KONING ALBERT OVERLEDEN DE EEMLANDEU De Koning van België is gister middag per auto in gezelschap van een Kamerheer de omstreken van Namen ingereden met de bedoeling een tocht te voet te maken in de bergen. Zooals meer gebeurde bleef de Kamerheer achter in de auto toen de Koning zich in het berglandschap begaf. Hij is echter vandaar niet te ruggekeerd. Hedennacht te 2 uur heeft men het lijk van Zijne Majes teit gevonden. Vermoedelijk is de Vorst uitgegleden en bij den val op slag gedood. Maandag 19 Februari 1934 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 32e Jaargang No. 196 Van de rotsen gestort bij een bergbeklimming nabij Namen DEERLIJK VERMINKT LIJK GEVONDEN Een nader telegram meldt: De Koning werd hedennacht gevonden aan den voet van een rots; het hoofd vertoonde een diepe wonde. Het bericht van overlijden werd aan de Koningin hedenmorgen te zes uur in alle omzichtigheid medegedeeld. Minister Hijmans heeft hedenochtend het corps diplomatique van het gebeurde op de hoogte gebracht. In schiar alle Belgische steden ziet men de vlag half-stok uitgestoken aan de voornaamste gebouwen en tal van woningen. Het stoffelijk overschot van den Koning is overgebracht naar Laeken. De Kroonprins be vindt zich in Zwitserland, vanwaar hij heden avond te Brussel wordt terug verwacht. De eeds-afleoging zal spoedig plaats vinden. De Koning had een wandeling over rotsen on dernomen, die ongeveer 80 meter hoog oploo- pen. Hij moet gestruikeld zijn over een bevroren steen, en viel door deze struikeling 12 meter omlaag, met het hoofd op den grond stortende. Langs de rotsen vond men bloedsporen. Lorgnet, stok en rugzak vond men nabij het lijk. De vleugel-adjudant des Konings was de eerste die den Vorst vond. In alle kerken is hedenoch tend mededeeling gedaan van het overlijden, waarna een „De Profundis" werd aangeheven- Burgemeester en Schepenen bevonden zich met het parket uit Namen hedenochtend ter plaatse van het ongeval. De doodstijding heeft in Brussel een verplet terenden indruk gemaakt. Alle openbare verma kelijkheden zijn gesloten; de radiostations zen den alleen bijzonderheden omtrent het tragisch gebeuren uit; de overige uitzendingen vinden niet plaats. Het geheele land is in diepen rouw ge dompeld. AMERSFÖORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 Boaandeo voor Amersfoort 2.10. per maand I 0.75, per week (met gratis verzekering tegeo ongelukken) f 0.17Vt» Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 515 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bswijsnumm* elke regel meer f0.25. Liefdadigheids-advertenties voord» helft van den prijs. Kleine Advertentlén „KEITJES" bi) vooruitbetaling 1—5 regelt 50 cent elke regel mee/r 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05 België in rouw gedompeld BRUSSEL, 18 Fsbiuari, Proclamatie der Regeering, Dc Belgische regcering publiceert de vol gende proclamatie aan liet volk: De Koning is dood. Bij den aanvang van zijn 2óc regeerings- jaar, op het oogenblik, dat hij het minst kon worden gemist door het Vaderland, dat hij heeft gered en dat hem omring de met een verdubbelde genegenheid en eerbied en meer dan ooit rekende op zijn kalme en heldere wijsheid, te midden van dc gevaren van het oogenblik, kon een reeselijk ongeluk België bcrooven van een taatshoofd, waarop het trotsch was. De droefheid der natie zal groot zijn. Haar eerste gedachte zal een gedachte zijn van onbegrensde dankbaarheid jegens den koning, die, waardig opvolger van zijn grootvader en van zijn oom, alle krachten an zijn hooge intelligentie en alle bron nen van zijn groot hart heeft gewijd aan den dienst van België. Het land heeft een gids verloren, een steun, een onvergelijkelijk dienaar, die, in vrede en in oorlog alleen gedacht, gewerkt en geleefd heeft voor het land. De dank baarheid van zijn volk omringt zijn stoffe lijk overschot en bereidt zijn naam een; aureool. Albert I was een staatsman en soldaat. België zendt II.M. de Koningin, dc hulde zijner diepe bedroefdheid als dc eenige \cr- zacliting voor haar droefheid. Het stelt zijn hoop op den prins erfge naam der drie grootc koningen, die het va derland gesticht, vergroot en gewaarborgd hebben; hij zal met de hulp der Voorzie nigheid het werk van zijn doorluchten va der willen voortzetten en de taak tot een goed einde brengen, die deze zoo prachtig vervolgd heeft in dc eerlijke uitoefening zijner rechten en plichten volgens de grond wettelijke prerogatieven, Allerweye groote ontroering. Uil Brussel seint men ons nog: De Koping is alleen vergezeld van een kamerheer per auto vaiv kasteel Laeken na bij Brussel vertrokken, om een tocht te ma ken naar het gebergte Marche les Dames, op eenige K.M. afstand van Namen. Zooals gewoonlijk op dergelijke uitstapjes liet Z.M. zijn kamerheer in de auto en ging allen het gebergte in. De kamerheer wachtte een uur. Toen de Koning toen nog niet terug was, ging hij er op uit om inlichtingen in te winnen. Behalve de autoriteiten namen lal van burgers aan het zoeken naar den ko ning deel. Den gehcelen Zaterdagavond luurde het zoeken voort, zonder dat men een spoor van den Koning vond. Tc 2 uur vannacht vond men het lijk van Toning Albert aan den voet der rotsen. Er bestaat geen twijfel over dat hij op slag moet zijn gedood. Graaf de Patou, de groot-maarschalk van het hol deelt mede: het stcffclijk overschot van den Koning is Zondagochtend te hal! 4 te Laeken aangekomen. De ministers hebben :et lijk van Z.K.H. begroet. Kroonprins Leopold die thans in Zwitser land vcrtocfl, is van het gebeurde in kennis gesteld en vvordt nog Zondagavond te Brus sel verwacht. Prins Karei kan elk oogenblik van Ostende te Brussel aankomen. Het bericht van het ongeval werd in den loop van den nacht bekend. Zocdra het feit bekend werd, is de ministerraad in buitenge wone zitting bijeengekomen. De besluiten zullen eerst bekend worden gemaakt, nadat Kroonprins Leopold in Brussel zal zijn terug gekeerd. Het officieel constatceren van bet overlijden van Albert zal Zondagmiddag op kasteel Laeken geschieden. De minister-pre sident de Brócquoville heeft hedenochtend het stoffelijk overschot van den Koning ge zien, dat voorloopig op een veldbed was op gebaard. Dc Koningin werd op voorzichtige wijze in kennis gesteld van het fatale nieuws. Eerst werd haar medegedeeld dat den Koning een ongeval was overkomen, Hedenochtend te zos uur was 2ij echter op de hoogte van het gebeurde. Het bericht van de vermissing en het nood lottig einde van Albert is gedurende den avond van Zaterdag en ook in den nacht ge heim gehouden. Eerst Zondagochtend werd Brussel en geheel België opgeschrikt door het rampbcricht, dat per radio werd medege deeld en in de kerken werd afgekondigd over het geheele land luiden de klokken ten teeken van rouw. Iu tegenstelling met de eerste berichten dat het lijk weinig verwon dingen vertoonde, wordt nader bekend, dat Albert vreeselijk verminkt is gevonden. Hij had zich alleen in het gebergte begeven, iets wat hij als liefhebber van de bergsport zeer veel deed. Wanneer de Koning in verband met den poliliekcn toestad geen gelegenheid had, naar zijn geliefkoosd Zwitserland te gaan, dan trok hij naar het gebergte van Marche les Dames oni daar ontspanning te zoeken. Het was baron Jacq de Dixmude, ordon nans-officier van den Koning, die 's nachts te 2 uur de gruwelijke vondst deed, aan den voet der rctsen, die zich 200 Meter in de lucht verheffen daar ter plaatse. Tusschcn Namen en Marche les Dames, licht bij den oever van de Maas werd het deerlijk verminkte lijk gevonden. Van vrij groote hoogte moet de Koning van de rotsen zijn gevallen. Op tal van plaatsen op de rot sen werden bloedsporen gevonden. Het hooid van den Koning was nagenoeg geheel versplinterd. Onmiddellijk werd het lijk door een bosch wachter en een burger, die bij de vondst aanwezig waren, in een auto gelegd, welke het stoffelijk overschot naar Brussel over bracht. De plaats van den ramp is juist te gejiover het kasteel van graaf Carton de vViart, aan den anderen oever van de Maas, uien de Koning bij zijn tochten in deze streek herhaaldelijk bezocht. Na het vinden van het lijk werd een gedeelte van den weg tfamenMarche les Dames afgezet. Zondag ochtend hebben parket en burgemeester van Marche les Dames zich naar dc plaats van de ramp begeven om een enderzoek in te stellen. De weg op dc plaats waar het lijk ge vonden is, is zeer smal. Onjuist, is dat het lijk in de Maas zou zijn gevonden. Geheel België is diep onder den indruk van het einde van den geliefden koning. In den loop van den ochtend verschenen Brussel en Antwerpen extra-edities der dag bladen, die door de opgewonden bevolking uit de handen der verkoopers werden ge rukt. Van alle openbare gebouwen werd de vlag halfstok geheschen. Alle schouwbur gen zijn gesloten tot één dag na de begrafe nis. De wedrennen van Stockel en alle voet balwedstrijden zijn afgelast. Te Namen heeft de bischop, mgr. Hey- len, in de kerk het overlijden van den Ko ning meegedeeld. Het Tc Deum, dat ter ge tegenheid van de verjaring van de Kroning van den Paus zou plaats hebben, is afge last. Het klaroengeschal in de kazernes is tot den dag na de begrafenis verboden. Reeds in den loop van Zondagochtend werden uit alle dcelen van de wereld deel- nemingsbetnigingen ontvangen. Koningin Wilhelmina en de Ned. regecring behoorden tot de eersten. De president der Franschc republiek, de Koning van Enge land, de Duitsche regeering, dc president der V.-S. en vele andere staatshoofden heb ben reeds Zondagmorgen condoleance be tuigd. Uit den Haag: Het plotseling overlijden van Koning Al bert heeft in de kringen van Hof, regeering en corps diplomatique groote ontroering ge wekt. Dc Koningin heeft in den loop van den ochtend haar deelneming aan den Belg. ge zant laten betuigen door haar ordonnans-oi fic»er Jhr. Verheijen. Prins Hendrik bracht om 12.15 een bezoek aan den gezant om deelneming te betuigen. Ook bestond iu het corps diplomatique veel belangstelling zeer velen kwamen een condoleance bezoek brengen. De Belgische minister van Land bouw die in den Haag vertoeft in verband met handelsbespreking, werd reeds vroeg in den ochtend door dc legatie op de hoogte gesteld van den dood van Koning Albert, Minister Sap is reeds om half 9 naar Brus sel vertrokken. Bij ongesteldheid van den minister van Buitenlandsche Zaken heeft de secr.-gene raai van het departement hedenochtend aan den Belgischen gezant dc deelneming der Ncdcrlandsche regeering betuigd bij het overlijden van den koning. Hedenmiddag heeft door den minister an Justitie Janson dc vaststelling plaats gehad vair dc overlijdcnsaclc. De minister art' buitenlandsche zaken, Hymans, lieeft de leden van het corps diplomatique var* liet gebeurde in kennis gesteld. Minister van Cauwelaert heeft voor deü Vlaamsclum omroep een herdenkingsrede gehouden en minister Pierre Lot voor. den Franschen omroep. Emile van der Velde, minister van Slaaf* heeft den journalisten mededeeling gedaan van do ontroering, welke zich van dc be volking lieeft meester gemaakt. De minister van landsverdediging De- vèze heeft een dagorder uitgevaardigd, ge richt aan alle militairen, waarin medege deeld werd, dat de officieren rouwstrikjes moeten dragen, terwijl de generaals een rouwband om den arm zullen dragen. De tweede zoon van den koning, prins Karei, graaf van Vlaanderen, is per auto uit Oostende te Brussel aangekomen. Om twaalf uur is de gemeenteraad van Antwer pen in bizoudere zitting bijeengekomen. De raad was zoo goed als voltallig verschenen, alleen de twee leden van dc Vlaam6clie na tionalistische groep waren afwezig. Het was burgemeester lluysmans, die door den Raad slaande aangehoord, de droeve mare bekend maakte. Door het college werden verschillende maatregelen genomen. liet stoffelijk overschot van koning Albert zal worden bijgezet in den grafkelder in dc grootc kerk van Laeken. Groote belangstelling. Voor het koninklijk paleis was een ont zaglijke menigte verzameld. Tientallen auto's reden den geheelen dag af cn aan. Vanochtend om kwart voor elf arriveer den de verschillende ministers voor dd ambtswoning van den minister-president. In het koninklijk palcis lag een register ter teekening, waarvan door velen, die hun rouwbeklag kwamen aanbieden, gebruik werd gemaakt. De klokken van de torens van Antwer pen zullen tot aan de begrafenis drie uur per dag luiden, 11.1. van acht tot negen, van twaalf tot één cn van zeven tot acht. Het klokkespel zal verder huiten werking worden gesteld. De inuziekuitzendingen van den Belgi schen omroep zijn gestaakt. Alleen het -re- sproken dagblad" wordt op geregelde tij* den bekend gemaakt. Dc leden van de verschillende openbare besturen zullen den rouw aannemen, ook de stedelijke politic van Antwerpen en Brussel. Dc beurs en dc scholen zullen morgen cn den dag der begrafenis gesloten zijn. De havenpolitie van Antwerpen lieeft allo schepen verzocht halfstok le vlaggen. Dc colleges aan de verschillende Belgi sche universiteiten zijn geschorst. Paul Blondcl, de Franschc gezant. heef£ zich naar het koninklijk paleis te Laeken hegeven om zijn eer te betuigen aan het stoffelijk overschot, evenals burgemeester Max. Aan prinses Marie José, die zich te Na pels bevindt, werd hedenmorgen de droevo tijding medegedeeld. Vervolg op pagina 2).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 1