- HENK MULDER - Offreert voor ST. NICOLAAS MANICURE en KAPDOOZEN HENK MULDER Ingezonden ORANJE-FEESTAVOND LANGESTRAAT 58 Parfumerieën EAU DE COLOGNE Toiletzeepen Bijzondere aanbieding in SCHEERSTELLEN VANAF 25 CENT ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE Aanbevelend TUINBOUWVEREENIGING AMERSFOORT KINDERPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN M odelmelk van OUD-BUSSEM De eerste propagandaiuvond van ,,de Princevlag" vanaf Maja f 0.50 Houbigant „1.85 Coty „0.75 Scherk 0.45 Wolf 0.35 Mouson 0.50 4711 Maja Dralle Idose vanaf f 0.30 0.90 0.90 1.25 vanaf Boldoot f 0.25 Johan Marie Farina,, 0.75 Mouson 0.90 d'Orsay 0.45 Diverse soorten TANDPASTA Maja Lavendel Palmolive Birken Overvette Zeep 2 stuks 0.25 vanai f 0.15 0.25 0.15 0.25 t Crème j Bij aankoop van f 1.ontvangt ieder kooper een aardig souvenir!! De proeftuin is alleen te behouden indien men hem verhuurt landbouw en veeteelt Cn hier herkennen wij de brinkdorpen en .de.eschdorpen. Hier zien wij de omwerking van de hei degronden tot. dalgronden. Wij varen door de kanalen, die cenerzijds voor den turfaf- voer, anderzijds voor de afwatering der ontgonnen velden dienen. Tor. slot krijgen wij een beeld van Dren- te'e opbouw. Een teekenfilm zorgde voor de noodigc ontspanning. Er werd hartelijk gelachen om de heldendaden van de geteekendc fi guurtjes. Morgen zal voor de overige leerlingen het zelfde programma vertoond worden. Gisteravond werd door de vereeniging ,,de Princevlag" eenzeer geanimeerde Oranje-feestavond gehouden in de rnet na tionale dundoeken gedrapeerde concertzaal van Amicitia. Na een inleiding van den voorzitter, den heer J. A. Strik toonde een film van de Reichsbahnzentrale für den De'utechen Reiseverkëiir, ons -een belangwekkende in dustrie: de porcelein-fabrieage, waarna Lu- pino Lane in een één'-acter voor de note gaie zorgde. Evenbens werd het journaal, waarin H. K. H. Prirtses Juliana Haar radiorede voor het NedeiTaudsch Crisis Co mité uitspreekt, 'vertoond. Vervolgens bracht de heer G. S. tl e c - rna van Vossin zijn propaganda rede naar voren, dat het volk nog steeds, in tij den dat het geen uitkomst zag. de armen uitstak naar Oranje. De Princevlag, gesticht op den SüO-steii verjaardag van Prins Willem van Oranje huldigt het vertoonen van elke nationale vlag (du9 niet alleen van dc z.g. Princcn- vlag) op iederen nationolen feestdag. Behalve dit heeft de vereeniging zich ten doel gesteld den band met ons vorsten huis te versterken. Zij staat dus buiten elke politiek en eenig geloof, er wordt al leen geëischt dat er voldoende Oranjevuur aanwezig is. Vanzelfsprekend zal zij sa menwerken met dc plaatselijke zusterver enigingen, die zich tot nu toe gewoonlijk alleen belastten niet het organiseeren van feesten op de koninklijke verjaardagen. De Princevlag eischt dag en nacht actief op treden voor het Oranjehuis. Tot heden heb ben wij te veel op rechten on te weinig op plichten gelet. I-tij wilde van den avond een résumé geven met de zinsnede: „Het. is Oranje, het was Oranje en liet zal Oranje blijven." Een flink applaus toonde dc instemming der vele aanwezigen met liet gesprokene, alsmede met het vertoonde in dc films. Het muziekcorps van het lstc regiment huzaren, dat onder leiding van den, heer M. K lijnen muzikale medewerking: verleen de gaf voor de pauze het lied \an de Princevlag en na de pauze een door dén dirigent gecomponeerde potpourri van na tionale liederen. Tot slot kwam de documentaire Oranje film op het witte doek, bestaande uit ver schillende filmjournalen en een filmbio grafie van ons Koninklijk Huis van 1893— 1933. Het Nationale Huldebetoon aan Hare Majesteit ter gelegenheid van Haar 35- jarig jubileum in het Amsterdamsche Sta dion en dc Oranje Zaterdag op 9 Septem ber waren hierin opgenomen. De radiorede van H. K. II. Prinses Julia na, die ook oorspronkelijk in de. Oranje- film is opgenomen, was reeds vertoond. Deze bijeenkomst word mét liet zingen van „Wilhelmus" besloten. ZANGUITVOERING IN DE NIEUWE KERK. Door „Sursum Corda" cn „Zon en Schild" ten bate van den dicconessenarbeld. De zanguitvoering der Christelijke zang verenigingen Sursum Corda en Zon en Schild in de Nieuwe Kerk aan den Leus- derweg, i3 zeer goed geslaagd, vooral ten aanzien van liet doel dezer uitvoering, na melijk versterking der fondsen voor den arbeid der diaconessen en voor het stichten van een kapel in Zon cn Schild. Om ruim acht uur opende ds. Pannebakkcr de bij- eenkórüsT met een toepasselijk woord. De spreker is blijde met dc zoo gevulde kerk, want daaruit blijkt de sympathie der aan wezigen met de vereenig ihgen en de be langstelling voor het edele cn goede doel, dat tot dezen avond leidde. Ten einde wat afwisseling voor hét publiek te brengen en om hen niet den geheelen avond tot luisteren alleen te dwingen, laat spreker gemeenschappelijk zingen Psalm 84 vers 2. Hierna zongen beide koren, onder dè zeer goede leiding van den heer L. Keemink, na het bondslied van mr. H. Graaf van Hogéiidorp nog een tweetal nummers, waarna het gemengde koor „Zon en Schild" zich alleen liet hooren. Een aardi- gön indruk maakte het, dat de vrouwelijke leden in verpleegstersuniform voor het voetlicht kwamen Ondanks een wat ijle bezetting der mannenpartijen klonk de zang heel goed. Daarna liet „Sursum Cor da" zich alleen hooren en deze vereeniging handhaafde baar goede reputatie. Het slot koor, waarbij de beide koren met enkele klassen van de Gabrie Mehenschool samen- zongen maakte een machtigen indruk. Dc begeleiding van onzen stadgenoot den heer. Gerrit van den Burg droeg tot liet succes veel bij. Op de gebruikelijke wijze werd de bijeenkomst gesloten. Het was een beste avond en de vele aanwezigen hebben in derdaad genoten. Een goede raad zouden we willen geven: men vuile de angstig stille pauzen tus- schen de nummers met orgelmuziek. Ove rigens willen we onze waardeering er over uitspreken, dat door liet vlot afwerken van het programma de talrijke éeer jeugdige bezoekers toch nog betrekkelijk vroeg thuis konden zijn. BURGERLIJKE STAND. 29 November. Geboren: Johannes, z. van Hendrikus de Jager en Francisea Johanna Klazina Sië- bers. Fredcrikus Martinus, z. van Frederi- kus Martinus Lam en Dirkje Ilelmerhorst. Gehuwd: Willem van Ree en Hendrika Eijbergen. Johannes Hendrikus Troost en Maria van Zoeren. Peter Gerardus van Doornik en Elsbeth Erna Bergmann. Jan van de Geest en Gerrit je van Oven. Arie Kraanen en Willemijntje Cozijnsen. Wilhel mus Jacobus Sakkers en Christina Duiis. AD HEINRICH. Naar wij vernemen zal de heer Ad. Hcin- rich, directeur der Rottei*damschc Bank- verceniging alhier met 1 Mei as. den dienst dezer bankvereeniging met pensioen gaan verlaten. NOG WAT TE GOED. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). „VREEMDELINGENVERKEER" EN DE JEUGDHERBERGEN. In de tuinzaal van Hotel De Zwaan al hier had gisteravond onder voorzitterschap van den heer H. v. d. Knoop de algemeene vergadering plaats van de Tuinbouwver- eeniging Amersfoort. De voorzitter betreurde het, dat, nu de tuinbouwvereeniging een zoo critieken lijd doormaakt, er zoo weinig belangstelling is. Hij herdacht voorts den ontslapen penning meester. dr. Bonk, die zich met veel toewij- ,i d„ belangen der vereeniging heeft gewijd. Nadat de notulen der voorgaande v..moering waren goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat de proeftuin, welke 20 jaar bestaat zonder subsidie der gemeente, ian provincie en rijk niet kan blijven be staan. Dc gemeente heeft liaar subsidie voor 1934 niet toegekend, waardoor ook het rijk en de provincie niet meer subsidieeren. Spreker betreurde liet, dat het initiatief in dezen van de gemeente is uitgegaan, daar dc gemeente toch ook wel wat van den proeftuin geniet; in dit verband wees dc lieer v. d. Knoop op het bestaan van de. veiling alhier, welke een kind van den proeftuin is. De aanwezigheid van deze veiling is voor de gemeente niet zonder be lang. Bovendien is door oprichting van den proeftuin de tuinbouw in en om onze stad belangrijk in omvang toegenomen. Er zijn hier aan den raad der gemeente verschil lende tuinbouwbedrijven opgericht, welke er goed kunnen zijn. Spreker herinnerde aan de zeer geslaagde tentoonstelling, welke in 1923 bij het tienjarig bestaan is gehouden; thans is het echter wel wat anders gesteld! Na 1923 is er weliswaar een financieele op leving geweest, doch al vrij spoedig begon nen de financiën achteruit te gaan. liet feit, dat de meeste tuinders lid der vereeni ging zijn, schrijft spreker toe aan de bevor dering van de cultureelc- en algemeene be langen van ile tuinders, welke de vereeni ging voorstaat. Hij herinnerde aan het werk, dat de oprichters in het belang der vereeni ging hebben gedaan. De proeftuin wil men echter laten bestaan, hetgeen men denkt, te kunnen doen door hem te verhuren voor ecnigen tijd, welke afhankelijk zal zijn van de ontwikkeling van den tuinbouw. De huurder moet echter iemand zijn. die de zaak niet verwaarloost, reden waarom men zich tot den chef van den tuin, den heer Kalkman, heeft gewend, met verzoek als liuiurder te willen optreden. Het bestuur hoopt op deze wijze do zaak te kunnen staande houden. Men heeft in dezen met den heer Kalkman een accoord aangegaan. De heer Martens betreurde het ten zeerste, dat een zoo gewichtig besluit geno men moet worden door een vergadering, welke behalve door liet bestuur, slechts door drie leden is bezocht.. Het bestuur was het over de grootc be langrijkheid van het te nemen besluit eens, doch dc harde noodzaak dwingt tot het ne men van een dergelijk ingrijpend besluit, dat genomen moet worden ter voorkoming Aan algehcele liquidatie. De heer Martens vond het jammer, dat dc vereeniging nim mer in staat geweest is den grond, welke eigendom is van de stichting Dc Poth, te koopen; thans exploiteert zij grond, welke niet haar eigendom is en welke haar kan worden ontnomen. Spreker vroeg of een zoo klein ledental competent is dit besluit tc nemen, reden waarom hij adviseerde een nieuwe vergadering uit te schrijven, opdat meerdere leden hierover kunnen beslissen, liet bestuur antwoordde, dat de statuten toestaan, dat in een kleine vergadering als deze een dergelijke beslissing genomen wordt. Het bestuur -vond het ook een moeilijke kwestie. Besloten werd dit punt in een vol gende vergadering opnieuw aan de orde tc stellen. De voorzitter memoreerde voorts het suc ces van de verschillende cursussen welke gehouden zijn, waarna de bcgrooting voor 1934 aan de orde werd gesteld. Ook de be handeling van dit punt werd tot een vol gende vergadering uitgesteld, daar de bc grooting alleen dan goéd te beschouwen is, als beslist is of dc proeftuin al dan niet verhuurd zal worden. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. SCHOOLBIOSCOOP. Onderwijsiilm over Drente. Hedenmorgen had in Amicitia dc eerste filmvertooiiing plaats voor een gedeelte van de leerlingen der vierde en hoogere klas sen der Losere scholen. Dit was do eerste van'een serie filmlessen, die door het Nut van 't Algemeen in dit seizoen zullen wor den georganiseerd. De hoofdschotel wordt dezen keer ge vormd door een onderwijsfilm over Drente, vervaardigd door den heer A. M. van der Wel, directeur der 'gemeentelijke School bioscoop te Rotterdam. liet tempo is van dien aard, dat de kin deren alle beelden zeer goed in zicli kun nen opnemen, terwijl op een kaartje tel kens de behandelde plaatsen of streken aangewezen worden met een wijzer. Bo vendien geeft dc heer H. A. H. van Ruyven vrijwel overal een toelichting hij. Wij zien hoe de midden-Drcntsche vlak ten een uitgestrekt moreenenlandschap vormen, hoe veenvorming optrad, daar waar door gebrekkige afwatering der smelt waterdalen moera6flora ontstond. Op de hoogere gedeelten vinden wij de getuigenissen van het verblijf der vroegste bewoners van ons land, terwijl op de uit gestrekte heidevelden de herder zijn scha pen hoedt. Alleen op dc -groengronden treffen wij Verkoop te dezer stede van 11 De: cember tot en mei 10 Januari a.s. Dezer dugen liad in dc bereidwillig daar toe door de Directie der Geldersche Cre- diet-Vereeniging beschikbaar gestelde zaal de samenkomst plaata van een aantal da mes met den voorzitter van het Comité tot Bevordering der Verspreiding van Welda- digheidspostzcgels en Prentbriefkaarten „Voor liet Kind", ten einde de organisatie van dezen verkoop te bespreken. Wij kunnen daarvan mededeclen, dat dit jaar van 11 December tot en met 10 Januari a.s. de verkoop zal worden ter hand ge nomen in de „Hall" van het Postkantoor, waar met gewaardeerde medewerking van den directeur van het Post- en Telegraaf kantoor een tentjo zal worden opgesteld, bereidwillig door de Firma J. W. van Ach- terbergh ter beschiking van het Comité ge steld. De postzegels blijven ten allen tijde gel dig. De baten van deze actie komen ten goede van alle instellingen, die zieke, zwakke, blinde, doové, doofstomme, achterlijke, ge brekkige en verwaarloosde kinderen van alle gezindten verzorgen. Wanneer wij in aanmerking nemen, dat door 350 instellingen van kinderbescher ming circa 50.000 kinderen verzorgd wor den, dan kan deze verkoop niet anders dan ten zeerste hij onze stadgenooten aanbevo len worden, zelfs in deze financieel zoo moeilijke tijden. Deze betrekkelijk kleine gaven beteeke- nen een lichtstraal in het loven dier kinde ren en de dames-i erkoopsters, die zich weer in grooten getale daartoe hebben be schikbaar gesteld, zullen de zegels en prentbriefkaarten met een blik van aan moediging te koop bieden. Met de medewerking van allen kan deze verkoop tot een succesleiden! HET ZEVENDE BUSSINK-ALBUM. Noord-Holland in de „Mijn Land" serie. In de série' albums \an Jb. Bussink, De venter: „Mijn land", verscheen dc provin cie Xootrd-Hoiland, door G. J. Nijland, als zevende in doze aardrijkskundige rij. Dit album is door de firma Enschedé te Haarlem in denzélfden geest verzorgd als zijn voorgangers en de 100 kleine en de twee groot plaatjes getuigen van den fij nen toon, aquarellen eigen. Uiteraard ovcr- lieerscht liet levendige groen hij deze pro vincie met zijn landbouwstreken, weidevel den en Zaansche huisjes. Maar ook de wit te duinenrij aan den ecnen cn de zware zeedijken aan den anderen kant ontbreken evenïhin als het. de omtrekken der weer spiegelde oude gehouwen vertrillende wa ter,'. dat ook nog de prachtige eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Urk en Mar ken; en niet te vergeten Wieringen, nu eigenlijk geen eiland meer van het vas teland scheidt. Noord-Holland biedt, als dichtst bevolkte en van oudsher rijkste provincie zeer veel slof, ook al doordat de hoofdstad van ons land daarin gelegen is. Het is begrijpelij kerwijs moeilijk geweest om de verleiding tot hét gevéti'van een uitvoerigere beschrij ving, te weerstaan. Desondanks is de be schrijving beknopt .en zeer punctueel ge worden. Degenen, bij .wie "iet animo om deze al bums vol te krijgen gezakt is, omdat zij de eerste albums gemist hebben, wijzen wij er nog op, dat Bussink ook nieuwe plaat jes tegen oude inruilt, zoodat altijd nog de gelegenheid bestaat eens elf... misschien wel twaalf leerzame en waardevolle al bums van on6 land in zijn bezit te krijgen. Wij twijfelen er overigens niet aan of dil deeltje zal er bij de jongeren ingaan als de door Bussink vervaardigde lekkernij. GARNIZOEN. De eerste luitenant J. T. Jurrissen van het 18e regiment infanterie alhier en de eerste luitenant C. G. van Mourik van het 5e regiment veldartillerie alhier, zijn voor den tijd van 1 jaar werkzaam gesteld on der de bevelen van den chef van den ge- neralen staf te 's-Gravenhagc. De eerste luitenant H. Staring van het 21e R.I. alhier is ontheven van zijn de tacheering bij het lafidstormverband Alk maar en gedetacheerd bij het departement van defensie. DE POSTDIENST IN VERBAND MET HET ST. NICOLAASFEEST. Ter gelegenheid van liet St, .Nicolaasfeest zullen op Zaterdag 2 December a.s. het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Amers foort, wat den postdienst betreft, van 16— 19.30 uur en de postagentschappen Juliana- laan, Lcusderweg en Soesterweg van 15 18 uur geopend blijven, uitsluitend voor het aannemen van postpakketten. Hedenmorgen is door de politie alhier een persoon aangehouden, die nog 12.50 boete tc betalen had of 5 dagen hechtenis te ondergaan had. Aangezien de man geen geld heeft om de boete te voldoen, zal hij de straf moeten uitzitten,.reden waarom hij 'op transport is gesteld naar Utrecht. RADIO-MAANDBLAD. Het elcctro-technisch bureau R. Koning 'zond ons de No vènjb er-af leve ring van het RaUio-niaandbladi waarin een onderhoud met den verzorger van het kinderuurtje, Willem van Cappellen, of liever Oom Keésje, voorkomt. FRUIT- EN GROENTENVEILING. Veiling van 29 Nov. Sterappels 2021 et., Campagnezoet 78 ct,. Natansappel 22—23 ct., Goudreinet 15 19 ct., Bellefleur 8—10 ct., Koningsrood 11 12 ct., Spruiten 89 ct, Prei 6—9 ct., An dijvie 10—16 ct., Bieten 1016 ct., Boeren kool 79 ct., Roode kool 45 ct., Gele kool 34 ct., Bloemkool 810 ct. MARKT BARNEVELD. Aanvoer 400.000 eieren. Prijzen voor wit 5;756.25, bruin 6—6.75, eendeneieren 4-4.25. Handel traag. 22 Nov.—6 Dec. Sierkunst. Tentoonstelling van werken'Van Aug. Stahl. 9—20 uur. 30 Nov. en 1 Dec. Amicitia. Maatschappij tot N'ut van 't Algemeen. Schoolbioscoop- .film over Drente. 10 uur v.m. 30 November. De Valk. Propaganda-avond van de Vereeniging voor Veilig Verkeer. 1 en 2 Deo. Clubgebouw van de Speel tuinver. Leusderkwartjer. Bazar, reap, van -10 cn 4—11 uur n.m. 2 Dec. Amicitia. Feestelijke bijeenkomst Kon. Ned. Bond v. Oud-Onderofficieren. uur n.m. 6 December. Amicitia. „Het Masker." Jubileum-voorstelling met Jan Musch van Brand in de Stad. 8 uur n.m. 8 Dec. Amicitia. Openbare vergadering Nut. Soc. üew. 9 December. Amicitia. Tooneelavond van „Kunsf na Arbeid." 8 uur n.m. 11 December. Markthal. 2e Kovacs Lujos- avond van de A.V.R.O. 8 uur n.m. 12 December. Eben Haczer. N'ed. Werklie Jen -Verb. Patrimonium. R. Hagport over de Corporatieve Staat, 8 uur n.m.. UTRECHT. 30 November. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch Operette: Das Dreimaderïhaus. 7.30 uur n.m. 1 Dcc. Stadsschouwburg. .Tuhileumvoór stelling. Jan Musch. „Brand in de stad." 8 uur n.m. ZEIST. 30 Nov. Figi. Het Nederlandscli Toonecl: ,Maar een «droom 8.15 uur n.m. Geachte Redactie, Naar aanleiding van her ingezonden arti keltje van den heer B. IT. D. Meeuw esse in uw blad vap 28 dezer, vragen we eenig e plaatsruimte. Hot bestuur der V. v; V. stelt zich op hot volgend standpunt-; Het staat zéér sympathiek tegenover het jeugdherbergwerk, doch is evenals in zender van oordeel, dat volwassenen niet in jeugdherbergen thuis behoor'en, behoudens in uitzonderingsgevallen, zooals groepsleiders(sters). U dankend voor de opname, Hoogachtend. BESTUUR V*v. DE JEUGDHERBERGEN. Geachte Redactie! In uw blad van Dinsdag j.l. klaagt de lieer Meeuwissen, dat „dc jeugdherbergen aan het verworden zijn en den bona fide hotel houders een doodende concurrentie dreigen aan te doèri." Dat dit overdreven is, begrijpt ieder, maar het is ook onjuist. De jeugdherbergen doen practisch den hotelhouder geen con currentie aan. Het aafital volwassenen, dat in een J- H. overnacht, is gering, en .zal steeds gering blijven. Niét velen zijn erop gesteld zich uit- en aan tc kleeden iny ecu gemeenschappelijke zaal te midden van jongelui, terwijl men de kans loopt, 's mor gens de worden aangewezen om den vloer tc stoffen of aardappelen tc schillen. Wel doen dit, met plezier zelfs, de rasechte trek kers, maar die houden niet van hotels! M.a.w. hotels en jeugdherbergen hebben liun eigen sfeer eri htih eigen publiek. Trou wens, het slaat uitdrukkelijk in het regie-' ment der J. II.: Beroepsreizigers en werk zoekenden hebben geen toegang in een jeugdherberg. Ik ben het volkomen met den heer Meeu- wissen eens. dat-, de J. H. dc hotels niet mogen beconcurreeren en tegelijk een be roep doen op openbaren steun. Nu zij ech ter geen concurrenten zijn, is die steun alleszins gerechtvaardigd'. A. ROOZEXDAAL, voorz. J. I-I. „Jong Amersfoort". OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. 29 Nov. 30 Nov. 12 uur 8.18% 821% Berlijn Bi 59.40 59.40 9.75 9.74% Brussel 34 59 34.58 Zurich 48.16 48.14 Kopenhagen 36.70 36.70 Oslo 41 35 41 35 Stockholm 4245 42 45 New York 1 57% 1 58%, 13.11 13.13 Praag a 7:38% 7.38 Medegedeeld door de Rotterd Bankvereen. DE NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op effecten 3 Voorschotten in rekening-courant 3 20 CE.ST PER LITER Filiaal te Amersfoort: 8TATIONS3TRAAT 33. TEL. 1208

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3