VAN DER LÜBBE BLIJFT ZWIJGEN 'AMERSFOORTSCH DAGBLAD Zaterdag 23 September 1933 32 e Jaargang No. 73 .-'c 'L v- m Ifv Y V/ £SF tfc'WVI* OOK TEGENOVER MR. STOMPS Heissigs onderzoek DERDE BLAD SANCHEZ-GUERRAf DE NIEUWE KOERS TE WEENEN f t 1 w,-'c fc: - 'S 2 QJ - m - mm J v <C k 3 w •|JV fc v «Jï- y-| T~* -*»ï5!svr Pyromanie heeft bij zijn daad geen rol gespeeld Het comité van onderzoek in zake den brand in den rijksdag te Londen heeft gis teravond. naar Het Volk meldt, de offi- cieele bevestiging gekregen van een be langrijke raededeeling, die zij in don loop barer werkzaamheden bad ontvangen. Luidens deze modedeeling is Van der Lubbe een paar dagen voor den brand in den rijksdag op het Nederlandsch gezant schap te Berlijn verschenen, waar hij een geldelijke ondersteuning en een spoorkaar tje terug naar Nederland vroeg. Als reden, dat hij tot dit verzoek genoodzaakt was, gaf hij op, dat hem de toegang tot Rus land was geweigerd en dat de Duitsche communisten hom geen geldelijken bij stand wilden verlcenen. Aan een brief van onzen Londcnschon correspondent over het „contraproces" is volledigheidshalve het volgende ontleend: In a'gemeenen. zin hebben de verklarin gen van de getuigen in Londen feiten en omstandigheden aan het licht gebracht be treffende den brand, welke ten eenen male in strijd zijn met de officieele voorstellin gen, door de Duitsche regeering van de toe dracht der zaak gegeven. Indien deze om standigheden en feiten zich hebben toege dragen, zooals de getuigen ze hebben aan gegeven, dan moeten de officieele voorstel lingen \an a tot z een sprookje zijn. Do vraag moet daarom worden gesteld, of do getuigen inderdaad de toedracht juist heb ben weergegeven. En het antwoord daar op is, dat de verschillende getuigenverkla ringen elkaar tot in de kleinste bijzonder heden precies dekten. Dat zou zich moeilijk hebben kunnen voordoen, indien de getui gen hadden verzuimd den toestand en de omstandigheden, zooals zij ze hadden waar genomen, juist en zonder draaierij weer te geven. Waar geen der Londensche ver klaringen kon passen in het officieele ver haal van den brand, daar pasten ze wel heel goed in de verrassende voorstellingen in de brochure-Oberfohrcn, waarvan eeni- ge bladen in den loop der laatste weken uittreksels hebben gegevon en dio volledig op de commissietafel in Londen lag ter kennismaking van de aanwezigen, grooten- deels journalisten, aangezien de zaal te klein was om er veel publiek in te kunnen toelaten. Men zal wellicht weten, dat deze brochure een gedetailleerd verslag geeft van do brandstichting en van de maatre gelen, welke er voor werden genomen en daarenboven de brandstichtera allemaal regeerings-vrienden of -mannen met na men noemt. Oberfohren was de leider van de Duitsch- nationalcn in den rijksdag, die er het hoog ste belang bij had, dat de regeering dat was nog vóór den brand geen gevolg zou geven aan haar voornemen de communis tische partij buiten de wet te stellen. De geruchten over riii voornemen liepen dagen ▼oor den brand door den rijksdag. En de getuigon in Londen vertelden b.v., dat men in die dagen het ongewone schouwspel kon gadeslaan van fluisterende afspraken tus- schem twee politiek zoo zeer verschillende mannen als Oberfohren en Torgler. Die ge sprekken liepen niet zoo zeer over de com munistische bedreiging, welke volgens do voorstellingen der nazi's over Duitschland lag, als over de nazi-bedreiging, welke over de communistische partij lag en die, in dien zij zou worden uitgevoerd, aan de nazi's een meerderheid in den rijksdag zou geven, welke aile medezeggingschap in het bestuur aan Oberfohren's partij zou ontno men De getuigonverhooren in Lenden hebben van begin tot einde bevestigd, dat de partij, welke het grootste voordeel zou ontleenen aan den rijksdagbrand, de nationaal-socio- listische partij was. Blijkens het bewijs materiaal kan ook niet worden volgehou den, dat Torgler zoo zeer van politieke wijsheid verstoken was, dat hij met terro- Een foto, genomen tijdens het proces te Leipzig. Op de boklaagdenbank ziet men tnsschen Schupo's: 1. v. d. Lubbe; 2. Torgler; daarachter 3. Dimltroff; i. Taneif; 5. Popolf. ristische handelingen al waren ze veel minder ontzettend dan brandstichting in den rijksdag in de kaart van de nazi's zou kunnen spelen. Het tegendeel bleek uit de Londensche verklaringen. Torgler is een idealistisch communist, die zich altijd heeft uitgesproken tegen individueel terroristisch optreden en die als een politiek schrander en een redelijk persoon moest worden be schouwd, die feitelijk met zijn tempera ment en karakter veel beter thuis zou zijn geweest In de kringen der zoo gematigde Duitsche sociaal-democraten. Hij doorzag het nazi-spel en zijn houding was er op be rekend het door meer dan normale gema tigdheid tegen te werken. Hierboven is gezegd, dat buiten Duitsch- land reeds lang de overtuiging heerscht, dat de communisten niets met den rijks dagbrand uit te staan hebben gehad. Maar ook in Duitschland gelooft, volgens de ver klaringen van deze inmiddels uit Duitsch land gevluchte getuigen, alleen het rode looze deel der bevolking er aan. Nazi's zelf dc bewakers var. de concentratiekampen hebben volgens de verklaringen van dr. Brellscheid (zeker een van de mcewarigste der uit Duitschland verstooten figurenkeen man die niet meer staat is zijn lippen tot oen glimlach te krullen) aan Breitscheid's daar gevangen vrienden verklaard, dat zij niet aan een communistische brandstich ting geloofden. Dit is maar hier en daar een groep uit rlen overvloed van onofficieel bewijsmateriaal, dat het onderzoek in Lon den heeft opgeleverd. Het onderzoek in Londen heeft officieel geen rechtskracht. De getuigen hebben uiteraard niet onder eede gestaan, hoewel hun is verzocht „te doen alsof". Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat zij, in het officieele procps onder eede gehoord, anders zouden hebben gesproken, indien zij het zonder gevaar voor hun leven zouden hebben kunnen deen. Mr. Stomps mag met van der Lubbe spreken. Tijdens het verdere getuigenverhoor van commissaris Heissig deelt de officier van Justitie dr. Werner mede, dat in de Nc- derlandsche pers hot bericht is verschenen, dat Van der Lubbe een brief van zijn fa milie, waarin hem werd aangeraden den advocaat Mr. Stomps als vordodiger aan te nemen, niet heeft ontvangen. De brief zou hem niet zijn overhandigd. Hij vraagt thans aan Van der Lubbe of de brief hom is overhandigd. Van der Lubbe antwoordt met neen, doch even later met j a. Do officier van justitie stelt dan voo" den directeur van de gevangenis te Leipzig als getuige te hooren, om tc verklaren, dat hij den brief aan Van der Lubbe zolf ter hand heeft gesteld. Van der Lubbe geeft dan toe, dat de brief in de gevangenis is. Daarna wordt gepauzeerd. (Wij vernemen, dat gedurende de pauze Mr. Stomps gelegenheid zal hebben v d Lubbe tc spreken). Leipzig, 22 Sept. (V. D.) De mogelijk heid zich met hom te onderhouden over zijn levensloop en over de zaak zelf bestond ton volle. Hij antwoordde op de hem ge stelde vragen ton deele op levendige wijze; hii was zelfs zoor normaal De onmiddel lijke aanleiding voor dit onderzoek naar de peest vermogens van Van der Lubbe was het voornemen van Van der Lubbe in dc ge vangenis in voed6elstaking te gaan. Hij heeft door het weigeren van voedsel de zaak willen bespoedigen. Toen bem duidelijk werd. dat er sprake was van eer. psychia trisch onderzoek, lachte hij. en hij meende: ..Dat klinkt mooi, eerst heeft hij den rijks dag aangestoken, dan wil hij in vocdselsta- bing gaan, dan moet hij toch gek zijn." Betreffende de motieven van zijn optre den verstrekte hij eveneens mededeelingen. Hij meende, dat het een daad betrof, welke voortgesproten was uit een communisti- schen gcdachtcngang. Ik heb hem voorge houden. dat het toch eigenlijk niet te gcloo- vcn is. dat hij zooiets alleen zou hehben gedaan. Hij antwoordde, dat er verschil lende methodes voor bestaan, er kon spra ke zijn van een optreden van dc geheels partij, er konden afzonderlijke groepen werken, maar er kon ook slechts door in- dividueele personen iets worden gepres teerd. Deze daad, zoo zeide hij, aldus de getuige, zou bet voorbeeld zijn om op an dere plaatsen iets dergelijks te doen. Hot deskundigenrapport houdt in: Momenten van psychische beteekenis zijn bij deze on derzoekingen niet naar voren gekomen. Er was geen aanleiding aan te nemen, dat er sprake was van een psychisch defect. Van der Lubbe 'was geheel slagvaardig cn ook in formeel opzicht zeer normaal. Leipzig, 22 Sept. De deskundige Ge- hel mrat Bonhöffer bevestigt op vragen van den voorzitter, dat Van der Lubbe een uit gesproken behoefte hoeft aan eigen directe persoonlijke ervaring en weinig waard*» hecht aan belezenheid. Een zekere behoefte bij Van der Lubbe zich tc doen gelden i« zeer zeker aanwezig. Van der Lubbe treedt zoo nu en dan uiterst zelfbewust op. D» voorzitter probeert dan vast te stellen boe het herhaaldelijk glimlachen van den be schuldigde bij volkomen ernstige situatie* der behandeling van het proces is to ver klaren. De deskundige ziet hierin niets on gewoons. Den beschuldigde Van der Lubbe is eon zekere superioriteit jegens alle din gen der wereld rondom hem eigen. Hij schijnt zich te di6penseercn. Ongetwijfeld i6 hem ook het geschil der drie getuigen, die er over strijden of Van der Lubbe zich als nationaal-soualist heeft uitgegeven, min of meer komisch voorgekomen. Het zachte spreken van den beschuldigde 16 misschien te verklaren door een lichamelijke zwakte welke het gevolg is van zijn voedselstaking Op de vraag van dr. Parislus of bij den beschuldigde een zekere sexueele afwijking is waar te nemen, antwoordt de deskundige ontkennend. Op voorstel van den verdedi ger van Van der Lubbe, dr. Seuffert, wordt de deskundige ook als getuige beëedigd Dr. Seuffert: Het is mij opgevallen, dat Van der Lubbe bij het onderhoud plotse ling fn groot» opwinding geraakt en op stuift en dan weer kalmeert. De deskundige ziet in dit optreden geen ongewoon psvchisch verschijnsel. De verdediger van Torgler, dr. Sack, vraagt, of een ongewone gevoeligheid voo»- vreemden invloed bij Van der Lubbe aan wezig is. Prof. Bonhöffer: Ik heb eerder den in druk met een zelfbewust dan met een ge voelig mensch t» doen to hebben Dr. Sack: U hebt den beschuldigde ge vraagd welke communistische leidors hij kende. Bonhöffer: HIJ antwoordde: Th&lmann. Dr. Sack: Heeft hij gezegd dat hij aan den vooravond van den rijksdagbrand met Torgler samen is geweest? Prof. Bonhöffer: Op deze vraag heeft hij ontkennend geantwoord. De volgende getuige, de commissaris dor criminecle politie, Heissig, geeft een nauw keurig overzicht van het onderzoek, dat hij in Nederland, in het bizondcr te Leiden, heeft ingesteld. De Scnaatspresident Dr. Buengcr stelde bij het verdere verhoor van Commissaris Heissig de volgende vraag: „U was dus de eerste beambte, dio Van der Lubbe gesproken heeft. Hoe is het verhoor destijds geweest? Bood hij moei lijkheden?" Commissaris Heissig: „Hij sprak zeer zacht, zeide meermalen ja en neen op de zelfde vraag. Overigens zeide hij: Ik weet niets. Eerst was er niets uit hem te krij gen. Daarna was het onderhoud echter vlot en konden wij ons goed met hem onder houden. Hij heeft ook aanmerkingen op de protocollen gemaakt en heeft gcëischt, dat zekcro wijzigingen zouden worden opgeno men." Senaatspresident Dr. Buengcr: „Bent U met hem langs don z.g. brandwog gegaan?" Commissaris Heissig: „Ja. en hierbij heeft Van der Lubbe ons zelfs geleid. Wij hebben hem niet de richting gewezen en hebben hem niet beïnvloed. Hij was zelfs enthousist dat hij ons den weg kon wijzen. Hij verklaarde ook. dat bij een buitenge woon oriönteeringsvermogon bad." Ook het verhoor van dezen getuige hoort Van der Lubbe onverschillig aan. Senaatspresident Dr. Buengcr: „Was de beklaagde bij het eerste verhoor terneer geslagen?" Commissaris Heissig: „Terneergeslagen was hij in geen geval. Hij bekende frank en vrij, dat hij de daad begaan had." Senaatspresident Dr. Buenger: „Hebt U toen reeds op een of andere wijze kunnen vaststellen, dat Van der Lubbe communist is?" Commissaris Heissig: „Ik had tijdons het onderhoud den indruk, een communist voor mij te hebben. Op mijn vraag hoe hij tot de daad gekomen was. zeide hij mij: Ik heb de aandacht erop willen vestigen dat de arbeiders de macht zullen krijgen. De arbeiders moesten zich aaneensluiten en moesten denken, dat de brand in den Rijks dag oen symbool voor een gezamenlijken opstand zou zijn. De arbeiders moesten er toe gebracht worden er op los te slaan, om het hun niet welgevallige systeem omver te werpen." De Officier van Justitie Dr. Werner stelt dan den getuige eenige vragen over het samenkomen van Van der Lubbe met an dere personen in een vereenigingjdokaal cn vraagt daarbij of dit een verzamelplaat* voor horaosexueele personen geweest is. Commissaris Heissig: „Ik heb in Neder land niets ervan gehoord." Dr. Sack wijst dan op den inhoud van het Bruinbock volgens hetwelk dit huis een zeer berucht perceel geweest zou zijn. Ook hiervan hoeft getuige niets gehoord. Op een vraag van den rechter Parisius met betrekking tot het verwijt in het Bruin- boek, dat het onderzoek ln Nederland zeer ecnzildig is geweest, verklaarde do getuige, dat hij iedereen heeft verhoord, die zich daartoe ter bcschiking heeft gesteld. Hij is zrs dagen in Nederland geweest en beeft niets verzuimd om de waarheid aan het licht te brengen en de daad op te helderen. Vruchteloos onderhoud tusscheu Van der Lubbe en Mr. Stomps. Leipzig, 22 Sept V. D. Na de hervat ting der zitting wordt meegedeeld, dat zich bij de akten een op 15 September te Leiden gedateerd schrijven bevindt, waarin de fa milie Van der Lubbe verzocht een bijge voegd schrijven aan van der Lubbe, dat be trekking heeft op de kwestie der verdedi ging, door te geven aan den beschuldigde. Volgens het protocol, dat zich bij de akten bevindt, zou dit bijgevoegde schrijven aan van der Lubbe zijn overhandigd en zou deze, na er kennis van te hebben genomen, er nadrukkelijk van hebben afgezien zich door Mr. Stomps te laten verdedigen De directeur van de gevangenis Dietze, verklaart, dat dit schrijven den beschut digde is ter hand gesteld; van der Lubbe heeft verklaard, dat bij niet door Mr. Stomps wensclit te worden verdedigd. De voorzitter vraagt van der Lubbe. Hebt u in de pauze met den heer Stomps gesproken? Van der Lubbe antwoordt: Neen. Dr. Seuffert: De heer Stomps heeft te zamen den tolk en me* mij den be schuldigde gesproken en heeft hem voor gesteld, dat het de wensch der familie is, dat hij (Stomps) de verdediging op zich neemt. Van der Lubbe heeft zich evenwel volkomen afwijzend betoond. De Ober- reichs-anwalt stelt voor den in de zaal aan wezigen Nederlandschcn advocaat Stomps als getuige te hooren. Mr. Stomps uit Heemstede legt in de Duitsche taal den eed af en geeft zijn ant woord ook in vloeiend Duitsch. HIJ bev»s- tigt, dat bij het onderhoud met den be schuldigde Van der Lubbe de verdediger en tolk aanwezig waren. De of'ici^ele ver dediger heeft hem tenslott» alleen in te genwoordigheid van den tolk met Van der Lubbe laten spreken. Hij (Stomps) heeft op V2rscbillende manieren getracht iets uit den beschuldigde tc krijgen. Deze heeft ge weigerd eenig antwoord te geven. Hij heeft hem tenslotte gevraagd waarom hij him (Stomps) niet als verdediger wanscht. Hier op heeft. Van der Lubbe geen antwoord ge geven. Dr. Sack vraagt dan mr. Stomps, of Van der Lubbe sexueel normaal ie. Mr. Stomps antwoordt, dat hem daarover niets bekend is. Dan maakt Oberreichsanwalt een brief van Oberleutnant Schulz bekend, waarin deze in antwoord op zekere insinuaties in de „Wcltbühne" van 31 Augustus 1933 ver klaart, dat hij op het oogenblik van den Rijksdagbrand ziek te bed lag. Hij heeft ooi noch voor, noch na dien tijd in ver binding gestaan met Heines en Helldrof en hij kan derhalve ook niet, zooals in den brief beweerd is. in samenwerking met deze personen op aanwijzing van minister-presi dent Goering. den brand hebben georgani seerd. Hij heeft zich trouwens langen tijd in het geheel niet met de politiek bemoeid Daarna wenscht de Oberreichsanwalt dat dc psychiatrische deskundige nog éénmaal wordt "ohoord over do kwestie der pyro manie. De deskundige verklaart dat bij het onderzoek van Van der Lubbo geen mo menten naar voren zijn gekomen, die er op zouden wijzen dat pyromanie bij zijn ar beid een rol heeft gespeeld. Een dwingend lustgevoelen om brand te stichten is bij don beklaagde niet geconstateerd. Daarna richt dr. Sack zich in een verkla ring tegen de onwaarachtige berichtgeving in een deel van de buitenlandsche pers en verzoekt den president, vertegenwoordigers van deze pers van de zitting uit te sluiten De president, dr. Buenger. antwoordt met de verklaring, dat hij weigert, nog eens de absolute onafhankelijkheid van het go- rechtshof te verzekeren. De behandeling wordt dan verdaagd tot Zaterdag. Tweo Russische journalisten gearresteerd. Leipzig, 22 Sept (V.D.) Hedenmorgen te 7 uur heeft de politie in het hotel Kai- serhof twee Russische journalisten gearres teerd. die aldaar logeerden in verband met de zitting van het Rijksgerechtshof. Bespa loff, lid van het Berlijnsche filiaal van het officicole Sovjet-Russische staatspersbureau en Mevr. Keith, Berlijnsch correspondente van dc „Iswestia". Beidei werden naar het Polizcipraesidium overgebracht nadat bun was medegedeeld, dat zij bij de eerste poging tot ontvluchting zouden worden neergeschoten. Ondanks hun protesten werden zij gefouilleerd en daarna opgesloten. Een verzoek om zich met de Russische ambassade te Berlijn in verbinding te mogen stalen, werd afgewe zen. Toevalligerwijze was echter de secreta ris der Russische ambassade, de heer Hirschfeld te Leipzig, die. hooiende van de arrestatie, zich naar het Poliziepraesidium begaf. Het gelukte den heer Hirschfeld, tp bewerken, dat de politie de beide gearres teerde journalisten losliet. De polizeipraesident heeft persoonlijk den beiden journalisten, die volgens hun ver klaringen zeer onheusch zijn behandeld, zijn excuses aangeboden. De arrestatie was het gevolg van er-n overijld bevel van een ondergeschikt poli tic-ambtenaar. De verdediging. Na do beëindiging van den tweeden dag van het proces interesseerden de buiten landsche journalisten zich voor de vraag of Torgler den Amcrikaanschen verdediger Hayes nog wilde aanvaarden. Torgler verklaarde dat hij in elk opzicht tevreden is met de verdediging van dr. Sachs. Hij heeft het volste vertrouwen in hem en geen redenen om een andere ver dedicrer te aanvaarden. Dr. Sachs heeft hem in elk opzicht tot zijn volle tevredenheid verdedigd. Een monarchistisch staatsman wegbereider werd voor de republiek die Naar de N.R.Ct. meldt, is Sanchez Guerra dc oud-minister-presldent van Spanje over leden, nadat hem Donderdag in den loop van den dag de heilige sacramenten warren toegediend. Het geciteerde blad teekent hierbij aan: Sanchez Guerra was in 1859 geboren en. van beroep advocaat. In de politiek be hoorde hij tot den linkervleugel der con servatieven, do zoogenaamde liberaal-con servatieven. In 1903 en '04 Is bij minis ter van binnenlandsche zakpn geweest, van 1917 tot Januari 1922 voorzitter of vice- voorzitter van de Kamer. Na den moord op Dato (Maart 1921) werd hij leider van zijn partij. In Maart 1922 vormde hij een ministerie, dat ochter reeds in December voor een liberaal kabinet-Garcia Prieto wijken moest, dat op zijn beurt in Septem ber 1923 plaats moest maken voor de dic tatuur van Primo de Rivera. Toen in het laatst van 1926 het plan opdook voor een eenzijdig door de regecring benoemde Na tionale Vergadering, schreef Guerra aan den koning, dat hij, als dit plan werd uit gevoerd, de betrekkingen met het konink lijk huis voorgoed moest afbreken on zich in ballingschap moest begeven. Zulks deed hij ook, toen de koning in September 1927 het desbetreffend^ besluit teekende. SANCHEZ GUERRA, In Januari 1929 smeedde Guerra uit Frankrijk een samenzwering tegen de dic tatuur en begaf zich over zee naar Valen cia. waar hij wilde trachten, de officieren en het garnizoen voor zich te winnen. Deze onderneming mislukte en Guerra werd ge vangen genomen. De krijgsraad sprak ech ter hem en zijn zoon vrij en krachtens be sluit van den ministerraad werd hij in November op vrije voeten gesteld. Hij ont hield zich toen tot den val van Primo de Rivera van politiek. Tegen de nieuwe regeering van Beren- guer van 29 Januari 1930 opende hij echter meteen een feilen strijd, evenals tegen de monarchie. In een opzienbarende redevoe ring te Madrid op 27 Februari 1930 voor spelde hij de komst van de republiek en zei den koning zijn trouw op, hoewel hij in zijn hart monarchist was. Een jaar later, toen Bcrenguer zich niet langer staande kon houden, belastte de koning Guerra toch met do vorming van een ministerio. Hij trachtte een groote coalitie tot stand te brengen, doch slaagde daarin niet en legde na drie dagen zijn mandaat weer in han den des konings. Twee maanden later word do republiek uitgeroepen. Hoe het buitenland reageert Naar aanleiding van vorming der nieu we regecring in Oostenrijk schrijft de Mor ning Post, dat Dollfuss slechts zoolang vei lig is als politie cn leger naar hem luisteren. Slechts ten hoogste een derde deel der be volking slaat, volgens het blad, achter hem. Wanneer hij den steun van de overige bevolking wil verkrijgen dan is dat een taak, welke zeer veel van hem zal vergen. De News Chronicle betreurt het verdwij nen der democratie in Oostenrijk De Daily Herald is zeer verrast over Dollfuss en ver klaart, dat hij zich slechts een constitu tioneel maniertje heeft omgehaangen om geld te krijgen en zijn leger te vergrooton. Thans gooit hij deze klceding af en, 'éi gens het blad, zal de volgende aanval go- richt zijn tegen de vrijheid van Wecncn. Het Petit Journal schrijft naar aanleiding van de reconstructie van het kabinet Doll fuss, dat men wel kan spreken van een overwinning van den bondskanselier. Deze heeft thans alle uitvoerende machtsbe voegdheden in handen. De nieuwe regee ring van Dollfuss verschijnt als autoritaire regeering, welker buitcnlandsch politiek program zal beslaan in de verdediging van do onafhankelijkheid van Oostenrijk. OVERSTROOMINGEN BIJ TAONAN. 320 dooden. Tokio. 22 Sept. (V.D.) Volgens berich ten uit Chnrbin is het gebied langs de spoorlijn Taonan—Tsltsikar overstroomd. Elf dorpen staan onder water. De. treinver binding fusschen Tsitsikar en Taonan is onderbroken. Tot nu toe zijn reeds 320 dooden geborgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9