DIAMANT AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON DE LINDBERGH'S VLOT GEARRIVEERD MIDDENSTANDS GIRO Haar Avonturier Vrijdag 3 November 1933 32 e Jaargang No. 103 HIJ: VERLEGEN, DOCH ONGENAAKBAAR TWEEDE BLAD DE POSTVLUCHTEN WEER OVER DE WINTERROUTE DE LOONEN IN GEMEENTE DIENST 'T IS HEERLIJK ETEN Bak- era Braadvet Onze Postvliegers onderweg DRAI5ftlA-vAN\^LKEMBURQ'S- A --iLEVE TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28860 NV 1 MIDDENSTANDS- BANKy00^ j BEZfEg amf.r.sfoort en omstreken AMERSFOORT directie: a. h. martens Over het doel van hun bezoek valt niets te vertellen Nog 's avonds naar den Haag Amsterdam, 2 Nov. Felle regenvla gen striemden vanmiddag het Buitcn-IJ, en het kleine gezelschap, dat in de hangar van het marine-vliegkamp te Schelling- woude bijeen was, waagde zich slechts af en toe, tusschen de buien, in, naar buiten op den steiger om den zwaar bewolkten hemel af te turen. Een deel der ochtendbladen had gemeld, 'dat het Amerikaansche vlieger-echtpaar Lindbergh vandaag of morgen uit Parijs naar Amsterdam zou vliegen, en tegen één uur vanmiddag werd in den kleinen kring, die dergelijke zaken verneemt, bekend, dat het toestel te 12.10 uur de Parijsche vlieg- baven Les Mureaux had verlaten. De beperkte kring, die hiervan kennis 'droeg en het weinig aanlokkelijke weer •waren oorzaak, dat er van .publieke be langstelling voor het echtpaar, dat onge twijfeld ook door het Nederlandsche pu bliek op geestdriftige wijze zou zijn ont vangen indien het publiek daar gelegen heid toe had gekregen, geen sprake was. In de vliegloods waren aanwezig de com mandant van de marine te Amsterdam, ko lonel Van Reede, de Amerikaansche con sul-generaal te Amsterdam Charles L. Hoo ver en cchtgenoote, de. heer Plesman, di recteur van do K.L.M:, de heer Thomson, stationschef van Schiphol, een vertegen woordiger van de Wright Curtiss-motorfa- brieken en van de Standard Oil, do cene voor eventueele contróle op den motor van Lindbergh's toestel en de ander ter contro leering van de aanvulling van den brand stofvoorraad, en verder journalisten en persfotografen. Het is enkele minuten na drieën als het roode éénmotorige watervliegtuig uit Zuid- Oostelijke richting opduikt. Binnen enkele minuten is het boven het vliegkamp, en na even met eenigc ruime cirkels het terrein te hebben verkend, strijkt het in de rich ting van den Strekdam neer en komt het naar de hangar getaxid. Een marinesloep vaart het vliegtuig tegemoet en aan den vleugel mee terug om den juisten koers aan te geven. Lindbergh staat rechtop in de cockpitt en steekt in zijn gele overall ver boven de romp van het toestel uit. Het is de bedoeling, het vliegtuig tusschen de beide houten vlotten terzijde van de hel ling aan den betunsteiger te krijgen, maar de krachtige wind en de zijstroom doen het lichte watervliegtuig afdrijven, en dus taxiet Lindbergh opnieuw weg om na eeni- ge manoeuvres tenslotte tusschen de beide vlotten terecht te komen, waar de daar opgestelde matrozen de vleugels grijpen en het toestel aan den rcchtschen steiger meeren. Lindbergh trekt zijn overall uit en klimt uit het toestel op het vlot, waar kolonel .Van Reede hem ontvangt en hem namens den minister van defensie welkom heet. Ook mrs. Lindbergh heeft inmiddels het vliegtuig verlaten en wordt door kolonel .Van Reede voorgesteld aan den heer en mevr. Hoover en aan den heer Plesman. Het groepje is al dadelijk in druk gesprek gewikkeld. Vooral de heer Plesman onder houd zich levendig met Colonel Lindbergh, terwijl nu*s. Hoover weldra met mrs. Lind bergh in de cantine verdwijnt. Als de bei de luchtreizigers zich van hun overall heb ben ontdaan, blijken zij te zijn gekleed in witte, wolligo jekkers. De vliegkap hebben zij beiden nog op. Lindbergh is lang en blond, kijkt jongensachtig verlegen en vriendelijk, doch is voor de pers ongenaak baar, heeft onmiddellijk bij zijn aankomst door kolonel Van Reede het verzoek laten doen, hem vooral niets te willen vragen. N'ederlandsche journalisten plegen derge lijke verzoeken, die uit vermoeidheid en natuurlijke bescheidenheid voorkomen, te eerbiedigen. En dus kan ook mevrouw Lindbergh, de dochter van den thans over leden Amerikaanschen diplomaat en poli ticus Dwight Morrow, ongehinderd met mrs. Hoover in de cantine verdwijnen. Naast haar langen echtgenoot lijkt mevr. Lindbergh kleiner dan zij in werkelijkheid is. Ook zij ziet er prettig en vriendelijk uit. Maar ook zij zegt niets, althans tot do pers. En de heer Plesman verzekert ons, dat zij absoluut niet zouden weten, wat voor nieuws, dat de moeite van het publi- cecren waard is, zij zouden kunnen vertel len. Natuurlijk zou men hun iets kunnen vragen omtrent het doel van hun bezoek aan Nederland. Maar ook daarvan zouden zij ons niets kunnen zeggen, verklaart de heer Plesman. En wc hebben reden om aan te nemen, dat die, als directeur van de K.L.M., het weten kan. Inmiddels doen de mannen van de ma rine hun best, het vliegtuig uit het water en in de hangar te krijgen. Daartoe wordt een wagen gebruikt, die langs de helling tot onder de drijvers van het vliegtuig in het water wordt gerold, en dan aan een staalkabel met behulp van een lier de hel ling op en de hangar in wordt getrokken. 1-Iet. werk verloopt echter niet vlot. Klaar blijkelijk is de wagen slechts berekend op het type toestellen, dat door onze marine gebruikt wordt. Bovendien staat het water zeer laag, waardoor de wagen zoover de helling moet worden afgereden, dot hij in de modder blijft steken en het gevaar ont staat, dat het vliegtuig eraf schuift. Een aantal matrozen is druk aan het werk. Eenigen plassen met waterlaarzen die tot over de heup reiken in het water rond en probceren met behulp van windassen den wagen uit den modder los te wrikken. Lindbergh zelf komt weer kijken en helpt mee, klimt op de vleugels om de situatie op te nemen, en even lijkt het, dat het toe stel uit het water, komt, maar dan zit de zaak weer vast. Dit duurt tot ongeveer kwart over vier, en Lindbergh, die zelf toe zicht op zijn machine wil houden tot hij haar veilig weet, verlangt er zichtbaar naar, eindelijk uit de gure wind- en regen vlagen op den steiger weg te komen. En dan besluit men tenslotte, de pogingen op te geven er( het toestel vannacht maar op de boei te laten liggen, om te probeeren het morgen, als het water iets gestegen is, binnen te brengen. Een paar waterdichte reistasschcn worden uit het vliegtuig ge haald, eenige lichten op den kop en op de vleugels worden ontstoken, en dan wordt het vliegtuig naar de boei gesleept. Het is bijna donker geworden als ten slotte de beide Lindberghs in gezelschap van den heer en mevr. Hoover en den heer Plesman naar Amsterdam vertrekken, waar reeds geruimen tijd tegenover het Centraal Station twee auto's staan te wachten om het gezelschap naar Den Haag te brengen. Twee rnenschen, ongetwijfeld ook in Ne derland van groote populariteit, wier da den op luchtvaartgebied, wier allure als mensch, wier successen en vooral ook wier doorgestaan leed hun de sympathie hebben doen winnen van schier de gcheele wereld, zijn bijna onherkend en onopgemerkt in Nederland aangekomen. Het is hun innige wensch, waar mogelijk bevrijd te blijven van de last, die de roem nu eenmaal op zijn slachtoffers doet drukken. Van hun ECHTPAAR LINDBERGH. plannen is verder niets bekend, ook niet van de wijze, waarop zij hun tijd hier in Nederland zullen besteden en van het tijd stip, waarop zij denken te vertrekken. En voorloopig zal het Nederlandsche pu bliek zich derhalve tevreden moeten stel len met. de wetenschap, dat Charles Lind bergh en zijn vrouw in ons midden ver toeven. Het toestel blijft vannacht op de boeien. S c b e J ling w oude, 2 Nov Ondanks de energieke pogingen, welke ondernomen zijn om het vliegtuig van Lindbergh gedu rende den nacht in den marineloods op te bergen, heeft het lage water en de daarbij optredende modder het onmogelijk ge maakt de machine op den wagen te krij gen, zoodat besloten moest worden het vliegtuig vannacht aan de boeien gemeerd te houden. In Den Haag. Men meldt ons uit Den Haag d.d. 2 Nov.: De Amerikaansche vlieger, kolonel Lind bergh, is hedenavond, vergezeld van zijn echtgenoote, in Den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in Hotel Wit- tebrug. De heer en mevrouw Lindbergh hebben het avondmaal gebruikt met eenigc be kende personen uit de vliegwereld, onder wie de directeur der K.L.M., de heer Ples man. Naar wij nader vernemen, zou kolonel Lindbergh voornemens zijn tot Maandag in Den Haag te blijven. Vooruitgang in het posts vervoer Amsterdam, 2 November. Het heden morgen van Schiphol vertrokken post vliegtuig de IJsvogel is het eerste der K.L.M.hetwelk weer over de winterroute, dus via Marseille en Rome in plaats van over Leipzig en Boedapest vliegt. Toevallig opende ditzelfde vliegtuig een jaar geleden ook den winterdienst en wel op 3 Novem ber. Een vergelijking der postladingcn wijst uil, dat een vooruilgang in het ver voer te conslateeren is van 33 procent ten opzichte van verleden jaar. Met dc post, die te Rome en Athene nog wordt bijgela den, zal de IJsvogel straks, bij vertrek uit Europa, omstreeks 420 K.G. post aan boord hebben. Naar reeds werd medegedeeld be vonden zich aan boord 1 passagier Lon denKarachi, 1 passagier LondenCalcut ta en 3 passagiers AmsterdamCalcutta. Het betrof hier een moeder met twee zoon tjes, die op het laatste oogenblik geboekt werden. Het paspoort kwam uit het Oosten van ons land per taxi gistermiddag om streeks 4 uur op het hoofdkantoor der K.L.M.. de reizigster met haar twee zoon tjes reisde hedennacht per taxi naar Schip hol. Uitstel van verlaging, in afwachting van het rapportsSchouten, is laakbaar Men meldt ons uit den Haag van bevoeg de zijde* Nog steeds komt liet voor, dat gemeente besturen en besturen van alle publiekrech telijk* corporaties, beslissingen omtrent een overigens noodzakelijk 'geoordeelde verla ging der looncn van hun personeel aanhou den in afwachting van het rapport dercom- missicTSchouten Zoodanig uitstellen van maatregelen, die de plaatselijke overheid op grond van de feiten zelve noodzakelijk oor deelt, valt te laken en is in strijd met hetgeen de regeering in dez* zware tijden als eerst» eisch aan de besturen der lagere publiek* organen stelt, n.1. het geven van een doelbewuste, van verantwoordelijkheids besef getuigende krachtige leiding. Een be roep op de commissie-Schouten voor zoo danig uitstel is voorts geheel onjuist en on aanvaardbaar, wijl deze commissie de re geering zal advisoiren omtrent de haar wachtende taak bij aanvaarding van de aanhangige wijziging der ambtenarenwet en niet om te adviseeren over de op de bestu ren der lagere organisaties rustende taak en verantwoordelijkheid, om hunne salaris- regelir.g te doen aansluiten aan giwijzigde verhoudingen en omstandigheden, waarvan de redelijke vervulling o.m. zou voorkomen, dat de regeering te zijner tijd van de haar te verlcencn bevoegdheid zou behoeven ge bruik te maken. DOODELIJK ONGEVAL TE LEIDEN. Man door de tram gegrepen. Leiden, 2 Nov. Hedenmiddag omstreeks kwart over v sfialf is te Rijnsburg da al daar woonachtige omstreeks 50-jarige bloemhandclaar C. v. d. Mey, doordat hij achteloos de trambaan overstak, door de electrische tram uit Katwijk naar Leiden gegrepen en op slag gedood. wat met -*=; „Diamant" bak en braadvet is bereid - even voedzaam,sma kelijk als licht verteerbaar. „Diamant" vet geeft een heer lijke, bruine jus, welke niet stolt op het bord. 45 ets p. pond - 22i ets p. hall ponc! IJsvojjc 1 Oehoe Q Kwaric' 2—11 26—10 Amsterdam 2—11 26—10 Boedapea; 27—10 Belgrado 1—11 •28—10 Athene Mersamatruh Cairo 31—10 Gaza 29—10 Rutbawells Bagdad 30—10 30—10 Boeshir Djask 20—10 31—10 Karachi Jodpoer 28—10 1—11 Allahabad Calcutta •27—10 Rangoon 26—10 2—11 Bangkok Albr Star Singapore 25—10 Medan Batavia 25—10 2—11 1—11 1—11 Vertrek van het eirstvolgcndo post vliegtuig van Amsterdam 0 November. Snip LEEUWARDEN- Sterk is de mensch, die de kracht bezit om bet kwaad, het onrecht te vergeven, dat hem jverd aangedaan. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog. Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. „En toen", vervolgde Annette, „toen zei hij dat hij altijd wel vermoed had dat zij een mensje was. En wat doen dc mannen dan?" „De kapitein verklaarde haar zijn licfdo", (yulde Marion aan. „Juist, on ofschoon zij in den oorlog ge gaan was om haar verloofde te zoeken, die bleek gesneuveld te zijn, zijn ze getrouwd. Delden hebben het leger verlaten". „Ik heb eens een kapitein gekend, die Teen vrouw rnet eenige kinderen bleek ie Stijn", sprak Melchior. „Wij zijn in onze jeugd ook in den wa penhandel geoefend", vertelde Marion. „Even goed als de jongens, en we reden schrijlings te paard. Vader vond, dat wij alles moesten leeren. Hij zeide, dat in oor logstijd meisjes zich ook moesten kunnen .verdedigen en niet flauw mochten vallen van angst. Telgangers zouden er ook niet altijd gereed staan. Deze opvoeding was misschien een van de redenen, dat ik vóór het beleg niet uit Maagdenburg wilde vluchten", „Wat een \crstandigen vader heb je ge had'. vond Saxon. „Ja", verklaarde Marion, „maar hij was ook een soldaat". Tijdens dit gesprek was de schemering ge. vallen; de tijd van vertrek aangebroken. De paarden werden gezadeld. De maan wierp een helder licht over den landweg. Twee van de kurassiers, die bij Rudolf als knecht dienden, stonden reeds met de paar den gereed. Na een hartelijk afscheid vertrok de ca valcade. Melchior reed vooruit om den weg te verkennen. Dan voigden Saxon en Ma rion. terwijl op korten afstand de kuras siers den kleinen stoet sloten. Om hen heen heerschte een groote stilte. In hot maan licht wierpen de paarden groote, geheim zinnige schaduwen op den boschweg. Het woud lag eenzaam en verlaten, als in een droom. Marion", vroeg Saxon, „vermoeit het rijden niet te veel?" ..Neen!' antwoordde zij. Ik vind het heer lijk, ik voel mij nu een echten avonturier. Hij lachte zacht. „Hoe ver moeten we rijden?" „Een uur of zes, zeven. Tegen het aan breken van den dag moeten wij op Bin- gumstein aankomen. De eigenaar is een vriend van mij en een krijgskaraeraad. Als we daar zijn, verkeeren we niet meer in gevaar overrompeld te worden. Zoodra de veldmaarschalk verneemt, dat ik vertrok ken ben, laat hij ons vervolgen". „Waarom heeft hij je niet gevangen ge houden?", merkte ze op. „Hij wilde immers, dat ik jou zou zoeken en aan hem uitleveren". „Heb je dat moeten beloven?" „Neen! Ik heb een rechtstreeksch ant woord vermeden. Hij was overtuigd, dat mijn eigenbelang groot genoeg was." „Heeft hij je zooveel geboden?" „Een vermogen en den generaalsrang. Ik had je dat niet mogen zeggen". „Waaromniet? Saxon", zei ze eens klaps, „je hebt je eer toch niet voor 'mij bezoedeld?" „Neen. Wees maar gerust. Maar de dui vel weet, dat ik niet geaarzeld zou heb ben mijn woord te geven' Balder deed een zijsprong, verschrikt door een schaduw op den weg. „Balier, wat ben je dom!" vermaande Saxon. „Zie je niet, dat er niemendal is om bang voor te wezen". Hij streelde het dier den hals „De baas zal heusch wel opletten". Zij kwamen aan een beekje Een oogen blik werd halt gehouden om de paarden te drenken en een hartversterking te ne men. Vier uren hadden ze ongeveer gere den. Korten tijd na de rust kwam een der ku rassiers naast Saxon rijden. „Kapitein", merkte hij op. „Ver achter ons hoor ik de hoefslagen van een galop- peerend paard". „Maar één ruiter?" „Ja, kapitein". De ruiters verzamelden zich. Melchior steeg af, legde het oor tegen den grond en bevestigde: „Eén ruiter in galop. Met eeni ge minuten kan hij hier zijn. Ik zal hem tegemoet rijden tot de kromming van don weg". De anderen verscholen zich in het zware struikgewas. ■Melchior reed stapvoets met getrokken zwaard een eindje terug. Ze hoorden nu duidelijk den ruiter naderen. „Halt", klonk Melchior's stem. Saxon was afgestegen, gaf den teugel van Balder aan een der kurassiers cn ver dween langs den weg. dekking zoekend achter de struiken. Hij hoorde den ruiter antwoorden: „Halt. Waarom? Goede vriend, ben je con struikroover of is de weg alleen voor jou aangelegd?" „Noch het één, noch het ander, zie je, ik ben een beetje nieuwsgierig uitgevallen". Do vreemdeling stond met zijn paard in het volle maanlicht. Een lange, magere man op een groot paard, een dreigende, zwarte silhouet. „Onze oude vriend", dacht Saxon cn trad te voorschijn. „Goeden nacht, vreemdeling", sprak hij. „Wat voert u voor de derde 'maal op mijn weg?" „Kapitein Saxon. Gelukkig", klonk het antwoord. „Dat spaart een lange woorden wisseling met dezen vriend. Ik ben u na gereden". „Waarom?" „U wordt gevolgd door een tiental huza ren van Von Pappenheim. Als zij u inha len, zal de strijd zeer ongelijk zijn. Vier mannen en een vrouw Saxon keek zeer verbaasd. „Maar vreemdeling", vroeg hij. „Weet u dan alles? Ik ben u nog grooten dank ver schuldigd; u heeft ons in de onderaard- sche gang door uw aanwijzingen het leven gered". „Soms moeten de rnenschen elkaar een beetje helpen' „De plaats is buitengewoon geschikt", vervolgde hij. „Daar een bocht in don weg en hier een donkere plek in de schaduw der groote hoornen". „Zijn ze ons zoo dicht op dc hielen?" „Met een kwartier kunnen ze hier zijn. Binnen een uur hadden ze u ingehaald". „Dan is het raadzaam hen af te wachten. Beter verrassen dan verrast te worden", beweerde Saxon. „Het schijnt dat u. mij steeds op het juiste oogenblik komt waar schuwen". „Heb ik u niet gezegd, dat ik een vriend ben?" „Zeker, maar er 'moet een reden voor zijn. Een goede of een slechte daad, eer% drijfveer moet er wezen". „Zullen wij den kostbaren tijd vermor sen met het oplossen van raadsels, kapi tein? Dit wil ik u wel zeggen", hij liet zich van zijn paard glijden en trok Saxon terzijde. „Heksenmeesters of toovenaars be staan er niet. Later zal ik u wellicht een en ander uitleggen'. „En nu kapitein, wat wilt u doen?" her nam de vreemdeling. „Vechten is het eenige, voor zoover ik kan nagaan", meende Saxon. „Een anderen weg volgen?" vroeg Mel chior. „Om niet een paar uren een heel csca- dron in de armen te rijden? Talrijke pa trouilles huzaren zijn er op uitgezonden'. „Het beste", hernam de vreemdeling, „schijnt 'mij een krijgslist. Zooals ik reeds opmerkte, hier ligt een zware schaduw over den weg, daar is een bocht. Tusschen deze dikke boomen spannen wij een sterk touw. Ze zullen het niet zien. Uw ruiters wachten den vijand kalm af" (W ordt vervolgd.}

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5