IVOROL FEUILLETON Haar Avonturier Zaterdag 28 October 1933 AMEESFOORTSCH DAGBLAD 32e Jaargang No. 103 TWEEDE BLAD AUTO TE WATER QeVlediï&mclsche Jandposta CRITIEK OP CRISISMAATREGELEN VOORL. VERSLAG OVER „ECONOMISCHE ZAKEN" Toch veel klachten i ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET DUITSCHLAND Nieuwe onderhandelingen begonnen Aangezien het op 27 April 1933 afgesloten Nederlandsch-Duitschc douaneverdrag op 31 December a.s. afloopt, is het noodzake lijk geworden, onderhandelingen to voeren over de regeling van de economische be trekkingen tusschen Nederland en Duitscli- land na genoemd tijdstip. De onderhande lingen zijn Vrijdag 27 October in Den Haag geopend. Zij worden van Nedorlandsche zijde gevoerd door een delegatie onder lei ding van dr. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en van Duitsche zijde door een delegatie, onder leiding van dr. Koebier, „Ministerialdirektor in Reichs- ministerium für Ërnahrung und Landwirt- schaft" In verband met het bovenstaande bericht vernemen wij verder ,dat de Nedorland sche delegatie als volgt is samengesteld: dr. Hirschfeld, voorzitter, ir. Bonthuis, ir Joustra, dr. Nederbragt, dr. Posthuma, mr. Ries, mr. Schaepman, mr. Steenberghe, de lieer Valstar en dr. Van der Waals. De Duitsche delegatie bestaat behalve uit den voorzitter dr. Koehler, uil dr. Benzier, dr. Fiach, dr. Walter en dr. Wuchcr. DE MIJDRECHTSCHE ROOFOVERVAL. Beide verdachten tot vier jaar veroordeeld. Amsterdam, 27 Oct. In den nacht van 12 op 13 Maart van dit jaar, te ongevocr 1 uur, drongen twee personen, een varensge zel en een koopman, binnen in de woning van een bejaard alleen-wonende caféhoud ster to Mijdrecht. De vrouw werd in haar slaap opge schrikt door een lantaarn, die op haar werd gericht, cn vóór zij om hulp kon schreeu wen, hield een der mannen haar met de band den mond dicht. Onder de noodige bedreigingen dwongen zij de vrouw geld te geven. Tenslotte ontkwamen zij met een buit van .37 on een paar sieraden. Zij werden later gearresteerd Door de rechtbank te Utrecht werden de beide verdachten ieder tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, met aftrek van voorarrest. - In hooger beroep voor bet Hof eischte de procureur-generaal tegen den man, die be kende, drie jaar en tegen zijn „compagnon die volhield onschuldig te zijn, vier jaar gevangenisstraf. Het Hof, heden arrest wijzend, veroor deelde beide verdachten tot een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek van voor arrest. DE EENVOUDIGSTE MANIER. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Dat men er in 6ommige kringen vreemde bezuinigingsbegrippen op na houdt is nu weer te Doetinchem gebleken. Daar ter ste de zullen deze week een honderd runderen voor rekening van de Rundveecenfraie wor den geslacht. Wat zou meer voor de hand hebben gelegen dan dat deze dieren geno men zouden zijn uit de racer dan 250. die op de veemarkt te Doetinchem tot dat doel zijn aangekocht. Die oplossing is echter te een voudig. Men heeft van deze dieren een vijf tigtal te Doetinchem gehouden, do resi naar slachtplaatsen elders in het land gezonden en het kwantum voor Doetinchem gecom pleteerd met 50 runderen uit... Sneek. De spoorwegen moeten ook leven! OPLICHTING DOOR VERZEKERINGS- AGENT. Amsterdam, 27 Oct. Het gerechtshof veroordeeld vandaag den verzekerings agent H. H. uit Den Haag wegens oplich ting tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van vijf maanden voorarrest. Dezo man had in September van het vorigo jaar den landbouwer K uil Stoutcn- burg, bewogen tot afgifte van 9S.50 voor de verzekering van zijn koeien. Bovendien werd K. benoemd tot agent van de ver zekeringsmaatschappij. Later bleek, dat H. een verkeerden naam had opgegeven en dat de verzekeringsmaatschappij ten tijde van deze transactie nog nlei was opge richt, maar dat verd. met de stichting bezig was. De rechtbank te Utrecht had hem tot acht maanden veroordeeld met aftrek van voorarrest, AMBTENAAR NEEMT STEEK PENNINGEN AAN. Verd. veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Amsterdam, 26 Oct. De vijfde kamer der arrondissementsrechtbank veroordeelde vandaag ccn 55 jarigen ontslagen ambte naar, wegens het aannemen van steekpen ningen tot een gevangenisstraf van één jaar. Verd. had zich laten omkoopen door oen aannemer te Berg-Ambacht, die in aanmer king kwam voor de uitvoering van werken voor den post en telegraafdienst. Hij had meermalen geld aangenomen, waarvoor hij den aannemers inlichtingen en gegevens had verschaft betreffende de van rijkswege opgestelde ramingen voor uit te voeren werken voor dien dienst en betreffende de namen van de aannemers, die voor dio inschrijving zouden worden uitgenoodigd. Het O.M had een gevangenisstraf van twee jaar gerequireerd. OVERTREDING UNIFORMVERBOD. Politieke kleur van den Arbeiders-Sportbond. Tijdens de opening op 23 September van het sportterrein te Wapenveldc der afdee- ling van den Ned. Arbeiders Sportbond heeft de gemeente-politic proces-verbaal opgemaakt tegen eenlge jongelui wegens overtreding van het uniformverbod. De zaak werd gisteren behandeld voor het kan tongerecht te Apeldoor.n Alle verdachten lieten verstek gaan. De verbalisant werd gehoord. M. had een blinkend metalen insigne met drie pijltjes gevoerd en bij aanhouding ver klaard dat dit duidde op anti-fascisrne en de vrijheid der S.D.A.P. Spr. had een rood»* broek en een witte trui gedragen, waarop de initialen van den X.A.S.P. J. had tijdens het feest een rood knoopje gedragen ën Sch. had een roo'dc vlag niét'het embjeém van den N.A.S.B. gevoerd. De ambtenaar van het O.M. achtte het staatkundige streven van den N.A.S B be wezen door de bepaling dat bij zijn ophef fing het overblijvende vermogen aan een af meer groepen der moderne arbeidersbewe ging ten goede komt,, alsook door art, 24 van zijn huishoudelijk reglement, dat in houdt. dat leden, die de moderne arbeiders beweging bemoeilijken, geschorst kunnen worden, en eischto tegen ieder 25 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter zal in al dezo zaken schriftelijk vonnis wijzen. DE LEVERING VAN MARGARINE AAN DETAILLISTEN. De R.K. Bond van Melkhandelaren heeft in zijn dezer dagen te Leiden gehouden vergadering besloten den minister van eco nomische zaken -te verzoeken het daarheen te leiden, dat, indien margarine-grossiers aan detaillisten minder dan het door de regeering bepaalde kwantum leveren of daarvoor een te hoogen prijs berekenen, de mogelijkheid wordt geopend, dat de leve ring in dat geval direct wordt uitgevoerd door de margarinefabrickcn met voorbij gaan van de grossiers. kleedingmagazijn Een echtpaar verdronken Amsterdam. 27 Oct. Heden avond orastrcïks kwart over nege nen geraakte een luxe-auto, waarin het echtpaar Sibben uit Bakk nn ge zeten was, te water in hit N"»nrd- Ilollandsch Kanaal, vlak naaöt do pont bij de Ilembrug. Dc bestuurder van do auto, dr. Versluis, even eens uit Bakkum, slaagde or nog in door liet stuk slaan van een ruit. zich in veiligheid te brengen. Het echtpaar Sibben verdronk. Nader meidt men ons: Het water is ter plaatse vier meter diep, zoodat de wagen geheel onder witej ver dween. üe bestuurder, de hèjr Versluis, kon zich door het stukslaan van een ruit uit den wagen bevrijden en met hulp van dc inmiddels toegeschoten omstanners aan land korncn. De twee andere inzittenden zagen evenwel geen kans meer om zich te redden. Onmiddellijk werd dc politie te Zaandam en te Amsterdam gewaarschuwd. De Am- sterdamschc politie waarschuwde de brand weer, die met een grooten kraan wagen ver scheen. De auto werd hiermee uit het water gehaald. De lijken van den heer en me vrouw S. werden naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd Dr. Versluis, die door het gebroken glas wónden aan zijn linker hand had opgeloopen, wérd naar het zie kenhuis te Zaandam vervoerd. Omtrent do norzaak van het ongeluk is niets met zekerheid vast te stellen. Volgens ooggetuigen re?d do besluurdci een zeer matige snelheid. Dc verlichting van den wagen was in orde cn het roode stoplicht brandde. Waarschijnlijk ïs de bestuurder de ver keerde oprit opgereden, omdat hij door de hevige regenvlagen den-weg1 niet duidelijk meer kon onderscheiden. VAN EEN AUTO GEWORPEN. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen P. Ezon der beroep, wonende te Arnhem, dio terecht heeft gestaan wegens zware mishandi-ling van den rijksveldwachter Bouman te Velp door dezen toen hij op de treeplank van zijn auto stond, nadat hij bekeurd was wegens jachtovertreding. van de auto te slingeren bij het nemen van een bocht, tengevolge wlfttrvan de veldwachter zwaar lichamelijk letsel bekwam. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank te Arnhem bevesiigd, waarbij verdachte wegens zware mishande ling was veroordeeld tot achte maanden gevangenisstraf. I DOOS 20 CT.-TUBE 35 EN 60 CT. 1 Waardeering voor de groote werk kracht en toewijding van den minister Verschenen is bet voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Eco noraische Zeken. Algemeen gaf men uiting van zijn waar- deering voor dc groHe werkkracht en toe wijding van den minister. Allereerst richtten de klachten zich tegen het feit, dat wel talrijke regeer'ngsmaat regelen zijn genomen ten behoev« van den landbouw, doch dat slechts weinig i6 ge daan ten bate van de industrie. Talrijke maatregelen voor den landbouw boteekenen moeilijkbeden voor de industrie. Vide leden waren van oordeel, dat aan het behoud en de uitbreiding van de werk gelegenheid in de nijverheid meer aandacht had moeten worden besteed. Deze leden zouden gaarne een duidelijke uiteenzetting ontvangen van de economische politiek, di de regeering ten aanzien van de industrie wil voeren Zij wilden met betrekking tot de handelspolitiek een geheel andere rich ting inslaan. Andere leden zouden zich daarmede niet kunnen vereenigen O.m. werd gevraagd of de regcering de clearing wet zal toepassen en welke maat regelen de regeïring zal nemen t-'iren dum ping. Wat is het stflnapunt der regeering ten opzichte van Ouchy? Biedt het verdrag van Oslo nog gunstige perspectieven? Is de commissie Bruins met haar arbeid omtrent de verhouding tusschen Nederland en In- dië al gereed? Naar het oordeel van verscheidene leden behoort do uitvoering van crisis.naatrege- len tï worden gelegd in handen van econo mische organen, steunende op organisaties van belanghebbenden uit het bedrijfsleven, waarbij ook de organisaties van werkne mers betrokken dienen te worden. Sommige leden meenden, dat de crisis bureaux te zelfstandig zijn, dat de regee ring er onvoldoende contact mee houdt Verscheidene leden klaagden, 'lat de mi nister no* onvoldoende överie'g Pleegt met de belanghebbenden. Naar het oordeel van verscheidene leden gebinlt dp rechtszekerheid, dat een crisis- Techtspraak wordt ingesteld. Wcllich: ware ook te overwegen een directorium van een drietal hoogstaande en deskundige perso nen aan te stellen, die bij voortduri.nz de regeering zouden moeten bijstaan bij baar zware taak. Verscheidene leden meenden ernstig te moeten klagen over de wijze, waarop de consenten krachtens de crisi6uitvncrwet worden verleend. Zij achtten een andere verdeeling dezer consenten non lig. Met kracht werd erop aangedrongen, dat tot benoeming van gen "directeur-generaal van den landbouw zal worden ove,%Re8aan' Gevraagd werd om hulp voor het textiel- bedrijf. Verscheidene leden vroegen ccn overzicht te inc^en ontvangen van de werkzaamhe den, dt3 de Maatschappij tot behartiging der Nationale Scheepvaartbelangen tot dusverre verricht heeft. Verzocht werd naar een uiteenzetting van de politiek der regeering ten aanzien van den middenstand. De meening werd uitgesproken, dat onvoldomdc wordt te gemout gekomen aan de wenschen van den middenstand. Te dezen aanzien werden ver scheidene wenschen geuit. Versoheideno leden oefïnden critiek uit op de samenstelling van den Economtschen Raad. Er hebben geen leiders van orga nisaties In zitting, zoodat veel ervaring on benut blijft. Verscheidene leden betreurden, dat hat subsidie inzak 3 het vreemdelingen verkeer wordt ingekrompen Reclame me' bezoek van vreemdelingen, is in hooge mate pro ductief. Oostenrijk b.v. heeft dit jaar daar-» mede een groot succes behnalo. Aangedrongen werd ook op maatregelen om den kwijnenden scheepsbouw weer op gang te br>ngen. Het scheepscrediet. is vol komen verstard. Naar de meening van verscheidene leden is tc lang gewacht met maatregelen voor de veehouderij. Men meende ook dat de tuinbouw noR zeer onvoldoende wordt ge steund. Er werd overgeklaagd, dat de plannen der regeering te laat bekend worden. De regeering schijnt wel een teeltregïling voor land- en tuinbouw op het oog te hebben, doch om deze voor het jaar '34 volkomen affectief te doen zijn. zou zij iD het najaar volledig bekend moeten zijn. Mag binnenkort een mtwerp voor een nieuwe pachtregeling worden tcgem>3t ge zien? De wijze, waarop de steun aan de teelt in consumptie-aardappelen wordt verleend, ondervond veel critiek De maatregelen, welke ten aanziïn van de distr.bulie de zer aardappelen genomen zijn, zouJen la ter tot bun recht gekomen zijn, indien de uitvoering daarvan aan den Reorganiseer den handel ware opgedragen Op dc werking der crisis zuivel wet werd ook veel critiek geoefend. Men vreemde dat het zuivelbedrijf niet vior ondergang kou worden behoed en vroeg naar een eenvou diger systeem. Van verschillende zijden werd aange drongen op aankoop van het landgoed „Do Hooge Veluwe", döar verkaveling dreigt. GEEN N.SB.-OEFENINGEN TE VELSEN. De bargemeester weigert oefeningen op het strand. Do Kring IJmuiden van de NS.B had den burgemeester van Velscn vergunning gevraagd om eiken Zaterdagmiddag na half drie op den openbaren weg (in hoofdzaak langs het strand) te mogen marcheeren met het weerbaarheidscorps van ongeveer 50 man met voorop een of meer tamboers De burgemeester heeft deze vergunn'ng geweigerd, op dezen grond dat een van de N.S.B. uitgaando oefening ontegenzeex*p|ijk een propagandistisch en demonstratief ka rakter draagt. Aangezien de burgern^-fter het standpunt Inneemt, dat de openbare weg en de straten in het algemeen nip' do plaats zijn om te getuigen van staatkun dige overtuigingen welke ook, zijn z.i ver zoeken als hier bedoeld niet voor Inwilli ging vatbaar. Slechts bij hooge uitzondering en bij. voor bepaalde staatkundige partijen of richtingen zeer belangrijke gebeurtenis sen of z.g. hoogtijdagen, zal de burgemees ter overwegen van dezen algemeenon regel af te wijken. (Iidb'.) BRUTALE INBRAAK. "[Ten Bosch, 27 OcL Vannacht is een brutale inbraak gepleegd in de Cojj-.iratieve Stoomzuivel Fabriek St Norbertus l? Berli- kum. Door het opensnijden vod avn raam, dat op den tuin uit komt, hebbm onbeken den zich toegang verschaft toi hel gebouw. Uit den kelder namen de inbrekers niet minder dan 1000 K.G boter, in pikken en los verpakt mee, ter waarde van 1600. Dc buit hebben zij met een vraihtwagen vervoerd. Het personeel waarschuwde onmi Ideilijk na de ontdekking van de inbraak de Mare chaussee te Den Bosch. Deze stelt thans een uitgebreid onderzoek in. Men Is de daders nog niat op het spoor. De schade wordt door verzekering gedekt. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. „Geen woord meer" en haar stem kreeg dien gebiedenden, trotschen toon, die in de laatste dagen verdwenen scheen. „Wij gaan naar veldmaarschalk Von Pappenheirn U kunt dan Lize mee terugne men. Op geld behoeft u niet te zien.'' „Geld is heelemaal niet nocdig, freule Marion. Maar de kapitein heeft gezegd, dat u hier zoudt blijven cn als hij binnen een etmaal niet terug was. moest ik u een brief overhandigen". „Geef mij dien brief', sprak ze. „Neen", antwoordde Rudolf, ..ik heb lipt den kapitein beloofd" Zij haalde de schouders op. „Ik heb hem niet. meer noodig. Het be wijst reeds, dat hij met de mogelijkheid niet te kunnen terugkeeren rekening hield. Hebt u een wagen. Gaat u mee? „Ik heb geen karos, slechts een huifkar", antwoordde Rudolf. Zijn tegenstand werd zwakker. Hij wist nog niet dat freule Ma rion altijd haar zin doorzette. „En ik zal meegaan, als Annette het goed vindt". Maar Annette zei: „Het bevel van kapi tein Saxon moet opgevolgd worden". „Maar als ze hem doodschieten! Hij is dwaas genoeg om zich te laten vermoor den. als hij meent mij er door te kunnen redden. Begrijp dat toch, Annette. En ik ben rijk genoeg om hem vrij tc koopen. Voor geld krijg je bij Von Pappenheirn veel gedaan. Ze hebben het daar altijd noodig" Toen begon Annette te aarzelen. „Freule Marion", zei ze, „u heeft gelijk Die man tien zijn nu eenmaal ezels. Vooruit Rudolf, span den wagen in". „Wilt u zoo mee?" vroeg ze aan Marion. „Zeker", klonk het antwoord. „Dan zul len ze mij onderweg zeker niet lastig val len". En ondanks den erjist van den toestand verscheen er een glimlach op de gezichten der beide vrouwen. Tien minuten later reed de huifkar over den landweg. Op de voorste bank zat Rudoll en een van de knechten, achterin Marion nog steeds als een oude vrouw vermomd. Langs denzelfden landweg ongeveer met een uur voorsprong, reed het escadron hu zaren. Op den hoek had de luitenant „halt" ge commandeerd om de wachtposten gelegen heid tc geven zich bij den troep tc voegen en toen klonk het: „Voorwaarts". Melchior had den luitenant verzocht niet tc wild te rijden, daar zijn meester gewond was en de huzaar, die in een vroolijk hu meur was, had daarin toegestemd. Twee vogeltjes waren in zijn kooitje ge vlogen en voor zijn geestesoog zag hij schit terende- toekomstbeelden. Vol vreugde reed hij den kapiteinsrang tegemoet. Saxon voelde meer en meer zijn krachten herstellen door den heerlijken rit oo Bal- der's rug, die vroolijk met de andere paar den meedanste in den zonnigen vroegzo- merschen middag. Het zachte, geurige blies- je suisde verkoelend om zijn hoofd cn dreef de wazige, witte vederwolkjes in de hooge, blauwe lucht naar het westen. Zon cn wind goten staal in zijn bloed. Hij voelde een vreemde vreugde, ondanks dc sombere om standigheden; dc zekerheid, dat Marion voorloopig veilig was, vcrvroolijktc zijn stemming. Wat hemzelf betrof, hij nam den ernsti- gen toestand op met groote luchthartig heid. Zeker, de strop hing dreigend aan den balk, maar hij had herhaaldelijk den dood in het gezicht gezien. Het gevaar was nu eenmaal het avontuurlijke en het aantrek kelijke tevens in het krijgsmansleven. En zoo reed hij steeds vroolijkor verder. Hij voelde zich zoo prettig weer boven op zijn paard en onwillekeurig kwamen hem de woorden te binnen: „Dat is louter lustig leven". Hij keek eens rond. Als hij zijn eerewoord niet had ge-" geven, zou ontvluchten volstrekt niet on mogelijk geweest zijn. Orn zich heen zag hij vele bekende ge zichten. Wallcnstein's ruiters, en als hij naar dc mannen keek. ving hij menigen blik van geheime verstandhouding op. Melchior was in druk gesprek met Jor- gen en de laatste scheen zijn ouden wacht meester van iets te willen overtuigen, maar Melchior schudde afwijzend het hoofd. Saxon kreeg dc zekerheid dat, indien hij met zijn-stentorstem schreeuwde: „Met tweeën rechts", het geheele es cadron, behalve de luitenant en misschien een paar jonge longe ruiters met hem In het beukenwoud zouden verdwijnen. En dat deed zijn oud soldatenhart goed. Wal- lenstein's ruiters mochten onder Von Pap penheirn dienen, maar als hij den werf- trommel liet roeren, zouden ze allen terug komen. Geen enkele belemmering ontmoetten ze op hun tocht. Een enkele maal klonk een schreeuw of eén gilletje van Lize, die nog nooit voor een huzaar op een paard had gezeten cn die bij een onbewuste of mis schien bewuste aanraking als voorname dame meende te moeten doen blijken, dat de huzaar iets deed wat laakbaar was cn hoogst ongepast. En de arme jonge huzaar, die zijn armen om het mooio meisje heen hield, dat zich vast tegen hern aandrukte om niet te vallen, verloor zijn hart. De cavalcade reed verder. Saxon dacht aan Marion. Wat. zou ze nu doen? Hij zag ze voor zich. het slanke, ranke meisje met de mooie donkere oogen en de zwarte zijden lokken en een glim lach verscheen op zijn flink gezicht, waar op de wind weer wat kleur had geteekend. Hij zag Marion voor zich en al het ande re was vergeten. Hij neuriede op de cadens van zijn paard: Meisje met jc mooie, donk're oogen, Met je hooge, ranke, slanke leest. Zelfs de zwartste zorgen zijn vervlogen Zweeft je zonnig wezen voor mijn geest. Meisje met je mooie, donk're oogen. Zoo passeerden ze de wachtposten. Bij de legerplaats meldde dc luitenant zich. Een kapitein verscheen cn verzocht Saxon hem te volgen. Saxon steeg af. Balder bleef met Mel chior aan den ingang van het kamp wach ten. „Mij Is opgedragen u naar Zijne Excel lentie, d?n veldmaarschalk te geleiden", sprak hij voorkomend. Saxon verwonderde zich over dc beleefde ontvangst. „En mijn andere gevangene, do dame?" vroeg de luitenant. De kapitein keek Lize onderzoekend aan. „Ik zal verslag uitbrengen aan Zijne Ex cellentie", antwoordde hij. Hij geleidde Saxon door het kamp. Saxon keek niet rond, verried niet de geringste nieuwsgierigheid. Maar de pestvlag op eeni- go afzonderlijk staande tenten ontging hem niet en de slechte toestand, waarin de manschappen verkeerden, evenmin. Hij voelde zijn bewondering groeien voor den aanvoerder, die Maagdenburg had ver overd. Bij een groote, met rijke kleeden getooide tent, waarop de keizerlijke 6tandaard wap perde in de blauwe lucht en waarvoor twee hellebaardiers met gekruiste hellebaarden de wacht hielden, zei de officier: „Wilt u even wachten". Een korte tijd verstreek. De kapitein kwam naar buiten. „Wilt u mij volgen?" Saxon trad do tent binne" HOOFDSTUK XIX. De veldmaarschalk, graaf Von Pappen heirn, zat in zijn weelderige veldtent aan een groote tafel, waarop een kaart van Maagdenburg, zooals ze door den stadsin genieur Guerike was geteekend, lag uitge spreid. Saxon trad binnen en ging in de houding staan. „Kapitein Saxon", meldde de keizerlijke officier De veldmaarschalk stond op, keek den avonturier scherp aan en vroeg: „Kapitein Saxon?" „Tot uw orders, Excellentie" luidde hel antwoord. (Wordt vervolgd.J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5