„SbeShnt, FEUILLETON Haar Avonturier 'T ANTWOORD VAN MUSSERT Zaterdag 21 October 1933 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32e Jaargang No. 97 TWEE TEGEN EEN DE WINKELSLUITING TWEEDE BLAD icVefcfooeft. aiies FENNY CUBBELS AANVANG SCHOLIEREN-CURSUS De N.S.B.deider verklaart zich be reid om op dén avond te debat teeren met Mr. de Vries en Ir. Albarda Een gepreciseerd voorstel De heer Ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., publiceert in „Volk en Vaderland" in antwoord op een open brief van Ir. J. W. Albarda in „Het Volk", een open brief aan Ir. J. W. Albarda, waaraan het volgende is ontleend- Nu u mij de eer aandoet, mij tot een debat uit to noodigen, meon ik goed te doen u te verklaren, waarom ik uv\ partij genoot ds. Horreus de Haas niet kon toe staan, hetgeen hij mij vroeg. Wij, nationaal socialisten, zijn een strijd begonnen voor de toekomst van ons volk. De tegenwoordige staat is een demo libe rale staat met sterk marxistischen inslag. Wij zijn van meening, dat ons volk aan dezen slaat te gronde gaat en uit liefde tot ons volk spannen wij ons tot het uiterste in om in den kortst mogclijkcn tijd hier voor in de plaats te stellen den nationaal socialistischen staat, waarin zal heer schen tucht, orde, gezag, solidariteit van allo bevolkingsklassen, sociale rechtvaar digheid en waarin met sterke hand het „één voor allen en allen voor één' zal wor den verwezenlijkt Het verdwijnen van alle politieke par tijen en het daarop berustende parlemen taire stelsel is daarvoor eerste voorwaarde. Het logisch gevolg daarvan is, dat alle politieke machten ons zooveel mogelijk probeeren te „nekken" Inderdaad het „parlementariërs van alle kleur vereensgt u" wordt in do praetijk duizendvoudig meer beoefend, dan de klassieke vereeni- S'ng van alle proletariërs, waarop alleen zij nog willen wachten, dio zooveel tijd hebben als de beelden voor de Egyptische koningsgraven. De geheele „groote" pers is in handen van politieke partijen en moet de machtige adverteerders naar de oogen zien. Die is dus zonder meer tegen ons. Daartegenover kunnen wij slechts ons weekblad stellen. Voor een dagblad hebben wij nog geen geld. Den radio-omroep hebben de huidige po litieke machten onder elkander verdeeld. Uw partij heeft haar aandeel gekregen. De Internationale en de Marseillaise zijn, om zoo te zeggen, bij ons kind aan huis. Waarom aan het volkslied van de meest kapitalistische en meest militairisfische Europeesche mogendheid de voorkeur ge geven wordt boven ons lied van de op standing tegen Spanje het oude Wilhel mus behoort tot het vele. wat wij Ne- derlandsche nationaal-socialistcn, niet be grijpen. Aan ons is twintig minuten zend tijd ter gelegenheid van onzen tweeden landdag geweigerd Zoowel door uwe dag- en weekbladen, als uwe vergaderingen, uwe vakbonden, uwe Vara kunt. u onophoudelijk reclame maken voor de sociaal democratie. Dat u dit doet, is uw recht in dezen staat. Tegen dit zware geschut kunnen wij slechts onze geweren stellen. Wij kunnen slechts vergaderingen beleggen en een weekblad doen verschijnen. Het is dan ons recht, ja onze plicht, om deze vergadérln gen zooveel mogelijk dienstbaar to doen zijn aan het doel, waarvoor wij ze beleg- 'gon: de verspreiding der nationaal-socialis- tische beginselen. Op de door ons belegde vergadering te Zwolle komt uw partijgenoot naar voren en vraagt den noodigen tijd om te debat- teeren, d.w.z. propaganda to maken voor de sociaal-democratie. Indien ik tot u kwam met de vraag: 6ta mij een derde of vierde deel van do plaats ruimte in het Volk af cn b.v. een derde deel van den zendtijd van de Vara, dan zoudt u dit weigeren. Zoo heb ik in Zwolle geweigerd op aan uw partijgenoot op een vergadering door ons belegd, de sociaal democratie te propageeren. Principieel zie ik niet het minste heil in debatteeren. Indien debatteeren in bet be lang zou zijn van ons volk, zouden wij ons nu verheugen in een bloeiende gezonde volksgemeenschap en zouden wij ons niet ernstig bezorgd behoeven te maken voor de toekomst van ons volk. Het geheele par lement (afkomstig van parler praten) is een debatteercollegc; de overige vertegen woordigende lichamen 'dem idem. Sinds tientallen van jaren wordt er gedebatteerd, niemand maakt zich daarbij de illusie den ander te overtuigen. Het behoort tot het vak, of om in do taal van uw partijgenoot Koos V'orrink te spreken, „tot do regels van het spel." Men levert ieder jaar zijn aandeel in de kolommen Handelingen. De batteeren is een typisch liberale-democra- tische gedachte, lijnrecht staande tegenover do fascistische. Voor ons is politiek geen spel en voor ons behoort debatteeren niet tot de regels van het spel Voor ons is po litiek eon strijd om de toekomst van ons volk. Wij hebben daarom geen tijd voor een spel. Hard zullen wij moeten zijn, maar met een hart vol liefdo voor ons volk, dat ons noodig heeft. Nauwelijks 9 dagen na de vergadering te Zwolle, heeft Mr. C. W. de Vries in een te Hilversum voor den bond van jonge libe ralen gehouden rede aangedrongen op een debat met mij. Het Handelsblad van Vrij dag 22 September meldt dit onder het bc langrijkstc nieuws. Het werd mij duidelijk, dat in plaats van de leider der N.S.B. wil niet debattee ren. onze tegenstanders den indruk wilden vestigen, de leider der N.SB kan of durft niet te debatteeren. Het behoort tot mijn taak te waken tegen de vorming van een zoodanige legende. Daarom heb ik Zater dagmiddag 7 October op den Landdag het volgende gezegd; „Nauwelijks heb ik in Zwolle geweigerd ..om te debatteeren met don sociaal-demo „cratischen Ds. de Haas, of ik lees in de „courant, dat de liberale voorman prof. dc „Vries mij tot een debat uitdaagt Gclei- ,.lijk wil men den indruk wekken, alsof ik „voor een dergelijke uitdaging terugdeins. „Daar zullen we een stokje voor steken. „Voor de eerste en laatste maal zal ik een „avond daarvoor verknoeien „Ten overstaan van de geheele Neder Jandsche pers verklaar ik dezen hand schoen op te nemen, maar dan twee te- „gen één; beiden op één avond tegen mij ..en samen meer spreektijd, dan ik voor ..mij opeisch. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om dit voorstel nader te preciseeren: Mr. dc Vries over liberalisme contra nationaal-socialisme 30 minuten Ds. de Haas over marxisme contra nationaal-socialisme 30 minuten Ir Mussert over nationaal-so cialisme contra liberalisme en marxisme tc samen 45 minuten Daarna dezelfde onderwerpen met spreek lijden van resp. 10, 10 en 15 minuten. Men heeft mij de handschoenen toege worpen, welnu, zij zijn opgeraapt. Als uit gedaagde kies ik, volgens de regelen van het duel. de wapenen. Mij dunkt, dat ik mijn uitdagers daarbij dc volle maat geef. Het is U bekend, dat het nationaal-so cialisme minstens evenzeer strijdt tegen het liberalisme als tegen de sociaal de raocratie. Beide zijn volgens ons inzicht loten van denzelfden stam Het is geen toeval, dat het liberalisme zich politiek organiseert in een Vrijheidsbond en de so ciaal-democratie als strijdkreet heeft. Vrij heid Beide zijn afkomstig van „vrijheid, gelijkheid en broederschap" waarvan in de Ir. JL A. MUSSERT. sinds 1789 verloopen anderhalve eeuw de ge lijkheid en de broederschap maar alvast zijn opgeborgen. Het is daarom logisch, dat beide ons om het hardst bestrijden en dat uit beide kampen de uitdaging kwam. Even logisch is dat ik dan ook beide uitdagingen tegelijk heb aangenomen. Nadien bent U gekomen met uw „aan zoek". Mijn antwoord hierop is, dat ik er geen bezwaar tegen heb. dat U dc plaats in neemt van Uw partijgenoot dc Haas. wiens animo om te debatteeren tot nul is gedaald sinds de door hem toegeworpen handschoen door mij is opgeraapt Mr. de Vries voelt er ook al niets meer voor. In diens plaats zou misschien de nieuwe voorzitter van den Vrijheidsbond kunnen tredeD. Ik handhaaf dus ten volle het aanbod door mij op onzen landdag gedaan. Uw verzoek om alleen tegen de sociaal demo cratie te spreken, kan ik echter niet inwil ligen In het Volk kan men bij herhaling le zen. dat do N.S.B. gericht is legen de ar beidersbeweging en begunstigd wordt dooi de liberalen. Natuurlijk is dit in strijd met de waarheid, maar het zal tot dc regelen van het spel behooren. (Zie het Volk van 9 October. Musserts rcvolutionnair libera lisme). Wanneer ik alleen tegen de sociaal democraten zou spreken, zou dit voor Uw partij om zoo te zeggen „gefundencs Fres- sen" zijn. Het ligt niet op mijn weg om U aan dit agitatieiniddel to helpen. Tenslotte nog dit U wilt aan degenen, die zouden komen, verbieden: lstc. het dragen van uniform of opzich tige onderscheidingsteckenen. 2de. het geven van tcekeiien van goed- of afkeuringen, 3de. het doen van demonstratieve uitroe pen. 4de. het zingen. Als ik goed zie, blijft dus voor deze on- gelukkigen alleen over om gezeten in een burgerpakje, geluidloos ja of neon te knik ken. Nu kom ik U vragen om wat „vrij heid" voor onze toehoorders. Natuurlijk niet de vrijheid om „bruine moordpest" te roepen, maar de vrijheid om van hun in genomenheid met hetgesprokene blijk te geven door te applaudiseeren. Voor de aan wezige nationaal-socialisten zou ik per soonlijk instaan, dat orde-verstorinc door eejoel. gefluit of interrupties of anderszins niet zou geschieden Onze menschen zijn gewend orn te midden van een schreeu wende cn tierende menigte met onbewogen gezicht hun gang te gaan, zoodat het ap- nlaudiseeren van tegenstanders hen wer kelijk niet uit het evenwicht zal brengen, indien de order is uitgev lardigd „net doen of (e niets hoort". Zouden zelfs teekenen van goedkeuring niet gegeven mogen worden, zooals U voor sielt, zou dan het panopticum niet de voor keur verdienen voor het houden der ver gadering? Bezielde menschen moet men m.i. nooit verlagen lot wassen beeldenI Ik meen Uw schrijven hiermede te heb ben beantwoord cn vertrouw, dat dit ant woord volledig in „Het Volk" zal worden opgenomen, zooals Uw brief volledig in „Volk en Vaderland" is afgedrukt. TWEEDE KAMER Debat over het initiatiefvoorstel Cos geschorst De ambtenarenwet Z.h.st. wordt besloten het wetsontwerp tot wijziging der crisi6-invoerwst aan de agen da toe te voeuen. Aan de orde is het initiatief-voorstel-Vos inzake winkelsluiting. De heer Boon vraagt of hat oeriebt juist is, dat dc minister inet een wijzig'.ugeont werp zal kornen. De Minister zegt binnenkort te komen met een wijzigingsontwerp met technische wijzigingen, door de ervaring wenschelijk gebleken en met enkele wijzigingen ten op ziehte van de Zondag6luiting in verband met den crisistijd, waarbij van principieele verandering ten opzichte van de Zondag sluiting geen sprake i6. De beraadslaging over bet initiatiefvoor stel-Vos wordt gcschoist. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging der ambtenaarswet 1929. De heer Dree6 vreest voor te groote macht der regeering bij dezen aanval op de gemeente-autonomie, ten aanzien van sa laris en andere regelingen. Spreker's frac tie is tegen dit ontwerp. De heer Kooiman vreest doodende centralisatie van dit wetsontwerp. Spreker zal nadere verklaringen van den minister afwachten alvorens zijn houding te bepa len. De heer IJssclmuidcn constateert een nieuwen aanval op de gemeentelijke autonomie. De heer Smcenk (A.R.) ziot in het ontwerp geen bezwaar, want slechts daar zal worden ingegrepen, waar men zijn eigen verantwoordelijkheid niet begrijpt. Dc heer S n e c v I i et (Rev. Soc.) betoogt dat de rechtspositie van het gemeenteper soneel bij deze regeering niet veilig is. Spreker is tegen aantasting van geeste lijke rechten van gemeenteambtenaren De heer Van Kempen (Lib.) ziet in het ontwerp gcenerlei aantasting van cenige autonomie. Do heer W ij n k o o p (Coram.) merkt op dat dit wetsontwerp een fascistische tcn- d.enz heeft naar gelijkschakeling. De heer Rutgers van Rozenburg (C.H.) acht centralisatie in gemeentelijke salarisregelingen gewenscht. Minister De Wilde betoogt dat het wetsontwerp juist de gemeentelijke autono mie beschermt tegen partijbesturen, waar bij spreker wijst op hetgeen n.a v de leden der gemeenteraden van Amsterdam Gro ningen cn Zaandam is voorgevallen. Principieel wordt er niets veranderd, maar de centrale regeering kan het geheele terrein overzien. Gedep Stalen kunnen dat alleen voor hun eigen provincie. Deze wet zal practisch alleen gevolg hebben voor on willige lagere organen. Overigens zal de commissie-Schouten de richtlijnen voor de salarissen bij de lagere organen afgeven. Er wordt gerepliceerd dom- dc heeron Drees en Kooiman, gedupliceerd dooi den Minister. Wetsontwerp aangenomen met 75 tegen 18 stemmen (tegen soc. dem., comm. en Sneevliet, (rev. soc.) De vergadering wordt verdaagd tot a.s. Dinsdag één uur. BRUTALE INSLUIPERS VERRAST. Bij worsteling met bewoner van het bezochte perceel de trap afgebuiteld. Amsterdam, 19 Oct. Gistermiddag is de omtrek van den Haarlemmerweg ge tuige geweest van een snelle jacht tusschen een bewoner van genoemden weg en twee insluipers. De man kwam zijn woning binnen, toen de echtgenoot© even de deur uit was. Hij trof op een kamer twee mannen aan. die vermoedelijk op de loer hadden gestaan en gewacht hadden tot de vrouw was uitge gaan. Deze bewoner pakte de zaak krachtig aan. Hij greep de twee indringers vast en was van plan zo aan de politie over te 'everen. Bij de worsteling in het portaal vielen alle drie van de trap. De beide in sluipers krabbelden het eerst overeind en namen do vlucht. De bewoner zette een hunner na en zoo ving een opwindende «acht aan. De vluchteling liep een karren- verhuurderij in de Van der Hoopstraat bin nen en om zijn komst aannemelijk te maken zeide hij tot den verhuurder, dat de politie hem op de hielen zat. De verhuurder echter was niet op dat bezoek gesteld en zette hem de deur uit. De vluchteling trok zijn jas uit in de hoop. dat men hem nu niet zou herken nen. Doch juist toen hij buiten kwam na derde de achtervolger. Opnieuw begon de iacht De dader liep nu een huis in do Groen van Prinstercrstraat binnen, doch ook deze opzet mislukte De bewoner volg de h.»m maar raakte hem daarna kwijt. Hij wist echter genoeg om de politie be hoorlijk te kunnen inlichten en het gevolg was. dat de vluchteling des avonds van 7ijn bed werd gelicht. De tweede insluiper is nog niet binnen. De aangehoudene ontkent. Gestolen was er nog niets. (Telegraaf). STOOMSCHIP AAN DEN GROND. Temeuzen 20 Oct. Het Rijnschip Mathilde, komende van Rent, geladen met 1230 ton gebrande pyriet en met bestemming het Ruhrgebied, kwam vanmorgen om on geveer half vier met de sleepboot Willem Frderik vast te zitten, op een plaat nabij Hoedekenskerke. Men wacht op noog water, zoodat het schip pas vanmiddag om onge veer half drie waarschijnlijk vlot kan ko men. Sleepbooten zijn ter assistentie aan wezig. DANSSCHOOL HOTEL Hl ENSCH - Hilversum. TEL. 1830 OP DINSDAG, 24 OCTOBER IN HET BERGHOTEL. PR1VELESSEN VOLGENS AFSPRAAK. INL. BERGHOTEL Vergeving is her bad voor de ziel, waar in' zij weer gezond wordt. Een episode uit data Dertigjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G P. BAKKER De eerste stooten van Saxon bleven daar door zonder eenige uitwerking. Tweemaal voelde hij, dat hij geraakt had. maar de Kroaat vocht ^oor, met de kracht van dc wanhoop. Hij was een moedig man. In vele gevechten had hij den dood in het gezicht gezien cn altijd was hij als overwinnaar uit het handgemeen te voorschijn gekomen. „Wacht maar helhond", brulde hij. „Je licbt jc meester gevonden. LMe meid wacht al op rac Al wee*- mis." Hij zocht Saxon door zijn woorden tc prikkelen Hij zei de vuilste dingen, in de hoop af te leiden. Maar Saxon vocht kalm door. zonder ant woord te geven, regelmatig ademhalend. Van lieverlede werden beiden vermoeid. De borst van den Kroaat begon het eerst te hjjgcn Het schalden had blijkbaar ook zijn nadeelen. Het einde moest spoedig ko men. De Kroaat brulde „Wel tc rusten' én sloeg met zijn slagzwaard door de verde diging heen. Toen viel Saxon voorover. Hij boog den rechierknie in diepen uitval, bet rapier langs den grond. Dan het achter been strekkend, stoet hij plots met voile kracht opwaarts. Hij voelde zijn rapier in het lijf van den Kroaat dringen. „De oude glissade', dacht de avonturier. „Slaap zacht", maar op hetzelfde oogcnbllk kreeg hij een harden slag op het hoofd. Dc Kroaat viel, Saxon wankeide, maar kon zich nog met moeite oprichten. „Dat schecide weinig", mompelde hij, leunend tegen een boom en de duisternis scheen om hem heen zich tc verdichten. Rasjin trad op hem toe. „Prachtig afgeloopen", zcidc hij vroolijk „Wacht even, liet moet een onderlinge twist schijnen ze hebben elkander doodgosla gen. Die Kroaten vechten altijd onder el kaar, een woest volkje. Hij nam den dolk van een der Kroaten en stak hem in het hart van een ander, legde het zwaard .van den tweeden neer bij den man dien hij had gedood. „Zoek het nu maar uit!" zei hij lachend. Toen reikte hij Saxon de hand. „Vaarwel, tot ziens, ik moet den nacht benutten. De vrouw laat ik aan jou over." Hij bemerkte in de duisternis niet, dat Saxon gewond was. „Wacht even", zei deze, „ik... ik wil de...' Het woud begon voor zijn oogen te draaien, de boonien dansten. „Genoeg, 'k deed het ruet plezier", sprak de ander. Hij wilde zich aan dc dankbetui gingen onttrekken. „Je begrijpt. Een groote kans. Tilly trekt naar Frankcnhausen" en hij verdween in het dichte struikgewas. Saxon wankelde naar de plek waar Ma rion lag Wolf stond met de pooten over haar heen als een trouwe, stomme wachter. De avonturier bukte zich maar een dui zeling overviel hem, zijn hand g»"vp zoe kend in de ledige ruimte, toen viel hij naast Marion neer. HOOFDSTUK XVI. Aarzelend verliet de hond zijn post en besnuffelde zijn meester van het hoofd tot de voeten. Onrustig liep hij om beiden heen. Mij wist in zijn radeloosheid niet wat te beginnen. Hij voelde dat zij beiden leefden, maar ook dat er iets niet in orde was Het ging boven zijn verstand. Wat zou het zijn? Wat zou hij doen? Naar huis gaan om hulp tc lialen of do wacht houden, zooals zijn meester hem had bevolen Hij keek naar zijn heer, maar kreeg geen teekon, geen enkele aanwijzing. Hij ging niet liggen. 11ij bleef staan tus schen zijn beide vrienden, de kop in de hoogte, de ooren gespitst, gereed tol ver- lediging bij het minste onraad. Er was ongeveer een uur verloopen, toen Marion tot bewustzijn terugkeerde. De don kere wo'ken waren gedeeltelijk voorbijge gleden, dc maan zeilde rustig door het luchtruim, nu en dan nog verborgen achter lichtere nevels. Marion ging rechtop zitten. liet was moeilijk genoeg, want haar handen waren gebonden onder haar mantel. Zij keek naar den hond, maar zij kon niets zeggen. Hel. was alsof haar mond opengespalkt was. Haar keel was droog. Zij voelde een folterende pijn in de linkerhand, die uitging van den middenvinger; de hand droop van bloed. Kwispelstaartend kwam Wolf bij haar. Verheugd brommend toonde hij zijn blijd schap, dat er verandering gekomen was in den toestand, maar hij blafte niet. Als teeken van vriendschap likte hij haar de wangen. De liefkoozing van den trouwen hond deed haar goed. Zij wilde hem stree- len, maar vergat dat haar handen om snoerd waren. Zij staarde om zich heen cn zag in het schemerige licht der maan een donker ge- kleede gestalte op den rug liggen. Zij kroop dichterbij en aanschouwde een gedeelte van een geel, bebloed gelaat, een groote zwarte snor en donkere, zware wenkbrau wen, het ecnigc wat tc voorschijn kwam uit de kap, die over zijn hoofd was go- trokken. Een vreemdeling cn toon bemerkte zij dat er nog twee mannen lagen, cn verder nog een dc Kroaten. Haar eerste gedachte was weg te loopen zoo vlug als haar beenen haar konden dra gen. Maar waarheen? Zij wist in het ge heel niet waar zij zich bevond. Zij had don geheclen weg door do wouden in het don ker afgelegd, haar handen waren gebonden naar mond gekneveld, het bloed stroom de van haar vingers. Doch de groote hond was Wolf toch. Or had zij zich daarin vergist? Maar zij kon hem niet roepen, zijn nanm niet noemen. Marion keek hulpeloos om zich heen en toén zag ze nevens de zwarte, roerlooze ge daante een lang rapier. Zij ging op de knieën liggen cn het gelukte haar de saam- gesnoerde handen uit den mantel te ste ken. Zij trachtte dc dikke koorden door te snijden tegen den scherpen kant van het bebloede zwaard. Net duurde goruimen tijd, want het was een moeilijk werk. Zij moest het scherp tusschen haar knieën onbewe gelijk houden. Eindelijk gelukte het haar het koord door te zagen. Met haar vingers sneed ze het touw om den linkerhand door, cn daarna van den rechterhand, echter niet zonder zich een paar malen te hebben ge sneden. Haar handen waren bijna krach teloos. Zij moest den rechterhand herhaal delijk bewegen, tot ze voelde, dat er nieuw leven door vloeide. Zij wrong den prop uit haar mond en fluisterde: „Wolf". Het dier vloog op haar too en likte haar de hand. Zij streelde hem over den vuilen ruigen kop. Toen bekeek zij haar linkormiddenvin- ger en zag dat er een houten splinter diep onder den nagel gestoken was. Met een for- schen, plotselingcn ruk trok zij het houtje er uit, met moeite een schreeuw van pijn weerhoudend. Nu wist ze, waardoor zij haar bewustzijn verloren had en zij hoorde weer den roover met zijn valsch gezicht en zijn gluiperige slem zeggen: „In eJk geval zullen we eerst een ander middeltje probeeren, haar een beetje gehoorzaamheid leeren", en de heele ijzingwekkende avond kwam haar weer voor den geest. Zij herinnerde zich hoe een jongen haar een briefje gegeven had, waar in stond: „Kom even in de Beukenlaan, daar wacht een boodschapper van uw oorn". Zij was zoo dom geweest zonder iemand tc raadplegen gevolg te geven aan deze op roeping. Buiten gekomen had men haar van achteren een zvvaren mantel over het hoofd geworpen. Tweo sterke armen had den haar opgenomen en haar ondanks haar verweer diep in het bosch gedragen. Zij had geschreeuwd: „Saxon, Saxon", maar een smadelijke lach was het antwoord ge weest. Men had haar een prop in den mond geduwd en een schampere stem had gezegd: „Zij roept haar hopman", en een andere: „Maar haar lief zal niet komen". (Wordt vervoigd-1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5