Indië herdenkt Koningin Emma Omtrek Ingezonden VerJkoopingen Stadsnieuws Plechtigheid in de Volksraadzaal De rouw der bevolking PIJNLIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA BIJ WOERDMAN KEUKENUITRUSTING ICunnon wij RAAD VAN HOEVELAKEN SIERKUNST N V UTRECHTSCHEWEG 90a VOLLEDIGE WONING INRICHTING KUNSTNIJVERHEID In de toonzaal tentoonstelling van foto's door Eva Besnyö WAT ETEN WIJ MORGEN? HET MENU VOOR ZONDAG NUTRICIA'S Firma OOSTERVEEN Langestraat 42 TEL. 77 Redevoeringen van Mr. H. J. Spil en Prof. Dr. D. O. J. Schriecke Batavia, 22 Maart. (Aneta). Hedenmor gen kwam het College van Gedelegeerden van den Volksraad in plechtige vergadering bijeen, ter herdenking van het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. Boven het Nederlandscho wapen in de groote vergaderzaal van denVolksraad was een eenvoudige rouwversiering aange bracht. Vooral de stemmige, zwarte klee ding der aanwezigen droeg bij tot de plech tige sfeer waarin do redevoeringen werden uitgesproken, nadat een gongslag aan allen de aanvang der plechtigheid had verkon digd. Op de gereserveerde tribune namen plaats Jhr. de Jonge (de zoon van den Gouver neur-Generaal) die in uniform was gekleed, de freules De Jonge, en de echtgenooten van vele Volksraadsleden en hoofdambte namen. De Raad van Ned.-Indië was voltallig aanwezig. In de Regeeringsbanken hadden alle Hoofden van Departementen en Rcgeerings gemachtigden plaats genomen. De Leger commandant en de Commandant der Zee macht waren in uniform, de andere heeren in jaquet. In de Volksraadszaal zelve bevonden zich behalve de leden van het College van Ge delegeerden. ook de gewone leden van den Volksraad, voor zoover deze bereikbaar waren geweest om de plechtigheid bij te wonen. Tot deze gewone Volksraadsleden behoorden de heeren Loa Sek Hie. Beets, SUraatemeier, 'Mr. van Hasselt Apituley, Van Baaien, De Dreu. Van Ardennc, Pas tor en Noto Soot:u\so. Voorts werden op de tribunes opgemerkt de plaatselijke militaire en civiele autori teiten. de leiders der bankinstellingen, en andere vooraanstaande particulieren De publieke tribune was geheel gevuld. Vele dames, waaronder de freule De Jonge en de echtgenoote van den Voorzitter van den Volksraad Mevrouw Spit, waren in het zwart gekleed. Onder diepe stilte verzocht de Voorzitter, Mr. H. J. Sp.it de aanwezigen op te staan, en sprak de herdenkingsrede uit. waarin hij verklaarde, dat ontroerende omstandig heden, naast verzoeken uit den Volksraad, aanleiding hadden gegeven om op een on gewonen dag te vergaderen. Spreker las het telegram van den Gouverneur-Gene raal voor dat dé officiecle mededeellng be vatte van het overlijden van Koningin Km ma. en waarin het verzoek werd gedaan deze droeve tijding ter kennis van het Col lege, dal spreker presideert, te brengen. Spreker verklaarde uit naam van het Col lege van Gedelegeerden en van- den Volks raad te spreken, wanneer hij constateert dat het overlijden van Koningin Ernma alle politiek zwijgend plaats doet ruimen voor de overheerechende algemeen men- schelijke gevoelens van diepe ontroering, en eerbiedige herinnering aan het waarlijk Koninklijke leven, dat thans is afgesneden. „De jeugdige Prinses van vreemden bloede wist een volk, dat zich moeilijk geeft en zoo gauw tot critiek geneigd is, voor zich te winnen, en het Haar volk doen worden, door trouw, opofferende lief de, ingeschapen beminnelijkheid en fijnen geest". De jonge Koningin-Weduwe wist zich tijdens haar voor Nederland en Indië zoo moeilijke regcerings-periode, door standvastigheid, wijs inzicht, moedig be leid, groote kennis van en warme belang stelling voor al wat het rijk betrof, een groeiende bewondering en eerbied af te dwingen. Als Koningin-Moeder was »ij om het treffende woord van H.M. de Ko ningin te gebruiken ons aller Moeder. Nadat Zij uit het staatkundig leven was teruggetreden verdween het beeld van Emma echter niet uit het hart en het hoofd van het volk, dat Zij op ander ge bied bleef dienen, steunen en beschermen. Deze steun, gegeven rnet liefde, wortelde in diepe godsvrucht. Want was niet de le vensspreuk van Hare Majesteit de Ko- Dingin-Moeder: „God is liefde, eri die in de liefde blijft, blijft in God, en God in hem". Niet het minst in deze periode zijn in deze landen de eerbied en bewondering voor de thans ontslapen Vorstin gestegen tot een hoogte, die slechts voor een ware Koningsvrouw bereikbaar is. In vrede mo ge Zij rusten. Onze innige deelneming gaal oerbiedigst uit naar het Koninklijk Huis, in het bijzonder naar de Koningin, die deze steg het zwaarst moet hebben ge troffen. Aan die deelneming hebben wij ge meend uitdrukking te moeten geven door de verzending op den dag van het overlij den van H.M. Koningin Emma van een te legram van rouwbeklag aan H.M. de Ko ningin, dat in overleg met de fractie-lei ders is opgesteld, en dat luidt: „Diep ontroerd' door het smartelijk verlies dat Uwe Majesteit, Haar Gezin en Haar gansche volk uit alle deelen des Rijks heeft getroffen, betuigt de Volksraad van Ned.-Indië Uwer Ma jesteit zijn innige deelneming in den rouw van het Koninklijk Huis. Het college is er van overtuigd, dat het bierbij de tolk is van geheel hot door hem vertegenwoordigd deel van het' Koninkrijk der Nederlanden"» Hierop verkreeg prof. dr. B. O. Schrieke, als voorzitter van den Raad van Departementshoofden, namens de règeering het woord. Spreker sloot zich namens de regeer^g van Ned.-Indië vbl weemoed aan bij de door den voorzitter gesproken - woorden van rouw, ter eerbiedige gedachtenis van Haar, die in de Koningin Haar dierbaarste wensch vervuld zag.- Dankbaar voor wat Zij, een met ons, als Moeder, opvoedster van H. M. Koningin Wilhelmina, als Regentes, doch bovenal als nobelé wijsheid en dienende liefde van 2ichzelf gaf, treuren wij bij- Haar heen gaan. De zwijgende hulde van de wachten de schare op liet Lange Voorhout te 's-Gr.i venhage was'een stille uiting van de spanning die het gansche volk, zoo in Nederland als hie^j, gebannen hield. Zoo verstilt zich thans weder de diepe ontroe ring over hetverscheiden, tot de innige bede, dat de droefenis over wat God heeft genomen, worde gelenigd door dank voor hetgeen Hij gaf. Moge in deze moeilijke dagen het besef dat Haar verlies is ons verlies, Haar smart onze smart, de Ko ningin en de Koninklijke Familie ver troosten en tot kracht zijn. God zij met Haar. De Raad van Departementshoofden richt te het volgend schrijven tot den gouver neur-generaal: „Met diep leedwezen heeft de Raad van Departementshoofden de tij ding ontvangen van het overlijden van H.M. Adelheid Wilhelmina Theresia, Prin ses van Waldeck Pyrmont, weduwe van Z.M. Koning Willem III der Nederlanden Van harte deelcnd in het smartelijk ver lies dat H.M. do Koningin, het Koninklijk Gezin, land en volk door dit verscheiden treft, verzoekt de Raad Uwer Excellentie eerbiedig zijn gevoelens van deelneming en rouw aan H.M. te willen overbrengen". Geteekend: B. Schrieke, voorzitter; J. E. van Hoogstraten, fd. secretaris. Batavia, 22 Maart. (Aneta). In alle moskeeën der hoofdstad zal Vrijdag een doa (gebed) worden opgezonden, terwijl talrijke andere teekenen van belangstelling van Inlandschc en Chineesche zijde tot uiting komen, hetgeen o.a. zichtbaar is in de verschillende Maleische en Maleisch Chineesche dagbladen, op Java en Suma tra. De vergadering van de Chineesche Han delevereeniging alhier werd gesloten met een herdenkingsrede, Hedenavond zullen- de bioscopen in de hoofdstad, die twee dagen gesloten zijn ge weest, weer voorstellingen geven. Op 27 Maart zullen de bioscopen echter wederom zijn gesloten. Geen dagbladen op 27 Maart Alle Europeesche dagbladen te Batavia maakten bekend dat zij om redenen van piëteit hadden besloten om op den alge meencn rouwdag niet te zullen verschijnen terwijl dien dag evenmin bulletins zullen worden uitgegeven. De indruk Ie Menado. M e n a d o, 22 Maart. (Aneta). Het be richt omtrent het overlijden van H.M. de Konigin-Mocder veroorzaakte groote ver slngenheid in de Minahassa. De Resident ontving 't bericht aan boord van den Japanschen kruiser „Kuma", tij dens een door den commandant van dien oorlogsbodem aangeboden receptie, welke daarop onmiddellijk werd onderbroken. De Japansche vlag aan boord werd aanstonds half stok geheschen. Dc commandant van de „Kuma" bracht een officieel bezoek van rouwbeklag aan den Resident. De klokken beierden gedurende een half uur in alle kerken te Menado en in ver scheidene hoofdplaatsen in het binnenland De geheele Minahassa vlagt halfstok. De vice-consuls #der te Menado vertegenwoor digde mogendheden brachten gistermiddag een officieel bezoek van rouwbeklag aan clcn Resident. Alle scholen te Menado zijn gesloten. Op den dag der ter aarde bestelling zal des morgens te tien uur een officieelen rouw dienst der Protestantsche kerken te Mena do. in tegenwoordigheid van de autoritei ten, worden gehouden. De begrafenisdag in Indië. Batavia. 22 Maart. (Aneta). Op 27 Maart zal te Buitenzorg en Batavia gelijk tijdig het plechtige moment waarop het stoffelijk hulsel van Koningin Emma uit het paleis aan het Lange Voorhout wordt itgedrngen worden meegeleefd. Op beide plaatsen zal een Europeesche eero compag nie en een batterij houwitsers worden op gesteld. Terwijl de houwitsers 33 saluut schoten afgeven, zal de compagnie eerbe wijzen brengen. Te Buitenzorg zullen op dat tijdstip aanwezig zijn de Gouverneur Generaal, do Raad van "Ned.-Indië. de Le gercommandant, de Chef van den Gene- raien Stof, do Commandant der Zeemacht en do Iloofdcn der overige Departementen. Gebeden in de moskeeën Batavia, 22 Maart. (Aneta) In de mos keeën zal Vrijdag a s. een doa (gebed) wor den opgezegd, naar aanleiding van het overlijden van II. M. de Koningin-Moeder VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Service LANGESTRAAT 28 TEL. 59. UTR.STRAAT 44 TEL. 734 koopt U een 21 deelig prima omoille in rood, groen en blauw-goud met 5 jaar garantie voor f 19.75. Specialiteit in B.K. Emaille. WEEK-END-WEERKANSEN. Eenige verbetering in de weert- gesteldheid te verwachten. Onze weerkundige medewerker schrijft ns: De algemeene weeratoestand heeft in de afgeloopen week verschillende wijzigingen ondergaan, die een eenlgszins verward beeld te zien gaven. Er i6 veel regen geval len, maar de activiteit in den dampkring verminderde gaandeweg en was ten 6lotte vrij gering geworden. Dat over het alge meen de temperatuur laag voor den tijd van het jaar bleef was grootendeels het ge volg van de omstandigheid, dat de aange voerde lucht van Noordelijken oorsprong was. Hel regenachtige karakter van het weer was een gevolg van de overgebleven ondiepe depressies, die waren achtergeble ven over de Noordzee en het N.-W. gedeelte van Midden-Europa. Deze depressie-invloed was Donderdag nog niet geweken en er ontwikkelde zich zelfs een nieuwe kleine depressie over het Engelsche Kanaal, die de geringe activiteit van het weer tegen het einde der week op nieuw dreigt aan te wakkeren. Over het algemeen zijn de volgende om- tandigheden voor de verdere ontsvikkeling van den weerstoestand van de meeste be teekenis: Het gebied van hoogen druk bij de Azoren is krachtig en heeft neiging zich naar het Noorden en Noordoosten over het vasteland uit le breiden, hetgeen aan de weersgesteld heid ten onzent ten goede kan komen. Ver in het Westen en Noordwesten nemen de depreséies weer in beteökenis toe, zoodat over de Noordelijke helft van Europa zeer waarschijnlijk maritieme en du6 vrij war me lucht zal worden aangevoerd en de toestrooming van koude polaire lucht naar onze omgeving zal worden afgesneden. On zeker is hoe de luchtdrukverdeeling over de Noordzee en omgeving zich zal ontwik kelen. In groote lijnen kan men verwachten, dat de luchtdruk ovér Zuidwest-Europa voor loopig hoog zal blijven, wellicht nog zal stijgen, over Noord west-Europa daarentegen laag zal zijn en waarschijnlijk nog zal da len. Dit beteekent dus dat een Westen winds-weerstoestand zich vanuit het Noord westen naar en over de Noordzee en omge ving zal uitbreiden en de kans op Noorden windsweer zal afnemen. De depressies over het Noordzeegebied kunnen zich onder die omstandigheden wel handhaven, maar zul len waarschijnlijk niet tot groote ontwikke ling komen. Voor het einde der week is daarom het mee6t waarschijnlijk nog voch tig. eenigszins regenachtig weer met wind tusschen Noordwest en Zuidwest en een temperatuur omtrent de normale (57 gr.) te verwachten, waarbij echter de kans groot is, dat over dag met opklaring de tempera tuur aanzienlijk zachter en het weer eenigs zins lenteachtig zal zijn. De algemeene voor uitzichten voor het weer gedurende de eerst volgende dagen zijn iets gunstiger dan bet den laatstcn tijd is geweest. (Nadruk verboden). HET PROGRAMMA VAN DEN K.R.O. Zaterdag 24 Maart liet programma gaat de volgende 20.00—20.30 uur. 20.35—21.00 uur. Kerens. 21.00-2120 21.50—22.05 Kerens. 22.05—22.15 22.1522.25 Serena. 22.3023 00 uur. rinus van '1 Woud- 23.00—24.00 uur. uur. uur. uur. uur. voor deze dagen onder wijzigingen. Gramofoonmuziek. Voordracht door Henri Gramofoonmuziek. Voordracht door Hcnri Gramofoonmuziek. Voordracht door Henri K.R.O.-orkest o.l.v. Ma Gramofoonmuziek. Buitenlandsche programma's Zaterdag 24 Maart Brussel. Golflengte 321.9 M. VI. uitz. 6.50 Concert 7.35 De strijd tegen do ongevallen 7.50 Lanbouwkroniek 8.20 „Omcllo", opera van Verüi. Brusficl, Golflengte 483.9 M. Fr. uitz. 6.35 Gramofoonmuziek 7.50 Wetenschappelijke kroniek S.20 Het omroeporkest 8.50 Hoorspel van Gassies des Brulies 9.15 Vervolg concert 10.2012.20 Dansmuziek Daventry. Golflengte 1500 M. Engeland 7.257.45 A. P. Herbert: Mr. Pewtor works it out 7.50 „In town tonight" 8.20 Variété-Programma 9.409.55 Rev. Ronald Knox: Seven Days' Hard 10.00 Ilet Glasgow Orpheus Deutschlandsender. iïolfl. 1571 M 6.10 „Het gedicht" 6.20 Hoorspel 9.45 Over Skikunst in de Alphen en in Noorwegen 10.20 Dansmuziek Kalundborg. Golflengte 1261 M. 7.20 Weensche muziek door het Omroep orkest 8.20 Discussie. Staatsminister Th. Stau- ning 10.35—11.35 Dansmuziek Langenbcrg. Golflengte 455.9 M. 4.35 Dansmuziek (Gram.platen) 5.20 Gevarieerd programma 5.50 „Arbeitsbeschaffungsfront" 7.35 Gevarieerd programma ten bate van de NS-Volksvvelvaart 9.40 Intermezzo Bijzondere zitting, waarin Koningin Emma is herdacht Hoevelaken, 22 Maart Heden kwam de Raad dezer gemeente in bijzondere ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester jhr. P. A. van Eys. Deze zitting was speciaal belegd ter herdenking van onze overleden Konthgin-Moeder. Aanwezig waren alle raadsleden; de se cretaris de heer Bartelsman was wegens on gesteldheid verhinderd. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed had geopend, deed hij officieel rne dedeeling van het overlijden van H.M. Ko ningin Emma, om daarna een korte her denkingsrede uit te spreken. Deze rede luidde als volgt: Het past ons, mijne heeren, een oogenblik stil te staan bij de nagedaohtenis van deze hoogstaande geliefde Vorstin, die een waar dig koninklijk voorbeeld was van toewij ding, waarmede Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder de 6Choone, doch moeilijke levenstaak, welke God Haar oplegde, heeft weten te volbrengen. Onze gedachten gaan daarbij terug naar den tijd, dat Zij aan de zijde van Koning Willem III jonge Ko ningin was, naar den tijd, dat Hare Majes teit Koningin-Regent »s wee en deze taak zoo schitercnd vervulde. En tenslotte de ons zoozeer bekende laatste levensperiode, waarin Hare Majesteit zich met de groote gaven van hart en geest geheel gaf aan haar land en volk, waarbij wij in de eerste plaats denken aan de vele goede werken van weldadigheid, die steeds Haar sympa- thie -genoten en aan Haar gróoten kunstzin. Diep ontroerd gaan dan ook ouze ge dachten van innig medeleven uit naar onze geliefde en geëerbiedigde Koningin, die zoo zeer noode en in -groote droefenis haar on vergefelijk© Moeder en hartelijken steun moet missen en voor Haar, door dit over lijden zoo diep beproefd Huis. Moge God Haar troost schenken in deze dagen van bpproeving. Daarom mijne heeren, willen B. en W. U het voorstel doen het volgende telegmm van rouwbeklag aan II. M. de Konin-gin te doen toekomen: „Diep getroffen door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moe der, betuigt de Raad der gemeente Hoe veiaken, in voltallige vergadering bij een, Uwe Majesteit en Uwer Majesteits Koninklijk Huis, zijn innige deelname en droefenis." Dit voorstel werd natuurlijk z. h. et. aan genomen, waarna de vergadering werd ge sloten. KONINKLIJKE NED. JAARBEURS. Bronzen plaquette van Koningin Emma ten geschenke gekregen. Uit naam van het Belgisch Ministerie van Nijverheid, Middenstand en Binneniandsche Handel is op den laatsten dag van de jaar beurs aan den Raad van Beheer ten ge schenke gegeven een bronzen plaquette met het borstbeeld van wijlen H.M. dc Koningin- Moeder, geboetseerd door A. Guainet, welk geschenk tijdens de Jaarbeurs tentoonge steld is geweest in de Belgische Sectie. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) MOET NATIONALE ROUW EEN WEEK BROODSGEBREK BETEEKENEN? Geachte Redactie, Is he.t feit, dat door deze nationale rouw dagen, mede de armsten hun schrale brood winning moeten missen, als straatmuzikan ten, bioscooppersoneel enz., niet de nage dachtenis van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder onwaardig? Is het mogelijk, dat hierin wordt tege moet gekomen door gemeente of Oranje- Vereeniging. Moet een nationale rouw een week van broodsgebrek voor velen in ons land beteekencn? F. W. v. d. WERFHORST. Amersfoort. 27 Maart. Hotel dc Zwa^n. Verkooping van perceel Huygens laan 16. 8 uur n.m. 5 April. Het Boompje. Verkooping van de perceelen Schimmelpenninckstraat 49 en 51 en Van Woustraat 4. 8 uur n.m. VOOR DE KOFFIETAFEL. Leverbroodjes. Bereiding: Kook de lever van kabeljauw of schelvisch op de bekende wijze -gaar. Wrijf ze vervolgen*, fijn on vermeng ze met wat zout en peper. Vorm van oud witebrood langwerpig vierkante stukjes zonder korst, rooster ze even in den oven lichtbruin en leg hierop het levermengsel. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Hutspot met klapstuk. Pennekoeken. VOOR DE KOFFIETAFEL. Hambroodjes. Bereiding: 100 'gram gekookte mager© ham, 1 eierdooier, ruim Vt lepel bouillon, 1 lepel room, wat peper, 6 stukjes oud brood zonder korst (6 X 4 cM.) Rooster dc broodjes'vlug bruin In den heeten oven. Hak de ham fijn, meng er een eierdooier, de bouillon, de room en wat peper bij en laat deze massa al roe rend op zacht vuur binden. Bedek hiermede het warme geroosterde brood en dien ze warm op. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Aspergesoep. Chateau-briandi Gebakken aardappelen. Postelein. Flammeri met amandelen. Bereiding: VA Liter melk, 2 eieren. 100 gram rijster.ieel, 10 gram aardappelmeel, 100 gram suiker, wat vanillesuiker, da schil van een citroen, 80 gram amandelen. Voeg de suiker bij 1 Liter kokende melk. Vermeng het meel goed mat de rest koude melk en de eieren. Voeg het al kloppend met een -garde bij de kokende melk, voag er de gepelde en geraspte amandelen bij en breng de massa onder voortdurend roeren aan de kook. Meng er tenslotte de citroen schil en vanillesuiker door en vul er een met koud-water omgespoelde puddingvorm mee. Stort de flammeri voorzichtig, wan neer zij koud -geworden is en presenteer er vruchtensaus bij. VOLLEDIGE VOEDING VOOR LIJDERS AAN SUIKERZIEKTE Vraagt proapectua aan ont depót UIT HET POLITIERAPPORT. Tnsschen twee auto's b* kneld geraakt. Een 17-jarige wielrijdstcr wilde gisteren op het oog-enblik dat een luxe- en een vrachtauto elkaar op de Wijersstraat pas seerden, tusschen de beide motorrijtuigen doorglippen. Hierbij raakte zij bekneld en kwam zij te vallen. Zij liep eenige verwon dingen aan het gelaat en de handen op, terwijl het voorwiel van haar fiets totaal vernield werd. Geen der autobestuurder» treft hier schuld, ook dc remmen der auto's waren in orde. Van de fiets gevallen. Een dame uit Soest kwam gisteren tn d© ÏJtrechtsche straat zoodanig van haar fiets te vallen, dat zij haar scheenbeen verwond de. Zij is aan het politicbureau verbonden. De politie verleende onderdak aan een zwerver, die zijn toevlucht in een der por tieken van een manufacturen-magazijn alhier, had gezocht. Door de politie werd een persoon, die nog een vonnis van 5 of 3 dagen had te onder gaan, naar het parket te Utrecht overge bracht. WIJZIGING RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Amcrfoort, brengt ter openbare kennis, dat in verband met de begrafenis van H. M. de Koningin- oMeder, de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, welke was uitge schreven tegen Dinsdag, 27 Maart a.s., za! worden gehouden op Woensdag 28 Maart d.a.v. des avonds om 7 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2