'AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON Haar Avonturier Zaterdag 7 October 1933 32 e Jaargang No. 85 TWEEDE BLAD NIEUWE MARINECHEF IN INDIË DE VERDWENEN 37000 UIT DE STAATSCOURANT KONINGIN EN PRINS IN DRENTHE MAXIMALE KORTING VAN 28% PERMANENT HOF VAN INT. JUSTITIE NIEUWE STAATSLEENING OPEN BRIEF AAN Ds. VAN HOOGENHUIJZE Namens de orthodoxsprot est antsche werkgroep uit het Religieuss Socialistisch Verbond De heer J. H. Scheps heeft in de beken de tafelrede van Ds. A. G. H. van Hoogen huijze na het défilé voor H.M de Ko ningin. en nog een paar andere uitspraken van dezen predikant, aanleiding gevonden om namens de othodox-protestantsche werkgroep uit het Religieus Socialistisch Verbond een open brief aan Ds. van Hoo genhuijze te richten. Deze open brief is zéér uitvoerig. Wij willen ons hier tot enkele der meest saillante zinsneden be palen. waarin de heer S. zegt: „Wij voelen ons, als U, (Noord) Neder lander: wij gelooven in den zin van het waarachtig nationale leven. Wij zoeken op onze wijze het heil van den staat en hebben op onze wijze ons volk. onze geschiedenis, onze cultuur lief. Wij gelooven in historische verbonden heid: wij gelooven in het streven naar na tionale eenheid. Wij zijn uit overtuiging lid van een kerk en voelen ons persoonlijk met de kerk die U wilt dienen nauw verbonden. Deze dingen zeggen wij tot U, Ds. van Hoogenhuyze. en over Uw hoofd heen tol alle Oranjelievenden uitdrukkelijk, opdat aan het farizeïsche monopolie van Vader landsliefde in Uw kamp gebruikelijk, geen enkele duim gronds worde gewonnen ge geven. Een P. J. Troelstra was geen Vader- landslooze anti-Nationalist; een Jean Jau- rès was geen vlakzinnig cosmopoliet en een Lenin erkende het zelfbeschikkings recht der volkeren. Wie do Socialistische denkwereld kent, kan weten, dat ook so cialisten en communisten aan het natio naal begrip vasthielden en vasthouden en voor en met hun volk. natie en staat leef den en leven. Wij ontzeggen U ieder recht onze Natio nale driekleur met Uw socialistenhaat te bezoedelen; wij ontzeggen U het recht ons nationaal-revolutionair opstandingslied, ons Wilhelmus, vurig als een Internatio nale. dienstbaar te maken aan Uw partij belang. Jlet lied der opstandige boeren en burgers, het lied der vertrapte water land- en boschgeuzen, is een eeuwig revol teerend lied. ons heilig als een psalm. Weet U. Ds. van Hoogenhuyze, waarom wij desondanks het Wilhelmus zoo dik- werk niet meezingen? Omdat gij en Uwe medestanders dit lied dan eerst ontheiligd hebben met Uw grove partijinzettingen." In dezen trant gaat do brief, die vier compres gedrukte quarto pagina's telt. verder. Ook ten opzichte der monarchie wat volgens schr. weer iets anders is dan het Oranjehuis wordt eenzelfde misbruik ten laste gelegd, als ten opzichte van het Wilhelmus. Met ingang van den dag waarop hij zijn betrekking aan zijn opvolger zal overdra gen is vice-adrairaal J. F. Osten onder dankbetuiging eervol ontheven van zijn betrekking van commandant der zeemacht en hoofd van het departement van marine in "Ned. Indië en is die betrekking met dien datum opgedragen aan den schout bij-nacht M. H. van Duim. MINISTER COLIJN TERUG IN DEN HAAG. 's-Gravenhage, 6 October. De voor zitter van den ministerraad, dr. H. Co- lijn, is hedenmiddag per vliegtuig uit Ber lijn in ons land teruggekeerd en heeft in den loop van den middag zijn werkzaam heden ten departemente hervat. Naar wij vernemen, heeft het bezoek van minister Colijn aan Berlijn in verband ge staan met het Duitsche transfermorato rium, waarover sinds het begin dezer week te Berlijn door gedelegeerden der Nedcr- landsche regeering onderhande'd werd met vertegenwoordigers der Duitsche re geering. Twee der hoofdverdachten heb he i een volledige beken: 'enis afgelegd Een in scène gezet complot Rotterdam, 6 October. Het optreden van de politie, naar aanleiding van haar verstrekte inlichtingen, die het ernstig vermoeden wettigden, dat de kantoorbe- diende A. V., toen hij in October van het vorig jaar aangifte bij de politie kwam doen, dat hem een bedrag van 37.000, dat hij in opdracht van de Compagnie Inter nationale d'Importations op het postkan toor alhier, ontfutseld was, niet de waar beid sj rak, is thans ten volle bewaarheid, doordat twee 'er hoofdverdachten een vol ledige bekentenis hebben afgelegd. V. heeft tegenover de politie toegegeven, dat het zoekmaken van het geld was ge- ensceneerd door een complot, waarin be halve hij nog drie andere kantoorbedien den zaten, benevens den losse werkman T., die zooals reeds gemeld een oude beken de van de justitie is. F.r was afgesproken, dat zoodra V. de kans schoon zou zien, hij zijn slag zou slaan. Dat was het g°val, toen hem de opdracht werd verstrekt eenige bedragen tot een totaal van 37.000 te gaan innen. De portefeuille met het ont vangen geld heeft V. op de trap van liet kantoorgebouw overgegeven aan den kan toorbediende H. v. d. L., die het geld weer bij den kantoorbediende B. bracht. Deze heeft het eenicen tijd onder zijn berusting gehouden, waarna het naar Antwerpen werd overgebracht om in de safe van een bank te worden opgeborgen. Daarna heeft men gewacht totdat de aandacht weer wat verslapt was. Heel voorzichtig is men toen begonnen met het verduisterde geld weer In omloop te brengen. Aanvankelijk werden de door V. opgezette zaak van gra nen en veevoeder gedreven met behulp van 2000, die men uit de safe te Antwer pen had gehaald.Geleidelijk aan heeft men meer geld gehaald, waarvan de za ken op uitgebreidere wijze werden gedre ven en dat tevens gediend heeft voor het aanschaffen van eenige panden. V. en v. d. L. hebben een volledige be kentenis afgelegd, zoodat vermoed mag worden, dat ook de anderen spoedig door de mand zullen vallen. Alle vijf aangehoudenen zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari 1934 aan J. Ih. Küppers op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van assistent-stempelsnijder bij de Rijks Munt to Utrecht. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe be lastingen, enz. P. J. N. van Os verplaatst van het kantoor der directe belastingen te Rotterdam naar het kantoor der invoer rechten aldaar. Bezoek aan den fokveedag te De Wijk De Wijk (Dr.), C Oct. Onder buitenge wone belangstelling vond te De Wijk bij Meppol heden de jaarlijksche Fokveedag plaats, uitgaande van don bond van fok- veehouders. Deze dag droeg een meer bij zonder feestelijk karakter, door het feit, dat de Fokveedag bezocht werd door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hen drik. Tc ongeveer half twaalf arriveerden de vorstelijke gasten en werden zij ontvan gen door de bestuurderen der organisee- rende vereeniging. Bij de ontvangst was mede tegenwoordig do Commissaris van de Koningin in de provincie Drente ba ron De Vos van Steenwijk. Op het terrein vertoefden de Koninklijke gasten ongeveer drie kwartier. Een dochtertje van een der bestuursleden bood H.M. bloemen aan. Duizenden en duizenden belangstellenden waren tezamen gestroomd en juichten H.M. geestdriftig toe. De Koninklijke gasten werden rondgeleid door den Commissaris der Koningin baron De Vos van Steen- wijk, de beeren J. P. Brouwer en J. ter Haar Jr., resp. voorzitter en secretaris van den bond van fok veehouders, voorts door den heer J. L. Nijsing, voorzitter van het Koninklijk Landbouwcomité H.M. de Koningin vertrok na het bezoek per auto naar de residentie, terwijl Z.K.H. Prins Hendrik de lunch gebruikte ten huize van den Commissaris der Koningin baron De Vos van Steenwijk. Op de uitkeeringen uit het gemeentes fonds voor den Haag Volgens de cijfcrtngen zal krach tens bet wetsontwerp tot verminde ring der uitkeeringen uit het ge meentefonds op D;n Haag de maxi mum-vermindering van 28 wor den toegepast, hetgeen beteekent voor het uitkecringsjaar 1 Md 193-1 tot 1 Mei 1935 e.'n korting von rond ƒ2.232.000. Hiervan zou dan ge deelte op rond 1.674 000 ten loste van het dienstjaar 1934 komen. DE INDISCHE PENSIOENEN. Bezwaren van „Bendor". Hot hoofdbestuur van den Koninklijken Bond Bendor (van gepensioneerde en eer vol ontslagen militaire officieren van moe derland en koloniën en hunne weduwen), heeft zich tot de Stalen-Genereal gewend met een adres, houdende bedenkingen te gen het door den Volksraad aangenomen en aan de Staten-Generaal voor tp leggen wetsontwerp, tot korting van de reeds toe gekende Indische pensioenen, voorloopig voor den tijd van twee jaar. Adressant geïft de Kamers in overweging de regee ring uit te noodigen van de Indische ge pensioneerden tijdelijk een extra bijdrage te vragen naar den maatstaf van de Indische inkomsten-belasting, voor zoover deze de pensioenen bïtreft, doch alleen als onder deel van een samenstel van maatregelen, die tezamen het. voorkomen von een staats bankroet beoogen. VERBODEN OPSLAG EN VERVOER VAN IEPENHOUT. In liet Staatsblad is opgenomen een Kon. besluit, volgens hetwelk het is ver boden tusschen 15 Maart en 1 October iepenhout te laten liggen, opgestapeld te houden of te vervoeren. De minister van economische zaken is bevoegd van zoodanig verbod geheel of ge deeltelijk en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verleenen. Het verbod is niet toepasselijk op: a. ge heel ontschorst hout; b. hout mtc een doorsnede kleiner dan 7 centimeter of af komstig van stammen of takken met een doorsnede, kleiner dan 7 centimeter; c. hout, dat onder water ligt; d. hout, waar van de schors in haar geheel met timmer- mans-carbolineum is bestreken of op an dere door den minister te bepalen wijze is behandeld. Dit besluit treedt in werking op 1 Oc tober 1933. Beroepszaak Tsjecho'Slowakije tegen Hongarije 30e Buitengewone zitting De dertigste buitengewone zitting van het Permanente Hof van Internationale Justi tie zal 20 October a.s. in het Vredespaleis aanvangen. In deze zitting zal het Hof zich bezig houden in de eerste plaats met de be roepszaal, aanhangig gemaakt door de Re geering van Tsjecho-Slowakijo tegen de Hongaarsche regeering krachtens artikel X van het Accoord II gctcekend te Parijs op 28 April 1930. Deze zaak heeft betrekkiDg op de uit spraak van den derden Februari 1933 door het Gemengde arbitrale Hongaarsch- Tsjecho Slowaaksch Scheidsgerecht in de zaak van de Peter Pazmany-Universiteit tegen den Tsjccbo-Slovvaakschen staat. Aangezien de schriftelijke behandeling beëindigd is, heeft de president van het Hof, op grond van art. 41 van het Regle ment van het Hof, den aanvang van de openbare zitting voor deze zaak bepaald op 23 October, om 4 uur n.in. Het Hof zal als volgt samengesteld zijn, met uitzondering van de rechters Altamira (Spanje), die wegens gezondheidsredenen niet aanwezig zijn kan en Urrutia (Colum bia), die met verlof is. zullen alle rechters in het Hof zitting nemen, n.l. Adatci, presi dent (Japan), Guerrero, vice-president (Sal vador), Kellogg (Vereenigde Staten), baron Rolin Jacquemyns (België), graaf Rostwo- rowski (Polen), Fromageot (Frankrijk), de Bustamante (Cuba), Anzilotti (Italië), Sir Cecil ITurst (Engeland), Schücking (Duitsch land), Negulesco (Roemenië), jonkheer van Eysinga (Nederland) en Wang (China). Aan de gewone rechters zijn toegevoegd de heeren: G. Paul de Tomosanyi, oud-mi nister van Justitie en Karei Hormann- Otavsky, hoogleeraar in de rechtsweten schap aan de Karei universiteit te Praag, respectievelijk benoemd als nationale rech ters, krachtens artikel 31 van 's Hofs sta tuut door de Hongaarsche en Tsjccho-Slo- waaksche regeeringen. DE MOORDAANSLAG IN DE BOOM- STRAAT. Het slachtoffer overleden. Amsterdam, 6 Oct. De logementhou der in de Boomstraat op wien Vrijdagnacht een moordaanslag werd gepleegd is heden in het Binnen-Gasthuis aan zijn verwondin gen overleden. SPIRALO TE HAARLEM. Haarlem, 6 Oct In dc sociëteit Den Hout te Haarlem wordt Zaterdag a.s. een 6peelzaak geopend, waarin cercle privé spi- ralo gespeeld zal worden. Wij kunnen de juistheid bevesti gen van de geruchten, omtrent de a,s. uitgifte van een 4Staatslee- ning van 200 millioen gulden, tegen een koer9 van 99'/i%. Het prospec tus zal a.s. Maandag 9 October ver schijnen. VERVOORN CONTRA BRAAT De strijd om den Kamerzetel Naar aanleiding van een bericht met het opschrift: „Protest tegen mr. Vervoorn's Kamerlidmaatschap cn Braat's aanhangers eischen zijn aftreden", voorkomende in di verse bladen, betreffende een protestver gadering welke Zaterdag 30 September LL te dezer stede zou zijn gehouden en waar in een motie zou zijn aangenomen met op drie na algemeene stemmen, waarin de wijze van candidaatstellcn van do drie noordelijke provincies, waardoor mr. Ver voorn tot Kamerlid werd gekozen, als zijnde in strijd met de wenschen en be sluiten der algemeene vergadering, werd afgekeurd, zendt rnr. C. Vervoorn ons de volgende mededceling: In de eerste plaats heeft op 30 Septem ber 1.1. geen vergadering der Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspar tij plaats gevonden en is de vergadering alhier door de heeren Braat en Kostelijk bijeengeroepen, niet uitgegaan van het bestuur der Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij. In do tweede plaats zal ieder, die de couranten heeft gelezen en speciaal de be richten betreffende de bovenaangehaalde aangelegenheid, zich herinneren, dat de heer Braat op 21 Augustus 1933, op wel ken datum wel een vergadering der Natio nale Boeren-, Tuinders- cn Middenstands- partij werd gehouden, als lid dier partij beeft bedankt, zoodat hij dan jok niet ge rechtigd mag worden geacht, een vergade ring dier partij bijeen te roepen. Naar ons door personen, welko de ver gadering op 30 September j.l. hebben be zocht, werd medegedeeld, zouden op die vergadering slechts enkele personen aan wezig geweest zijn: het spreekt dan ook van zelf, dat de aldaar genomen besluiten niet bindend kunnen zijn voor onze par tij, noch voor iemand anders. De zaak waarom het hier gaat is reeds besloten op 21 Augustus 1933 en eventueele wijzigin gen in dat besluit zouden slechts kunnen geschieden door de wettige instanties der partij, doch niet door een bijeenkomt van willekeurige personen, van wie niet eens vast staat, of zijn lid zijn van de partij. TWEE ERNSTIGE VERKEERS- ONGELUKKEN. *s-H ertogenbosch, 6 Oct. Heden middag te omstreeks drie uur hadden al hier twee ernstige verkeersongelukken plaats. Pater v. d. Veer van het Missiehuis Sparrendaal te Vught reed op den Spin huiswal met zijn motorfiets tegen een boom, het ongeluk gebeurde doordat de weg daar ter plaatse voor herstellingen was opgebroken. Pater v. d. Veer werd met een ernstige hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. To Orthen werd de motorrijder van Nu- nen, toen hij uit een zijstraat den Rijks weg Den BoschUtrecht wilde oprijden, door een auto gegrepen. Van N. werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. De auto werd bestuurd door den heer S. uit Nijmegen, hij kwam uit de richting Hedel. Niet dat ik het reeds gegrepen heb of reeds volmaakt ben, maar ik jaag ernaar of ik het grijpen kan. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. „Hebben we voor een dag of drie te eten?" vroeg hij. „Dat geloof ik wel". „Dan eerst een flink ontbijt". Ze aten, maar spraken weinig. Daarna verdwenen ze achter het groote fust. Saxon stapte weer op den breeden steen, het fust draaide om zijn as. Hij drukte zijn dolk op de veer en door den geopenden achtermuur betraden ze het geheime gewelf. Dan ging hij terug, bracht het fust op zijn plaats te rug en sloot de kleine deur achter zich. Het had hem weinig moeite gekost te ontdek ken, dat de deur op dezelfde wijze als aan de binnenzijde van buiten gesloten cn geo pend kon worden. Over de eiken deel be gonnen ze hun tocht. Het was er donker. Hij ging voorop met de lantaarn, die een geel, spookachtig schijnsel vooruit wierp. De atmosfeer was gedompt en van een vochtige vunzigheid, maar langzamerhand gewenden ze er aan en gelukkig bleef do kaars branden. De stemming van Saxon was zeer opge wekt en onwillekeurig oefende dit een heil- zamen invloed uit op den gemoedstoestand van zijn reisgenoote. „Het begin is goed, dat geeft een krijgs man moed!" rijmde hij. „Als de kaars uit gegaan was, zou het er leelijk voor ons hebben uitgezien. Wel hangen hier niet do geuren van een danszaal, maar in een on- deraardsche gang heb ik dat nooit gero ken". Een glimlachje kwam op Marion's ge zicht „De monniken dansten niet!" viel ze hem in de rede. „Maar het bagijntje wel. Kent u dat Vlaamsche liedeke ..Kwezelke wilde gij dansen?" Zoo keuvelden ze, dat wil zeggen, Saxon voerde grootendeels hot gesprek, alsof er geen zorgen bestonden. Zij wandelden de eang door, die hier tamelijk breed was en weinig scheen geleden te hebben van den tijd, die alles vermolmt. Het was een lan ge, bochtige, vervelende weg, maar ze be hoefden niet te overleggen welke richting ze zouden inslaan; er bestond maar één mogelijkheid en ze kwamen bij geen twee sprong. „Gemakkelijk", zei Saxon. „Geen ver schil van meening, geen keuze rechts of links, geen kans om te verdwalen, -volko men overeenstemming tusschen alle reis- genooten. Ik heb nog nooit zoo'n gewillig, ja, zachtmoedig gezelschap gehad". „En ik nooit een gids, die zoo nauwkeu rig den weg wist", spotte ze terug. „In welke richting marcheercn we?" „Naar het noorden, naar de stadsmuren, in de richting van de Nieuwslad. Het is niet de kortste weg, dan zouden we meer oostelijk moeten houden". Het was in 't geheel geen avontuurlijke tocht. Behalve dat ze af en toe moesten uit wijken voor een modderpoel, ontmoetten ze niets bijzonders, dan na ruim een half uur in een hooge diepe nis het beeld van den Verlosser en nu cn dan zagen ze de kraaloogjes van een verschrikten rat. Eindelijk werd de gang breeder. Tot hun groote verwondering bemerkten ze heel in de verte een lichtstraal, rnaar het was geen daglicht. Het licht moest afkomstig zijn van een kaars en toch voelden ze versche lucht om hun hoofden waaien. „Wat zou dat bctcckcnen?" vroeg Marion zacht. „Afwachten, niet bang worden!" klonk het antwoord. Ze stonden stil. „Hier moeten luchtkokers wezen!" „Hoe zou dat kunnen?" „We moeten onder een kerk of een kerk hof zijn, ander zou men in al die jaren wel iets ontdekt hebben", luidde Saxon's oor deel. „Daar konden de monniken een ver binding met dc onderwereld maken!" „Laat mij nu vooruit gaan fluisterde hij. Ze kwamen bij een gewelf, waarop blijk baar drie gangen uitkwamen. Het was ge bouwd in romaansche kruisbogen en steun de op een ronde zuil met een vierkant ka piteel. „De Margaretha-kapel in Neuren berg" dacht Saxon. Aan de ingang stond op een steenen voetstuk een aquamanile, zoo als dc priesters gebruikten om de handen te reinigen, in don vorm van een vreemd soortig paard. Dc staart diende tot zwen gel; uit den bek kwam het water. In het midden stond een groote eikenhouten tafel, waarop een groote ijzeren kandelaar op drie pooten, versierd met menschenhoof- den, op de pin was een groote kaars ge stoken. Eenige houten vouwstoelen ston den er om heen. Met één blik had Saxon dit alles in zich opgenomen; toen eerst zag hij, verscholen achter den pilaar, een man zitten. Hij greep naar zijn pistool en zijn spade, maar de an der stond kalm op en nu herkende hij den vreemdeling, dio in de schuilplaats op de oude markt zoo onverwachts naast hem ge staan had. „Berg uw wapens maar rustig weg, ik ben geen vijand, misschien een vriend", sprak hij en zijn kalme toon stemde zelfs Marion gerust. „Dit is de derde keer, dat ik u ontmoet, hopman." „De derde keer?" vroeg Saxon verbaasd. „Den tweeden keer zag u mij niet. Ik stond in de deuropening achter dien on derofficier der Kroaten. Hij zag mij wel!" Vol verbazing keek Saxon in zijn ma ger gezicht, dat half verscholen ging ond.jr de roode kap met de rechtopstaande pun ten. „Neem plaats. Angst behoeft u niet te hebben, schoone dame. U kijkt naar rnijn muts. Mijn kleuren zijn anders zwart en geel", voegde hij er bij met een vreemd lachje. „De mljnj ook," liet Saxon zich ontval len. Marion keek hem verrast aan. „Hoe komt u hier en wie bent u?" vroeg Saxon. „Ik ook zou kunnen vragen: hoe komt u hier? Maar uw nieuwsgierigheid zal ni3t bevredigd worden. Ik vraag ook niet naar uw geheimen of uw levensloop." Ofschoon Saxon weinig bijgeloovig was, maakte een vreemd, onzeker gevoel zich van hem messter, maar do man vervolgde bedaard: „Mijn tijd Is kostbaar. Luister naar mijn raad. Volgt dezen weg', en nij wees naar de tegenovergestelde richting van waar ze gekomen waren, „doch wcest voorzichtig. Houdt tweemaal rechts en eenmaal links en let op den vierden stean van links, dus tweemaal rechts en tweemaal links en houdt den rechtermuur. Hij stond op en leek veel langer dan Saxon 'gedacht had. „Mijn rust is kort Er waren twee ko ningskinderen. Misschien is dit niet onze laatste ontmoeting. Vaarwel!" Zijn Mëm klonk plechtig. Voor Saxon kon antwoorden of Marion iets kon zeggen, was hij in de derde gang verdwenen. Ze keken elkander aan als ver legen kinderen. „De duivel?" fluisterde Marion. „Neen", antwoordde Saxon zacht. „Hij heeft gewone voetan en geen staart, ook schijnt hij niet boosaardig, eerder vriende lijk, tenzij de duivel niet zod slecht en zwart is, als de 'geestelijken vertellen. Maar toch is er iets vreamds, iets heel vreemds aan die verschijning." „Zullen we zijn raad opvolgen?" vroeg zo weer heel zachtjes. „Zeker. In elk geval schijnt hij den weg te kennen, 't Is zonderling." „En wat zou hij b «doelen met zijn: Er waren twee koningskinderen?" „Hij was blijkbaar in do war. Dat klopt heelemaal niet", sprak hij. (Wordt vervolgd.!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5