I AMERSFOORTSCH DAGBLAD BETALING VAN ABONNEMENTS GELDEN PER GIRO Vrijdag 22 December 1933 32e Jaargang No. 149 BERLIJN FORMULEERT ZIJN EISCHEN ONDER MEER HERBE WAPENING BEPLEIT DERDE BLAD SENAAT AANVAARDT BEGR00TINGS0NTWERP DE SPIONNAGE-AFFAIRE LIBERAAL SUCCES IN ROEMENIE NIEUW FILMCENTRUM Men keert zich van Berlijn af Onze Postvliegers onderweg VERKEERSSTREMMINGEN ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD 'Reeds thans komen tal van Fransche bezwaren los Het 'jerucht over een Duitsche nota, die de legatienaad Arnal van de Fransche am- bassado te Berlijn naar Parijs zou hebben overgebracht, wordt door den Qiiai d'Orsay aldus gerectificeerd, dat er geen 6prake is van een diplomatieke Duitsche nota in den eigenlijken zin van het woord, dooh een uitvoerig document over de beide bespre kingen van den Franechen ambassadeur Poncet met rijkskanselier Adolf Hitler. Men neemt dus aan, bier eigenlijk te doen te hebben met een rapport van Frangois Poncet aan de Fransche regeering. Aan het slot van zijn tweede onderhoud met Hitler had de Fransche ambassadeur te kennen ge geven, dat een nauwkeurig verslag van den inhoud der besprekingen cn nauwkeurige weergave van de Duitsche eischen voor het verdere verloop der onderhandelingen van li ut zou kunnen zijn en dit standpunt werd door Hitler gedee'd. In Fransche diplomatieke kringen is men van meening, dat de tot nog toe bij de Franscli-Duitsche besprekingen gevolgde procedure zeer „elastisch' is gebleven en in de toekomst ook blijven zal. De Fransche regeering zal ook niet op het Dinsdag ont vangen document antwoorden met een nota, omdat het document zelf geen nota is. Bon cour zal kennis nemen van het verslag en daarna den ambassadeur de noodige in structies voor de verdere mondelinge onder handelingen doen toekomen. Voorts zal hij van dc mededeelingen gebruik maken bij zijn verdere besprekingen met sir John Si raoU, aangezien hij thans kan steunen op een authentieke formuleering der Duitsche eischen. De Echo de Paris meent te weten, dat de in het document voorkomende Duitsche eischen zijn samengevat in do volgende vier punten: 1. Onmiddellijke teruggave van het Saar- 'gebièd zonder volksstemming. Als tegen prestatie gaat de Duitsche regecring er mee accoord, dat de Fransche regeering de Saar- rnijnen exploiteert tot 1935, het jaar waarin volgens het verdrag van Versailles de volks stemming had moeten plaats vinden. Het is niet gèzegd, dat in 1935 de Duitsche regee- ring bereid zul zijn de mijnen vun de Fran sche legeering terug te koopen, zooals het verdrag van Versailles voorziet, indien de volksstemming tot teruggave van het Saar- «gebied aan Duitschland leidt. 2. Verhooging van het effectief van de rijksweer tot 390.000 men cn invoering van den eenjarigen dienstplicht. De Duitsche regeering eisclït bovendien verdedigingswa pens in den zin van de Geneefsohe defini ties en wel zonder eenige beperking. 3. De Duitsche regeering is bereid den stand der Duitsche bewapeningen te onder werpen aan internationale contróle op de zelfde basis ais andere landen. Deze con tróle zal in het bijzonder op de militaire organisaties worden geoefend. 4. Duitschland is bereid non-agressiever- dragen met zijn buurlanden te sluiten. De Berlijnsche correspondent van het Journal, die soortgelijke mededeel ingen doet, verklaart, dat Duitschland het reoht •wenscht voor te behouden een leger van 300.000 man te vormen, die worden bijeen geroepen voor den duur van een jaar vol gens het systeem van den algemeenen dienstplicht en dat Duitschland zich ten aanzien van de verdedigingswapenen geen enkele beperking meer zal laten opleggen. De militaire organisaties zullen echter on der een internationale contróle staan, op voorwaarde, dat deze contróle algemeen is, dus zich ook uitstrekt tot soortgelijke or ganisaties in het buitenland. Het Journal acht de Duitsche voorstellen in hun tegenwoordigen vorm onaanvaard baar Het is absurd, dat besprekingen over ontwapening op onderhandelingen over be wapening zouden uitloopen. De Petit Parisien acht het van groot be lang, dat de Duitsche eischen thans nauw keurig bekend zijn geworden, want gedu rende het verblijf van den Engelschen mi nister van buitenlandsohe zaken te Parijs zullen zij waarschijnlijk hoofdpunt der En ge Isch-Fransche besprekingen zijn. De Fransche staatslieden zullen thans met nauwkeurige kennis van zaken met hun Engelsche collega's kunnen spreken, zonder dat de vrijheid der Fransche diplomatie ook maar eenigszins beperkt is. De Oeuvre staat afwijzend tegenover de Duitsche voorstellen, die het oorspronke lijke plan met honderdduizend man over schrijden. Aangezien het Saargebied tot de volksstemming onder den Volkenbond staat, zou noch Frankrijk, noch Duitschland voor dien tijd over de toekomst ervan kunnen beslissen. Ook de beperkte en van haar eigenlijken inhoud beroofde vorm \an con tröle kan Frankrijk niet voldoen. Het is de vraag of de gesloten of nog te sluiten non- agressiepacten, die Engeland zoo na aan 't hart liggen, voldoende en eerlijke garanties zijn. De Oeuvre blijft van meening, dat het ontwapeningsprobleem nog onveranderd aanwezig is en dat Frankrijk pas te Genève het entwoord op de Duitsche voorstellen zal kunnen geven. Het blad meent verder te weten, dat het Foreign Office Paul Boncour heeft voorgesteld Vrijdag en Zaterdag a.s. besprekingen aan dit punt te wijden. De Berlijnsche correspondent van de Jour meldt, dat Duitschland niet zal toestemmen in intornationaliseering van de civiele luchtvaart, zoolang bepaalde vroeger vijan delijke mogendheden er nog bombarde mentseskaders op nahouden. Engelsche opvattingen: „De voor stellen zijn te ernstig, dan dat men ze zoo maar mag afwijzen." Londen, 20 Dec. (V.D.). De Parijsche correspondent van de Times schrijft over de mededeelingen van Arnal, dat eenige Duit sche voorstellen reeds zijn verworpen, an dere nog niet overwogen. Men weet te Pa rijs niet, of tastbare resultaten zullen wor den verkregen, voordat het bureau der ont wapeningsconferentie weer bijeenkomt, maar men acht dit twijfelachtig. Derhalve houdt men een verlaging der bureauzitting voor waarschijnlijk, in Frankrijk schijnt de opvatting, dat Frankrijk en Engeland zoo spoedig mogelijk het ontwapeningsvverk moeten voortzetten, van verschillende kan ten gesteund te worden. De Duitsche voorstellen en de mogelijk heid van hervorming van den Volkenbond zuilen beide volgens de Dally Telegraph tij dens het verblijf van sir John Simon te Parijs met Boncour besproken worden. De Engelsche ambassadeur te Berlijn, sir Eric Phipps. zal den rijksminister van buiten- landschu zaken Von Neunath of rijkskanse lier Hitier op de hoogte stellen van de eer ste en algemeene indrukken, die de Engel sche regeering van de voorstellen had ge kregen en zal verder opheldering omtrent bepaalde punten verzoeken. Wanneer de Engelsohe minister van buitenlandsohe za ken de Fransche en Italiaanscho meeningen heeft gehoerd, zal de Engelsche regeering in staat zijn zich een helder oordeel te vor men over de vooruitziohten der diploma tieke onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland en de andere vooraanstaan de Europeesche mogendheden. Naar Engel sche meening zijn de voorstellen echter te ernstig en van te veel belang, dan dat de een of andere bij den vrede van Europa be langhebbende mogendheid ze zoo maar zou mogen afwijzen. Geen officieele besprekingen van Engelsche staatslieden. Londen, 20 Dec. (V.D.) In antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaarde de minister president heden, dat het niet in de bedoeling lag, dat een der Engelsohe mi nisters gedurende het parlementaire recès officieel Europeesche hoofdsteden zal bezoe ken in verband met de ontwapeningskwes tie. Daar de minister van buitenlandsohe zaken, Simon, zijn vacantie echter in Italic zal doorbrengen, bestaat de mogelijkheid, dat hij van de gelegenheid gebruik zal ma ken om een bezoek to brengen aan regee- ringspersoncn in de hoofdstad van ds lan den, waardóór hij zal reizen. Sir John Simon vertrekt naar het Zuiden. Londen, 20 Dec. (V.D.) Do miuister van buitenlandsohe zaken, Simon, zal Donder dag in hot Lagerhuis deelnemen aan de de batten en hij zal waarschijnlijk een verkla ring afleggen over de ontwapeningskwestie en den Volkenbond. Vervolgens zal Simon zich naar Parijs begeven, waar hij tot Zaterdag als gast van lord Tyrrell zal doorbrengen. Behalve met Paul Boncour zal Simon ook met andere leden van het Franscho kabinet besprekingen voeren. Zaterdag vertrekt Simon met zijn vrouw naar Capri, waar hij de Kerst-lagen zal doorbrengen. Na Kerstmis zal hij een onder houd hebben met Mussolini. Londen, 20 Dcc. (V.D.) De minister van buitenlandsohe zaken, Simon, heeft heden middag een onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur. Parijs, 21 Dec. (V. D.) Dc Britschc mi nister van buitenlandsche zaken sir John Simon wordt hedenavond te Parijs ver wacht. In politieke kringen verklaart men thans, dat zijn bezoek meer een informatorisch karakter zal hebben cn dat de minister niet in het bezit van volmachten is, om namens de regeering nieuwe verplichtingen te aan vaarden. Parijs, 20 Dec. (V. D.) De Fransche se naat heeft Woensdagavond zijn beraadsla gingen geëindigd en heeft met, 206 tegen 57 stemmen het financieele program goedge keurd, dat door de Kamer reeds is afgehan deld. In de verschillende artikelen bracht de senaat slechts kleine wijzigingen aan, zoodat men in parlementaire kringen geen moeilijkheden verwacht bij de definitieve afhandeling in tweede lezing, in Kamer en Senaat. Zitten de communisten er achter? Parijs, 21 Dec. (V. D.) Naar aanleiding van de groot© spionnageaflaire, waaraan de Fransche bladen sedert gisteren kolommen wijden, schrijft één der bladen, dat men zeer goed met een communistische propa- gandacentrale te doen zou kunnen hebben. Het onderzoek der Fransche politie zal zich ook uitbreiden tot andere Europeesche hoofdsteden. Een ambtenaar van de Parij sche recherche vertrekt nog vandaag per vliegtuig naar Warschau om het onder zoek aldaar te leiden. Amerikanen gearresteerd. Washington, 21 Dec. (V. D.) Het staatsdepartement to Washington heeft de ambassade der Ver. St. te Parijs telegra fisch om volledige inlichtingen verzocht over de arrestatie te Parijs van twee Amc- rikaansche onderdanen, die van spionnage zijn beschuldigd. Het staatsdepartement had nog geen officieele mededeeling ontvangen en haar inlichtingen slechts gekregen door de berichten in de pers. Het II. N. meldt nog, dat de in beslag ge nomen documenten gedeeltelijk in het Rus sisch, Poolsch of Turksch zij" geschreven cn op het oogenblik nog door dc politie worden bestudeerd. Voor zoover er van spionnage sprake is, zal deze voördl ten gunste van Rusland gepleegd zijn. Boekarest, 21 Dec. (V. D.) Afgezien van kleine incidenten zijn de verkiezingen voor het Roemecnschc parlement rustig verloopen. Naar uit de thans verzamelde gegevens, ongeveer een derde van de uit gebrachte stemmen, valt of te leiden, beeft de liberale partij do verwachte overwin ning behaald met tot nog toe 55 der uitge brachte stemmen. Blijft het percentage ge handhaafd, dan krijgt zij over de 300 man dalen of ongeveer 90 meer dan alle andere partijen samen. Het ziet er naar uit, dat de nationaal-tsaranisten van hun paar hon derd zetels slechts ruim 30 zullen redden. CHINEESCHE BANDIETEN PLUNDEREN EEN TREIN. Bende onschadelijk gemaakt Tsjangtsjoeng, 21 Dec. (V. D.) Uit Kirin wordt gemeld, dat Chineesche ban dieten gisteren een personentrein tot ont sporing hebben gebracht, waarbij acht per sonen werden gedood. De Japansche be wapeningstroepen leverden een verbitterd gevecht en slaagden er ten slotte in de Chi neesche bende te vernietigen. Van do Ja pansche troepen werden drie soldaten en een onderofficier gedood. KNOEIERIJEN IN ROEMENIE. Boekarest, 21 Dcc. (V. D.) Tegen 30 burgemeesters en ontvangers van een 30-tal gemeenten zijn vervolgingen ingesteld we gens reeds gcruimen tijd gepleegde ver duisteringen, die pas nu door een plotse ling boekenonderzoek aan het licht zijn ge komen. TALRIJKE COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD. Tokio, 21 Dec. (V. D.) Van de ongeveer 200 communisten, die betrokken warén bij de onlusten aan de Koreaansch-Mandsjoerij sche grens in Mei 1930,. zijn gisteren 22 ter dood veroordeeld. Een groot aantal andere werden veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid en de overigen tot gevangenisstraf fen en dwangarbeid van één tot 15 jaar. Slechts zes beschuldigden werden vrijge sproken. VERDEDIGER VAN PROF. DESSAUER GEARRESTEERD. Frankfort a.d. M a i n, 21 Dcc. (V. D.) De verdediger van prof. Dessauer, die van de tegen hem ingebrachlo beschuldigingen is vrijgesproken, de advocaat dr. Thor- mann, is, naar door dc politie wordt mede gedeeld, gearresteerd. ARRESTATIES IN CHILI. Santiago, 21 Dcc. (V. D.) De Chileen- sche regeering is overgegaan tot arrestatie van den bekenden socialistischen leider den vlieger-officier M. Grove cn den uitge ver van het socialistische dagblad La Opinion, Mary, naar aanleiding van eenige artikelen in genoemd blad, waarin scherpe aanvallen op de regeering werden gedaan. M. Grove was leider van den opstand in 1932. ROOSEVELT NIET IN ZIJN OPZET GESLAAGD. Washington, 21 Dec. (V. D.) Bij ver ordening heeft Roosevelt gisteren de buiten gewone maatregelen voor de verschillende takken van industrie, die zouden gelden, totdat alle industrieën onder den code vol gens de N. R. A. zouden zijn gebracht en die op 31 Dec. 1933 afliep, met vier maan den verlengd. Roosevelt is er dus niet in geslaagd zijn plannen, zooals hij gehoopt had, voor 1 Jan. 1934 uit te voeren, doch verwacht thans, dat 1 Mei a.s. de geheele Amerikaansche industrie en alle bedrijfs takken den code hebben aanvaard. S.A..MAN VERMOORD. Gelsenkirchen, 20 Dec. (H.N.) In de buurt van Gelsenkirchen is gisteravond de S.A.-man Ewald Seitz door onbekenden overvallen. Hij .verd door enkele schoten ernstig gewond en stierf een tijd later. De daders zijn onbekend. MOTIE VAN VERTROUWEN IN LERROUX. Madrid, 20 Dec. (V.D.) Hedenavond heeft het parlement met 265 tegen 53 stem men een motie van vertrouwen in de regee- ring-Lerroux aangenomen. Studiereis van den heer Barnstijn naar Praag, Boedapest en IVeenen 's-G ravenliage, 21 Dec. De politieke toestand in Duitschland, zooals deze zich in den loop van dit jaar heeft ontwikkeld, is niet zonder invloed gebleven op de ver houdingen in de filmindustrie cn op de pro ductie van Duitsche films, welke, naar men weet, een belangrijke plaats in Nederland innamen. In de aan Duitschland grenzende landen zijn tengevolge van die ontwikkeling nieu we filmcentra ontstaan; belangrijke studiojs to Praag, Budapest en Weenen zijn verre zen. Het spreekt vanzelf, dat de Holland sche filmindustrie ook haar belangstelling voor deze nieuwe productie-centra had, en eenige weken heeft de directeur van het Apolio-Theater in Den Haag, tevens direc teur van het Flora-Theater in Utrecht een reis ondernomen naar Praag, Budapest en Weenen. In een onderhoud met enkele pers vertegenwoordigers heeft de lieer I. Cohen Barnstijn, over deze reis eenige mededee lingen gedaan. Hij wees er op hoe in de genoemde 6teden de onbeduidend kleine studio's uitgegroeid zijn tot gebouwencomplexen, met een tech nisch volmaakte uitrusting van zoodanigen aard, dat deze met de beste ter wereld kun nen wedijveren. In dit deel van Europa is een nieuw filmcentrum tot bloei gekomen, dat, naar het zich laat aanzien, nog in be langrijkheid zal toenemen en een blijvende plaats op de internationale filmmarkt zal gaan innemen. Naar de mecning der directie vindt deze bloei van do studio's te Praag, Weenen en Budapest in hoofdzaak haar verklaring in het feit, dat de internationale filmmarkt tot dusver in hoofdtaak door Berlijn werd bediend. De veelomvattende en ingrijpende veranderingen der Duitsche toestanden ech ter hebben tot onmiddellijk gevolg gehad, dat een-groot deel der internationale film markt zich van Duitschland afwendde en contact zocht met industrieën elders. De studio's te Praag, Weenen en Budapest hebben hun tijd begrepen, arbeidden koorts achtig en zetten hun bedrijven zoodanig uit, dat deze studio's thaii6 met de grootste wereld-bedrijven kunnen wedijveren. De Duitsche toestapden waren mede aanlei ding tot een uittocht van filmacteurs, actri ces, regisseurs; en menschen, die in do film industrie eén vooraanstaande plaats wi6tcn te veroveren. Het meerendeei dezer uitge wekenen of uitgedrevenen heeft de schre den Zuidwaarts gericht cn vond arbeid in de studio's te Praag, Weenen en Budapest, waarin thans een verbijsterende internatio nale bedrijvigheid beerecht. De heer Barnstijn gaf vervolgens een over zicht van de verschillende ateliers welke hij bezocht heeft en waar een groot aantal films werden aangekocht, wclko in den ko menden tijd hier te lande zullen draaien. In Praag werd o.m. bezocht Barrandov- sludio'6 en de Ilost-studio. Ook in Weenen werden door de directie van de D.L.S. Film Holland tal van films voor Holland vastge legd. In Weenen kenmerkt zich de interna tionale filmmarkt door tal van kantoren der onderscheidene maatschappijen. Van officieele zijde ondervindt men in die lan den veel steun. Uit alles blijkt, zoo besloot de heer Barn stijn, dat in de genoemde landen koortsach tig gewerkt wordt en zal de Europeesche filmmarkt binnen korten tijd over een goed Duitsch sprekend product kunnen beschik ken. IJsvopel Pelikaan Rljstv. Snip 14-12 18—12 Amsterdam Marseille 16-12 18—12 Home 17—12 Athene 20—12 Mersamatruh 19—12 18—12 19—12 Cairo Gaza 19—12 Rutba wells 19—12 Bagdad 18—12 20—12 Boeshir 17—12 20—12 20—12 Djask Karachi 20—12 Jodpoer 16—12 21—12 21—12 Allahabad 21—12 21—12 Calcutta Rangoon Bangkok Alor Star 15—12 14—12 Singapore 20-12 13—12 Medan i Batavia 20-12 13-12 Vertrek van het eerstvolgende vliegtuig van Amsterdam 28 Dec; post- amber. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club meldt: Ten aanzien van het verkeer over de ver schillende rivieren was de toestand Donder' dagmorgen te twaalf uur als volgt: Aerdtsche veer (overdag normaal, des nachts gestremd). Alblasserdam—Ridderkerk (normaal van 6 uur v.m. tot 7 uur n.m.). AraerongenEek en Wiel (overtocht nor maal tot 21 uur; auto's tot vier ton). Beusichera (overtocht per roeiboot). CulemborgSchalkwijk (geheel ge stremd). Deventer (verkeer nog over de schip brug); auto's boven drie ton over do spoor brug). Doesburg (verkeer nog over de schip brug). DordrechtPapendrëcht (vrij normaal). Dordrecht—Zwijndrecht (vrij normaal). DubbeldamWerkendam (veer Kop vaö 't Land) vrij normaal. EnkhuizenStavoren (geheel gestremd). GorinchemSleeswijk (normaal). GouderakMoordrecht (eenigszins ver traagde overtocht). 's-Gravendcel—Wieldrecht (zoo mogelijk overtocht ook voor auto's). ITedel—Empel (geen overtocht). Route Zalt-Bommel's-Hertogenbosch v.v. In He- del eerste bocht rechts, Ammerzoden-* NederhemertHeusden (brug)Drunen— 's-Hertogenbosch (hier cn daar secondaire wegen). Moerdijk (normaal). NumansdorpWillemstad (overdag nor male overtocht). NumansdorpZijpe (gestremd)). NijmegenLent (normaal tot 22 uur)* PannerdenDoornenburg (gestremd). Rh enenLienden (overtocht tot 8* uur n.m., auto's tot 6 ton). SchoonhovenGelkenes (voor- auto's ge strerad). Tiel—Wamel (van 7 v.m. tot 9 n.m. vrij normale overtocht). VreeswijkVianen (schipbrug afgeno men, overtocht geregeld). Passagiers van 4 uur v.m. tot 12 uur n.m., automobielen van 7 v.m. tot 5 uur n.m.). WagcningcnLexkensveer (totaal ge stremd). Wijk bij Duurstede (overtocht alleen voof voetgangers en fietsers). ZijpeAnna Jacoba (dienst normaal lot 7.15 uur). ZijpeStavenisso (dienst gestaakt). Onze bij den GIRO-DIENST aangesloten abon- né's wijzen wij op de bestaande gelegenheid om de abonnementsgelden voor het Amers- foortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrgving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Januari willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, ver zoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat w|j een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9