SHAWLS B. KRAAL HET ALIBI DER BULGAREN AMERSFOORTSCH DAGBLAD EEN AANVAL OP DEN VREDE Zaterdag 25 November 1933 32 e Jaargang No. 126 DE ONTHULLINGEN VAN DE PETIT PARISIEN VIJFDE BLAD BALDWIN WENSCHT HERVORMING VAN ?T HOOGERHUIS DIMITROF DOET WEER SCHERPE UITVALLEN BIJ NIEUWE BRUGGEN OVER RIJN EN MOEZEL KURASSIER-DIPLOMAAT DE ONDERGANG VAN DE „JAMAICA PRODUCE" Hevige verontwaardiging in Duitschland over de voort zetting daarvan Onwaar van a tot z" Berlijn, 2 Nov. (V.D.) Het feit, dat de Petit Parisien ondanks het Duitsche dé menti voortgaat met de bekende onthullin gen heeft in de vel schillende dagbladen een storm ontketend. De D.A.Z. schrijft: De Pe tit Parisien maakt aanspraak op de twijfel achtige eer onder de opruiers tegen Duitschland, die met vervalschte documen ten, de laagste werktuigen van politieke gifmengerij werken, de perste tc zijn. Waar om durft de Petit Parisien zijn zgn. richt lijnen der Duitsche propaganda in het bui tenland niet tc publiceeren? Het vreest, zoo schrijft het, de lengte. Om dit akelige excuus te maskeeren, wordt fluks een nieuw document gepubliceerd. Dc lezer wordt voorbereid op een nieuw démenti en de stijl van het stuk verraadt reeds het vloeiende Fransch. Het gaat hier om een gemeene bronvergiftiging. Het Fransche volk behoorde zich te weer te stellen tegen dc infamio van dezen opruiingsveldtocht. De Berliner Borsenkurier schrijft: Gelijk reeds voor eenige dagen publiceert de Petit Parisien ook thans weer berichten over z.g. documenten, een geheime instructie van het propagandaministeiie inzake de Duitsche propaganda in het buitenland, verder zoo genaamde uitlatingen, waaruit zou moeten blijken, dat Duitschland zich bewapent. De ze publicaties berusten van a tot z op on waarheid. Tot vandaag is geen schijn va- bewijs gebracht. De hetze wordt voortgezet, zonder dat de hoofdredacteur van het blad in staat is de lasterlijke uiteenzettingen tc bewijzen. Al is de omkoopbaarheid van de Fransche pers volkomen bekend, toch valt dit gebeuren uit het gebruikelijke ka der, daar de Fransch-Duitsche betrekkingen door deze leugens vergiftigd moeten wor den. De verantwoordelijke leider van het blad en de kringen, die hem steunen, moeten eindelijk met bewijzen voor den dag komen wanneer zij niet willen blijven, wat men thans met recht kan zeggen, n.l. lasteraars van de ergsto soort. 50.000 Mark uitgeloofd voor be wijs van de waarheid der onthul lingen, Het uitgeversconcern „Scherl-verlag" looft een premie uit van 50.000 R.M.. voor den- gene, die het ondubbelzinnige bewijs levert, dat de onthullingen van dc Petit Parisien werkelijk in den gepublic urden vorm. en mét den gcpubliceerden inhoud door een ver antwoordelijke instantie van het Duitsche rijk zijn uitgegeven. Dit bewijs moet worden geleverd door overleggen van het origineele document. Het materiaal en de opgaven van dc z.g. bronnen zullen door een neutrale commissie worden onderzocht, welker beslissing rechts- krachtig is. Deze commissie moet gevormd worden uit drie politieke historici, waarvan Óen zal worden benoemd door het Syndicat National des Journalistes Francais, een door den rijksbond der Duitsche pers en de der de, die de commissie zal prcsidecren, door den Scherl-Verlag. Do beraadslagingen der commissie kunnen onder overlegging der do cumenten en het overige z.g. bewijsmateriaal plaats vinden op een neutrale plaats buiten Duitschland, waarover beslist zal worden door do lectern der commissie en dengene, die aanspraak wil maken op de uitgeloofde som. Heeft de bewapeningsindustrie de hand in deze zaak? De Völkische Beobachter verklaart onder het opschrift „Een aanval op den vréde," dat het doel van dc infame Hetze van de Petit Parisien tegen het nat. soc. Duitsch land is het buitenland op te hitsen tot mili taire ondernemingen tegen liet derde Rijk. Achter deze journalistieke vervalschers staan in waarheid dc belangevertegenwoor digers van de bewapeningsindustrie, wier zaken bloeien, wanneer Europa's grorul ge drenkt wordt door het bloed van miilioenen menschen. Vrede beteekent voor deze crea turen slechte zaken, baisse en verliezen. Daarom ruien zij op tot den oorlog, daarom vergiftigen zij de atmosfeer met vervalsch te „documenten." De Kreuzzeitung schrijft: Met oen gemiddeld gezond merischenv er- stand komt men in deze zaak niet verder. Er behoort reeds een voor fatsoenlijke men schen ongeloofelijkc hoeveelheid karakter loosheid en onverantwoordelijkheid toe den naieven lezers van een voik, in zijn hart even vredelievend en bereid tot overeen stemming als het Duitsche, juist op dit oogenblik van onze ernstige pogingen, om een onmiddellijke overeenstemming van volk tot volk tot stand te brengen, een dcr- gelijkcn leugenblinddoek voor dc oogen tc binden. De Berliner Börsenzeitung wijst op de als beroep uitgeoefende opruiing van een on der den naam Aucur en moest in het En- gelsch schrijvenden Jood Pojakovv en zegt, dat, wie zooals de Petit Parision, de Hetze van zoo iemand bii zich laat onderbrengen, niet eens aanspraak kan maken op de ver zachtende omstandigheid van goedgcloo- vige domheid. De Deutsche Zeitung schrijft, dat de Fran- fche frontsoldaat over het algemeen zijn ridderlijkheid wist tc bewaren. Het blad richt dan ook tot de frontsoldaten de vraag of zij het nog langer verdragen kunnen, dat de volkeren opnieuw door de schuld van een loffen deugniet, die ker zelf nooit in den oorlog is geweest, in nieuwe verwar ring gestort worden. De Gcrmanin schrijft: Het., Fransche volk wordt slechts door duistere elementen opgeruid, die ook niet voor de laaghartigste middelen terugschrik ken en die hun toevlucht nemen tot verval- selling van documenten. De Petit Parision zet, terwijl de wereld luistert naar wat Hit Ier tegenover Frankrijk zegt, zijn misdadige sabotage voort. Waarom maakt men den betaalden oorlogsopruiers het werk niet on mogelijk? Lokalanzeiger merkt eveneens op, dat de Scherl-Verlag besloten heeft tot het uitlo ven van 50.000 Mark voor de opheldering \an deze politieke hetze, daar do politieke bronvergiftigcrs tegenover het streven van Hitler naar een werkclijken vrede een bui tengewoon gevaar vormen. Voor den ken ner kan er geen twijfel aan bestaan, dat de Petit Parisien door een bepaalde instantie in Frankrijk tot deze publicatie is gebracht om alle streven naar oen waren vrede te vernietigen. Het Berliner Tageblatt eischt van dc Pe tit Parision, dat het do documenten aan een openbaar onderzoek zal onderwerpen. De Duitsche regeering behoeft een dergelijk onderzoek niet te schuwen. Dc Vossische Zeitung schrijft, dat het Fransche volk zich moet koeren tegen dc/.e methodes. Tusschcn Duitschland en Frank rijk mogen vele verschillen bestaan, maar op één punt zullen alle welgezindcn van beide landen overeenstemmen: nl. in het afweren van degenen, die trachten beide volkeren tegen elkander op te ruien. GRENSINCIDENT DUITSCHLAND— OOSTENRIJK. Duitsch soldaat gedood. M n c h e n, 24 Nov. (H.N.) Een patrouil le van het tweede bataljon van liet 21ste Beiersche infanterieregiment tc Neuren berg, welk bataljon op het oogenblik voor oefeningen in de Hindenburg Skihut aan de BeierschOostenrijksche grens is onderge bracht, is, hoewel dc manschappen niet bewapend war.en en zich op Duitsch grond gebied bevonden, door drie Oostênrijksche grenswachten beschoten. In het geheel wer den vijf schoten gelost. De scherpschutter Schuhmacher van de 6e compagnie werd door een schot in het hoofd dooddruk ge- v„.,l/ DG.OJ troffen. Op dat oogenblilr bevond de pa trouille zich ongeveer 100 meter- van de grens verwijderd. Ook tevoren was de patrouille niet over de §rens gekomen. Een commissie van twee officieren en een auditeur-militair.stelt een onderzoek in. Hij kant zich tegen dictatuur van links of rechts Londen, 24 Nov (V.D.) In het Lager huis kwam gisteravond de kwestie van de eveiitueele hervorming van het Hoogerhuis Ier sprake. Verscheiden conservatieve afge vaardigden eischtéh vergrooting en ver meerdering van de volmachten der lords, tegenover het dreigement van een sociali lische dictatuur en afschaffing van het Hoogerhuis Baldwin antwoordde hierop het volgende: „Ik geloof, dat elke gewelddadige poging om in Engeland een dictatuur in te stellen, op het verzet van rechts of links zou stui ten. Ik geloof ook, dat in andere landen do uiterste rechterzijde zou winnen, wanneer het tot een gewelddadigen strijd tusschen links en uiterst rechts in Engeland zou komen." Het fascisme was volgens Baldwin het gevolg van het communisme en de burger lijke verdeeldheid. Overal waar communis me en burgerlijke verdeeldheid heerschten ontstond liet fascisme. Men had dat in Italië en Duitschland gezien. Naar Bald win's meening zou in Engeland noch com munisrae, noch fascisme of eenige andere dictatuur kunnen bestaan. Verder keerde Baldwin zich tegen de pogingen om het Hoogerhuis tot een Twee de Kamer met grootere volmachten dan het Lagerhuis te maken. Een zekere hervor ming achtte hij aanbevelenswaardig, want het Hoogerhuis vertegenwoordigt practisch slechts een enkele politieke partij. De En- gelsche regeering zal zich daarom bezig houden met een evenredige vertegenwoor diging der partijen in liet Hoogerhuis. Bo vendien zal nagegaan worden of het niet wcn6chelijk is het aantal leden van het Hoogerhuis. tc verminderen. DE BRAND IN DEN RIJKSDAG Verhoor van verschillen de getuigen Leipzig, 24 Nov. (V. D.) De proceszil- ting van heden begon met liet verhoor van een Berlijnsche getuige, mevr. Beycr, ten einde nog een verklaring te krijgen over de mededeelingc» van Grothe en Barz. Getuige woonde in het buis van Barz in het Noor den van Berlijn en acht het uitgesloten, dat Grothe's verklaringen kloppen, dat in het eind van Maart of begin April commu nistische bijeenkomsten in Barz' woning zouden zijn gehouden. Zij had dat moeten merken, omdat zij den gehcelen dag thuis was en voor het doen van boodschappen maar korten tijd van huis weg was. Ook een andere getuige, mcj. Mackc, die in Barz' huis woonde, verklaarde, dat Grothes mededeclingen niet kloppen. De electro-monteur Meyer, die tot 1931 lid van de communistische partij was, weet van Grothe niets en kan over Singer geen be langrijke mededeelingen doen. Dr. Werner: Is u iets bekend van het parool „Slaat dc fascisten neer waar ge hun treft?" Getuige: Ja. Wij hebben in de cel daar over gesproken en waren van meeriing, dat het zeer ongelukkig werd uitgevoerd. Wij konden altijd goed met de nationaal-socia listen opschieten en waren van mcening, dat zij met manifesten en propaganda be werkt moesten worden. Vervolgens worden drio kcllncrs van het bierhuis Aschinger in de Potsdamerstrasse gehoord over liet alibi van Popof en Tanef op den dag van den brand. Popof weet niet precies welke kellners hem bediend hebben. Dimitrof doet tal van scherpe uitvallen en critisecrt den vorm van het vooronderzoek, zoodat hij verschillende waarschuwingen van den president krijgt. Ook het alibi van Tanef kan door dit verhoor der kellners niet worden vastgesteld. Ter aanvulling van de verhooren over wat er op den avond van den brand bij Aschinger aan het station Friedrichsstrasse is gebeurd, deelt de kok Krauss mede, dat hij Torgler en Koenen 6araen tusschen kwart over acht en half 9 het lokaal heeft zien binnenkomen. Hij maakte zijn opvolger Stübling op de twee bezoekers opmerkzaam en is toen wegge gaan, omdat zijn dienst was afgeloopen, nog voor het bericht van den rijksdag brand bekend was. Uit verschillende vragen blijkt, dat in tegenstelling rnet berichten, die in het buitenland zijn verspreid, deze kok Stübling om redenen van persoonlij ken aard zelfmoord heeft gepleegd. Leipzi-g, 24 Nov. (V.D.) Dc middagzit ting vangt aan met het verhoor van den getuige Leo Weinberger, een geboren Rus, thans gedetineerd ten gevolge van een ver oordeeling tot twee jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Noor Popof's overbren ging naar Leipzig had hij in het Iluis van Bewaring te Moabit in dc cel naast die van Popof gezeten. Dikwijls tijdens het luchten bij het. baden en bij andere gelegenheden hadden zij bijna dagelijks met elkaar ge sproken. Zij spraken dan Russisch met el kaar. Popof had indertijd verteld, dat hij dikwijls naar Duitschland was gekomen, vaak zonder pas, dat was een kleinigheid voor hem. Hij had telkens een ander beroep opgegeven als Weinberger hem daarnaar vroeg, en toen Weinberger dat eens had ge zegd, had Popof geantwoord: „Ik ben van beroep communist". Overigens had Popof altijd verklaard, dat hij niets met den Rijksdagbrand te maken had en dat hij al leen maar vreesde wegens het zonder pas over de grens komen, overtreding der de- viezenverordening cn hoogverraad veroor deeld te worden. Na zijn terugkeer van een verhoor had hij over de roode hulp in de Dorothccnstrasse gesproken en gezegd: „Juist daar moet mij iemand gezien cn herkend hebben." President. „Daar hebben liem inderdaad twee vrouwen gezien, dat was althans een heele lijd terug." Weinberger vertelt verder, dai Popof ook verteld had, dat hij bij een zekere Frau Sobecki gewoond had. Later had hij be treurd, dat bij den rechter van instructie het adres van deze vrouw had gezegd, waarschijnlijk omdat men er bezwarende papieren tegen hem kon vinden. Hij had ook verzocht, er aan te denken dat aantce- keningen vernietigd zouden worden. In antwoord op een vraag van Dr. Pa- risius verklaart getuige Weinberger op góe den voet tc hebben, gestaan met beklaagde Popof. Tijdens dit verhoor plaatst Dimitrof eeni ge interrupties en hij stelt herhaaldelijk vragen. Dr. Werner voegt dan niet verheffing van stem Dimitrof toe, dat hij zich opgeen enkele wijze zal storen aan wat deze zegt. Weinberger verklaart niet den indruk te hebben, dat referendaris Wolf hem heeft willen uithooren. Nadat nog eenige vrouwelijke getuigen waren gehoord, werd de zitting verdaagd tot Zaterdag. LANGESTRAAT 26 LEUSDERWEG 26. SOESTERWEG 96. Berlijn, 22 Nov. (V. Dj Bij de Duitsche regeering bestaat het voornemen binnen kort te beginnen met den bouw van ver scheidene nieuwe bruggen over den Rijn van Mainz tot dc Nedcrlandsche grens ?.i over de Moezel van Frier tot Coblenz. Nabij Neuwied, ten Noordwesten van Co blenz. zal een brug over don Rijn worden gebouwd om een betere verbinding te bron nen tusschen deze streek cn het industrie- ilistrict van Ruhr en Bergische Land. Bij Crefeld, Urdingen en Duisburg zullen 'Rijn bruggen worden gebouwd ten dienste van liet automobielverkeer. De brug van Pfaffendorf bij Coblenz, die op liet oogenblik niet voldoet aan de vcr- keersci6chcn, zal geheel veranderd worden door den aanleg van een rijweg van twaalf meter breedte cn twee trottoirs voor voet gangers, waardoor deze brug één der voor naamste Rijnbruggen bij Coblenz wordt Bovendien zal te Coblenz de oude Moezel- brug uit bet jaar 1344 in het komende voor jaar door pen nieuwe brug vervangen wor den. DOUANEGESCHIL MET FRANKRIJK Engeland zint op repressaille maatregelen Londen, 23 Nov. (V.DDe minister van handel, Runciman, heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard, dat de Fransche re geering er van op de hoogte is gesteld, dat tenzij de diffcrentieele rechten op Britschc goederen zouden worden opgeheven, dc Britsche regeering' bizondere aanvullende rechten zou heffen op verschillende Fran sche goederen, gelijk aan het bedrag der discriminatie. Runciman zeide: Kort na de opheffing.,van den gouden-standaard in En geland heeft do Fransche regeering een surtaxo van 15 ad valorem gesteld op een groot aantal Britsche goederen, welke m Frankrijk worden ingevoerd ondanks het feit, dat, toen de Fransche valuta gedepre- cieerd werd op grooter schaal, in Engeland geen speciale rechten zijn gesteld op Fran sche goederen. Deze surtax© is niet van toepassing op goederen uit alle landen en is daarom door de uitwerking ervan discri- mineerend. Bijgevolg is de toestand ernstig geworden door de ontheffing van surtaxe op goederen, welke afkomstig zijn uit ze kere landen inet meer gedeprecieerde völula dan Engeland en door het heffen van een differeniieele imoer-omzetbelasting, waar van Belgische cn Italiaansche goederen zullen worden vrijgesteld. De regecringvan Engeland heeft ernstige bezwaren inge bracht tegen deze discrimineering van Brit sche 'goederen en aangedrongen op de in trekking ervan. Zij heeft goede hoop, dat deze belastingen zullen worden opgeheven, doch inmiddels worden zij nog steeds ge lieven. De Engelsche regeering heeft het korten tijd geleden noodig geacht de Fran sche regecring erop tc wijzen, dat zij het laten heffen dezer rechten niet meer kan toelaten. Wanneer de Fransche regeering geen weg zou zien deze spoedig op te hef fen, zou dc Engelsche regeering genoopt zijn op een aantal Fransche artikelen aan vullende douanerechten tc heffen tot een ge lijk bedrag. De minister van financiën. Chamberlain, heeft in Het Lagerhuis medegedeeld, dat volgens de door hem ontvangen berichten de depreciatie van den dollar den Britschen handel tot nu toe niet ernstig heeft be invloed. Runciman deelde nog mede, dat het de bedoeling was onderhandelingen te voeren over een handelsverdrag met Letland, Li- tauen cn Estland. De datum van aanvang dezer onderhandplingen is nog niet vast gesteld Hoe van Eckardstein promotie maakte: Een onleschbare dorst Freiherr von Eckardstein, gewezen kei zerlijk gezantschapsraad en een van de wonderlijkste figuren, die de Duitsche di-> plomalieke dienst beeft gekend, is, zooals reeds gemeld, 71 jaar oud, in Den Haag ge storven. Aanvankelijk was Eckardstein, die belangwekkende memoires heeft geschre ven, officier bij de Brandenburgsche „witte kurassiers". Hij viel daar door drie dingen op, ten eerste door zijn lengte (meer dan 2 meter!), door zijn buitengewone eruditie (hij sprak vele talen) en ten slotte door zijn uithoudingsvermogen: hij was in alcoho lisch opzicht tegen iedereen opgewassen. Toen in 1887, zoo lezen wij in de „B. Z. a. M.", de huzaren uit Ralhenow onder lex-- ding van den toenmaligen majoor von Pod- bielski (der. lateren minister „Pod") een af- standsrit inaakten van de Ha vel naar de Isar, sloot Eckardstein zich als eenige „wit te kurassier" daarbij aan. Te Würzburg hadden dc Beieren den Pruisen een waar" digc ontvangst bereid en heel hun streven was er op gericht de argeloozo gasten uit het Noorden met den zwaren Frankenwijn. onder de tafel te drinken. De slimme Pod- bielski vermoedde zoo iets, en hij stuurde Eckardstein, van wiens prestaties hij op de hoogte was, een briefje met het verzoek het den Beieren niet gemakkelijk te maken. Eckardstein, niet lui, verhief zich in heel zijn reusachtige lengte en was allen Beieren, steevast een glas „Steinwein" voor. De Beieren waren stomverbaasd, en hun bo-« wondering steeg ten top, toen de lange Pruis te kennen gaf, dat hij er dorst van had gekregen en nu wel eens kennis wilde maken met het goede Beiersche hier. Na een heclcn nacht brassen haalde Eckard-i stein 's ochtends om 6 uur rijn peerdje van stal en kwam volkomen fit als eerste in Münchcn aan. Podbielski vertelde dit schoono v^-haal later aan Bismarck, die geestdriftig vert klaarde, dat hij Eckardstein wilde leeren kennen. De jonge Brandenburgsche officier kreeg weldra een uitnoodiging om bij den Rijkskanselier te komen en maakte zoo'n gunstigen indruk, dat Bismarck tot z'n zoon Herbert sprak: „Dien neem ik in de diplo matie. Hij kan zuipen als de beste en blijft toch nuchter, hij kan zwijgen als het noodig is, en Ms hij z'n mond opendoet, heeft hij haar op z'n tanden." Als diplomaat had Eckardstein een brili lante carrière; vooral in Engeland maakte hij furore. In alle society-kringen had hij vele vrienden, charmeerde iedereen door zijn aardigen verteltrant, was evenals zijn vj/jend konjng .Edward zeer gezien bij 6choone en geestige vrouwen (helaas wel eens bij dezelfde vrouwen) en huwde ten slotte Engelands rijkste erfgename. Een huwci lijksconflict maakte ten slotte aan zijn loop-< baan een onverwacht einde, maar hij bleef zich tot het eind van zijn dagen voor Euro-t pa's diplomatieken toestand interesseeren, en gaf zijn opvolgers menigen nuttigen wenk. (Telegraaf). S.A. MARINE STORMBAN NAAR ROTTERDAM. Een propagandareis. Hamburg, 24 Nov. (V.D.) Het Hambur ger Tageblatt meldt, dat S.A. mannen van de marinestormban Altona met het jacht Deutschland" van Cuxhafen uit een reis om de wereld zijn aangevangen. De Deutsch land is 31 M. lang. De tocht zal ongeveer twee jaren duren. De beteekenis van dezen tocht zal zijn de in het buitenland wonende Duitschers, zoomede de buitenlanders zelf, op de hoogte te stellen van „het Duitsch land van Adolf Hitler". De wereldreizigers hebben te dien ei:«ide filmmateriaal en gramofoonplaten aan boord. De eigenlijke practische werkzaam heid bestaat evenwel uit de verspreiding van de „N.S. Weltpost", welke door het Hamburger Tageblatt wordt uitgegeven. Bijna alle belangrijke buitcnlandsche ha vensteden zullen worden aangedaan. De tocht gaat eerst via Rotterdam naar Ply mouth en vandaar verder via Spanje naar de Middellandsche Zee. Ontzaglijke vuurzee in de Londensche haven Londen, 24 Nov. (V.D.) Reeds eenige dagen smeulde het in dc kolenbunkers van liet 7000 ton metende Engelsche stoomschip „Jamaica Produce", dat in liet East India Doek te Londen was gelegen. Onder toezicht van brandweerlieden waren kolentremmers tewerk gesteld om de smeulende kolen voorn raad tc lossen. Daarbij is waarschijnlijk lucht bij de eigenlijke vurhaard gekomen, zoodat gisteravond de vlammen plotseling hoog opschoten en zich over alle bunkers verspreidden. De kolentremmers zagen kans, zonder brandwonden te hebben opge- loopen, zich tijdig in veiligheid te brengen. De Londensche brandweer was spoedig met een twintigtal brandweerwagens aan wezig. De brandweer probeerde, voorzien van gasmaskers, aan boord van het schip, dat nu in volle vlam stond, te komen, doch moest deze poging opgeven. Van de wal en van boord van andere schepen werd met tal van stralen water gegeven. Aanvanke lijk bestond de vrees voor een ontploffing Onder levensgevaar begaven zich eenige brandweerlieden aan boord die luiken open den, zoodat de gassen konden wegtrekken. Een brandweerman raakte bewusteloos doch kon tijdig gered worden. Inmiddels was de „Delta", de groote drij vende brandspuit van de Londensche brandweer, gearriveerd, die de stralen van eenige reusachtige waterkanonnen op het brandende schip richtte, dat tengevolge van den druk dezer stralen ongeveer 15 M. van zijn plaats dreef. Dichte stoomwolken ste gen op, de „Jamaica Produce" begon slagzij te maken en gedeeltelijk te zinken. Met snijbranders werden eenige gaten in de scheepswand geboord, zoodat ook het ach terschip zich met water vulde en het 6chip tot op den bodem zonk, waardoor het dek ternauwernood boven water bleef. Aan boord van de „Jamaica Produce* hebben reeds eerder branden gewoed. DUIKEN TOT *00 M. DIEPTE. Genua, 23 Nov. (V.D.) Begin volgend jaar zullen in de Middellandsche zee dui kers van de Artiglio afdalen tot 4O0 M. diepte, d.i. 100 Meter dieper dan het tot nu toe bereikte maximum. De Artiglio zal vervolgens een kruistocht op de Roode Zee ondernemen voor het visschen van spon* zen en parelen op grooto diepte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 15