SMOKING GEELG0LF! Het Porceleinhuis RINTEL AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN" AVONDKLEEDING Haar Avonturier Woensdag 1 November 1933 32 e Jaargang No. 106 VERDEELING IN GROEPEN Langestraat 2-4-Tel. 52S DE TWEEDE ZESDAAGSCHE NAAR MAAT Vanaf f 44." De kwaliteitsbatterij voor zaklantaarns. Brandtijd 8-10 uur. A. VAN BEEK, c. van eijs, h. holsteijn, B. v. d. hoven r. korstanje, o. kruger, g. lensink, h. ravesloot, w. sluite"r7~ h. van ijken Onze Postvliegers onderweg De muiterij voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja Samenstelling zeekrijgsraacL Soerabaja, 31 Oct. (Aneta). De zee- krijgsraad te Soerabaja, die heden een aan vang maakte met de berechting van de eerste groep der muiters, is als volgt samengesteld: President: kapitein-luitenant ter zee C. J. O. Dorren. Leden: J. C. Nidelstein Walter, luitenant ter zee eerste klasse H Pitlo, luitenant ter zee der eerste klasse G G. Bozuwa, officier van den Marinestoomvaartdienst der eerste klasse J. Walraven. Fiscaal officier van administratie der tweede klasse S. D. Duyverman. i De verdediging. Zeventien beklaagden zullen worden ver dedigd door den officier van administratie der tweede klasse H. C. van 't Hof. Twee andere beklaagden worden verde digd door den officier van administratie der tweede klasse B. G. A. Mahieu De procedure. Omtrent de procedure kan worden mede gedeeld. dat deze uiteraard belangrijk af wijkt van de procedure voor een civielen rechter, aangezien het bewijsmateriaal voor den zeekrijgsraad reeds geheel bijeen is vóór de zitting. De processen-verbaal, waarin do verhoo- ren van beklaagden en getuigen in deze muiterij-zaak zijn opgenomen, omvatten in totaal 4000 getypte folio-vellen. De procedure ter openbare zitting kan kort zijn, tenzij een der beklaagden op voor lezing van het proces-verbaal zou staan, hetgeen in dit proces niet wordt verwacht, daar alle beklaagden vrijwel volledig be kenden tijdens de verhooren. Bij een vlot verloop kan de berechting van elke groep in een dag afloopen, waarna do raadsman tijd kan vragen om het requisitoir te bestudeeren. Tusschen de berechting van elk der zes groepen zal een tijdsruimte van vier weken liggen, opdat de zeekrijgsraad zich telkens voldoende zal kunnen voorbereiden. Soerabaja, 31 Oct. (Aneta). Bij den aanvang der behandeling van de zaken dei- muiters aan boord van de Zeven Provin ciën sprak de president van den zeekrijgs- radd een inleidend woord, waarna verschil lende getuigenverklaringen werden voorge lezen. Uit de verklaring van den commandant van de Zeven Provinciën, kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom, blijkt, dat de com mandant der marine voor het vertrek van de Zeven Provinciën uit Soerabaja orde heeft gegeven de geladen pistolen gereed te houden, aangezien de toestand aan boord van de Zeven Provinciën onrustig werd ge acht. Uit deze verklaring bleek vervolgens, dat kapitein-luitenant ter zee Eikenboom van een tegenovergestelde meening was en dat hij van de order van den commandant der marine i6 afgeweken. Uit een verklaring van den gezaghebber van de Aldebaran blijkt, dat de luitenant ter zee 1ste klasse Veis van de Zeven Pro vinciën des avonds aan boord van dit stoomschip is gekomën en bij deze gelegen heid meldde, dat de muiterij cp de Zeven Provinciën was uitgebroken. Luitenant Veis was bij deze gelegenheid zoo opgewonden, dat men hem zijn revolver heeft afgeno men, uit vrees dat hij daarmede zelfmoord zou plegen. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de bemanning van de Aldeba ran de Zeven Provinciën niet kon overrom pelen, omdat de Aldebaran geen trossen aan boord had. Soerabaja, 31 Oct. (Aneta). De fiscaal eischte tegen de eerste groep van 19 be klaagden van de muiterij op de Zeven Provincii i de volgende straffen: Kawilarang, Inlandsch matroos der 1ste klasse, 18 jaar. Tuhumena, Inlandsch kwartiermeester, 10 jaar. Manuputty, Inlandsch matroos 1ste klasse, 14 jaar. Socdijana, Inlandsch matroos 1ste klasse, 15 jaar. Parinussa, Inlandsch matroos 1ste klasse, 8 jaar. Wahap, Inlandsch matroos 1ste klasse, G jaar. Mohamad Sarif, Inlandsch matroos 2de klasse, 9 jaar. Posumah, Inlandsch korporaal monteur, 5 jaar. Ramclan, Inlandsch matroos 3de klasse, G jaar. Soewarzo, Inlandsch matroos telegrafist, 6 jaar. Ardani, Inlandsch matroos 2de klasse, 8 jaar. Saleh, Inlandsch matroos-schrijver, 8 jaar. Mintje, Inlandsch stoker-olieman, 16 jaar. J. Hendrik, Inlandsch stoker-olieman, 16 jaar. Soehardjo, Inlandsch stoker 2de klasse, 14 jaar. Abdulkarim, Inlandsch stoker 1ste klasse, 7 jaar. Aehmad, Inlandsch stoker 1ste klasse, 9 jaar. Ali, Inlandsch stoker 1ste klasse, 7 jaar. Tatipikalawan, Inlandsch stoker 1ste klasse, 9 jaar. Alles onder aftrek van preventief, ontslag uit den militairen dienst, ontzegging uit de bevoegdheid om verder bij de gewapende macht te dienen. Motiveering van het requisitoir. Soerabaja, 31 Oct. (Aneta). In het requisitoir van den fiscaal wordt gezegd dat aan de vier ontwerpers van het plan om de Zeven Provinciën te doen opstoomen naar Soerabaja, er drie zijn overleden ten gevolge van de ontploffing van den bom, uit het vliegtuig, terwijl do vierde gedurende den nbcht van 4 Febr. te Koto Radja aan den wal is gebleven. Het initiatief is uit sluifend uitgegaan van de terechtstaande Inlandsche schepelingen hoewel een groot deel van de Europeesche schepelingen en vrijwel alle Inlandsche schepelingen ken nis van de plannen hebben gedragen. Ge bleken is. dat de Inlandsche schepelingen niet verzekerd waren van de medewerking van hun Europeesche medeschepelingen, doch dat zij mochten vermoeden, dat zij geen tegenwerking van die zijde zouden ontmoeten, bij het uitvoeren van hun plan, zulks in verband met de actie die van te voren door de Europeesche schepelingen was gevoerd, gezien de demonstratie welke door de Europeanen op 20 Junuari te Sibol- ga was gehouden, de vergadering van 28 Januari die daarop was gevolgd te Sa bang, het gepleegde overleg op 30 Januari en ten slotte het weigeren tot het laden van kolen te Sabang op 2 Februari. De voorgenomen poging tot bevrijding van de gearresteerde kameraden te Soera baja geeft het ernstige karakter van deze onderneming aan. Het doorzettten van de daad is ook bewezen door het tijdens de vaart houden van de vergadering waarin de korporaal Bosscharl om het vertrouwen der muitende schepelingen te herwinnen, zeide dat als de Inlanders Soerabaja zoo gaarne in elkaarw ilden schieten, hij het eerste schot zou lossen De verdediging. Soerabaja, 31 Oct. (Aneta). De raads man voor 17 beklaagden concludeert tot vrijspraak van beklaagden Manuputty en Soedijana, in beide gevallen op grond van formeele juridische bezwaren. Voorts vraagt hij vrijspraak voor Kawilarang, Posumah. Ali Tatipikalawan, in al deze gevallen op grond van onstrafbaarheid. In den zin van artikel 19 van het wetboek van strafrecht. De verdediger vraagt vrijspraak van Saleh van de hem ten laste gelegde deelneming aan het opvoeren van mitrailleurpatronen, aangezien zulks niet wettig en overtuigend is bewezen, terwijl de overige hem ten laste gelegde handelingen niet strafbaar zijn. Voorts vraagt hij vrijspraak voor Tuhu mena, Parinussa en Wahap, op grond van onstrafbaarheid in den zin van art. 19 van het wetboek van militair strafrecht p.q., onstrafbaarhei dals hebbende in overmacht gehandeld. De verdediger vraagt vrijspraak voor Rauselan van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag of zware mishandeling. Verdediger verzoekt den krijgsraad om onder alle omstandigheden bij het toemeten van de straf rekening te houden met zijn pleidooi Morgen komt de tweede raadsman aan het woord voor zijn pleidooi ten behoeve van de twee andere beklaagden uit deze grocj>. Vervolgens zullen re- en duplieken plaats hebben. Uitspraak vermoedelijk over 8 dagen. Massief eiken rooktafel met zwaar koperen blad f 5.95 Groote sorteering rooktafels met tinnen bladen, 't nieuwste. Zwemmen. NEDERLANDSCHE ZWEMMERS NAAR BRUSSEL. Sterke vertegenwoordiging vcor de internationale wed strijden. Amsterdam, 31 October. Naar bekend is vindt op Zaterdag 4 en Zondag 5 Novem ber a.s. te Brussel een internationaal wa~ terpolotournooi plaats; waaraan behalve door de Belgische clubs K.A.Z.C., C.N.B. en B.S.C., ook door een Kikvorschcnzevental wordt deelgenomen, waarvan wij de samen stelling reeds publiceerden. Op Zaterdag avond worden twee polowedstrijden ge speeld, terwijl des Zondags de winnaars- en de verliezersronde plaats beeft. Bovendien worden Zaterdagavond internationale wed strijden op verschillende baannummers ge houden. Naar wij vernemen zul hieraan een aan tal Nedcrlandsche zwemsters en zwemmers deelnemen, o.ra. zullen de R.D.Z. leden Wil ly den Ouden, T. Eaumeistcr en G. Brou wers op verschillende baannummers uit komen. Wat de heeren betreft, op de 100 Meter schoolslag start het D.J.K.-lid van Kalken, terwijl in het nummer 200 Meter vrije slag zullen zwemmen de D.J.K.-er J. C. Scheffer en S. L. Mooi van de H.P.C. Tenslotte is nog een estafetteploeg samen gesteld voor liet nummer 5 x 100 Meter vrije slag, welke bestaat uit de heeren J. C. Scheffer (D.J.K.), S. L. Mooi (H.P.C.), H. van Essen (Y), E. G. Ingeluyff (II.Z. en P.C.) en C. Regter (R.Z.C.). FOORD—SCHOENRATH. Londen, 31 Oct. (V.D.) In de Albert Hall versloeg gisteravond de Zuid-Ameri kaan Foord den Duitschen bokser Hans Schoenrath in de match over tien ronden op punten. Voorts won Wohlgast, even eens op punten, van Jacky Brown. Het veld voor den wedstrijd te Amsterdam thans geheel samengesteld Het veld voor den Tweeden Zcsdaagsclien Wielerwedstrijd van Amsterdam, welke van 17 tot. 23 November a.s. in het R.A.I.-gebouw wordt gehouden, is thans geheel samenge steld en bestaat uit de volgende sterko 13 koppels: Pijnenburg—Wals (Nederland). Braspennfnx—J. van Kempen (Nederland) Slaatsvan Hoek (Nederland). van EgmondKI. van Nek Jr. (Nedcrl.). Vluggen—Muller (Nederland). Valcntijnvan Oers (Nederland). Adande Wolf (Nederland). BroccardoGuimbretiere (Frankrijk). RauschHürtgen (Duitschland). Jean AertsLoncko (België). van HoutRichard (Nedcrl.Frankrijk). Guerra—Bresciani (Italië). Richli—Buhler (Zwitserland). Boksen. WEDSTRIJDEN TE DEN HAAG. Den Haag, 31 Oct. Op 13 November a.s. worden in den Dierentuin alhier bokswed strijden gehouden met als hoofdnummer een match over tien ronden van drie mi nuten tusschen den Belgischen middenge wicht Charlicr en den Hagenaar Beb Donnars. Lawntennis. KAMPIOENSCHAPPEN PROFS. Londen, 31 Oct. (V.D.) In de Engel- sche kampioenschappen voor profs in de All England Club won Daniël Maskell in drie sets van den Australischen speler Jef- fery 63 62 86. Dit is reeds de zesde overwinning van Maskell in deze kam pioenschappen. Roeien. DE EUROPEESCHE KAMPIOEN- SCHAPPEN TE LISSABON. Lissabon, 31 Oct. (V.D.) De Portugee- sehe Roeibond heeft thans officieel medege deeld de organisatie van de Europeesche kampioenschappen van 1931, welke te Lis sabon zullen plaats vinden, ter hand te zullen nemen. VARKENS MARKT 13-15 TEL. 562 Verkrijgbaar bij: Bloemendalschestr. 47. Oude Soesterweg 14 Utrechtschestr. 28. Kamp 25. L. Nicaslusstr. 8. Beekensteinsche laan 11, Hoogeweg 49b. Bisschopsweg 81. Julianaplein 7. Soesterweg 1214. Wintersport. IN NOORWEGEN. Oslo, 31 Oct. (V.D.) Te Kongsberg is de wintersport reeds begonnen. De sneeuw ligt er al een halve meter hoog. Ecnige der incest bekende ski-loopers, o.w. Christian sen Arne, Bcrnhard Chrisiansen, Beek en Adsbjornr zijn reeds druk aan het oefenen. NEDERLANDSCHE BOKSERS TE BERLIJN. Berlijn, 31 Oct. (V.D.) De Nederland- sclie boksers De Boer en Paans zullen 3 November a.s. te Berlijn tegen resp. Vogel en List uitkomen. Oehoe Kwartel 26-10 Amsterdam 26-10 Boedapest 27-10 Belgrado 28-10 Athene Mersamatruh Cairo 31—10 Gaza 29—10 Rulba wells Bagdad 30—10 30—10 Boeshir Djask 29—10 31—10 Karachi Jodpoer 28—10 Allahabad Calcutta 27-10 Rangoon 26-10 Bangkok Alor Star Singapore 25-10 Med an Batavia 25-10 r v Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig von Amsterdam 2 Novc mber. Een zonnige glimlach, een troostende handdruk, een vriendelijk woord kan van groote bctcekenis wezen. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. De veldmaarschalk keerde minder beleefd zijn gasten den rug toe, keek uit het ven eter van zijn tent naar buiten. Eensklaps draaide hij zich om, een glimlach op het gelaat, en vroeg den luitenant: „Ben je zeker dat dit de bedoelde dame Is?" „Volkomen zeker, Excellentie", klonk het antwoord. Toen tot het meisje: „Hebt u een fiancé?" „Wat? Uwe Genade?" „Een verloofde!" „Neen!" antwoordde ze met een vuurroo- den blos op het gezicht. „En u luitenant?" „Neen! Uwe Excellentie". „In orde", sprak do maarschalk vroolijk „Kapitein, laat den geestelijke komen". „Maar Excellentie", stotterde Von Lisse. die dadelijk de bedoeling begreep. „Wat? Een rijke jonge dame van ouden, boogen adel". De luitenant zweeg. „En u, zoudt u bezwaar hebben met mijn- neer Von Lisse te trouwen? Mijnheer de pastoor kan zoo hier zijn", vroeg hij Lize. Maar noch het huwelijk, noch de pastoor scheen voor deze dame eenig bezwaar op te leveren, want zij zeide, terwijl zij den jongen luitenant in zijn mooie uniform blo zend aankeek: „Als Uwe Genade het werkelijk meent en Je luitenant mij vraagt, zal ik niet neen zeggen". „De heer pastoor zullen wij riict moer noodig hebben", luidde het besluit van den veldmaarschalk. Hij wendde zich tot de beide jonge men- schqn. „Bij naflcr inzien lijkt het mij toch beter dat jelui het samen maar uitvecht", sprak hij lachend. „Als ik u was", vervolgde hij tot Von Lisse, „zou ik zorgen dat het meis je veilig weer uil het kamp komt. Haar veiligheid is voor uw verantwoording. IU hoop, dat u het den luitenant niet al te kwalijk zult nerapn, jonge dame. Heeft men u goed behandeld?" vroeg hij haar. „Zeker. Uwe Genade. Zeker, Alleen Zij aarzelde even. „Alleen?" „De huzaar op het paard was wat on deugend". De veldmaarschalk, de overste, de kapi tein, zelfs de luitenant lachten. „Von Lisse, een volgenden keer beter uit de oogen kijken", vermaande de maar schalk. „Excellentie", bracht Saxon in het mid den. „de. luitenant is te voorzichtig geweest, maar stel het geval dat hij de andere had laten ontsnappen". v „U heeft gelijk, overste"* De luitenant zag den overste met groote oogen aan. Twee vogeltjes had hij in zijn kooitje ge knipt en nu vlogen ze beide bij zijn neus langs de lucht in. „En nu lot weerziens", sprak do veld maarschalk. „In de Oude Herberg zult u steeds veilig zijn". Saxon volgde den kapitein, terwijl storm achtige gedachten door zijn hersens joegen. Het laotsta tooneeltje had hem cenige oogenblikkcn afgeleid, maar hij besefte volkomen, dat de toestand, waarin Marion en hij zich bevonden, buitengewoon ge vaarlijk was. Van Pappenheim was hem 'goed gezind, beloofde hem goud en den gen?raalsrang. Hij meende hem gekocht to hebben, zooals hij gedacht had Von Falkenburg te koopen, Het antwoord van den fieren verdediger van Maagdenburg: „Zoek geen mcineedigen schelm bij mij; zeek hem liever in eigen boezem", schaen den maarsohaiK nog niet genezen te hebben. IIij moest Marion vin den. Von Pappenheim vermoedde waar schijnlijk, dat hij haar verblijfplaats kende. Hij moest haar uitleveren. Hij wist, dat zijn spionnen hem ni.it uit liet oog zouden verliezen. „In de Oude Herberg zult u 6teeds veilig zijn"; zeker, hij zou nacht en dag worden bewaakt en bij den minsten twijfel aan zijn goede trouw zou de sterko hand loodzwaar op hem neervallen. Het geheele sticht en de aangrenzende landstreken waren in handen van de keizerlijke troepen; steeds nauwer zou de kring om hem heen worden getrokken. Er was maar één uitweg, zoo spoedig mogelijk, hals over kop vertrekken, voor de cirkel geheel was gesloten De prinses van Ebertot zu Quetschen wa6 onmetelijk rijk De keizer had haar goud dringend noodig; ze zouden haar niet licht laten ontsnappen. Geen losprijs zou groot genoeg zijn. Zij had immers rijke bezittin gen buiten het sticht Maagdenburg; de waarde was nauwkeurig berekend. Haar lot, indien zij gevangen genomen werd, zou afschuwelijk zijn. Zij was immers een trot- sche Calviniste en middelen om haar weer- 6pannigen geest te breken, bestonden er vele. Buiten scheen nog altijd vroolijk do zon, maar in het hart van den avonturier hecrschte geen vreugde meer. Melchior stond met zijn eigen paard en Balder aan den ingang van de legerplaats te wachten. Hij reikte zijn meester harte lijk de hand. Balder's huid glansde in het zonnelicht als zwart fluweel. Saxon fluisterde tegen Melchior: „Lang zaam rijden, maar als wij om den hoek uit het gezicht zijn, als de duivel, want hij zit ons op de hielen". HOOFDSTUK XX. In kalmen draf reden de beide ruiters langs den weg, die naar de Oude Herberg leidde. Met enkele woorden bracht de overste zijn ouden vriend op de hoogte van den ge vaarlijken toestand, waarin hij en de prin ses zich bevonden. De raad van den ouden troupier luidde. „Het schijnt mij het allerbeste, dat u en de freule Marion zoo spoedig mogelijk naar Bigumstein vertrekken U zult bijna den geheelen nacht moeten doorrijden". ..Een groot voordeel is", meende Saxon, „dut het oude slot niet op den weg ligt naar het Zweedsche kamp. Von Pappenheim zal best begrijpen dot do prinses of laten wij maar liever blijven zeggen freule Ma* rion daar haar toevlucht zal zoeken". „U kunt in het slot flink uitrusten en dan op een of andere wijze, vermomd verder trekken, want de Pappenheimers zullen u op de hielen zitten, meende Melchior. Om de bocht van den weg gekomen, toen de ruiters onzichtbaar geworden waren door de boomen en de groene struiken, beval Saxon: „Galop", en ze vlogen in vliegende vaart langs den boschvveg. Na korten tijd bemerkten zij in de verte een huifkar, die hen hobbelend tegemoet reed. „Wie zou dat zijn?" vroeg Saxon. „Zij schijnen groote haast te hebben". Ze naderden snel en Melchior riep: „Overste, het is Rudolf. Hij is zeker vrachtrijder geworden'. „Hij is op weg Lize te halen", antwoord de Saxon. „Door de haast heb ik healemaal niet meer aan het meisje gedacht", ver volgde hij met eenig zelfverwijt. „Zij zou door luitenant Von Lisse buiten liet kamp worden gebracht". De ruiters hielden hun paarden in. Ru- dolf sprong van den wagen, snelde op Saxon toe, drukte hem stevig de liand en schreeuwde: „Den hemel zij dank, freule Marion zit achter in de kar". Saxon sprong van zijn paard. Marion trad haastig naar voren. De overste nam de ouda vrouw in zijn armen en zette haor op den grond. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5