Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. SNELTAX minister marchant over zijn beleid of 743 inbrekers gesnapt per flesch f3,75 ALGEMEENE HERZIENING OP HANDEN Het toenemend aantal studenten CRISIS IN DE KANT- GESELLSCHAFT? NAAR Scentl 1354 6 cent I i»rK.M.PJB_J BtKttAMt 1 CHAUFFEURS G. LENSINK )gramma BEZOEKT onze vele MODELKAMERS, prettig om deze te bezichtigen. HUMORHOEKJE Bijzonder aanbevolen Wijnhandel Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 daartoe aanleiding bestaat) ïn te grijpen tact de middelen, die de wet hem geeft. Voor het onderwijs aan schipperskinderen kan geen hooger bedrag beschikbaar wor den gesteld. Omtrent het vraagstuk van het onderwijs in de Friesche taal op de lagere scholen in Friesland heeft de minister zijn standpunt nog niet bepaald. Zoodra zij zijn ingediend zullen de aanhangige ontwerpen worden ingetrokken Verschenen is de Memorie van Antwoord uan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1934. De geuite scherpe critiek vlieit, volgens den Minister goeddeels hieruit voort, dat de critici de verschillende feiten cn belan gen niet zien in de juiste verhjudhig. Men moet, positief de oogen wijd open hou den voor den bedenkelijken toestand van onze financiën en voor de ernstige g«varen daardoor voor ons onderwijs. Het is 's Mi nis'.ers plicht, om ons onderwijs te behoe de* voor den ondergang, die van de finan- ciëele positie des lands het gevolg kan zijn. Men moet bij zijn critiek op een bepaal den maatregel, die het onderwijs minder algemeen verspreid laat, in :«n menigvul dig aantal scholen, niet aan een bepaald nadeel op zichzelf zijn aandacht geven, maar men moet voortdurend zijn vervuld van de gedachte: beperking, vereenvoudi ging. doelmatiger organisatie is voorwaar de voor lijfsbehoud. Vitale onderwijsbelangen zoo veel mogelijk ontzien. 's Ministers onderwijspolitiek zal eerst kunnen worden beoordeeld, wanneer zijn constructiele plannen ter tafel zullen zijn gebracht. Dat uit zijn tot dusver voorge stelde incidentecle maatregelen niet de toe leg zou spreken, om de vitale onderwijs belangen zooveel mogelijk te ontzien, kan niemand redelijk volhouden. De Ministerraad heeft het cijfer van 15V* millioen bezuiniging, die moet worden aan gebracht, vastgesteld. Wie verantwoordelijk is voor de handhoving van goed onderwijs, kan zulk een bezuiniging niet aanbrengen van vandaag op morgen. Het is alleen mo gelijk door reconstructie van het onder wijsbestel in zijn geheel. Hiertoe heeft de Minister zich gezet. Een doelmatiger orga nisatie zal aan het gehalte van het onder wijs ten goede komen. Reorganisatie van 't ontlzrwijs in zijn geheel. Inderdaad beoogt de Regeering één grootc reorganisatie van het onderwijs in zijn ge heel. Maar dit voornemen sluit het aan brengen van verdere bezuinigingen door partiëele weiwijzigingen niet uit. Her stel van de rust in het onderwijs zal een doelmatige wetgeving moeten wek ken. De Minister vertrouwt, dat een wetsvoorstel tot algemeene regeling van het onderwijs in zijn geheel binnen enkele maan den de Tweede Ka m c r z al hebben bereikt. Van dit wetsontwerp zullen de drie hangende groote wetsontwerpen niet het uitgangspunt zijn. Concentratie en be tere distributie van het voortgezet onder wijs acht de Minister geboden. Het systeem van percentsgewijze bezui nigen heeft voor den Minister weinig be koring. Aldus wordt met de relatieve waar de van bet object geen rekening gehouden. Op het hooger onderwijs bezuinigt de Minister, ondanks respectabel verzet, wat hij kan De denkbeelden der leden, die zich aan dienen met het beroep op artikel 36 der Nederïandsche geloofsbelijdenis, zijn voor Nederland volslagen irreëel. Hun beschou wingen zijn bovenal on Nederlandse!». De Minister is voornemens, machtiging te verzoeken van de Kroon om de nog han 'gige wetsontwerpen in te trekken, zoodra hij zijn ontwerp, houdende een algemeene regeling, hij de Kamer zal kunnen indie nen. De opheffing van de inspectie van het voorbereidend onderwijs is een bezuini gingsmaatregel, die geenszins beteekent, dat van een wettelijke regeling van dit onder wijs is afgezien. De Minister moet erkennen, dat bij hem 'twijf»l bestaat, of de wijze, waarop thans de '•ommissies voor georganiseerd overleg in leeraars- en onderwijszaken in het over leg zijn ingeschakeld, inderdaad wel be vredigend is. Hij behoudt zich zijn oordeel voor. Toeneming aantal leerlingen bij M. O. en Gymnasia. De Minister ziet in de omstandigheid, dat het getal leerlingen der scholen voor voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs, in sterker mate toeneemt dan de bevolking des lands, een verschijnsel, dat samenhangt tnet de heerschepde crisis. Mogelijk zal de maatschappij zelve het vereischtc correc tief ioven, wanneer blijkt, dat de belan gen van jongelieden, wier aanleg in een andere richting wijst, door dezen gang van zaken niet worden gediend. Of het wem scheiijk en mogelijk is, de programma's voor het «eindexamen zoodanig tc verzwa ron, dat een ter jggang van liet getal leer lingen het gevolg zou zijn, valt te betwij felen. Buitenlandsche studenten. De wet van 15 September, betreffende de inschrijving van buitenlandsche studenten, heeft geen toepassing gevonden voor de Tchnische Hoogeschoo! te Delft, voor de faculteiten der godgeleerdheid, die der let teren en wijsbegeerte en de vereenigdo fa culteiten der rechtsgeleerdheid en der let teren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Lelden en voor de faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Groningen. Met betrekking tot de andere faculteiten wordt voor ieder geval afzonderlijk na overleg met het col lege van curatoren beslist, of de plaats ruimte inwilliging van eeri verzoek toelaat. Tot dusver werd voor een tiental gevallen gunstig beschikt en voor een gelijk aantal ongunstig. Verscheidene verzoeken zijn nog in behandeling. De voorbereiding van een algemeene regeling voor de inschrijving aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is nog niet geheel geëindigd. Het groeiende studententaL Ongetwijfeld heeft de sterke uitbreiding van bet aantal studenten de aandacht van den Minister. Intusschen kan hij roet de op merking, dat de beperking zal noeten wor den gezocht In een scherpere selectie, niet medegaan, zoolang niet vaststaat, dat een selectie-methode beschikbaar is., die het in derdaad mogelijk maakt de minst geschik- tcn uit te lezen. Overigens behoort bedacht te worden, dat een op ruime schaal toegan kelijk hooger onderwijs van de griotste waarde is voor de volksgememschap. De Minister acht het thaps feitelijk niet mogelijk om tot subsidieering van do R.-K Handelshoogesch-">ol te Tilburg over te gaan. BegiDsel bezwaar heeft hij niet. Een verbinding tusschen de Rotterdam- sche Handelshoogeschool en de Leidsche universiteit acht hij op zichzelf wenschelijk, Over de vraag, op welke wijze deze verbin diug zich eventueel zal kunnen worden tol stand gebracht, kan hij zich thans niet uit laten. Salarisreg'sling leeraren. De minister zal de salarisregeling der leeraren onder de oogen zien, oa. teneinde na te gaan in hoever in de techniek dier regeling verbetering valt tc brengen zonder de kosten te verhoogen. Dat met mogelijk zou zijn, aan alle leer aren een vast salaris te verschaffen onaf hankelijk van bun aantal lessen, is uitge sloten. De korting op do subsidies, ten behoeve van de gymnasia en hoogcre burgerscho len aan gemeenten toe te kennen, heeft nog niet haar beslag gekregen. Wel ligt het in het voornemen van den rninisler, ze over het dienstjaar 1934 te bevorderen. De minister stelt zich voor het getal ge committeerden bij de eindexamens der hoo- gere burgerscholen tot drie te verminderen. Nogmaals de circulaire van 20 Juni. De leden ,die de circulaire van Juni j.l. n zake opheffing van openbare scholen in strijd achten met de wet, vergissen zich. De steller heeft cr niet aan gedacht, aan eenige bevoegdheid van don gemeenteraad te kort te doen. Dc minister ontkent, dat hij eenigen „aanvalop liet openbaar onder wijs heeft gedaan. Hij tracht integendeel het onderwijs te behoeden voor een onder gang, die zeker is, wanneer hij de ondoel matige en kostbare organisatie zou laten voortbestaan Het denkbeold om door wetswijziging mo gelijk te maken, dat kvveekelingen met de akte als onderwijzer zonder onmiddellijk toezicht in de school werkzaam kunnen zijn, wii de minister overwegen. De minister overweegt een aanvulling te bevorderen van het betreffende kon. be sluit in dien zin, dat een leeftijdsgrens voor toelating ook voor het tweede leerjaar zou •/orden vastgesteld. 1 Mei en Koninglnnefeest. Indien er onderwijzers zijn, die de vie ring van den len Mei op do scholen bevor deren'en die van den verjaardag van de koningin tegengaan dan .igt het op den weg van de gemeente- en schoolbesturen, in wier dienst zij zijn, hieraan oen eind te maken evenals het aan die uesturen is overgelaten, bij de benoeming van onder wijzers er voor zoover mogelijk op te let ten. of een zoodanig optreden is te duchten. Den minister is van een dergelijk optreden in de school niet gebleken. Mochten exces sen in dit opzicht ten zijner kennis komen, dan zal hij niet aarzelen na onderzoek, zoo Dr. H. IV. van der Vaart Smit geschorst als secretaris Wij ontvingen dezer dagen de medodee- ling dat Dr. H. W. van der Vaart Smit te Zwijndrecht door het bestuur der Kant-Ge- sellschaft, afdeeling Nederland, was ge schorst als haar secretaris. De geschorste zond ons thans, nog altijd namens het secretariaat der Kant-Gesellschaft, een pu blicatie over dit geval, waaraan wij het vol gende ontleencn: „Naar aanleiding van het feit, dat de secretaris der Duitschc Kant-Gesellschaft, prof. dr. Arthur Liebert te Berlijn, een be noeming al6 hoogleeruar naar Belgrado aannam en het secretariaat der Kant Ge- öellschaft neerlegde, is een crisis in de Ne derïandsche afdeeling der Kant-Gesellschaft ontstaan. Prof. Liebert is n.l. van Joodsch origine. Zijn heengaan kon dus door 6taats- dwang veroorzaakt zijn. De voorzitter der Afdeeling Nederland der Kant-Gesellschaft, prof. mr. dr. Leo Polak, eveneens Jooclich legde oogcnblikkelijk zijn lidmaatschap van den bestuursraad der verecniging neer en eischte van den secretaris dr. van der Vaart •Smit, dat deze medewerken zou om öp kor ten termijn een voorstel tot afscheiding van de Kant-Gesellschaft bij de Nederïandsche Afdeeling aanhangig te maken en dat op stoanden voet aan het hoofdbestuur te Bel lijn mede te deelen. De secretaris weigerde om (lit op 6laanden voet te doen en wilde eerst zorgvuldig informeeren; verklaarde zich overigens bereid om mede te werken tot afscheiding indien inderdaad na onder zoek zou blijken, dat staats dwang en Gleichschaltung aan de verecniging haar internationaal karakter ontnomen zouden hebben. De voorzitter stelde zich hiermee niet tevreden en leidde thans buiten het secretariaat om een spoedactie tot voormeld doel in. Inmiddels ontvangen nadere be richten uit Berlijn echter, ook van prof. Liebert zelf, stellen uitdrukkelijk vast, dat geen enkele staatsdwang uitgeoefend is, dat prof. Liebert geheel vrijwillig naar Belgrado gaat en de staatsautoriteiten in geen enkel opzicht, noch zijdelings, noch direct, aan het internationaal karakter der Kant-Gesellschaft tekort gedaan hebben. Prof. Liebert zelf schreef met nadruk, dat men hem in Nederland al een zeer grooten mdionst zou doen door zoogenaamd te zij nen gunste eenigerlei actie te beginnen, wijl voor eenigerlei actie geen aanleiding bestaat en hem in elk geval zeer verdrieten zou." Dr. van der Vaart Smit schrijft verder, dat hij de zaak eerst nog eens rustig in een bestuursvergadering en daarna in een 'e- denvergadering had willen bezien. Zijn voorstel werd echter beantwoord met een telegrafisch schorsingsbesluit. Dr. van der Vaart Smit acht dit schor singsbesluit onwettig, gewaagt in dit ver band van een anti-Duitsche actie en voor ziet splitsing in de Nederïandsche afdeeling. Naar aanleiding van dr. van der Vaart Smit's schorsing heeft Het Volk zich ge wend tot den voorzitter der Nederïandsche afdeeling, prof. dr. Leo Polak. Ik kan u slechts mededcelen", zcide deze, „en dat wel namens het bestuur, dat dr. van der Vaart Smit mede wegens on- oirbare en onware voorlichtingen is ge schorst. Het bestuur waarschuwt cr tegen geloof to hechten aan de berichten die deze heer aangaande die schorsing verspreidt," TAXI NOODIG? EVEN EEN TELEFOONTJE van den algoraeenen weerstoestand even af wachten om to kunnen beoordeelen hoe do kansen voor het vervolg ongeveer komen te staan. Wij kunnen noch met zekerheid ver- wachten, dat de vorstperiode zal aanhou den, noch behoeven wij de verwachting, dat na een kort durende temperatuurstijging de vorst opnieuw stork wordt, te laten vuren, want beide mogelijkheden zijn nog onbe slist (Nadruk verbodeai). Ondornemer Hoogeweg IS. Kontnglnnelaan 2a Velp, 4 Dec. Toen de heer en mevr. Schrijver Zondagavond om 11 uur thuis kwamen, ontdekten zij drie mannen in de keuken, die snel de vlucht namen. Men had nog kunnen constateëren, dat een hunner een loeren jas droeg. De politie werd on middellijk gealarmeerd en slaagde erin te Vclp den man met de leeren jas te over meesteren. Hij had een revolver met zes scherpe patronen in zijn zak cn bovendien nog 12 losse patronen. Na een streng ver hoor bekende hij met de beide anderen, die evenals hij, uit Arnhem afkomstig waren, inbraak te hebben gepleegd niet slechts bij genoemde familie, maar ook schuldig te zijn aan een 30 a 40 tal diefstallen met inbraak in het afgeloopen jaar in Velp, Arnhem en Oosterbeek. Met behulp van de ArnhemsChe politie slaagde men er in ook de mededa ders op te sporen. Zij werden voorloopig in het politiebureau te Velp opgesloten. PRIKPLANKEN. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van K. K., prikplankenesploi tant te Haarlem, die wegens overtreding van de loterij wet is veroordeeld door de rechtbank te Haarlem tot 25 boete. INBRAAK TE AMSTERDAM. Gisteravond is geconstateerd dat er was ingebroken in de coöperatie Samenwerking aan den Hoogtekodijk te Amsterdam. Men is binnengekomen door verbreking van een ruit. In een kantoorlokaal is uit een jas gestolen een bedrag van ruim 800 aan papiergeld en 25 aan zilvergeld.' Van de dieven geen spoor. De politie heeft de zaak in onderzoek INBRAAK AAN DE NASSAUKADE TE AMSTERDAM. Geldkistje met ongeveer 700 gestolen. Een nachtwaker van den Alg. Cecontr. Part. Nachtveiligheidsdienst ontdekte in den afgoloopen nacht dat van het perceel Nassau kade 319 te Amsterdam, waarin ge vestigd is een z.g. afbetalingsbureau van technisch huishoudelijke artikelen, een ruit van de buitendeur was stukgeslagen, dc deur zelf stond open. Een met de politie en den eigenaar inge stcld onderzoek heeft uitgewezen, dat in het kantoortje uit een daar «taand bureau, dat niet gesloten was, een geldkistje met 700 is gestolen DE VORST. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: De vorst is plotseling met vrij groote ge strengheid begonnen. Na een langdurige weifeling. Gedurende dit tijdperk van weife ling heb ik erop gewezen, dat de algemeene weertoestand in Europa buitengewoon gun stig was voor sterke vorst, m Midden- Europa cn lichte vorst in onze omgeving cn dat aan het intreden van sterke vorst in onze omgeving nog de sterke Oostelijke wind ontbrak. Nu deze is doorgekomen is de temperatuur sterk gedaald. Zaterdagnamiddag begon de temperatuur onder den invloed van de stprk doorkomen don Oostenwind tc dalen en zij bereikte hier in het Westen van het land drie en een halve graad onder nul. Gedurende den loop van den dag, toen de Oostenwind sterk doorzette, steeg de thermometer niet. boven hot vriespunt en hij daalde in den nacht van Zondag op Maandag tot 8.5 graad onder nul C. ('d. i. tot 17 gr. F.). Dat wij nu met een echte z.g. transport- koude te doen hebben, blijkt uit dc inter nationale wind- cn temperatuurberichteu, Gedurende don geheelen Zondag heerschte oen krachtige tot stormachtige Oostenwind over de Zuidelijke Noordzee, het Engelsche Kanaal, ons land en Noord en Noordwest Duitschland. Deze wind voerde zeer koude, droge lucht uit het Russische vorstgebied naar het Westen tot over de Noordzee en de Rritsche Eilanden, waar voor den tijd van tiet jaar en het klimaat ongewoon lage temperaturen voorkwamen. Berichten dien aangaande uit Ierland moeten zeer overdre ven zijn of op een mystificatie berusten, daar het niet aan tc nemen is, dat daar, waar dc officieelo weerberichten een mor- gentemperatuur van één a twee graden bo ven nul vermeldden (Vrijdag, toen het nog niet zoo goud was), werkelijk een thormo meterstand van 16 graden Fahrenheit zou zijn voorgekomen. In Noorcl-Duitschland daalde de tempera tuur van ongeveer het vriespunt tot tien k twaalf graden onder nul, in Zuid Duitsch land iets minder cn in Frankrijk tot onge veer vijf graden onder nul Heden Maandag, morgen woedde er nog een Oostelijke storm boven de Zuidelijke Noordzee, liet Noorden van ons land en het Engelsche Kanaal cn vroor het nog zeer sterk in Centraal-Europa. In den algemeenen weerstoestand zijn in tusschen belangrijke veranderingen voorge komen, die mijn vermoeden, dat de vorst- toestand nog niet geconsolideerd is (zie mijn beschouwing van Zaterdag) bevestigen. Er is over bijna geheel Europa een barometer- daling ingetreden (hier te lande van 45 m.M.), die een gevolg is van de langzame af braak van het gebied van hoogen druk, voornamelijk aan den Noordoostkant, waar oen diepe stormdepressie uit de IJszee naar Rusland trekt en enorme massa's warmere oceaanlucht aanvoert, zoodat na eenigen tijd de aanvoer van zeer kolide lucht uit Rusland zou kunnen worden afgesneden, waardoor de temperatuur in West-Europa weer zou gaan stijgen. Wij moeten nu dc verdere ontwikkeling Woensdag December, Hilversum. 296 M. V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Onze keuken, door P. J. Kers Jr, V. p. R. O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven. V.A.R.A.-KIein-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot „Het verhevene", fragment uit „Jaapje" van Jacques van Looy, voor te dragen door Janny van Oogen. 12.00. Trio Guaroni. I.30 Dc Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins, 2.15 V.A.R.A.-knipcursus, te leiden door mevr. A. v. Blanken—v. Kuyk (tweede les). 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst, met medewerking van Esther Phi- lipse, zang. R. V. U. 6.30 Cursus in samenwerking nift de ver* eeniging voor Volkenbond en Vrede, te ge ven door den heer H. Cb. G. J. van der Manöere. V.A.R.A. 00 Orgelspel door Cor Steyn op bet V.A.R.A.-orgel. 7.20 Kapitalisme, socialisme cn socialisa tie. 7.40 Socialistische liederen door C. Oo6tra. Aan den vleugel: Johan Jong. 3.00 V.A.R.A.-orkest o. 1. v, Hugo de Groot. 8.30 Herman Heyermans-cyclus. (Derde uitzending). Opvoering van „De Machien", een volksdrama voor de microfoon gereed gemaakt door Frank van Duin, op te voe ren door het V.A R.A.-tooneel o. 1. v. Wilt lem van Capellen 9.15 V.A.R.A. orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 10 00 Persbureau Vaz Ilias en V.A.R.A.- varia. 10.15 V. A. R. A.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. II.00 Gramofoonrauziek 12.00 Sluiting. Huizen. 1875 M. N. C. R V. 3.00 Schriftlezing en meditatie, 8.15 Morgenconcert (gramofoonmuziek. 10 30 Morgendienst te leiden door dr. G. Laarman, geref. predikant, 11.00 Liederen recital, door Hena Borkeüt, tenor. Aan den vleugel: Chris Veelo. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Bespeling van het N.C.R.V.-orget door Mac Crafford. 1.15 Viool recital door mej. B. C. Kalff. Aan den vleugel: Henk Geirnaert. 2.00 Koormuziek. (Gramofoonpiaten.) 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelver zamelaars Spreker- de beer P. C. N. Jonge- breur. arts. 4.00 Fluitkwintct, o. 1. v. Piet van den Hurk. Willem Clemens, Piet van den Hurk» Henk v Dapperen. Anton v. Eist, Rich. Hesse, piano. Jan Monissen. 5.00 Kinderuurtje, te leiden door rnej A. J. Brants. Zang: mcj. A. J. Brants, begelei* ding- W. Nauta. 6.00 Landbouwhalfuurtje. Eenige practi- sche voederranlsoenen, door den heer P, Tillema Onderwijsfonds voor de Scheèpvaart. 6.30 Uitzending van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart. De heeren A. Banning en L. K. A. van Du uren geven een toelich ting op de lessen, voorkomende in het weekblad „De Binnenvaart", N. C. R. V. 7.15 Persberichten Chr. Persbureau. 7.30 „De druif in het verleden", door den heer L. J. de Hoog. .00 Zangavond door het Volkszangkoor der Haagsche afd. van de Ned. Ver. v. d. Volkszang, onder leiding van Arnold SpoeL 9.00 Spreker: Raden S. Nimpoeno. Onder werp: „De posilio van de Javaansche Vrouw". 9.30 Vervolg concert. i 10.00 Persbureau Vaz Dia6. 10.30 Gramofoonplatenconcert. .4.11. Van Xieuwkerle N. V.Tet. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING IS MODELKAMERS Beekensteinschetaan lOOpger. 1909 Bewoner van erg afgelegen dorp: „Zoo, nu al nieuw jaarskaarten Postbode..Jawel meneer, der zijn er nog een paar van dit jaar, voor den .dag Eekomen." (Happ? Mag.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6