PRACHTIGE STRIJD IN HET STADION EERVOLLE NEDERLAAG AMERSFOORTSCH DAGBLAD Maandag 11 December 1933 32 e Jaargang No. 139 De bezoekers hebben tot het uiterste moeten vechten voor hun magere 1-0 voorsprong Zelden zal een, wedstrijd met meer span ning tegemoet zijn gezien, dan de tweede ontmoeting tusschen de vertegenwoordi gende elftallen van Nederland en Oosten rijk. Een goede twintig jaar geleden, in 1912 wonnen wij op de Olympische Spelen in Stockholm met 31 en sindsdien heb ben we geen contact meer gehad met deze voetballers, die langzamerhand tot het professionalisme zijn overgegaan. En al waren vrijwel alle insiders van meening, dat onze spelers tegen 't huidige Oostenrijksche voetbal geen schijn van kans hadden, zulks nam niet weg, dat de belangstelling tot den laatsten dag groeiende bleef, omdat men nu eenmaal dat „Wunderteam" in actie wilde zien. En hoeveel hadden de be zoekers niet op ons voor. Voor de oranje- ploeg was het de eerste wedstrijd, deWee- ners speelden reeds een geheele reeks! De lof, welke de ploeg vooruit was gegaan, heeft natuurlijk ontzettend veel doen ver wachten van de gasten. Ware voetbal- kunstenaars werden verwacht en een groo- te nederlaag lag in het verschiet. Maar nu de strijd gestreden is, nu de ploeg van Hugo Meisl amper met 01 heeft kunnen winnen, een zege bovendien, waarvoor onze gasten hebben moeten vechten tot de allerlaatste seconde, nu kunnen we ons voorstellen, dat er velen zijn, die teleurge steld zijn geworden. Maar wij achten die opvatting ten eenenmale onjuist, omdat de Weeners wel degelijk uitnemend heb ben gespeeld, maar niet beter konden, om dat onze jongens ze gewoonweg daarvoor geen gelegenheid hebben gelaten. Dat was kranig werk van onze vertegenwoordigen de ploeg, welke waarlijk niet uitsluitend destructief spel ontplooide, maar een dap per, soms knap tegenspel leverde, waar aan de .Weensclie verdediging haar han den meer dan vol had! Zeer zeker ston den wij in speltechnisch opzicht als ploeg ten achter bij deze grootmeesters, maar onze geestdrift heeft aan die knappe tech niek weerstand geboden, om dan zoodra de gelegenheid gunstig was, door een even kranig aanvallend spel zich kansen trach ten te scheppen. En hier nu ligt het gebrek aan positief resultaat. Het is bij onze voor hoede bij trachten gebleven! Hoe goed vaak de aanvallen ook werden opgebouwd door van Heel en Pelikaan, hoe Ventc en Schoemaker ook ijverden om in schot vrije positie te komen, het massieve Oos tenrijksche blok, dat de verdediging vorm de, week nimmer één duimbreed en gaf geen kans. Kwam het nog tot een schot, dan was keeper Platzer steeds met een tij gersprong bij den bal of stond reeds op de juiste plaats om af te weren. Ongetwij feld schuilt dan ook in onze voorhoede de oorzaak, dat geen enkel doelpunt ge scoord werd, waarbij we direct toegeven, dat een enkele maal het geluk niet aan onze zijde was. Maar evengoed hebben de Oostenrijkers ook eenige keeren gewan boft. Het keiharde terrein liet een forschc partij niet toe, trouwens de spelers lieten het niet op een botsing aankomen en tech nici in het voetbal kunnen elke botsing vrijwel vermijden. De harde speelgrond was direct voor onze spelers een grootere handicap, dan voor de Weeners, omdat deze door hun betere technische vaardig heid den bal rustig konden dirigeeren zonder zich lichamelijk behoeven in te spannen. Men hield met alles rekening, zoo ook met het plaatsen van den bal langs den harden grond, waardoor deze minder hard gespeeld behoefde te worden, omdat de vaart minder snel afnarn. liet zich volkomen aanpassen aan de terrein- omstandigheden gaf den gasten natuurlijk een pré, welke slechts door energiek spel der onzen konden worden teniet gedaan. De combinatie der Weeners sloot; er werd steeds naar een vrijstaanden speler ge trapt als men intuitief aamoclde waar deze zich bevond. Daarbij steunde do mid denlinie voortreffelijk en door de fraaie long cross passes der kanthalfs, welke te midden van het fijn uitgevoerde short pas sing opvielen, werd bij herhaling groote variatie in den aanval gelegd. Dat waren alle factoren, welke men in onze natio nale ploeg miste en welke bij a oortduring aanleiding waren de Oostenrijkers als de beste ploeg te waarmerken. De Oostenrijkers. De Oostenrijksche achterhoede heeft met Szesta als uitblinker een schitterende wedstrijd gespeeld. Deze speler was trou wens de ster van het veld. Zijn positie kiezen, zijn katachtige vlugheid, zijn in zicht in het spel van ons binnentrio en voorts zijn trappen in alle standen met een zekerheid en zuiverheid welke men zelden aanschouwt, maakte hem onpas- seerbaar. Als Lagendaal. zijn been op lichtte om een schot te lassen was de bal reeds door Szesta naar een vrijstaanden Weener geplaatst. Tal van malen geschied de zulks en slechts nauwkeurig bestudee- ren van de fouten der tegenpartij stelt iemand daartoe in staat. Dat was ook het geval bij den Ajaxied Mulders, die in Wagner zijn mannetje gevonden had, om dat de linksbuiten steeds trachtte aan den verkeerden kant te passeeren! Cisar paste zich als rechtsback bij zijn clubgenoot uitnemend aan, maar heeft het heel wat gemakkelijker gehad, als men in aanmerking neemt, dat de linkervleugel van het Ned. elftal het zwakste deel van de ploeg was. In het doel heeft Platzer fraaie saves verricht en de mees* gemakkelijke ballon tot do moeilijkste robinsonade met een zekerheid uitgevoerd, welke niemand hem zou verbeteren. Éénmaal liet hij een steek vallen: het was tegen het einde in de periode, dat Nederland door fel enthou siasme den gelijkmaker rook. Een schot van Yen te bracht hem ten val, waarbij hij op den bal kwam te liggen op de doellijn, èzesta en Schoemaker snelden toe, Platzer bleef krampachtig op het leder liggen en het duurde lang, tergend lang voor de vu rige oranje-hemden, die intusschen talrij ker waren. Toen liet Schoemaker zich ver leiden Platzer aan te vallen op ongeoorloof de wijze, waarvoor terecht een vrije schop gegeven werd. Maar o.i. ware het hier zaak geweest Platzer met een waarschuwing te recht te wijzen wegens wangedrag, ook om dat hij gevaarlijk spel uitlokte, een hem een vrijen schop te bestraffen. Maar dat is ook de eenige aanmerking, welke wij op zijn spel en optreden maken kunnen. Het was van hoog gehalte, dat keepers-werk. Opvallend weinig aandacht besteedde de spil Smistik aan onzen langen middenvoor. Lagendaal werd vrijwel geheel aan de hoe de van Szesta toevertrouwd, die zoo als ge zegd niet teleurstelde. Smistik opereerde kort achter zijn aanval, dwong ook zijn vleugelhalfs te steunen, door hen in zijn driohoekspel te betrekken en daarmede leg gen we een nieuwe superioriteit der gasten vast. Heerlijk was het duel tussclien den grootcn aanvoerder Neusch en onzen klei nen Wels, die nog heel wat malen den reus te glad was. De middenspelers waren stuk voor stuk van prima gehalte; schitterende technici, uitstekend kunnende koppen be wogen zij zich met groote elegance als nim mer falende schakel tussclien backs en aan val. De voorhoede! De linie, welke teleur stelde, omdat zij geen doelpunten maak Meisl besloot op het laatste moment Schall als linksbuiten op te stellen en Binder naar binnen te plaatsen. De overweging, dat de ietwat zwaardere Schall op het harde ter rein op den vleugel beter op zijn plaats was, dan als schakel tusschen Sindelar en Bin der, zal hieraan wel ten grondslag gelegen hebben. Van den aanval der Oostenrijkers willen wc slechts dit zeggen: Sindelar, on danks zijn soepel en technisch hoogstaand spel is niet meer de verrassende leider van de gevreesde voorhoede, waarin de vleugel ZischekBican het best op dreef was. De schotvaardigheid van den Austna-middcn- voor is minder geworden en ondanks zijn grootcn ijver slaagde hij er niet in één tref fer te plaatsen. In tegenstelling met La gendaal, heeft hij er ook niet de kans voor gehad! Twee, drie maal is ons doel ont snapt aan doorboring, maar geen enkele maal na een rechtstrcekschen aanval, liet doelpunt, dat de strijd besliste, en in de tweede minuut na de hervattinng werd ge scoord, was taklisch, schitterend werk van het geheele binnentrio. En als we zoo do Oostenrijksche ploeg ontleden, moeten we erkennen, dat zij veel beter is. dan ons elf tal, zij het ook, dat het resultaat voor de Weeners wel eenigcr male teleurstellend zal geweest zijn. Het spel der onzen. En ons elftal? Niets dan lof voor de wijze waarop door allen is gespeeld tegen deze sterke tegenpartij. De debutant in de ach terhoede heeft moecjjg gespeeld en was een steun voor van Run, als Wober in zijn bes ten vorm. Met van c,lcr Mculen, die in de laatste minuut v in den wedstrijd het laat ste schot als keeper van het Nederlandsch elftal stopte, beschikten we over een hechte defensie, die wel is waar minder fijn speel de dan de overzijde, doch niet minder nut tig. Onze keuzecommissie staat voor een moeilijk vraagstuk wie \an den Mculen zal moeten opvolgen, want ook in dezen wed strijd bleek hij weer absoluut onze beste kee per! Het doel punt was voor hem niet te kee ren. Van Run, wiens routine Diepenbeek over schaduwde le verde het leeu wendeel in den afweer, vaak daarbij geassis teerd door van Heel, die als bes te techniker der onzen, temidden der Oostenrij kers in zijn ele- VAN RUN. ment w: s als geen ander. Maar ook Pelli- kaan, sorris wat stevig, hield van daden en daardoor kon zijn vleugel het meest ten aanval trekken. Ons bezwaar blijft Andc- ricssen gelden, die er misschien wel wat meer inkomt, maar zich nimmer ver van huis durft wagen, zelfs niet in'perioden van absoluut overwicht, zooals ook in deze ont moeting zich voordeden. Zeker, zijn taak tegen Sindelar was moeilijk, vaak ondank baar zelfs, maar er waren toch momWiten, dat hij achter den aanval had moeten zit ten. Nu ontstond eer een hiaat, dat door een Oostenrijker werd aangevuld met alle gevolgen daarvan. Ook in den opbouw schiet liij te kort. Gelukkig mangelde het hem evenmin als de anderen aan geest drift. Dat enthousiasme deed wonderen; dan kwam het stadion bijna overeind en de duizenden moedigden de oranje-jongens aan zonder ophouden, waarover zelfs een Weensche confrater in extase kwam! Dat waren de grootsche momenten en zoo wa ren er vele. In die perioden kwamen de kansen, dan beletten wij de Weeners hun techniek uit te hui ten, clan lieten wij hun geen kans den bal jirecies te raken, dan brachten wij de Woenschc ploeg even uit haar evenwicht, dan wankelde het „Wun derteam" even om zijn as, rnaar deze, de fameuze Szesta, viel zelf niet uit het lood en gelijdelijk herstelde zich de combinutie om ten slotte weer in den aanval Ic komen. Wij moeten vér in de geschiedenis te ruggaan om dergelijke oogenblikken uit wedstrijden van het Xedcrlandsclic elftal op te diepen en dan treft ons dubbel het gebrek aan capaciteiten om die grootsche momenten van het Nederlantlsehc voetbal niet uit te buiten juist nu het den verte genwoordigers van het beste voetbal \an het continent betrof! Jammer, dat wij bij al onze lof over de ploeg nog een kritisch woord moeten laten klinken. Voor dit har de terrein was Lagendaal bij voorbaat on geschikt. Hij beschikt bovendien niet over zoo'n techniek, dat hij zonder groote lichamelijke inspanning op zoo'n steenhard veld een behoorlijke techniek ontplooien kan en die jihysiekc inspanning, met alle daaraan verbonden risico, liet bet harde veld niet toe! Zeker, de lange Rotterdam mer had het moeilijk en heeft desondanks ele goede dingen gedaan. Dan kreeg de linkervleugel vrijwel niets van hem, zoodat Muldcrs-Schocmaker aan hun lot waren overgeleverd. Mulders bleef op het laagste niveau, de Hagenaar deed verrassend goe de dingen, om dan plots weer de meest ele mentaire begrippen van het spel met de voeten te treden. Merkwaardig! Wat wc verwachtten geschiedde dus, Lagendaal is een rem in dezen strijd geweest, waarvan Vente-Wels, door voortreffelijk combinatie- Het Coslenrijksclic „V. jnderteam", dat alle zeilen bij moest zetten om een gelijkspel te voorkomen. en individucel spei, het minst last hebben ondervonden. Twee kogels van Lagendaal kenmerkten zijn roem als schutter, maar Venle deed niet voor hem onder, al hadden heiden ook in Platzer geen medewerking. Neen. ware het in de voorhoede geweest als in vroeger dagen, dan, ja dan was de kan6 misschien iets grooter geweest Iloe slak ons houterig gedoe en langdurig ge scharrel met den hal vaak niet af tegen het vlotte doorgeven der Weeners. Dat was trouwens voor onze geheele ploeg een fac tor van betêckenis en waarvan ook gepro fiteerd werd. Maar, het resultaat der onzen is eervol en heeft reden tot tevredenheid. Er is gewerkt met ccn ambitie, welke ver trouwen geeft voor de toekomst; deze brengt ons nog enkel moeilijke en ook be langrijke wedstrijden in verband met de ko mende wereldkampioenschappen. Dan zijn we een eind verder en heeft ook de winter ons weer verlaten. Dan zijn de omstandig heden dus beter, als we dan weer van die grootsche oogenblikken van ons Neder- landschc elftal mogen beleven, dan zullen deze zeker in de komende wedstrijden de stimulans zijn om een succes, een verdiend succes, te verzekeren. De leiding van den Engelschman Rudd was geheel in den geest van het spel en hield rekening met de omstandigheden. Een enkele maal liet hij Schall ongestraft in buitcnspelpositio den hal ontvangen en voorzetten, maar overigens gaf hij blijk een voortreffelijk leider te zijn. Het stadion was tjokvol; met alle moge lijke hulpmiddelen trachtte het publiek zich warm te houden en we zijn van meening, dat groote geestdrift van het Nederlandsche elftal, dat op de massa oversloeg, wel..het. beste middel geweest is. De opstelling der elftallen was: v.d. MEULEN DIEPENBEEK v.RUN WELS PELLIKAAN VENTE ANDERIESSEN v. HEEL LAGENDAAL SCHOEMAKER MULDERS SCHALL BINDER NAUSCH 9 SINDELAR SMISTIK BICAN WAGNER 9 ZISCHEK SZESTA CISAR PLATZER Het Nederlandsche elftal staat „In de houding" jooi da eere.Jhune, terwijl het Wilhelmus gespeeld wordt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5