J.A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION W,JNHANDEL 1928 DE AFSLUITDIJK VRIJGEGEVEN GEVESTIGD 1878 UTR.STR. 17 TEL. 14S per flesch f 1.45, per anker f 58. DUDOKS MONUMENT ONTHULD Dankwoord van minister Kalff HET FRIESCH IN DE RECHTSZAAL HORECAF TEGEN REGEERINGSSTEUN GESCHOOLDE KRACHTEN TE KORT Vreemdelingenverkeer en financiën NATUURLIJK HUMORHOEKJE „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" Zooals reeds gemeld, is Maandag de weg over den Afsluitdijk van het IJsselmeer of ficieel voor het verkeer vrijgegeven en daar mede is een belangrijke periode in den ar beid der Zuiderzeedroogmaking afgesloten, Op de plaats waar het laatste sluitgat van den Afsluitdijk was gedicht op den ge- denkwaardigen dag van den 2S Mei 1932, was een houten loods opgericht tegenover het fraaie monument dat aan de Regeering zou worden aangeboden. Daar verzamelden zich ongeveer een vier honderd belangstellenden die aan de uit- noodiging van den Minister van Waterstaat gehoor hadden gegeven. Het was ongeveer half vier toen ir. V. I P. de Blocq van Kuffeler het spreek gestoelte betrad voor het uitspreken van zijn rede, welke wij reeds publiceerden. Daarop verkreeg ir. Telders het woord ten einde het monument over te dragen, dat door de Maatschappij tot Uitvoering dor Zuiderzeewerken aan dc Regcering werd aangeboden. Spreker zette daarbij in het kort uiteen wat de reden tot oprichting en de bedoeling van het monument zijn geweest. Hij wees cr op, dat de ontwerper, Dudok, dc opdracht kreeg om een eenvoudig monument te ma ken, dat echter voor alles geen herinnerin gen mocht opwekken aan dezen crisistijd. De Zuiderzeewerken vormen een belang rijke étappe in het geheel van de vele wer ken welk sedert eeuwen door onze landge- nootcn zijn uitgevoerd \oor de verovering van het land op liet water, aldus spreker, en hij somde de geheele rij op welke begon bij de Beemsler en thans, voorloopig, geëin digd is bij den Wieringermcerpolder. In het monument heeft de ontwerper willen vast leggen, hoe het Xedcrlandschc volk steeds naar de toekomst gezien heeft. Met het ver zoek aan den Minister het monument wel te willen aanvaarden, gaf spreker het tec- ken, dat het doek, hetwelk de eenvoudige vermelding van de totstandkoming van den dijk verhulde, kon worden weggenomen, Het monument der M. U. Z. Zooals reeds gezegd, werd als plaats van het door de M.U.Z. aan de Regcering aange boden monument gekozen, de plek, waar, op 28 Mei 1932, de afsluitdijk van de Zuiderzee werd gesloten. üe gedachte van den ontwerper Dudok is geweest een monument te ontwerpen in harmonie met den aard van het grootsche werk en met dc uitzonderlijke omgeving, waarin het zou moeten worden geplaatst. De situatie toch brengt met zich mee, dat het monument reeds van verre zichtbaar wordt, terwijl de vormen zich bij het nade ren steeds scherper tegen de eindeloozc ruimte afteekenen, waardoor de architect vooral aan de silhouetwerking zijn aan dacht heeft besteed bij de vormgeving, zoo dat bij de omgeving in 't niet vallende ver sieringen achterwege zijn gelaten. Ter weerszijden van een toren, waarvan het hoogste punt ongeveer 25 m. boven den waterspiegel is gelegen, leiden brecde trap pen naar een bordes op ruim 6 m. boven den waterspiegel, uitzicht gevende over het IJsselmeer, terwijl van dit bordes door twee tcak-houtcn deuren toegang wordt verkre gen tot een wenteltrap in den toren, welke aan de Waddenzeczijde opzettelijk geslo ten is gehouden en aan de IJssclmeerzijdc van glas is voorzien; naar bovengaande verwijdt dc blik zich dan alleen over het IJsselmeer. Ter hoogte van ongeveer 18 m. boven den waterspiegel krijgt men van een platform af een onverwacht wijdsch uitzicht over de Waddenzee, terwijl zoowel naar het Oosten als naar het Westen het machtige dijks- lichaam als een rechte streep vervaagt, slechts aan de Oostzijde door het Breezand en door het Kornwerderzand onderbroken, om aan den horizon zich op to lossen in de nauw zichtbare afteekening van het oude land. Aan de Waddenzee is. tegen den toren, in een golfmotief, van de hand van deiv beeldhouwer Ilagedoorn, een gedenkklok van Beiersch graniet aangebracht, waarop de simpele woorden: Jlier werd dc dijk gesloten 28 Mei 1932" 6taan vermeld. Aan de IJsselmeerzijde zal ter hoogte van het bordes, onder een aan den toren ge bouwden luifel, een reliefplaat worden ge plaatst, waarop de voortdurende arbeid van bet Nederlandscho volk, verricht aan de Minister J. A. KALFF. uitbreiding van zijn grondgebied, door den beeldhouwer Hildo Krop symbolisch ls weer gegeven door enkele steenzetters en waar aan de er bij geplaatste zinnen: „Een volk dat leeft Bouwt aan zijn toekomst" tevens uitdrukking geven. In den toren zelf zal een bronzen plaat met verklarendcn tekst worden aange bracht. Het gebouw is opgetrokken uit gewapend beton, de voet bezet met basalt-lava-stee- nen; de treden van dc trappen naar het bordes en het bordes zelf zijn belegd met gele en paarse tegels, de treden van de wenteltrnp met Beiersch graniet, terwijl dc dekbanden uitgevoerd zijn in zwart Zweedsch graniet en het helwitte opgaande bctonlichaam is behandeld met Tintocrele; als dakbedekking is rood koper gekozen. Plet werk werd uitgevoerd door de Hol landsche Beton Maatschappij. Aanbieding der Plaquettes. Vervolgens verkreeg de Burgemeester van Leeuwarden, mr. Van Beymn, als voorzit ter van het Comité uit Friesland en Noord- Holland tot oprichting van een gedenktce- ken op den Afsluitdijk der Zuiderzee, het woord. Deze spreker herinnerde cr aan hoe aan beide zijden van den dijk dc begrijpelijke drang was ontstaan om uiting te geven aan de vreugde over de totstandkoming van deze verbinding. En als resultaat daarvan kon mr. Van Bcyma thans aan den Minis ter verlof vragen voor het aanbrengen \an een paar bronzen gedenkplaten op de hof torens der Spuisluizen te Kornwerderzand en te Den Oever. Deze platen zijn twee bij een meter groot. Die van de Xoord-Hol- landsche zijde bevat naast dc wapens der twee provincie en de jaartallen 1927 en 1932 het volgende opschrift: „Onder de Regeering van Koningin Wilhelmina is deze Afsluitdijk, hoofd werk van dc gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, rccht6trcekschc verbin ding van Noord-Holland met Friesland, in 5 jaar tijds tot stond gebracht door het vernuft en den arbeid van Neder- landsche ingenieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is deze plaat door tijdgenooten aange bracht." De plaat aan dc Friesche zijde bevat het zelfde opschrift waarbij de wapens en de crmclding van de beide provincies in om gekeerde volgorde zijn aangebracht. Spreker wees er vervolgens op, dat de be doeling van deze schenking is om dezen grootschcn arbeid voor het nageslacht vast te leggen, een arbeid welke vooral van be lang is voor dc rechtstreeksche verbinding tusschcn dc beide provincies. Dankwoord van den Minister van Waterstaat. Tenslotte heeft minister Kalff namens de Regeering de schenkingen aanvaard. Zijne Excellentie verheugde er zich in, dat zoo- elen samen waren gekomen om van dit grootsche oogenblik getuige te zijn, waar voor hij den aanwezigen dank zegde, ooral omdat deze openingsplechtigheid niet was ontstaan uit de behoefte om den Af sluitdijk nog eens te zien spreker nam aan, dat allen reeds eerder liet kunstige bouwwerk hadden bezichtigd maar uit den wensch om zich een oogenblik in zoo grooten getale te bevinden op een plaats, welke ten eeuwige dage historische grond zal blijven. Na er op gewezen te hebben hoe de gang an de werkzaamheden en de overwonnen moeilijkheden reeds ten volle zijn geschetst, wees de Minister er op hoe het karakter van ons volk is gevormd door den eeuwen- langen strijd tegen het water en de verove ring van het land op dat water» Het grootste en moeilijkste deel van de af sluiting der Zuiderzee is nu achter den rug en thans kan verder worden gegaan met dc inpoldering. Het is Lely's onvergankelijke verdienste, dat hij den weg heeft aangege ven, waarop dit grootscho werk tot stand kon komen. Zijne Excellentie vervolgde daarop dat de Regcering van oordeel is, dat ook nu moet en mag worden voortgegaan met do droog legging, in het vertrouwen dat er ook weer betere tijden zullen aanbreken. Daarna wees de Minister op het groote voordeel dut de dijk biedt als verbindinj tusschen Friesland en Noord-Holland. Er is sedert dc gedeeltelijke openstelling van don weg daarvan een zoodanig gebruik ge maakt, dat aan het Crisis Comité ruim honderdduizend gulden kon wrorden afge dragen. hetgeen voldoende do beteckenis van den Dijk als verbindingsweg demon streert. Daarnaast mogen wij echter niet het na deel vergeten dat door de afsluiting voor de nijvere visschersbevolking is ontstaan. Spreker eindigde met zijn eerbied uit to spreken voor het werk, dat de knappe Ne- derlandsche ingenieurs tot stand hebben gebracht. En na dankbaar het schitterende monument te hebben aanvaard, maakte de Minister melding van de verschillende on derscheidingen welke II.M. de Koningin op dezen dag heeft verleend. Zijne Excellentie besloot zijn rede met er op te wijzen hoe ons 'n gevoel van nationa- lcn trots bezielt, dat echter alleen waarde heeft in de bereidwilligheid om dezelfde in spanning en toewijding te tooncn als hier in dit werk door de vele werklieden is neer gelegd. Daarna zette de muziek het Wilhelmus in dat staande door de aanwezigen werd me degezongen. Wie de zaak-Piebcnga met belangstellin heeft gevolgd en met spanning de beslis sing van het Hof tegemoet zag, most wel schrijft de Leeuw. Ct. tot de conclu sie komen, dat de kwestie van het Friesch in de rechtszaal zooal niet een dramatische dan toch een onverwachte wending heeft genomen. Was het tot nog toe communis opinio, dat zij, die zich niet voldoende in het Nedcr- landsch konden uiten zich in de rechtszaal van het Friesch konden bedienen, een stand punt, dat blijkens het antwoord op de vra gen van den heer van Houten door den minister werd gedeeld, thans blijkt het, dat dc vice-president mr J A. Stoop en naar men uit diens repliek op het pleidooi van mr. van der Schaaf mag afleiden, ook de procureur-generaal mr. Sluis, een andere zienswijze zijn toegedaan Beiden wezen op het Wetboek van Straf- vordering, dat het gebruik van tolken, in dien verdachten en getuigen de Nederland- sche taal niet machtig zijn, imperatief voor schrijft. Hieruit zou dan volgen, dat de wet gever van de veronderstelling uitgaat, dat in de Nederlandsche rechtszalen de Neder- landsche taal moet worden gebruikt en dat het Friesch, althans zonder tegenwoordig heid van een tolk, er dus niet toegelaten kan worden. Een standpunt, dat o.i. juridisch zeer sterk staat, doch dat indruischt tegen dc heerschende praciijk in Friesland. Want tot nu toe werd justitiabelen, die het. Ne- derlandsch ni?t voldoendo machtig waren, steeds toegestaan Friesch te spreken. Ja zelfs wist de hoofdredacteur van „De Stim fen Fryslan" vier gevallen te noemen, dat personen, van wie de rechter op redelijken rond kon aannemen, dat zij het Neder- landsch voldoende bchcerschtcn, toegestaan werd zich van dit Friesch te bedienen. Legt het Ilof de mcening van den presi dent en van den procureur-generaal in zijn arrest vast en blijkt het, dat de Hooge Raad dez-3 zierfswijze deelt, dan zal hei Friesch, tenzij bij aanwezigheid van een tolk, in het ervolg in de rechtszalen contrabande zijn. VAN HET WRAK DER LUTINE. Door de bergingsschepen Volharding en Xcptunus van de firma Doekscn en Dros erden vier platen koper, waarin spijkers met het Lutincmerk, stukken wrakhout en een stuk ballast ijzer van honderd kilo uit het wrak van cle Lu tine boven gebracht. Lloyd's sub-agent, die steeds bij de berging tegenwoordig is, heeft een en ander in ont angst genomen. CONTINGENTEERING VAN SCHOENEN. Naar wij vernemen zal een dezer dagen in de Staatscourant een Koninklijk Besluit orden gepubliceerd, waarbij de contingen- tcering van echoenen voor den tijd van maanden ongewijzigd wordt verlengd. Deze bepalingen worden van kracht 1 Oc tober a.s. Zooals men weet heeft deze contingentee- ring betrekking op 6chocnen, laarzen en pantoffels geheel of grootendeels van leer; schoenen, laarzen en pantoffels, zonder of niet voor het grootste gedeelte van leer, Caoutchouc, gomelastiek of rubber; schoe nen, laarzen en pantoffels geheel of voor het grootste gedeelte van caoutchouc, gom elastiek of rubber; lcestklaar schoenwerk. UIT EEN PIJLER GEVALLEN. Ongeluk met doodelijken afloop. Zaltbommel, 26 September. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal U Zaltbommel is vanmiddag te ongeveer drie uur de voorwerker T. Bou- man uit Amsterdam van een 16-meter hoo- >gc pijler gevallen. Nadat medische hulp uit Ilerwijncn gearriveerd was, werden eenige injecties aan het slachtoffer toegediend, waarna dit naar het ziekenhuis te Zaltbom mel werd getransporteerd. Direct na aan komst is de man overleden. B. was 52 jaar oud en laat -;en vrouw en acht kinderen achter. Dit is reeds het vierde ongeluk bij deu bouw van deze brug. Redevoeringen op den Bondsdag ie Amsterdam Amsterdam, 26 Sept. De Bondsdag van den Nederlandschen Bond van Werk gevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en Aanverwante Bedrijven (Horecaf) is heden middag in het Paviljoen Vondelpark ge opend met een rede van den voorzitter, den heer Th. N. van S t i g t. Spr. heetto in 't bijzonder welkom de vertegenwoordi gers van Kamers van Koophandel en van de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Spr. wees cr voorts op dat de prijzen van de on der „Horecaf" rcssortcerende bedrijven thans op een niveau zijn gekomen, dat elke verlaging fnuikend op den gang van zaken moet werken. Treedt daarom al dus spr. met elkander in overleg en tracht op deze wijze door de moeilijkheden heen te worstelen (voorbeeld: Rotterdam en Noordzec-badplaatsen!). Wij kunnen in dezen van andere verbonden nog veel lee- rcn. Zelfvertrouwen, flink aanpakken en samenwerken kan slechts tot verbetering leiden; van bovenaf door rcgecringsmaatre gelen behoeft geen heil te worden ver wacht. Spr. deed verder uitkomen dat in Neder land een groot tekort is aan geschoolde werkkrachten (talenkennis), hetgeen zich vooral wreekt in de zomcrscizoonmaandcn Daartegenover is het echter een gebieden de eisch dat alle belanghebbenden mede- helpen onze landgenooten in deze tijden den voorrang te verlecncn voorzoover dit mogelijk is en zoolang het buitenland de autarkie krachtig doorzet en onze jongens geen kans meer geeft daar hun brood te verdienen of zelfs maar zich aldaar in het vak te bekwamen. Na de aangelegenheid van versch brood aan 't ontbijt ter sprake te hebben ge bracht, vroeg spreker de aandacht voor de kwestie rcgccringssteun, cr daarbij op wij zende, dat spreker zich persoonlijk zou willen verzetten tegen eiken overheids steun, ook aan allerlei bedrijfsgroepen (wellicht behoudens een hoogst bijzondere uitzondering), omdat elke financieele re gceringstcun wederom indirect uit de zak ken der andere staatsburgers en voorna melijk uit die der zakenmensehen moet komen, en derhalve slechts hiermede een vicicuse cirkelgang wordt bereikt, doch geen daadwerkelijke verbetering (applaus) Nadat de directeur van het Bondsbe- stuur, mr. A J. Roest Crollius, een cause ie had gehouden over het Bondswerk spreker besprak daarbij o. m. de oorzaken van het gebrek aan vakkundig geschoolde Nederlandsche arbeidskrachten voor het café-, restaurant- en hotelbedrijf, waaraan o. a. door oprichting van vakscholen met regeeringssubsidie en door het betoonen van meer inschikkelijkheid door genoemde arbeidskrachten tegemoet kan worden ge komen hield de heer II. H. G. v. d. Pol, edacteur van „De Hotelhouder", thans „Horecaf", te Delft, een inleiding over de financieele organisatie van het Vreemde lingenverkeer in Nederland. In het kort verdedigde de inleider daar bij een aantal stellingen, waarin hij, aan voerende dat een sterk ontwikkeld vreem delingenverkeer een bron is van nationale j welvaart en slechts bevorderd kan worden door een rusteloozc propaganda in het bui tenland, cr op wijst, dat de geldmiddelen an de Algemecne Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) onvoldoende zijn geweest, om uit het rccmdclingenvcrkcer de bate voor het land Je halen, welke het opleveren kan. Spr. bepleit in dit verband, met volgens de wet mogelijke inschakeling van de Ka mers van Koophandel in het werk van het Vreemdelingenverkeer, een extra heffing van de ingeschreven beoefenaren van allo takken van nijverheid „en gros" en „en detail" in het Handelsregister ten behoeve van dc bevordering van het vreemdelin genverkeer van een vijfde deel der bedra gen van inschrijving, genoemd in artikel 19 der Handelsregisterwet. Aangezien een heffing als deze, volgens ons staatsrecht, niet ten behoeve van par ticulieren kan worden opgelegd, zal zij ten behoeve van een - staatsfonds moeten worden gedaan en zal do bevordering vap het vreemdelingenverkeer tot een staats bedrijf moeten worden uitgebouwd. Het be staande apparaat der A.N.V.V. is krachtens haar taak en ervaring aangewezen de ex ploitatie van dit staatsbedrijf op zich te nemen. Een oplossing in dezen geest zou den Staat een besparing geven en het vreem delingenverkeer kunnen doen uitgroeien tot een ware bron van nationale welvaart. In de tweede inleiding behandelde dr. C Visser, secretaris der Kamer van Koophan del voor Delft en Omstreken, de vraag: „Wat heeft het nieuwe rapport der Delft- sche Kamer van Koophandel aan het Café- en Restaurantbedrijf te lecren?" Spr. ont wikkelde daarbij de volgende stellingen: 1. de tegenwoordige electriciteitstarieven zijn in vele gemeenten wel schijnbaar op den kostprijs gebaseerd, doch in werke lijkheid meer op het beginsel „Charge what the -traffic will bear". 2. Ten aanzien van de tarieven voor hotel-, café- en restaurantbedrijven komt dit laatste beginsel in de regelingen, welke in verschillende gemeenten getroffen, dui delijk tot uiting. 3. Het beginsel „Charge what the traffic will bear" werkt vooral voor hotel-, café- cn restaurantbedrijven ongunstig. 4. Een grondig onderzoek naar deze materie zou wel plaatselijk georiënteerd, doch zoo veel mogelijk landelijk doorge voerd moeten worden, teneinde over zoo ruim mogelijk materiaal te beschikken. De inleidingen leverden de stof voor een geanimeerde gcdachtcnw isseling. OPDRACHT TOT SUIKERAANKOOP DOOR RUSLAND. Voor een totaalbedrag van twee millioen goudroebel. Van welingelichte zijde deelt men aan het Handelsblad mede, dat de Russische regee ring een commissie, welke in Nederland werkzaam is, opdracht heeft gegeven tot het koopen van suiker uit Ned. Indiö, voor een totaal van twee inillioen goudroebel. PRINS HENDRIK NAAR BARNEVELD. 's-Gra venhagc, 26 Sept. Z.K II. de Prins is voornemens morgen na de herden king van het eeuw jubileum van de Roltcr- damsche zeevaartschool te hebben bijge woond, zich na.r Barneveld te begeven, waar hij de jaarvergadering van het land- huishoudkundig congres zal bijwonen en waar een tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van liet 40-jarig bestaan van dc afdeeling Barneveld van dc Gel- dersch Ovcrijselsche Mij. van landbouw. koop ik de benoodigde visch bij: IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co., N.V., Utrechtschestraat 40. TeL 92. Een billijk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond. Commensaal: Nu goed dan, ik zal mee komen, maar .'t ls voor 't eerst dat ik hit eens echt lekker warm ln dit bed heb. (De Humorist,1..

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6