Heffing van een omzetbelasting v: DIAMANT Vrijdag 13 October 1933 32 e Jaargang No. 90 De wet. zooals die in de naaste toekomst zal gelden Bak- en Braadvet DEDELFTSCHE KERKRAMEA VERHOGGING GEVRAAGD DER STEUNN0RMEN "'"TIjD* VE'L' DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN door MR. D. SIMONS Id het vorige artikel bespraken wij de grondslagen van de belasting. Hier ver volgen wij met do wijze, waarop de belas ting zal worden geheven. De wijze van heffing. Het zijn vooral de artikelen, waarin de wijze van heffing is geregeld, die do wet reeds thans den naam hebben verschaft bij zonder ingewikkeld te zijn. Inderdaad is de regeling niet eenvoudig, wij zullen trachten haar zoo duidelijk mogelijk uiteen te zetten Wij beginnen in herinnering te brengen, dat de heffing bedoeld is als een belasting op het gebruik, die op den gebruiker, niet op den producent moet drukken. Het beste zou dit kunnen worden bereikt, wanneer de fiscus de belasting van de consumenten inde: iedere burger zou dan van zijn aan- koopen aanteekening, moeten houden en over het bedrag daarvan aan den fiscus be lasting betalen. Men begrijpt, dat dit prac- tisch ondoenlijk zou zijn, zoowel om den last, dien de heffing het publiek zou be zorgen, als wegens de onvoldoende contróle- mogelijkhcid voor den fiscus. Derhalve moet een ander systeem wor den gevolgd. Het dichtst bij het vooraf gaande ligt het stolsel, waarbij de fiscus de belasting niet bij den gebruiker, doch bij den leverancier int. Aangenomen, dat de gebruiker tenslotte de belasting betaalt treedt de leverancier dan feitelijk op als een sub-ontvanger der belastingen: hij vol doet de belasting, doch krijgt deze tegelijk niet de betaling van den koopprijs van den gebruiker terug. Dit stelsel is voor den fiscus wel veel eonvoudiger dan het vorige, omdat hij nu niet met de groote massa van de gebruikers - te doen heeft, maar met hen, die het publiek de goederen leveren, do kleinere groep van de détaillisten. Deze groep Is op zich zelf gezien echter ook nog zeer groot en de wetgever heeft daarom in hoofdzaak een systeem gekozen, waarbij de belasting nog een of meer étappes verder terug wordt ge- ind, namelijk bij do levering van de goede ren door den producent aan den handel. In een ge var, ^waarin tusschen producent en consulent twee schakels, die van den groothandel on den kleinhandel liggen, be hoort de werking van dit stelsel dus als volgt te zijn: de producent betaalt aan den fiscus do belasting; hij brengt deze aan den - groothandelaar, die van hem koopt, in re kening, dezo verhoogt daarmede den prijs, dien hij van den kleinhandel vraagt, en de détaillisc laat tenslotte door een prijsopslag de belasting op den gebruiker drukken. De betaling. Do betaling vindt plaats door middel van belastingzegels, die op een factuur moeten worden geplakt- De fabrikant is namelijk verplicht aan den kooper een factuur uit te reiken, die de dagteekening van do leve ring, namen en woonplaatsen van fabri kant en kooper, aard en hoeveelheid van de goederen en den verkoopprijs moet be vatten. Hij moet een dubbel van de uitge reikte factuur bewaren en deze in een daar voor bestemd register inschrijven, tenzij hij van den Minister van Financien toestem ming heeft verkregen om in plaats daarvan te kunnen volstaan met het houden van aanteekening van de afgegeven facturen. Aan den kooper moet de fabrikant de be lasting in rekening brengen. Dezo is gehou den haar tegelijk mot den koopprijs aan den fabrikant te voldoen. Een afspraak, die hiermede strijdig is, bijvoorbeeld dat de kooper de belasting in het geheel niet of 6lechts voor de helft terugbetaalt, 16 nietig. De kooper is trouwens ook tegenover den fiscus vuor de belasting mede aansprake lijk, voorzoovcr h'j niet kan aantooncn haar te hebben betaald. In het algemeen zal dunkt ons de voldoe ning aan de hier geschetste verplichtingen aan de fabrikanten weinig moeite veroor zaken. Wij denken hier speciaal aan de eigenlijke fabrikanten, in wier administra tie het gebruikelijk is bij leveringen fac turen af to geven en hiervan afschriften te bewaren. De wet ten opzichte van recht- sireckscho levering aan den con sument. Echter komen ook leveringen niet aan den handel, maar rechtstreeks aan do con sumenten voor en daarbij is het veel min- der de gewoonte facturen af te geven. Wij "kunnen ons hierbij voornamelijk twee soor ten van gevallen denken. Van do eerste ie een voorbeeld het geval van een schoenfa brikant, die zijn producten in eigen win kels aan het publiek verkoopt. Toepassing van het systeem der zegelsplakkerij op fac turen iou dezen handelsman in zijn winkel verkoop in tweeërlei opzicht handicappen Hij zou bij een winkelier, die zijn goederen niet zelf vervaardigt, doch ze bij fabrikan ten insiaat, acnterstaan, omdat hij den rompslomp van de facturenafgifte en het zegel6plakken zou hebben, die de zelfstan dige winkelier mist. Want deze heeft de belasting reeds aan zijn fabrikant voldaan en heeft baar in een opslag op den détail- prijs verwerkt. Maar bovendien zou de be lasting over den délailprljs moeten worden berekend, terwijl dc zelfstandige winkelier haar over den engrosprijs heeft betaald en op zijn klanten du6 minder heeft te verha len Fabrikanten tevens handelaren. In de wet is dit geval voorzien en daar voor een regeling getroffen. Aan fabrikan ten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, kan worden toegestaan, dat de ovordracht van goederen uit de fabrieks- afdeeling naar de handelsafdeeling wordt beschouwd als een belaste levering. Bij de leveringen aan de klanten behoeven dan dus geen gezegelde facturen te worden af gegeven. Rechtstreeksche levering aan consumen ten is normaal bij bedrijven van slagers, bakkers enz. en bij ga6- en electriciteitsbe- drijven. De wet heeft ook voor deze „fabri kanten" den omslag van de gezegelde fac turen willen vermijden. De belasting, over de leveringen verschuldigd, zal ieder kwar taal bij aanslag van den inspecteur der ac cijnzen worden vastgesteld. De fabrikant heeft daarvoor een aangifte te doen. Wie bezwaren heeft tegen een aanslag, kan in beroep komen bij den directeur der invoer rechten en accijnzen en van zijn beslissing bij de Tariefcommissie. Dit aanslag6telsel kan op verzoek van een fabrikant ook worden uitgebreid over zijn leveringen aan den handel. Hij moet dan echter wel daarvoor facturen uitrei ken, al blijven deze natuurlijk ongezegeld. Door middel van een aanslag wordt even eens de belasting vastgescteld voor het eigengebruik van de fabrikanten. Geen bis In Idem. Nog één punt hebben wij te bespreken. In het voriee artikel vermeldden wij als be ginsel van do wet de goederen eenmaal te belasten op den weg van den producent naar den gebruiker. Wanneer nu de belas ting zoworden geheven zoowel over de levering van de grondstoffen aan den fa brikant als over de levering van de daaruit vorvaardigde goederen door den fabrikant aan den handel, zouden deze goederen In wez'en dubbel zwaar worden getroffen. De wet tracht dit op verschillende manieren te vermijden. Er is een vrijs tellings! ijst (ta bel B. II). een andere dan wij tevoren reeds noemden, die allerlei grondstoffen voor de productie bevat, zooals hout, leer, meel, na tuursteen. metalen, en ook enkele hulp stoffen als looistoffen en de bij amendement in de tabel gekomen electrische energie voor industrieclc en landbouwdoeleinden. Deze lijst kan voorts door de. Kroon worden aangevuld. Een tweede middel om dubbele belasting te voorkomen is, dat een fabrikant vergun ning kan krijgon om grond- en hulpstoffon voor de productie, waaronder brandstof en verpakkingsmiddelen begrepen zijn, in te slaan zonder dat daarvoor belasting moet worden betaald. Wie een dergelijke vergun ning heeft, moet aan bepaalde administra tieve eischen voldoen. Tenslotte bepaalt de wet nog, dat aan fa brikanten de door hen over grond- en hulp stoffen betaalde belasting kan worden te- ruggegeveu. De vermoedelijke werking der wet Ons overzicht van den inhoud der wet hebben wij hiermede beëindigd. Wij willen besluiten met een enkel woord over de wer king, die de belasting naar onze meeuing op het bedrijfsleven zal hebben. Indien do belasting ten laste van de ge bruikers zal worden gebracht, zooals de bedoeling van den wetgever is, zal dit in veel gevallen prijsverhooging beteekencn. Bijna iedere prijsverhooging heeft de strek king het gebruik te doen dalen en dus ook den omzet van de producenten en den han del. Een producent of handelaar, die dit wil vermijden, zal de belasting door een prij6vorIaging voor zijn rekening moeten nemen, zoodat dan de belasting op hem en niet op den consument drukt. Geen wetsbepaling kan dit voorkomen. Er is echter één omstandigheid in het eco nomische leven zelf, die naar het ons voor komt in dit geval gun6tig zal worden. Het is de sterke val het prijspeil in de laatste jaren, die op 6ommige punten nog niet schijnt te zijn geëindigd. De verhooging van de prijzen met de belasting zal daardoor gemakkelijker door de consumenten te dra gen zijn en door hen hcelemaal niet worden bemerkt, wanneer zij mocht worden ge compenseerd met een andere toegepaste verlaging van den prijs. Laten wij daarom hopen, dat de gevolgen voor bet bedrijfs leven beperkt zullen blijven tot zijn mede werking aan de inning van de door dc ge bruikers op te brengen belasting. Ook voor deze is de belasting natuurlijk niet aange naam, dat is een belasting wel nimmer. Maar het is nu eenmaal beter, dat dc over heid haar deel neemt van de vruchten van het economische leven dan uit de wortel6 daarvan het sap aftapt, dat voor den groei van de vruchten onontbeerlijk is. Wilt U Uw stamppot smakelijk en voedzaam maken, gebruikt dan: het fijnere vet 45 cent per pond MINISTER COUJN HERSTELtt 's G r a v e n h a g e, 12 Oct. De voorzitter van den ministerraad, dr. H. Colijn, die sedert zijn terugkomst in ons land uit Ber lijn door een lichte ongesteldheid verhin derd was, zijn werkzaamheden ten depar temen te te verrichten, le thans weer In zoo verre hersteld, dat hij de vergadering van de Tweede Kamer hedenmiddag heeft kun nen bijwonen Prinses Juliana sfelt een ge brandschilderd raam beschikbaar Oranje's dank voor de sympathie des volks De Commlssl.e voor de gebrandschilderde ramen der Nieuwe Kerk te Delft ontving de heugelijke tijding, dat H K.H. Prinses Juliana heeft besloten een gebrandschil derd raam beschikbaar te stellen voor het koor der Nieuwe Kerk te Delft. Daarbij heeft H.K.H den wensch uitgesproken, dat dit raam uitdrukking zou geven aan de «rkentelijkheid van het Huis van Oranje voor de vele blijken van sympathie van de ziide van het N'ederlandsche Volk onder vonden. Dit Koninklijk blijk van belangstelling in de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft wordt door do commissie op den hnoasten prijs gesteld. Do Commissie, die met groote vreugde kennis nam van het initiatief van de echt irenoote van Delft's burgemeester om na mens de vrouwen van Nederland een raam aan te bieden, is er van overtuigd. dat dit vorstelijk voorgaan machtig zal bijdragen om de plannon van mevrouw van Baren te doen slagen HANDEL IN VERVALSCKTE SANATOGEN Rollerdamsch drogist ge arresteerd. Dezer dagen maakten \flj melding van een uitgebreiden handel in vorvalschte sa natogen. Thans is het do Rotterdamsche recherche in samenwerking met de politie te Amsterdam gelukt den onbekenden handelaar en fabrikant op te sporen. Het is de drogist J. H. uit de Zomerhofstraat te Rotterdam, die bij het verhoor oen vol ledige bekentenis heeft afgelegd. De aan wezige grondstoffen en etiketten werden in beslag genomen, terwijl ook een lijst werd gevonden van winkeliers uit alle deelen van het land. aan wie dc vervalsch to sanatogen geleverd was. EEN RIJKE VISCHVANGST. Verleden week vischten eenige beroeps visschcrs, dc gebroeders K., in de Morra bi» Koudum, met den vischzegcn. Zij hadden het geluk e.. eersten dag in één trek pl.m. 000 pond visch te bemachti gen, w.o. ongeveer 500 pond blei cn brasem. Voorts karpers, snoekbaarzen en snoeken. Den tweeden dag vingen ze in één trek weer ruim 500 pond visch, w.o. baarzen van 3 k 4 pond zwaar en een aantal snoeken van 12 tot 20 pond zwaar. Wel een bewijs van den vischrijkdom in do nzuidwesthoek van Friesland, maar ook een bewijs Jat de hengelaars niet ten on rechte de visscherij met den zegen een moordpartij noemen, aldus de Standaard. CAFÉBRAND TE NOORDWIJKERHOUT. Eewoner uit de eerste ver dieping gesprongen. N o o r d w ij k e r h o u t, 12 October. He dennacht is brand uitgebroken in café Cen traal bewoond door den heer M. J. P. Het perceel brandde geheel uit. De brandweer was spoedig ter plaatse. De naast gelegen winkel was reeds aan het branden, doch de brandweer heeft het perceel nog weten te behouden. De eigenaar is uit de eerste verdieping gesprongen en later in bewusteloozen toe stand naa^ het krankzinnigengesticht overgebracht, daar hij teekenen van krank zinnigheid vertoonde. DOOR EEN PAARD DOOD GETRAPT. Marrum, 12 October. Hedenmorgen is de 71-jarlgc landbouwer J. S. van der Vel de, toen hij een paard voor een bietenkar wilde spannen, door dit paard zoodanig in de hartstreek getrapt, dat hij oogenblikke- •Ujk werd gedood Minister sjibsidieere slechts gemeenten met 8 als stcunminimum N.V.V.-adres aan de regeering Het bestuur van het N.V.V. beeft naar Het Volk meldt zich met het oog op den langen duur der crisi6 tot den minister van Sociale Zaken gewend cn dezen er op ge wezen, dat een 6teeds grooter aantal gezin nen van werklooze arbeiders in voortdu rend ernstiger moeilijkheden komen. De oorzaak daarvan ligt mede in het feit, dat de regeering voor een aantal gemeenten haar goedkeuring aan deze lage steunbe dragen heeft verleend cn daarnaast voor een aantal gemeenten, ondanks het feit, dat de gemeenteraden op hoogero steunnorm aandrongen, deze norm op f 7 voor man en vrouw heeft vastgesteld, eventueel ver hoogd met 50 of 75 ets. per kind. Daardoor moeten in ons land duizenden gezinnen rondKomcn van een inkomen van f 6 tot f 7 per week of van f 7 A f 8.50, wanneer er een paar kinderen zijn. Dubbel-uitgetrok- kenen en ongeorganiseerden ontvangen nog minder. Het N.V.V.-bcstuur dringt er daarom met kracht bij den minister op aan, tegen dpze lage 6teunnorm bezwaar te maken en er bij de gemeentebesturen op aan te dringen de uitkeeringen te verhoogen. Naar de meening van het N.V.V.-beetuur is het noodig, dat de minister bepaalt, dat slechts die gemeenten subsidie voor de kos ten der steunregeling zullen ontvangen, welke hebben bepaald, dat do minimum- slcuiinorm voor een gezin van man en vrouw f 8 per week zal bedragen en dat het bedrag voor elk gezinslid meer dan twee, ten minste f 1 per week dient te zijn. Ten olndo doze verhooging van de steun norm effect te doen 6orteercn wordt ver zocht, mede in verband met de verlaagde loonen, die in vele gevallen feitelijk geen basis meer kunnen zijn voor het vaststellen van de 6teunnorm, de percentages, genoemd in art 8 dor steunregelingen van 65 resp. 70 te verhoogen tot 85 resp. 00. Het N.V.V. heeft bovendien den minister verzocht in do werkverschaffingen, in ver band met het a.s. winterseizoen, weer tijdig z.g. vorst- en lichtverletregelingen in het leven to roepen, alsmede regeling voor af standsvergoeding, welke zich aanpast met do moeilijkheden in den winter. Voorts Is verzocht ook dezen winter wederom een brandstoffentoeslag van f 1 per week te verstrekken aan gehuwde en ongehuwde kostwinners, zoowel zij, die Jn een steun regeling zijn opgenomen, al6 zij. die in een werkverschaffing zijn te werk gesteld. Ten slotte wordt den minister verzocht, voor plaatsing in de werkverschaffing en steunregeling ook op to nemen alle werk looze arbeiders, dus ook hen, die niet af komstig zijn uit z.g. crisisbodnjven. VLEESCHDESTRUCTOR IN HET WESTEN DES LANDS. „Gekro" te Overschie adresseert nogmaals aan de Tweede Ka mer. In verhand met het feit, dat heden in de Tweede Kamer in behandeling zal komen het wetsontwerp tot het verleencn van een voorschot aan de N.V. Ned. Thermo-Chemi sche Fabrieken tot een bedrag van ruim één milliocn gulden, heeft dc directie van het Destructiebedrijf te Oversein'» NV. „Gekro" nogmaals een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin wordt betoogd, dat de destructor te Woerden volkomen overbodig is. Dit schrijven ging vergezeld van enkele tevredenheidsbetuigingovi van directeuren van gemeentelijke slachthuizen, over de wijze waarp do N.V. „Gekro" to Overschie sedert geruimen tijd w«rkt. BRUTALE INBRAAK TE ALKMAAR. Uit brandkast 655 ver mist Almaar, 12 Oct. Vannacht Is op bru tale wijze ingebroken in het kantoor van Steeman9' kolenhandel aan, den Heldcr- scheweg. alhier. Door een raam te forcee- ren verschaften de daders zich toegang. De brandkast werd aan de achterzijde opengebroken. Een bed»*g van 655 wordt vermist Eenig klein geld bleer onaange roerd. In dezelfde zaak werd het vorig jaar om streeks denzelfden tijd ingebroken. Toen werd evenwel geen buiten gemaakt, omdat de brandkast niet te forceeren bleek te zijn. WIELRIJDER DOOR AUTO GEDOOD. Wormerveer, 12 October. Woensdag avond was de 17-jarige arbeider J. Koo- men per fiets op weg naar Zaandam toen op den Wandelweg een auto uit do richting Zaandam naderde. Op het moment dat deze hem zou passeeren, maakte zijn rij wiel een zwenking naar links, vermoedelijk ten gevolge van een windstoot waardoor hij in aanraking kwam, met de auto. He vig bloedend werd het slachtoffer opgeno men en in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis alhier overgebracht waar hij vanochtend is „««rieden. Vermoedelijk treft den ^stuurder van de auto, den heer J. S. geen scnuld. De auto is door do politie in beslag genomen. Vri\do9 p «r*» ooa«lük <U »-* De Haagsche rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen den 27-jarigen koopman W. II. L. G-, thans gedetineerd, verdacht van uitlokking van den roofover val gepleegd op 22 Mei j.l. te Wateringen, waarbij de 82-jarige L. Krispijn door twee mannen is overvallen, die terzake door deze rechtbank tot acht jaar gevangenis straf zijn veroordeeld. De rechtbank ver oordeelde G. overeenkomstig den eiscb tot 5 jaar gevangenisstraf. CAFE TE ALKMAAR UITGEBRAND. Alkmaar, 12 October. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in bet café van den heer van der Pijl gelegen aan het Hofplein te Alkmaar. Dg bewoners waren niet aanwezig, zoodat het vuur toen het ontdekt werd, reeds ver om zich heen bleek te hebben gegrepen. Het café brandde geheel uit. De brandweer had zwaar werk, de belendende perccelen dia groot gevaar liepen, te behouden. De scha de wordt door verzekering gedekt. De po litie stelt een onderzoek in. AANRIJDING. Venlo, 11 Oct Op den Kal denk ircher- xveg to Venlo werd hedenmiddag de 16- jarige jongen P. Maas bij 't oversteken van den weg door een passeerende auto aange reden. HIJ liep hierbij verschillende frac turen cn verwondingen op on moest naar een der ziekenhuizen worden overgebracht ZAANDAM WEERT DUITSCHE GOEDEREN. Maar niot om NederlandscK fabrikaat te stennen. In dc Dinsdagavond gehouden raadsver gadering heeft, naar het Hbld. meldt, do gemeenteraad van Zaandam naar aanlei ding van een adres van het algemeen comité van verweer tegen terreur en vervol ging in Duitschland met twaalf tegen elf stemmen een motie van den heer Poppe O.S.P. aangenomen om bij aankoop van goederen Duitschc waren te weren wegens het in Duitschland h^erschende regime, echter niet, Looals de voorsteller nadrukke lijk te kennen gaf, om hot Nederlandsch fabrikaat tc steunen. Dit laatste achtte hij in strijd met het ajgcmcen streven van het internationaal proletariaat. B. en W. hadden voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen. DE SMOKKELARIJ LANGS DE BELGISCHE GRENS. Graan en vee, Venlo, 11 Oct. Dezo weck werden langs de Belgische grens in Brabant en Limburg weer verscheidene gevallen van graan- en vccsmokkclarij ontdekt Door dc politie te Budel werd een partij graan van 3300 K G. gevonden. Het bleek dat het graan uit België binnengesmokkeld was, zoodat men beslag op de partij moest leggen. Bij Stamproy werd door de rijksambte naren een partij van 1000 K.O. uit Be»gië binnengesmokkelde rogge in beslag geno men. Het bleek een gedeeito te zijn van een groote partij, waarvan nog een ge deelte aan de andere zijde van de grens gereed lag om frauduleus in Nederland binnengebracht te worden. In dezelfde streek werd nog een veewagen aangehou den, waarin men een grooto partij vee over dc Belgische grens wilde smokkelen. De chauffeur we~d gearresteerd en de partij in beslag genomen. CORRUPTIEGEVAL. Amsterdam, 12 October. Een 55-Jarfge bureel-ambtenaar lste klasse bij de P.T.T. stond vandaag terecht voor de vijfde ka mer der arrondisementsrechtbank alhier, wegens het in strijd met zijn plicht ver strekken van inlichtingen aan een aanne mer te Bergambacht omtrent aanbestedin gen te Watergraafsmeer, Zaandam. Hil versum en Purmerend. In de dagvaarding was voorts ten laste gelegd, dat hij eens of meermalen een gift van 200 en 150 heeft aangenomen. De officier van justitie vorderde twee Jaar gevangenisstraf wegens het aannemen van steekpenningen. Vonnis 26 October.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9