BILLIJKING VAN 'T CADEAUSTELSEL FEUILLETON Maandag 11 December 1933 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang No. 139 DE BEZWAREN WORDEN OVERSCHAT Gevaarvan werkvermindering worde vermeden ZUURVRIJE GLYCERINE a 70 ets. per Liter A. van de WEG Langestraat 23 Tel. 217 DERDE BLAD PECH VOOR DEN POSTJAGER SCHIPBRUG TE ARNHEM WEGGENOMEN Zijn uwe afvoerbuizen uwer waterleiding of closets bevroren? Door 't gebruik van „SCHILVERS" kunt U ze gemakkelijk ontdooien. Per bus 60 cents. A. van de WEG Langestraat 23 Tel. 217 VEILIGE HAVENS Nijverheidsraad heeft be= zwaar tegen een wet telijke regeling De Nijveraeidsraad lieelt aan den mi nister van economische zaken op diens ver zoek een rapport uitgebracht over de wet telijke regeling van het cadeaustelsel, na zich eerst door mondeling overleg op de hoogte te hébben gesteld van de ervaring, welke verschillende groepen belanghebben de industricelen met dat stelsel hebben opgedaan en de inzichten, welke daarom trent in die kringen heerschen. Breedvoerig is in het rapport het feiten materiaal, dat de raad had verzameld, uit eengezet. Daarmede is o.m. aangetoond: 1. dat een groot deel der z.g. cadeaus bestaat uit artikelen, die, hoe welkom somtijds ook, toch niet zouden zijn aan geschaft en zich er dan ook minder to«' leenen, om in den normalen handel te worden verkocht; 2. dat het cadeaustelsel een der vele vormen, van reclame is, waarvan de koop man zich bedient en dat het tegenover de genen, die van het cadeaustelsel gebruik maken, onbillijk zou zijn, als de toepas sing daarvan zou worden verboden, ter wijl andere reclamemiddelon, die de con currenten gebruiken, zouden worden ge handhaafd; 3. dat liet publiek de cadcaux wel be taalt, doch dat bet zulks evenzeer doet met de kosten, voor andere reclame ge maakt. Daarbij is er op gewezen, dat bij liet cadeaustelsel het publiek zelf ten minste nog een groot deel van de voor reclame besteede gelden in den vorm van geschenken terugkrijgt en dat voor den verkoopcr deze uitgave voor reclame pa rallel loopt met den omzet; 4. dat de kwaliteit zoowel van de leve ringen zelf als van de cadeaux, die daar bij woeden verstrekt, over het algemeen zeer behoorlijk is; 5. dat er zeer groote orders voor z.g. ca deaux in Nederland worden geplaatst en dat er tal van Ncderlandsche fabrieken zijn. die deze orders onder de huidige om standigheden niet kunnen missen. Een ernstig bezwaar, dat van verschil lende kanten, ook wel van industrieeje zijde tegen het cadeaustelsel wordt aange voerd, is, dat uit concurrentie-overwegin- gen de waarde der geschenken steeds hoo- ger zal kunnen worden opgevoerd en niet meer in goede verhouding zal blijven staan tot de waarde van de artikelen, waarbij zij worden gegeven. De raad heeft bij zijn onderzoek geen exdessen op dit ge bied aangetroffen, doch wel vastgesteld, dat de vrees, dat het daartoe zou kunnen komen, ook. bij sommige takken van nij verheid aanwezig is. Na vervolgens een overzicht tc hebben gegeven van de wijze, waarop het stelsel in de voornaamste lakken van Industrie, die geschenken geven, wordt toegepast, heeft de raad tenslotte uit dc door hem vastgesteldo feiten zijne conclusies go- trokken. Daarbij heeft de raad vooropgesteld, dat het cadeaustelsel geen ideaal systeem kan worden genoemd en dat hot tot minder wenschelijke toestanden kan leiden en in vroeger jaren ook wel heeft geleid. Indien het stelsel in Nederland nog niet zou zijn toegepast, ware er wellicht aanleiding die toepassing niet mogelijk te maken. Men heeft hier evenwel te doen met een systeem, dat in vele kringen hier te lande sinds jaren is ingevoerd en op sommige plaatsen diep wortel heeft geschoten. Er zijn belangrijke ondernemingen op opge bouwd en daardoor zijn verhoudingen ont staan, die niet zonder groote schada onge daan kunnen worden gemaakt. Hoewel dus niet wordt ontkend, dat er fouten aan het stelsel kleven, wil het, den raad toch voorkomen, dat de bezwaren er van worden overschat en de goede zijden teveel worden verwaarloosd. Ernstige misbruiken zijn bij 's raads on derzoek niet vastgesteld. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat zich in bepaalde gevallen misstanden zouden kunnen ont wikkelen, die tot wettelijk ingrijpen nopen Het is de vraag, of het noodig is, daar voor een algcmecne regeling in het leven te roepen. De raad meent, dat bet bedrijfsleven zooveel mogelijk vrijheid moet worden ge laten, om naar eigen inzicht reclame te maken. In dit geval voelt dc raad hiervoor te 'meer, omdat niet van te voren is tc voorzien, waartoe een algemecne regeling van het cadeaustelsel zal leiden. De raad heeft sterk den indruk, dat oojs op dit gebied als op zoo menig ander, de eene maatregel den andere zal uitlokken. Een andere overweging, waarom een al- gemeene regeling van liet cadeaustelsel wordt ontraden, is. dat-de uitecnloopende industriecle belangen, die er bij zijn be irokken, onmogelijk op dezelfde N\ijze kunnen worden behandeld. Voorts heeft de raad er uitdrukkelijk op gewezen, dat het uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk zal blijken te zijn, om met een algemeenc regeling van het cadeaustelsel de resultaten tc bereiken, welke men er mede beoogt. Immers is het te verwachten, dat het bedrijfsleven, als het geven van geschenken hij het leveren van goederen wordt verboden, andere reclamemiddelen als gratis-reisjes, entreekaarten voor cul- tureele films, prijsraadsels, verzekeringen, enz. zal gaan toepassen. Op deze gronden heeft de raad den mi nister sterk ontraden een algemecne rege ling voor het cadeaustelsel, die alle geval len op dezelfde manier zou behandelen, in te voeren. Mochten zich ernstige misstan den bij het cadeaustelsel voordoen, dan zouden deze gevallen incidenteel moeten worden geregeld. Dergelijke regelingen verdienen te meer aanbeveling, daar deze met veel minder bezwaar kunnen worden genomen ten opzichte van branches, die van bet cadeaustelsel nog geen gebruik hebben gemaakt, don ten opzichte van die, wélke- het wel doen, omdat in het laatste geval er altijd slachtoffers zullen moeten vallen. Indien dc minister tot dc overtuiging zou komen, dat met incidenteele regelin gen niet zou kunnen worden volstaan, zou de raad boven een algemecne wet, dio alle gevallen op dezelfde wijze regelt, de voor keur geven aan een aan de regeering te verleenen bevoegdheid, zooals zulks bij de Warenwet is gedaan, n.l. om telkens, wan neer in een bepaalde branche zich mis standen mochten voordoen, in overleg met belanghebbenden een regeling te treffen. Vrijwaart Uwe Radiator tegen bevriezen door Verdampt niet, en kan telkens met water weer bijgevuld worden. Vier Liter is ruim voldoende. Op-we g naar Athene terug gekeerd naar Zuiddtalie Een der motoren vastgeloopen Op weg van Briudisi naar Athene is een motor van de „Postjager" vastgeloopen. Het toestel is op twee motoren naar Italië te ruggevlogen en op 't militaire vliegveld Grottaglio in Zuid-Italië geland. De piloten onderzoeken of do schade vari dien aard is, dat de tocht na reparatie kan worden voortgezet. Zij zullen verder berichten. Zij verblijven tc Tarento. Het Studie-Comité Snelpost Nederland— Indië deelt aan het Persbureau Vaz Dias mede: •De piloten van den „Po6tjager* hebben telefonisch nader bericht, dat de motoren tot kort voor Korfoe uitmuntend geloopen hebben. Er was geen aanleiding eenige sto ring tc verwachten. De olie-invoer en af- voer-temperaturen waren normaal toen plotseling de oliedruk van den rechter mo tor wegviel. Zij zetten den motor toen on middellijk af en trachtten den schroef te doen stilstaan door het toestel op te trek ken, hetgeen niet gelukte. De schroef bleef door den luchtdruk met ongeveer 1000 toe ren per minuut mecloopen. Zij zijn daarop met twee motoren over zee teruggevlogen naar Brindisi, doch konden daar niet lan den en zijn toen doorgegaan naar Grottag- 1 ic en aldaar goed geland. De twee uridere motoren hebben zich gedurende deze vlucht Van één uur en vijftien minuten uitstekend gehouden. De bemanning heeft de bovenste drie cylinders gedemonteerd en bevonden, dat cylinders cn zuigers niet geleden had' den,, maar het binnenwerk (drijfstangen, moederstang en krukas) is ernstig bescha digd en zal in ieder geval vernieuwd moe ten worden. De oorzaak is, dat van de oliepomp eenige vitale onderdeden zijn losgeraakt, waardoor dc oliecirculatio niet meer functioneerde. Hoe dit losraken mogelijk is geweest, is nog niet opgehelderd en wordt onderzocht. De piloten deelden mede, dat hel ver trouwen van dc bemanning in dc motoren niet geschokt is en dat zij indien zij een nieuwen motor konden krijgen, de tocht wenschcn voort terzetten. Het comité onderzoekt hoe lang liet duurt een nieuwen motor in Zuid-ltalic geleverd te krijgen. Het 6taat vast, dal deze motor in ieder geval van de fabriek in Amerika moet komen. Zooals bekend staat bet toestel op een militair vliegterrein. De bemanning onder vindt alle mogelijke medewerking van de Italiaansche militaire autoriteiten. De mail blijft in overleg met de posterijen voorloopig aan boord, totdat in verband met den motor bekend zal zijn, boe lang het oponthoud moet wezen. Het comité zal zich dan weder in verbinding stellen met de posterijen, opdat nader omtrent de mail besloten kan worden. ONGELUK BIJ SCHAATSWEDSTRIJD Mantgum (Fr.), 10 December. Tc Mantgum, gemeente Buardcradeel, is Zon dagrniddag tijdens een wedstrijd in het hardrijden op dc schaats op de banen van de plaatselijke ijsvereeniging, een der deel neemsters, de ongeveer 20-jarige mej. H Steinpoorte uit. Ried bij Franoker, komen te vallen en zoo ongelukkig tegen een paal terecht gekomen, dat zij met zware inwen dige kneuzingen werd opgenomen. ITet slachtoffer is naar haar woning vervoerd en zal waarschijnlijk naar een der zieken huizen in den omtrek wórden overgebracht Ernstige verkeersstremming De K.N.A.C. deelt mede: Dc IJsgang op den Rijn maakt het nood zakelijk de schipbrug tc Arnham weg te nemen, zoodat hier van een ernstige ver keersstremming sprake zal zijn. Het auto verkeer van Arnhem naar het Zuiden zal langs den korsten weg over Duitschland •geleid worden, hetgeen uit den aard der zaak niet alleen een grooten omweg be- tcekent maar tevens douaneformaliteiten met zich brengt. Het inlichtingenbureau der K.N.A.C. te Arnhem (Velperbinnensin- gel 1) geeft voor dit geval speciale triptie ken uit, welke een maand ge'dig zijn. Aan K.N.A.C.-leden worden dezo triptieken gra tis verstrekt, terwijl voor dit exceptioneele geval ook niet-leden (uitsluitend tijdens ijsgang) een dergelijk triptiek van de K.N. A.C. kunnen ontvangen tegen betaling van 6.Bij de schipbrug heeft de K.N.A.C. een bord doen opstellen waarop een cn ander is vermeld. Do kortste route van Arnhem naar Nij megen over Duitschland gaat over het veer Emmerick. Men rijdt dan van Arnhem over Westervoort Duiven Zeruenaar Bable- rich (HolLandsche douane—Duitsohe doua ne) en El teil om van Emmerich over het veer naar Kleef te gaan. Over Wijier en Boek bereikt men Nijmegen. Totaal omweg ruim 45 K.M. Mocht ook het veer te Era merich gestremd zijn, dan zal men tot We zel moeten doorrijden (over Vrasselt PrastBienen—van Rees en Haldern) om daar over de brug den anderm Rijnoever te bereiken over de brug gekomen zijnde slaat men bij de viersprong te Rill rechts af en rijdt door tot Kleef (zie voor ver dere route boven). Opgave van verkeersstremmingen. Deventer, schipbrug weggenomen, over tocht voor auto's over de spoorbrug. Doesburg: schipbrug weggenomen, over tocht per boot alleen voor voetgangers en rijwielen. Driel: overtocht gestremd. Renkum: overtocht gestremd, alleen mo gelijk voor personen en rijwielen per mo torboot. Wageningen: Lexkensveer normale over tocht met eenige vertraging, 's nachts in dien mogelijk. Rhenen: overtocht gestremd, alleen voet gangers en rijwielen per motorboot over dag Ingcn: overtocht met pont en motorboot, alleen overdag. Eek en Wiel bij Amerongen: motorpont nog geregeld in de vaart, alleen overdag. Wijk bij Duurstede: -overtocht gestremd, alleen voetgangers en rijwielen per roei boot. Culemborg: overtocht gestremd voor auto's. Vianen: De schipbrug weggenomen, pont vaart nog normaal, kan echter ieder oogen- blik gestremd worden ,na 17 uur geen overtocht meer. Schoonhoven: overtocht gestremd, over tocht personen en rijwielen per sleepboot mogelijk. Brakel. overtocht gestremd, alleen voor voetgangers en rijwielen mogelijk. Vierlingsbeek: overtocht gestremd, alleen voor voetgangers cn rijwielen mogelijk. Hedel: schipbrug weggenomen, overtocht per pont tot 20 uur. Nijmegen: veel drijfijs; overtocht per één pont, vannacht waarschijnlijk niet Tiel: overtooht gestremd, alleen voor per* sonen en rijwielen mogelijk.- f EINDE VAN DEN BOND VAN MINDER MARINEPERSONEEL? Het O.M. zal de ontbihf ding vorderen Het bestuur van den Bond van mindere Marinepersoneel in Den Helder, is opgeroe pen om Vrijdag 15 dezer te verschijnen ter raadkamer van de rechtbank te Alkmaar, teneinde te worden gehoord op een door den officier van justitie bij deze rechtbank in gediende- vordering, strekkende dat dezO rechtbank den Bond wegens afwijking van zijn goedgekeurde statuten zal vervallen verklaren van zijn rechtsper soonlijkheid en rechtdoende bij voorraad, niettegensaande hooger beroep of voorzie ning in cassatie, hem de bevoegdheid tot het plegen van burgerlijke handelingen zal ont- eggen en een curator zal benoemen inge volge de wet. De vordering vau den officier van justitie berust op art. 10 van de wet van 22 April 1855, tot regeling en beperking der uitoefe ning van het recht van vereeniging en ver gadering. Dit artikel luidt: Dc afwijking van goedgekeurde statu ten geeft aan het openbaar ministerie de bevoegdheid om bij den burgerlijken, regter de vervallen-verklaring der ver eeniging van liare hoedanigheid vart regtspersoon te vorderen. De regter, de vervallen-verklaring uit-^ spekende, kan aan dc vereeniging, niet tegenstaande hooger beroep of voorzie ning in cassatie, de bevoegdheid tot het legen van burgerlijke handelingen bij voorraad ontzeggen. Do verevening der zaken cener van hare regtspersoonlijkheid vervallen ver klaarde vereeniging geschiedt onder toezigt des regters, die de vervallen verklaring uitsprak, op de wijze en met inachtneming der vormen omtrent on beheerde nalatenschappen vastgesteld. (B. 1172). (N. R. Ct.) DE JUWEELENDIEFSTAL OP DE WETERINGSCHANS Drie verdachten ge arresteerd Amsterdam, 9 Dec. De vorige week werd bij de politie aangifte gedaan door den juwelier Stark, die zijn zaak drijft op de Weteringschans tegenover do Vrije Ge meente, dat bij hem was ingebroken ert dat hij een waarde vermiste van circa drie duizend gulden aan diamanten. De winkelier vertelde, dat hij niet ver zekerd was tegen diefstal dus groote scha de had. Door de inbrekers was een ruit vail dc winkeldeur uit de sponning genomen, waardoor het alarmstelsel, dat op de deur was bevestigd, niet had gewerkt. In verband met deze zaak zijn heden door de politie drie personen gearresteerd, wo nende in Plan-Zuid bij de Amstel. Zij wor den verdacht de inbraak te hebben ge pleegd. Het zijn mannen tusschen 25 en 30 jaar, twee van hen zijn oude bekenden vaiï de politie. Bij huiszoeking is een groot aan tal diamanten gevonden. Aanvankelijk ble ven zij ontkennen. In den winter van liet. leven vervult elk klein straaltje van geluk ons hart met dankbaarheid. WARXOD. door BASIL KING. (Uit het Éngelsch). 20 Ilij kon nu lief en zacht over haar denken, omdot bij had leeren begrijpen, dat zij niet heelomaal bij haar zinnen was geweest. Maar wat hem altijd pijn lijk bleef, was, dat als hij zich op zijn jongensmanier zelfs maar een flauwe herinnering aan achting voor zich zelf trachtte te scheppen, hij toch altijd weer terecht kwam in dat millieu van schande. Zoolang als hij niet het verband zag tus schen die in een ver verleden liggende fei-. ten en de taak dio zijn vader hem bad op gedragen, kwamen die in zijn geest voort durend met elkaar in botsing. In welke richting bij ook greep altijd was het mis. Verder kon hij het in zijrt geest niet brengen. Toen kwam het oogenblik, waar op hij niet ongehoorzaam durfde zijn, om dat zijn eerbied voor gezag groot was. Het eenige, dat bij kon doen, was tal men. Een uitstel van vijf minuten waren even zooveel minuten gewonnen. Bovendien gaf zoo'n beetje getreuzel op een warmen middag, dat er geen windje woei, een mid dag waarop vlinders, bijen en kolibries de eenige niet-mensclielijko wezens waren, die geen dutje deden, ontspanning aan de door langdurig kruipen in de wortelen bedden stijf geworden spieren. Er waren tweo wegen, die naar huis leidden hij nam den laifgsten. De weg voerde om den eendenvijver heen, waar de hitte alle eenden en ganzen naar den oever had gedreven, met uitzondering van één mannetjesgans, dio zonder een bij zondere reden Ernst heette. Tusschen Ernst en Gimlets, den heel jongen, ruig- harigen terrier, werd weer een van die woedende gevechten geleverd, die men zich zou kunnen voorstellen als een oorlog tus schen Bolivia en Zwitserland. Gimlets streed aan den vasten wal. Ernst van uit den vijver. Wanneer Ernst, blazend cij met gestrekten hals voorwaarts roeide, trok Gimlets zich op een holletje terug naar bet hoogste gedeelte van den schuin op loopenden oever, waar hij uittartend ging blaffen. Wanneer Ernst omkeerde en weer het ruime sop koos, rende Gimlets dapper naar den uitersten rand van bet water, om daar uitdagend te keffen. Dit bloedige ge vecht verschafte den jongen een nieuwe aanleiding om te talmen. Drie- of viermaal was Ernst, geprikkeld door den hoon, waarvoor hij had getracht onverschillig te blijven, omgekeerd om op zijn vijand los te stormen, en evenveel malen was Gim lets gevlucht en weer teruggekeerd. Maar ook hij wist wat gezag was, want toen hij een lang gerekt fluiten boorde, was de strijd voorbij. Gimlets verdween op een drafje. Het fluiten was gekomen uit een pijn- boomenboschjc, dat op den sleilen oever \an den eendenvijver lag, verder af liggend van liet buis. De jongen vond liet vreemd, dat zijn vader daar zou zijn, op een uur, dot hij verondersteld werd spinazie te snij den voor de manct van den volgenden dag Om te voorkomen, dat men zou merken, dat hij. Tom, aan 't luieren was, sloop hij den oever af, om ongemerkt den steilen kant met het pijnboomenbosch je tc berei ken. Hoewel hij niets zag en zelf ook niet gezien werd, hoorde hij stemmen, cn ving maar één woord op. Dat woord was „Ber tha" cn het was uitgesproken door zijn vader. De eenige Bertha uit de buurt was een mooie, jonge weduwe, die in Bere woonde. Dat zijn vader in het boschje rnct haar zou pralen, was weer een van die din gen, die hij moeilijk kon verklaren. Nog moeilijker vond hij de verklaring van hetgeen bij zag, toen hij een poosje later omkeek. Ilij trad toen voorbij den steilen oever, en stond op het punt den boek van den vijver om te slaan, waar liet pad leid de door een aanplant van donkere sparre- boomer., die het liuis aan het gezicht ont trok. Zijn omkijken was heel toevallig, maar liet maakte hem tot ooggetuige van een tafereel, dat door zijn bekoorlijkheden iets herderlijks kreeg. De jongen zag dat Bertha inderdaad de mooie, jonge weduwe was, en was hoogst verbaasd toen hij zag dat zijn vader haar onverwachts een zoen ontstal. Bcrtha be antwoordde dit met zoon klap, als nym- plien plegen tc 'geven aan schaapherders, en zette liet toen speelsch op een holletje. Zijn vader ging haar toen met een schui- felenden gang achterna, en sloot haar in zijn armen. Tom verstopte zich in het sparrebosclije, zoodat men hem niet kon zien. Warm als hij al was, kreeg hij 't nog warmer Wat hij had gezien, vond hij erg kinderachtig, dom cn niet in overeenstem ming met. 's mans waardigheid. I-Iij wou dat hij 't niet had gezien, maar nu hij er toch ooggetuige van was 'geweest, zou hij het 't liefst woer vergeten. Maar dat kon hij niet, want, al vond hij dc zaak nog zoo onbehaaglijk, hij voelde, dat er ook kanten aan waren, die boven het begrip onbehaaglijk stonden. Hoe hun onderlinge verhouding was, begreep hij echter niet. 11ct eenige dat hij kon doen, was gauw door het boschje te loopen, als om de zaak zoo spoedig mogelijk van zich af te zet ten en plotseling stond hij voor het huis. Toen herinnerde hij zich wat hij daar eigenlijk moest doen. Hij ging langzamer loopen cn voelde of do poeder, die zijn moeder goed zou doen, nog in zijn vestzak zat. Stil en alsof liet sliep, lag het huis in dc blakerende zon. Hij sloop naar de achterdeur. En daar stond bij het geopende raam zijn moeder deeg te rollen op een tafel. Zij deed het op een loome manier, zooals zij alles even loom dead. Zij hield het hoofd kwijnend een beetje op zij en haar gelaats trekken verraadden dat eigenaardige, tril lende protest tegen het leven, dat door een enkel woord zich in een vloed van tranen zou kunnen uilen. Ilij was dolblij toen hij haar zag en zijn zenuwen ontspanden zich. Om het huis heen sluipend, ging hij naar de voordeur, om die binnen te gaan. Zij lichtte juist een deksel van het fornuis, zoodat zij hem niet hoorde naderen, en voordat zij het wist, had hij zijn arm om haar heen geslagen en gaf haar een stevigen zoen, die klonk als een klok Zij draaide zich langzaam oi_ig roet het deksel in haar hand. Het was, als of een nieuw leven haar doortrilde, waar door zij opgewekter keek en de bleeke kleur uit haar gezicht verdween. „Ondeugende jongen, dio je bent! Wat kom je hier doen?" „Water drinken", antwoordde hij. En dit was de waarheid, want het was zijn bedoe* ling dit te doen, zoodra hij den poeder in do theepot had gedaan. „Ik dacht dat u een dutje deed". „Ik ben op bed gaan liggen, maar er was iets, dat me deed opstaan". Nieuwsgierig vroeg hij: „Iets? Wat dan?11 „Wel ik kon den slaap niet vatten. En toen schoot me te binnen, dat het al zoo lang geleden is, dat ik die zilver-koekjes voor hem maakte, waarop hij zoo dol is"4 Dat vond hij een prachtigen naam. „Bakf ii dio nu?" „Ja", en naar de tafel teruggaande, veis volgde zij: ..Je krijgt er een stuk of wat bij je avondeten, alsals je moeder to* gen me zegt". „Maar dat doe ik immers!" „Ja", antwoordde zij met een verlegen glimlachje, „als ik T je vraag. Maar ik wou dat je 't altijd deedt, cn dat 't Je ge* makkelijk afging". (Wordt vervolgd)»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9