HET PROCES TE LEIPZIG 'AMERSFOORTSCH DAGBLAD H.V.C. VERLIEST VAN ZEIST Maandag25 September 1933 KOMT VAN DER LUBBE OP 'T SCHAVOT? Een kenschetsing van den hoofddader KLEINE OVERWINNING VAN AMSVORDE De eerste overwinning van Sopla 2 QUICK-VOORWAARTS 6 5 In Leipzig is men er in breede krin* Aen van overtuigd, dat Torgler wordt vrijgesproken of slechts licht wordt gestraft Een bizondcre berichtgever meldt ons d.d. 22 Sept. uit Leipzig De eerste twee dagen van het proces- v. d. Lubbe voor den vierden strafsenaat van het allerhoogste Duitsche gerechtshof liggen achter ons en het spreekt vanzelf, dat, waar met een duur van weken gerekend moei worden, twee dagen, die zich in hoofdzaak tot het verhoor van v. d. Lubbc en cenige getuigen en deskundigen beperkten, nog weinig nieuws hebben gebracht. En toch waren deze beide zittingen, ofschoon alles behalve sensationeel, in hooge mate belang wekkend. Het gaat hier om drie groepen van beklaagden, den Nederlander v. d. Lubbe, die indertijd in den brandenden rijksdag op heeterdaad betrapt werd en onmiddellijk bekend heeft, om den Duit schen communistischen leider Torgler, die beschuldigd wórdt van v. d. Lubbe's nihi listisch plannen geweten en ze ondersteund te hebben, en ten slotte om drie Bulgaar- sche communisten, die eveneens bij deze plannen betrokken geweest heeten te zijn. Om met de Bulgaren te beginnen voor hen heeft hier eigenlijk niemand belang stelling. Het is mogelijk, dat in den loop van het proces blijken zal, dat inderdaad de officieele communistische partijen met deze brandstichting iet-a te doen gehad heb ben en dat de rechters uit het verhoor ook van deze drie Balkaneezen, die geen blanco strafregister meebrengen, materiaal voor zulk een algemeene beschuldiging zullen pulten. Maar voorloopig ziet het er alles behalve naar uit, dat het die richting uit zal gaan. Wat waarschijnlijk was, lijki heden reeds de waarheid, n.l. dat v. d. Lubbe wel medewerkers en aanstichters gehad heeft, maar dat deze te zoeken zijn in acti vistisch communistische groepen, gelijk die van v. d. Lubbc zelf in Nederland, groepen die van Moskou geen bevelen wcnschen aan te nernen, die uit zoogenaamde mannen van de anarchistische daad bestaan en die, ook in dit geval, en hier in 't bijzonder, door de brandstichting in Berlijn der groote Duit sche communistische partij allesbehalve een dienst bewezen hebben. Wat vermoedelijk ook volkomen in hun lijn lag Het is daarom aan te nemen, dat de poli tieke opzet, welke de Duitsche. regeering met dit proces heeft, n.l. om een naar alle zijden duidelijk gebleken en bewezen ver band tusschen dit nihilisme der brandstich ting en de officieele Duitsche communisten aan het daglicht te brongen wat dan het vorbod van hun partij en de talloozc ver volgingen en vrijheidsberoovingen achteraf nog eens extra zou rechtvaardigen niet gelukken zal. Het moge juist zijn, dat der regeering-Hitier deze brand zeer gelegen kwam, zoo gelegen zelfs, dat men onmid dellijk gereed was met de lezing, dat zij dit incident zelve geprovoceerd had; even juist is het, dat de brand den Duitschen commu nisten in elk geval en wat ook hun plannen geweest mogen zijn, ten zeerste ongelegen kwam. Want nu greep de regeering in met een radicale woede, die elke andere oplos sing voorloopig volkomen onmogelijk maakte. Men zal nu straks getuigen verhooren, die beweren gezien te hebben, dat v. d. Lubbe vóór den brand met Torgler te zamen en dank zij diens introductie den rijksdag binnen gekomen is. Maar nu reeds staat voor ons vast, dat daaruit nog niet een samenwerking in verband met de brand stichting mag afgeleid worden, omdat de communistische afgevaardigden in de weken na de nationalistische omwenteling in hun kamers in den rijksdag terecht nog de eenige veilige burcht zagen en daar overstroomd werden met bezoeken van bin nen- en buitenlandsche communisten van elke schakeering, die vaak de avontuurlijk ste plannen van tegenactie tegen het zege vierend fascisme kwamen voorstellen. In Leipzig is men heden dan ook reeds in breede kringen overtuigd, dat Torgler zal worden vrijgosproken dan wel er met een betrekkelijk geringe straf zal afkomen en dat ook de Bulgaren geen strenge straffen te verwachten zullen hebben. Daarentegen is er geen twijfel aan, dat v. d. Lubbe op het schavot zal komen met of zonder protest van Ncderlandsche zijde tegen de veroordeeling van een Neder lander tot een strafmaat, die in Duitsch- land met terugwerkende kracht pas inge voerd is en dat op deze wijze een jong leven eindigen zal, dat onder andere om standigheden misschien niet zonder waarde voor de samenleving zou geweest zijn. Wij hebben den jongen v. d. Lubbc giste ren voor het eerst gezien, nadat hij reeds een half jaar lang een soort van, zij het ook treurige, wereldberoemdheid veroverd had. Marinus van der Lubbc uit Leiden. Wie kende hem acht maanden geleden buiten Leiden en Dordrecht, waar hij gewoond had, buiten het kringetje „internationale communisten", dat zich blijkbaar tot 20 Nederlanders beperkt, buiten de K.P H. en haar jeugdorganisatie, waarin de blaag v. d. Lubbe, wonderlijk mengsel van fanatisme, goedmoedigheid, zelfoverschatting, nerveuse afwijking en persoonlijken moed, zijn rolle tje meegespeeld had En nu staat hij maanden lang in alle bladen, men schrijft brochures over hem, men vult kolommen in de wereldpers over zün proces, zijn uiter lijk, zijn stem, zijn karakter, zijn, levens loop. Om hem straks, als:dc guillotine zijn hoofd geëischt zal hebben, onverbiddcllijk- snel weer te vergeten. De jonge Hollander v. d. Lubbe, cx-mct- selaar en bijna blind, doordat hem eens kalk in de oogen spatte, althans zoo bij ziende, dat hij slechts iets lezen kan, wat hem weinige centimeters van de oogen ge houden wordt, heeft een merkwaardig uiterlijk, dat men niet gemakkelijk vergeet. Een betrekkelijk groot hoofd met breed Beethoven-voorhoofd, overdadig dik haar, ongekamd en wild, dc oogen klein en vrij wel zonder licht, breed uitstaande jukbeen deren. een mopsneus, smalle lippen daar onder, een energieke kin. De lange, magere, blijkbaar goed gespierde gestalte gebogen. Huidskleur na de ontbering, het weinige eten. dat er nog in wil, en de lange gevan genismaanden ongezond-wit, een weinig op geblazen het geheele gezicht. En daarop, na lange periodes van onbewegelijk staren, een vreeselijk lachje, dat pijn doet, als je er op let. Het volmaakte beeld van den im- bórile En toch weet men. dat deze zelfde v. d Lubbe. een hartstochtelijke is, onbeheerscht maar vol temperament, alleen levend voor oolitiek. voor idealen, die hemzelf niet erg duidelijk zijn, met een sterke neiging orn een rol te spelen, leider te worden, ofschoon het talent daarvoor hem ontbreekt. Hier, voor zijn rechters, verschijnt hij als gebro ken sukkel, als volslagen idioot, hoogstens nog sluw, niets meer zeggend dan hoog noodig is en zich naar geen enkele zijde vastleggend. Maar uit zijn vroeger leven weet men. dat deze jonge man. bijna nog kind. in politieke communistische vergad ringen in Nederland het woord gevoerd heeft, ouderen tot nihilistische actie heeft aangespoord, den moed had, reeds twee maal met een groote partij te breken en een eigen groep in het leven te roepen. Een misdadiger ongetwijfeld, een asociaal kind, maar oen fel stuk leven, in alle op zichten on-Hollandsch. niet alleen om zijn „overtuiging", een vreemdeling, internatio nale zwervers- en landloopcrsverschijninc, met een Nederlandschen pas op zak. Een klantje van Pro Juventute. verkeerd ge eroeid en giftig geworden. En reeds op zoo jeugdigen leeftijd, nu hij den ..roem" heeft waarnaar hij drong, in een mate. die alles overtreft, wat hij ooit gedroomd, heeft, ver loren voor het leven, de laatste pijnlijke weken doorworstelend. En tóch den sóórt martelaar, vast besloten niets tc zeggen, niemand tc verraden, alles op zich te ne men, den dood voor oogen Men vindt hem hier in Leipzig een „hoopje ongelukeen zwakkeling, een nul, een niets, een idioot. En zoekt liever naai de machten, die achter hem, achter dit al leen maar fanatieke werktuig stonden. Maar wij kregen een onderen indruk. Wij gelooven. dat deze Marinus v. d. Lubbe geen werktuig was. ook al heeft hij hulp aan genomen. Wij geloevcn. dat hij op eigen initiatief handelde, tegen de door hem ge hate officieele communisten in» zeker ook zonder medeweten van de fascisten, ook zonder geld te willen verdienen of den ver rader to spelen. Zijn korte levensloop ware daarmee al te zeer in strijd. liet proces v. d. Lubbc is begonnen. Het is een groot proces, niet om het per soontje v. d. Lubbe, maar om de geweldige machten, die achter dit alles staan, om de internationale hartstochten, welke er door wakker geroepen zijn. H. Heisig's verklaringen. Het partij-socretariaat van de commu nistische partij Holland deelt het volgende mede: In dc bladen van 22 September komt een gelijkluidend verslag voor omtrent verkla ringen, door den commissaris der Duitsche recherche, Heisig, te Leipzig afgelegd. Deze verklaringen zijn op elk belangrijk punt volledig in strijd met do waarheid. Hierom trent verklaart het partijbestuur van de communistische partij van Holland: 1. Het is niet waar, dut de zoogenaamde „internationale communisten" het program rna van de communistische partij aanhun gen. dat zij integendeel in elk opzicnt ten scherpste bestrijden. 2. Het is niet waar. dat Van der Lubbe in de communistische partij Holland een zeker aanzien heeft verworven. Integendeel stond Van der Lubbe gedurende den lijd, dat hij lid was van dc C. I\ H.. in voort durend conflict met de plaatselijke partij leiding, daar hij zich aan de politiek van de partij niet wilde onderwerpen. 3. Van der Lubbe is in April 1931 uit de partij getreden, om royement te voorkomen, dat anders zeker gevolgd zou zijn wegens zijn voortdurend overtreden van de partij politiek. Daarna is bij niet, zooals de getui gen van Albada cn Vink volgens Heisig zouden hebben verklaard, lid van de C.P.H. gebleven, is ook op geen enkele wijze, di rect on indirect, met de C.P.H. in verbin ding gebleven, doch heeft de communisti sche partij van Holland op tal van ver gaderingen en bij andere gelegenheden in het openbaar, ten gchoore van vele bonder den arbeiders, aangevallen en op fanatieke wijze bestreden. 4. Onwaar is, dat op den. dag voor 1 Maart aanteekeningen of papieren van Van der Lubbe. van welken aard ook. door. of namens de C. P. H. zijn weggehaald. Om trent een ouden pas is ons niets bekend. Wat het dagboek van Van der Lubbe be treft, dit is in handen van de zoogenaamde „internationale communisten", dio uitere soroken en openlijke vijanden van de C P H. zijn. Zij hebben dit dagboek gepubliceerd in een z.g. „roodboek", dat dezer dagen ver schenen is en dat van tiet begin tot het eind gevuld is met de heftigste aanvallen op de communistische partij en de cos^mu nistische internationale. VOET BA LO VERZICHT tigo overwinning op Sncek, terwijl Leeu warden zich herstelde door Achilles -met 41 te kloppen. De Drentsché clubs slaan tot nu toe wel een droevig figuur! De ranglijst luidt thans: Quick behaalt een 65 overwinning op Voorwaarts. A.P.W.C. lijdt in Utrecht een groote nederlaag Werd vorige week het competitierad on der midzomer temperatuur in beweging ge bracht, dc tweede dag kenmerkte zich door een voor voetballers vrijwel ideale weers gesteldheid: zoo goed als geen wind en geen hinderlijke zon. De resultaten geven al weer wat meer houvast dan die van den eersten dag Sommige clubs, welke al bij zonder goed of slecht hadden gedebuteerd, stelden nu teleur of herstelden zich. In en kele gevallen zelfs op buitengewoon spre kende wijze. Doch hierover zoo straks meer Het Westen. De nederlaag van Ajax is in de eerste klasse van afdoeling I wel het feit van den dag. Sparta, dat vorige week zeer slecht begon verraste nu vriend cn vijand door Ajax in eigen home te verslaan. De cijfers i—3 wijzen wel op spanning. Het treffen lusschcn dc beide oude Haarlemschc clubs leverde een gelijk spel op. Feijonoord won op het kantje af aan de Zaan, terwijl A D.O opnieuw teleurstelde door van Hermes- D V.S te verliezen. Nog slechter bracht T Gooi het er af. Dc geelzwarten verloren op eigen terrein met 10 van V.S.V. en heb ben thans in twee wedstrijden nog geen enkele maal den „vijandelijken" doelman kunnen verschalken. Dat wordt oppassen voor de Gooische club in deze zware afdee line. De stand luidt* In 4F is zwaar gescoord. Quick blijft al tijd exentriek doen, na een voorsprong van maar liefst 5—0, zakte het spelpeil beneden nul. Voorwaarts dat lang niet slecht speelt, profiteerde hiervan volgens de regels der kunst. In de tweede helft doelpuntte V03 nog eenmaal, waardoor het einde met een moeizaam 6—5 overwinning voor Quick kwam. A.P.W.C. had weinig pleizier van haar uitstapje naar Utrecht, met 71 bleef E.A.C. de meerdere. Laren won van Woerden; Soest won op het nippertpe van P.V.C. De stand is E.A.C. 3 1 1 1 3 13-10 Laren 1 1 0 0 9 3-1 Amersf. Boys 1 1 0 0 2 3—2 Voorwaarts o 1 0 1 2 11—0 Woerden 2 1 0 1 2 4-4 Quick 2 1 0 1 9 7-6 Soest 9 1 0 1 2 7-9 A.P.W.C. 9 1 0 1 2 7-10 P.V.C. 3 0 1 2 1 8-10 "eijenoord 2 2 0 0 4 8-1 V.S.V. 9 2 0 0 4 o—1 H.F.C. 9 1 1 0 3 5—4 Ajax 2 1 0 1 2 7—5 Z.F.C. o 1 0 1 2 4-3 rlermes-P.V.S. 2 1 0 1 2 55 Sparta 2 1 0 1 2 5—6 Haarlem 2 0 1 1 1 3—6 A.D.O. 2 0 0 2 0 3—7 't Gooi 2 0 0 2 0 0—7 In 2B won Velox zooals te verwachten was van T.O.G., doch zoo gemakkelijk als vorige week ging het ditmaal toch niet. Hercules stelde opnieuw hevig teleur. D.O.S. kon haar succes niet prolongee ren. Na dc fraaie 52 tegen E.D.O. valt de 61 pil. welke de geeltjes gisteren tegen Blauw-Wit kregen te slikken wel wat te gen. E.D.O hersteldo zich fraai te Bussum V.V.A. en De Spartaan deelden d<» eer cn de punten De volgorde is hier* Blauw-Wit 2 2 0 Vclox 2 2 0 E.D.O. 2 10 T O.G. 2 1 0 Bloemendaal 2 10 D.O.S. 2 1 0 B.F.C. 2 1 0 V.V.A 2 0 1 De Spartaan 2 0 1 Hercules 2 0 0 U.V.V. boekte in 3C wederom een ecla tante overwinning. Allen Weerbaar, dat toch waarlijk niet voor de poes is, werd met niet minder dan 73 aan den dijk ge zet. Utrecht bleef onder de verwachting door een gelijkspel tegen D.O.N.A.R. Het blijkt, dat D.E C. in deze klasse geenszins de boventoon zal gaan voeren, het punt looze spel, dat dc roodbaadjes tegen O.D.l' forceerden, wijst tenminste niet op grootp kracht. Rapiditas klopte W.M.S. op afdoen dc wijze, terwijl D.J.K. en A P.G.S gelijk speelden, hetgeen voor de Amsterdarasche politiemannen het tweede winstpunt botee kende. De stand laat zich thans als volgt op 0 4 8-1 0 4 11—3 1 2 6-6 1 2 6-7 1 2 7-9 1 9 6-8 1 2 3c 1 1 6—i 1 1 2—4 1 0 2—7 maken: u v.v. 9 2 0 0 4 11—4 D.J.K. 9 1 1 0 3 5—3 Utrecht 9 1 1 0 3 4—3 D O.N.A.R. 2 1 1 0 3 6-5 Rapiditas 2 1 0 1 2 9—7 AP.G.S 2 0 2 0 2 55 O.D.E 2 0 2 0 2 3-3 D.E.C 2 0 1 1 1 1-4 Allen Weerbaar 2 0 0 9 0 4-9 W.M.S. 2 0 0 2 0 4—9 Vclocitas G. V. A. V. Be Quick Leeuwarden Friesland Vrcndam Frisia Achilles Sneek Alcides Kampong Sopla won in de Amsterdamschc afdee ling met 3—0 van Hcemskcrck. Dit is het eerste optreden van Sopla in den K.N.V.B., dus lang niet onverdienstelijk. Merkwaardige uitslagen zijn tc vermelden in de eerste klasse van afdecling II. Het on derlinge krachtsverschil schijnt daar wel zeer gering te zijn. Wat tenminste te zeg gen van de 5—0 overwinning van Excelsior >p D.H.C., notabene nadat laatstgenoemde club vorige week met 7—1 van Xerxes won on de Rottordamsche roodzwarten in Hilver- urn werden ingezouten. Xerxes verloor ook ditmaal en dat nog wel op eigen veld van TC.F.C. De kampioenen bleven Umuiden de Hilversummers maar net de baas R.C. II. won van V.U.C., terwijl H.B.S. to Dordt met een 2—1 nederlaag do competitie in zette. De volgorde is nu: R.C.H. 2 9 0 0 4 6—4 Stormvogels 1 1 0 0 2 4—3 Hilversum 2 1 0 1 2 9—5 V.U.C. 2 1 0 1 2 6—5 DH.C. 2 1 0 1 2 7-6 D.F.C 9 1 0 1 9 5—5 Excelsior 9 1 0 1 2 6 -6 K.F.C 2 1 0 1 2 6—7 II B.S. 1 0 0 1 0 1—2 Xerxes 9 0 0 2 0 3—10 Het Oosten- Het herstel van de landskampioenen is ditmaal al zeer spoedig gekomen. De 8- overwinning op het pas-gepromoveerde Hengelo spreekt duidelijke taal. Zooals zoo vaak wist Wageningen ook nu niet van Vi tesse tc winnen. De club van Horsten bleef met 0—1 meester van het terrein. P E.C boekte al een zeer slecht resultaat door met niet minder dan 0—5 te Zwolle vr.n Ilern cles te verliezen. A.G.O.V.V. verloor voo»- di tweede maal, thans van TubunHa De Apel doornsche club is bepaald ->p haar retour. De plaatselijkp wedstriju in I nscVde werd door de zwarthemden met gedecideerde c!j fers gewonnen. Hier is dc volgorde: Heracles 2 2 0 0 4 7—1 Enschedé 2 2 0 0 4 7—3 Go-Ahead 2 1 0 1 2 9-3 Wageningen 2 1 0 1 2 4—2 Vitesse 9 1 0 1 2 3-3 Tubantia 2 1 0 1 2 4-6 Ensch. Boys 2 1 0 1 2 3—5 P. E. C. 2 1 0 1 2 3—7 A. G. O. V. V. 2 0 0 2 0 3-5 Hengelo 0 0 2 0 3—11 Het Zuiden. De kans, dat P. S. V. dit seizoen slechts een ondergeschikte rol zal spelen, is thans na het zeer teleurstellende resultaat van gisteren een 2—4 nederlaag tegen Longa wel zeer groot geworden. N A. C., dat met 30 van B. V. V. won, levert ondanks de spclerspech toch kranig werk. Willem II blijkt met do beste voornemens bezield. Dc 1—0 zege op N.O.A.D. is zeer verdienstelijk Middelburg schijnt weer voorbestemd tc zijn voor de laatste plaats, het bezoekende M. V. V. sloeg de Zeeuwen met Bleijerheide won vrij normaal van Eind hoven. Hieronder volgt dc stand: 3D belooft spannend te worden. Amsvor de zorgde voor de groote verrassing, door na haar slechte debuut van de vorige week tegen Vriendenschaar, Baarn met 21 te kloppen. H.V.C. handhaafde de traditie en verloor in Zeist, ditmaal slechts met de oneven goal. Elinckwijk passeerde een ge vaarlijke klip en won van Z.N.C. Hoewel Vriendenschaar van haar stadgc- nooten won, is dc uitslag 54 teleurstel lend. Holland sloeg op eigen terrein Bode graven met 20. Do ranglijst luidt: Vriendenschaar 9 2 0 0 4 14—5 Zeist 2 2 0 0 4 7—5 Elinkwijk o 1 1 0 3 5—2 Holland O 1 1 0 3 5—3 H.V.C. 2 1 0 1 2 9—7 Amsvorde 9 1 0 1 2 3—10 Baarn 2 0 1 1 1 2—3 Z.N.C. 9 0 1 1 1 4—7 Culemborg 9 0 0" 2 0 6—10 Bodegraven 2 0 0 9 0 1-4 Willem II 2 9 0 0 4 5—1 L. O. N. G. A. 2 o 0 0 4 9—3 N. A. C. 2 1 1 0 3 6-3 M. V. V. 2 1 1 0 3 5-3 Bleijerheide o 1 0 1 2 4-5 Eindhoven 2 1 0 1 2 3-4 B. V. V. 9 1 1 2 2—4 P. S. V. 2 0 0 2 0 3-6 N. O. A. D. 9 0 0 o 0 1—3 Middelburg 9 0 0 9 0 1—7 Het Noorden. Wanneer wc nog niet zoo aan hot begin van de competitie stonden, zouden wij van dc uitslagen in het „hooge noorden" kun non zeggen, dat zij normaal waren. Be Quick boekte een keurige 5—1 overwinning op Vcendam en men kan er van op aan dat de oudste Groninger-club, welke een prima versterking in den oud-Ajaxspeler Strijbos heeft gekregen. Velocitas nog ge noeg in de wielen zal rijden. De groenwitte kampioenen namen ook geen halve maat regelen: zij hakten Alcides met 11—1 in d pan! Ook de derde Groningsche club G. A. V. staat er momenteel uitstekend voor, le blauwhemden wonnen met 60 van Friesland. Frisia behaalde een uiterst nut» 0 0 0 0 0 1 2 1 0 14—1 11—1 10-3 6—6 -4—6 4—6 1—3 2-7 1—6 1—15 De ver jonge Quick-ploeg speelde voor de rust een uitste kend spel A narrow escape Vóór dc ru6t heeft Quick vriend en vij and verrast op een partij voetbal, een twee de klasclub waardig, zoodat met een o1- voor6prong gewisseld werd. In de tweede helft bleek dc jonge ploeg echter uitge speeld. Het uithoudingsvermogen ontbrak en handig profiteerde Voorwaarts biervan, door met regelmatige tu6Schenpoozen den achterstand in te loopen. Gelukkig voor Quick had Vos ook nog eens gescoord, zoo dat het einde met een benauwde 65-ovei- winning kwam. Quick verscheen met het volgende elftal in het veld: Doel: Otto. Achter: Havekorn, v. Goor. Midden: Ramselaar, Schuttevaer, Schui- teraaker. Voor: Leenkncgt, Versteeg, Vos, Schouten, Nijkamp. Na do gebruikelijke verkenning ontplooit Quick een fraai combinatiespel, waarbij vooral de linkervleugel Schouten-Nijkamp, goed gesteund door Schuitemaker en Schui- tevaer, herhaaldelijk ten aanval trekt. De rechtsbinnen Versteeg is echter ook zeer productief, vol \uur werpt bij zich in den strijd en geeft Vos menige kans. Voorloo pig echter zonder resultaat. Eenige malen moet Otto in de uiterste instantie hahde- lend optreden bij een aantal van Voor waarts. Weer komt Quick in den aanval, Versteeg zet tot driemaal toe flink door en zijn werken ziet hij tenslotte beloond (10). Dan komt Vos in actie, twee backs passeert hij, nu i6 hij alleen voor den doelman, hij schiet.... hoog over! De Voorwaarts-aanval is ook niet van ge vaar ontbloot, de middenvoor beschikt over een goed schot. Eens redt de paal en een volgenden keer, wanneer Otto reeds gepas seerd is, wordt er voor buitenspel gefloten. Nu neemt Quick het spel in handen; Schut tevaer lost een hard schot, Vos verbetert zijn fout van zoocven, een doelpunt (20). Even later krijgt hij weer een kans en het is 3o. Uit een voorzet van links doelpunt Leenknegt met een hard schot (40). Dozo goal leek ons in buitenspel-positie gemaakt. Met den stand 40 voelt Quick zich veilig, weer volgt een aanval, plotseling klinkt het schcidsrechtersfluitje voor... rust! Er moet echter nog 12 minuten gespeeld wor den. Geen bezwaar, dan maar weer verder gezwoegd. Schouten, de handige linksbin nen, maakt er 50 van, waarop even later de linksbinnen van Voorwaarts tegen scoort (51). Nu zijn de 45 minuten verstreken en treedt dc ru6t in. De tweede helft geeft een geheel ander beeld. Voorwaarts is nu veel actiever, maar speelt ook forscher. Haar rechtsbinnen brengt spoedig den stand op 52. Haver- korn, die is uitgevallen, wordt vervangen door Vierdag, die zich aanstonds vol vuur in den strijd werpt. Wanneer Otto eens ie vroeg is uitgeloopen, profiteert Voorwaarts hierhandig van en 't is 53. Een vrije schop wordt Quick noodlottig, Voorwaarts doel punt weer, 54. Dc spanning neemt toe, het publiek be gint zich te roeren. Het spelpeil zakt en wordt ruwer. Vos komt te liggen door eigen schuld. Ernstig blijkt de demonstratieve val niet geweest tc zijn, want een halve minuut later werkt hij zich onberispelijk door de verdediging heen en Quick leidt met 4. Bij een voorzet blijkt, dat Otto den bal achter dc lijn gevangen heeft. Hoewel de scheidsrechter 30 M. van de goal verwijderd is, kent hij een doelpunt toe (65). De cen tervoor van de gasten beschikt over f-n gevaarlijk schot, maar Otto doet zijn plicht. Over en weer volgen nog eenige spannende momenten. Maar wanneer het fluitsignaal voor het laatst klinkt, heeft Quick toch de overwinning behouden. Voorwaarts herstelde zich in do tweede helft keurig. Jammer dat de overigens faire ploeg, eenigo onprettigo uitzonderingen in haar midden telt. Quick zak dienen te leeren, dat een wed strijd 2 'maal 45 minuten duurt. Trainen, uithoudingsvermogen i6 noodzakelijk. De elftalcommissie .kan overigens tevreden zijn. Otto was goed, maar het uitloopen blijft gevaarlijk. Van Goor en Haverkorn zijn tenvollc hun plaats waard In de half- linie had Ramselaar zijn dag, zijn beide collega's waren voor de rust prima. Leen kncgt moet beter leeren starten, hij denke aan de beruchte 10e seconde en kome niet te laat. Versteeg was een openbaring. Hoe wel technisch niet allijrl prima, vergoedt zijn enthousiasme veel en 6poort hij daar door de andere 6pe!ers aan. Vos scoorde eenige goals, en weet zelf wel waar de kneep zit. De linkervleugel belooft veel voor de toekomst. Quick III speelde tegen B.F.C, V. Met een uitslag 22 werden de punten gedeeld. Quick IV was op bezoek bij Woudenberg IL The Reds verloren met 4—3,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5