SNELTAX <N MASSA'S SLIJTERIJ la. M.RN. OOSTERVEEN JAN VAN ZUTPHEN 70 JAAR PREDIKBEURTEN Onze Postvliegers onderweg Voor 100% veiligheid! Radioprogramma Langestraat 42 - Tel. 77 In Jacobean Fauteuils bieden wij U een buiten gewoon mooie sorteering. HUMORHOEKJE Pionier op het gebied der t.b.c.'beslrijding De man van het Koperen Stelen-fonds Jan van Zutphen, de bekende pionier op het gebied der tuberculose-bestrijding wordt heden 70 jaar. Aan een biographie in de N R. Ct van „Oomo Jan" ontleenen wij bet volgende: Jan van Zutpben, is in zeer armelijke om standigheden geboren. Ondanks de vele da gen, die hij wegens ziekte moest verzuimen, beeft bij loffelijk ontslag gehaald aan de armenschool in de Kleine YVittenburger straat te Amsterdam, daarna heeft hij op een drukkerij gewerkt en 's avonds de her halingsschool bezocht Toen hij in het dia mantvak ging schaarde hij zich onder hen, JAN VAN ZUTPHEN. die naar verbetering van levensomstandig heden streefden en zijn 6trijdcrsnatuur bracht hem op de voorzittersplaats van het stakingscomité dat in 1894 werd opgericht en waaruit de A.N.D.B. is ontstaan onder voorzitterschap van Henri Polak. Hij werd beiast met het secretariaat; hij was voor een duurzame strategische positie te impul sief en gooide zich mot kracht op het 60- ciale werk van den Bond. Op zijn vele huis bezoeken maakte hij wederom kennis met tie tuberculose hij had zijn vrouw, broers en zusters hieraan zien sterven en zijn philantropische natuur richtte zich op het beschutten van de arme bevolking tegen deze kwaal. Hij kwam op het denkbeeld om het afval van diamant to verzamelen en te verkoopen ten bate van de t.b c.-bestrijding Zoowei het afval dat zich hecht aan de ko peren steeltjes van den dop, waarin de dia mant geslepen wordt, als dat in de werk pakken van de diamantbewerkers op de vloeren der slijperijen. Hij heeft vele jaren vergeefscho proefnemingen gedaan; hij heeft een wasschcrij opgericht, waar het stof uit de werkpakken moest worden ver zameld d.w.z. uit het bezinksel van het waschwater. Zijn medewerkers gaven den moed op; zij meenden dat hij „rijksdaalders ging maken om ze voor guldens te verkoo pen". De procedure met de koperen stelen lukte tenslotte het eerst; prof. Henri Ter Meulen uit Delft was de man, die Van Zut- phen uit de technische moeilijkheden be langeloos hielp en uit het bezinksel dia mantpoeder wist te produceeren. „Het Kope ren Stelenfonds" kreeg meer dan twee ton per jaar uit de opbrengst van den afval. Dit fonds bepaalde zich aanvankelijk tot het uitzenden van patiënten naar sanatoria. Het legde zich later toe op het bouwen van een eigen sanatorium, waar vooral aan de na zorg aandacht zou worden besteed. Wij kun nen In dit bestek niet nader over het werK van Zonnestraal uitweiden, maar de waar deering die Zonnestraal ondervindt spiegelt zich af in de samenstelling van het bestuur van do vereeniging, die thans dit sanato rium exploiteert, „de Nederlandsche Ver eeniging tot het oprichten van arbeidskolo- nie6 voor tuberculoselijders in Nederland" en welke staat onder protectoraat van het Nederlandscho Roode Kruis. PROEFVLUCHT VAN DEN „POSTJAGER". Amsterdam, 6 Oct Hedenmiddag heeft de 3-motorige „Postjagcr", het uiterst snelle Pandertoestel, waarmede luitenant Asjes en de heer Geyssendorffer, piloot bij de K.L.M., binnenkort een recordvlucht naar Indië hopen te maken, voor de ver ste maal proefgevlogen. Do machine, die op Schiphol was opgestegen en door den heer Geyssendorffer bestuurd word, ter wijl haar constructeur, de heer Slot, naast hem had plaats genomen, heeft gedurende acht minuten gevlogen. Beide inzittenden betoonden zich na afloop van de vlucht zeer voldaan, omdat gebleken was, dat de Post jager aan de grooto verwachtingen, die van hem gekoesterd worden, voldaan had. G. W. PABST VOOR DE V.A.R.A.. MICROFOON. Zaterdagmiddag 7 October om 4.45 zal de beroemde filmregisseur G. W Pabst voor de V.A.R.A.-roicrofoon geïnterviewd v\or den door den heer II. Sluyser. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze week in Ne derland do première gaat van Pobst' nieu we film „Don Ouichotte' met in de hoofd rol Fedor Chaliapine. DE KOLENDAMPEEDWELMING TE NIJMEGEN. In het Canisius Ziekenhuis te Nijmegen 19 overleden een der drie gezusters Roe- lofsen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag in haar woning aan do Pontanus- gtraat door kolendamp waren bedwelmd. Amersfoort Zondag 8 October 1933. SU Joriskerk. 10 uur: Dienst. 6 uur: Dienst. Emma Kerk. 10 uur: Dienst. 6 uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur: Dienst 6 uur: Ds. Pannebakker. Botbelkerk. 10 uur: Kinderkerk. Gasthuiskerk. 10 uur: Dienst. Wijkgebouw Mormikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje." 10 uur: Kinderkerk. Vrijzinnig Hervormden. Luthersche Kerk. 10uur: Ds. Dikboom. Remonstrantsche Kerk. 10% uur: Dr. Miedcma. Doopsgezinde Gemeente. 10% uur- Ds. Hylkema. Evang. Luthersche Kerk. 10% uur: Gecombineerde dienst met de Vrijz. Hervormden. Vrijz. Jeugdgemeenschap. Thcos. Logo. Geen dienst Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uur: Candidaat A. W. T. Nijenhuis, hulppred. te Middelburg. 5% uur: Ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur: Ds. Popma. 5% uur: Candidaat Nijenhuis. Geref. Kerk in Ilerst. Verband. 10 uur: Ds. C. Vermaat. 4 uur: Ds. C. Vermaat. Christ. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Woudstra van Woerden. 5% uur: Ds. Woudstra. Geref Gemeente. Gebouw C. J. M. V. Stoovestraat. 10 uur: Godsdienstoefening. 5% uur: Godsdienstoefening. 13 October, 7 uur, 't Sluisje, Ds. B. van Neerbos van Vlaardingea Vrije Geref. Gemeente. (Muurhuizen 53). 9% uur. Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening Oud-Kath. Gemeente. Ct Zand 13). 10 uur: H DiensL Universeel© Eeredienst (Soefi beweging). Toonzaal Sierkunst 11 uur: Dienst Onderwerp: „Bevrijding uit de k~ensbedwelming." Vrije Kath, Kerk. (Theos. Loge. Regtntesselaan 21). Geen opgave ontvangen. Leger des Heils (Langestraat 94). 10 uur Heiligingsdionst. 4 uur Openluchtsamenkomst 8 uur Openbare samenkomst Christian Science ('t Laantje 3). 10% uur Hollandsche dienst De Amersfoortr.che Bergkapel. Regentesselaan 21 Prof. Dr H. Th. Obbink to Utrecht. BUITENGEMEENTEN. Baarn en Eembrugge. 10 uur- Ds. Kievit. 6 uur: Ds. Blaauwendraad. Barneveld. 9% uur: Ds. Batelaan. 5 uur: Ds. Mulder van Huizen. Hoevelaken. 10 uur: Ds. Holland van Putten. 2 uur: Ds. Klomp van Ede. Hoogland. 10 uur Ds Warners. Lensden. 10 uur: Ds. Hofstede. Nijkerk. 9% uur: Ds. v. d. Graaf. 5 uur: Ds. Holland van Putten. Schsrpenzeet 9% uur: Ds. Warmolts. 6 uur: Ds. Warmolts. Soest Geen opgave ontvangen. Soest. Vrijz. Godsdienstigen. Dr. K. F. Sparnaay, Amsterdam. Soesterberg. 10 uur: Ds. Tuinstra. 6 uur: Geen dienst De Voursche. 10 uur: Ds. Pannebakker van Amersfoort. Woudenberg. 9% uur: Ds. Klomp. 6 uur: Ds. Klomp. .<wartei PcJikun Oehoe 5-10 28—9 Amsterdam 28—9 Boedapest 5—10 Belgrado Athene Mersamairuh 6—10 29—9 Cairo Gaza 30—9 Rutbawells Bagdad 1-10 Boeshir Diask Karachi 2-10 Jodpoer Allahabad 3-10 Calcutta 6-10 4—10 Rangoon liUll'-'KOk o—10 6—10 Alor Stai Singafhjre Medan Batavia 4—10 4—10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 12 October. HEBT U EEN TAXI fXSA NOODIG? BEL OP *^31 BUITENRITTEN 6 ct per K.M. G. LENSINK, HOOGEWEG 49 Betrouwbaar personeel. zijn noa steeds verkrijgbaar JOElRENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT dherse merken «OUDE KLARF" en het bekende S. H, M. ..SthiJletje" IA VIE it Tel 292 t-noott CTKX. C£Al OTLkcuKxaAbr^ Zcmdvo qexn. Oaïm. du. u Wtduc \i£X* IXXjihïtHjm. KAAS-OVERZICHT. De toestand op de markten deze weck was gunstiger dan 8 dagen geleden. De handel ging wat vlotter en de prijzen voor beste partijen zijn iets verbeterd. Zij, die beste kaas willen hebben, kunnen op de markten nu nog 14 dagen terecht, en daarna komen meer en meer herfstkazen met zacht zuivel, ongeschikt ora lang to bewaren. We zagen weer tot 30 cents per pond genoteerd, al was het dan ook op die markt 'n éénling. Wat dc productie aangaat, deze is niet bizondcr groot thans, omdat op veel boer derden het melkvee lijdende is aan mond en klauwzeer; de beesten zijn dan ziek, en geven soms bizondcr weinig melk, waar door dc kaasproductie dus kleiner is. De voorraden in pakhuizen evenwel blij ven nog vrij groot, terwijl de kwaliteit daarvan hier en daar nog al eens wat te wenschen overlaat. Het in voorrad hebben van veel partijen kaas lijkt ons een beetje speculatief, omdat het groote handelsver drag, dat Nederland met Duitschland heeft, aan het einde van dit jaar zal afloopen. De vraag rijsthoe zal het gaan in 1934 met den uitvoer van onze kaas naar genoemd land Blijft het contingent op 70 van den uitvoer in 1932, ofzal dit kleiner worden. Niemand die het weet. Intus schcn hopen wij, clat het bevriende Duitsch- iancl zal tooncn, inderdaad met ons bevriend te willen blijven, en de gelegenheid om kaas naar dat land te zenden niet kleiner zal worden, zoo mogelijk liever weer als voorheen. Maar, gelet op hetgeen men onder Hitier tegenwoordig doet, speciaal ook producten uit eigen land op de eerste plaats verbruiken, cn daarvoor reuzen- reclarne maken, is de kans van verruiming van onzen uitvoer niet bizonder groot. Zondag 8 October. Hilversum. 9.01 Postduivcnberichtcn cn voetbalme- dedeelingcn. 9.03 Tuinbouwhalfuurtje. 9.30 V.A.R.A.-orkeet. 10.20 Nieuwe Socialistische dichtkunst. 10.40 V.A.R.A.-orkest. 11.30 Zondagmorgcntocspraak. A.V.R.O. 12.30 Het Omroeporkest, 12.01 Filmpraatje. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. 4.00 Concert door „De Octophonikers". 4.45 Sportuitslagen Vaz Dia6. V.A.R.A. 5.01 Kindcruurtje. V.P.R.O. G.00 Halve uren met boeken. 6.45 Wijdingsdienst. A.V.R.O. 8.01 Nieuws- en sportberichten. 8.15 Concert. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 KerkconccrU 10.00 Optreden van „The Fidelio Sin gers". 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Concert, 11.10 Gramofoonmuziek. Huizen. K. R. O. 8.30 Morgenwijding. N.C.R.V. 9.30—950 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst 11.30 Gewijde muziek. K. R. O. 12.15 Lunchconcert 1.00 „Middcleeuw6che Marialegenden". I.20 Hot K.R.O.-orkest 2.10 Boeken cn schrijvers. 2.30 Het K. R O.-Orkcst 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 Het Wecnsch Radio-Octet 3 30 Gramofoonmuziek. 3.10 Vervolg Wecnsch Radio-Octet. 4.00 Het K.R.O.-orkcst. 4.15 Ziekenlof uit 's Hertogenbosch. N. C. R. V. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst 7.30 Gewijde muziek. K. R. O. 7.45 Voetbaluitslagen van dc R.-K. F. 7.50 „Missie van Techniek". 8.15 Avondconcert 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Persbureau Vaz Dias. 9.05 Vervolg concert. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Vervolg concert. 10.15 Persbureau Vaz Dias. 10.20 Vervolg concert. 10.40 Epiloog. Maandag 9 October. Hilversum. A.V.R.O. Algemeen programma. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Mr. Ph. C. la Chapclle draagt voor. ..De wind. een griffier, een hond en een aardig meisje." Een oud verhaaltje uit 1808, door Simon Gorter. II.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar. Albert Bode. zang. 11.45 Aansluiting met de stad Alkmaar. Uitzending van de plechtigheden ter gele genheid van Alkmaar's Ontzet vóór 360 iaar. Aankomst van H.K.H Prinses Julianna bij het „Victoria"-beeld. 11.50 Een groot gemengd koor o.l.v. Cor nelis Jonker zingt 2 coupletten van Vale rius' „Bede voor het Vaderland". 12.00 Herdenkingsrede van Alkmaar's Ontzet veór 360 jaar, uit te spreken door Mr. C J. de Lange, Voorzitter van do "S October-Vereeniging „Alkmaar's Ontzet". 12.15 Een gemengd koor o.l.v. Corn. Jon ker zingt. 12.30 Lunchconcert door het Omroepor kest onder leiding van Nico Treep. Gramofoonmuziek. Omroeporkest 2.15 Zenderverzorging. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Zangvoordracht door Herta Glück mann. Aan den vleugel: Egbert Veen. 4 30 Causerie door Max Tak (geïllustreerd met gramofoonmuziek). „Orgel en orgel muziek". 5.30 Concert door „De Octophonikers". 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Opvatting cn stijlbegrip der muziek Annie Lambrechts, zang; José Rodriguez Lopez, piano. Werken voor zang en piano, voorgedragen vanuit tweeërlei opvatting, toegelicht door José Rodriguez Lopez. .30 Causerie door Prof. M. van Bemme- len. „Rcclasseering en Strafrechtzaak". 8.00 Tijdsein. 8.01 Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.05 Voortzetting concert door „Dc Octo phonikers". 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel. Cyclus: „Toppen van het verleden". I. Studio-opvoering van „Christoforo Colombo", hoorspel door P. 11. van Moerkerken. Spelloiding: Kommer Kleijn. 10.00 Concert door het Omroeporkest on der leiding van Nico Treep. Rie Bcute. piano. 11.00 Nieuwsberichten Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein en sluiting. Huizen N.C.R v 8.00 N.C.R.V.-Klok. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcort (Gramofoonmuziek). WAT ETEN WIJ MORGEN? ZONDAG. Voor de koffietafel. Omelette met Champignons. Bereiding: Bind het vocht van een blikjo champignons af en breng bet op smaak met wat peper, zout en een glas madeira. Voeg er vervolgens de champignons weer bij. Bak daarna een luchtige omelette die aan den onderkant goudbruin is. Leg de warme champignonsvulllng in het midden en vouw de omelette in drieën. Versier de uithoeken met krulpeterselie. Voor de middagtafel Witte ragoutsoop. Gebraden eendvogel Abrikozencompote. Aardappelen. Riz 1 Impératrice. MAANDAG. Voor de koffietafel Gebakken kaas-sandwiches. Bereiding: Maak een aantal dun gesne den schijfjes brood van gelijke grootte, be smeer ze met een zachte, wat pikante kaas, ;eg telkens twee stukjes op elkaar en bak de sandwiches vlug in boter De kaas wordt min of meer vloeibaar. Serveer ze op een verwarmd schotcljo en geef er sla bii. Voor de middagtafel. Gebraden verscho worst, Capucijners. Aardappelen. Droge rijst met boter cn suiker. Nieuwe raathoning Bloemenhoning Heidehoning Klaverhoning Boekweithoning 10.30 Morgendienst to leiden door den neer J. Valk. Ned. Herv. Predikant. 11.00 Lezen van Chr. Lectuur. Voorgele zen wordt: Annie" cn „Frans" uit „Jeugd" van J. Lens. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart, uit do Luthersche Kerk, Kloveniersburgwal, te Amsterdam. 2.00 Uitzending voor scholen. Spreker: De heer Jac. W. van Voorst. Onderwerp: „Iets over Israël's godsdienst van vroeger; con kijkje in den voorhof en het heiligdom van Tabernakel en Tempel". 2.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Wenken voor de keuken door Mevr. M. Adrian—Merckens. „Iets over het samen stellen van menu's". 3.15 Cursus knippen en naaien, te geven door het Instituut E.N.S.A.I.D. 3.45 Verzorging van den zender. 4 00 Bijbellezing door Ds. J. Mulder, Ge ref. Predikant. Zang: J. H. Smit Duyzent- kunst. Orgelbegeleiding: II. Smits Duy* zentkunst. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Christelijk Liederenuurlje. te houden door Joh. de Heer, met medewerking van den heer W. Verver, te Leiden, viool. 6.15 Gramofoonmuziek 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Politieberichten. 7.15 Persberichten Chr. Persbureau; 7.30 Vragenuurtje. 8.00 N.C.R.V -Klok. 8.00 Onze zang- en muziekverenigingen; Concert to geven door bet Chr. Dameskoor te Monnickendam. o.l.v. den heer L. G. Sieraer. 9.00 Causerie. „Waarom en hoe worden onze boeken geïllustreerd?" door Ir. M. C. A. Me.schke. 9 30 Concert. Elsa Nolthenius piano; Jan Helden, viool; Johan Helden, viool en alt* viool. 9.55 Persberichten Vaz Dias. 10.30 Gramofoonplatenconcert A.H. VanNieuwkerkNV.Tel.643 COMPLETE WONINGINRICHTING IS MODELKAMERS Beekensteinschelaan lOOpger. 1900 Het worat iaat, papplellet. Denkt niet dat het beter la om U terug te trekken en uw plaats aan een Jongere kracht over te laten' (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6