VOOR OF NA KERSTMIS HET EINDE? HET COMMUNISTISCHE GEVAAR Woensdag29November 1933 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang No. 129 HELLER ZET ZIJN BETOOG VOORT VIERDE BLAD DOLLFUSS BETUIGT LEEDWEZEN 10 DOODVONNISSEN NAAR STABILISATIE VAN DEN DOLLAR HET PROCES REKT ZICH EINDELOOS Tolk niet voor zijn taak berekend? DE BRAND IN DEN RIJKSDAG De bekende gevechten te Hamburg en Altona komen ter sprake 2& Nov. (VI. EL). De- publieke belangstelling is zeer gróót Behalve Heller zijiv verschillende andere politie-ambtena- mr gedaagd uit verschillende deel en van hot rijk. Heller zet zijn beschouwing voort over de wijze van schrijven in het commu nistische parlijoi'gaan Rote Fahnc in Ja nuari, Februari en Maart j;l. De getuige leest verschillende opschriften, parolen en versla-gen. van communistische redevoerin gen uit het blad voor en. doet verder mede- el eeldiig van tal van extra-edities, strooi biljetten, plakaten, enz. der K. P. D., als mede het orgaan van den verboden rood en Irontstrijdershond, dat eveneens het een heidsfront van de daad en den val der be staande staatsmacht eischic:. Organisatie van alarm- en patrouille- diensten, politieke massastakingen tot revo- hitiöneering d'er arbeiders waren ook hier steeds het onderwerp van bespreking. Ook d'e pöözie werd in dienst van de zaak ge stéld en getuige leest eenige proeven van communistische propaganda-diclitkunst voor. Hij komt tot d'e conclusie, dat het de communistische partij ongetwijfeld ernst was om langs den weg van staking, mas sale staking en algémeene staking, tot den gewapenden opstand te komen. De leden der partij waren tot in de kleinste cel op de hoogte gesteld en voorbereid en in vol doende mate van wapens voorzien. Wan neer de partij haar voornemen niet ten uit voer kon brengen, dan kwam dat voorna melijk door het mislukken van het een heidsfront met de sociaal-democraten en de partijlooze arbeiders en door het daadwer kelijk ingrijpen van de staatsmacht met al haar machtsmiddelen en politie. Er ont brak nog slechts één gebeurtenis, die de massa kon opwekken en in de armen der IC. P. D. brengen. Naar de mcening van getuige moest de brandstichting in den rijksdag de massa opwekken en den gc- wenschten weg toonen. Was die eenmaal geschied, dan stond niets het begin van de zorgvuldig voorbereide actie in den weg. Er behoefde dan nog slechts op een knop te worden gedrukt. Dimitrof wenscht, dat Von Schleicher, Hugenberg, Von Papen en dr. Brüning wor den gehoord. Bij de behandeling van de politieke situatie ten tijde van den rijksdagbrand stelde Dimitrof heden voor als getuigen over de politieke situatie ten tijde van den brand te hooren generaal Von Schleicher, dr. Hugenberg. vice-kanselier Von Papen, oud-rijkskanselier dr. Brüning en den leider van het politieke district-West. Dimitrofs verzoek is reeds schriftelijk ingediend en j de senaat zal in den loop van den dag of later een beslissing nemen. Dimitrof wenscht bewezen te zien, of inderdaad één der regeeringen over documenten beschikt, waaruit bleek, dot een. onmiddellijke gewa pende opstand van de K. P. D. dreigde. De vernieling van het rijksdaggebouw zou n.l. op de sociaal democratische aanhan gers haar uitwerking niet missen omdat de rijksdag voor hen tiet symbool van het de- mocratisch-socialistische parlementarisme was. In dit verband wijst get. Heller op een rede van Torgler in den Pruisischen staats raad op 23 Februari 1933, waarin Torgler zich zeer verdacht uitliet over de plan nen der K.P.D. Het moest zeer gemakkelijk zijn den nationaal socialisten den geënsce- neerden rijksdagbrand iu dc schoenen te schuiven. Slechts zóó is de brand in zijn eigenlijke beteekenis te begrijpen. Hij moest meer zijn dan een middel om dé nog zoekende massa's, die tegen het nationaal- sociaJisme bevooroordeeld waren, voor do communistische doeleinden te gebruiken. Torglér: „Ta dat uw ernstige opvatting, meneer de Kriminalrat?" Get Heller: „Jawel." President: „Ik wijs deze vraag af. Daar aan valt natuurlijk niet te twijfelen." Torgler: „Voor mij is liet in elk geval volkomen absurd."' De president verzoekt naar aanleiding van verdere verklaringen van get Heller, niet te ver op het gebied der conclusies te gaan. Get. Heller: „Uit het medegedeelde blijkt, dat de K.P.D met pijnlijke zorg vermeed, zich met eenige verantwoordelijkheid te belasten. Uit tadische overwegingen liet men dat achterwege." Torgler stelt de vraag of den beklaagden gelegenheid zal worden gegeven bij het politieke gedeelte van het proces te ant woorden op de getuigenverklaringen in het verband waarin déze gegeven worden. De procureur-generaal heeft voor het politieke gedeelte 37 getuigen laten dagen. De president stelt voor, de beklaagden aan hef woord te laten nadat de nog vol gende andere vijf recherche-ambtenaren verhoord zijn. Torgler beperkt zich daarom tot een korte verklaring op twee punten uit de verklaringen van getuige Heller. Dimitrof doet dan zijn voorstel om een aantal getuigen te hooren over de politieke situatie ten tijde van den rijksdagbrand. Hij zegt o.a.: „Ik ben van meening, dat, nu men Van het proces een politiek proces heeft gemaakt, ook alle politieke achter gronden van de zaak onderzocht moeten worden, al duurt het ook nog zoo lang. Als het moet dan moet het maai Ik ver zoek u dus ;n de eerste plaats mij te zeg gen of ik juist heb verstaan, dat get. Hel ler hier heeft voorgedragen: 1 de besluiten van het 12e E.K K.L-plenura, 2. de beslui ten van de partijcongressen der K.P.D. en 3. een groote hoeveelheid documenten, die bewijzen dat de partij illegaal heeft ge werkt." President: „U hebt zeer juist verstaan, maar ik begrijp niet waarom u dat alles herhaalt." Dimitrof: „Drie-kwart, zoo niet vier-vijf- de van dat materiaal pleit voor mijn stel ling, dat d© K.P.D. in Januari, Februari en Maart zich geen directe taak had ge steld cn geen gewapenrlen opstand of rijkdagbrand kon gebruiken." Thëlmann een ongeschikt gotoige. De president, Dr. Bünger, deelt dan mede, dat de door Dimitrof gestelde vraag, of dc nationaal-socialistischc leiders eind 1932 en in Januari 1933 de regeering Von Schlei cher met een gevveldadigen opinarscli had den bedreigd, wanneer de rijkspresident de macht niet in handen van Hitler zou leg gen, als niet ter zake doende wordt afge wezen. Dimitrof stelt nog verschillende andere vragen en verzoekt, behalve de reeds ge noemde leden van vroegere regeeringen ook den leider der K.P.D. Ernst Thalmann eveneens als getuige to hooren. Torgler wenscht dat eveneens zulLen worden voorgelezen de rapporten van die politieautoriteiten, die naar zijn weten heb ben ontkend dat er communistische voor bereidingen voor een omwenteling zouden zijn getroffen. De procureur-generaal. Dr. Werner, ver klaart dat Thalmann een volkomen onge schikt getuige is. Thalmann zit in hechte nis en tegen hem is een vooronderzoek we gens hoogverraad aanhangig. De vier vroe gere of tegenwoordige regeeringsvertegen- woordigers zouden klaarblijkelijk deskun dige verklaringen moeten afleggen. Derge lijke verklaringen zijn echter onnoodig. Het gerecht zou zelf in staat zijn zich een oordeel over den politieken toestand te vormen. De volgende politiegetuige is Kriminalrat Will uit llamburg. Hij doet mededeeling van een groot aantal terreurdaden der K. P. D. te Hamburg. Toen de toestand zich verscherpte organiseerde de K. P. D. ter reurgroepen die systematisch aanvallen op nationaal-socialisten organiseerden. Het sta kingsparool is gedurende den geheelen herfst cn den afgeloopen winter gepropa geerd. Verleden jaar vonden in den herfst inderdaad eenige groote stakingen plaats die geen ander doel hadden dan het orga»- niseeren van de massa. Dr. Werner: ,.U bent dus van meening. dat deze politieke stakingen zich lot iets anders moesten ontwikkelen?" Getuige Will: „Ja, tot den gewapenden opstand." Dr. Parisius bespreekt uitvoerig den moordoverval van Hamburgsche communis ten op Falkcnburg en de schietpartij aan de Lochstedter weg in het einde van Fe bruari. President: „Is het juist, dat de Hamburg sche communisten die uit Altona steunden en omgekeerd?" Getuige: „Jawel. Het is altijd zoo ge weest. dat communistische acties te Ham burg door communisten uit Altona en ac ties te Altona door Hamburgsche commu nisten zijn bedreven om het politieonder zoek te bemoeilijken." De volgende getuige is Kriminalrat Holv mann van de politie te Koningsbergen, die mededeelingen doet over den toestand in Oost-Pruisen in het einde van October 1932 toen de K. P. D. daar illegaal ging werken. In Februari cn Maart heeft men wagen: vol met wapens, waaronder machinegewe ren, in beslag kunnen nemen. Sedert Fe bruari nam de activiteit der K.P.D. merk baar toe. Torgler vraagt, of liet getuige bekend is, dat op 6 of 7 November te Koningsbergen twee hoofdleiders der K.P D. zijn neergc scholen. Er waren indertijd zeer veel din gen voorgevallen, die von Papen aanleiding hebben gegeven Oberregierungsrat Diels als buitengewoon commissaris erheen te zen den. .Krimïnalkommissar" Mallach verklaart dat reeds sedert het einde van het vorige jaar een bizonder drukke koeriers- en on- derraijningswerkzaamheid merkbaar is ge weest. Ook in Posen-Westprulsen is de vorming van groepen van vijf bij de com munistische organisaties waargenomen. De politieambtenaar Staeglicb uit Altona bespreekt eenige communistische aanvallen op nationaal socialistische lokalen. Getui ge geeft een overzicht van de organisatie vormen der communistische strijdformaties. In antwoord op een desbetreffende vraag van Dr. Werner zegt getuige dat het hem bekend was, dat einde Februari de ver schillende formaties meestal in ..hoogsten larmtoestand" verkeerden, d.w.z. dat zij zich in bepaalde kwartieren gereed moes ten houden. Men zou bevelen afwachten voor het beginnen van den burgeroorlog. De zitting wordt kort hierop verdaagd tot Dinsdag. Het incident aan de Duitsch* Oostenrijksche grens Berlijn, 28 November. (V.D.) De Oos tenrijksche bondskanselier. Dr. Doll fuss, heeft den Duitscben gezant. Dr. Rieth. naar aanleiding van het incident aan de Duitsch Oostenrijksche grens op 23 November, waar bij een Lid van de Rijks weer het slachtoffer is geworden, zijn leedwezen betuigd. De bondskanselier heeft daarbij medegedeeld, dat hij alles in het werk heeft gesteld om een snelle cn volkomen opheldering van deze betreurenswaardige gebeurtenis te be werken en zich heeft voorbehouden in de kwestie der verantwoordelijkheid zijn standpunt te bepalen, zoodra het resultaat van het onderzoek bekend is. Ook de Oostenrijksche gezant te Berlijn, Tauschitz. heeft den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken het leedwezen zijner regeering betuigd, zooals hij ook reeas Maandag den Oostenrijkschen consul-gene raai te Neurenberg heeft opgedragen deel te nemen aan de begrafenisplechtigheid en een krans te leggen op de baar. In het communistenproces van Hecklingen Dessau, 28 November. (V.D.) Na een beraadslaging, welke 4Vs uur duurde, heeft de voorzitter van het gerechtshof. Bier- mann Dinsdagavond in het Hecklinger communjstcnproces vonnis gewezen. Tien der beschuldigden zijn ter dood veroor deeld. De beschuldigde Wilkus is vrijge sproken. Da motiveering van het vonnis. De motiveering van het vonnis in de zaak legen de communisten uit Hecklingen is als volgt: De bij Thalmann aanwezige communisten hebben de afspraak getroffen, een vuur oven-al te plegen op de nationaal socialis ten en te dien einde zijn twee der deelne mers weggezonden. Zij hebben zich gepos teerd en gemeld, dat de nationaal socialis ten naderden. De rechtbank heeft vastgesteld, aat twee der tien beklaagden liebben geschoten. De anderen hebben wel is waar niet gescho ten, doch zij hebben de daad gewild. Zij moeten derhalve als mede-daders worden beschouwd. Van "Wilkus kan niet bewezen worden, dat hij bij de zaak betrokken is. Er kou evenmin worden vastgesteld, dat hij alleen is opgetreden, hij moet derhalve worden vrijgesproken. SAMENSMELTING VAN DUITSCHE PERSAGENTSCHAPPEN. Berlijn, 28 Nov. (V.D.) In verband met de economische ontwikkeling der Duitsche pers hebben de directies der Continental Telegraphen Compagnie Wolff's Telcgraphi- sches Bureau A.G. en de Telegraphen Union Internationaler Nachrichtendienst G.m.b.II besloten de in Duitschland verspreide diensten der beide ondernemingen samen te voegen. Tot dit doel wordt een nieuwe ondern® ming gevormd, die Deutsches Nachrichten Buero G.m.b.H. genoemd wordt. Tot leider van de directie der nieuwe onderneming is benoemd Otto Mcjer, tot zijn plaats vervanger dr. Albrecht. Leden van de di rectie zijn voorts de directeur Freiherr Bes serer. Von Thai fingen en directeur dr. Reetz. President van den Raad van Behee wordt Hugo Bruckmann uit Munchen er» gedelegeerd commissaris Wilhelm Weiss. De nieuwe onderneming zal nog voor het einde van dit jaar haar werkzaamheJon aanvangen. Maar niet zonder inter* nationale overeenkomst Washington, 28 November. (V.D.) Do speaker van het Huis van Afgevaardig den Raincy (democraat) hoeft de hoop uit gesproken, dat Roosevelt do huidige poli tiek van goudaankoop zal voortzetten, orn aldus de andere mogendheden te dwingen te streven naar een verstandige interna tionale handelsovereenkomst. Hij voegde hieraan toe. dat de Amerikaansche regee ring den dollar niot zal sfabiliseeren zon der internationale overeenkomst Rainev zinspeelde op de waarschijnlijkheid van een nieuwe economische wereldconferentie, welke ten doel zou hebben de afschaffing der meestbegunstigingsclasules. de stabili seering der valuta en dc verhooging der prijzen voor grondstoffen. CODE VOOR DE FILMINDUSTRIE. Ne w-Y o rk, 28 No v. (V.D.) President Roosevelt heeft gisteren te Warm Springs den code voor de filmindustrie geteekend. Meer dan twoe dozijn andere codes wachten op de goedkeuring van den administrateur voor het herstelplan, generaal Hugh John- TEGEN 'T VERDRAG VAN NEUILLY. Sofia, 27 Nov. (V.D.) Ter gelegenheid van den herdenkingsdag der onderteeke- ning van liet verdrag van Nouilly op 27 November 1919 zijn heden 120 protestver gaderingen gehouden in alle steden van Bulgarije. HET PROCES*VAN DER LUBBE Feitelijk is men nog geen stap nader tot de waarheid gekomen (Bijzóndere correspondentie). Leipzig, 24 November. Zio zoo, daar zitten we weer gomoedelijk met ónzo groóto proces-familie in Loipzig. Wé zijn om zoo te zeggen weer „thuis". Dat geldt in de eerste plaats voor do heo- ren senatoren, de hooge rechters in dc bour- gogne-roódo toga's en de oven roode baret ten Op het hoofd. Zij wonen hior in Leipzig en do vacanticdngen in het zondige Berlijn warén na zes weken toch wat al te lang geworden. De heele huiselijkheid der Leipzigsche interieurs was in gevaar. De heor dos huizes kwam alleen des Zondags even overwippen. Een vrceselijk proces! Neen, voor do hooren senatoren cn voor het overige porsoneel van hot rijksgerechts hof is liet de allerhoogste tijd geweest, dat meh naar de „Messcstad" terugkeerde. Nu treurt echter een andere groep. Het is die der echlgenooton van zeker honderd journalisten, ministerieelo ambtenaren, ge tuigen, enz., die wederom weken lang aan Leipzig's hotel- en restaurantleven gebon den zijn en wier Berlijnsche gezinsleven voor de tweede maal op een zware proef gesteld wordt. Want hoe lang kan dit proces nog duren? Optimisten spreken van den llcn Decem ber als slotdag, de rechters zelf hopen op 22 of 23 December gereed te zijn; de pessi misten ten slotte beweren: in géén geval voor Kerstmis. Dat de zenuwen van alle deelnemers op een zware proef gesteld werden, bewees het optreden van den zonderlingen hoofdbe- klaagdc, onzen landgenoot Marinus van der Lubbe. Men weet uit de procesberichten, dat „Rinus" gisteren, bij de heropening van de verhandelingen in Leipzig, plotseling aan het praten is geslagen en dat zijn hoofdargument daarvoor lag in dc omstan digheid, dat ook zijn geduld blijkbaar ten einde raakte en dat hij nu eindelijk een vonnis wilde hooren. Voor ons, dagelij ksche deelnemers, was dit praten van een wakker geworden v. d. Lubbe zeker een sensatie. Eenigszins waren we voorbereid, omdat de Hollander reeds in de laatste Berlijnsch proccsdagen wat meer belangstelling getoond, het hoofd ein delijk opgeheven en hoorbare zinnen ge sproken had. Maar hier in Leipzig leerden we toch een volkomen nieuwen, tenminste voor óns nieuwen v. d. Lubbe kennen, n.l. den v. d. Lubbe uit het voorloopig onder zoek, gelijk hij zich den inspecteur der recbercho en den rechter van instructie ge toond had. Ditmaal stond hij recht op, sprak niet meer hakkelend, fluisterend of stotterend, maar duidelijk en in hoofd zaakHollandsch. Daaruit leerden wo in de eerste plaats, dat do verzekeringen van de rechercheurs en van den rechter van instructie, dat ze v. d. Lubbe hij zijn tallooze verhooren „uit stekend verstaan" hadden, op een al te opti mistische opvatting van deze heeren moest berusten. Slechts Hollanders kunnen v. d. Lubbe „uitstekend verstaan" en wel omdat liij. ook als hij tracht „Duitsch" te spreken, voor 95 pet. Ilollandsche woorden gebruikt, waarbij zijn articuleeren zoo onduidelijk is, dat slechts zijn landgenooten hem precies kunnen volgen. Hier in de gerechtszaal ver stonden hem de Duitschcrs niet of volko men verkeerd en de goede tolk, de jeug dige heer Meier Collins, die toch al moeite moeite heeft in zijn boeken-Nederland6ch een normaal gesprek te voeren bleek vol komen buiten slaat, den vlug sprekenden v. d. Lubbe ook maar in de verte te volgen. Het bewijs is daarom nu geleverd, dat het verhoor van v. d. Lubbe ongeloofwaardig materiaal biedt en dal ook heden geen der rechters feitelijk in slaat is, een oordeel te vellen op grond van wat vooronderzoek en vertaling van v. d. Lubbc's bekentenissen en verdere verklaringen terecht gebracht nebben. Slechts een tolk, die beide talen volkomen beheerscht, geholpen door eeri Nedcrlandsch stenograaf (in dit proces werken slechts Duitsche stenografen, die geen stom woord Hollandsch verstaan), zijn in staat, om dezen beklaagde cn trouwens alle betrokken personen volkomen recht te doen wedervaren. Het is eigenlijk onbegrij pelijk, dat Duitschlands hoogste gerechts hof in een zoo opzienbarend internationaal sensatieproces aan deze dingen niet eerder gedacht cn niet de noodige maatregelen ge nomen heeft. Vooral waar blijkbaar ook de juiste vertaling voor en inlichting van ten minste twee der drie Bulgaarsche beklaag den alles te wenechen laat. Van der Lubbe is aan het praten ge raakt al was het dan ook maar één en kelen proccsdag, want sindsdien heeft hij het hoofd weer op de knieën laten zakken en is teruggekeerd tot zijn (wellicht gesimu leerde) volkomen apathie en heeft even wat meer kijk op zijn persoonlijkheid ge geven. Maar als we al zijn uitvoerige uit latingen op den keper beschouwen, dan zijn wc feitelijk nog even ver. Wat hebben we n.l. bereikt: v. d Lubbe houdt vol, geen helpers ge had te hebben, zeker niet de vier mede- beklaagden; de rechters houden, vooral op groDd van de rapporten der branddeskundigen, vol, dat v. d. Lubbe voor het aansteken van de groote zaal helpers moet gehad hebben. Op deze tegenstelling sluit alles af. Deze tegenstelling alleen is de oorzaak, dat het proces zoo eindeloos lang duurt. Van der Lubbe heefi zich, bewust of onbewust naïef, daar luid over beklaagd en is weer inge slapen, toen hij bemerkte, dat zijn protest niets geholpen had. Wat drommel, heeft hij ongeveer betoogd, waarom veroordeelt men mij niet? Ik heb immers alle6 bekend? Geeft mij den strop of tuchthuis Maar maakt een einde aan dit proces. Waarom weken lang over ach tergronden pralen, waar er nu eenmaal geen politieke of andere achtergronden zijn? Ik heb brand gesticht, alleen, op eigen ini tiatief en die brandstichting alleen uitge voerd. Waar blijft het vonnis? Alles goed en wel, zegt bet gerechtshof, maar wij geiooven je niet. Tenminste niet wat de brandstichting in de groote zaal aan gaat, die onmogelijk zonder technische voorbereiding met behulp van anderen zoo snel zulke afmetingen had kunnen aanne men. En juist, omdat we je niet geiooven, doen we er desnoods maanden over om te trachten, zooveel bewijsmateriaal te verza melen, dat de medeschuld van anderen vast staat. Dan kunt ge lang zoeken, houdt van der Lubbe vol, want ik was toch alleen? En kan ik dat niet zelf het beste weten? Ja nemen we nu een oogenblik aan, dat v. d. Lubbe de «waarheid spreekt, dan blijft toch de vraag: kon hij dat Inderdaad weten? Te bewijzen zijn nog twee zaken: 1. Heeft v. d. Lubbe met niemand zijn plannen voorbereid, of tenminste aan Duit sche of andere communisten of anarcho- syndicalisten die plannen meegedeeld, zoo dat men of In regeerings- dan wel in com munistische kringen van die plannen wist? 2. Heeft v. d. Lubbe inderdaad geweten, dat tegelijk met zijn eigen binnendringen en brandstichten in den rijksdag andere menschen, of ten minste één andere man, de groote zaal beter brandbaar gemaakt hebben, zoodat v, d. Lubbe met zijn primi tieve brandmateriaal in die zaal een on gedacht succes had? Wilde men v. d. Lubbe's plan steunen, om welke redenen dan ook, dan kon dit zeer goed geschieden, zonder dat de Hol- landei dat wist. En dan hebben op dit oogenblik zoowel v. d. Lubbe als do rech-< ters en de deskundigen gelijk. Maar dan staat ook weer vast, dat we 6inds 21 September met dit proces nauwe lijks een stap verder gekomen zijn. Het gaat hier om een volkomen raadsel, dat met bewijzen uit 't ongerijmde vermoedelijk niet op te lossen zal zijn. De sensatie was, dat v. d. Lubhe wellicht tot een verdere bekentenis zou overgaan. Vooralsnog ia die hoop echter vervlogen. Nog altijd zilten de vier andere beklaagden op heele kolen. Men pluist tot in het uiter-« ste uit, waar zij geweest zijn, wat zij gezegd hebben, waar zij woonden, met wie zij to- lefoneerden. aan wie zij schreven, met wie zij confereerden. Men poogt krampachtig verbindingen met v. d. Lubbe tot stand te brengen. Eeden staan tegenover ecden, ver klaringen tegenover verklaringen. Het is een volkomen doolhof -geworden. Natuurlijk hebben deze communistische beklaagden tal van dingen gedaan, woor den gezegd en geschreven, geheimzinnighe den begaan, die nu tegen hen uitgespeeld worden. Maar lieve hemel: het gaat hier om politici, die tot verboden of tenminste verdachte en illegaal geworden partijen be hoorden, over menschen, die door de intern nationale politieke politie gezocht worden, die op valscbe namen en met valsche pas sen reisden. TeD slotte is zooicls ook wel voorgekomen bij leden van partijen, die la ter zelf de macht overnamen. Men mag hier niet eenzijdig oordeelen. Maar zijn deze menschen ook eenvoudige brandstichters, bandieten, samenzweerders? En wat is hoogverraad in revolutionaire tij den? Ook de Duitsche heerschers van be den zijn wegens hoogverraad in kevkers opgesloten geweest... Neen, het proces is niet verder gekomen en het zal wellicht op niets dan op nbeutve sensaties uitloopen. Voor, of na Kerstmis.1L

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 11