SbeSkm) AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Zaterdag 2 December 1933 32 e Jaargang No. 132 TWEEDE BLAD TWEE KINDEREN VERDRONKEN GEMENGD BEDRIJF VOOR DEN OMROEP De A.V.R.O. tegen TIJDELIJKE KORTING INDISCHE PENSIOENEN DUURDERE CIGARETTEN? VEILIGE HAVENS TWEEDE KAMER EEN AANTAL KLEINE WETSONTWERPEN De korting op de Indische pensioenen Gestemd wordt over de in den afgcloo- pen nacht ingediende motie-Drccs, betref fende verlaging der huren van arbeiders woningen en instelling van huurcommis- sies. Ze wordt verworpen met 47 tegen 31 stemmen Vóór stemden de sociaal-demo craten, de communisten, de ILK. leden Van Voorst lot Voorst, IJssclmuiden, Kuiper, Steinmetz, Hermans en Engels, dn heeren Van Houten (Chr. dcm.), en Sneevliet (rev. soc.) Verschillende kleinere wetsontwerpen worden z. h. st. aangenomen. Bij de begrooting van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds heeft do heer S u- riug cenigc wenschen, o.m. betreffende verhooging van het maximum weduwe pensioen. Minister"de Wilde zegt overweging loe. Het wetsontwerp wordt z. h. st, aange nomen. Tegen het onteigenings-ontwerp betref fende terrein in Eelde voor een luchtvaart terrein in Noord-NeIerland, verzet zich do heer Wijnkoop, daar verschillende kleine boeren, bij de ontginning betrokken, niet voldoende vergoeding ontvangen, om elders hun bedrijf voort te zetten. De Minister ven Waterstaat zegt dat vergoeding aan den rechter moet wor den overgelaten. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 75 tegen 2 stemmen. Tegen de communisten. Bij het wetsontwerp tot regeling van den Invoer van bladzink zegt de heer Schilt- huis dat conlingenteering blijkens de cij fers overbodig is. en niet in het belang van goedkoopen woningbouw. De heer Kortenhorst daarentegen noemt het een goede maatregel. Minister Verschuur acht contingen- teering geboden .wegens de al te ongunstige verhouding voor do Nederlandschc in dustrie. Het wetsontwerp wordt z.h^t. aangeno- men. Bij het wetsontwerp tot bestendiging voor 1934 van de tijdelijke opcenten op dc in voerrechten in Indié zegt de heer Wijn koop (comm.) dat daardoor het leven voor dc inlanders te duur wordt. De heer Sneevliet (rev. soc.) is even eens tegen. De heer Cramer (s.d.) zegt dat de soc. dem. zullen voor stemmen wegens den nood der Indische financiën. Minister Co lijn wijst op het tijdelijke karakter van den maatregeld. Het wetsontwerp wordt aangenomen met aanteekening dat de comm. en de heer Sneevliet togen zijn geweest. Aan de orde is het wetsontwerp inzake korting op Indische pensioenen. De heer K. ter Laan (s.d.) ontzegt de regeering het recht tot dezen maatregel. Ze tast verkregen rechten aan. Wordt dit ontwerp aangenomen dan komen ook de Nederlandsche en West-Indische pen sioenen in gevaar. üe heer Aalberse (r.k.) zegt dat hij en eenige van zijn politieko vrienden onover komelijke bezwaren hebben tegen dit ont werp. dat in strijd is met de grondwet en rechtvaardigheid en den betrokkenen den weg naar den rechter afsnijdt. Dc heer Bi ere ma (lib.) zegt dat de Mi nister er zich op beroept dat nood wet breekt, maar er zijn in Indié nog wel an dere bezuinigingen mogelijk. De Minister neme het ontwerp terug en kome met een normalisatie der pensioenen. De heer Do Geer (c.h.) betoogt dat pen sioenkorting eigenlijk is salarisverminde ring met terugwerkende© kracht. Een nor malen rechtsgrond heeft de Minister niet. De heer Westerman (nat. herstel) is van oordeel dat er op de Indische huishou ding nog wel is te bezuinigen. De heer Van Poll (r.k.) bestrijdt het ontwerp op moreele en juridische gronden. De heer Van Boetzelaer zal voor stemmen onder voorwaarde, dat deze har de maatregel zoo spoedig mogelijk wordt gevolgd door andere. De heer Rutgers betoogt dat het pen sioen geen aantastbare grootheid is en dat het moreele bezwaar feitelijken grondslag mist. De heer Kuiper verdedigt het ontwerp De vergadering wordt verdaagd. KLEEDINGMAGAZIJN L oVerbeert aMei.z Hw —-r Heer Hugowaard, 1 December. Hedenmiddag omstreeks 3 uur geraakten twee dochtertjes. 2 en 3 jaar oud, van de familie P. Bleeker aan den Hasselaarsweg ie Heer Hugowaard-Noord in een onbe waakt oogenblik in de sloot, welke voor de ouderlijke woning is gelegen. Tot haar grooten Schrik ontdekte vrouw B. plotse ling. dat beide kinderen in de sloot lagen. Zij 'naaide de kleintjes er uit en waar schuwde onmiddellijk den geneesheer dr Zwarteveer.' Deze paste nog kunstmatige ademhaling toe. terwijl ook met een zuur stofapparaat gewerkt werd /Ho pogingen om de levensgeesten weer op te wekken mislukten, do geneesheer kon tenslotte slechts den dood constntccren. UIT DE STAATSCOURANT Bevorderd tot officier in de Oranje Nas sau orde H. L. Baarbé, redacteur bij dc N V. Dagblad en drukkerij de Standaard te Am sterdam. Bij K B. is aan F. Cluyseiiaar op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1934 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wormerveer, met dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met. ingang van 1 December 1933 aan F. G. H. Münnich op zijn verzoek eervol ontslag verlcQpd als hoofdassistent bij do psychia trie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. J. Hal lebeek, oud-voorzitter van den. Nederl. Bond in Duitschland le Amsterdam. DE SPELVERORDENING TE SCHIEBROEK. Rotterdam, 30 November. De kanton rechter te Rotterdam, mr. T. dc Jong, heeft heden vonnis gewezen in de zaak van den restaurateur J. G. v. d. B. te Schiebrock, die terechtgestaan had ter zake van overtre ding van art. 8ia der algemcene politie verordening te Schiebrock, waarbij het ge legenheid geven tot het deelnemen aan een spel, waaruit geldelijk voor- of nadeel kan ontstaan, verboden is. Zooals men weet had de restaurateur in zijn inrichting Arcadia te Schiebroe"k gelegenheid gegeven tot bil jarten en schaakspelen. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis, dat er onderscheid is tusschen spelen, waarvan het wezen is. dat er om geld gespeeld wordt en spelen, waarbij weliswaar om geld wordt gespeeld, doch waarvan dat element niet het door slaggevende is, zooals dat het geval is bij biljarten en schaakspelen. De kantonrech ter was dan ook van oordeel, dat hier geen overtreding van de betreffende verordening had plaats gehad en ontslag verdachte van alle rechtsvervolging. De nieuwe zendapparatuur behoort in één hand le komen aldus de Minister Den Haag, 1 December. Onder pre sidium van den Minister van Binnenland sche Zaken heeft hedenmiddag in liet Ge bouw van het Hoofdbestuur der P.T.T. do aangekondigde conferentie met de omroep vereenigingen over het zender-vraagstuk plaats had. Aanwezig waren met den directeur gene raai, den heer Dammc. de heeren Bootje van Enserinck (P.T.T.), Van Boeven en Prof Gerbrandy (resp. voorzitter en lid van don Radioraad). Vogt en Oorver (A.V.R.O.). Wit- teman en Schippers (K.R.Od. Van der Deu- re, Ds. van Leeuwen en Keuning (N.C.R.V.) De Vries en Lebon (V.A.R.A.) De besprekingen hadden een aangenaam verloop. De voorzitter deelde mede, dat de Regeering besloten heeft dat de zendapparatuur in één hand behoort te komen, en dat daarvoor slechts twee wegen openstaan: een Staats bedrijf of een Gemengd Bedrijf, aan welke laatste vorm do Regecring de voorkeur geeft. Drie van de Om- roepvereenigingen sloten zich bij dit standpunt aan. De A.V.R.O. had ernstig bezwaar en verklaarde al leen te zullen medewerken omdat geen andere uitweg gelaten werd. Besloten werd een commissie te benoemen, welke met bekwamen spoed de juridische, financieele cn technische vraagstukken zal onder zoeken. welke oplossing cischen en voorstellen zal ontwerpen, welke in een volgende vergadering ter tafel zullen komen. Deze commissie zal bestaan uit negen leden, n.l., drie van het P T T. bedrijf, 2 van dén Radioraad cn 4 van de omrocpvcreenigingen. De heer Van Boeyen zal als voor zitter optreden. NED. HANDEL-MAATSCHAPPIJ. Voorziening directeursvaca ture. Naar wij vernemen is ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer mr. J. Bierens de Haan als directeur der Nederlandschc Ilandel-Mij. als no. 1 op.de voordracht geplaatst de heer C. J. baron Collot d'Escury. Voor smartegeldenwordt een uitzondering gemaakt In een Nota naar aanleiding van het Verslag merkt dc minister naar aanleiding van den in liet Voorloopig Verslag niet naar voren gebrachtcn wensch, die thans in het Verslag tot uitdrukking kwam, het volgende op: Voor een uitzonderingsmaatregel ten be hoeve van gepensionneerden, die door gebre ken, in en door den dienst ontstaan, voortij dig 's Lands dienst hebben moeten verlaten (zoodanige gevallen komen niet alleen onder de militairen voor), kun de minister in het algemeen geen redelijken grond aanwezig achten. Dezulken genieten dientengevolge normaal of in sommige gevallen maximaal pensioen en vinden daarin, vergeleken bij hen, die tengevolge van afkeuring om redenen, niet verhand houdend met den dienst, genoodzaakt werden liun salaris voor een laag pensioen te verwisselen, een com pensatie voor dit vroegtijdig verlaten van den dienst. Echter erkent de minister, dat bijzondere overwegingen kunnen gelden ten aanzien \an de zg. „smartegelden", welke worden toegekend aan oud-militairen, die in ver band met hun toegebrachte verwondingen den dienst hebben moeten verlaten. In dat verband heeft dc minister het volgende arti kel in het wetsontwerp ingelascht: „Onder pensioen en gagement in den zin dezer wet wordt niet verstaan het daarin begrepen gedeelte, dat aan gewezen lands dienaren is toegekend, rechtstreeks in ver band met in en door den dienst ontstane verwonding, verminking, letsel of andere ziels of lichaamsgebreken, gepaard gaande met: le. het verlies van cén of meer lede maten; 2e. het geheel of onherstelbaar verlies van het gezichtsvermogen in één oog of in beide oogen; 3e. het verkeeren in een hulpbehoeven den lichaams- of geestestoestand wegens andere oorzaken dan die genoemd onder lc cn 2e." EEN MERKWAARDIG HUWELIJK. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct.: Dezer dagen heeft in het Huis van Be waring te Haarlem een merkwaardige trouwpartij plaats gehad. Het betreft hier n.l. oen Duitsch meisje, dat aldaar opge sloten zit, verdacht van strafbare hande lingen gepleegd met haar pasgeboren kind, De zaak moet nog voor de rechtbank be handeld worden. Haar verloofde, vader van het intusschen overleden kindje, had bet verlangen te kennen gegeven, wat ook de uitspraak van de rechtbank moge zijn, met het meisje in don echt verbonden te worden. De ambtenaar van den burgerlijken stand te Haarlem, bijgestaan door zes getuigen, heeft Woensdagmiddag het jonge paar in den echt verbonden. OPHEFFING DER GEZONDHEIDS. COMMISSIES. De heeren I. Lessing en C. A. Bergh, resp. voorzitter cn secrctaris-penningmees ters. van de Vcreeniging tot Bevorder.ng der Belangen van T.B.C.-patiënten in Ne derland hebben een request gezonden aan de Eerste Kamer naar aanleiding van het besluit der Tweede Kamer om de Gezond heidscommissies op te heffen. Adressanten doen de groote beteekenis van goeden woningbouw voor de t.b.c. be strijdinguitkomen en betoogen, dat door de opheffing dier gezondheidscommissies do uitoefening van afdoende toezicht op de Volkshuisvesting ernstig in gevaar komt en het aantal tuberculoselijders door dien toestand eerder zal vermeerderen, dan ver minderen, waardoor de gezonden nog meer aan de besmettingsgevaren zullen worden blootgesteld dan dit tot dusverre het ge val is. Adressanten vertrouwen, dat de leden der Eerste Kamer een stem zullen uitbrengen tegen de Opheffing der gezondheidscom missies om aldus te voorkomen, dat een groot stuk sociaai- en hygiënisch werk zal verdwijnen. De mir.ister komt aan bezwaren tegen verhooging van den accijns op sigaren tegemoet Maatregelen tegen banderolle- knoeiery Aan het verslag van de commissie van voorbereiding nopens het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op tabak :s het volgende ontleend: Bij vele leden bestond ernstig bezwaar te gen de voorgestelde verbooging. Voor zoover die den accijns op sigaren betreft. Een hern nieuwde overweging heeft den minister aan leiding gegeven zijn oorspronkelijk voor stel zoodanig te herzien dat die bezwaren grootendeels zullen komen te vervallen. Daarbij is hij er van uit gegaan dat het belangrijkste bezwaar tegen de verhoogde heffing op sigaren alleen die 6igaren be treft, welke hoofdzakelijk in handenarbeid worden gefabriceerd. Dit geldt dus in geen geval voor de kleine sigaren de z.g. cigaril- los noch ook voor grootere sigaren met niet dicht gewerkten kop, welke voor verreweg de grootste hoeveelheden machinaal wor den vervaardigd. Voor deze sigaren de grens is hier wat het gewicht betreft gezocht bij 3Vs K.G. per 1000 stuks kan het voorgestelde recht van 22'/s worden gehandhaafd. Voor de overige sigaren wordt het overeenkomstig een in het versiqg der com missie aan de hand -gedaan denkbeeld tot .121/*,?© teruggebracht. Hetgeen de belasting ten gevolge van deze wijziging minder zal'gaan opbrengen zal gevonden moeten worden uit een hoogere, lieffing op sigaretten, die daartoe tot 50 zal mocteii wórden opgevoerd. Tenslotte is de minister bereid zijn mode werking te verïe'enen lot het in het leven roepen van bepalingen die in het algempen den verkoop van tabaksartikelen beneden den banderolleprijs zal verbieden. INBRAAK IN EEN BELASTINGKANTOOR. Hellevoctsluis, 1 Dec. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het ge bouw der belastingen hier ter stede. Aan de achterzijde is men het gebouw binnen gedrongen. Men heeft de kamér van den inspecteur doorzocht en in de kamer van den ontvanger heeft men de geldkist open gebroken. Óok in het bureau van den ser geant-majoor dor artillerie, dat in hetzelfde gebouw is gevestigd, heeft men gesnuffeld, doch niets gevonden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Dc justitie liccft dc zaak in onderzoek. De duidelijkste en krachtigste manier om iets te zeggen is een daad. door BASIL KING (Uit liet Engelsch). Hij voelde zich niet verkocht cn verra den; er was niets, waardoor hij zich belce- digd achtte. Mevrouw Crewdson had ge toond zijn vriendin te zijn, en hij vertrouw de haar. Al de door haar gebruikte woor den had hij niet begrepen, maar wel den zin er van. En aan haar oordeel kon hij zich niet anders dan gedwee onderwerpen. Hij was een slechte jongen. Hij en zijn moeder hadden zich met slechte practijken ingelaten. Vaag en toch. zonder er doekjes omheen te winden, was hij hiervan zelf overtuigd geweest. Dat men aanvankelijk niet wièt, wat met hem aan te vangen, vond zijn oorsprong in het feit, dat een slechte jongen niet goed paste in een wereld, waar in ieder ander goed is. Aan hem, als jonge boosdoener, kon sloebts de rol van ootmoed worden toebedeeld. Dit was hij zich in nog sterker mate bp- wusL nadat mevrouw Crewdson hem had vaarwel gezegd, cn hij van aangezicht tot aangezicht stond met zijn nieuwe pleeg moeder. Zij was een kleine, magere, maar gespierde vrouw, vlug in haar bewegingen, :emand die bits zou kunnen spreken, maar van wie hij den indruk kreeg, dat zij op haar nerveuze, vitterige manier toch wel goed voor hem zou zijn Dien indruk kreeg hij, net zooals men een geur of een smaak bespeurt, zonder dien nader te ontleden. Later in zijn leven, toen hij kon observee ren welk stempel iedere maatschappelijke betrekking op iemands persoonlijkheid drukt, was hij er niet verbaasd over. dat zij zich als schooljuffrouw had afgesloofd, voordat zij Andrew Tollivaat, een boek houder, trouwde. Terwijl hij daar zoo zat. met zijn jas nog aan, zijn pet in zijn hand, cn met bengelende boenen omdat de stoel te hoog voor hem was behandelde zij hem, alsof hij in de klasse zat. „En nu, ventje, moeten we, voordat we verder gaan, elkaar goed begrijpen." Terwijl zij deze woorden, die als het korte commando „geeft acht!" klonken, ging zij tegenover hem zitten en deed hem schrikken „Je weet, dat dit voortaan je tehuis zal zijn en het is mijn voornemen om mijn plicht naar mijn beste vermogen jegens je te doen Ook mijnheer Tolliyant zal dat doen. Als je met de kinderen weet om te gaan, weet ik zeker, dat ze vriendelijk te gen je zullen zijn. Dat waren ze ook tegen den vorigen jongen, die de Voogdijraad bij ons in den kost deed. Hij staarde, alsof hij gebiologeerd was naar haar glinsterende, heldere oogen en naar de rimpels er omheen, die de zorgen er in hadden gegrift, en wachtte zwijgend op hetgeen er verder zou volgen. ..Maar een paar dingen moet je goed be grijpen, Misschien heeft men je niet ver teld, dat het den Voogdijraad veel moeite heeft gekost iemand te vinden, die je heb- ben wilde. Je bent oud genoeg om te be grijpen, dat als er kinderen in eon gezin zijn, de ouders ietwat huiverig zijn een jongen bij zich in huis te nemen, die een verleden heeft als jij. Maar ik heb 't aan gedurfd Het is een groot waagstuk, dat he ken ik, een daad, die misschien gevaarlijk is voor mijn eigen kinderen. Begrijp je wat ik bedoel?" „Neon, mevrouw", antwoordde hij rond uit „Dan zal ik 'l je uitleggen. Er zijn twee dingen, die kinderen moeten loeren, zoo dra zo in staat zijn iels te lecrcn. Het cenc is- eerlijk zijn, het andere: de waarheid spreken. Je weet wat de waarheid spreken beteekent, nietwaar?" Hij wist het heel goed, maar verlamd door haar ernst, zei hij: „Neen, mevrouw" „Daar heb je t al! En natuurlijk heeft men je ook nooit iets geleerd van eerlijk heid." „Neen, mevrouw." „Dan moet je dat van nu af aan begin nen to lecrcn." En dat gebeurde dan ook. Hem nog altijd als een klasseleerling behandelend, hield ze een korte, voor een jong kind begrijpe lijke toespraak over de beide hoofddeug den, waaromtrent hij verklaard had niets te weten. Hij luisterde als in trance, haar wezenloos aankijkend. Hoewel hij een paar woorden, die geen verband met elkaar hiel den, opving, belette vrees hem in tegen stelling met anders het essenticele te begrijpen. „Het is de invloed op de kinderen, waar voor ik jc moet waarschuwen. Arthur is ouder dan jij, maar hij is pas tien jaar zoodat een jongere, die zoo'n verleden ach ter zich heeft als jij, hem veel slechts zou kunnen leèren. Cilly is acht, cn Bertie pas vijf jaar oud. Je wilt dus wel voorzichtig in den omgang met hen zijn, nietwaar? Weet je wel, dat als wij anderen op 't ver keerde pad leiden, God ons daarvoor ter verantwoording zal roepen?" „Neen, mevrouw". „En toch is dat zoo; dat inoct je goed onthouden, en daarvoor bang zijn. Als je God niet vreest, wordt je nooit een brave jongen, en dat is 't juist, wat we hopen van je te maken". Toen de zedeprcek- was geëindigd, werd hem den weg gewezen naar de bovenste verdieping, waar onder het schuin 'no pende dak een kamer voor hem was inge ruimd. Daarna kwam hij weer in de huis kamer terug, niet wetende wat anders te doen. Hij handelde als in een droom, wist niet of hij moest traan zitten of blij ven staan. Hij was totaal gedesoriënteerd en had een gevoel of hij in een onwezen lijke ruimte zweefde. Aangezien staan blijven hem toescheen het minsf erge te zijn. dat hij kon doen. bleef hij staan, want dit beduidde, dat hij uit het raam keek. Zoo naar buiten kijkend, zag hij tegen half één een goed gebouwde jongen met een frissche kleur van de kou de op zijn wangen, luidruchtig door over maat van vroolijkheid. een hockeystok zwaaiende, hei hek binnen komen. Zijn moeder ging hern uit dc keuken, waar zij bezig was met het middageten te berei den, tegemoet. Fluisterend, maar toch zoo luid dat het in de huiskamer hoorbaar was, sprak zij met hem. „En nu opgepast, Arthur! Hij is geko men: hij is binnen". Lawaaierig en onverschillig vroeg hij. .„Wie? De oplichter?" „Stil toch, jongen! Zoo mag je hem niet noemen.Wc moeten hem helpen "t verle den te vergeten en te worden als wij zelf'. Arthur bromde iels binnensmonds, dat hem aan geen belofte bond. Hij liep, een deuntje fluitend, langzaam de huiskamer binnen. Zijn handen in de zakken houdend en zich het air van een oppermachtig heer gevend, maakte hij een rondgang door dc kamer. Hij keek daarbij naar den nieu wen gast, en deze nam hern cons op. „Ilcla!" riep de oppermachtige heer ein delijk, met iets vragends in zijn uitroep. Nog steeds fluitend en zijn handen in de zakken houdend, kuierde lilj weer de ka mer uit. Torn Whjtelaw's zenuwen waren even zoovele kanaaltjes geworden, waardoor, louter schaamte stroomde. Hij was een op lichter! Als hij het woord nog eens zou hooren uitspreken, danMaar gelukkig had mevrouw Tollivant zelf er een stokje voor gesloken. Weer ging hef tuinhek open, en hij zag een meisje van omstreeks zijn eigen leeftijd met eon veel kleiner jongetje, dat op kruk ken liep. Al zijn bewegingen waren ver draaid en potsierlijk. Zijn hoofd was weg gezonken tusschen zijn schouders, alsof hij geen hals had Aan zijn voeten en bcencn droeg hij metalen beugels. Zijn gezicht had die eigenaardige ouwelijke trekken, die het gevolg waren van lijden. Zonder hem feite lijk te ondersteunen, hield het meisje hem op moederlijke wijze opzij vast. Zij was. om zoo te zien. een aardig meisj'e, met glan zend, strooblond haar. dat los op haar rug hing, net eer: sprookjesprinses uit een prentenboek. Tom was direct verliefd op haar. Hij wist zeker in haar een vriendin netje te zullen vinden. {Wordt vervolgd!*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5