Handschoenen KRAAL i;r- |I HET DRAMA TE UDEN Jim EELENDIEFSTAL TE DEN HAAG FANTASTISCHE LOOP BAAN VAN EEN SPOEUONGEN Handteekeningen van staatshoofden! BIJ HET GEZEUL MET DE REGEERINGSKOEIEN PRACHTIGE THEEMEUBE. LEN IN RIJKE SORTEERING STEEDS VOORRADIG HUMORHOEKJE =53 Stoeipartij met vreeselijke gevolgen In het drama, dat zich Woensdagavond te Uden heeft afgespeeld en waarover wij gis teravond berichtten, is licht gekomen. Het blijkt dat do li-jarige L., wiens lijk men bij het huis van zijn vriend vond, het slacht offer is geworden van een wat al te hard handig stoeipartijtje, waardoor de vriend in zijn radeloosheid welhaast krankzinnig is geworden van schrik. Voor de politie heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. De beide jongens, het slachtoffer is li, de aangehoudene 17 jaar, hielden zich dik wijls onledig met proeven die zij op school leerden en ook die zij zelf meenden te vin den. Zoo ook dezen avond gingen zij in de schuur van den heer L., waar zij bij en om de auto's doende zijn geweest. Na eenigen tijd, het moet ongeveer 5 uur zijn geweest, zijn de jongens aan het stoeien geraakt, waarbij zij blijkbaar wat wild zijn geweest. Plotseling viel de jeugdige Lam- raers, die door zijn kameraad met de han den om den nek was neergedrukt, bewe gingloos neer. Zijn gelaat trok blauw op en de jongen gaf geen tecken van leven meer. Blijkbaar was de greep orn den hals wat al te vast geweest. De '17-jarige L. staat n.l bekend als een forsche, zeer sterke jongen, en ongelukkigerwijze moet hij zijn vriendje wat te wild hebben aangepakt. Toen hij bemerkte, dat zijn kameraad niet meer bewoog, heeft hij hem aangeroepen en aan de hand getrokken en alles gedaan wat het verstand van een 17-jarigen jongen in geeft om in zulke omstandigheden te ver richten. Het haatte echter niet en plotseling drong het tot den knaap door. dat hij zijn speelmakker, waarmede hij zoovele jaren had omgegaan, van het leven had beroofd. Buiten zinnen van schrik heeft de ongc lukkige toen daden verricht, die hem nood lottig moesten worden. In zijn angst, en om zijn daad te verbergen, heeft hij het lijk op gehangen in dezelfde schuur waar het dra ma had plaats gehad. Daarna is dc jongen weggevlucht en doelloos gaan dolen. Na eenigen tijd moet hij beseft hebben, dat het ongeluk toch bekend zou raken en dat hij als dader van een doodslag zou wor den aangezien. Om nu een ongeluk te veron derstellen is hij op zijn schreden terugge keerd en weer naar dc schuur gegaan, waar hij het lichaam heeft losgesneden en naar huiten gedragen. Daar heeft hij het lijk on der een stapel afval van hout en stecnen neergelegd, zoodanig, dat het moest schij nen, dat de jorgen van een dak was ge vallen. De ongelukkige knaap is toen weer het dorp ingeloopen. Het moet inmiddels circa half acht zijn geweest. De ouders van het slachtoffer deden in de buurt rondvragen, waar hun zoon toch kon zijn, en ook aan zijn vriend werd deze vraag gesteld. Deze toonde zich verwonderd en ging met do buren en familieleden op zoek Éindelijk, heel la-it in den avond, toen de politie reeds in de zaak gemoeid was, werd uchter de schuur het lijk gevonden. De Koninklijke Marechaussee legde er onmiddellijk beslag op en ontbood dr. Pce- ters, die, als gezegd, den dood constateerde. De vriend van het. slachtoffer werd onder deze omstandigheden door de politie onder vraagd cn in de politiekamer heeft dc jon gen toen zijn ongelukkige daad direct be kend en nauwkeurig het verloop van het drama uiteengezet. Uiteraard had dit tot gevolg dat de officier van justitie zijn voor- loopige aanhouding gelastte. Gisteroch tend is hij per auto naar 's-Hertogenbosch overgebracht. GEEN VLIEGENDE LUNCH MEER. Buffet aan boord der K.L.M.- vliegtulgen opgeheven. Evenals den vorigen winter waren van 1 November af de vliegtuigen tusschen Am- sterdam en Kopenhagen van een buffet en een 9leward voorzien, zoodat aan boord de luiv h door de passagiers kon worden ge bruikt. D* eerste dagen van dezen winter was de toel «op van passagiers zoodanig, dat de K.LM. genoodzaakt was vele geregelde klanten wegens plaatsgebrek teleur te stel- le:-i. Gezien de ontwikkeling van het passa giersvervoer gedurende het afgeloopen sei zoen, verwacht men dat de toeloop ook ge durende den winter zal aanhouden. De K.L.M. heeft dan ook besloten het restaurantbedrijf aan boord van deze vlieg tuigen voorloopig op te heffen en het vrij gekomen laadvermogen voor het vervoer van passagiers te gebruiken. DE JUWEELENDIEFSTAL. Grootste deel van de buit nog zoek. 's-Gravenhagc, 10 Nov. Nad»r verne men wij in verband met de aanhouding te Hamburg van een drietal personen cis ver dachten in de inbraak bij do firma J. van Willigen en Zonen alhier nog, dat de waar de van de in beslag genomen juweelen op ongeveer 4 mille is geraamd, zoodat het overgroote gedeelte van den buit nog zoek RAADSBESLUIT VAN AMSTERDAM GESCHORST. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit tot schorsing tot 1 Maart 1934 van het besluit van den raad der gemeente Am sterdam van 11 October 1933, waarbij werd aangenomen het voorstel van het raadslid de Miranda, luidende: „De raad noodigt den voorzitter uit, de door den heer Schal ker ingediende motie betreffende het op treden cfer politie, op de agenda van een der volgende vergaderingen te plaatsen". Drie verdachte personen te Hamburg aangehouden 's Gravenhage, 10 Nov, Met betrek king lot de inbraak, welke in den nacht van 30 Sept. op 1 Oct. j.l. werd gepleegd in het perceel Zoutmanstraat 1 bij de juwe liersfirma J. van Willigen en Zn. en waar bij voor 27.000 ann diverse waarden werd gestolen, vernemen wij dat do politie to Hamburg de vorigo maand een drietal porsonen heeft aangehouden, n I. J O-, H. K. en H. R. Genoemde J. O. had in het begin van October to Hamburg oen 25 tal si era den van de hand godaun, welke door de politie in beslag werden genomen, claar men vermoedde dat die sieraden van dief stal afkomstig waren. Bij onderzoek bleek, dat bedoelde sieraden door J. O waren ge kocht van beide laatstgenoemde personen, waarop ook deze werden gearresteerd. Van toegezonden photo's der sieraden werden er verschillende door den heer Van Willigen herkend, waarna een van de heeren Van Willigen met een inspecte ir der Haagsche politie naar Hamburg reisde en de 6icraden allen als zijn eigendom herkende. Tijdens het politie-onderzoek to Den Haag. onmiddellijk na de inbraak, werd op de deur van de juwelierswinkel een viiigeraf druk gevonden, waarvan thans is gebleken, dat deze afkomstig is van do aangehouden H. K., zcodat deze althans een van de daders van do inbraak is. In aansluiting op het bericht betreffende de aanhouding te Hamburg van een drie lal personen in verband met den juwee- loiidiefstal bij dc firma Van Willigen te Den Haag, vernemen wij nog, dat alle drie genoemde personen vreemdelingen zijn. K. en R. zijn Duitschers en zij worden, evenals O., die van heling wordt verdacht, te Hamburg in verzekerde bewaring gehou den in afwachting van het justitieel onder zoek, dat aldaar zal worden behandeld. AUDIËNTIES BIJ H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Opnieuw beperking geboden. Dc hofdames en dc waarnemend groot meester van H. M. de Koningin-Moeder ma ken bekend, dat H. M. gedurende het win terseizoen bij het vcrleenen van audiënties zich zal moeten beperken en in deze om standigheid niet verwacht, dat aanvragen om eerbiedige opwachting te maken zullen worden ingediend. In stede hiervan kunnen dames en heeren zich inschrijven in het daarvoor bestemde boek ten paleize Voor bout. DE VERGIFTIGING TE HAELEN. Naar gemeld wordt, is in den toestand van het gezin Mooren cn de vier woon wagenbewoners te Haelen, bij wie Maan dagmiddag vergiftigingsverschijnselen op traden, een gunstige wending gekomen. Al hoewel de patiënten zich nog in het zie kenhuis te Roermond bevinden, is hun toe stand zeer bevredigend. DE MOORD TE HEESCH. II e e s c h, 10 Nov. liet onderzoek inzake den moord die gisteravond to Hcesch op den 35 jarigen J. van Boxtel uit Uden is gepleegd, is door de Koninklijke Marechaus see en de politie van Heesch onder leiding van den officier van Justitie te Den Bosch met kracht voortgezet. Het spoor leiddo naar het woonwagenkamp dat m de nabij heid van hot kruispunt der wegen Grave Oss—Hcesch is gelegen en dat geheel werd afgezet. Alle woonwagenbewoners werden aan een streng verhoor onderworpen. Dit leidde tot de aanhouding van twee bewo ners, zekere M. en zekere S„ die er van ver dacht worden de moord te hebben gepleegd, Beiden zijn in de marechausséekazerne te Gcffen opgesloten. liet onderzoek wordt mot kracht voortgezet. GIFTEN VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft belangrijke gif ten geschonken aan het comité tot het bij eenbrengen van een geldgeschenk aan het Apeldoornsche Vrijwillige Brandweercorps, bij zijn "0-jarig jubileum, en aan de Alge meens Nederlandsche Doofstommenver- eeniging „Guyoa" bij haar 50-jarig bestaan. Eert album gevonden met verbluffende gegevens Wij maakten reeds melding van het ge val van oplichting en diefstal ten nadeele van een Roterdamsch hotelhouder, waarvan de dader, zekere J., een vroegere epoéljon- gen van hem was, die om hem zand in de oogen te strooien, een fortuinlijke loopbaan In Amerika had voorgewend en daarna al* gast bij den hotelhouder was opgenomen, zelfs tot in diens familiekring too. In aansluiting aan dit op zichzelf reeds avontuurlijke relaas doelt onze Rotterdam sche correspondent ons nog het volgende mede: Het door de politie na dc ontdekking van den diefstal Ingestelde onderzoek heeft ge leid tot de ontdekking van de plaats waar de bagage verborgen was, n.l. bij een vriend van J.. een tooneelspeler, die in de Aster straat woont. Deze man heeft ook eenigen tijd In de Vereenigde Staten vertoefd en toen J. leeren kennen, die zich hier Ber nard Puttman noemde en zich voordeed als journalist. Drie koffers werden in beslag genomen en daaruit kwamen behalve een aantal kleedlngstukken van J ook «enige voorwerpen te voorschijn, die aan den ho telier behoorden. Ook vond men er eenige albums, die op het leven, dat de jongt man in Amerika geleid had, een verbluffend licht wierpon. Die albums waren keurig in leer gebon den en bevatten een Ueurverzameling van foto's, handteekeningen, opdrachten en te vredenheidsbetuigingen, die om zoo te zeg gen het handelskapitaal van J. uitmaakten Foto's met origineele handteekeningen vonu men van alle groote Hollywoodsche film sterren. Ook was er een groot album dat tot titel droeg Seals of Peace, welk album de handteekeningen bevatte van onder scheidene staatshoofden. Puttman alias J moet deze handteekeningen verkregen heb ben door voor te spiegelen, dat het boek be stemd wa6 om aangeboden te worden aan H M. de Koningin. Interessant is ook het album met opdrachten. De tijdelijke zaakge lastigde van Nederland te Washington schreef In dit boek: Ken vaderland9che groet aan Bernard Puttman, die de Nederlandsche journalis tiek in Amerika rpj> voorbeeldig beeft we ten hoog te houden. Het is geen wonder, dat zelfs niet al te lichtgeloovige mcnschen door de vertooning van dit materiaal vertrouwen in J. gingen stellen. Zooals men weet is indertijd'de .filmster Jeannette MacDonald te Rotterdam geweest De politie hoopte, dat J. zou trachten de kennismaking met deze filmster te vernleu wen. De politio stelde zich daarom in ver binding met Jeannette Mac Donald. Zij ver klaarde Puttman wel te kennen en in Hol lywood had zij hem een foto met haar handteekening gegeven. Zij had gedacht met een Xcderlandschen journalist te doen te hebben. Of J. onraad geroken heeft, is niet be kend, doch hij heeft zich tijdens het Rot terdamsche bezoek van Jeannette MacDo nald niet lalen zien. Het vermoeden bestaat, dat J. zich hier te lande behalve aan hetgeen met betrekking tot den hotelhouder bekend geworden Is. zich nog aan meer strafbaro handelingen heeft schuldig gemaakt. DE MOORDAANSLAG OP DEN „HUNZE".DIRECTEUR. Verdachte van rechtsvervolging ontslagen in verband met zieke lijke stoornis geestvermogen. De rechtbank te Groningen heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 55-jarigen chef-monteur dei' N.V. GroningerRotter dammer Stoomboot Mij. te Groningen R. K., die voor 14 dagen terecht ktond wegens een op 15 Juli j.l. gepleegden moordaanslag op don directeur dier Mij., den heer N. H. Trap. Na een korte woordenwisseling over een werkman, die volgens den chef-monteur zijn werk niet goed deed en hem niet als chef erkende, had verdachte den directeur, met wien hij jarenlang in goede verstandhou ding had samengewerkt, aangevallen en op hem met een revolver vijf schoten gelost, die zwaar lichamelijk letsel, doch niet den dood tengevolge hebben gehad. Verdachte had verklaard van het gebeur de niels meer af te weten. Hij was te driftig ora zich rekenschap te geven van zijn daden. De psychiater, dr. van Mesdag, was van oordeel, dat verdachte niet voor zijn daad verantwoordelijk kon worden gesteld. Hij zou In een droomtoestand hebben verkeerd, die een niet toerekeningsvatbaarheid tenge volge had. De officier vau justitie was het met den psychiater niet eens en vroej een gevange nisstraf van 2lh jaar. Do Rechtbank verklaarde het ten laste gelegde bewezen, doch niet strafbaar in ver band met een ziekelijke storing van de geestvermogens. De rechtbank ontsloeg ver dachte van rechtsvervolging en stelde hem voorwaardelijk ter beschikking der regee ring met een proeftijd van drie jaar, onder toezïchtstelling van het Ned. Gen. tot zede lijke verbetering van gevangenen en met last, dat hij zich onder behandeling van een psychiater zou stellen. LANGESTRAAT 26 LEUSDERWEG 216 SOESTERWEG 96. UITVOERING SOCIALE VERZEKERING. Voorloopig verslag Eersto Kamer. Volgens het voorloopig verslag Inzake het wetsontwerp, houdende organisatie van de openbare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering, betuigden bij het afdeóllngsonderzoek vele leden hun in- atemmlng daarmede. Evenwel betreurden vele leden de aanneming van bet amende ment-van den Tempel-Kupers betreffende do samonstelling van de Raden van Arbeid Andere leden daarentegen achtten hat amendement een verbetering. Enkele leden, die het onjuist en uit den boozo achtten dat de Raden van Arbeid meer en meer ambtelijke lichamen zullen worden, stelden de vraag of de minister geen mogelijkheid heeft gezien, bij de wets wijziging to gaan in de richting van hel leggen van de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van wettelijke bepalingen op be langhebbenden, n.l. op de bij het bedrijfs leven betrokken organisaties van werkge vers en arbeiders. STAKING BIJ DE SPINX BREIDT ZICH UIT. Nieuw confliot met de directie dreigt. Men meldt uit Maastricht aan de Msb.. Het conflict bij do Sphinx-fabrlekon gaat een scherper wending neme/v Giuteren wer den de looncn, waarop zij nog recht hadden, aan dc stakers uitbetaald. Er werd hun ver zocht direct de fabriek weer te verlaten en zulks geschiedde zeer ordelijk. Wei was de politiemacht aanmerkelijk versterkt cn stond er veel publiek voor de fabriek. De arbeidersleiding had tot dusver toe gestaan dat in de vitale deelen van het be drijf nog werd gewerkt, daar anders on verantwoordelijk veel schade aan de fa brick zou worden berokkend. Nu echter bleek, dat de directie pogingen aanwendde om bij het steeds toenemen van het aantal der stakers, hetwelk nu rond de 1200 loopt, ongeschoolde arbeidskrachten uit de buiten gemeenten naar de fabriek te trekken, heb bon de organisaties besloten eventueel ook in bedoelde deelen van het bedrijf h^t.wer ken te. verbieden. Op de „Bek", een nèvenbedrijf van de Sphinx, waar tot dusver nog wordt ge werkt, zal men indien dc directie haar voor nemen tot uiting brengt, eveneens gaan sta ken. In de stad zelf is het zeor rustig. AUTORACEBAAN BIJ ARNHEM. Een baan van 12 K.M. voor 300.000 toeschouwers. A r li hem, 10 Nov. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van de plannen, welke bestonden voor de stichting van een autorenbaan in de buurt van Teriet. Naar wij vernemen, heeft de bedoelde combinatie haar plannen gewijzigd en thans een terrein in handen gekregen, groot 725 H.A., gelegen om de Johanna-Hoeve bij Oos terbeek, eigendom van den heer G. van Mesdog te Hilversum. Het 'terrein is ge legen tusschen de spoorbaan Ede—Arnhem en den rijksweg Arnhem—Ede. Hot destijds gevormde syndicaat denkt hier een auto racebaan te stichten welke 12 K.M. lang zal zijn en waar 300,000 toeschouwers de cour ses zullen kunnen volgen. De ontworpen baan heeft slechts een kruispunt, waar een viaduct zal worden gebouwd. Voorts zijn restaurants, tribunes en autoparkeerplaat sen geprojecteerd, berekend op het bezoek van vele duizenden personen. De KN.A.C zegde reeds licentie voor het houden van wedstrijden toe. Het gehccle project zal een bedrag van IV» millioen gulden vor deren. Dierenbescherming is paraat Het Hbld. schrijft: Uit vorige crises men denko aan de negentiger jare is bekend, dat de Frie zen, hoe verankerd ook aan hun HeitelAn, er tocb niet tegen opzien, om als de nood aan den man is, de wereld in te trekken. Het Friesche rundvee le al evenzeer over de göbeele wereld verspreid tot meerdere glorie van onien Frieschen naam, die evén hoog wordt gehouden door de Fre^jan Hordbooks als door do Tvyske selskippen om utens. De koeien uit Sneek schijnen echter ge boren en getogen Wanderburschen te zijn. Onlangs reeds meidder wij, dat de door dc Crisisrundveecentrale te Doetlnchem opge kochte regeeringskoeicn op enkele na naar andere plaatsen werden gezonden ter slach ting, terwijl een aantal Sneeker koeien naar Doetincnem werden gestuurd, om d&ór geslacht te worden. Wij hebben toen dc mogelijkheid verondersteld van een nieuwe methode, om de spoorwegtekorten weg to werken. Thans blijkt, dat te Breda een analoog geval is voorgekomen Daar werden 58 „re- gcerlngskoeien" aangekocht vanwege dc Rundveecentrale, die vervolgens per spoor naar Oss, Weert en 's-Gravenhage werden verzonden. Den volgenden dag arriveeron 50 koeien uit... Sneek, om in het Breda- sche abattoir te worden geslacht' Near ver der wordt medegedeeld, hadden deze boes ten, nadat ze in Sneek van de boeren wa ren gekocht, geen voedsel meer Dntvangon. Een nadere appreciatie van het geval lijkt ons overbodig. Dierenbeschermers paraat. De afdeelin-g Deventer van de Ned, Ver. tot Bescherming van Dieren heeft aan den directeur der Rundveecentralo eenige tele grammen gezonden, waarin om een goedo verzorging van de „regeeringskoeien" wordt verzocht. Verder heeft dc afdeeling beslo ten, een grondig onderzoek in te stellen naar alle binnenkomende klachten, terwijl in overweging is, om een voortdurende con- tróle uit te oefenen op de behandeling voor en gedurende de slachting. DE VERMINDERDE RIJKSBIJDRAGEN. Een tekort van zes ton te Arnhem. Arnhem, 9 November. Do verminde ringen, welke bet Rijk zal toepassen op do uitkeering van het gemeentefonds én op de rijksbijdragen voor do werkverschaffings- kosten, beteekenen voor de gemeento Arm hem een niet onaanzienlijke tegenvaller. Zooals reeds gemeld, wees do gemccntc- begrooting voor 1934 reeds een tekort aan van 160.000, welk tekort B. en W, dachten weg te werken o.m. door salarisverlaging en door opheffing van het bewaarschool- onderwijs. Door dc verminderde rijks inkomsten zal dc gemeente nu bovendien nog 225.000 derven als gevolg van de ver minderde uitkeering uit het gemeentefonds en nog ruim 2 ton als verminderde werk verschaffingsbij d rage. Het totale tekort op de gemeentebegrooting 1934 is derhalve tot bijna zes ton opgeloopen. Dachten B. en W. tot nog toe de bcgroo- ting zonder belastingverhooging sluitend te krijgen, thans zal men ongetwijfeld tot inkomstcnvermeerdering moeten overgaan. AUTO IN DE PRINSENGRACHT. Amsterdam, 10 Nov. Hedenmidda/g werd door een zestienjarigen chauffeur een auto gereden uit de garage Prinsengracht 278. De jongeman reed den wagen rechtuit de gracht in. Met de auto verdween ook do bestuurder. Een voorbijganger sprong da delijk in dc gracht en had den drenkeling, omdat de wagen nogal gunstig log, dadelijk to pakken. Deze had intusschen ook reeds een ruit ingeslagen en zich daarbij aan do rechterhand gesneden. De brandweer, die inmidüMs was gewaar schuwd, kwam met een motorepuit en den reddingswagen. De Jongeman werd door de brandweer verbonden De eigenaar van de garage wees aanvankelijk de hulp van do brandweer af om de auto uit de gracht to halen. Zij vertrok weer naar haar station. Later is toch de brandweer teruggeroepen om den wagen op den wal te brongen. A.H. Van Nieuw kerk N.V.Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING 18 MODELKAMERS Bcekensteinsckelaan lOOpser. 1909 Komiek, op zijn beurt voor de radio wachtend: Hallo klaar met je nummertje? (Humoi t)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6