Aan den vooravond van de uitvaart Donderdag 22 Februari 1934 32 e Jaargang No. 199 NIEUWE WENDING IN STAVISKY-ZAAK PRINS HENDRIK TE BRUSSEL DE GEVANGENHOUDING VAN DIMITROF Felle kritiek van een Engelsch blad DERDE BLAD GEDUCHTE SNEEUWVAL IN AMERIKA HET LOT VAN PAUL LOEBE Radioprogramma Verklaringen van Rita Georg Een krans gelegd bij de baar van koning Albert Brussel, 21 Febr. (V.D.). Zijne Konin- lijke Hoogheid Prins Hendrik der Neder landen is hedenmiddag te half twee aan het Gare du Midi alhier met gevolg ge arriveerd. ter bijwoning van de begrafenis plechtigheid van Koning Albert van België. De Prins was vergezeld door den Adjudant in Buit enge wónen Dienst van I-Iare Majee teit de Koningin, vice-admiraal Rambonnet, den kamerheer-ceremoniemeester der Ko ningin, baron van Hardenbroek tot Harden- broek en den particulieren secretaris en ad judant van Z.K.H., luitenant-generaal jhr Laman Trip. Namens de Belgische Regeering was ter begroeting aanwezig luitenant-generaal d'Outrepont, alsmede de Burgemeester van St. Gilles, de heer Diedrick. Verder werden op het perron opgemerkt de Nederlandsche Gezant te Brussel, jhr. mr. A. \V. L. Tjarda van Shrvkcnburgh Staohouwer, de consul- generaal flenry va,n Rombourgh, de Neder landsche legatie-secretaris Baron van Boet zelacr van Ofistërhout en de legatie-attaché jhr. van den Berckhof van Kockanje en van Groningen. De Prins werd verwelkomd door den ge zant, die hem voorstelde aan luitenant-ge neraal d'Outrepont, den heer Diedrick en vervolgens aan de hceren van het Neder- landsche gezelschap. Er was op het perron grooto belangstelling en ook buiten het sta tion had zich een groote menigte opgesteld Een groote politiemacht hield het publiek achter de afzettingen. Per auto begaf Z.K H zich met zijn gevolg naar de Nederlandsche legatie. Nog hedenmiddag zal hij zijn op wachting ten Paleize maken. Prins Hendrik heeft vanmiddag om half drie een bloemenkrans neergelegd bij de baar van koning Albert. Het paleis te Brussel, waar de koning thans opgebaard ligt. De vlag waait halfstok. Overweldigende belangstel ling ten paleize. Op last van kroonprins Leopold heeft men besloten het défilé langs het opgebaar de stoffelijk overschot van koning Albert bert dat vanmiddag om 12 uur zou eindi gen, wegens de enorme belangstelling He den zoo lang mogelijk te laten voortduren. Een geweldige volksmassa trekt langs de baar. Maatregelen voor veiligheid van prins Umberto. De politic heeft strenge maatregelen ge nomen voor de veiligheid van den Italiaan- 6chen kroonprins, die morgen zal deelne- nemen aan dc begrafenisplechtigheid van zijn schoonvader. Zooals bekend hebben enkele jaren geleden anti-fascistische ele menten een aanslag op den prins van Pie mont gepleegd. De prins van Wales per vlieg tuig naar Brussel, De prins van Wales, die den koning zal vertegenwoordigen bij de begrafenisplech tigheid van den koning Jer Belgen is Woensdag naar Brusse' cvlogen. Hij ver trok van zijn eigen vliegveld 'n het groote park van Windsor. Hij werd geëscorteerd door negen bombardementsvliegtuigen der Britsche luchtstrip*«cMen tot de Belgi sche kust waar een eskader Belgische militaire vliegtuigen ontmoette, dat hem bo ven België vergezelde. Bij aankomst werd hij verwelkomd door prins Karei, den tweeden zoon van den over leden koning, ambtenaren van de Britsche ambassade en officiereu van het Belgische leger en de luchtmacht Admiraal Sir Roger Keyes en veldmaar schalk Lord Allenby zijn vanmiddag van Dover naar Zeebrugge overgestoken met den kruiser Curasao, welke geëscorteerd werd door de Winchester Detachementen van de Britsche marine, het leger en de luchtmacht zullen eveneens dc begrafenis bijwonen. De koning en de koningin, de her tog van York en andere leden der konink lijke familie zullen morgen in dc Abdy van Westminster den gedenkdienst bijwonen. Een poging der Duitsche regee ring om hem een gebroken man te maken? De Times bespreekt de gevangenhouding van Dimitrof en zijn metgezellen in ile cel len van de geheime politie te Berlijn. Bin nen enkel dagen aldus het blad zal het een jaar geleden zijn, sinds Dimitrof werd gearresteerd, onder beschuldiging van brandstichting in den rijksdag. Op het ©ogenblik, dat deze sensationecle daad van brandstichting werd gepleegd, bevond de Bulgaarsche communist zich in een trein in het zuiden van Duitschland. Desniette min werd hij, met zijn metgezellen, Popof en Tanef, gearresteerd, geketend en gedu rende zeven maanden in de gevangenis ge worpen. Tenslotte moest hij terechtstaan. Er was geen spoor van bewijs van zijn medeplichtigheid. Hij en zijn beide land- genooten en de Duitsche communistische leider Torgler, die onder dezelfde beschul diging terecht stond, werden allen vrijge sproken. Duitsche rechtvaardigheid scheen zich te hebben gehandhaafd. Elke vriend van Duitschland verheugde zich erover, dat onder het nazi-systeem de gewone raen- schelijke rechten konden worden gehand haafd tegenover politieken druk. Zij werden spoedig teleurgesteld. De vrij gesproken communisten werden gevangen gehouden. Gedurende eenigen tijd sche nen de omstandigheden van hun gevan genschap betrekkelijk goed. Zij werden ge regeld bezocht door hun familieleden en foto's van hen werden gepubliceerd, geze ten rond een tafel in een goed verlichte cel, kranten lezende en sigaren rookende. Doch deze behandeling werd spoedig ver anderd. Hun lot werd harder. Zij werden overgebracht van Leipzig naar Berlijn en opgesloten in afzonderlijke cellen, voor zoo ver kan worden vastgesteld in het gebouw van het hoofdkwartier der geheime politie. Zij zijn thans aanvaard als onderdanen van sovjet-Rusland, dat formeel hun in vrijheidstelling heeft gevraagd. Hun tegen woordige harde toestand moet een slechten invloed op hun gezondheid hebben, welke, volgens de moeder van Dimitrof, wie nog wordt toegestaan geregelde bezoeken te brengen, reeds is gebroken. De vreeselijke veronderstelling is nauwelijks te onder drukken, dat hun alleen zal worden toege staan te vertrekken als gebroken mannen, Een vertegenwoordiger van de Daily Mail heeft Hitier eens gevraagd: „Bedoelt gij, dat deze drie mannen (de drie Bulga ren) zullen worden vrijgelaten en uit Duitschland zullen worden uitgewezen?" „Zeer zeker", was het antwoord van den kanselier. Het is juist, dat drie dagen later op de zelfde vraag een verschillend antwoord werd gegeven door generaal Goering, er kan niet de minste twijfel over bestaan, dat elke dag vertraging de algemeeno reaclie tegen Duitschland verhoogt en dat eerst de moed en daarna de vervolging van Di mitrof de bewondering en de sympachie van duizenden, wien het communisme overigens een afschuwelijke belijdenis is, heeft afgedwongen. Zijn behandeling heeft inderdaad juist do tegenovergestelde uit werking gehad als men dacht. Do reputa tie van het communisme is gestegen en de goede naam van Duitschland heeft ge leden. In de meeste der moeilijke politieke vraagstukken van het oogenblik is het voornaamste beletsel voor een wederzijdsch begrijpen de twijfel of Duitschland kan of moet worden behandeld op denzelfden grondslag als andere landen. Nergens is de Duitsche eisch voor gelijke rechten meer gesteund dan in de kolommen van de Times. Maar deze opzienbarende en wel doordachte verdraaiing van het recht in de zaak van de gevangenen van den rijks dagbrand zal er toe leiden Duitschland in een andere categorie dan de andere be schaafd© volkeren te plaatsen^ P a r ij s, 21 Febr. (V. D.) De Parijsche ochtendbladen melden in verband met het Stavisky-schandaal, dat volgens te Bayonne in omloop zijnde geruchten deze geheele kwestie in de eerstvolgende dagen een ge heel ander aanzien kan krijgen. Er zijn zekere aanwijzingen, dat dc manipulaties an Stavisky zich niet alleen beperkt heb ben tot dc in de millioenen loopende op lichtingen, doch dat hij zijn goede betrek kingen met de hoogste autoriteiten ook ge bruikt heeft voor het uitoefenen van spion- nage. Hoewel deze geruchten nog geen vas ten vorm hebben aangenomen, naemt men in verband hiermede toch reeds de namen van de Wcensche kunstenares Rita Georg en de op het oogenblik te Londen vertoe- ende Wecnschc danseres Marianne Kupfer. Men verwondert zich er over, dat deze dames onmiddellijk na den diod van Sta isky Frankrijk hebben verlaten en dat in het bijzonder Rita Georg tot nu too gewei gerd heeft naar Parijs te komen om inlich tingen over haar betrekkingen tot Stavisky te geven. Parijs, 21 Febr. (V.D.) Nadat de och tendbladen door het gerucht dat het Sta visky-schandaal ook verband hield met een spionnage-zaak, de belangstelling van de openbare meening opnieuw had gewekt, heeft de „Paris Midi" zich telefonisch in verbinding gesteld met dc tooneelspeelster Rita Georg, die in deze geruchten genoemd werd. Rita Georg, die zich op het oogen blik te Weenen bevindt, verklaarde, dat de geruchten omtrent spionnage volkomen on gegrond zijn. ook voor zoover zij betrekking hebben op de Weensche cabaretière Mari nanne Kupfer, wier naam eveneens in deze zaak werd genoemd Rita Georg verklaarde, dat zij zich naar Bayonne zou begeven, wanneer de rechter van instructie haar een verhoor wenscht af te nemen. De „Paris Midi" deelt overigens mede hebben vernomen, dat de geruchten om trent een spionnage-zaak in verband met het Stavisky schandaal hun oorzaak vinden in een rapport, dat de veiligheidspolitie aan den rechter van instructie te Bayonne heeft doen toekomen. Niet onbelangrijk is de lijst van in be slag genomen Stavisky cheques, die de rechter van instructie intusschen heeft op gesteld. Het is een lijst vah 864 cheques tot eèn bedrag van 157.200.700 frs.. die van Augustus 1929 tot November 1933 werden uitgegeven. 85.900.000 fres. betaalde Stavis ky in cheques op eigen rekening. Dit hooge bedrag toont aan, dat Stavisky een groot deel van de door hem verdeelde gelden in baar uitbetaalde en, om voor de ontvan gers geen belastendfe sporen achter te loten, de noodige bedragen door cheques op eigen rekening verkreeg. Geheimzinnige moord. Parijs, 21 Februari. (V.D.) Op de rails bij Dijon werd het volkomen verminkte lijk gevonden van een lid van het hof van be roep te Parijs. Prince. Het onderzoek heeft tot nu toe uitgewezen, dat hij het slacht offer is geworden van een aanslag en dat de daders om het spoor te misleiden het lijk op do rails hebben gelegd om een zelf moord te suggereoren. Prince had twee gefingeerde telegrammen ontvangen, wel ke hem noopten naar Dijon te vertrekken, aangezien zijn moeder ziek zou zijn. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor omtrent de da ders. Volgens Liberté zou Prince Woensdag verklaringen moeten afleggen voor een ge rechtelijke commissie in de zaak-Stavisky Door deze verklaring zouden tal van amb tenaren worden belast. SNEEUWSTORMEN IN TURKIJE. De wolven worden hongerig. Londen, 21 Febr. (V.D.). Naar uit Con- stantinopel wordt gemeld, hebben hevige sneeuwstormen ernstige schade aangericht in en om Constantinopel. De koude eisebte tal van slachtoffers. Op sommige plaatsen lag de sneeuw vijftien voet hoog. In jiet dorp- Kartal op kortm afstand van Constantinopel moesten do bewoners binnenshuis blijven uit vrees voor bongo rige wolven, die naar het dorp waren ge komen. Politie en militairen, gewapend met machinegeweren, moesten te hulp ko men. Drie-cn-dertig wolven werden gedood- Te Pcndik, een ander dorp nabij Constan tincpel, vielen drie wolven een auto aan Een der dieren werd overreden en gedood De beide andere wolven bleven bij het lijk om dit te verscheuren, waardoor de auto zonder moeite kon doorrijden. N e w-Y o r k, 20 Febr. (V. D.) In groote gebieden der Vereenigde Staten is in den afgeloopen nacht meer sneeuw gevallen dan de laatste 30 jaren het geval is geweest. On geveer een half millioen menschen konden te New-York niet tijdig aan het werk gaan, De treinen hebben zeer groote vertraging gehad. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat tal van trams zijn ontspoord. In den staat Maryland zijn verscheidene clectrische kabels vernield. Een lantaren in de zuilen gaanderij van het Witte Huis, welke een waarde heeft van 1000 dollar, is vernield, Tal van personen zijn door de koude omge komen en er hadden vele ongelukken plaats. Talrijke slachtoffers New York, 21 Febr. (V.D.) De sneeuw storm, die Dinsdag het Njord-Oostelijk deel van de V. S. van New York tot de Oostkust van Maine heeft geteisterd, heeft direct of indirect meer dan 20 dooden geëischt. Te Brookwillc zijn 10 bedlegerige patiënten in een ziekenhuis verbrand, doordat de brand weer tijdens den sneeuwstorm niet in staat was den uitgebroken brand te blusschen, Uit andere plaatsen worden nog 12 dooden gemeld. Op sommige plaatsen lag de sneeuw tot 20 voet hoog. De treinendienst naar New York, New-Haven en Hartford moest wor den gestaakt, In New York werden 35000 man aan het werk gezet om sneeuw te rui men. Men raamt de onkosten van de stad op ongeveer 2 millnen dollar. Verwacht werd, dat do temperatuur gedurende den nacht sterk zou dalen, hoewel tegen Woens dag beter weer werd voorspeld. Hij slaat voor de steunbureau's in de rij Een medewerker van de Intransigeant heeft, naar de N. R. Ct. meldt, Paul Loebe, oud-voorzitter van den rijksdag, die onlangs weer op vrije voeten werden gesteld, onder vraagd. Loebe zoekt op het oogenblik werk. voorloopig tevergeefs. Hij is typo graaf geweest, maar dit is 30 jaar geleden. Hij loopt naar de zestig en daar hij boven dien niet op de hoogte is van de technische vorderingen, verkiest men jonge krachten. Maar Loebe heeft vele couranten afgeloopen om te trachten als corrector een plaats te vindon. Hij en zijn vrouw leven van het spaarbankboekje van hun zoon en dezer dagen heeft hij zijn eersten werkloozen- steun, 1 mark 50 pfennig per dag, getrokken. Hij heeft vijf-en-een-halve maand in ge vangenschap doorgebracht, waarvan één week in het concentratiekamp te Breslau. Daar sjouwde hij steenen en duwde hij zandwagentjes voort. Na een week werd hij door tusschenkomst van Goering ontslagen. Hij moest toen beloven niet meer aan poli tiek te doen en die belofte af te leggen kostte hem geen moeite. In vele opzichten waardeert hij de resultaten, die het nieuwe bewind heeft bereikt. Voor de steunbureau's moet hij nu in de rij staan. DE HONGERMARSCH NAAR LONDEN. Londen, 21 Febr. (V. D.) De regee ring heeft speciale voorzorgsmaatregelen genomen om gedurende het week-end, wanneer duizenden werkloozcn naar Lon den zullen marcheeren, om aldaar een werkloozencongrcs te houden, de orde te handhaven. De gebruikelijke weekend verloven bij de politie zijn ingetrokken en versterkingen zijn geconsigneerd. Reeds zijn tal van honqermarcheerders te Londen aangekomen, om te demonstreeren tegen de regeering. GROOTE BOSCHBRAND. Parijs, 20 Febr. (H.N.) In do buurt van Perpignan heeft een bosclibrand gewoed, waardoor een oppervlakte van 60 H.A. ver woest is. De aangerichte schade is zeer be langrijk. Uitgesproken. Do Arrondisscments-rechtbank te Utrecht heeft failliet verklaard: G. Gijsbertsen, winkelier, Renswoude, Dorpstraat 90A. R.c. mr. T. J. Dorhout Mees, curator mr. H. J. van Urk, Amersfoort. W. J. Voorhout, kruidenier, Utrecht, Oud wijkerdwarsstraat 69. R.c. mr. T. J. Dorhout Mees, cur. mr. G. Kramer, Utrecht. A. Daalhuizen, Jutphaas, Wilhelminastr. 57. R.c. mr. T. J. Dorhout Mees, cur. mr. C. H. J. W. v. Soest, Utrecht L. W. van Duivenbooden, koopman, Bilt- hoven gem. de Bilt. R.c. mr. T. J. Dorhout Mees, cur. mr. O. E. Hogenbrug, Utrecht E. Wenz, koopman, Grocnekan gem. Maar tensdijk. R.c. mr. T. J. Dorhout Mees, cur. mr. O. E. Hogenbrug, Utrecht. P. H. de Groot, aannemer, Ulrecht Bolks beekstraat 28. R.c. mr. T. J. Dorhout Mees cur. mr. J. Winkel, Utrecht. Carl Ilans Jr., koopman, Utrecht, Rijnka de 5. R.c. rar. T. J. Dorhout Mees, cur. mr. P. G. H. Dop, Utrecht. Geëindigd, Geëindigd zijn de faillissementen van: J. van Putten, rijwielhandelaar, gewoond hebbende te Amersfoort. Curaior mr. J. Fri» ma, Amersfoort, door het verbindend wor den der eenige uitdeeling6lij6t met eene uit keering van nihil G. van Beek, Wijk bij Duurstede. Cura tor mr. J. A. Bremer, wonende te Wijk bij Duurstede, door bet verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 13.719 N.V. Utrcchtsche Steendrukkerij gevestigd en kantoorhoudende te Utrecht, Bemuurde Weerd O.Z. 32. Curator mr. A. de Haas Utrecht, door opheffing wegens gebrek aan actief. C. Begeman, Utrecht, Coornhertstraat 72 Curator mr. T. J. Feikema, Utrecht, door opheffing wegens gebrek aan actief. J. Hoogendoorn, veehouder, Utrecht. Cu rator mr. J. G. A. v. Geldorp Meddene, te Utrecht, door opheffing wegens gebrek aan actief. Vrijdag 23 Februari Hilversum, 1875 M. V.A.R.A. 8.01 Gramofoonmuzick. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Een keuze uit do poëzie van den dichter J. II. Leopold, voor te dragen door Martien Beversluis. 10.30 Orgelspel door Joh. Jong op het V.A.R.A.-orgel. 11.00 Martien Beversluis draagt voor. 11.15 Populaire Gramofoonplaten. A.V.R.O. 12.01 Gramofoonmuziek. 12.30 Lunchconcert door Dajos Bela cn zijn orkest. 2.30 Voordracht door Willem Hunsche. 3.00 Gramofoonmuziek. V.A.R.A. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Na schooltijd. 5.00 Operettemuziek door het V.A.R.A.* klein-orkest o.l.v. Hugo de Groot. C.00 Do Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 640 Muziek allerlei met medewerking van Cor Steyn, orgel cn piano; Jan Mul der, saxofoon en viool; Eug. Charmon, zang en piano; Jan Vogol, piano en celesta Joop Carlquist, hawaiian-guitaar en zang. Jules Hagenaar Jr., trompet 7.30 Socialisme en wereldbeschouwing door Ds. E. H. Wieringa. 7.50 Gramofoonmuziek V.P R.O. Weekuitzending. Sprekers: Prof. Ir. W. Schermerhorn, Delft; Ds. E. D. Spelberg, Nijmegen; Ds. G. Knuttel Wzn., Den Haag. Muzikale medewerking- Heinrich Her mann, viool; Fritz Hermann, violicel; Ru- dolf Hermann, piano. V.A.R.A. 11.01 Gramofoonmuziek Huizen, 301.5 M. K.R.O. Algemeen Programma. 8 00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.-Sex- tet, o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Vervolg concert. 1.45 Verzorging van den zender. 2.00 Orgelconcert door Evert Haak, inde St. Vituskerk te Hilversum. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.-15 Vervolg concert. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.15 „Middeleeuwsche muziek", voor dracht door Anny Piscaer, m.m.v. het en semble „Pro Musica Antiqua", o.l.v. Saf- ford Cape. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.40 „De Tuinbouw", door J. D. de Kok. 6.00 Frank Fox met zijn Weensch Co lumbia Orkest. 7.15 De geschiedenis van het kaartspel, door Jan G. Hazewinkel. 7.40 Gramofoonmuziek. 7.45 Solistenconcert, door het K.R.O.Or- kest, o.l.v. Joh. Gerritsen. m.m.v. LUy Kraus, Klavier. 8.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.35 Klaviersoli, door Lily Kraus. 1 8.55 Gramofoonmuziek 9.00 Voordracht door Pierre Balledux. 9.15 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lusten houwer. 9.45 Edwin Gubbins Doorenbos. met Ne derlandsche en Fransche chansons. 9.55 Vervolg K R O.-Boys. 10.20 Edwin Gubbins Doorenhos. 10.30 Nieuwsberichten van Vaz Dia*. 10.35 Vervolg K.R.O.-Boys. 11.00 Gramofoonmuziek. Brussel, 321.9 M. Vlaarasche uitzending. 5.20 Concert door het Radio-symphonio- orkest o.l.v. A. Meulemans. 6.05 Pallieteruurtje. 8.20 Concert door het Omroeporkest o.l. v. Franz André. 9.05 Bij Pot en Pint, Spreekbeurt V.O.S, 9.20 Uilenspiegels sermoen. 9.25 Concert door het Radio-symphonie- orkest o.l.v. A. Meulemans. Brussel, 433.9 M. Fransche uitzending. 5.20 Concert door het Omroeporkest o.L v. Franz André. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Concert door het Omroepklcin-or kest o.l.v. P. Leemans. 7.20 Zangrecital 9.20 Concert door het Omroeporkest o.li v. Franz André 10.20 Gramofoonmuziek. Daventry, 1500 M 12.20 Orgelspel 12.50 Dansmuziek. I.35 Concert door het Northern Studio orkest. 4.50 Concert door hot Hotel Metropol* orkest o.l.v. E. Colombo. 8.20 „The Devil take her", opera. 9.55 „AU over the Place", gevarieerd pro* gramma. 1J.00—12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 2.00 Concert door het Omroeporkest. 5.02 Het gedicht. 7.30 Concert door Karen Fridericia, viool E F. Jensen, piano. 8.25 Uit Beni. Zwilsersche muziek. 10.2011.50 Dansmuziek. Langenberg, 455. 9M. II.20 Gramofoonmuzick. 12.20 Vocaal concert. 1.202.05 Kamermuziek. 4.20 Concert door de Stafrauziek van d® SS-Standarte. 9.40 Gramofoonmuziek. 102011.50 Kamermuziek,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9