1928 J. A. SCHOTERMAN ST. EMILION WIJNHANDEL per flesch f 1.45, per anker f 58. OM EEN HITLER- BROEK CONTINGENTEERINGEN VERLENGD VICE ADMIRAAL MAC LEODÏ ACCOUNTANTSKANTOOR SNAPPER HET MOTORVERKEER EN HET PLATTELAND De gevaren van het Verkeersfonds Onze Postvliegers onderweg HUMORHOEKJE GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. 17 TEL 145 Raadselen van het unifornuverbod De moderne wetgeving moe', uiteraard veel van wat oorspronkelijk tot zijn taak behoor de overlaten hetzij aar. de reg.ling bij alg. meenen maatregel van bestu r, hetzij aan het beleid van de rechterlijke macht. Dat ch ter ook dit delgeeren van wetgevende macht met verstand dient to geschieden, blijkt al heel duidelijk uit de praktijk van de hand having van het uniformverbod. De berechtiging van aangebrachte overtrc dingen van dit verbod behoort aan de ka tonrechters en de formulecring, waarin het vervat is, is zoo scherpzinnig gekozen, dat welhaast geen twee rechtsLantons in ons land zijn, waar de autoriteiten er eenzelfde ineening op na houden ove at is een „op r.ichtig kenteeken, uitdrukking gevend aan een bepaald staatkundig streven." De jurisprudentie, die 111 de toekomst a' materiaal zal moeten dienen waaruit het stellige Nederlandsche recht in deze vraag zal moeten worden opgediept is dezer dagen naar de Tij d meldt weer met een geval verrijkt, dat de lijn tot in hr' kluchtige door trekt. Voor den Kadi te Groenlo werd een ver dachte gesleept die, blijkens de dagvaarding „zich op 25 September 1 )33 op het Markt plein vertoond had in een lichtbruine, al thans bronskleurige broek, model rijbroek met om zijn middel door Je lursen, hiervoor aan deze broek gemaakt, een bruine riem verder sportkousen en hooge zwarte schoe nen, en een geel sporthemd met omliggende» kraag, en op zijn hoofd een platte zooge naamde Duitschc pet." Volgens dezelfde dagvaarding leed het geen twijfel, of „bovenbedoelde klcedingstukken, althans bovengenoemde broek" waren „uit drukking van het streven van de Nationaal- Socialisten, althans van een bepaald Staat kundig streven." De kantonrechter mr. Tenkink, wilde ech ter niet over één nacht ijs gaan, en heeft over de essentie van het begrip „Hitier- broek" het oordeel ingewonnen van een bij uitstek ter zake kundige. „Overwegende, zoo zegt het vonnis, dat de jongens op straat Heil Hitler riepen en dat juffrouw X., onder eerc als deskundige ge boord, heeft verklaard, dat zij als naaister drie maanden in Duitscliland werkzaam is geweest en aldaar persoonlijk verscheiden Hitlerbrockcn heeft gemaakt, en dat de broek, die haar thans getoond wordt een Hitier-broek is." Edoch, nu rijst de vraag of een bepaald staatkundig streven wordt uitgedrukt door een broek alleen dan wel eerst door de com binatie van diverse kleedingstukken. De kantonrechter meende het laatste en bleef niet in gebreke om zijn conclusie met rede nen te omkleeden: „Als een staatkundige partij als uniform voorschrijft een gekleurd overhemd met hoogen hoed, openbaart het dragen van deze kleedingstukkeii het staatkundig streven, terwijl alleen het dragen van den hoogen hoed en het voornoemde hemd, dit geens zins doet en drager de wet niet overtreedt." En dus sprak de kantonrechter den ver dachte vrij, omdat „van iemand, die alleen den Hillerbroek draagt niet gezegd kan wor den dat hij uitdrukking geeft aan een be paald staatkundige streven." Ilct Openbaar Ministerie was met dit von nis echter niet tevreden en heeft de aange legenheid voor den hoogen rechter, i.e. de Zutphensche Rochtbank, gebracht, waar de vermetele broekdrager dezer dagen tien gul den boete tegen zich heeft hooren eischen. De uitspraak is nog hangende. DE MELKPRIJS. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, 'dat voor de periode van 4 tot en met 10 Februari 1934, de prijs voor het taxe-gedeel- te van consumptiemelk, gekocht op regee- 1 ingscontract, voor de verschillende soorten melk, is vastgesteld op 6 'A, G'/s en 6V\ cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is ■vastgesteld op 2 cent per Liter. Do vastgestelde prijs geldt „af boerderij." W. H. HIOOLEN. f Te Dcnnekom, if 62 jaar oud, overleden de heer W. II. Ilioolen, oud-lid van het comité van bestuur der Ncderland6ch-In- dische Spoorwegmaatschappij, officier in do orde van Oranje-Nassnu. De teraardebestelling is Donderdag half twee op Oud Eik en Duinen te 's-Graven- hage. Ir. W. K. DU CROIX, t Tc Leiden is, 72 jaar oud, overleden ir. W. K du Croix, oud-inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de Oranjc-Nassau-orde, ridder grootkruis in de orde van Leopold II van België. liet was de wensch van den overledene, dot de dag van dc véras&cbing niet bekend gemaakt zou word-m. HET VLIEGONGELUK BIJ HEINENOORD Omtrent liet vliegongeluk te Hcmenoord, waarbij ccn Ilaagschc tandarts ernstig gekwetst, verneemt de N.R.Ct. van den bc- handelenden geneesheer, dr. van Rcncsse. dat dc heer v. d. Vliet een rustige nacht gehad heeft, zoodat hij gistermorgen reeds het een en ander over de oorzaak van het ongeluk kon vertellen. Dc tlicgcr was in een wolk geraakt en wist op een gegeven moment niet meer, wat bóven of onder was. Uit de wolk komende, bleek hij onderste boven to vlievcn. Hij trok het toestel recht, doch daar inmiddels de motor, door gebrek aan benzine, was afge slagen, moest hij een noodlanding maken met liet vermelde noodlottige gevolg. Wat zijn verwondingen betreft deelde dr van Rencsse mede: De ernstigste verwonding is die aan den linkervoet, waarvan het sprongbecn van de plaats geschoven is, terwijl de voet ge kneusd werd. Voorts heeft hij ccn ernstige verwonding aan den bovenkant van dc neus, terwijl het neusbeen gebroken is. De oogen zijn ge lukkig gespaard en het centrale zenuwstelsel is volkomen intact gebleven. Men hoopt dan ook op een volledig herstel. Dezer dagen zulkn Koninklijke Besluiten worden afgekondigd ter verlenging van de contingenteeringen, welke per 1 Februari a.s. afloopen. De percentages dezer nieuwe contingenteeringen zullen als volgt zijn vastgesteld: Heercn confectie 30 pet. en dames con fectie 15 pet. van de waarde van den ge middelden invoer in de jaren 1929, 30 en 31. Rubberconfectie 40 pet. van dc waarde van den invoer in 1930 en 31. Rijwiel binnen- cn buitenbanden GO pet. van liet aantal dat gemiddeld in 1929, 30 en 31 is ingevoerd. Huishoudelijk glaswerk 40 pet. van het gemiddelde in de jaren 1931 en 32 inge voerde gewicht. Onderkleeding 50 pet. van dc waarde van den gemiddelden invoer in 1931 en 32. Tricotgoederen en wollen en halfwollen sloffen 30 pet. van de waarde van den ge middelden invoer in 1929, 30 en 31. Porcclein 45 pet. van de waarde van den gemiddelden invoer in 1928, 29 en 30. Fijn aardewerk 35 pet. van de waarde van den gemiddelden invoer in 1929 en 30. Sanitair-aardewerk 15 pet. van het ge wicht van den gemiddelden invoer in 1928 29 en 30. Muur- en wandtegcls 30 pet. van het ge wicht van den gemiddelden invoer in 1928, 29 en 30. Voorts is de contingenteering van den in voer van gort ongewijzigd verlengd. Het crisis-invoerbureau zal de eventueele extra contingenten evenredig onder de impor teurs verdeden, zoodat bij dc eer9te toe wijzing reeds een hooger bedrug zal kun nen worden verstrekt dan op grond van bovengenoemde percentages. Naar wij vernemen stelt het secretariaat van de Kamer van Koophandel te Tilburg zich beschikbaar voor het verstrekken van inlichtingen aan confectiebedrijven, welke door dc nieuwe contingenteeringen op grond van de gewijzigde crisisinvoerwet moeilijkheden mochten ondervinden. PELIKAANMARSCH VERSCHENEN. Bij de vele souvenirs aan dc vluchten van de Pelikaan, in woord en beeld, in steen, metaal en porselein, heeft zich thans een herinnering 111 klank gevoegd. Bij den heer Jacques Elte te 's-Gravenhage is de reeds eerder aangekondigde Pelikaan-Mar6ch verschenen, gecomponeerd door den violist Eddy Kila. Deze marsch, met zijn pittig, de Pelikaan waardig tempo, zal zeker bij mu- r.ick- en luchtvaartvrienden in den smaak Vallen. MINISTER DECKERS VOERDE GEEN BESPREKINGEN TE PARIJS. 's-Gravenhage, 30 Jan. Naar aanlei ding van berichten in de buitenlandsche pers, volgens welke minister Deckers op zijn terugreis van Spanje naar Nederland te Parijs besprekingen gevoerd zou hebben met de Fransche regeering, vernemen wij an gezaghebbende zijde, dat de Minister te Parijs niet langer dan anderhalf uur beeft vertoefd en geen enkele bespreking liceft gevoerd. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen ter ergadering op Dinsdag G Februari, des avonds half negen, ter behandeling van het wetsontwerp bevordering van de sa menwerking van tramwegen in den Ach terhock van Gelderland en op Woensdag 7 Februari, des morgens elf uur, tot het houden van de algemeene beschouwingen ovei* de Rijksbcgrooting voor 1934. Groote belangstelling bij de begrafenis '6-Gravenhagc, 30 Jan, 1934. Onder zeer groote belangstelling bad hedenmid dag cp de Algemeene Begraafplaats dc ter aardebestclling plaats van bet stoffelijk overschot van den gcp. vicc-admiraul N Mac. Leod. Onder de zeer velen die op de begraaf plaats samen waren gekomen om den ont slapen admiraal do laatsto eer te bewijzen waren dc chef van den Marinestaf Schout bij-Nacht do Graaff, als vertegenwoordiger van den minister van Defensie, vicc-admi- raai Brutel do la Rivière, commandant van do Marme te Den Helder, do gcp. vice- admiraals Schreudcr cn Graaf van den Bosch, leden van het Iloog-Militair Gerechts hof, de gep. vice-admiraals Sluys, Zegers Rijser, Sune, L. J. Quant, Zeeman en Goos zen, de gep. Schouten-bij-Nacht J. de Wal, Oudemans, van Rijn van Alkcmade, Jhr. von Mühlen en Pulle, de gep. kapiteins-ter zee Houwink, oud-burgemeester van den Helder, J. J. de Viies, chef van den Hydro- rafischen Dienst der Zuiderzeewerken, G Witsen Elias, F. W. J. Grocneboom, van Nauta Lcmkc, de gcp. kapitein-luitenant ter zee Romswinckcl, do oud-zee-officicren C. A. Ruempol, Jhr. Dittlingc, Verkerk, Schaalje en Arcndscn de Wolff. Onder de verdere aanwezigen werden op gemerkt do oud-Minister van Marine Cobcn Stuart, Jhr. II. van der Wyck, als vertegen woordiger van dc Kon. Ned. Vcrecniging „Onze Vloot". Onder de zeer vele kransen en bloem stukken, welke de baar dekten, was ook een kran6 van de officieren der Koninklijke Marine. Met den 6toet kwamen nog mede de gep. kapitein ter zee Boelen en de adviseur ho norair van bet Departement van Defensie Iiu art. Bij de geopende groeve trad allereerst naar voren kap. t/z. Boelen, die zeide, dat hij, geheel in den geest van den overledene bij diens graf slechts een kort woord vvcnschte te spreken. Adm. Mac Leod toch was een man van do daad en niet van het woord. Spr. herinnerde aan den ouden zee- manstijd in welken hij bet voorrecht genoot onder den admiraal te dienen. Veertig jaar lang beeft hij Vorstenhuis en Vaderland naar beste kunnen gediend. Wat bij in die jaren gedaan heeft was meer dan van een zeeman werd verwacht. Ten slotte wees kolonel Boelen op do groote vitaliteit en kracht welke admiraal Mac Leod zelfs op zijn hoogen leeftijd no, steeds ontwikkelde. Daarvoor bracht spr. een eerbiedig woord van dank, dank voor alles wat dc admiraal gedaan heeft voor Koningin, Vaderland cn Marine. De lieer Huart, adviseur honorair bij het Departement van Defensie herinnerde in een korte toespraak aan den tijd toen hij op het Departement onder admiraal Mac Leod mocht dienen. De vice-admiraal Brutel de la Rivière voerde vervolgens het woord. Hij wees er op, hoe de huidige generatie den thans ont slapene niet gekend heeft, maar toch was admiraal Mac Leod geen onbekende voor de tegenwoordige Marine. Nadat een neef enkele persoonlijke woor den van afscheid had gesproken, trad do schoonzoon, gcp. kolonel Groen, oud-inspec teur der Mariniers naar voren en wees met enkele gevoelvolle woorden op dc mooie karaktereigenschappen van den ontslapene. Zelfs op zijn hoogen leeftijd had de drang naar werken hem niet verlaten. Zijn nage dachtenis zal steeds in eerbiedige herinne ring blijven. Hierna werd do kist in het graf neer gelaten, waarna do heer Groen alle aanwe zigen hartelijk dank betuigde voor de be toonde belangstelling. DE STICHTING VAN EEN NATUURBAD OP SCHAERSBERGEN. Verzet van vele Arnhem- sche vcreenigingen. Do centrale van R.K. vereenigingen te Arnhem cn de afdceling Arnhem van bet Ncdcrlandsch Werkliedenverbond Patri monium hebben naar de N.R.C. meldt zich met een adres, waaraan 55 Arn- hcmsclio Protestante en R.K. vereenigin gen en andere adhaesio hebben betuigd, tot de Kroon gericht, waarin zij op grond van in strijd met bet algemeen belang vernieti ging verzoeken van het besluit van den gemeenteraad om medewerking te. verlec- nen tot stichting van ccn natuurbad op Schaersbergen, waar gelegenheid zal wor den gegeven tot het nemen van gemengde baden en gemengde zonnebaden. Mr. J. E. W. DUYS ONGESTELD. liet Kamerlid rnr. T. E. W. Duys moet ge durende zes weken liet bed houden. D. BLANSON HENKEMANS. t In den ouderdom van 73 jaren is te Leeuwarden overleden de lieer D. Blanson Ilenkcmans, oud-hoofdinspecteur van den arbeid aldaar. DE ZILVERMEEUW. Komt in den dienst Amsterdam Berlijn. Naar V.D. meldt, zal de Zilvermeeuw van de KL..M., die in December starten zou 001* de Kcrstvluclit naar Ned.-lndie, doch op het laatste oogenblik wegens een defect aan den middenmotor door de Pelikaan moest worden vervangen, begin Maart weer in bedrijf komen v »or den dienst Amster dam—Berlijn. Het vliegtuig wordt uifcgerutt met drie nieuwe Wright Cyclone motoren an hetzelfde type als oorspronkelijk in de F 20 waren gemonteerd. (LID V. D. NED. BOND VAN ACCOUNTANTS) AMERSFOORT Snouckaertlaan 8 - Tel. 873 ACCOUNTANT en BELASTINGCONSULENT Adviezen i.z. Omzetbelastingwet 1933 Het soepele transportmiddel heeft het platteland uit zijn isolement verlost De A.N.W.B, de B.B.W. en de K.N.A.C. verzoeken ons opname van het volgende: „Ja, cn dan moeten ze nog een uur te- rugloopcn ook, en 's winters natuurlijk in hei pikkedonker.Dergelijke uitingen vernam men vroeger herhaaldelijk, wan neer men het hoofd van een school ten platlelunde eens «prak over de moeilijkhe den, waarmede de kinderen van al die ver spreid wonende boeren te kampen hebben. Afstanden van 5 of meer kilometers van de school of zelfs van dc tram, waarmede het onderwijsinstituut bereikt moest worden, zijn daar lang geen zeldzaamheid. Ook thans gebeurt het nog wel, dat kinderen één a tweo uur loopen moeten voor ze de school bereiken, maar het behoort toch langzamerhand tot dc zeldzaamheden, in de eerste plaats, omdat zij fietsen of omdat overal autobussen gekomen zijn en verder ook, omdat een heelc groep kinderen dik wijls even weggebracht wordt door een der ouders, die „met z'n auto toch dien kant uit moet". Aan den cenen kant kan men zeggen dat ontberingen flinke menschen maken daarnevens verget> men niet, dat zeker niet elke constitutie daartegen opgewassen is, terwijl liet ook op het onderwijs (in het bijzonder op H. B. Scholen en dergelijke) van invloed moet zijn geweest, wanneer de leerlingen er flink vermoeid aankwamen. Dank zij het moderne verkeer is ten platte- lande op onderwijsgebied een geweldige vooruitgang te constateeren. Thans staan de M U.L.O -scholen ook voor liet platteland open dorpskinderen kunnen zonder be zwaar een H.B.S. of Middelbaar Teohnisohe School bezoeken, zonder dat hun ouders groote moeite hebben om liet „in den kost" zijn van deze leerlingen te betalen; want de verbeterde verkeersmiddelen maken bet mogelijk, dat zij thuis blijven wonen. Ver der zijn de landbouwwintcrscholen, de avondscholen en andere instituten in het leven geroepen, die zonder behoorlijke transportmiddelen eenvoudig onbestaan baar zouden zijn geweest. De automobiel en vooral de fiets en de autobus hebben dit alles mogelijk gemaakt; het isolement van het platteland, waarin door liet. ver schijnen van de trams slechts plaatselijk en dan neg zeer onvoldoende verbetering was gebracht, werd door het moderne verkeer en door de vvegenverbctering radicaal op- cheven. liet zich snel ontwikkelende autoverkeer is echter in veel algemecncr beteekenis een ware zegen voor het platteland. Talrijke dorpen waren ook in dc jaren na 1880 van een verbinding verstoken: de tram wegen kunnen nu eenmaal slechts een zeer klein percentage van de dorpen in ons land aandoen, en bovendien waren de diensten verre van frequent. In zeer veel gevallen ontbrak een late verbinding met de stad geheel, zoodat liet voor de dorpsbewoners geheel onmogelijk was, om een lezing of uitvoering te bezoeken, wanneer zij niet ter plaatse konden blijven logecren. De auto bus bracht uitkomst, er konden late dien sten worden ingelegd, welke aansloten op bet einde der vergaderingen of concerten. En bovendien schiep het steeds goedkooper wordend verkeer met taxi's' weer nieuwe mogelijkheden, vier menschen kunnen nu dikwijls uit de stad gehaald worden door een ondernemer, die in liet dorp woont, on zulks tegen een tarief, dat meer weinig bo ven do vroegere tramvervoerprijzen ligt. Door het snellere en goedkoopere vervoer Oehoe Snip 25—1 Amsterdam Marseille 25—1 Rome 261 Athene 27—1 Mersainatruh Cairo 30—1 Gaza Rutbawclls 28—2 Bagdad 29—1 ]Vv«»ijP •29—1 Dj ask 28—1 Karachi 30—1 Jodpoer 27—1 Allahahad 26—1 Calcutta Akyab Bangkok Alor star 24—1 Singapore Medan Batavia '24—1 r Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 1 Februari. over den gewonen weg werd bet wonen in de dorpen en op bet platteland bevor derd en werden de steden als het ware ontsloten voor bet platteland. De dorpsbe woners kunnen nu gebruik maken van voordeden van liet wonen in de steden, zonder de voordeden van het wonen op het platteland prijs tc moeten geven. Door den opbloei der niedisolic weten schap werd liet mogelijk, om in vele ziekte gevallen, welke ju vroeger tijden onherroe pelijk met den dood moesten eindigen, thans door een snel ingrijpen den patient het leven te redden. In dergelijke gevallen is do geneesheer vrijwel steeds aangewezen op een modern geoutilleerd ziekenhuis, dat natuurlijk slechts in de steden of althans in het centrum van dichtbevolkte gebieden bestaanbaar is. Een snel cn grieflijk trans portmiddel is in dergelijke omstandigheden met recht een levensbelang! In alle bovengenoemde gevallen zijn, k»- halve moderne verkeersmiddelen ook goedo wegen noodzakelijk en ook, gezien de groo te beteekenis van den landbouw voor ons land als bestaansmiddel, ligt het voor de hand, dat met niet genoeg klem kan wor den aangedrongen op spoed bij de uitvoe ring van wogenverbeteringen ten plattelan- de. Sedert 1926 zijn de meest noodige ver beteringen aangebracht, wat hoofdzakelijk neerkomt op het opheffen van een destijds bestaanden noodtoestand. Op het oogenblik staan wij voor een goed deel nog aan het begin van de uitvoering der wegenplannen; de minder belangrijke wegen (de z.g. ter tiaire wegen) vallen zelfs nog geheel huiten het Wegenfonds, dat ingesteld is om uit door de weggebruikers opgebrachte gelden de verbeteringen der wegen te bestrijden. Wanneer we dan verder nog bedenken van welk een groote beteekenis het auto verkeer ook is voor land- en tuinbouw, omdat de aanvoer van grondstoffen cn het transport der afgewerkte producten snel en over groote afstanden moet geschieden, ter wijl de kwaliteit (vooral in den tuinbouw) ten zeerste afhankelijk is van het 6nello vervoer dan blijkt uit dit alles toch wel zonneklaar, dat breideling van het autover keer, vertraging in de uitvoering van we genaanleg en wegenverbetering, alsmede verhooging van de lasten jegens land- en tuinbouw in economisch, cultureel en maat schappelijk opzicht fataal zuilen werken* Vandaar het verzet van het platteland te* gen de regeeringsplannen tot het instellen van een Verkeersfonds, met vertraging der wegenverbetering ;n nieuwe belastingen op het wegverkeer. Dit wegverkeer brengt zijn eigen kosten, de kosten van zijn weg, vol ledig op; iedere extra belasting (ten bate van de spoorwegen nog wel!) moet gevoeld worden als een door niets te motiveeren onrechtvaardigheid, welke het betrokken verkeer niet zal kunnen verdmgen. Een zich onbelemmerd ontwikkelend autover keer is in den waren zin dc6 woords een nationaal belang van de eerste orde! DE NEDERLANDER. De Nederlander meldt: Met ingang van 1 Februari a.s. zal jhr. mr. G. W. van der Does niet meer deel kunnen uitmaken van onze commissie van hoofdredactie. Als medewerker hoopt hij aan ons blad verbonden te blijven. Aankomend artist, die gemaand wordt om de huur, en die ztjn huisbaas probeert te intimideeren„Laat me U dit vertellen over een jaar ol wat zullen de men schen naar dit miserabele atelier zien. en zeggen „Cobalt, de kunstenaar, heeft hier gewerkt I" Huisbaas„En laat mij je dan vertellen, dat, als je me vanavond de huur niet betaalt, ze het morgen zeggen kunnen I" (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6