lAMERSFOORTSCH DAGBLAD Buitenland DE WORSTELING OM DEN VREDE JOH. B0TTINGA Vrijdag 10 November 1933 32 e Jaargang No. 114 DERDE BLAD GETUIGENISSEN TEGEN DIMITROF Den Bulgaar weer het woord ontnomen AMERIKAANSCHE AANVAL OP DE WERKLOOSHEID HEVIGE TAIFOEN TEISTERT JAPAN LANGESTRAAT 28 - TEL. 59 Radioprogramma DE BRAND IN DEN RIJKSDAG Een schoonmaakster scheldt hem tijdens het proces uit voor brutalen kerel" Berlijn, 9 Nov. (V.D.) Vandaag wordt een groot aantal getuigen gehoord. Dr Teichert stelt voor den communist Kcirr.p- fer, in wiens woning do Bulgaren dikwijls zouden zijn gekomen, als getuige te hoo- ren. De senaat zal hierover beslissen. Als eersto getuige wordt gehoord de oud majoor Schroder, die meedeelt dat hij 's middags herhaaldelijk in Bayernhof ge geten heeft en dat de kellner Helrner hem eens heeft verteld, dat herhaaldelijk drie buitenlanders in het lokaal kwamen, die hem uiterst verdacht leken. Wanneer hij langs kwam, staakten de drie buitenlan ders altijd het gesprek en bedekten de pa pieren. Getuige zelf had de betrokken per sonen nooit gezien. Kort na den brand had de kellner hem verteld, dat luj meende, dat ook Van der Lubbc zich dikwijls bij hen bevohd. Volgende getuige is mevrouw Schreibcr, die van 1927 tot 1929 ten huize woonde van een inmiddels overleden juffr. Kaspeizer. Daar had zij ook Dimitrof onder eeU ande ren naam leeren kennén. Bij juffr. Kaspei zer kwam dikwijls liet communistische lid van den Pruisischen landdag Eberlein. Hij bezat een sleutel van de zijkamer van de uit twee kamers en een zijkamer bestaan de woning. Alles ging er tamelijk geheim zinnig toe. Eberlein en juffr. Kaspeizer maakten dikwijls schriftelijk werk iu de kleine kamer. Président: Toen is er, zooals u vroeger verklaard "hebt, een bepaarde heer geko men. Dat is Dimitrof geweest? Getuige: Ja. juffr Kaspeizer zei: Ik ver huur de groote kamer thans aan een heer. Drie dagen later kwam de man inderdaad. Hij noemde zich Jelle Schaafsma. President: De pas droeg den valschcn naam dr. Schaafsma. Getuige deelt verder mee, dat Dimitrof regelmatig in het huis sliep, hocwe! hij *s nachts wel eens niet aanwezig was. Hij deed zeer gehe.rnzinnig Tijdens een me- taalbewerkersslaking toonde hij zich eerst zeer opgewonden en toen getuigo hem vroeg, waarom hij zoo opgewonden was, antwoordde Dimitrof, doelende op de sta king: „Alles is in het water gevallen.'' Di mitrof nam het met de waarheid niet zoo nauw. Als zijn vaderland gaf hij in den loop der tijden op; Zwitserland, Rusland en Nederland. Getuigo Sclireiber, die schoonmaakster bij juffrouw Kaspeizer was, spreekt als baar mecning uit, dat deze klaarblijkelijk secretaresse in dienst van de communisti sche partij was. Er ontstaat dan een incident, als Dimi trof getuige vraagt of het juist is, dat juf frouw Kaspeizer met het werk van getuige zeer ontevréden is geweest. Getuige antwoordt, dat het tegendeel het geval was. Op Dimitrofs vraag waarom zij dan is weggegaan, antwoordt zij opgewon den: „Waarom wil je dat weten, brutale kerel?" De president vraagt getuige, waarom zij Zich zoo opwindt. Getuigo antwoordt, dat Dimitrof haar in zijn kamer heeft willen aanranden en dat zij daarom dezen dienst beeft verlaten. Dimitrof lacht hoonend. Dat Is weer iets nieuws, zegt hij. Getuige verklaart verder, dat zij van de Zustér van de vrouw, die haar als werk ster bij juffrouw Kaspeizer opvolgde, had gehoord, dat Dimitrof in de kachel op zijn kamer papieren verbrandde en op de vraag van de werkster waarom hij dat deed, ant woordde hij, dat hij geheime stukken moest vernietigen. Dimitrof noemt de verklaringen van ge tuige grootendeels onjuist. Eberlein, die hij eens te Moskou had leeren kennen, had hij te Berlijn nooit gezien. Als Dimitrof uitroept, dat de verklarin gen van deze getuige ook weer de bedoe ling hebben materiaal tegen de beklaag den te verzamelen, ontneemt de voorzitter hem het woord. Torgler verklaart, dat juffrouw Kaspei zer In betrekking was bij het communisti sche ürukkersbedrijf de P.E.U.V.A G. Berlijn, 9 Nov. (V. D.) De rechercheur Kinast beschrijft dan de autorit, die hij met Tancf in een auto vun de recherche op 13 Juni door Berlijn heeft gemaakt, om de verblijfplaatsen van Tanef na te gaan Als volgende getuige wordt gehoord juf frouw Roesier. die in den nacht van den Rijksdagbrand kennis heeft gemaakt met Dimitrof in den trein van München naar Berlijn. Zij zag Dimitrof reeds op het station te München; samen hebben zij eeni- gen tijd in den gang van den slaapwagen met elkaar staan praten. Hij had zich voorgesteld als dr. Hediger en verteld, dat hij in opdracht van de Italiaansche regee ring *»en werk over Duitsche cultuur moest schrijven. Hij had verteld onderzoeker te Minister Goebbels voor het Gèrechtshof. zijn en toegang te hebben lot alle bibliothe ken en archieven in Duitschland. Omtrent zijn persoonlijke omstandigheden had hij verteld, dat hij gescheiden van zijn vrouw leefde. Getuige Rocssler vertelde verder, dat zij den volgenden ochtend naast Dimitrof in den trein zat, tegenover een echtpaar, dat een krant had waarin een bericht over den Rijksdagbrand stond. Zij had die krant ter inzage gevraagd en hem ook aan Dimitrof gegeven Op de vraag van den president of Dimi trof zich in cenig opzicht over den brand had uitgelaten, antwoordt getuige, dat zij zich dat niet meer kan herinneren. Dimitrof vraagt, of zij niet meer weet dat hij gezegd heeft: „Dat is een provoca tie." Getuige Roesler: „Neen, ik herinner mij slechts dat Dimitrof het hoofd heeft ge schud. Pas dien avond, toen* ik hem in Berlijn ontmoette had hij gezegd, dat de brandstichting niet door communisten kon zijn begaan." Dimitrof stelt de getuige nog ccnigc vra gen en spreekt ironisch over de „klassieke aanklacht", wat hem een berisping van den voorzitter bezorgt. Dan wordt de zitting onderbroken voor de middagpauze. Na de middagpauze stelt in het bijzon der Dinntrof eenige vragen, waarbij hij er door den voorzitter tenslotte op wordt ge wezen, dat hij zijn mond meet houden, om dat wat opgehelderd moest worden, opge hcldcrd is. Zonder dat hem er naar ge vraagd wordt, legt Dimitrof opnieuw een verklaring af, waarbij hem het woord wordt ontnomen. De behandeling der zaak wordt vervolgens verdaagd tot Zaterdag. ENGELSCHE REGEERING IN 'T HOOGERHUIS GEKRITISEERD Duitschland verlangt rechtsgelijk: heid, Frankrijk is bezorgd roor zijn veiligheid Een compromis noodzakelijk Londen, S Nov. (V.D.) Hedenavond heeft in het Hoogerhuis een debit over de ontwapeningskwestie plaats gehad. De so cialist lord Ponsonby deed een scherpen aanval op de Engelsclic regeering. Het ont- wapeningswerk is brokken werk. liet is even onverteerbaar als al het andere, dat op de ontwapeningsconferentie is geprodu ceerd. Eén ding is zeker verklaarde hij met stemverheffing nl. dat de weg, dien Engeland heeft ingeslagen, verkeerd is. Daarom moet een ander pad worden betre den. Lord Reading (liberaal) steunde de door Simon in het Lagerhuis afgelegde verkla ringen. die hem er van overtuigd hadden, dat de Engelsche regeering haar uiterste best heeft gedaan voor de zaak van den vrede en het verhinderen van de herbewa pening. Lord Cecil verzette zich tegen de bewe ringen, dat de Engelsche regecring den oor log wil. ITet land wil echter nauwkeurig weten, wat de regeering denkt ie doen. Lord Arnold, lid van de nationale arbei derspartij, verklaarde, dat de overwinnen de mogendheden het verdrag van Versail les niet zijn nagekomen. Namens de regeering richtte de minister van oorlog, lord Hailsham, zich tegen de socialisten, wien hij verweet, dat zij de ont wapeningsplannen der regeering uit partij- overwegingen verdraaiden Ten aanzien van de voorstellen van den leider der oppositie, lord Ponsonby, die betoogd had, dat de re geering te Genèvc moest voorstellen, dat de bewapeningsstand van Duitschland als grondslag moest worden genomen, ver klaarde Hailsham, dat dit wel een heroï sche geste zcu beteekenen, maar de Engel sche regeering'wil te Genèvc overeenstem ming tot stand brengen. Gelooft iemand, dat Frankrijk heden zou ontwapenen tot den stand der Duil6che bewapening, wan neer wij dat zouden eischen? Of gelooft iemand, dat Japan of de Vereenigdc Staten in oen dergelijke politiek zouden toeslem- men De voornaamste moeilijkheid is het zogken van een compromis tusschen den Duitschcn cisch tot gelijkgerechtigdheid en den Franschen tot veiligheid. Het is doel loos een oplossing der kwestie te willen zoeken, zoolang de Duitsche verontwaardi ging over de beweerde minderwaardige be handeling niet uit den weg is geruimd en zoolang men Frankrijk niet een gevoel van veiligheid kan geven. Spreker verklaarde verder nog, dat het onmogelijk zou zijn de beide voornaamste wapenen, die den volgenden oorlog zouden beslissen, gifgas en vliegtuigen, af te schaf fen. Simon en Eden voorlooplg niet naar Genèvc, Londen, 8 Nov. (V.D.) Naar verluidt, hebben sir John Simon en onderstaatsse cretaris Eden voorloopig hun reis naar Genèvc uitgesteld". Nader wordt gemeld, dat Cadogan van het Foréign Office de Britsche regeering zal vertegenwoordigen op de zitting \an het ohtwapeniiigsbureau van -morgeii,* 'omdat ook do Fransche cn Ilafiaanschc regecrin- gen niet door ministers zullen zijn verte genwoordigd. Sir Simoft cn F.dcn zullen voor noodzakelijke besprekingen de eerste dagen te Londen blijven, maar de hoop wordt uitgesproken, dat. de \olgende week één hunner voor eenigen tijd naar Genèvo zal vertrekken Simon zal morgenavond op het jaarlijk sche diner, dat aangeboden wordt door den lord-mayor van Londen, een rede houden in het bijzijn van alle buitenlandsche diplo matieke vertegenwoordigers. Parijs, 8 Nov. (V.D.) Het uitstel van het vertrek /an Simon naar Genève heeft volgens de Liberté in officiecle kringen te leurstelling teweeg gebracht. Van welinge lichte zijde verneemt liet blad, dat men te Londen en te Parijs vast op een onderhoud te Parijs had gerekend. De Genccfsche besprekingen. Genève, 8 Nov. (V.D.) ITet verluidt, dat het presidium der ontwapeningsconferentie zich in de Donderdag beginnende bijeen komst zal beperken tot zuiver technische werkzaamheden. ITet oorspronkelijke plan- Macdonald zal door een kleine technische commissie worden omgewerkt op de basis der verschillende wijzigingsvoorstellen-cn der laatste amendementen. In conferentiekrihgen bestaat het plan, indien mogelijk, te streven naar een bijeen roeping der hoofdcommissie op 4 Decem ber, waarbij een tekst van het verdrag zou worden voorgelegd. Volgens Amerikaansche mededeel ingen zal de Amerikaansche vertegenwoordiger, gezant Wilson, een passieve houding aan nemen en zich beperken tot waarneming. Wat in 1930 31 voor bewapening werd uitgegeven. Berlijn, 8 Nov. (V.D.) Volgens een be rekening van het instituut voor conjunc- tuuron lerzoek hebben do staten der we reld in het jaar 1930,31 rond 18 tot 20 mil liard mark uitgegeven voor hun bewape ningen De waarde der goederenproductic der wereld van 1929 lot 1932 is met de helft verminderd^ Bi bewapeningsuitgaven zijn in dien tijd met 7 gestegen. Op het oogenblik wordt bijna 5% van de waarde van de internationale goederenproductie voor bewapeningen uitgegeven. Volgens schatting waren de uitgaven voor bewape ning in het afgeloopcn jaar ongeveer 'A hooger dan in het laatste jaar vóór den oor log. Aan industrieele en landbouwgoederen werd echter juist voor evenveel geprodu ceerd als in 1913. De vijf landen Vereenigde Staten, sovjet-Rusland, Grocl-Britannië, Frankrijk en Italië geven alleen ongeveer 55 der totale uitgaven ter wereld voor landstrijdkrachten uit, 70 voor zeestrijd- krachten en 80 voor luchtstrijdkrachten. Het onderhoud tusschen Goering en MnssoUni. In politieke kringen te Londen vermoedt men, blijkens een H.N.-telegram, dat achter het besluit, om sir John Simon nog niet naar Genève te laten vertrekken, wellicht meer verborgen ligt dan het officieele com muniqué doet veronderstellen en dat de beslissing wellicht verband houdt met de onderhandelingen, die te Rome tusschen Mussolini en Goering hebben plaats gehad. De Engelsche gezant te Rome zou op de hoogte zijn gesteld van den inhoud van het schrijven van Hitler, dat Goering naar Rome heeft gcbi'acht. Genève, 8 Nov. (H.N.) In de aankondi ging, dat sir John Simon en staatssecreta ris Eden niet naar Genèvo zullen komen, wordt een bewijs 'gezien, dat tusschen de betrokken mogendheden nog geen -overeen stemming is bereikt omtrent de te volgen methode voor het voortzetten der werk zaamheden van de ontwapeningsconferen tie. Terwijl Frankrijk er voor is om de werkzaamheden voort te zetten en in ieder geval een plan uit te werken, dat dan ter aanneming of verwerping aan Duitschland zal worden voorgelegd, wenscht men van Engelsche en Italiaansche zijde blijkbaar een weg open te houden, om Duitschland een terugkeer tot de conferentie mogelijk te maken. Italiaansche aanval op Genève. Rome, 8 Nov. (V.D.) Naar aanleiding van Goering's bezoek aan Rome zet Davan- zati, lid van den fascistischen grooten raad, in de Tribuna het Italiaansche stand punt inzake de ontwapening uiteen. De brief van Hitier, dien Goering persoonlijk heeft overhandigd aan den duce. is de be vestiging voor de juistheid der Italiaansche politiek. Een ontwapen;ng6conventio heeft slechts waarde, wanneer ook Duitschland daarin gemengd is. Verder doet hij een fei len aai^'ifl op Genève. Uitvoerig zet hij uit een, dat het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond moet worden beschouwd als een politiek probleem op het terrein der betrekkingen tusschen Engeland, Frankrijk Italië en Duitschland, welk probleem loyaal moet worden geregeld. Zij, die nog vertrou wen hebben in de voorstellen van de ont wapeningsconferentie en in den kwijnenden Volkenbond, moeten zich er van bewust zijn, dat het uittreden van Duitschland van beperkt be'ang is, aangezien deze instellin gen zonder de geringste efficaciteit zijn. Schrijver wijst in zijn artikel op de bal kaniseering van Europa en zegt, dat Europa den wereldzin moet terugvinden, die in de groeiendén stompzinnigheid van juridische bevestigingen verloren is gegaan. Men beschouwt dit artikel als een uiting van het verlangen van de Italiaansche re geering om de ontwapening uit Genève te halen en te brengen op het terrein van het viermogëndhedenpact. Goering uit Rome vertrekken. Rome, S Nov. (V.D.) De Pruisische mi nister-president Goering is vanmiddag om 12 uur 45 per vliegtuig naar München ver trokken. Hij werd uitgeleide gedaan door den onderstaatssecretaris Valle, den Duit- schen ambassadeur en door tal van andere persoonlijkheden. München, 8 Nov. (V.D.) Minister-presi dent Goering, de leider der S. A. in 1923, is Woensdagmiddag om kwart over vier ge land op het vliegveld 0berwie6enfeld bij München. In zijn gezelschap bevond zich staatssecretaris Koerner. Goering begat zich direct naar het Bruine Huis. waar hij met Hitier een langdurige bespreking heeft ge had. Gewijzigde tekst van het Engel. sche plan. Londen, 9 Nov. (V.D.) Het tekstontwerp van het Engelsche ontwapeningsplan is, naar de Times meldt, aan een herziening onderworpen, overeenkomstig het besluit van het bureau, dat het nieuwe ontwerp zal worden voorzien van de verschillende wijzigingen, die tot nog toe voorloopig zijn goedgekeurd. De wijzigingen zijn thans ta melijk volledig aangebracht, zoodat de ge wijzigde tekst ter kennis aan de mogend heden 'gebracht kan worden. W a's h i ng to n, 8 Nov. (V.D.) Roosevelt heeft medegedeeld, dat een administratie van openbare werken zal worden ingesteld met een crediet van 400 millioen dollar ter vermindering van de werkloosheid. Ver wacht wordt, dat langs dezen weg vier mil lioen arbeiders, die thans afhankelijk zijn van ondersteuning, aan het werk kunnen worden gezet. Het plan bestaat om volgens een ontworpen schema tegen 16 November twee millioen wcrkloozen aan het werk te hebben cn nog twee millioen tegen 15 De cembei.f Tokio, 8 Nov. (V.D.) Naar een agent schap meldt, heeft in het district Ehino een buitengewoon hevige taifoen gewoed, waar door talrijke visschersschepen werden ver rast. De taifoen kwam des nachts zoo 6nel opzetten, dat slechts een klein deel der boo ten zich in veilige haven kon brengen. On ge veer 2500 visschers zijn in den storm op zee gebleven. SPORT VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden Berlijn, 9 November (V.D.). .Bij het vliegveld van Wurzberg is hedenmiddag om half vier het sportvliegtuig D 12Ï3 neerge stort. De beide inzittenden waren op slag dood Het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrijven aan een verkeerde manoeuvre. kosteloos onderzoek op ons gepat. May i .nniriM Mpp^!p. moderne KOSieiOOï onucrwse 3-1J voelspiegel apparaat. Mees'e modern® PEDICURE cn MA. SAGE inrichting. ZATERDAG 11 NOVEMBER, Huizen, 1875 M, K. R. O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.0011.30 Gramofoonmuziek. 11-3012.00 Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor Perquin O.P. 12.15—2.00 Lunchconcert door het Sextet o. l.v. Piet Lustenhouwer. Van 1.001.20: Gra mofoonmuziek 2.00—2.30 Halfuurtje voor de Rijpere Jeugd. 2.304.00 Kinderuurtje, verzorgd door Me vrouw Sophie Nuwcnhuys van der Rijst en Mevrouw Corrie Marres van der Ven. 4.15—4.30 Gramofoonmuziek. 5.15—5.30 Sportpraatje door S. P. J. Bor sten. 5.30—6.20 Het Orkest o.l.v. Marinus van 'i Woud. C.20—6.45 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45—7.00 Het Orkest o.l.v. Marinus van T Woud. 7.15—7.35 Katholieke Radio Volks-Universi- teit. Voordracht door Jacq. Royaards-Sand- berg. 7.35—7.45 Gramofoonmuziek. 7.45—8.00 R. K .F.-Kwartiertje. 8.008.30 Het Orkest o.l.v. Marinus van T Woud. 8.35—9.00 Gramofoonmuziek. 9.00—9.20 Willy Derby. 9.20—9.50 De K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lusten houwer spelen Genre- en Schlagermuzlek. 9.5010.05 Microfoon vertelsel door Jan Nieuwenhuis. 10.05—10.30 De K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lus tenhouwer. 10.35—10.55 Willy Derby. 10.55—11.20 De K.R.O.-boys o.l.v Piet Lus tenhouwer. 11.20—11.40 Gramofoonmuziek. 11.40—12.00 De K.R.O.-boys o.lv. Piet Lus tenhouwer. Hilversum, 296,1 M, V. A. R. A. S.01 Gramofoonmuziek. V. P. R. O. 10.00 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 12.01 Het Ivlein-orkest o.l.v. Hugo de Groot 2.15 Platen dezer maand (Gramofoonmu ziek). 2.50 Dr. G. Horreüs de Ilaas spreekt voor het Onthouders-Radio-Comité over het boek „Midden in de wereld". 3.10 Amstcrdamsche orkestvcreeniging oJ. v. Frans van Diepenbeek. 5.50 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. Fontamara, I. Silone. 6.12 Volksliederen door „De Wielewaal", zanggroep der Amstcrdamsche A.J.C o.l.v. Piet Tiggers. 6.40 Voor het Platteland. K. Singer spreekt over: „Dc toestand in de tuinbouwstreken", 7.10 The Singing Sinners. 7.40 Fré Hut. lid der Vereenigingsraad der Y.A.R.Aspreekt. 8.00 Uitzending vanuit het N.V.-huis -te Utrecht met medewerking van: liet orkest o.l.v. Hugo de Groot. Joh. Lammen, bas. Rei- nicr Bresser, cello. 9.00 De Internationale zwemwedstrijden in de Zweminrichting Ileiligeweg, Amsterdam. Georganiseerd door do Amsterdamsche Zwcmclub. Voorbeschouwing, reportage en nabetrachting van dc 100 M. vrije slag intern, dames cn heeren door ,T. H. Teeseüng, secre taris en wedstrijdconsul voor dc kring Am sterdam van den Nederlandschen Zwem band, cn J. H. Bannenberg, oud-secretaris Technische Commissie der Amsterdamsche Zwcmclub. 9.20 Orgelspel door Joh. Jong. 9.30 Onzo Radoi-vrouwenweck (1218 Nov. '33). 9.32 Orgelspel door Joh. Jong. 9.40 De Internationale zwemwedstrijden in de Zweminrichting Heiligeweg, Amster dam. 10.00 Uitzending vanuit het N.V.-huis te Ut'rcch*, Tnct medewerking van: De Filere- fluiters o.l.v. Jan van der Horst Gaby Ehr- bardt, zang. Alb. do Booy, zang. 11.00 De-internationale zwemwedstrijden in de zweminrichting Heiligeweg. Amsterdam. Nabetrachting door J. H. Teeseüng en J» H. Bannenberg. 11.10 Gramofoomuzielc. in

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9