AMERSFOORTSCH DAGBLAD ELK PAK SUNLIGHT ZEEP 18 PRACTISCHE ROESTVRIJE WASCHKNIJPERS CADEAU! NEEM DUS WAT SUNLIGHT IN VOORRAAD; WASCH KNIJPERS KOMEN AL- en FEUILLETON Haar Avonturier Vrijdag 13 October 1933 32e Jaargang No. 90 TWEEDE BLAD GEEN GECENTRALISEERDE DESTRUCTIE Werktijd der bakkers ZOOLANG DE VOOR RAAD STREKT GEEFT UW WINKE LIER AAN ALLE HUISVROUWEN N DE PROVINCIE UTRECHT BIJ AANKOOP VAN LIMBURG IS BELEEDIGD Adres over een uiting van een magistraat TWEEDE KAMER De Kamer verwerpt het ontwerp met 50 tegen 19 stemmen Z. h. st is besloten de toelating van het nieuw benoemde lid, den heer W. C. Wen delaar (vacature-Knottenbelt), die na ie vereischie eeden te hebben afgelegd, zitting neemt. De heer Kupers vraagt verlof om den minister van sociale zakpn te interpellee- ren over diens besluit inzake werkloozun steun Hierover zal morgen worden besliet Verschillende conclusion op adressen ■worden z. h s. vastgesteld. Ken voorstel Duys om aan te houden de conclusie op een adres van .lohan en Jucques Broersma. aan nemers te Bergen (N-H.). wordt verworpen met 70 tegen 9 stemmen, den heer Duys, de communisten, de hoeren Westerman, Ebels, Vervoorn. Sneevliet en Ketelaar. Zonder debat tn z. h. s. worden aange nomen de wetsontwerpen belre^ffenie con tingenteering van roggebloem en roggemeel en van metaaldraadgloeila npen, betref fende goedkeuring van het verdrag van belasting heffen van vreemde motorrijtui gen, tot wijziging der waterstaatswet 1900 en tot tijdelijke beperking der vrijheid van opsporen van deflstoffen door boringen. Bij het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting 1933 be toogt mej. Groenpvvejt (s d.) dat er over de bezuiniging bij de keuringsdiensten niet voldoende overleg is gepleegd met het per soneel. De heer van den Heuvel (a.r) ont kent het nut van centralisatie der destruc- toren. De heer Van der Sluis (s d.) betoogt dat voor de destructie de voorkeur moet worden gegeven aan de thermochemische fabrieken. De heer van Voorst tot Voorst (r.k.) betodgt eveneens dat de nieuwe cen tralisatie overbodig zou zijn. In gelijken geest spreekt de heer S c h i I t h u i s (v. d.) De heer Wester man (nat. herstel) acht de argumenten voor het voorstel even weinig talrijk als overtuigend De heer K ter Laan- (s.d.) acht het voorstel thans niet meer noodig. De heer Lovink (c.h.) acht het voorstel overbodig. De heer L. de Visser (comm.) )betoogt dat in geen geval op de keuringsdiensten mag worden bezuinigd. De heer Roestam Effendi (comm.) bestrijdt eveneons het voorstel in zake het destructie-edrijf, evenals de heer Boon (lib.). De heer Bakker (c.h.) verdedigt het voorstel wegens het reeds verrichte goede werk van de chemo-thermische fabrieken De heer Vervoorn (platt. bond) acht een destructor te Woerden overbodig. De minister van Sociale Zaken zegt dat bezuiniging op de keuringsdien sten noodzakelijk is en dat de riieuwo re geling 1 Januari a.s. in werking moet tre den. De regeering acht een gecentraliseerde destructie technisch, economisch en hy giënisch verre te verkiezen boven een ge decentraliseerd bedrijf. Het artikel van het wetsontwerp be treffende het destructorbedrijf wordt ver Amersfoort. 19 October, ,,'t Boom pje." Verkooplng van de pcrceelen Arn- hemscheweg 9(5, Alb. Cuypstraat 1, Groen markt 10, Fapenhofstede 2, Bloemendal schestraat 14 en Rozemarijnsteeg 8 en 10 Baarn. 25 October. Villa KmmalaaQ 1. Verkooping van een gedeeltelijke inboe del. 10 uur v.m. I October. Hotel Groeneveld. Verkooping van de Boerenhofstede „de Katoenbaai." worpen met 50 tegen 19 stemmen (gemeng de stemming) Het wetsontwerp wordt overigens z. h. st. aangenomen. Bij het wetsontwerp in zake wijziging van de wet op de Rechterlijke Organisatie c.a., maakt mej. Katz (c.h.) eenige criti- scho opmerkingen, welke de minister van justitie, de lieer van S c li a i k, beant woordt Het wordt z. h. st. aangenomen. Aan de orde is een wetsontwerp tot wij ziging van de Arbeidswet betreffende ar beid in .broodbakkerijen (mogelijkheid van vervroeging van den arbeid). De heer Schaper (s.d.) ucht het een stap in de verkeerde richting. De heer S m e e n k (a.r.) zegt dat de techniek van liet bedrijf om vervroeging van den arbeid vraagt De minister zie de kwestie der liotèlbakkeiijen nog eens onder de pogen. De heer Kuiper (r.k. zegt dat vermin derd brood verb ruik in hoofdzaak gevolg is van verminderd consumptievormogen. Mej. Katz (c.li.) bepleit maatregelen, waardoor het verkrijgen van versch brood aan het ontbijt mogelijk wordt. De lieer Sneevliet (rev. soc.) ziet in het ontwerp een stuk destructie onzer so ciale wetgeving. Minister Slote maker de Druïne betoogt, dat dit wetsontwerp niet beteekent een terugtreden in «de richting van nacht arbeid. Het versche cadetje beteekent een gevaar voor vervroeging van den arbeid. Vermindering- van broodverbruik ont stond toen het den arbeider goed ging en deze weer vleesch gebruikte. Morgen stemming over het ontwerp. De vergadering wordt verdaagd tot mor gen één uur. VERDRONKEN. Dieren, 12 October Hedenmorgen was P. de Gauw uit Arnhem met drie andere personen aan het visschun in de IJsel te De Steeg Hij is toen zonder dat een der anderen het. bemerkte, waarschijnlijk van den kop van de pier af, voorover in de IJsel gevallen en verdronken. HET LUCHTVERKEER OP „SCHIPHOL". Enorme stijging van passagiers- zoowel als van goederenvervoer. Het passagiersvervoer op de luchtlijnen van de Gemeente Luchthaven „Schiphol" bedroeg gedurende de eerste drie kwartalen van 1933 niet minder dan 25.166 tegenover 15.045 in hetzelfde tijdvak van 1932. Een stij ging dus van ruim 67 Onder deze cijfers waren voor 1933: 6830 en voor 1932: 4236 tran6ito-pa6sagiers begre pen. Ook het goederenverkeer beweegt zich in een sterk stijgende lijn. Bedroeg dit vervoer] (postvervoer inbegrepen) in de eerste drie 'kwartalen van 1932: 734 600 K.G., in dezelf de periode van 1933 werd een hoeveelheid van 1.106.000 K.G. bereikt. Hier is de ver meerdering dus niet minder clan ruim 50 De hoeveelheid transito-góederen, hieron der begrepen, bedroeg voor 1932: 149.200 K.G. en voor 1933 212.500 K.G Het luchtverkeer gaei d> nog steeds crescendo! liet mes bij den Limburger een 1 natuurlijk verlengstuk van zijn hand Het Directorium van de Limburgsche Liga verzoekt ons publicatie van het volgende schrijven aan den Minister van Koloniën: Excellentie, Het Directorium der Limburgsche Liga, gevestigd te Maastricht, verneemt via zijn Correspondentschap te Batavia, dat den 20 September 1933 voor het Hoog-Militair Ge rechtshof aldaar in hooger beroep is behan deld de strafzaak legpii do fuseliers .1. Boel, H. H Janssen, W. J. Paffen en Ch. Noten boom. verdacht van het plegen van feite lijke insubordinatie. De Advocaat-Fiscaal Mr. Marcella heeft, blijKcns door het Directorium ingewonnen inlichtingen, zich in zijn requisitoir o.a. als volgt uitgelaten: „Het prikken met een mes door ver dachte H. J. acht ik niet zoo ernstig. De toegebrachte wondjes waren onbeleeke- nend en daarbij moet niet worden ver geten dat voor een Limburger een mes feitelijk niet meer is dan een natuurlijk verlengstuk van zijn hand". Het Directorium betreurt deze laatste uitdrukking ten zeerste, temeer wijl zij ae- bezigd werd door een vertegenwoordiger van het Openbaar Gezag vanaf een offi cieels plaats. Het Directorium acht de ge wraakte uitdrukking uitermate krenkend voor het half millioen Limburgers, die in. het verleden meermalen bewezen niet al leen trouwe Nederlanders, maar ook goede soldaten te zijn. liet Directorium vertrouwt, dat uwe Ex cellentie de noodige stappen zal willen doen, teneinde dergelijke voor het Limburg sche Volk krenkende uitingen, in de toe komst te voorkomen. OPLEVING IN DE TEXTIELINDUSTRIE? Werk bij de Kon. Stoomweveiij Almelo, 12 Oct. De Direclh van de Ko ninklijke Stoomweverij te Nijverdai wier kantoren gevestigd zijn te Almel hooft aan het gemeentebistuur van Hellondnorn doen weten, dat het personeel, hetwelk thans om de andere week werkt, weer elke week zal kunnen werken, tot ten minste t April 1934 toe. De directie dee't daarbij mede, dat de fabriek met ver,iès zal moeten werken, ondanks de toename van orders en vraagt als contra-prestatie van de gemeente en tot steun aan do industrie afschaffing der zakelijke bedrijfsbelasting. Onder deze voorwaarden kan zij do bovengenoemde aanbijding garandeeren. Hedenmiddag heeft de gemeenteraad over dit voorstel vergaderd en bedoelde belas ting afgeschaft. De tijding, dat het bedrijf der K.S.W., dat ondanks d:- malaise nog met 500 heeft gewerkt, weer op volle kracht zal arbeiden, is in de gemeente met groote blijdschap ontvangen. Heb een sterken wil. zet dien om in da den. oefen U in het leven. Een episode uil den Dertigjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. „Ik heb je verteld", verweerde Saxon zich, „hoe ik in dienst ben gekomen van Wallen- stein. Bij hem doorliep ik de hoogere krijgs school. Hij is een der grootste veldheeren, die de wereld ooit heeft gekend. Hij is de grondlegger der nieuwe krijgskunst. Hij maakte de artillerie tot hoofd wapen, voerde gelijke kleeding in, orde en regelmaat, ver beterde alles tot zelfs don trommelslag. Hij onderhield het leger op eigen kosten, zonder loon van den keizer van Oostenrijk. Natuur lijk hief hij hooge contributies van de bezet te landen, maar nooit stond hij moord of plundering toe; plunderaars werden met den dood gestraft. Officieren en soldaten werden goed betaald. Dappere daden ruim bploond bij de soldaten met goud; bij de officieren met kostbare ketens, adel, soms een ridder goed. Maar de grootste belooning van ons al lemaal was een klap op den schouder van den bevelhebber." „Goed, me ar bij vocht tegen Je geloof'. „Voor de keizerstroon van Ferdinand van Oostenrijk, tegen de keurvorsten, om de macht, minder om hef geloof, ofschoon het moeilijk te scheiden is. Maar wij zijn krijgs lieden, geen pastoors of dominé's. Wallen- stein zelf is van protestantsche afkomst en liet ieder zijn overtuiging. Trouwens, in dc laatste jaren heb ik me niet veel om het ge loof bekommerd'. „Wallenstein heeft verleden jaar reeds zijn ontslag gekregen", bracht zij in het midden. „En nu is graaf Tilly generalissimus en in zijn vaandels staat het devies geschreven Voor Kerk en Rijk. Hij is een fanatiek strij der voor het geloof. Hij en zijn generaals Von Pappenheim, Von Mansfeldt. Cronsfeld, Von Molstein en de anderen. Daarom hebben ze Maagdenburg veroverd, dc protestantsche stad". „En omdat men de zijde van Gustaaf Adolf had gekozen". Saxon was blij, dat deze gesprekken haar geest afleidden van de verschrikkelijke ta- freelen, die ze had aanschouwd. Eensklaps veranderde zij dc richting van het gesprek. „Maar waarom werd je Wallenstein's spion? Een spion, die mcnschen verraadt voor geld". „Voor geld?" vroeg hij verwonderd. „Mcn schen verraden voor geld? Marion, dat heb ik nooit gedaan". Het was hem, nu ze in het duister zaten, of hij veel vrijer kon spreken en veel ver trouwelijker. „Als vriend won ik inlichtingen voor hem in ,over den loop van den strijd; daarin was niets minderwaardigs". „F.n zou je niet aan de zijde van Gustaaf Adolf willen strijden?" vroeg ze. „Je zoudt een groote hulp zijn voor de goede zaak". „De goede zaak", lachte Saxon schamper. „Ieder vecht voor zijn goede zaak. Ieder vecht in naam van zijn God. Ik heb er van avond over zitten denken. Voor Tilly zal ik zeker geen vinger uitsteken. En dc koning van Zweden liet, ondanks zijn koninklijk woord, den vijand de gelegenheid om de 6tad te plunderen. Hij wil het protestant sche Duitschland redden. Hij is een groot veldheer. Maar waarom liet hij uw stad in den steek. Strategische redenen; niet in den rug gedekt, een voorzichtig generaal, maar een woord is een woord en hij had zijn ccre- woord gegeven". „Dat is mij ook onbegrijpelijk. Misschien dacht hij, dat de stad het langer zou kunnen uithouden". „Maar waarom vraag je me dat?" Ze zuchtte. Ze had hem zoo gaarne een antwoord gegeven, maar ze kon, ze mocht niet. Zij bekende zich eerlijk, dat ze veel belang begon te stellen in haar avonturier, zooals ze hem in gedachten noemde. Haar avonturier, aan wien ze haar leven en veel 'meer te danken had. Eigenlijk was zij: zijn oorlogsbuit, en hij bleek: haar redder. Geen vrouw had een dapperder ridder dan zij. In het Oosten werd een lichte streep zicht baar. „En nu", sprak Saxon. „zullen wc verder gaan, als dc prinses het beveelt". Ze stonden op en liepen langzaam voort. Saxon spiedend en loerend als een vos, die bij het eerste ochtendgloren uitgaat op buit. Dc lucht was één mengeling van rijke kleu ren, geel-goud. oranje en rood Het was een schitterend mooie morgen. Ze stapten nu flink langs den boschweg; de vogels sjilpten vroolijk en zongen in de bladeren hun hoog ste lied Een nieuwe dag was begonnen: de derde dag. HOOFDSTUK XII Zeven malen klonk de roep van den koe koek in den vroegen morgen door liet ge boomte en na korten tijd nog zeven malen. Toen de koekoek voor dc derde maal ze ven keer geroepen had, kwam een groote wolfshond aanrennen. Met een groote snel heid brak hij door het struikgewas en vloog op Saxon toe. „Zoo Wolf, kalm, kalm, ja hier is dc haas en hoe is het rnet jou, kerel?" en hli aaide den hond over den kop. Toen eerst keek de hond naar Marion. Maar Saxon sprak: „Ja zeker, een vriend. Wolf" en deze ging naar haar toe, besnuffelde haar en liet zich goed gunstig even den kop streelen om dan met een sprong weer op zijn meester toe te vlie gen. Daarna boorde men de hoeven van een paard op het pad. Het bleef even staan voor het struikgewas, drong cr doorheen Een groote, zware hengst legde zijn kop op den schouder van zijn meester, die hem zacht op den hals klopte. „Dit is Ralder", zei Sa xon. Dan klonken forsche voetstappen van een rnan op don weg. Een breede, groote ge stalte, gekleed in geel leeren wambuis, dito broek en hooge gele laarzen, een krachtig verweerd gelaat, groote, witte snor en een paar grijze, heldere oogen, die blijmoedig do wereld inkeken, trad te voorschijn. I-Iij liep met uitgestoken hand naar Saxon, die hem dadelijk tegemoet trad, en keek hem ver baasd aan. „Ja", zei Saxon glimlachend. „Je kapitein is een Waalsche hopman geworden", met een lichte klemtoon op kapitein. Hij reikte hem de rechterhand. Dc ander greep die. lei hom de linker op den schou der en sprak: „Welkom, van harte welkom, kapitein". „Blij je weer te zien, Mclchior. „Dit is Melchior" wendde hij zich tot Marion. „En dit freule Marion, een verderen naarn moet je niet vragen, Melchior'. Marion gaf den krijgsman hartelijk de hand. „Kapitein Saxon heeft me al over u ge sproken", zei ze. Dc wachtmeester boog en antwoordde: „Een vriendin van mijn meester kan steeds over mij beschikken. Mijn meester is zeer zorgvuldig „We zijn samen uit Maagdenburg geko men", viel Saxon hem vlug in 'le rede „Het is de avontuurlijkste tocht van mijn leven geweest, maar nq^moetcn we eprst overleg gen, wat ons te doen staat Ik heb mijn woord gegeven freule Marion naar het Zweedsche kamp te brengen. Is hier alles veilig, Melchior?" vroeg hij. „Zeker, kapitein, anders zou ik Wolf en Balder niet hebben losgelaten. Toen Wolf den koekoek hoorde roepen was hij niet to houden en Balder evenmin. In dc herberg komen natuurlijk allerlei vreemde gasten. Het beste zal zijn dat we de freule vergeef mij de uitdrukking freule achterbaks houden of vermommen". „Een paar dagen rust zal voor ons geen weelde zijn", meende Saxnn. „Ik geloof, dat ik in twee dagen geen drie uren geslapen heb. Twee dagen, het lukt een jaar. En nu voel ik eerst, hoe vermoeid ik ben" „Geen wonder, ik ben als geradbraakt", zuchtte Marion. „Je krijgt nt eindelijk het bed, dat ik je beloofd heb", (Wordt vervolgd-ï /N

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5