Vroolijke bruiloft in IJsdorp teoda Geslaagd ij sfeest van de A.IJ.V. BIJ DE VUURPOTTEN KATHOLICISME EN FASCISME HIJ HAD DEN SCHIJN TEGEN.... Zwaar gestrafte verkeers overtredingen VICTOR CHENKINE Wat onze verslaggever op zijn tocht door IJsdorp te zien kreeg Een speciale verslaggever seinde ons gis teravond uit IJsdorp: Het is bier eed vroolijke boel geworden in IJsdorp met die bruiloft van Hansje Vorstlust en Jan Dooiniet. Tjonge jonge, wat waren er een menschen op de been! 't Was een lust om te zien al die gasten in dat kleinp IJsdorp daar aan den rand van Amersfoort, tusschen het bosch van Ran denbroek en do Rubensstraat. Zoo'n écht knusse boel: alles was op de been om het jonge paar te feliciteeren en het feest luis ter hij te zetten. En géén wonder, want niemand minder dan de Edelachtbare bur gemeester was op het bordes van het raad huis gekomen om de feestvierende bevol king toe te sdreken. Een beste baas, die burgervader van dat kleine dorpje, dat juist gisteravond de duizend inwoners heeft overschreden. Hij stond mc direct oen on derhoud voor hot Amersfoortsch Dagblad toe, maar in plaats van dat ik de eerste vraag stelde, deed zijn Edelachtbare het n.l.: „hoe wij nu altijd zoo'n krant vol kre gen, want bij hem in IJsdorp was niet eens een dagblad, ja zelfs geen weekblad. Daar gebeurde niets, wat vermeldenswaard was! „Wat zegt U, burgemeester, gebeurt er in Uw gemeente nóóit iets, dat vermeldens waard is? Is Uw bevolking dan zóó eensge zind, dat de ecne groep zich niet vercenigl omdat zij het met do andere niet eens is, en dat er dan uit die eene weer een nieuwe vereeniging ontstaat, omdat een. paar be stuursleden het over een bepaalde kwes tie niet eens kunnen worden? Is er in Uw gemeente nooit eens een felle raadsvergade ring pver het vóór en tegen van openlucht- ijsbanen of overdekte, over do inrichting een sportterrein of over de vestiging van een schouwburgzaal? Zijn er bij U nooit meeningsverschillen over de wijze van reclame maken, over hot verkeer of over de benoeming van een of anderen functionaris? „Neen mijnheer, dat kennen wij in IJsdorp niet," was het antwoord van burgemeester Thialfius. Wij hebben, nu U het over een vereeniging hebt, als het waro één grootc vereeniging, n.l. de Vereeniging tot Bevor dering van een Goede IJspret, waarvan alle inwoners lid zijn. Wij kennen geen felle de batten, vvij weten hier in onze gemeente niet wat gekrakeel is. Dat ziet U trouwens wel vanavond bij het huwelijk van dit jonge paar: alles, maar dan ook alles is uitge- loopen om van deze plechtigheid getuigo te zijn. Zelfs verre bloedverwanten uit an dere werelddcelen zijn per K.L.M.-vliegtuig naar ons land gekomen. Als U eens even meeloopt door hot dorp, zult U allerlei types aantreffen. De brave burgervader van IJsdorp had gelijk. Nauwelijks hadden we het raadhuis verlaten of we kwamen een drietal negers tegen met muziekinstrumenten. Dat waren onvervalschte „hof-negers, rechts t reek's geïmporteerd uit Louisiana. Of zij als ver stekeling met het echtpaar Lindbergh mee over don Oceaan waren gekomen, konden wij niet te weten komen. Er liep ook nog een Yankie rond met de befaamde hooge hoed met „stars and stripes", zooals men ons vertelde, doch voor dc juistheid van die mededeelingcn kunnen wij geen ver antwoording op ons nemen, was hij hier in Holland om inkoopen te doen bij Lucas Bols en Wijnand Fockink, daar Amerika nu weer alcohol bij hectoliters mag invoe len „Ik zie, burgemeester, dat er ook mili tairen zijn!" „Ja, natuurlijk, een bezoek aan deze ge meente is hun nog niet verboden: dat kan ook haast niet, want er worden hier nooit politieke vergaderingen, van welko richting ook, gehouden; een bezoek aan deze brui loft, die wél van tevoren was aangekondigd is bun dan ook niet verboden, óók niet op het laatste moment per koerier. Maar, wat niet is, kan komen, we leven in een raren tijd, zóó vriest het en zóó dooit het!" „Nou, Burgemeester, al verschijnt er in Uw gemeente dan geen krant, zou ik, te oordeelen naar deze ondeugende opmer king van U, zoo zeggen, dat U toch aardig op dc hoogte is van den algemcenen toe Stand." „Ja, maar dat lees ik in het Amers foortsch Dagblad, dat altijd actueel is, ziet U." „Wat is dat burgemeester, zijn Rood kapje en de Wolf ook naar hie? gekomen?" „Ja, die huizen hier in het bosch op do grens onzer gemeente: zij konden het feest niet zoo zonder meer laten passeeren, even rnin als die gelaarsde kat daar, bruintje beer en Micky Mouse. Dat. zijn trouwe klanten op ieder feest in onze gemeente, evenals die plerrette, de apache van Mont raartre, het Volendamsche paar en de bak ker van de naburigo gemeente Vrieshoven. Op die kun je bier altijd rekenen." „Zie ik dat goed, burgemeester, gaan daar een paar matrozen?" „Ja zeker, dat zijn tweo pracht lui, die hebben niet meegedaan aan die geschiede nis daar in Indië; zij zijn waardigo ver tegenwoordigers van onze marine en trouw aan net gezag." „Dat is aardig, dat ook dc gemeente vroedvrouw op het feest is gekómen en die particuliere verpleegster daar!" „Wat zegt U, gemeente-vroedvrouw? Neen, die hebben we hier niet, het is een gewone baker." ,U neemt me die vergissing toch niet kwalijk burgemeester?" „Neen, dè-t niet, maar van een gemeente vroedvrouw moeten wij in IJsdorp niets hebben, want dan krijg je, als je door den nood gedwongen, moet gaan bezuinigen, een nijdige brief van den Bond van Vroed vrouwen «in Overheidsdienst, weet U wel, net als dat in een gemeente bij Amers foort is gebeurd." „Ja, daar heeft U ook alweer gelijk ln." „Wat moet dat daar voorstellen, dat ventje met die verguldo hoogo hoed met die letters erop?" „O, dat is een jongetje dat reclame maakt voor den verkoop van weldadig heidspostzegels voor het kind; een zeer sympathiek idee, vindt U niet?" „Zeker burgemeester, een pracht idee, ik hoop, dafc hij er succes meo heeft; er is héél wat noodig voor het misdeelde kind. Bij ons in Amersfoort in de hall van het postkantoor zitten ook al een paar dagen een paar dames, die deze zegels verkoo pen; het is te hopen, dat zij druk werk hebben." „Is de bevolking hier altijd zoo fleurig gekleed; ik zie daar zelfs nog een imitatie van Lilian Harvey en van Marlène Die trich." „Neen. dat doen ze hier alléén als er een huwelijk gesloten wordt ziet U en wij am- bieeren dat door als gemeentebestuur eenige prijzen beschikbaar te stellen." „Zijn de prijswinnaars al bekend?" „Ja, ik denk van wél, het is nu inmiddels al 10 uur; ik zal eens even aan den wet houder vragen, die belast is met het op nemen der stemmen. U moet namelijk weten,.dat het publiek hier zélf de jury is." De betrokken wethouder deelde ons mede, dat dc eerste prijs ten deel gevallen is aan do hot-negers, de tweede aan het echtpaar met baby en dc derde aan Rood kapje met de Wolf. „Burgemeester, ik dank U zeer voor hel onderhoud." „Niéts te danken mijnheer, maar vertelt U me eens, vond U de bruiloft geslaagd?" „Ja zeker burgemeester, het was erg ge zellig en amusant; jammer, dat er in zoo'n kleine gemeente maar zoo weinig huwelij ken worden gesloten XORICO. Onder gezellige kout wordt kou vergeten Do koude slaat het water in kluisters, het water belaagt zoo vaak succesvol hot vuur en het vuur doet op zijn beurt weer dc koude wijken. Ilct is één van de velé kringlooppraccssen uit dc natuur:... men zou ons Steenhouwer aspiraties van een Multatuli kunnen verwijten. Multatulier wordt zooveel kou gele den door dc menschen van den weg en daarom is het plaatsen van vuurbakken op een viertal punten in onze stad van ge meentewege toe te juichen. En met menig een, die even een „warme neus" kwamen halen, kunnen w ij zeggen „Dat was best in orde Met het hun ten dienste staande mate riaal tracht een zeker slag van menschen de cokes te dooven, onderwijl herinneringen aan strengere winters ophalend. „Nee, maar dan had je die winter van 1890 moeten beleven zegt het oudste mannetjeen de jongeren zwijgen, want zij weten er niets van. Het is altijd baas boven baas en gelukkig is voor het jongere geslacht de winter in 1929 een uitgangspunt. En kunnen wij het mannetje gelooven. dan bevroor de "erwtensoep op het vuur en had men bij wijze van spreken de Zuider zee reeds toen vcöl gemakkelijker kunnen droogleggen door er do ijsklompen tot op den bodem uit te hakken. Over het kruien van het ijs in de grootc rivieren doen ook allerlei ijzingwekkende verhalen dc rondeneen, dat waren pas winters Intusschen ijsbeeren ze om het vuur, de handen even er naar uitstrekkend. Kou en tijd worden bij dc Arbeidsbeurs onder ge- zelligen kout vergeten. Heldendaden worden opgerakeld; ieder een heeft wel eens voor hccterc vuren gg staan, een ander het vuur aan dc schenen gelegd of dc kastanjes uit het vuur moeten halen voor een ander, waarvoor zij door het vuur gingen. Dan verstommen de helden dichten een heertje nadert heel schuch ter, kijkt den kring om het vuur rond.... vraagt dan héél beleefd „Heeft één van de hccren een beetje vuur UIT HET POLITIERAPPORT. Slecht uitzicht Door het slechte uitzicht had gisteren op den hoek lloogeweg—Hessenweg een aanrijding plaats tusschen een trailer en een luxe auto Deze laatste moest met een kraanwagen weggesleept worden. De rem men van de vrachtauto bleken in orde te zijn. Door de zon verblind. Op de Barchman Wuytierslaan had even eens een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto cn een luxe auto. De bestuurder van laatstgenoemd motorrijtuig scheen lij delijk door de zon verblind te zijn. Do vrachtauto, die een botsing wilde ver mijden teed tegen een lantaarnpaal. Beida auto's liepen zware beschadigingen op. Dit werd echter onderling geregeld Doorgegleden. Op den hoek Korte Gracht—Langestraat werd gisteren een persoon gegrepen door dat een auto door plotseling remmen door eleed. Ook hier werd do schade onderling geregeld, VOOR HET KERSTFEEST DER ARMEN. Zooals men bemerkt zal hebben staan de bekende Ijzeren potten van het Leger des Heils weer op verschillende plaatsen in onze stad. Waar het hier een kerstfeest voor armen betreft, hopen wij dat er niet alleen langs geloopen wordt. Wij hevelen deze kerstpotten dan ook in alle opzichten aan! De heer H. A. Vulink spreekt voor de R.K. Kiesvereeniging in St. Aechten In St. Aechten werd gisteravond het on- derwerp „Katholicisme en Fascisme" be handeld door den heer H. A. Vulink, te Am sterdam, hoofdbestuurslid van den R. K. Bond van Overheidspersoneel en lid der Prov. Siaten van Noord-Holland. Deze open bare vergadering ging uit van het bestuur der kiesvereeniging Recbt cn Orde. He^ be zoek Was niet groot te noemen.. Na een inleidend woord van mr„ A. E. T. Kooien, waarnemend .voorzitter, van Recht en Orde, ving de heer Vulink aan met te wijzen op de noodzaak om met volle schijn werpers dc nieuwe stroomingen tc belichten m verband met do katholieke opvattingen. Dc verwarring op sociaal cn politiek terrein en dc grooto economische nood leidden tot dc nieuwe stroomingen met dc eischen der jongeren. Het ongebonden liberalisme ver werpt men en liét wachtwoord is: Alles beter dan dit. Die stroomingen worden gedragen door de jongeren, die nog zonder evenwicht zijn en revolutionnair weiden uit kuddegeest. Spre ker beschouwt liet nationaal-socialisme in Duitschland cn de reden waarom dit zoo kon groeien. Hij bespreekt het program, dat alle groepen in het gevlei komt, en de uit werking daarvan. De middenstanders heb ben niet dc warenhuizen zien verdwijnen en dc coöperaties. Voor uiteenzetting van het stelsel van het nationaal-socialismc in Duitschland haalt hij rector Bots aan, die Hegel 1831) den apostel noemt van het nationaal-socialis me, de absolute souvcrciniteit van den Staat, waaraan alles ondergeschikt is, ook dc godsdienst. Beter gezegd, alles berustend op de basis van het ongeloof; staatkunde geen moraal maar uitsluitend macht. Ook in den corporatieve» staat zijn de corporaties niets anders dan staatsinstru ment. Het corporatieve is slechts schijn. Hoe dc geest in Duitschland staat tegenover den godsdienst, blijkt uit de woorden en daden van Alfred Rosenberg, de rechterhand van Hitler. Is het niet opmerkelijk, dat Musso lini nog nimmer een be^k heeft afgelegd bij den paus7 Zijn geschrift bij het eere doctoraat der universiteit van Milaan is een en al verheerlijking van Machlavelli, den schrijver die alles den vorst geoorloofd acht en huichelen voor hem een deugd noemt. Dc paus is vol bezorgdheid over de Duit- schc jeugd. Groote hetze is er tegen de katholieke pers, die bij het Concordaat toch veilig was gesteld. Het kruis wordt vervan gen door het hakenkruis; het Germaansche heidendom kómt ten troon. In het tweede deel van zijn rede vraagt spreker: Wat wil het Nedcrlandschc natio- naal-socialisme? Ook daar worden wel goede gedachten naar voren gebracht, evenals dit bij Hitier het geval is. Dit aantrekkelijke is echter reeds tc vinden in het program der R. K. Staatspartij cn bij het R. K. Werkliedenver bond. Mussert zegt wel: Boven liet hoogste recht staat dcreligie. Maar over religie wil hij niet praten. Wacht tot we aan het bewind zijn, is zijn machtwoord. Wij katholieken willen echter weten wat ons wacht. De moeizaam verworven eman cipatie willen we niet prijsgeven om lijf eigenen te worden. Wij geven onze katho lieke school cn jeugdorganisatie niet op. Duitschland is ons een tceken. De paus gaf ons de opdracht do wereld te hervormen in christelijken geest. Geen staatsalmacht maar de democratie, die ons heeft vooruitgebracht. Een krachtige R. K. Staatspartij om tc werken voor krachtigcn socialen en economischcn vooruitgang. Na deze rede wees een der aanwezigen op de plicht der Staatspartij om voorstellen te doen voor maatschappelijk herstel. Ook hier is wanorde en is er grond, waarom socia lisme, communisme en nat.-socialisme ont stonden. In zijn antwoord was spreker het hier mede volkomen eens. Zijn persoonlijke mee ning is, dat bij de Staatspartij, gestuwd door- de vier aangesloten organisaties van werklieden, werkgevers, boeren en midden standers sterk wordt gewerkt in de richting tot herordening der Maatschappij. Er is iets te wachten. Wanneer positieve dingen gebeuren, dan loopen wc geen gevaar voor het nationaal- socialisme. Ook in de opperste leiding der Staatspartij is men overtuigd, dat groote dingen moeten geschieden. BURGERLIJKE STAND. 14 December. Geboren Marinus Jacobus, z. van Mari- nus Jacobus Hendriks en Pieternella Adrfa na Richter; Geert, z. van Lammer Wever en Jacoba Cornelia van Nimwegcn; Andries, z. van Andries Gerrit Kelder en .Tannetje van 't Hazeveld. Ondertrouwd Paul Antoon Willemsen en Antonia Stekelenburg; Picter Doejaaren en Antonia Johanna Kramer; Jacobus Veenen- daal en Aaltje Knoppers; Simon Vijn en Petronella Johanna Maria van Geel. Gehuwd Wouterus Hendrikus Niezen en Hendrika Ruitenberg; Geurt Wiinands en Elisabeth Hendrika Meijer. En verliet Inderdaad slingerend het Kantongerecht Wie langs den weg timmert, heeft vee! bekijks, maar dc timmerman, die zich gis teren voor het kantongerecht te verant woorden had, omdat hij in staat van dron kenschap langs den Zandvoortweg te Baarn had geloopen, ondervond dit naar zijn zeg gen speciaal van de zijde van de politie. Door zijn zwakke beenen en slechte oogen placht hij altijd sterk slingerend te loopen. Meermalen hadden agenten, die hij nog bij naam noemde, hom aangehouden, omdat zij er hem dan van verdachten, dat hij een glaasje teveel op had. Maar dezen keer zou de verbalisant hem zelfs voorbij gereden zijn, zonder zioh van de juistheid van zijn vermoedens op d? hooztc te stellen. Eerst den volgenden dag had hij van het verbaai gehoord. Hij weet dit aan het feit, dat verbalisant zelf fana tiek geheelonthouder was. „U ook?" vroeg dc kantonrechter, baron Roel!. „Ik niet! Maar 'k ben het wel geweest!" repliceerde verdachte. „Dan was het misschien beter geweest, als U het maar was gebleven!" merkti het .O.M., waargenomen door mr. Zijlstra, op. Deze achtte het raadzaam om verbalisant over li dagen te hooren. Waarop verdachte zich Inderdaad sterk slingerende verwijderdel De Jarige verdachte. Een chauffeur uit Soest 6tond op zijn verjaardag terecht, omdat hij te Hoevela ken met. één licht had gereden. Dc auto was volgens zijn verklaring nog nieuw geweest en het licht van de eene lamp te -goed, dat hij het zou hebben kun nen merken. Het O. M. wist dat ook wel, maar achtte het toch gevaarlijk, waarom hij 3 of één ■dag vroeg. De kantonrechter deed er een gulden af, omdat verdachte jarig was. Het kruispunt bij Hotel Trier te Soest Het Soestdijker gedeelte van den 'grooten verkeersweg AmersfoortAmsterdam, staat bij het snelverkeer nu eenmaal niet erg goed aangeschrevon, want is men het be ruchte hoekje bij de F. C. Kuypersstraat gepasseerd, dan liggen de bocht bij Nieu- werhoek en het kruispunt bij Hotel Trier nog als een Scylla en Charibdis tc wach ten Eerst bij dit laatste punt was een koop man uit Arnhem op den 28sten October ge strand. Hem werd nu ten laste gelegd, d«t hij primair zonder twee onafhankelijk van elkaar krachtig werkende remmen subsi diair links van den weg gereden zou heb ben, zonder dat voor dit laatste eenige aan leiding «geweest was. Verdachte was niet verschenen. De aanrijding was eenigszine gecompli ceerd. Een motorrijder had op de brug al daar moeten stoppen voor een op den be tonweg uit Utrecht naderende luxe-auto. Deze was recht overgestoken, waarop ver dachte, die uit de richting Soestdijk kwam, links had uitgehaald. Hierdoor had hij den motorrijder aangereden met het achterge deelte van de auto, ook al doordat hij ieta slipte. Zou de uit Utrecht komende auto nog niet geheel overgestoken zijn, dan was het links uithalen nog gemotiveerd geweest- De inzittenden getuigen echter, dat zij juist over den weg geweest moesten zijn, want de auto van verdachte was nog een dertig tal meters verwijderd geweest toen zij over staken. Om deze roden hadden zij ook niet aan voorrang van rechts behoeven te den ken. Over de al of niet noodzakelijkheid van het uitwijken naar links verschilden de getuigen eenigszins van meening, maar vast kwam te staan, dat verdachte te hord had gereden, zóó hard, dat deze wagen bij oen dergelijke snelheid geacht kon worden geen remmen te hebben Volgens één der getui gen zou de bestuurder geschrokken zijn en daardoor noodeloos uitgehaald hebben. Het O. M. noemde dit rijden meer dan schandelijk. Beide overtredingen achtte hij bewezen Voor het eerste feit vroeg hij ƒ100 of 1 maand; voor het tweede ƒ30 of 10 dagen. De kantonrechter vond het laatste gedeel telijk het gevolg van het eerste en veran derde alleen dit vonnis in 15 of 3 dagen. Nog meer zware straften Een ongeveer gelijksoortige overtreding werd een Amsterdamsahen chauffeur ten laste gelegd. Op 26 September zou hij op den Hoogcweg alhier allereerst niet vol doende uitgehaald hebben naar links bij het uithalen van een andere auto en bo vendien zou hij de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht hebben, doordat hij niet had gewacht t^t een hem tegenkomende auto voorbij was. Terwijl hij eerstgenoemde auto voorbij wilde sohieton met zijn 14 meter langen trailer, raakte hij deze, waarop de auto togen een boom totaal aan stukken vloo*. Hiervan hadden de bestuurder en de naAst hem zittende persoon niets gemerkt Eerst in Putten had men er hen op attent gemaakt, waarop zij zich bij de politie had den aangemeid. Ook hier achtte het O. M. dc leiten be wezen AVat betreft het te weinig links uit halen, meende hij echter, dat dit op een smallen weg bij het tegenkomen alleszins begrijpelijk. Daarom»onteloeg hij verdachte van alle rechtsvervolging en vroeg hij al leen voor het subsidiair ten laste gelegde ƒ60 of 1 maand. Vonnis conform den eisch. Iwee chauffeurs uit Woudenberg werden voor het op 27 October te Renswoude niet uithalen voor een stilstaande auto, terwijl een andere auto uit tegengestelde riohting in aantocht was, veroordeeld tot 25 of 10 dagen door den kantonrechter, die tegen één der verdachten nog opmerkte, dat het „kleven" aan een voorgaande auto het stom ste en het gevaarlijkste is, wat men kan doen. De Russische zanger=acteur treedt in Amicitia op voor den Kunstkring Chenkine zien en Clicnkinc hooien, he- hoort tot de verfijnde genoegens. Zooals men niet direct den smaak van een bijzonder ge recht, het bouquet van een ouden wijn go- heel kan waardeeren, zoodat de fijnproever zich langzaam en met kennis van zaken aan het genieten zet, zoo duurt het ook bij Chenkine even voor men „er in" is. Want zijn kunst ligt op een apart terrein, nauw verwant met tooneei, grootcr dan de goede cabaretkunst, maar ook daarmede verwant en bovendien van een verfijnde muzika liteit. Aan de typen, die hij uitbeeldt, moeten wij ons even gewennen, meerendeels liggen zo buiten den kring van het ons bekende. Alleen het oude heertje uit de liedjes van «ie Beranger is een oude kennis voor ons cn dat geeft ons aanknoopingspunten bij Frétillon, cette liile qui frétillc cn bij den goeden Roi d Yvetot, maar als hij een Pool uitbeeldt of een Kaukasische „Kinto", een rabbi of een Ukrainischc boer of soldaat, dan kost het eenigen tijd eer het niet eerder geziene en gehoorde voor ons werkelijkheid wordt en wij gaan beseffen hoe prachtig raak van typeering Chenkine zijn figuren daar neerzet en hoe het leven pulseert in deze uitbeeldingen van menschen van zoo onderscheiden ras. Hoe ze allen reagceren naar hun aard en hoe prachtig deze groote acteur dit alles heeft verwerkt en tot ons overgebracht. Zooals dc groote clown Crock jaren van zijn leven kon besteden aan het steeds per- fectionneeren van één sketch, die eindelijk een haast onaardschc perfectie verkreeg, zoo heeft Chenkine ongetwijfeld jarenlang op zijn sujetten gestudeerd, er aan ge schaafd en gepolijst, tot hij het meest essen» tieele in gebaar en woord overhield, waar mede hij ze op het scherpst kon imitceren. Ken dergelijke perfectie is het voordeel van een genre, dat internationaal te begrijpen valt, niet uit het onverstaanbare woord, maar omdat het stamt uit het werkelijke leven van menschen die reageeren als wij het doen op lijden en pijn, op vreugde en genot. En eenmaal gewend aan die andere uitdrukkingswijzen, voor hetzelfde wat wij ook kennen, gaan wij Chenkine bewonderen. Hier is een grootsche verbeelding aan het werk in oen man met oen bijzonder opmer kingsvermogen, een meester vooral van het gebaar. Het is de mimiek van dezon Rusr die hem maakt tot een zoo groot kunstenaar, met zijn gebaar schetst en teekent hij de» ujt te beelden figuur. Een korte inleiding van een paar markante handgebaren en de man leeft al voor ons, stem, costuum en grime zijn verder de piachtig toegepaste attributen, die aanvullen waar hot gebaar alleen te kort zou schieten. Vooral aan het slot reageerde het publiek enthousiast. Chenkine kwam er niet af zon der nog eenige extra Ukrainischc soldaten liederen. Hij liet zijn bekwamen begeleider Ivan Basilevski deelen in het succes van dezen wel zeer aparten avond. V. tot en met 28 Dec. Sierkunst Tentoon stelling van werken door Joban Kuypcrs. - 10—18 uur. 13, 14 en 15 Dcc. De Valk. Fancy fair Nat Soc. Bew. 15 December. Rem. Kerk. Ned. Protes tantenbond. Roel Hou wink over „Do dicht kunst der Protestantscho Jongeren. 8 uur n.m. 15 December. Amicitia. S. D. A. P. \V. Drop ovor „Sociaal Democratie en Fascis me." 8 uur n.m. 15 December. Ebcn Haëzer. Chr. Nat Vakverbond. Lezing van den heer J. Schip per. 8 uur n.m. 15 December. Zwarte Bergje. Feestavond van de Wandelsportvereeniging „Zonder Uitvallers terug 8 uur n.m. 16 December. Pallas Athcneschool. Vertoo ning Schoolfilm en Tentoonstelling. 2.30 uur n.m. 16 tot en met 20 Dec. Concordia. Vereeni ging tot het houden van Kunstbeschouwin gen. Tentoonstelling van schilderijen van F. Post. 11—5 uur. 17 December. Volksgebouw. Inst voor Ar beiders Ontw. Sal. C. Rodrigues, behandelt do „Poëzie der Armoede." 10 uur v.m. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Off. a 14 Dec. 15 Dec. 12 uur London 8.18 8.12% Berlijn 59.39 59.38 Parijs 9.74% 9.75 Brussel 34.60 34.59 Zurich 48.17 48.13 Kopenhagen 30.40 36.55 Oslo 41 25 41.15 Stockholm 42.05 42 20 New York 1.62 1.5* Milaan 13.10 13.07 Praag 7.40 7.40 Medegedeeld door de Rotterd Bankvereon. DE NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op effecten S Voorschotten in rekening-courant

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3