Onze financiën onder de loupe Belastingverhooging onvermijdelijk Antwoord van B. en W. ACCOUNTANTSKANTOOR SNAPPER 1788 1788 17881788 STADSNIEUWS Wat in de afdeelingen over de voor* gestelde bezuinigingsmaah regelen is gezegd ii Een lid bracht naar voren, dat het van nut is aan de bedrijven en diensten, waar ook intensiever bezuiniging door reorgani satie moet worden toegepast, aandacht te schenken, terwijl een ander lid aandrong op rantsocneering van verschillende dien sten. Ieder grootbedrijf wordt in dezen tijd gerantsoeneerd, waarom dan de bedrijven der gemeente niet? B. en W. moeten zelf de reorganisatie aangeven. Gevraagd werd waaruit de bezuiniging van ƒ2300 op den reinigingsdienst bestaat. Enkele leden vroe gen hoe B. en W. do verdere gevolgen van de werkloosheid denken op te vangen en hoe zij, nu de uitgaven voor de gemeenten blijven stijgen, daarin denken te voorzien, terwijl bovendien gevraagd werd of B. en W. meenen dat het mogelijk en to verant woorden is op de tegenwoordige wijze voort te gaan. Hier tegenover verzetten zich velo leden. Verzocht wordt de stounnormen aan den Baad volkomen ter kennis te brengen in wolk geval verwacht wordt dat den raadsleden dan de liefhebberij wel zal ver gaan om hierover verder te praten. Opge merkt wordt, dat van de werkloozen reeds 70 a 80 procent aan de grens van de be staansmogelijkheid zijn, zoodat het beter is, dat voor degenen, die mede kunnen helpen den nood to verlichten, de grens wat wordt overschreden, dan dat do gedupeerde werk loozen nog meer onder do grens worden go- duwd. Verschillende leden verklaren, dat het verlagen van de stounnormen wel liet allerlaatste moot zijn om aan te pakken Een lid, dat met vreugde verneemt, dat vele leden zich tegen den zijdellngschen dwang der regeering, om alle 6ociale maatregelen kapot te maken, zullen verzetten, vreest, dat het slechts uitstel van executie is, want voor hem staat vast, dat het Rijk zoodanige maatregelen zal nemen, dat de steunnormen niet gehandhaafd kunnen blijven. Een an der lid vraagt welke uitgaven in 1932 en 1933 zijn gedaan voor werkverschaffing en crisissteun en of de geraamde rijksbijdra gen werkelijk ontvangen zullen worden. De belasting. Verschillende leden verklaren zich tegen verhooging van do opeen ton pcrsonoclo be lasting, terwijl een enkel lid meent, dat nog wel andere middelen te vinden zijn. En- kclo loden achten daarbij do belasting voor hotels en restaurants onevenredig hoog. Van de bclastingverhoogingcn acht men deze wel do moeilijkste, wuarvoor men alleen t vinden zou zijn, indien geen under middel is te vinden om do steunnormen te hand haven. Opgemerkt wordt, dat aan verhoo ging bovendien het gevaar is verbonden, dat verschillende menschen do gemeente zullen verlaten, waardoor het verwachte voordeel toch weer teloor zal gaan. In het algemeen voelen deze leden er meer voor de oplos sing door bezuiniging te bereiken dan door verhooging van belastingen. Verschillende andere leden erkennen de bezwaren, welke aan de voorgestelde ver hooging zijn verbonden, maar zien de moei lijkheid om op andere wijze dc begrooting sluitend te krijgen. Ook de overgang naar de 2e klasse fondsbelasting is niet prettig, doch de gemeente wordt hiertoe gedvvongon, omdat Don Haag kort op de fondsultkoering en oj» de bijdragen voor de werkloozonzorg. Een lid stelt de vraag of door het collego is overwogen of het mogelijk is in dc eerste klasse fondsbelasting te blijven, maar dun met een hoogcr getal opcenten, bijv. 93 ii 100. De loonsverlaging. Betreffende do aangekondigde verdere loonsverlaging verklaren verschillende le den, dat nu de totulo korting sedert 1921 reeds gemiddeld 18'/i zal bedragen of wel dat do korting binnen drie maanden 13 zal bcloopon, voldoende aanpassing is ge vonden. Enkele leden vragen hoe B. en W. dc korting denken toe te passen en of deze ook progressief zal zijn. Een lid betreurt, dat B. en W. niet eerst het georganiseerd overleg hebben gehoord, vóór zij met definitieve vooratollen komen en wijst erop, dat bij een salarisregeling met drio punten rekening moet worden ge houden: lo. met een minimum-loon; 2o. met gozinsloon; 3o. met den behoefte-factor. Aangedrongen wo^dt om bij do komende sa lariskorting rekening te houden met de fac toren „loon naar behoefte" en „loon naar bekwaamheid". Een enkel lid wijst erop, dat, nu B. en W. een ealarlskorting van gemiddeld 10 voor stellen, zonder aan'te geven hoe de toepas sing zal zijn en of daarbij een progressieve korting wordt ingevoerd, do Raad niet over de korting kan oordeelen. Persoonlijk Is dit lid ervan overtuigd, dat een verlaging van 15 niemand achteruit brengt. Men zit echter voor de moeilijkheid, dat er ambte naren mot een liooger inkomen zijn, dio toch in verhouding tot de lagere ambtena ren eer te weinig dan te veol hebben. Spre ker wil eorst weten hoo B. en W. zich de nieuwe regeling denken. HIJ wil de korting doen ingaan per 1 Januari 1934 en niet per 1 April a.s., daar het laatsto een ongemo tiveerd nadeel voor de gemeente oplevert. Voorts wordt gevraagd, daar de korting de hpdriif-arpsiiltafon zal beïnvloeden, mede te deelcn welke deze invloed op de bedrijfs resultaten zal zijn. Eonige leden maken bezwaar tegen de voorgestelde opheffing van het openbaar voorbereidend lager onderwijs, daar vol gens hen het daardoor te bereiken voordeel wel op andere wijze te verkrijgen is. Een under lid daarentegen wil deze school reeds per 1 April a.s. opheffen, teneinde door de meerdere bezuiniging er toe mede te wer ken, dat de personeele belasting niet be hoeft te worden verhoogd. Ter bevordering van dit laatstgenoemde punt wijst dit lid nog op enkele bezuinigingen, b.v. de sub sidie volksuniversiteit voor 1931 geheel in te trekken, do subsidie openbare leeszalen sterker te verlagen, bij openbare werken niet in de vacaturo marktmeester te voor zien (verschillende andere leden sluiten zich bij dit punt aan) en verder meer in tensief to werken. Met betrekking tot do voorgestelde verla ging der presentiegelden verklaren eenige leden, dat de vergoeding reeds zóó miniem Is, dat, wil men zijn raadslidmaatschap goed waarnemen, er geld bij moet. Men acht daarentegen minder bezwaar tegen liet verminderen of vervallen van de vergoe ding voor de commissievergaderingen. Eén lid geeft in overweging dc presentiegelden geheel te doen vervallen, omdat de raads leden hun werkzaamheden geheel belang loos voor dc gemeenschap moeten verrich ten. Gevraagd wordt om, gezien de financiec-lo moeilijkheden, eenige openbare vermakelijk heden als lunaparken, circussen e. d. toe te laten, waaruit meerdere belastingen en staansolden toevloeien.! In verband met de moeilijke financiering van den volkswoning bouw. wordt gevraagd of B. en W. reeds kunnen overzien welke nadeelen daaruit voor de gemeente kunnen voortvloeien. Ver volgens wordt gevraagd, of liet ook ge- wenscht is beperking aan te brengen ten aanzien van de buitengewone werkzaam heden, waarvoor ƒ300,000 is uitgetrokken en of het niet mogelijk is b.v. dc brug uan de Van Asch van Wyckstraat van de be grooting af te voeren Het antwoord van B. en W. In antwoord op hetgeen in de ufdcclings vergaderingen over dc voorgestelde bezui nigingsmaatregelen is naar voren gebracht deelen B. en W. den Raad o.m. het volgende mede: Wij ontkennen, dat het beter ware geweest dc behandeling van de gemccnlebegrootihg aan to houden; in Augustus 1933, toen de begrooting werd aangeboden, was niet be kend dat en in hoeverre op do bij de wet vastgestelde uitkeering uit het gemeente fonds een korting zou worden toegepast, terwijl van een vermindering van bijdrage in werkloozensteun nog niets bekend was Indien B. en W. met de samenstelling der bogrootlng op al deze maatregelen zouden hebben gewacht, dan zou hun oerst recht het verwijt hebben getroffen, uat zij niet tij dig de noodige maatregelen tot voorziening in de gemcenteflnancicii hadden voorgc- steld, waardoor de oplossing nog moeilijker zoo al niet onmogelijk zou zijn geworden. De verwijten, dat B. en W. niet voldoende vooruitzien, dc omstandigheden achterna loopen en dat zij beter in de toekomst moe ten zien, worden als onredelijk gckwal'fi- ceerd. Op geen enkel gegeven toch berust dc uitspraak van enkele leden, dut als ten vorige jare groote bezuinigingen zouden zijn aangebracht de gemeente nu niet naai de tweede klaeso fondsbclusling zou behoe ven te gaan. Immers liet kwam er toen op aan, rekening te houden met de bijzondere tijdsomstandigheden, daarbij tc overwegen, wolke invloed deze op onze gemeontefinan- clën zouden kunnen hebben, door vermin dering van belastingopbrengsten, door ver hooging van uitgaven terzake van werk loosheid en armenzorg o.d., doch hoevèr hot vooruitzien in regecringözaken ook zal moe ten gaan, nimmer zal door een lager over- hcidscollego kunnen worden voorzien, wat door de landsregeering in een volgend jaar ten laste van de andero overheidsorganen zal worden gebracht. Ook de enkele leden, die hun spijt uitdrukten, dat wij (en zij be doelen daarmede natuurlijk ook do uver- grootc meerderheid van den Raad) niet naar hen hebben geluisterd, zullen toch stellig niet kunnen volhouden, dat üezo ro- geerlngsmaatregelcn ook door hen zijn voorzien. Do bijzondere maatregelen, welke B. en W. móesten voorstellen, zijn slechts het ge volg geweest van onmogelijk door hen of door den Raad ie voorziene, getroffen rij- gooringemaatrogelcn. In verband met de vraag, hoo B. en W. het gemoentebeheer verder denken te voeren, verwijzen zij naar do bozuinigingsnota van 10 December j.l., waaruit zoowel dc financiecle toestand van 1934 als van 1935 valt te lezen. Toch kunnen zij niet voor verantwoording nemen mogelijke nader tc nemen regee- ringsmaatrcgelcn, die wederom nieuwe lasten op de gemeenten zouden loggen. Mocht dit onverhoopt weder het geval zijn, dan zal opniouw de gcmeentcbegrooting in nadere overweging moeten worden ge bracht. Intusschcn meenen zij aan liet gou- verner c'est prévoir ruim voldoende plaats te hebben gegeven. De vraag of dc oplossing der financieele moeilijkheden ten deele moet worden ge vonden door belastingverhooging, dan wel of de oplossing in het geheel kan worden gevonden door vermindering van uitgaven, hoeft, in liet college ernstige overweging gevonden. Wij hebben allereerst gepoogd door het voorstellen van bezuinigingon een oplossing te bereiken, doch de telling heeft wel aangewezen, dat de door de regeering6- maatregelcn geslagen gaten te groot waren, om uitsluitend door uitgavenbeperking een sluitende begrooting te krijgen. Niet verge- tv,nrt i.-nrdnn dot Tompnntebplieer in deze gemeente zich 6toeds gekenmerkt heeft door zuinigheid en geen groote posten zijn aan te wijzen, welke zonder bezwaar kunnen verdwijnen. Daarbij komt, dat wij het noodzakelijk achten ons niet slechts te bepalen tot het vinden van dekking op de begrooting 1934, maar tevens pogingen aan te wenden, de begrootingen voor de eerst volgende Jaren te doen sluiten, waarbij dan do dekking van het vermoedelijk nadeelig 9aldo der rekening 1933 een vereischtc is. Wij zijn daarom overtuigd, dat het onmo gelijk is, zonder ons tenminste op een ge vaarlijk pad te begeven, zander belasting verhooging de gemcentefinanciën te sanee- ren. De in de afdeelingsvergadering aange geven punten van bezuiniging, welke wij gaarne nader onder oogon willen zien bij de samenstelling der oiitwcrp-begrooting 1933, geven een tc gering bezuinigingsper spectief, om daarmede een bedrag van 45000,— (jaarlijkschc meeropbrengst bij plaatsing in de tweede klasse fondsbclus ling) en van 30000,— (opbrengst der voor gestelde verhooging der opcenten Perso neele Belasting) te kunnen opvangen. De boventallige onderwijzers. Een der belangrijkste bezuinigingen zou bestaan in vermindering van het aantal bo ventallige onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs. Zooals U uit vroegere voor stellen van ons college kan zijn gebleken. Is ons streven er op gericht het aantal bo ventallige leerkrachten te beperken, zoo veel als met de belangen van het onderwijs mogelijk is De wet van 29 December 1933 (Stbl. 779) zal er toe leiden, deze aange legenheid nader onder de oogen te zien Volgens deze wet zal dc nieuwe schaal voqr de Rijksvergoeding met ingang van 1 Sep tember 1034 volledig in werking treden. Hiervan zal hot gevolg zijn, dat de Rijks- vergood inar van de jaarwedden der onder wijzers bij het tegenwoordig aantal leerlin gen nor school verminderd zul worden, met dc daaruun verbonden consequenties ten aanzien van het bijzondere onderwijs, in dien althans dezerzijds geen maatregelen zouden worden genomen De invoering van de nieuwe schaal 1932 geeft vanaf 1 September 1931 de gemeente oen mindere Rijksvergoeding voor de jaar wedden van 6 onderwijzers. Dit betreft een gezamenlijk bedrag van 14131. Zouden dus de thans in dienst zijnde onderwijzers allen In functie blijven, dan steeg het aan tal boventallige onderwijzers met 6 (tot 15). Om het nadeel der mindere Rijksvergoe- ding te ontgaan, zal het noodig zijn. de be trekkingen der 0 nieuwe boventallige on derwijzers op Ie heffen. Het ligt evenwel voor de hand, dat, vergeleken bij den hul digen stand van zaken, dan nog geen bc zuiniginp Wordt verkregen Die mautregel voorkomt alleen een nog ongunstiger posi tie. Bezuiniging valt dus slechts te bereiken bij een nog verder góaiulc ontslag-toeken ning aan boventalilge onderwijzers Wat aangaat de vruag of alle bovental lige leerkrachten zouden kunnen verdwij nen. wijzen wij V op..ltd volgende Volgens dc nieuwe voorschriften /al b.v. een school met zes leerkrachten minstens 236 leerlingen moeten tellen, om aanspraak te kunnen maken op de Rijksvergoeding voor alle leerkrachten Dit komt dus neer óp een gemiddeld aantal leerlingen van 10 per onderwijzer. Daar hel aantal leerlingen in de verschillende leerjaren niet onbelang rijk verschilt, znl lm duidelijk zijn, dat in vole, gevallen het aantal leerlingen in een klassnlokaal belangrijk boven het getal 40 zou moeten stijgen om een gemiddelde van minstens 10 te bereiken. Dat hieraan be zwaren zijn verbonden in verband met de beschikbare ruimte In verscheidene klasse lokalen hebben wij reeds vroeger onder Uwe aandacht gebracht. Wij laten hierbij dan nog buiten beschouwing dc bezwaren, waarop wij reeds vroeger wezen, als het hij elkaar plaatsen van een te groot aontul leerlingen uil verschillende leerjaren in één lokaal onder leiding van één leerkracht en veel overplaatsingen van leerlingen, waar bij dan in tal van gevallen geen rekening zou kunnon worden gehouden mot de sotus gerechtvaardigde wenschen der ouders, den afstund tusschen woning en school en an dere omstandigheden Hoewel wij er naar zullen streven het aantal boventallige onderwijzers tot een minimum tc beperken, meenen wij hierin zeker geen bezuiniging op de geraamde be grotingscijfers te kunnen vinden. Daarbij moet worden in acht genomen, dat in ieder geval op de geraamde cijfers ten behoeve van hel bijzónder onderwijs voor 1934 geen vermindering kan plaats hebben, omdat clazo zijn gebaseerd op reeds in vorige juion bij dat onderwijs aanwezige, voor vergoe ding in aanmerking komende, boventallige leerkrachten. In verband mot den uitgesproken wonsch, om ulle subsidies goed onder de oogen to doen zien, dcclun B. en W. vervolgens mede, dat do belangrijkste dezer subsidies deze zijn, wolke of door de wet (ambachtsscho len, huishoudschool) gcëlsclit worden en be stendigd moeten blijven, óf door de nood druftige tijdsomstandigheden (burgerlijk armbestuur, werklozenkassen) verhoogd moesten worden. Eon vorder gaande ver mindering van de subsidies der openbare leeszalen en bibliotheken zouden B. en W. den Raad voorloop!? willen afraden, uan- gezien hlorblj één lijn moet getrokken, wor den met de bepalingen voor rijks- cn pro vinciale subsidies. Ten opzichte der samenwerking van do reclame Grondbedrijf mot V.V.V. ligt hot in onze bedoeling in overleg te tredon met het bestuur der Verecniging. Alvorens dit over leg heeft plaats gehud kunnen wij moeilijk eenige toezegging geven. Hoewel ook onzerzijds ernstig bezwaar wordt gevoeld tegen do vermindering der subsidlo voor wijkverpleging cn zuigelin genzorg, meenen wij toch deze posten niet zonder meer te mogon voorbijgaan. Het is noodzakelijk, dat door allen on alles wordt modegewerkt, teneinde do begrooting slui tend te doen houden, zoodat ook tot een go- ring percentage op deze subsidies gekort moet worden. Het gevraagde onderzoek of werkelijk de menschen, die zulks noodig hebben, kosteloos geholpen kunnen worden, zullen wij doen instellen. Nu het t&ndheolkundlg onderzoek een on derdeel vormt van het gemeentelijk medisch schooltoezicht, kunnen wij creen heznfnljrvnflr ontdekken bij een opheffing van de daar aan verbonden werkzaamheden. Alles tezamen genomen meenen wij, dat de aangegeven bezuinigingen niet van dien aard zijn, dat daarmede belangrijke bedra gen worden bespaard en daardoor belas tingverhooging zal kunnen worden voorko men. Daardoor zouden eveneens buiten be schouwing kunnen blijven dc maatregelen die genoemd zijn om den tijd, gedurende welken dc bezuinigingsmaatregelen nog niet genoeg opleveren, te overbruggen. Doch al ware dit niet bet geval, dan nog zouden wij ons moeten verzetten tegen het afstappen van het beginsel om slechts over de gemaakte winsten der bedrijven te be schikken. Immers zou daardoor de begroo ting moeten opgemaakt worden met als ba sis voor dc ontvangsten de geraamd*? win sten, waarvan dc zekerhaid van werkelijke ontvangst dus niet bestaat. Het zal toch niet kunnen worden betwist, dat hierdoor in eon financieel moeilijken tijd ernstige gevaren kunnen ontstaan van groote iyideelige 6aldi door een tegelijk mindere winst bij de be drijven dan geraamd is. In de bestaande regeling ligt o.i. een mooie reserve, welk wij zoo ecnigszins mogelijk niet wenschen prijs te geven. (Wordt vervolgd) ZIJN ER GEEN WERKLOOZEN? Voor contrdla der honden belasting zijn gepension eerden aangesteld. Gisteren werd ons medegedeeld, dat voor de contróle der hondenbelasting-tc dezer stede werkzaam zijn gesteid een gepen- sionneerd rijksambtenaar cn een gepen- sionneerd gemeente-ambtenaar. Over dit feit is nogal ontstemming ontstaan bij dc velen, die in onze gemeente zonder werk zijn en iederen dag een gang naar dc ar beidsbeurs moeten maken. De vraag is dan ook gestold, waarom men voor deze con tróle niet personen heeft genomen, die op de arbeidsbeurs als werkloos en als werk zoekend staan ingeschreven. Zij zijn het toch, die in de allereerste plaats geholpen moeten worden aan werk en dientenge volge aan een inkomen(tje)! Wij zijn het met degenen, die daarover een klacht heb ben geuit, eens, dal gepensionneerden in dezen lijd van werkloosheid niet de eerst aangewezen personen voor een bepaald baantje moeten zijn, maar wèl degenen, die geheel werkloos en zónder inkomen zijn. Bovendien zou dat ook de steunuitkeering van Burgerlijk Armbestuur of van de ge meente verminderen. Wij hebban naar het bovenvermelde feit een onderzoek ingesteld. Ons werd mede gedeeld. dat verleden jaar voor deze con tróle wèl menschen waren genomen, die bij de arbeidsbeurs als werkzoekenden stonden ingeschreven. Deze hebben hun taak op zoodanige wijze vervuld, dat men dit jaar ervan afgezien heeft om menschen van de arbeidsbeurs te. nemen. Naar het oordeel' van den betrokken chef kan men voor dil werk niet iedereen gebruiken; een gepcnsionnccrd politieman of -militair is daar bij uitstek geschikt voor! Het lijki ons toch wel wat zonderling, dat van al die ingeschreven werkloozen, waaronder zelfs met verschillende diplo ma's, er niet een paar geschikt zijn voor contróle der hondenbelasting! WERELDBIBLIOTHEEK. Boekententoonstelling in de Valk. Dc jaarlijkschc boekententoonstelling van de Wereldbibliotheek wordt dit jaar in de alk gehouden op Maandag 22 Januari. NED. VAKCENTRALE De heer V. Galcsloot zal morgen in Uc bovenzaal van Princess voor den Be- stuurdersbond Amersfoort van de Neder- landsche Vakcentrale een lezing met licht beelden houden over „Ziektekiemen". PERZISCHE TAPIJTEN. Expocitie in Amicilia. Op 18. 19 en 20 Januari houdt „Het Oos- torech Tapijthuis", Con en Vcrdonck, Arn- tserdam. in Amicitia een expositie van Oosterschc tapijten voor huiskamer en sa Ion, alsmede van loopers, schoorsteen- cn tafelklceden. UIT HET POLITIERAPPORT. Tegen een bcom. Ter hoogte van hotel Birkhovcn reed 'gisteren door onbekende oorzaak een luxe auto tegen een boom. Do inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. Rechts gaat voor! Gisteren werd op de Siiouckaorllaan een tuxi door een zcswielige vrachtauto, die uan de vuil rechts komende taxi geen voor rang verleende, aangereden. Dc remmen waren echter in orde. De muteriecle schade was gering. HET JOCSS-BALLET Het programma. Het programma, dat het Ballet Jooss Vrijdag in Amicitia geeft heeft een kleine wijziging ondergaan. Inplaats van „Dc 7 Melden" zal worden gegeven de „Pavane op den dood van een Infante" met muziek van Ravel. Het programma is nu als volgt samen gesteld: I. „Wereldstad", indrukken van een moderne „grosstadt" op muziek van Tauz- mann in de bewerking van Fritz A, Cohen. Dit werk, dat hier voor 't eerst opgevoerd wordt, is één van do meest karakteristieke schoppingen van Kurt Jooss en bestaat uit drie deelen, A. De Straat; B. Een Arbei dersbuurt; C. Een Dancing. II. „Pavane op den dood van een infan te". Ballet van Kurt Jooss. Muziek van Ravel. III. „Een bal in oud Weenen1', naar mo tieven van Weensche walsen van Lanner. (LID V. D. NED. BOND VAN ACCOUNTANTS) AMERSFOORT Snouckaertlaan 8 - Tel. 873 ACCOUNTANT en BELASTINGCONSULENT Adviezen i.z. Omzetbelastingwet 1933 IV. „De Groene Tafel", (Ballet van Kurt Jooss; Muziek van Frits A. Cohen) het alom bekende dansdrama, waarmede het gezel schap haar wereldfaam vestigde. De muzikale leiding is in handen van den componist Fritz A. Cohen, welke teza men liet Ilans Muller Kray ook enkele concert-nummers voor 2 vleugels ten ge- hoore zal brengen. BURGERLIJKE STAND 16 Januari. Geboren: Micbeline Zerla, d.v. Rudolph Levin en Rosa de Boers. Bernarda Antoi nette, d.v. Rudolph Leving en Rosa de Boers. Dirk Aide, z.v. Gijsbert van 't Net cn Elisabeth Lena Verstoep. Theodoor Lodewijk Maria, z.v. Arnoldus Hubert Douzc cn Cornelia van Kouwen. Gehuwd: Gijsbertus van Barneveld en Anfje Kramer. Overleden: Gerarda Margrictha Vennis, oud '4 dagen. IIcndrika Wanzing, oud 74 jaar, weduwe van Gerrit van Kalleveen. D a g e 1 ij k s City Theater. Vertooning van „The way to love." Museum Fléhilc, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Vereeniging, Regente9selaan. Iederen dag van 68 uur Openbare Leeszaal mot Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K Leeszaal, Nieuwstraat 2-4. Leeszaal Handelsregister. Arnh. weg 23. Vrcdesbibliotheek, Arnhemschcweg 50. Tnt. en met 20 Jan Sierkunst. Schilde rijententoonstelling Willem J. v. Dara. 105 uur. Zondags 2—5 uur n.m. 17 Januari. Princess. Jaarvergadering Joodsche Vereeniging „Nut en Genoegen." -- 8J£ uur n.m.' 17 Januari. Amicitia. „De dag, die komt", door het gezelschap „Fascio." .8 uur n.m. 17 Jan. Kbéh Haëzer. Ncd. Chr. Reis-Ver. Nassauschc Reisherinneringen met platen dopr H. Veldman. 7.30 uur n.m 18 lan uan Luth. Kerk Langestr. 01, „Kerk en A-rede". Dr J Riemcns, uit Leiden over „Waarom ik als rechtzinnig predikant anti -milftairfst ben." 8 uur n m 13 Jahuari Amicilia Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Filmavond. Vertoo ning van éenige Ligafihns. 8 uur n.m. 19 Jan. Amicitio. Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Lezing van Mevr. Klem. 2J/. uur n.m, 19 Januari Eben Haëzer. Ned. Werklieden verbond Patrimonium .laarvergadering. 19 Januari Amicitia. Balletavond Kurt Jooss 8 uur n.m. 20 Jan. Do Valk. Uitvoering Groninger Club. 8% uur n.m. 22 Jan. De Valk. Boekententoonstelling Wcrelil-Bibliothock. 40 en 7% 9'/: uur n.m. 22 Jan. Sierkunst. Soefi Beweging. De heer Van Essen over „Individueele en col lectieve ontwikkeling.' 8% uur. 22 Jan. Princess. Ncd. Vakcentrale. Lezing van den heer E. A. Galcsloot over Ziekte kiemen. 8 uur n.m. ZEIST. 20 Jan. Figi. Abonnementsvoorstelling Centraal Toonecl Petrus. 8 uur n.m 26 Jan. Figi. Mevr. De Boer—Van Rijk in „De Meid." 8 uur n.m. UTRECHT. 17 Januari. U. S. O. abonnementsconcert o.l.v. Henri van Goudoever. 8 uur n.m. B A A R N. Tot en met 8 Febr. Baarnsch Lyceum* Tentoonstelling M. J. Richters. 10—4 uur. TEL. TEL. DE LEYTAX Kijk "It De groene vleg en bel groene lichl|ell DAT isDE LEYTAX TEL. TEL. OMREKENINGSKOERSEN. Oft. Not Niet Off. 16 Jan. 17 Jan. 12 uur Londen t 7 87 7.88 Berlijn 69.07 59 04 9.7734 9.76% Brussel 34.70 34.65 Zurich 48.20 48.15 Kopenhagen 36.25 35 90' Oslo 40 75 40 40 Stockholm 41.95 41 40 New-York B 1 53% 1.55% Milaan 13.11 13.09 Praag 7.41 7.42 Medegedeeld i door de Rotterd. Bankvereen. DE NEDERLANDSCBE BANK. Bcleening op eflecten 3 JS Voorschotten in rekening-courant 3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 3