Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. per flesch f3,75 HET LEVENDE LIJK Om de verzekering DE HEER MICHELS EN „HET ANKER" DE ZENDERKWESTIE De A.V.R.O. krijgt den eigen zender niet DE NOODLOTTIGE BRAND IN DE RESIDENTIE De gasradiateur in beslag genomen ONEERLIJKE PENNING MEESTERS MERCUBSyS HAVERMOyi 25 cent per pondspak DYSENTERIE AAN BOORD Eerste stuurman overleden MINISTER VERSCHUUR EN SINTERKLAAS fWIAI5(lA.AnVALKErlBUR( HUMORHOEKJE iï'iÉHsSöilililt4' Bijzonder aanbevolen Utr.straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 De Amsterdammerdien men voor dood uitgaf, zal aan onze justitie worden uitgeleverd Amsterdam, 7 December. Het geval van den te Antwerpen gearresteerden Am sterdammer, dien men aanvankelijk ver dronken gewaand had, doordat in Juni 1.1 een auto, waarin hij gezeten had, bij Slie- drecht in de Merwede werd gevonden, maar die dit ongeval in scène had gezet om aan geld te komen zijn broer inde namelijk de levensverzekeringsgelden heeft de hoofdstelijkc justitie nog moeilijkheden bezorgd, aangezien België den arrestant niet vveuschte uit te leveren op grond van het gebeurde; de Belgische wet stond zulks namelijk niet toe. Echter kon den Amsterdammer nog een verduistering ten laste gelegd worden op grond waarvan zijn uitlevering opnieuw werd gevraagd. Het werd op deze wijze tusschen beide landen een soort juridisch steekspel; de arrestant, die op grond van het gepleegde feit werd losgelaten, werd meteen terzake van de tweede beschuldiging opnieuw aan gehouden en zal thans zeer waarschijnlijk binnen afzienbaren tijd gratis logies krijgen in het Amsterdamschc Huis van Bewaring Zijn broer is daar naar men. weet reeds opgesloten. Critiek in de Stalen van Noorddiolland In de afdeelingen, waarin de begrooting voor het jaar 1934 is onderzocht, waren door de leden van de Provinciale Staten van Noord Holland critische opmerkingen aan het adres van het lid der Ged. Staten, den lieer Michels, in verband met diens houding inzake het opnieuw opgerichte orgaan „Het Anker". Waar de Landsregeering, met instemming van de beide Kamers der Statën-Generaa) maatregelen heeft genomen, strekkende tot reorganisatie van het ondergeschikte perso neél der Marine, verdient het afkeuring, zoo zeiden deze leden, dat een lid van een der hooge vertegenwoordigende colleges niet heeft begrepen, dat het onder die omstan digheden niet paste, zich aan het hoofd te stellen van een groep personen, die het be ruchte strijdschrift heeft doen herleven, om daarmede te getuigen „van den ernstigen wil om het voorheen door de marine-auto riteiten zoo gevreesde blad wederom te doen worden hel sterke bindmiddel van het personeel van de vloot", daarmede een be roep doende op de oud-leden „orn opnieuw voor to gaan in den strijd tegen verdruk king en terreur". Zij betreurden de medeverantwoordelijk heid voor een daad, die voor een gezagdra ger afkeurenswaardig is en onverantwoor delijk. Hij. die bekleed is met gezag, mag zich niet al datgene veroorloven, wat vrij staat aan een privaat persoon. Met het doen herleven van „Het Anker" en dezen oproep waren de grenzen overschreden. Sommige dozer leden vroegen, of dat lid van Ged. Staten alsnog openlijk zou willen verkla ren, dat hij heeft ingezien verkeerd te heb ben gehandeld. Ook werd gevraagd of het College van Ged. Staten de houding van bo venbedoeld lid in overeenstemming achtte met een richtige uitoefening van zijn taak Andere leden konden zich met deze opvat ting in gcenen decle vercenigen. Door lid >e worden van Ged. Staten verloor men zijn recht niet critiek te oefenen op Regeerings daden. Van dat recht gebruik te maken stond niet gelijk met ondermijning van het gezag. Van andere zijde werd de vraag gesteld, hoe Gedeputeerde oordeelden over de anti semitische uitingen van een ander lid van liet college in -erband met de toenmalige samenstelling van liet college van B. en W van Amsterdam. Dal een der loden van Ged. Staten het Kamerlidmaatschap heeft aanvaard, werd door een der leden ongowcnscht genoemd Hij zou aan Ged. Staten de vraag willen stellen, of deze cumulatie van ambten in overeenstemming kan gebracht korden met een behoorlijke uitoefening van het lid maatschap van Ged. Staten en ook, of het te verwachten valt, dat die cumulatie gedu rende langoren tijd zal blijven bestaan Ged. Staten van Noord Holland hebben op deze critiek geantwoord, dat het college als zoodanig meent zich van een antwoord te moeten onthouden, omdat deze bemer kingen noch betrekking hebben op het be stuursbeleid in het algemeen noch ook de gedragingen betreffen van de -leden in de uiloefening van hun ambt. Uver dit laatste zou twijfel kunnen be staan, voor zoover de verceniging van twee ambten invloed zou kunnen hebben op de juiste uitvoering van het ambt van Gede puteerde. Het College is uit drieledige erva ring van meening, dat deze vcreeniging van ambten nimmer in liet nadeel van de Pro vincie is gebleken. De heer Michels deelde mede, voornc mens te zijn bij de mondelinge beraadsla gingen een antwoord op de tot hem gericli te vraag te geven. Commentaar in de Radiobode De heer W. Vogt schrijft in de „Radio- bode" van deze week o. a. het volgende over do bekende plannen van minister De Wilde: „Het helpt weinig, of wij al pogen er doekjes om heen te winden: de beslissing is duidelijk en finaal: de A.V R.O. krijgt den eigen zender niet. Het is hard, een lang gekoesterden wensch in rook te zien opgaan, maar het is ook verstandig, het on vennijdclijke in de oogen te zien. Van samenwerking met andere omroepen op eenigerlci geestelijk gebied is ook bij dit nieuwe schema geen sprake. Ook komt geen cent AA.R.O.-gekl aan anderen dan de A V.R.O. ten goede. Het is een gedwongen figuur op hot gebied van de techniek, an ders niet. De strijd er voor is tot den laatsten (gees telijken) ademtocht gestreden; de overwin ning is niet behaald. Het zij zoo: >vij zullen ons niet laten ontmoedigen; noch ons heil zoeken in liet luidruchtig verzet. Voorts .schrijft genoemd blad: Het is dc bedoeling van den minister, dat de regeering in de nieuwe combinatie GO invloed zal hebben, terwijl aan dc omroe pen te zamen 40 invloed zal worden ge laten. d. vv. z. aan iedere omroepvereeni- ging 10 Ten aanzien van het financieele gedeelte wil dit dus zeggen, dat, wanneer b.v. het nieuwe stel zenders, dat zal worden a.-yure schaft, een kapitaal zal vereischen van ééu millioen gulden, het rijk van dat millioen 000.000 gulden zal fourneeren. terwijl ieder der omroenvereenigirigcn 100.000 gulden zal moeten bijdragen. Er is dus geen sprake van, dat de A.V.R.O. een zendapparaat voor de V.A.R.A., of voor wie ook. gaat houwen De omroepvereenigingen zullen in de nieu we combinatie gelijkberechtigd ziin; hoe wel wij dezen gang van zaken blijven be treuren, omdat daardoor één van onze lief ste wcnschen, n.l. het bezit van een eigen zender, in rook vervliegt, verandert er aan den practischcn toestand op technisch ge bied voor de A.V.R.O. niet veel. Ja. men zou zelfs kunnen zeggen, zij gaat er iets od vooruit, want een toestand, waarbij zij niets te zeggen heeft, waarbij zii n.l. als klant van de N.S.F. en van den N D.O. op trad, zal worden veranderd in een toestand, waarin zij declgerechtigd is in een N.V. IN BESLAG GENOMEN DOCH V/EER VRIJ GEGEVEN HARING. Dc laatste dagen zijn in verschillend? ha- enploatsen van ons land partijen haring aangevoerd, niettegenstaande de Minister an Economische Zaken bepaald had, dat net ingang van 5 dezer de aanvoer van ha ring verboden was. Deze partijen werden in beslag genomen en, in afwachting van de rechterlijke beslissing, opgeslagen. Thans heeft, de Minister van Economische Zaken echter bepaald, dat de in beslag ge nomen partijen weer vrij gegeven konden worden. De betrokken visschers hadden oor het overige aan al hun verplichtin gen, voortvloeiende uit de Haringsteunrege ling voldaan en het was Aanneembaar, dat zij buiten hun schuld enkele dagen te laat waren hinnengeloopen. Daarom zal ook te gen hen geen strafvervolging worden inge steld. FIETSER TE WATER GEREDEN. Zijn lijk opgehaald. II e l m o n d, 7 Dec. De 21 jarige II. Keu- Iers stoker aan de tricotage fabrieken on der Aarle verscheen hedenmorgen niet op de fabriek. Het bleek dat hij wel van huis was gegaan. Men veronderstelde dat hij op weg naar zijn werk met zijn fiets nabij sluis 7 waarschijnlijk van het rijwielpad was geraakt en in de Zuid-Willemsvaart gereden. Het personeel van de sluis heeft gedregd en tegen half 11 het lijk van den jongeman opgehaald. Het werd naar de nabijliggende ouderlijke woning vervoerd. Wat de heer Löwi nader nog verleid heeft 'a-Gravenhago, 7 Dec. Ten vervolge op de uiededeelingen omtrent den brand in de Daendelstraat kunnen wij nog mel den, dat de heer Löwi die in deernis- wekkenden toestand, met vele brandwon den in het ziekenhuis ligt in het bijzijn van den medicus aan den politiecommis saria tezamen eenige inlichtingen heeft kunnen verstrékken. Hij heeft de zorg voor de gasradiateuren n de verschillende ka mers van het perceel persoonlijk op zich genomen, iederen ochtend omstreeks acht uur placht hij die radiateuren te ontsteken. Naar zijn beste welen had hij dat ook lie denochtend op normale wijze gedaan, n.l. door eerst liet steekv»arametje te gebrui ken. Daarop was hij naar beneden waar zich het atelier bevindt gegaan om werk te verdeelen voor de meisjes. In dc gang teruggekomen ont lokte hij, dat er op de le etage brand was. Zijn echtgenoote bad in- tusschen eveneens onheil bemerkt en riep hem toe. dat het gas moest zijn ontploft; zij begaf zich ijlings naar beneden en sloot de hoofdkraan van hat gas af. Haar echt genoot snelde naar boven om te trachten de kinderen le redden. Toen zijn vrouw eveneens weder naar boven wilde gaan, bleek het vuur zich reeds dit ging alles schier ongelooflijk sue! in zijn werk te hebben uitgebreid lot de trappen en de gangen, zoodal zij noodgedwongen beneden moest blijven. Haar man bekwam bij zijn poging tot redding hevige brandwonden en moest helaas zijn reddingsarbeid staken. Daarna is hij aan de achterzijde uit wan hoop naar beneden gesprongen. Mevr. L. is tenslotte toch nog weer naar boven gehold, doch zag zich den toegang tot het kabinet afgesneden door het vuur. Door een achterkamer heeft zij toen het balcon op de tweede etage weten te berei ken vanwaar zij is gered. Behalve de heer Zalm, die aan de voor zijde op straat sprong, waardoor hij ernstige kneuzingen bekwam, is ook diens broeder gewond geworden; deze zou aan de achter zijde door buren, die. hem een stok hadden toegereikt, worden gered. Toen hij zich ech ter langs dien stok naar een platje wilde laten glijden brak de stok, zoodat hij in den tuin viel en eenige fracturen bekwam. Naar wij vernemen is hedenmiddag door den officier van Justitie Mr. P. R. Blok, vergezeld van den Rechter-Commissaris Mr. Wery in het perceel Daendelstraat 26 een gerechtelijk onderzoek naar den oorzaak van den brand ingesteld. De radiateur, waarvan wordt aangenomen dat deze den vuurhaard veroorzaakte, is door de politie in beslag genomen en ter onderzoek aan den hoofdingenieur der Gem. Gasfabriek den heer W. G. F. Wentink overgegeven. De heer Löwi overleden. *s-G rave nil age, 7 Dec. De heer Löwi, die hedenochtend bij den verschrikkehjken brand in zijn huis aan de Daendelsstraat, waarbij zijn schoonzuster en zijn beide zoontjes jn de vlammen omkwamen, vanaf het balcon aan de tweede étage is gespron gen en zwaar gewond in liet ziekenhuis is opgenomen, is hedenavond in het zieken huis overleden. De toestand van de overige gewonden is haar omstandigheden bevredigend. Twee gevallen te Kesteren door de poliiie ach terhaald K 0 6 teren, 7 Dec. Een dezer dagen ver nam de gemeente-veldwachter H. J. Key to Kesteren. dat het beheer van de gelden van de afdeeling Kesteren van de Neder- landschen Bond van arbeiders in het land en tuinbouwbedrijf te wenschen overliet. Deze geruchten deden de ronde naar aan leiding van een aldaar gehouden algemee ne ledenvergadering, waarop de penning meester in tegenwoordigheid van een lid van het hoofdbestuur rekening en verant woording zou doen. De penningmeester oor deelde het evenwel verstandiger niet te ko men. De burgemeester heeft toen, vergezeld van voornoemden gemeente-veldwachter, ambtshalve een onderzoek ingesteld ten huize van bedoelden penningmeester, den 43-jarigen J. W. V., en ontdekte een tekort van 486.67. Met andere woorden, de heele kas was door dezen afdeelingspenningmees ter ten eigen bate aangewend. Bij zijn be kentenis kwam o.m. aan het licht, dat er reeds tijden geleden een tekort was. Han gende dit onderzoek werd tevens verno men, dat het ook bij den penningmeester van de afdeeling Kesteren van de Nederl. Verecniging vau Fabrieksarbeiders niet ge heel in den haak zou zijn. Terstond toog men ook daarheen ter onderzoek, en men ontdekte een kastekort van om de 100. De administratie was hier al sedert maanden niet meer bijgehouden. Ook tegen dezen af deelingspenningmeester, den 38-jarigen A. V. is proces-verbaal opgemaakt. Bij beiden is de administratie in beslag genomen. DE ROOFMOORD IN DE JOAN MAETSUYKERSTRAAT. 'sGravenhage, 7 Dec. Naar wij ver nemen, heeft de jongeman, die Zaterdag ochtend j.l. 8 uur in dc rijwielbewaarplaats NEDERIANDSCH FABRIKAAT bij het Staatsspoorstation een fiets in be waring had gegeven, om zich daarna met een doos onder den arm te voet naar de Joan Maetsuyckcrstraat te begeven, van waar hij tegen kwart voor elf terugkeerdo om zijn fiets te halen, zich ondanks den oproep, welke in alle bladen werd opgeno men, niet bij de politie gemeld. Met vrij groote zekerheid mag dus wor den aangenomen, dat deze jongeman de da der van den moord op mevr. Harmsen is. Onfortuinlijke tocht van een Nederlandsch stoomschip Rotterdam, 7 Dec. In de Rottcrdam- scho haven is heden binnengekomen het stoomschip „Peursum" van de Maatschap pij „Oostzee" welk schip een reis naar de Congo heeft gemaakt en waarop zich onder de bemanning dysenterie heeft voorgedaan. Deze ziekte was zeer besmettelijk, zoodat verschillende leden van de bemanning in een hospitaal moesten worden opgenomen. De eerste stuurman, de heer J. Pais uit Amsterdam is in een hospitaal overleden. Over deze ongelukkige reis werd ons door de officier het volgende verteld: „Het schip deed als eersfe haven in de Congo Monrovia aan. Hier kreeg de derde stuurman een keelontsteking, zoodat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het schip voer daarna naar verschillende kusthavens en op deze reis deed zich dysen terie voor. In Monrovia kwam 'n 40-tal ne gers aan boord, die de tocht naar de ver schillende Congo-havens meemaakten om daar partijen hout in te laden. Bij deze negers deed zich de dysenterie 't ergst voor. De stuurman, de lieer Pais verzorgde de zie ke negers en is hierdoor geïnfecteerd. Toen het schip zich op de Numdi-rivier bevond was de eerste stuurman ernstig ziek gewor den, en in Libreville moest hij in het hospi taal worden opgenomen waar hij, als ge meld, later is overleden. Van Libreville ging ihcri naar Sint Denis en daarna weer terug naar Libreville. Tij dens deze etappe werden de kapitein Dek ker en nog eenige negers, een stoker, een trèrfimer en een lichtmatroos ziek. Zij wer den allen naar een hospitaal gebracht. Het schip werd in quarantaine genomen cn eéb commissie doktoren stelde 'n oüdêrzoek in. De volgende dag moesten ook de eerste machinist en de tweede stuurman naar het hospitaal worden gebracht. Natuurlijk kon rnen de terugreis niet aanvaarden, wegens gebrek aan officieren. Het schip beeft 10 dagen in Libreville gele gen en kreeg toen aan boord eenige stuur lieden van de stoomschepen „Harderberg" cn „Larenberg". van dezelfde reederij. Kapi tein werd de heer de Jonge, eerste stuur man van de „Hardenberg". Op 7 November werd de terugreis aanvaard. De 3e stuur man heeft men toen in Monrovia weerafge haald. De kapitein Dekker en de tremmer liggen thans nog in het hospitaal le Libre ville. Dc andere zieken zijn met een later uit de Congo vertrokken schip „De Maren- berg" naar Holland onderweg. COMMISSIE VAN ADVIES BEDRIJFSRADENWET. Dezer dagen hield de Commissie van ad vies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet, haar tweede vergadering onder leiding van Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta. In hoofdzaak werd behandeld de procedure, welke de commissie bij haar verdere werkzaamhe den zou volgen. Als leidraad werd hierbij genomen een inmiddels bij de Commissie ingekomen schrijven van den Minister van Sociale Zaken. De Commissie besloot voorloopig 2 of 3 bedrijfstakken nader te onderzoeken, ten einde een aanvankelijk oordeel te vormen omtrent de vraag, of deze bedrijfstakken voor instelling van een Bedrijfsraad in aan merking komen. Tot plaatsvervangend voorzitter der Com missie werd aangewezen Dr. J. van den Tempel. Een surprisemet noodkreet uit de Emmer Veenstreek Dc Minister van Economische Zaken, Mr. T. J Verschuur, ontving als SinteFklaas- surprise een doos met Emmer Turfjes, een specialiteit van de banketbakkers te Em- men, begeleid door het volgende, aan dui delijkheid niets te wenschen overlatende rijm: Excellentie van Bedrijven, Regelaar van 't wat en hoe, Vari productie cn consumptie, Van kooiesijs tot crisiskoe, Klachtenbus van heel het volk, Drager van der Natie leed, Stootblok voor ons aller zorgen, Gij, die Crisisdokter heet, Sinterklaas heeft m' opgedragen, Uit het oord van d' oudste nood. U te zenden als attentie Namens lijders, klein en groot, I m i t a t i e-Drentsche turven, Excellent van fijnen smaak, 't Is in zoeten vorm de bede: Ach toe, Excellentie, rnaak Van crisisinacht een deugd en schrijf Een banbul aan den nood in 't veen. Help, opdat wij echte turven Kunnen maken, als voorheen! Breng meer welvaart in het veenland! Geef normalen arbeid weer! Haal met eene forsche penstreek, De noodvlag van het turfschip neêr! Sinterklaas heeft nu al jaren, Onvervulde hoop aanschouwd. In de huisjes der vverkloozen, Waar men nu op U vertrouwt, Excellentie, gij zijt machtig, Meer dan Sinterklaas te doen: Leg als Goed-Heilig-Man zijn gaven, Uw ja-woord in des veenvolks schoen. JAN VEENLAND. DWANGBEVEL AAN TUINDERS. I)e heer Cramer heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vra- gon gericht: Is het den minister bekend, dat in de laatste dagen in Noord-Holland dwangbeve len worden uitgereikt aan tuinders, die niet in staat zijn de polderlasten te betalen en dat bij niet-betaling tot executie zal worden overgegaan? Is dc minister bereid maatregelen te ne men. waardoor de executie wordt doorko men?' DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een paard gedood, de wagen vernield. Toen gistermorgen de landbouwer T. Borst met paard en wagen, komende uit Broek op Langendijk, den onbewaakten overweg te Heer Hugovvaard, de z.g. Botor- huizen, overstak, kwam uit de richting Alk maar een goederentrein. Het paard werd gegrepen en een 60-tal meters meegesleurd cn gedood. Ook de wagen werd meegesleurd en vernield. De heer B. bekwam 6lechts eenige lichte kwetsuren. DE AANSTAANDE REIS VAN DE „FOSTJAGER". Amsterdam, 7 Dec. Het Studiecorait'é Snelpost Nederland—Indië deelt mede, dat de Postjager van Bangkok via Singapore naar Batavia zal vliegen. De Medanpost zal te Singapore direct na aankomst van het vliegtuig worden door gezonden met het toestel van de K.N.I.L.V. Het vertrek van de P.H O.S.T. te Schiphol zal Zaterdagmorgen plaats vinden nét 4 uur. Het juiste tijdstip zal pas dien morgen kun nen worden bepaald in verband met de weersomstandigheden. -*■r- des htr.zej p vier Decemrer„Waar voor den a-u::!-..! mijn oor.e oïo'.hoaiten gebleven?" Vrv'.ia-,.5t ben naug dat je zal moeten wachten tot morgen Grootmoeder la zoo oucer've'sch; ze r.eejt alle pakjes iu huis tot morgenavond verstopt, zie je." (Happy MagJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6