Itvwt Cognac Vieux X X J. A. Schoterman Zn. Oost^Iindië Omtrek SPUROL MASSA'S SCHILLETJE SNELTAX I. HET MUITERIJ PROCES Radioprogramma Onze Postvliegers onderweg gesprongen handen SLIJTERIJ GEMEENTEZAKEN VAN BAARN per flesch f3,75 AMERSFOORT TEGEN UTRECHT GELIJK Een emotievolle strijd NEDERL. ELFTAL SAMEN GESTELD NAAR 6 cent I '>1354 0F 743 perK.M. G. LENSINK ten belangwekkende verklaring van luitenant ter zee 2e kl. Van Boven Soerubaja, M .Nov. (Aueta). Bij de voortzetting van de berechting van de eer ste groep der Europeesche muiters van de Zeven Provinciën door den Zeekrijgsraad werd o.m. een belangwekkende schriftelij ke verklaring voorgelegd van luitenant ter zee 2de klasse van Boven. Even voor het afvaren van het muilerschip uit Oleh-Lch zeide luitenant van Boven tot de Europea nen. dat zij zich moesten wapenen en vroeg of hij op hen kon rekenen. Zij ant woordden. dat zij dat niet durfden, aange zien zij ver in de minderheid waren. Lui tenant van Boven had toen getracht met enkele collega's de brug Ie bereiken, waar op het eerste schot viel. De officieren za gen zich toen genoodzaakt terug te trek ken. Toen luitenant Van Boven zag dat hij op nieraands steun kon rekenen, zocht hij den oudsten op dat tijdstip aan boord aanwezige officier, den luitenant ter zee 1ste klasse W. F. .1 Fels op, teneinde in structies te vragen. Fels bleek echter ver dwenen te zijn in de richting van den wal. Luitenant van Boven c.s. maakten toen de stuurinrichting van de Zeven Provinciën onklaar, en besloten voorshands niet te vuren. Een deputatie onder leiding van den kor poraal-machinist Boshart kwam daarna in den longroom en eischte overgave van het schip, betgeen werd geweigerd Hierop werd overeen gekomen, dat de officieren het achterschip mochten behouden, mits zij niet zouden vuren. De Inlanders waren razend en door vuren onzerzijds zou de be weging beslist zijn omgeslagen in een ras senkwestie en de Europeanen zouden als dan zijn vermoord". Herhaaldelijk heeft luitenant van Boven .^ingedrongen om met de muiters te spro ken, doch het gelukte hen niet hen tot rede te brengen en hen te bewegen den commandant direct aan boord te nemen. Hedenmorgen werd de berechting van de Europeesche muitersgroep van de Zeven Provinciën voortgezet. Geëischt werden de volgende straffen. Tegen den korporaal- machinist Bosharr 13 jaar, korporaal-sto ker Dannau 11 jaar; korporaal-machinist Dooyeweerd 10 jaar, korporaal machinist van Leeuwen 7 jaar; korporaal machinist Tichelaar 1 jaar; stoker-olieman Peeters 7 jaar; stoker-olieman Snel 4l/t Jaar; stoker- olieman Vermeulen 10 jaar, allen met af trek van preventieve hechtenis, met uitzon dering van Tichelaar en Vermeulen, die niet. in preventieve hechtenis zijn geweest, voorts met ontslag uit den dienst en ont zetting uit de bevoegdheid om verder bij de gewapende macht te dienen, behalve ten aanzien van de beklaagden Tichelaar en Vermeulen, van wie verlaging in rang tot stoker 1ste klasse wordt geëischt. De verdediger verzocht het requisitoir in beraad te mogen nemen gedurende acht dagen, waarop de zitting van den zee krijgsraad werd verdaagd tot 6 December. Uitgesproken. De Arrondissements-Rechtbank te Utrecht heeft failliet verklaard; C. van Zijll, wo nende te Amersfoort, Reigerstraat 16. R.c.: Mr. H P. J. M. Loeff; Uur.: Mr. R. P. v. d. Mark. wonende te Amersfoort. G. A. Jaarsma, echtgenoote van C. A. Re- nes. van beroep destijds openbare koop man, wonende te Utrecht, P. C. Hooft- straat 4. R.-c.: Mr. II. P. J. M. Loeff; Cur.: Mr. M. A. Sebus, wonende te Utrecht. J. Jacobs, wonende te Utrecht, Abel Tas manstraat 25. R.-c.: Mr. H. P. J. M. Loeff; Cur.: Mr. II. W. Wierda, wonende te Utrecht. De XV. Maatschappij voor Industrie, Handel en Verzekering, gevestigd en kan- toorhoudende te Utrecht, Justus v. Effen straat 48. R.-c.: Mr. T J. Dorhout Mees. Cur Mr. J. H. v. Maarsevcen, wonende te Utrecht. P. van Dam, van beroep melkventer, wo nende te Bodegraven, Zuidzijde. R.-c.: Mr. li. P. J. M. Loeff; Cur.: Mr A. Thomsen, wonende te Bodegraven. M. A. van Ravensteyn, van beroep schil der, wonende te Zuilen. Burgemeester v. Tuylkade 111 R.-c.: Mr. II. P. J. M. Loeff; Cur.: Mr. P. J. Emmclot, wonende le Utrecht D. Verboom, van beroep vrachtrijder, wo nende te Bodegraven. R.-c.: Mr. H. P. J M. Loeff; Cur.: Mr. A. Thomsen, wonende te Bodegraven Chr. Huijgens, van beroep pensionhou der, wonende te Utrecht, Schoutenstraat llbis. R.-c Mr H P. J. M Loeff, Cur.: Mr. I. A. v. d. Bent, wonende te Utrecht. Geëindigd. Geëindigd is het faillement van A. Har- dcvcld, wonende to de Bill, Ilazenlaan 13. Curator Mr. M. J. de Geus, wonende te Utrecht, door opheffing wegens gebrek aan actief. vrijdag HILVERSUM. Golflengte 296 M. V.A.R.A. 8.00 Tijdsein. 8.01 Graraofoonmuziek. (8.15 Morse-tijdsein). V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 „Het boosaardige Maansikkeltje" (Henri Barbusse) Voordacht door Adoli Bouwmeester. 10.30 Trio Favoriet 11.00 „Het Pleizierreisje (Alio van Wijhe- Smeding) Voordracht door Adolf Bouw meester. 11.20 Trio Favoriet. 12.00 Einde V.A.R.A. Programma. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein. 12.01 Gramofoonmuziek. 12.30 Lunchconcert door het Ensemble Hendriks. 230 Causerie door Joh. H. Doorn. „Oos- tcrsch vrouwenleven en de attractie van Zeynab Wakkit 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Sluiting V.A.R.A 4.01 Gramofoonmuziek. 4.50 Na schooltijd, een wonderlijk avon tuur van Oome Keesje. 5.30 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot 6.00 Overgang naar den versterkten zen der. 6.05 Orgelspel door Joh. Jong op het V. A.R.A.-orgel. 6 25 Enrico Caruso zingt: „Ik hoor ais in een droom" (Uit de lste acte van „De Paarl-visschers") Bizet. (Gramofoonplaat) 6.30 V A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Grcot i 00 De laatste ronde 1933. Toespraak door A de Vries, voorzitter der VA.RA. 7.15 Cor Steyn (accordeon) en Johan Jong (piano). (7 15 Morse-lijdsein). 7.30 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot S.00 Einde V.A R A -programma V.P.R.O. Sprekers:Di W. Banning, Bentveld.. Ds. B. J. Aris, Amsterdam. Ada Geyl, Den Haag. Muzikale medewerking: Elize de Haas, zang Maurice van IJzer, piano. 8.00 Tijd&ein 8.01 Cursus. Religieuze Opbouw. 12de lezing: Spanningen in de Godsvoorstelling. Spreker Dr. W. Banning. 8 30 Concert. 9.00 Cursus. Menschen in dezen tijd. 10de voordracht De Kerk. Spreker üs B Aris. 9.30 Concert. 10.00 Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau. 1005 Persbureau Vaz Dias. 10.15 Een nadere beschouwing over Sha kespeare's Koning Lear, om aan de hand van die beschouwing te trachten den die- peren zinvan Shakespeare's tragedies te benaderen. 3de voordacht. Spreekster: Mej Ada Geyl, Den Haag. 10.45 Gramofoonplatenconcei t. V .A.R.A. 11.00 Gramofoonmuziek (11.15 Morse-tijdsein) 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN. Golflengte 1875 M K.R.O. Algemeen programma 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken on ouden van dagen. 12.00 Tijdsein. 12.01 Politieberichten. 12.15 Lunchconcert door Fabian en zijn orkest 2.00 Gramofoonmuziek. 2.40 Gramofoonmuziek. (Vlaamsch pro gramma). 3.00 Voordracht door Anton Verheyen. 3.20 Gramofoonmuziek (Afrikaansch pro gramma). 3.35 Voordacht door Anton Verheyen. 4 00 Verzorging van den zender. 4.15 Smetana's Strijkkwartet E-moll. 5.15 Dc K.R.O.-Boys, o.l.v Piet. Lusten- houwer. 6.00 „Het Nederlaridsche Roode Kruis" door Kotting. 6.20 Vervolg K.R.O.-Boys. 7.00 Politieberichten. 7.15 „Hedendaagsch luchtverkeer", door mr. E. Franquinet. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 „Wonderen van den Sterrenhemel", door Drs. A. Wanders. 8.00 De K.R.O.-Boys, o.l.v Piet Lusten- houwer. 8.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8JJ5 „Stemmen uit ons aller jeugd" door dr. Martin Rockenbach "Vertaling: Felix Bekkers. Regie: Pierre Balledux. Op te voeren door de Vereenigde Haagsche Spe lers. 9.20 Solistenconcert, door het K.R.O.-or- kest, o.l.v. Joh. Gerritsen. Soliste: Ilans Gruys. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Vervolg Solistenconcert. 10.35 Nieuwberichten Vaz Dias 11.00 Gramofoonmuziek. BEGLIjEIDING zwakzinnige kinderen. Soest. Een 4-tal zwakzinnige kinderen uit deze gemeente bezoeken de school voor buitengewoon onderwijs tc Amersfoort. Door de ouders van 3 dier kinderen is be geleiding dier kinderen gevraagd. B. en W stellen den Raad voor een crediet van 300 te verleenen om aan het verzoek dier ouders te kunnen voldoen. Er zal dan iemand worden aangewezen, die de kinde ren brengt en haalt. Door de provincie Utrecht wordt 30 per kind in de kosten bijgedragen. Suip lJSVOgCl 23—11 Amstordam 23-11 Marseille 24-11 Rome Athene 29-11 Mcrsamatruh 25—11 Cairo 28—11 Gaza 25-11 Rutbawells Bagdad 27—11 27-11 Boeshir Diosk 26-11 28—11 Karachi Jodpoer 25-11 Allahabad 29-11 Calcutta 24-11 Rangoon 23-11 BangKok Alor Star Singapore 22—11 Medan V 22—11 Batavia 29—11 29—11 Vertrek van hei eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 30 Nov. Bij Apothekers en Drogisten T IS HEEL BAR ZOO VEEL ALS GEVRAAGD WORDT IN DE HAVIK 41 - TEL. 292 Bezuiniging op onderwijs Baar 11 Ue Burgemeester beeft Jeu Ge- mccqteraacl. een supplétoirc agenda doen toekomen voor de aunstaande vergadering, waarop voorkomt: a. het voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit van 28 Juli j.l. lot overplaat sing met ingang van 1 Januari 193-1 van den onderwijzer Tj. Sjoerds van de lagere school de Oorsprong naar de Prinses Ju lianaschool; b. het voorstel tot net verleefien mei in gang van 1 Januari 1934 van ongevraagd eervol ontslag, wegens opheffing der be trekking, onder dankbetuiging voor de be wezen diensten, aan J. C. van Goudoever, onderwijzer aan de openbare lagere school de Oorsprong; c. liet voorstel een bedrag van 100 voor hel jaar 1933 cn van ƒ600 voor het jaar 1934 beschikbaar te stellen, om daaruit gratificaties te kunnen toekennen uan kweekelingen, die werkzaam zijn of zullen zijn in de openbare scholen de Prinses lu- lianasohool en de Oorsprong. Ais beweegredenen tot hun voorstellen voeren Burgemeester en Wetnouders aan, dat, toen in Juli j.l. de verwachting mocht worden gekoesterd, dat het aantal leerlin gen der Julianaschool voldoende zou zijn voor de aanspraak op Rijksvergoeding voor vijf leerkrachten, en hot zich liet aanzien, dat de lagere school de Oorsprong na 31 December 1933 niet meer dan vijf vergoede leerkrachten kon behouden, besloot de Raad den onderwijzer Sjoerds met ingang van 1 Januari 1934 van de Oogsprong over te plaatsen naar de Julianaschool. Thans echter moet het redelijkerwijs uit gesloten geacht worden, dat de Juliana school op 16 December a.s, voldoende leer lingen zal tellen om in 1934 op vijf vergocdo leerkrachten aanspraak te kunnen maken, zoodat voor die overplaatsing geen reden meer bestaat; ook voor de Oorsprong zal dit getal niet meer dan vijf kunnen be dragen Daur niel dc aanwezigheid van een bo ventallige leerkracht kan worden bevor derd, omdat de financieele gevolgen daar van thans niet kunnen worden aanvaard, wordt voorgesteld de overplaatsing in te trekken en in de plaats daarvan aan dc Oorsprong den onderwijzer Goudoever te ontslaan, als zijnde de jongst aangestelde leerkracht In verband hiermede ware het wensche- lijk ook aan de Oorsprong een kweekeling toe te laten kerstoave. Soest. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor tc besluiten aan de bij de werkverschaffing tewerk gcstoldon en de steuntrekkenden een Kerstgave te verstrekken van 2.50, mits de Minister van Sociale Zaken daartoe de noodige goedkeuring verleent. Voorts stellen zij voor aan Maatschappe lijk Hulpbetoon te verzoeken ten opzichte van de door die instelling van weldadig heid ondersteunden oen zelfde Kerstgave te verstrekken en tc bepalen dat de daaruit voortvloeiende kosten t. z. t. als extra sub sidie van gemeentewege zullen worden vergoed. Bijzonder aanbevolen Wijnhandel Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 PO LIT IE V O ET BA L Pas op hel laatste moment voorkomI Utrecht een overwinning van onze stadgenooten Reeds aanstonds ontwikkelt zicli een spunnenden strijd, waarbij blijkt dat beide partijen met ernstige voornemens bezield zijn om overwinnaar te worden. In zekeren zin is het spel een herhaling van de vorige week; wederom speelt Utrecht technisch beter; maar het enthousiasme waarmede onze stadgenooten spelen is oorzaak, dat zij het meest het spel in handen hebben. Telkens trekt de voorhoede ten aanval, maar zij wordt onvoldoende gesteund door de halflinie, waai* vooral de vleügelhalf zich angstvallig op verdedigen toelegt Hierdoor ontstaan gapingen, tengevolge waarvan het verband tu6schcn de linies on derling meermalen volkomen zoek is. Het spel wisselt snel van doel tot doel. Het eer ste 6ucces is dezen middag voor Amers foort; als op een moment xau Gorkum goed de situatie overziet en doorgeeft aan den vrijstaanden Rey, heeft deze geen moeite om ha 18 minuten zijn club de leiding te bezorgen (l0). Over en weer golft de Strijd verder met Amersfoort in de meerderheid, doch Utrecht blijft gëvaarlljk met zijn snelle doorbraken. Na een weifelend begin toonI Overbeek meermalen zijn capaciteiten, terwijl vooral v: d. Nadort productiefwerk in de verdedi ging verricht. Wij haderen de rust als Stroo ker correct voorzet, waarop Meijer-een hoo gen sprong fleemt en don bal fraai in het doel kopt (20). Met dezen stand gaat half time in. Twee minuten na de hervatting krijgt de centervoor van Utrecht, Edelbroek, een kans, welke hij keurig benut, waardoor de achterstand is verkleind tot 21. Amers foort laat zich niet ontmoedigen en v. d. Kooy zei zijn voorhoede aan het werk. Bij een Amersfoortschen aanval constateert dc scheidsrechter een overtreding binnen de beruchte lijnen en geeft strafschop. Onder doodsche stilte schiet v. d. Kooy over! Dc scheidsrechter heeft een fout ontdekt, waarop hij beslist dat de strafschop op nieuw genomen moet worden. Groote ont stemming bij Utrecht. Een speler zegt on- uangename woorden tegen den leider, waarop deze hem het verder spelen ontzegt en het veld uitstuurt. Over deze beslissing ontstaat een uitgebreide discussie, waarop de scheidsrechter hem weer in het veld te rugroept. Eerst zegt de spreker neen, maar dan komt hij toch. Voor dc goede orde dee- len wij mede, dat de beslissing van den arbiter fout is. Een dergelijk belangrijk be sluit om een speler uit hel veld te zenden, mag de scheidsrechter slechts dan nemen, wanneer hij ten volle overtuigd is van do noodzakelijkheid daarvan. Hieruit volgt dat het terugroepen van zoo'n speler, mede voor het prestige van den leider, foutief is. Inmiddels wordt de penalty opnieuw ge nomen, nu door Strooker, die naast schiet. Thans constateerden wij inderdaad een fout. een Utrechtsche speler bevond zich binnen liet strafschopgebied, dus dc straf schop had wederom overgenomen moeten worden. Utrecht raakt steeds meer geprikkeld en enkele spelers voetballen hoogst onsympa thiek; Edelbrook, de handige middenvoor, maakt zich vrij en scoort onhoudbaar (22). Daarna volgt een onverkwikkelijke ge schiedenis. Een Amersfoortcr begaat een overtreding en Utrecht krijgt een vrije schop, maar de Utrechtenaar moppert nog door tegen den scheidsrechter, die hem het veld uitstuurt. De aanvoerder van Utrecht wil hebben, dat de speler aan dit bevel niet voldoet. Weer gepraat over en weer, nu wel vijf minuten, eindelijk verlaat de bewuste speler het veld. Hier was de eenige oplos sing voor den scheidsrechter geweest om ook den aanvoerder verder medespelen te ontzeggen. Het geheel maakt een pijnlijken indruk cn geeft een droevigen kijk op de discipline, welke in de Utrechtsche ploeg heerschte. Nadat de strijd hervat is trekt Amersfoort ten aanval cn als van Gorkum een kans krijgt, trilt het not voor het derde Amersfoortsche doelpunt (32). Met de overwinning in zicht blijft Amersfoort aan vallen. Maar plotseling gaat Edelbroek er van door en doelpunt den gelijkmaker (33). Kort daarop klinkt het eindsignaal en blijkt dat dc scheidsrechter de ruim vijf minuten voor het incident niet heeft afge trokken. De spelers verdwijnen echter in de kleedlokalen. Utrecht viel als geheel tegen, Amersfoort gaat steeds beter suelen- WAT ETEN WIJ MORGEN? voor de koffietafel. Garnalenschoteltje. Bereiding. 300 gr. gepelde garnalen, -4 d.l. vischbouil- lon met melk of enkel melk, 50 gr. boter, 30 gr. bloem, 1 2 sjalotten, 1 ei, wat fijne peper, paneermeel. Hak de uitjes fijn en fruit ze gaar (niet bruin laten worden) in 10 gr. boter. Maak van 20 gram boter, de bloem en het vocht een sausje, mcr«g er de eidooier, de garnalen en de gefruite uien doorheen cn breng de massa op smaak met wat peper en zout. Roer er luchtig het stijfge klopte eiwit doorheen en breng de garnalen massa over in een vuurvasten schotel. Bedek deze met wat paneermeel en kleine klontjes boter en laat het gerecht in een hecten oven vlug lichtbruin bakken. voor de middagtafel. Gestoofde kabeljauwstaart. Worteltjes. Aardappelen. Rijstpudding. Bereiding: 1 Liter dikke rijstebrij, 50 gr. amandelen* 125 gr. suiker, 2 eieren. Vermeng dc rijstebrij ract de fijngehakte amandelen, de suiker, de eidooiers en de stijfgeklopte eiwitten. Verwarm de massa onder voortdurend roeren totdat het eiwit gestold is en doe het daarna over in een puddingvorm. Dien de rijstpudding op met vruchten saus of geef er compóte van gedroogde vruchten bij. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40. Tel. S2. Koor den wedstrijd tegen Oostenrijk op 10 De cember a.s. Adam en Weber niet van de partü Amsterdam, 29 November. Het Nc- derlandsch elftal voor den interlandwed strijd tegen Oostenrijk up Zondag 10 De cember a.s. te Amsterdam, is door de Keu zecommissie van den Koninklijken Neder- landsclien Voetbalbond als volgt samenge steld: Doel: Van der Meulen (IT.F.C.), aanvoer der. Achter: Van Diepenbeek (Ajax) cn Van Run (P.S.V.) Midden: Pellikaan (Lónga), Anderiesscn (Ajax) en Van Heel (Fcijenoord). Voor: Wels (Urtitas), Vente (Neptunu9), Lagendaal (Xerxes), Schoemaker (Quick), en Mulders (Ajax). Reserves: v. d. Male (Fcijenoord), Lcly- veld V.U.C.), Graafland (H.B.S.). Breitner (A.D.O.) cn Slot (D.W.S.) Weber (A.D.O.) en Adam (H.V.V.) waren op medisch advies niet voor dezen wed strijd beschikbaar Voetbal. SCHOTLAND—OOSTENRIJK. Een gelijk spel (22). Glasgow, 29 November. (V.D.) Voor 50.009 toeschouwers speelden hedenmiddag in Hamptön-Park onder leiding van den Belgischen scheidsrechter Langenus Schot land en Oostenrijk tegen elkaar, welke ont moeting na spannenden strijd in een gelijk spel, 2—2, eindigde. TAXI NOODIG? EVEN EEN TELEFOONTJE BEKWAME CHAUFFEURS Ondernemer Hoonewep 49. Vaninjiixinelaan 20*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2