9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON Haar Avonturier STAAT EEN NIEUWE OORLOG VOOR DE DEUR? ELK PAK SUNLIGHT ZEEP 18 PRACTISCHE ROESTVRIJE WASCHKNIJPERS GRATIS! Dinsdag 31 October 1933 32 e Jaargang No. 105 GROOTS DRUKTE IN WAPENFABRIEKEN ALLE HUISVROUWEN IN DE PROVINCIE UTRECHT ONTVANGEN VAN HAAR WINKELIER, ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT, BIJ AAN KOOP VAN ZORG DAT U HIERVAN PROFI TEERT! NEEMT DUS WAT PAK KEN SUNLIGHT ZEEP IN VOORRAAD. Engeland versterkt zijn luchtstrijdkrachten Weinig hoop op de ont wapeningsconferentie Londen, 29 Oct. (V.D.) Volgens berich ten in do bladen is een nieuw nachtbom- menvliegtuig aan do Engelsche luchtmacht afgeleverd, dat. wat snelheid en effect be treft, allo vroegere types verre overtreft. De nieuwe nachtbommenwerper heeft een gepantserdon, draaibaren geschuttoren die tijdens de vlucht kan worden ingetrok ken. Behalve de geschuttoren zijn nog eenige machinegeweren op het toestel aan gebracht. Het vliegtuig heeft verder in den onderbouw een groot aantal zware lucht- bommen. Het heeft twee motoren. die tezamen ruim 1000 P.K. ontwikkelen en het vliegtuig een snelheid geven die grooter is dan bij vele thans in gebruik zijndo ver kenningsvliegtuigen. Volgens de People zou een vloot van deze toestellen aan de lucht strijdkrachten geleverd worden. Verder wordt gomeld, dat de regeering nieuwe groote opdrachten zou hebben ge geven voor levering van gevechtsvliegtui gen. daar alle houten toestellen door ge heel uit metaal vervaardigde vervangen moeten worden. Eenigo fabrieken zouden in verband hiermede reeds nachtploegen aan het werk hebben gezet, teneinde de opdrachten op tijd te kunnen uitvoeren. ITet arsenaal van Woolwick, waar granaten vervaardigd worden en de regeeringsfa briek voor wapenen van klein kaliber, waar geweren, machinegeweren en minutie wor den gemaakt, zouden hun personeel heb ben uitgebreid. Verder wordt ook gemeld, dat de regcering groote orders zou hebben gegeven aan Sheffield, aan de pantser- en geschutindustrio en bovendien thans zeer vele uitvoer-liccnties zou hebben gegeven voor bewapeningsmateriaal, dat naar het continent, naar Zuid-Amcrika en naar Azië zou worden geëxporteerd. L o n d e n, 29 Oct. (V.D.) Het daglbad van do Labour Partij, de Daily Herald, zet zijn publicaties over de bewapenings-activi- tcit in Engeland voort en maakt uitvoerig melding van do verschillende orders van het ministerie van luchtvaart, do admira liteit en het ministerie van oorlog aan de verschillende bewapeningsfirma's. Het groote Engelsche concern, de Imperial Ge- nical Industries, zou zijn fabrieken voor de productie van springstoffen aanzienlijk hebben uitgebreid. Het blad meldt verder, dat een Fransche bewapeningsfirma geruimen tijd onderhan deld heeft over den aankoop van een fa briek aan de Clyde van de firma William Bcardmoro and Curtington. waar houwit sers worden vervaardigd. De onderhande lingen zijn thans geëindigd en alle voorbe reidingen zijn getroffen orn de installaties der fabriek, w.o. de meest geperfectioneer de en kostbaarste machines ter wereld voor de vervaardiging van houwitsers en granaten, naar Frankrijk te verschepen. De Daily Herald weet mede to deelen, 'dat de parlementaire Labourgroep in het Lagerhuis voornemens is onmiddellijk na de hervatting der parlementszitting do re geering uitvoerige inlichtingen te vragen over do Engelsche bewapening. Japan niet bereid zijn weer macht tc verzwakken- Londen, 30 October. (V.D.) Do diploma tieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat men, ongeacht Henderson's wcnsch tot spoedige hervatting van de be sprekingen ter ontwapeningsconferentie, in diplomatieke kringen te Londen geen hoop meer heeft op eenig noemenswaardig re sultaat der onderhandelingen. Dit pessimis me zou niet uitsluitend of slechts in hoofd zaak veroorzaakt zijn door het uittreden van Duitschland, doch voornamelijk door de jongste vertrouwelijke rapporten, die de Europeeschc regeeringen uit Washington en Japan hebben ontvangen. Japan zou rondweg weigeren zijn bewa pening te verminderen en is voornemens in elk geval zijn vloot en zijn luchtmacht te versterken. Als gevolg van Japans houding zou Amerika verklaren, dat het zijn bewape ning niet kan verminderen en zijn zware artillerie niet kan afschaffen. Norman Da- vis zal misschien opdracht krijgen aan de mededceling over Amerika's houding toe te voegen, dat Europa zich hierdoor niet van daadwerkelijke ontwapening mag laten af houden. aangezien Amerika niet in Europa ligt. Doch zelfs wanneer men het weder- zijdsche verband tusschen de bewapening van Amerika, Japan en Engeland wil ver- waarloozen. zoolang men de beweringen, dat de Amerikaansche bewapening Europa onverschillig kan zijn, kan handhaven, dan nog zal de sovjetunie, welker betrekkingen tot Japan dagelijks moeilijker worden, ver klaren, dat het zijn bewapening niet kan verminderen, zoolang Japan vermindering weigert. De aan Rusland grenzende rand staten zullen tenslotte ondanks hun non agressie-pact met sovjet-Rusland met het oog op liun grooten en sterk bewapenden nabuur niet weerloos willen blijven. Bouw van een nieuwe Bra- ziliaansche oorlogsvloot? Londen, 30 Oct. (V.D.) De directie van de groote Engelsche wapenindustrie Vic- kers Arm Stron Ltd., deelt mede, dat de Braziliaansche regeering den bewapenings firma's in verschillende landen opgave heeft verzocht van de kosten voor den bouw van nieuwe oorlogsschepen. Het Braziliaansche verzoek zou practisch neer komen op do bestelling van een geheel nieuwe vloot. Zal spoedig een nieuwe oorlog uitbreken? Londen, 30 Oct. (V.D.) De minister voor verkeerswezen, Oliver Stanley, hield ge durende het week-end een rede te Kandal, waarin hij zich keerde tegen het gepraat over een niet bestaand oorlogsgevaar. In Engeland verkeerde men thans in een soort oorlogspaniek. Hij had mannen en vrouwen met een gezond vermogen tot oordcelen ontmoet, die er nochtans van o\ertuigd waren, dat men zeer kort voor het uitbreken van een nieuwen oorlog stond. Engeland was bereid met andere staten bij ontwapening samen tc werken, doch dan moest het werkelijke ontwape ning zijn en geen sluier, waar achter de mogendheden zich verder kunnen bewape] nen. De Engelsche regeering hechtte pre cics als elke andere regeering waarde aan het bereiken a an volledige ontwapening. Lord Beaverbrook hield een rede in een vergadering in één der Londcnsche thea ters, waarin hij bepleitte, dat Engeland zich van liet verdrag van Locarno zou los maken cn uitsluitend zijri aandacht zou wijden aan het Britsche wereldrijk. Enge land had een sterke vloot cn een leger en een luchtmacht noodig. waardoor aanval len van sterke tegenstanders door krachti ge tegenaanvallen afgeslagen zouden kun nen worden. Een resolutie is dien zin werd door de vergadering met groote meerder heid aangenomen. De Daily Mail wendt zich in een hoofdar tikel eveneens tegen de verplichtingen van het Locarnoverdrag en eischt in plaats daarvan een defensief Engelsch-Franscb bondgenootschap. Duitsch-Engelsch-Japanscb verbond bepleit door een hooggeplaatst Britsch mi litair. Londen, 30 Oct. (II.N.) In de Morning Post komt een ingezonden stuk van majoor Walton Sandcman voor, waarin deze het vormen van een drievoudig verbond lus schen Duitschland, Engeland en Japan met waarborgen voor Frankrijk cn de Ver. Sta ten voorstelt. Hij wijst er op. d^t Duitsch land een bolwerk tegen het bolsjewisme is en Engeland in geen geval partij voor Rus land mag trekken. Hetzelfde geldt voor Ja- ran, dat evenals Duitschland in een oorlog legen Rusland gewikkeld zou kunnen wor den. Sandcman bestrijdt de opvatting, dat Duitschland een volgenden oorlog zal be ginnen om zijn positie als groote mogend heid te herwinnen cn dat Engeland dan opnieuw met Frankrijk tegen Duitschland zcu moeten strijden. Ondanks het verdrag van Versailles is Duitschland nog steeds een groote mogendheid. Indien net gelijke rechten heeft verkregen, zal er voor Duitach land geen reden bestaan om oorlog te voe ren. De argumenteering, dat de stramme opvoeding van de Duitsche jeugd noodza- kc-üj' bewijst, dat Duitschland bij de eerste de beste gelegenheid zijn buren wil aan vallen, gaat niet op. Men kan het Duitsch land niet kwalijk nemen, zoo het tracht de jengdgeneralie van den geest van zwak heid te bevrijden. Duitschland heeft geen blijken van vijandigheid tegenover Enge land gegeven cn zal waarschijnlijk ieder toeken van vriendschap van Engeland wel kom hecten. Daarom bestaat er voor Enge land geen aanleiding, om de mecningsver- schillen met Duitschland tc laten voortdu ren en Duitschland de bewapening niet tci- tc staan, mits Duitschland Frankrijk maar niet aanvalt. „FRANKRIJK MOET WEERBAAR ZIJN.'1 Aldus de strekking van een rede, gehouden door oud minister Flandin. Parijs, 30 Oct. (H.N.) De vroegere mi* nister van financiën Flandin heeft te St. Etienne een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat het land de 1.500.000 Fran- schen, die in den oorlog gevallen zijn, niet kan verloochenen. Wij willen, aldus zeido Flandin, Fransch blijven cn wenschen den vrede. Wij willen andere volkeren geen voorschriften stellen, doch wenschen ons dit ook niet door anderen te laten doen. Een gebied, dat in den tijd van een eeuw vier maal aan een inval heeft bloot gestaan, kan niet onverdedigd blijven. Reeds het vooruitzicht van een contróle deed Duitsch land besluiten Genève den rug toe to keeren. Als wij een wesch uitspreken, dan legt dat op ons den plicht om zulk een wensch in vervulling te brengen. ^rrrarm Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog. Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 33 Hij wond zich op, maar het bekende kruis op zijn gekerfd voorhoofd zag Saxon niet verschijnen. „Maagdenburg is het eerste voorbeeld, het inluiden van een nieuwe periode. Sed vincere sciebat Hannibal." (Maar Han nibal wist te overwinnen). Zijn toon werd iets kalmer. „Daarover denk ik anders dan de her tog. Kerkelijke zaken zijn hem onverschil lig. Toen ik het protcstantismo afzwoer, 3iam ik de wapenen op voor mijn geloof cn mijn keizer. Doch ons einddoel is hetzelf de". Hij zweeg eenige oogenblikken, toen ver volgde hij: „Maar de met zooveel moeite veroverde vesting te verwoesten, zooals men mij heeft verweten, zou slechts in het brein van een krankzinnige kunnen opkomen". Saxen voelde dat hij de waarheid sprak. Yon Pappenheim was een oud generaal der artillerie, die er zijn eer in stelde, in ken nis gelijk te slaan met de beste Nederland- sche ingenieurs. Hij maakte zijn ontwer pen zonder schansmeesters of deskundigen. Hij zou nooit alle bruggen, muren en torens vernietigd hebben. Eensklaps vroeg hij: „Heeft u het huis met den toren gekend?" „Alleen van buiten, een prachtig huis in gothischen stijl", antwoordde Saxon. „Mij is verteld door den waard van het wijnhuis „ïn de Gouden Kroon" aan den Breeden Weg, dat de eigenaar een oude graaf was, die rustig zijn dagen sleet". „Graaf van Ebertot. Maar hij was de ei genaar niet, een soort majordomus. Hij is gevangen genomen en tegen een wissel van een behoorlijk bedrag in vrijheid ge steld door generaal Von Warmelode". „Wie was de eigenaar, Excellentie?" vroeg Saxon. „De prinses Von Ebertot zu Quctschcn. Zij is gevlucht en in haar paleis werd niets van waarde gevonden, noch later in de kel ders, terwijl bekend was, dat er duizenden en duizenden aan kostbaarheden aanwezig waren. Ook heeft zij, naar men mij mede deelde, groote bezittingen buiten Maagden burg". „Dus toch", dacht Saxon. Hij had vernomen, dat de maarschalk tij dens de blokkade een nauwkeurige, zwarte lijst had laten opmaken van de eigendom men der voornaamste inwoners en den kei zer zelfs verzocht had, hem een gedeelte te willen schenken. Boven deze lijst stond ge schreven: „Bezittingen in de stad Maagden burg ter confiscatie". Zijn geheimsecretaris te velde, Simon Ley, was een verrader, die zijn trouweloos ge drag zocht goed te praten door de verze kering, dat hij een lutheraan was./ „Misschien heeft dc oude prinses haar schatten voor het beleg in veiligheid ge bracht; vrouwen zijn dikwijls veel voorzich tiger dan mannen", opperde de avonturier. „De prinses moet een jonge, mooie vrouw zijn en een vurige Calvinistc, trotsch op haar dwaalleer. Niemand kent haar schuil plaats en toch moet zij zich in de nabij heid bevinden. Als de prinses ergens veilig aangekomen was, moesten mijn agenten het gehoord hebben". Nu volgde een meer rechtstreeksche vraag. „Ilceft u eenig vermoeden waarheen zij kan gevlucht zijn?" „Ik heb nooit van een prinses Von Eber tot zu Quetschen gehoord", antwoordde de avondturier naar waarheid. „Het eenige, wat ik gewaar geworden ben", vervolgde de maarschalk, „is, dat een drietal Kroaten haar verblijfplaats zochten. Zij zijn vermoord gevonden in een beuken woud in de nabijheid van een jachthuis achter mijn legerplaats, waar een kroeg wordt gehouden. Zij hadden toespelingen gemaakt tegen kameraden, op het huis met den toren. Het scheen, dat zij onderling ruzie hadden gekregen. De eenige aan wij zing was een luit, die tegen een boom stond. Misschien ook was de luit daar slechts door een toeval gekomen". Nu wist Saxon, dat dc veldmaarschalk een spoor volgde. De overval in de herberg was geen bloot toeval geweest, maar het ge volg van een vooruit beraamd plan. Het net zou nu worden diebt gehaald. Hij zei slechts: „Een vreemde geschiedenis". Hij was be nieuwd hoeveel de maarschalk wi6t en wachtte den slag af. """N Do 6lag viel niet. Tot zijn verwondering sprak Von Pappenheim: „Overste, do prinses is onmetelijk rijk. Haar losprijs zou een groot voordeel zijn voor de legerkas van Zijne Majesteit, den keizer, en de goede zaak zeer tc stade ko men. Als het ons mocht gelukken haar terug te brengen in de schoot onzer heilige moederkerk en er bestaan vele middelen om haar trotschen geest te buigen, zou dat een onberekenbare aanwinst zijn. Als het u mocht gelukken haar tc vinden, zult u een vermogend man zijn. En voor een rij ken overste van Wallenstein's leger is een bevordering tot generaal onder Von Pap penheim geenszins uitgesloten. Ilet geld is do hartader van den oorlog. Onze vorige opperbevelhebber was een financieel genie. Daaraan had hij een groot gedeelte van zijn 6ucces te danken. Denk eens aan het op- koopen van een geheclcn graanoogst van Mecklenburg en Pommercn. Hij alleen zou een leger van honderdduizend man op de been kunnen brengen en dat kunnen onder houden". Saxon knikte toestemmend. „En nu, vaarwel. Ik reken op uw mede werking, dat we spoedig samen onder onzen ouden meester mogen dienen". Hij 6tond op en belde. Dezelfde kapitein verscheen. „Geleidt den overste buiten het kamp". De kapitein keek verwonderd naar den avonturier. Deze stond in de houding. „Excellentie, tot uw orders". Maar veldmaarschalk Von Pappenheim reikte den overste de hand. De kapitein aarzelde, sloeg aan en zeide: „Excellentie. Mag ik nog een enkel woord zeggen vóór dc overste', met een blik op Saxon, „vertrokken is?" 'v Maak het kort, kapitein". „Luitenant Von Lisse beweert, dat hij de dame, die Uw Excellentie wenschto te spre ken, gevonden heeft". De veldmaarschalk keek Saxon onderzoe kend aan, maar diens gelaat stond strak, er viel niets op te lezen. „Overste", zei hij. „Het zal werkelijk het beste zijn, dat u nog even wacht". „Gaarne Excellentie", klonk het rustige antwoord. „Laat luitenant Von Lisse met zijn dame komen". De kapitein vertrok. „Ik ben benieuwd naar uw verklaring, overste", sprak Von Pappenheim. „Wat is u van deze dame bekend?" „Ik heb gezien dat de luitenant het dienstmeisjo van de herberg meegevoerd heeft. Excellentie". „Wij zullen zien klonk vroolijk het be scheid van den maarschalk. Na korten tijd keerde do kapitein terug met luitenant Von Lisse en Lize in de ach terhoede. Met een vorschenden blik beschouwde Von Pappenheim het meisje en vroeg: „Wie is u?" „Lize Glück, Uwe Genade". Zij keek vrij moedig rond. „Hoe oud is u?" „Twee cn twintig?" „Waar woont u?" „Ik ben werkmeisje bij vrouw Annette Rudolf in de Oude Herberg". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5