MILITAIRE MUTATIES Wollen Dekens FORTMANN HEHENKAMP M.H. van RA ALT E double-face VAN UW VEERENBED MAKEN WIJ EEN KEURIGE DRIEDEEL1GE MATRAS VRAAGT PRIJSOPGA"' LANGESTRAAT E3 TEL 88 DE VEENBRAND TE EMMEN HET VLIEGONGEVAL TE LIENDEN Officieele lezing ACCOUNTANTSKANTOOR D. SNAPPER SNOUCKAERTLMR 8 TEL. 873 Bedrijfs-Adviezen DE PRIJSVRAAG VAN HET N.C.C. a Langeslraat 34 In voorraad in Leidsche fabrikaten in warme qualiteiten in groote verscheidenheid van kleuren in alle maten en prijzen Ook voorradig geschoren wollen dekens warm en licht M. H. van RAALTE E m m en, 12 Oct. Omtrent don veenbrand vernamen wij, dat de toestand zich sinds gisteravond slechts weinig anders laat aan zien. De brandweer werkt nog steeds met 9 spuiteh, terwijl eenige K.M. brandslan gen zijn uitgelegd, om liet vuur te omsin gelen rnet een brecde strook nat gespoten veen. De burgemeester van Ernmen achtte hedenmiddag tegen 12 uur gevaar voor verdere uitbreiding niet dj reet. aanwezig. Wanneer de wind niet naar het Noordon omloopt, blijft men hopen met een paar dagen den brand meester te zijn. OVERREDEN EN GEDOOD. Groningen, 12 October. Hedenavond is de 25-jarige ongehuwde Ki. Zwart, woon achtig in de Nieuwstrait te Groningen, toen hij reparaties aan een auto verrichtte op den- Verlengden Heerenweg, door een an- eiere auto gegrepen en op slog gedood. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ELST. Eist (Gld.), 12 Oct. Hedennacht te onge veer twee uur is onder dez» gemeente een •auto, bestuurd door den eigenaar van een chauffeursachool, B., uit Nijmegen, nabij den spoorwegovergang De Vork in razende vaart over den kop geslagen cn in een sloot terecht gekomen. B werd met gebroken rib ben opgenomen. Zijn mede-passagiere, mej. S. uit Nijmegen, werd ernstig aan knie en hals gewond. Op lost van dr. Zeydner uit Eist zijn de gewonden naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Do auto is volkomen KLOOSTERBRAND TE VENLO. Vrij groote schade. V en 1 o, 12 October Hedenavond is brand uitgebroken in het juvenaat van de broe ders van Ónze Lieve Vrouw der Zeven Smarten te Arccn. Een der zijvleugels, waarin waren ondergebracht de bakkerij, de timmermans- en klee<-makerswerkplaats, werd een prooi der vlammen. Doordat hot blu66ehingswerk spoedig ter hand kon wor den genomen de honderd kloosterbewo ners en later de brandweer uit Venlo en die van Arcen namen can de biusschingswerk- zaamheden deel kon hH grootste deel van het 'gebouwencomplex bi-houden blij ven. De schade, door vuur en water aango- Ticht, loopt in de tienduizenden guldens, doch wordt door verzekering gedekt. VECHTPARTIJ TE HAAKSBERGEN. Een bloedbruiloft Haaksbergen, 12 October. Te Buurse, gemeente Haaksborgen, ni?t ver van de Ne- derlandsch-Duitsclic grens, is het gister avond na Afloop van een bruiloft ten huize van den timmerman Holters tot een grootc vechtpartij gekomen tusschen een aantal bruiloftsgasten, wo. eenige Duitachers. Met flesechen én messen ging men elkaar te lljv. Toen de politie arriveerde vond deze de breekbare inventaris der woning kort en klein geslagen, terwijl Holters cén ernstlgo hoofdwonde had opgeloopen. De politie ving dodelijk met een onderzoek aan en arres teerde reeds enkele personen. Bovendien heeft de politie nog* een persoon, zeker? A. M. uit Haaksbergen, ook een der gasten van de bruiloft, in arrest gesteld, die er van verdacht wordt een 6troomijt in brand te hebben gestoken bij den landbouwer ter Huurne te Buurse. Met veel moeito wist incn te voorkomen, dat hét Vuur zich meds- deelde aan de boerderij.1 i DB BI) HBT VLIEGONGEVAL tc Lienden in de Betuwe omgekomen vliegeniers- V.lnr.f luitenant Jhr* K> J» M. v«a Coeboorn van Smtnia, sergeant W. C. van Hardevcld, luitenant )hr. J« M* van Aaeb van Wijk en sergeant-majoor A. G. Vermeulen. De indruk te Soesierberg. Rouw in het vliegkamp Uit Soesterberg schrijft men ons: Het ontzettend vliegongeluk, dat gisteren boven Licnden, in de nabijheid van Rhe- ncn, heeft plaats gehad, is een geweldige slag voor de militaire Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. In de jaren van haar be staan is deze afdeeling, uit den aard van haar beroepsgevaarlijkheid, niet voor ern stige ongevallen gespaard gebleven, doch deze verschrikkelijke ramp, waarbij vier verdienstelijke mannen het leven verloren en verschillende huisgezinnen in rouw werden gedompeld, overtreft verreweg al les wat ooit bij de Luchtvaart alhier is voorgevallen. Do omgekomenen behoorden tot de bekwaamste vliegeniers en stonden ook als mensch hoog aangeschreven bij al len, die hen gekend hebben. De burgerij van Soesterberg is dan ook diep verslagen. Want twee der slachtoffers, de heeren Har devcld en Vermeulen, vooraf de laatste, na men groot aandeel ln het gezelschapsleven van' deze plaats, waar ze in hoog aanzien storvden om hun onkreukbare trouw en toe wijding. Jhr. H. J. M. van Asch van Wljck, gebo ren op 19 .Maart 1907. kwam 7 November 1930 in opleiding bij de L. V. A.; hij be haalde op 29 Juni 1931 zijn militair brevet en ging op 29 Juni 1932 met groot verlof. Op 15 November 1932 trad hij weer voor een jaar in actieven dienst Hij was als reserve 1ste luitenant-vlieger ingedeeld hij de J.A.V.A. (Jachtvliegtulgafdeeling). Op zijn naam stond het hoogte-record in Ne derland. De overledene was ongehuwd en hier woonachtig. Luitenant jhr. A. van Coehoorn van Sml- nia werd geboren 24 October 1909 en kwam op 30 Mei 1932 bij de L.V.A. in opleiding. Op 6 Mei 1933 behaalde hij het militair bre vet. Als reserve 2e luitenant vlieger was ook hij bij de J.A.V.A. ingedeeld. De over ledene was ongehuwd en inwoner van deze plaats. Sergeant-vlieger W. C. van Hardeveld werd op 28 Februari 1902 geboren. Op 10 October 1923 kwam hij in opleiding en op 28 Mei 1925 behaalde hij zijn militair bre vet en is hier tot het laatst toe bij de L.V.A. gebleven. Hij was eveneens Jacht- vlicger en bezat de. geschiktheid voor in structeur. De overledene was gehuwd en woonde te Zeist. Toch vertoefde hij in zijn vrijen tijd meermalen te Soesterberg, waar hij op intieme avondjes van vereenigingen vaak als pianJst zijn belangelooze mede werking verleende. Sergeant-majoor B. Vermeulen werd ge- horen op 11 September 1892. llij was een der veteranen van de Luchtvaart, waar hij op 17 Septeniher 1913 in opleiding kwam. Op 1 Juli 1933 was hij in genoemde rang verhoogd. Als mócanicien was hij hanpar- rhef bij de J.A.V.A. Ook hij was gehuwd en laat een weduwe met negen, nog zeer jonge kinderen, achter. Als inwoner van Soesterberg zat hij alhier in vele vereeni gen en commissies. Zoo was hij o. m. eeni- gen tijd waarnemend secretaris van de V. en A. V. Soesterberg en nam hij deel ln de huldigingscommissie voor de brandweer. Om zijn eenvoud en rechtschapenheid was hij door velen bemind. Geweldig groot is dan ook het modelijden met het zwaar be proefde huisgezin, - Op het hoofdgebouw van het vliegkarpp hirjg gistermiddag cle vlag halfstok. Er werd gisteren ook niet gevlogen dan alleen in verband met h£t voorgevallen ongeluk. Zoo was bij het vernemen der droevige mare de commandant direct per vliegtuig nanr de plaats des onheils vprtrokken. Gisteren worden, de stoffelijke overschot ten naar de rouwkamer op het Vliegkamp overgebracht, waarna do wacht werd op gesteld. De officieele lezing. Kaptein van Weerden Poelman was, al dus de N. R. Ct., met een escadrille van drie Fokkers C.V. uit Soesterberg vertrok ken om de gewone escadrille-oefeningen te houden Links in het escadrille zat met de 325 de eerste luitenant van Asch van Wijck met den opzichter derde klasse sergeant majoor Vermeulen als waarnemer Rechte van den commandant zat in de 304 ser geant-vlieger W. C. van Hardeveld, bij wien jhr. van Sminia als waarnemer fun geerde. Boven Lienden deed een vierde C. V., be stuurd door jhr. Sandberg, een aanval op den commandant van het escadrille, dat daarop met Immelmanns uiteenviel. De beide toestellen, die naast den comman dant hadden gevlogen, keerden zich daarna eveneens tegen den aanvaller en bij die manoeuvre moeten de toestellen tegen elkander zijn gebotst. Het eene is, vleugel lam, in een vrille omlaag gekomen, het an dere in een steilen duik. Vandaar dat het eene toestel zwaarder dan het andere be schadigd is. Allo vliegers hadden valscher men bij zich, maar geen van de vier heeft blijkbaar gelegenheid gevonden uit het toestel te springen. De commandant van het escadrille, kapi tein Van Weerden Poelman, heeft het on geluk niet zien gebeuren-, wel zijn waar nemer de luitenant Rozcndaal. Hoe snel het geval zich voltrokken heeft, kan afge leid worden uit het feit, dat kapitein Van Weerden Poelman de toestellen reeds op den grond zag liggen toen hij omkeek, na door zijn waarnemer gewaarschuwd te zijn. De Minister van Defensie heeft dadelijk na het vernemen van de ramp, welke he denochtend de Nederlandtïclie militaire luchtvaart hoeft 'getroffen, aan de nabe staanden van de slachtoffers zijn Innige deelneming in het tragische verlies be tuigd. Bij K.B. zijn met Ingang van 1 November 1933 benoemd: tot generaal-mojoor, commandant der He divisie de kolonel S. G. N. Nauta Pieter, commandant van de Ie Artillcriebrigade; bij den grooten staf, tot ritmeeeter de or donnans-officier van H.M. do Koningin, de eerste-luitenant Jhr. C. E. J. M. Vcrhcijen van dien staf; bij den generalen staf. tot luitenant-kolonel, de majoor C. P. Brückcl van dion stad, chef van den staf der Ille divisie; tot majoor, de kapiteins W F. K. Blschoff van Heemskerck en M. W. L. van Alphen, beiden van dien stai, onderscheidenlijk ad junct-chef van den staf der vesting Holland en lesraar bij de Hoogere Krijgsschool; bij het wapen der infanterie: bij don staf van dat wapen: tot generaal-mojoor, do kolonel I. H. Reynders van dien staf, inspecteur der in fanterie; tot luitenant-kolonel, de majoors W. M. F. E. P. de Jager en R Boomsma, onder scheidenlijk van h-.t regiment grenadiers, toegevoegd aan den commandant van de Brigade grenadiers en jagers (Ie Infanterie brigade) en van het 15e»regiment infanterie; tot kolonel, commandant van de Vile in fanteriebrigade,'de luitenant kolonel G. Da mes, van den generalen staf, chef van den staf der IIe divisie; tot luitenant-kolonel, bij den staf der IVe infanteriebrigade, de majoor H. F. Scharp van dien staf; onderscheidenlijk commandant van het 17o regiment infanteiie, van het 21e regi ment infanterie, van het 16o regiment in fanterie, van het 7e regiment infanterie en van het 2e regiment infanterie, de majoors M. J. J. Lavoo, J. A. Engeltjes, A. N. C. F. Keijzer, J. A. G. van Andoi en M. RuUcrs van der Loeff, respectievelijk van het 17e, het 21e, en het 16o regiment infanterie, het regiment wielrijders cn den staf der Ve in fanteriebrigade; tot majoor, ondt?rscheidonlijk bij het 21e regiment infanterie, het regiment wielrij ders, den 6taf der Ve infanteriebrigade, den staf der lie infanteriebrigade, de Lucht vaartafdeeling. het 15e regiment Infanterie en het 17e regiment infanterie, de kapiteins J. van Voorthuljson, H. G. van der Bijl, C. E. van WJjk. W. F Weber, F. A. van Heljet, II. H. Thoden van Velzen en J. Dwars, respectievelijk van het regiment jagers, ad judant van hot regiment wielrijders, het 13e regiment infanterie, hit 100 regiment infanterie, vlieger bij de luchtvaartafdee ling, van den generalen staf, toegevoegd aan den chef van den 6eneralen staf, en van den generalen staf, toegevoegd aan don commandant van het veldleger; bij het wapen der cavalerie: tot ritmeester, bij het 11 c regiment hu zaren, de eerste-luitenants J. L. Bruinier en A. D C. van der Voort van Zijp, onder scheidenlijk van het Ie en het He regiment huzaren; bij het wapen der artillerie: tot kolonel, commandant van de Ie ar tilleriebrigade de luitenant-kolonel W. F. SillGvis van den generalen staf, toegevoegd aan den chef van den generalen staf; tot majoor, onderscheidenlijk bij hit le regiment veldartillerie, het 6e regiment veldartillerie en de.i staf van de le artille riebrigade, de kapiteins A. F. J. M. Dros- saerts, D. M. Lucardio en V. E. Wilmar, onderscheidenlijk van het le regiment veld artillerie, het 2e regiment veldartillerie en van den generalen staf, toegevoegd aan don chef van den generalen staf; bij het wapen der Koninklijke Marechaus see, tot kapitein de ejrste-luitenants Jhr. G. A. Bowier van dat wapen; bij het dienstvak der militaire admi nistratie: tot luitenant-kolonel, do majoors H. W. C. van der Reijden cn K. Bouwens, beiden van dat dienstvak, onderscheidenlijk controleur der militaire administratie en werkzaam bij hot departement van Defensie; tot majoor de kapitein G. F. Hengevcld van dat dienstvak; bij den geneeskundigen dienst der land macht: tot generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, de dirigeerend-officier van gezondheid der eer ste klasse S. W. Praag van het persone»! van den geneeskundigen dienst der land macht; tot dlrlgeercnd-officier van gezondheid der eerste klasse de dirigeerend-officieren van -gezondheid der twoede klasse C. F. A. Beck en Dr. D. J. A. van Reekum, beidon vdn het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; tot dirigeerend-officier van gezondheid der twe?ie klasse de dirigeerend-officieren van gezondheid der derde klasse Dr. G. ten Doesschate, P. G. A. van Dijk en N. A. A. van de Reemer, allen van he* personeel van den geneeskundigen dienst der land macht; tot dirigeerend officier van 'gezondheid dor derde klasse, de officieren van gezond heid der eerste klasse klasso I)r. N. H. Ar- kema en C. van Luijt, beiden van het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht; bij hit reserve personeel der landmacht: bij het wapen der infanterie* le. tot reserve-luitenant-kolonel, onder scheidenlijk bij het 4e Regiment Infanterie, den staf der IIe Infanteriebrigade, den stof der IVe en dien der Ve Infanteriebrigade, de reserve-majoors, K. Brevet, II. M. W. L. van Bennekom, J. W-. Hulsbergen cn mr. J. Dijckmec6ter, respectievelijk van het 4e, hit 14e, het le en het 11e Regiment Infan terie; 2e. tot reserve-majoor, onderscheidenlijk bij het 22e regiment infanterie, do School- compagnio van den rnotorJicnst en het 19e Regiment infanterie, de rcscrvo-kopitelns H. C. E. van Ede van der Pals, G. J. J Wouters cn P. C Wilod Ve-3prtlle, respec tievelijk van het Regiment Grenadiers, de Schoolcompagnie van den motordienst en het 19e Regiment Infanten»; bij het wepen der cavalerie: le. tot reserve-majoor, onderscheidenlijk bij de schoolcompagnie van don motordlon6t en het Ie regiment huzaren, de reserve-rit meesters Jhr. H. II. J. M van do Poll cn J. Knel, respectievelijk van die Schoolcom pagnie en van dat regiment; 2e. tot reserve-ritmeester, bij hun tegen woordig regiment, de reserve-eersti-luite- nants R J E. Graaf Schimmelpenninck, F. II. A. H. Tielelis en Jhr. J. H. Gevers, on derscheidenlijk van het le, het lie en het Ie Regiment Huzaren; bij den geneeskundigen dienst der land macht: tot reservc-dirigecrend officier van ge zondheid der tweede klasse, de reserve-di rigecrond-officieren van gezondheid der derde klasse, S. de Walle, I Ilanneman, I. Zeehandelaar, E. C. Rijssel, J. H. Pameijcr, J. van der Kous, Dr W B-.ijerman en J. M. Buwalda, allen van hit personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; in hun rang en ouderdom van rang over geplaatst bij den generalen 6taf, de majoor A. H. Schimmel, van het Ge Regiment Veld artillerie, de kapitein H. C Berghuijs, ad judant van het 13e regiment infanterie en de ritmeester A. G. J. M. F. van der Kroon, van het He Regiment Huzaren; a.- eervol ontheven van 2«jn commando over de luchtvaartafdeeling: de luitenant- kolonel J J. van Santen, van den generalen staf, zulks ter nadere indeeling door den M'nister van Defensie; b. benoemd bij den generalen staf, tot commandant van do luchtvaartafdeillng, dc lult^-wt-kolonel P. W. Best, van den generalen staf, toegevoegd aan den chef van den gene. alen 6taf; belast met de waarneming van de functie Erkend Accountant. (Lid-van den Ned. Bond v. Accountante! Vraagt inlichtingen en tarieven. *1 WAT ETEN WIJ MORGEN* VOOR DE KOFFIETAFEL. Tomaten met garnalen en mayonnaise. 1 Bcrei ling: Wasch de tomaten en snijd er een kapjo af. Hol ze met een lepeltje uit. Wasch de garnalen, vermeng ze met wat mayonnaise en vul hiermede de tomaten. Maak den bo venkant van de tomaten af met mayonnai se, bestrooi met gehakte truffel. Zet de tomaten op een schotel, gegar neerd met fri68Che slablaadjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL. x Chateau-briands. j Slaboonen. Pommes frites. Scheepje van bananen. f Bereiding: 1 Gebruik hiervoor goede rijpe bananen, Snij uit de binnenste gebogen zijde van de bananenschil een reep van c.a. 1 c.M. breed te. Neem vervolgens de vrucht voorzichtig uit de schil. Snij ze in schijfjes, bestrooi ze met poedersuiker en besprenkel ze met wat marasquin. Laat het een half uurtje 6taan en vul er daarna de bananenschil mede. Plaats de scheepjes op een schotel en snij van het uitgesneden stukje schil twee roeii spanen. van commandant van de Vrijwillige land- 9tormkorpscn motordienst, vanrtuigendienst en luchtwachtdienst, de kapitein J. C. C. Nljland, van het 17e Roglment infanterie; overgeplaatst naar den 9taf van de bri gade Grenadiers en Jagers (Ie Infanterie brigade), de majoor H. C Honig, van het regiment Grenadiers, zulks met bestem ming voor do functie van majoor toege voegd aan den commandant van de Brigade Grenadiers en Jagers, (Ie Infmteri ibrigade). Door de overstelpende hoveelheid brief kaarten, die het N.C.C. ontving naar aanlei ding van de prijsvraag, is het niet mogelijk de loting der prijzen reeds Vrijdag 13 Octo ber te doen plaats hebben en daarom zal do datum der trekking aan de wensch van ve len om de goede oplossing te vernemen zoo spoedig mogelijk te voldoen, berichten wiV dat de oplossing als volgt luidt: 3 H; 7 E; G J; 5 I; 10 A; 8 B; 9 F; t C, 2 G, 4 D. Reeds thans maken wij bekend, dat het óns niet mogelijk zal zijn over de prijsvraag cn dus ook niet over de teekening der prij zen correspondentie te voeren. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDCR. De los-werkraan. dien de politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft aangehouden als verdacht van den moord in don Grooten IJoolder in den nacht van 27 September, is ter beschikking van de Justitie gesteld. Hij blijft bij zijn ontken- tcnis. De politie heeft echter verschillende aanwijzingen tegen hem. Zoo het feit. dat het meisje van den vermoorde, zij het dan ook weifelend, hem meent te herkennen; de omstandigheid, dat hij in den Grooten IJpolder ongunstig bekend staat, en er al een of meermalen diefstallen zijn gepleegd Verder een tegenspraak in zijn eigen ver klaringen. Zoo heeft hij gezegd, nooit in het liet bezit van een revolver te zijn geweest, lerwiji het tegendeel is komen vast te staan. Verder getuigt tegen hem het feit, dat het hem niet mogelijk is te zeggen, waar hij in den bewusten nacht vertoefd heeft. t STORMSLACHTOFFER. "i Onder een boom verplotterd. Dedemsvaart, 12 October. De na- jaarstorm van gistermiddag heeft alhier eon slachtoffer geèischt. Do 26-jarige M. Dam le Dedemsvaart begaf zich tijdens den razenden storm buiten haar woning op het moment dat een der groote eiken voor dc woning met wortel en al uit den grond werd gerukt. Zij werd door dezen boom in haar rug geraakt, viel on bleef liggen. Een geneeskundige constateerde een. beenbreuk en vermoedelijk een nierscheur. Gw teravond laat is de gelroffcno tenge volge van inwendige kneuzingen overleden. 463e STAATSLOTERIJ (Niet officieel! 5de klasse, 17de HJst Trekking van Vrijdag 13 October 1933 Hooge Prjjzen 3000.— J!S89 (premie) 400.— 20337 200.— 147P4 100.— 11434 13270 TrUzen van 70.— 1617 2102 2804 5177 5413 5746 5840 5920 5038 6290 6337 644. 6631 7201 8682 9453 9654 9777 10520 10865 116.7 13892 14671 15060 15731 17120 17291 18102 19582 Nieten 186 311 985 11/78 1244 1400 1997 2001 2040 2214 2385 2403 3832 3932 3966 4076 4077 4088 4373 4532 4753 5313 5381 5763 5767 5952 6803 7132 7353 7888 8010 8483 9033 9152 9561 IOL'17 1006S 10326 10424 11307 11552 12128 12399 12882 12947 13284 13829 13838 14275 14993 15287 15810 15S39 16253 1640: 15424 16614 17318 17407 18506 18739 18764 19086 19917 20609 20856 Verbetering: 5e klas 16e UJst 5422 mz. 5424.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 10