop, haar hander. tegen haar gloeiende wangen. Maar hij wilde niet ophouden. „O, ik ben nog niet klaar!" Hij lachte een wild geluid „Nog niet IJ zegt, dat dit krankzinnig is. Wat heeft mij krankzinnig gemaakt? U bent 't, u, u! U uw gezicht, uw lichaam, het geheele ongelooflijke wonder van u! U zegt, dat ik krankzinnig ben. Ik zeg. dat ik mij mijn verstand ben. Wat kan meer gezond verstand zijn dan een man, die u vertelt, zooals ik u verteld heb, dat hij u lief' heeft? Want hoe zou ccn mensch 't kunnen laten u lief te hebben? Krankzinnigheid, werkelijke krankzinnig heid, zou 't geweest zijn, als ik 't niet aan u verteld had." Hij kwam vlak bij haar en pakte haar handen beet en bracht ze aan zijn lippen. Vingers, de palmen, de poisen, hij bedekte ze met kussen. Hij richtte zich op en liet haar los. ,.F.n dat", zei hij moe, „is dat Ik ben bang, dat ik erg dramatisch ben geworden. Vergeef mij." Zij sprak niet Anthony keek naar bene den; hij vertrouwde zichzelf niet zoo, dat hij in haar oogen durfde kijken. „En dus nu", zei hij, „zal ik gaan." Hij keerde zich om, cn ging naar de deur. Toen kwam er een stem van achter hem. „Maar maar" zij stotterde verruk kelijk „maar als je blieft, ik verlang niet, dat Je gaat. Wil je al6 je blieft terug komen." „Zaterdag", zei Anthony In het oor van zijn dame één 6toel droeg hen beiden „Zaterdag verlaten wij dit Engeland. Voor ze mij noodig hebben bij dat onaangename verhoor, zal zeker een veertien daggn of drie weken duren als ik tenminite iets af weet van de Engelschc justitie. In dien tijd, daine, zullen wij een paradijs van de aarde maken van een deel daarvan tenmin ste.' Hij greep haar bij baar schouoders „Zullen we? Zullen we? Ik heb behoefte ie mee te nemen, weg, heelemaal weg' Ik heb behoefte je plaatsen te laten zien dio je nooit tevoren gezien hebt, al ben ie er misschien dikwijls geweest. Waarheen zal 't zijn Pnrlj6? Bretagne? Sicilië? Madrid? Overal zal het een zalige hemel zijn." Het geluid van een auto drong tot hen door. Toen zij luisterden, werd het sterker, en nog sterker De wagen zwaairL den oprit op; 6topte. De trap af en langs de deur van den salon kwamen vliegende voeten Dora's. „Archie, 't Is Archie!" Lucia worstelde om zich te bevrijden. Anthony hield haar vaster. „Wat :an mij Archibald schelen Antwoordt mij vrouw! Verlaten wij Engeland Zaterln-?" Zij hoorden de zware voordeur openvlie gen: dan een kreet van vreugde: dan stilte „Laat mij los! O, laat mij los'" smeekt** Lucia. ..Tony als je blieft! Zij zullen in een minuut binnen koijen." Hij liet haar los, om haar weer naar zich toe te trekken, toon zij beiden overeind wa ren. Hij hield haar tegen zich aan. „Je hebt to antwoorden, dat weet je. Zullen we Enge land verlaten „O, ja. Best, beêt! Maar heb jo niet Ict6 vergeten?" Hij voelde hoe haar lichaam schudde van 't lachen. „Iets vergeten?" zei hij. „Neen, Ik geloof van niet." Zij trok zijn gezicht naar liet hare. „Moeten we heelemaal niet trouwen fluis terde ze. „Drommels zei Anthony. „Dat had Ik vergeten Dat beteekent, dat we niet vóór Maandag kunnen gaan." Ze hoorden voetstappen. Lucia wrong zich los. haar hoofd gloeiend De deur vloog open. „Hier zijn we!" zei Deacon, in zijn vollen omvang in de op.cn deur ..De terugkeer van Crippen /.eer aan doenlijk'" Hij kwam de kamer binnen. „Ten eerste Gethryn. ik dank je." Hij stak een groote hand uit en drukte die van Anth«.nv. Dora, die binnen kwam hollen, gooide zich tegen haar zuster aan ,Loo' Loo" riep ze. „wij gaan trouwen. Spoedig'" Lucia omhelsde haar. en begon te lachen ..Maar lieveling", zei ze. „ik. geloof ik. ook." In de stad bespraken Spencer Hastings en zijn meisje bizonderheden. „Natuurlijk", zei Hastings: „A. R. Gethryn bruidsjonker!" Margaret tikte hem op zijn wang. „*t Zou mij niet verwonderen, manneke", zei zij. ..als wij ontdekten, dat hij niet meer te krijgen is. In F.ngeland mag een bruidsjonker niet getrouwd zijn. EINDE

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5