SNELTAXI 'AMERSFOORTSCH DAGBLAD ONVERMINDERDE DEELNEMING Vrijdag 23 Maart 1934 32e Jaargang No. 224 GROOTE BLOEMENSCHAT TEN PALEIZE Maatregelen te Delft SNEL - VEILIG - GOEDKOOP OFFICIEEL AANGIFTE GEDAAN EEN SYMPATHIEK DENKBEELD Bij de begrafenis van Koningin Emma worden geen buitenlandsche missies verwacht 's-G r a v e n h a g 22 Maart. Ook heden duurde de stroom van menschen, die in de condoleanceregisters ten Paleizc aan het Voorhout hun handtekening wilden zetten, onverminderd voort. Dank zij een goede po liticregeling had echter alles een ordelijk verloop. Wij waren in de gelegenheid een oogen- blik te vertoeven in de balzaal van het Pa leis, aan de achterzijde gelegen, waar alle kransen en bloemen gedeponeerd worden Een ware bloemenweelde treft hier het oog: groote kransen zijn langs de wanden opge steld en bedekken voor een deel den vloer Daartusschen zijn lange tafels geplaatst be dekt met wit damast, waarop een ontelbaar aantal kleinere bloemstukken en losse bloe men zijn gelegd. Ren groote verscheiden hoid openbaart zioh hier; groote kransen van vorstelijke personen voegen zich bij een nietig takje vergeet-mij nietjes of lelietjes van-dalen, welke door een eenvoudig vrouw tje, of soms door een klein meisje zijn af gegeven. Het is ondoenlijk een volledige opsom ming te geven van alle bloemstukken, die tot nu toe reeds bezorgd zijn; slechts en kcle kunnen wij noemen: midden op den vloer der zaal ligt een krans met oranje bloemc-n van de Koningin en den prins; op de linten vermeldende een gekroonde VV en een gekroonde Hv Voorts is er een groote krans van witte tulpen met aronskelken van den sultan van Langkat; de commissa rissen der Koningin in de provinciën heb ben een krans gezonden van aronskelken met oranje linten. Ook is er een groot bloem stuk van de Hofhouding van wijlen H M de Koningin Moeder en van verschillend.* llofdepartementen. Ken deputatie van O ran je Nassau's Oord bracht juist een groote krans namens de verpleegden. De dochter kleinkinderen en achterkleinkinderen van wijlen dr. L. A. Beynen. die door Z.M Ko ning Willem 111 naar Arolsen was gezon den om onze toekomstige vorstinne bekend te maken met land en volk, waarover zij later zou regeeren, hebben eveueens een krans gezonden. Verder mogen nog vermeld worden de bloemstukken van de Orde van Vrijmetselaren, van den Bond van Oranje vereen igingen, van de Lcproserte Bethesrbi te Suriname en tenslotte van een groot aantal gemeentebesturen, corporaties en ver eenigingen. Deolneming uit het buiten land. Door H.M. de Koningin zijn alsnog o.m de volgende telegrammen ontvangen: van den ex-koning George van Griekenland van den Koning van Joego-Slavië, van den ko ning van Roemenië, van den Groothertogin en den Prins Gemaal van Luxemburg, van de ex-keizerin van Oostenrijk, van den Ko nlng 'van Italië, van ,de presidenten van Finland, Griekenland. Letland. Argentinië. Venezuela. Turkije, nationale Chineesche re geering. van den keizer van Ethiopië, van den president van Uruquay en van den chef van de Y'oorloopige Hegecring van Brazilië Rouwbeklag uit Luxemburg/ Bij den voorzitter van de Tweede Kamer is ingekomen een telegram van rouwbeklag ter gelegenheid van liet overlijden van H M de Koningin-Moeder van de Kamer van Af gevaardigden' van den Groot-Hertogdom Lu xemburg. Do voorzitter heeft daarvoor namens de Kamer langs telegrafischen weg dank be tuigd. Krans van Von Hindenburg. Namens Rijkspresident von Hindenburg is hedenmorgen omstreeks half twaalf een groote krans van anderhalven meter mid dellijn aan het Paleis van wijlen H.M de Koningin-Moeder bezorgd Dc krans bestond uit dennegroen en witte aronskelken; aan de krans hingen witte linten, waarop in zwarte letters de woorden: „Rijkspresident von Hindenburg". Namens de Duitschc Rijksregecring is eveneens een groote krans bezorgd. Rouwbetoon in Engeland. Londen. 22 Maart (V.DDe Koning heeft bepaald, dat Dinsdag as. den dag der bijzetting van het stoffelijk overschot van 11 M. de Koningin Moeder de vlaggen van de regeeringsgebouwen halfstok zullen wor den geheschen. Decneming van den Koning van Denemarken. Den Haag. 22 Maart. De Koning van Denemarken heeft Woensdag een bezoek gebracht ten huize van H.M.'s gezant te Kopenhagen. W. L. F. C. ridder van Rap pard, teneinde deelneming te betuigen met het overlijden van Koningin Emma. Van de Commissarissen fier Koningin. Namens de Commissarissen der Koningin heeft de minister van Staat. Commissaris der Koningin in Zuid Holland, gisteren een krans aan den kamerheer van dipnst van Hare Majesteit de Koningin-Móéder over handigd. Een krans van do \Vc6ïmacht. Naar wij van den luitenant-generaal, gou verneur der Koninklijke Resident, veine men, zul er naar de aanwijzingen van den minister van Defensie namens de geheele weermacht een krans aan het Paleis Voor hout worden aangeboden door den chef van den Generalen Staf en den comman dant der Marine in Den Helder, vergezeld van hun adjudanten en van een onderoffi cier en een mindere, respectievelijk van de Koninklijke Landmacht en de Konink lijke Marine. n verband daarmede kunnen onder volle waardeering van eventueel ten deze beslaande voornemens en bedoelingen het aanbieden van Kransen of bloemstuk ken door afzonderlijke korpsen, vereenigin gen of personen de Weermacht betreffen de. iu deze algemeene hulde begrepen wor den geacht en mitsdien van een eventueel ten deze bestaand voornemen worden af ezien. Dank van de Koningin aan den gewezen Keizer. Woensdagmiddag arriveerde op huize Doorn generaal jhr. van Sickinghe om den bijzonderen dank van H M. de Koningin over te brengen voor de deelneming van den gewezen Keizer, bij het overlijden van H.M. de Koningin Moeder. Hel militaire escorte bij den begrafenisstoet. Omtrent het militair escorte van den be grafenisstoet komt ons ter oore dat circa 1000 man hieraan zullen deelnemen De af zetting van den weg zal gedeeltelijk r'.oo» militairen, gedeeltelijk door politie chie den. Naar wij vernemen is voorloopig vastge steld. dat aan de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen H M de Koningin Moeder zal worden deelgenomen door een bataljon marinelrocpen uit den Helder met de stafmuzick en de tamboers en pijpers en door een compagnie marine troepen uit Amsterdam, welke waarschijn lijk de eercwacht zal vormen bij de Nieuwe Kerk Ie Delft. In verband met de vele verzoeken, welke den minisler van Defensie bereiken van of ficieren, korporaals en soldalen beboerende tot het verlofspcrsoneel van de Nederland sche Weermacht, oin in de gelegenheid te worden gesteld, gedurende enkele dagen vrijwillig onder de wapenen te mogen ko men. ten einde op die wijze uiting te geven aan hyn gevoelens van deelneming bij hel overlijden van IJ.M, de Koningin Moeder en te mogen worden ingedeeld bij de troepen aangewezen voor het verrichten vaij het militair eerbetoon op den dag der begrafe nis, deelt de minister van Defensie mede dat deze verzoeken, hoezeer zij overigens ook .worden gewaardeerd, niet kunnen wor den ingewilligd, aangezien voor het ver richten van het militair eerbetoon hot thans bij de weermacht in werkelijken dienst zijn de personeel in de eerste plaats in aanmer king moet worden gebracht en daarm *de volledig in het vastgestelde eerbetoon kan worden voorzien. Geen bcltenlaEdsche missies Naar wij vernemen heeft H.M de Konïn gin tegenover de buitenlandsche regeerin gen, in verband met het eenvoudig karak ter van de bijzettingsplechtigheden. den wensch te kennen gegeven, dat er eeen bi zondere missies zullen worden gezonden om de bijzetting bij te wonen. Dientengevolge kan men er op rekenen dat er geen vorstelijke personen als verte genwoordigers van buitenlandsche Staats hoofden of regeerende Staatshoofden uit het buitenland bij dc bijzetting tegenwoor dig zullen zijn, tenzij die, welke aan de Ne- derlandsche Koninklijke Familie direct ver want zijn. Hieruit volgt, dat geruchten omtrent over komst van een lid van de Belgische Konink lijke Familie en van den Oostenrijkschen Bondskanselier dr. Dollfuss ongegrond zijn Pref. Obbink leidt de plech tigheid in de Nieuwe kerk. Naar wij vernemen, zal de plechtigheid in dc Nieuwe Kerk te Delft op Dinsdag as ge leid worden door den Hofprediker, profes sor dr. H. Th. Obbink uit Utrecht. Naar ons ter oore kwam bestaat de mo gelijkheid, dat de rede van prof Obbink door de radio zal worden uitgezonden Ze kerheid was echter hieromtrent thans nog niet tc verkrijgen. Maatregelon te DelfL Delft, 22 Maart. De Commissaris van Politie te Delft deelt mede. dat thans defi nitief bevestigd is, dat de rouwstoet den nieuwen Verkeersweg zal volgen van Den Haag naar Delft. In verband hiermede is besloten, dat vanaf Dinsdagmorgen 10 uut in het geheel geen rijverkecr over dezen weg zal worden toegelaten. Het verkeer uil de richting Rotterdam en Den Haag zal dus moeien geschieden via Pijnacker, Zoctcr- mpeT. dus via het Westlarid. Voor de Nieuwe Kerk te Delft zal aan de rechter en linkerzijde een detachement ma riniers de eerewacht vormen. Verder zal het muziekcorps en pijpere van de rnari niers naast de kerk worden opgesteld Tenslotte zullen manschappen van de Ko loniale Reserve, Adelborsten, Cadetten en leerlingen der scholen voor Verlofsofficie ren vanaf de Markt tot nabij het Prinsenhof een haag vormen. De Delflsche politie zal worden versterkl met rijkspolitie en militairen. Met nadruk vestigt de Commissaris van Politie de aan dacht op het feit. dat de belangstellenden uit het land het beste doen zich op te stel- TCL 743 1354 743 1354 Deze photo werd genomen bij hat trouwen van den Vorst v. Waldeck Fynnont. Op de achterste rij komen voor; Onze Koningin, de oude G:aa! v. Naisau, de Vorstin v. Beutheim, de Vorstin v. Waldeck, de Vorst v. Waldeck, Vorstin ElUabeth v. Schaumbnrg (toen nog ongetrouwd), de Hertogin van Albany, ook een zuster van onze Konin-in-Mocder. Voorste rij: Vorstin Wednwe v. Waldeck, twee kinderen van de Hertogin v. Athlone en onze Koningin-Moeder. len langs den Nieuwen Rijksweg lusschen Rijswijk en Delft. Voor velen za! dit een stevige wandeling bettekenen, omdat na 10 uur geen verkeer zal worden toegelaten Op den Nieuwen Rijksweg zal men de ■doet rustig kunnen gadeslaan zonder ge drang. Hel zal Ie Delft vrijwel uitgesloten zijn een plaats te vinden Dit geldt vooral ook voor de diverse vereen igingen, die reeds aan de Delflsche politie verzochten een plaats zoo mogelijk te reserveeren Men zal echter goed doen tijdig te Delft aan we zig ie zijn omdat verschillende stadsdeelen reeds om 10 uur worden afgesloten Beurzensluiting op Dinsdag. Do minister van Financiën heeft bepaald dat op Dinsdag 27 Maart de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gc sloten, alsmede dat die dag voor de geld leoniiigon als bedoeld in afdeeling V der Bcursvoorschriflen 1914. niet als werkdag zal worden beschouwd. Rouwbeklag van het Konin gin Emmslonds. Het Koningin Krnmafonds (ondersteuning van hoogbejaarde behoefligen van allo ge zindten) heeft het volgende telegram aan H M de Koningin verzonden ..Het Konihgin Rmmafonds. in Uwer Ma jesteit Koninklijke Móeder bijzonderlijk zijn Hoogvereerde Beschermvrouwe bcweenen- de, veroorlooft zich zeer eerbiedig, hierbij uiting Ie geven aan zijn oprechte gevoelens van rouw en deelneming in het onherstel baar verlies, dat het Koninklijk Huis en het Vaderland heeft getroffen. L. DEN BRER POORTUGAL. voorzitter B. RITTER—SMITS, sccr.". De bloemenafscheidsgroet van de Ncderlandsche vrouwen. Het betreffende vrouwencomité verzoekt ons, mede tc deelen, dat H M de Koningin in verband met het voorstel van dat comité voor de bloemenhulde van de Nederland sche vrouwen ccn kleed, hetwelk uit lila seringen en orchideeën zal bestaan heeft goedgevonden, dat dit kleed gedurende het défilé de kist met het stoffelijk overschot van wijlen H.M de Koningin-Moeder zal bedekken. Het spreekt vanzelf, dat, waar de gelegen heid om bijdragen te deponeeren in hoofd zaak pas Vrijdagochtend begint, toch alle tot Woensdag 28 dezer inkomendende bij dragen voor dit doel bestemd zijn. zoodal ook de geefsters van de volgende 5 dagen zich als medegeefsters van liet bloemen kleed kunnen beschouwen. Wij herinneren er nog aan, dat het even tueel overblijvende bedrag len goede zal Komen aan Oranje Nassau's Oord. Herdenking door den Hoo- gen Raad. In de Donderdag gehouden zitting van de Civiele Kamer van den Hoogcn Raad der Nederlanden is H M. de Koningin Moe der plechtig herdacht. De President van deze Kamer, mr. L. E. Visser, hield de her denkingsrede. Hierop nam de procureur-generaal, mr. A. Tak het woord. Tenslotte spritk mr. J. II. Telders. deken der Ogde van Advocaten. Telegram van den Bond van Chr. Oranjcverocnigtngen De Bond van Chr Oranjeyereenigineen in Nederland heeft het volgende telegram aan H.M. dc Koningin verzonden: ..De Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland treurt rnet heel het Neder- landsche volk orn het onuitsprekelijk groo te verlies, dat Uwe Majesteit en ons volk getroffen heeft in het overlijden van .Hare Majesteit de Koningin-Moeder, die meer dan een halve eeuw door God tot zegen voor Vorstenhuis en Volk werd gesteld Als de Vorstin der liefde zal Haar naam in dankbare nagedachtenis van het Ne derlandsche Volk bewaard blijven. Wij bidden Uwe Majesteit Gods vertroos lende genade en sterkende nabijheid toe in Uwe groote droefheid". Ook werden telegrammen van deelne ming gezonden aan den Prins en aan de Prinses. Namens den Bond werd heden door het hoofdbestuurslid den heer P. Spaa Jr. een zéér fraaie krans in een der zalen van het Kon. Paleis neergelegd. Oud-officieren van het Kon. Ned. Ind. Leger. Oproep aan H.H. Oud-officieren van het Kon Ned. Ind. Leger voor het brengen van een laatste hulde en een laatsten groet aan het stoffelijk overschot van wijlen H.M de Koningin Moeder. Allen, die daarvoor op 27 Maart a.8 in den Haag aanwezig kunnen zijn. worden verzocht zich alsdan om 10 uur v.m te be vinden op het Binnenhof. Kleeding: Uni form, groot tenue, dan wel burgerkleedmg met hoogcn hoed, allen rouwband om den inker mouw. b. Om 10.10 afmarsch in colonne met vieren naar den Kneuterdijk of Lange Voor hout (de juiste plaats is nog niet vastge steld). Bij aankomst splitst de colonne zich naar beide zijden van de straat. Er worden in de beide hagen zooveel gelederen ge vormd, als noodig zal'blijken binnen de aangenomen ruimte. De militaire houding wordt aangeno men gedurende het voorbijtrekken van den geheelcn stoet. Gegroet wordt door allen tegelijk gedurende den vollen tijd van het voorbijtrekken van den lijkwagen tusschen onze hagen. d. Met de regeling in bijzonderheden zul len zich belasten de heeren Ch. Kies, A II Hofkamp. J. W. Kleijn en R. A. I\un6t, al len kenbaar aan een witte strik op den rechter schouder. e. Verzoeke dringend zoo spoedig moge lijk opgave omtrent deelname, per kaartje of briefkaart aan eerstgenoemde, Anna Paulovvnastraat 35, den Haag. De oproep is onderteekend door den oud sten officier van het K.N.I.L., generaal W. Beetje. Een krans van Emma-bloempjes Onder de bloemen en kransen, die bij de lijkbaar van de Koningin-Moeder werden neergelegd, is er een van de Nederland6che Centrale Vereeniging tot bestrijding der tu berculosë, waarvan Hare Majesteit de Be scherm vrouwe was. Deze krans is geheel vervaardigd uit Emmabloempjes, het paar- sche viooltje van het jaar 1931. Schrijven van de N.S.B. aan de Koningin. Op Dinsdag 20 Maart werd namens de Na- tionaal-Socialistische- Beweging in Neder land (leider ir. Mussert) het volgende tele grarn verzonden: Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Namens de Nationaal-Socialistische Be weging in Nederland moge ik Uwe Ma jee telt hare diepgevoelde deelneming betuigen bij het smartelijk verlies, dat U heeft ge leden. Wij gedenken eerbiedig de Hooge Vrouwe, die van oris Volk is heengegaan, als trouwe Gemalin van Zijrie Majesteit Uw Vader. al9 Kóningin Regentes, die met wijs beleid ons V olk regeerde en al6 de Koninklijke Moeder die na de schoone taak van de opvoeding Harer Dochter te hebben volbracht, niet ophield Haar Volk te dienen. Moge de wetenschap, dat God's tijd daar was Uwe Majesteit 6terken en Zijne rijkste vertroostingen Uw deel zijn in Uw groute smart. w.g. Mussert. De voorbereiding voor het rouwdéfÜé. Hedennacht werd in het paleis aan het Voorhout alles in gereedheid gebracht voor het défilé, dat Vrijdagochtend om nog en uur zal aanvangen. De kist met h.et stoffe lijk overschot van Koningin Emma is in den loop van den avond uit de sterfkamer naar de vestibule gebracht. Een schat van bloemstukken en kransen is om de baar gegroepeerd. Voorts vernamen wij, dat de mogelijkheid bestaal om tijdens het défilé, bloemen aan den voet van de baar te leggen. Dit wordt echter toegestaan in het vertrouwen, dal het publiek er foe zal medewerken, dat he' défilé geen stagnatie er door ondervindt Het leggen van kransen op de kist zal niet kunnenworden toegestaan. GARAGE LENSINK Hooacweo «9. TKL 743 1354 /43 1354 's-G r a v e n h a g e, 22 Maart. Hedenoch tend om kwart over 10 uur heeft op het stadhuis alhier de officieele aangifte van het overlijden van H.M. de Koningin-Moe der plaats gehad. Daartoe begaven zich de Ministerpresi dent, dr. H. Colljn, en de Minister van Justitie, mr. van Schaik op het bovenver melde uur naar het stadhuis, waar in de kamer van den burgemeester en in diens tegenwoordigheid de plechtigheid plaats had. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand fungeerde de oud-wethouder, dr W. W. v. d. Meuten. Nadat de aangifte was geschied, werd de acte voorgelezen en door de ministers en dr. v. d. Meulen getcekend. De overlijdcnsacte luidt als volgt: „Heden den twee en twinligsten Maart negentien honderd vier en dertig versche nen voor mij, Ambtenaar van den Burger lijken Stand der Gemeente 's Gravenhage: Zijne Excellentie Meester Josephus Ro- bertus Hendricus van Schaik, oud twee en vijft:g jaren, Minister van Justitie, en Zijne Excellentie Doctor Hendrikus Colijn, oud vier en zestig jaren, Minister van Staat, Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van M'nisters. beiden wo nende te 's-Gravenhage, die verklaarden, daartoe gemachtigd door Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, dat op den twintigsten Maart negentien honderd vier en dertig, des morgens ten zeven ure en vijf en veertig minuten te 's-Gravenhage is overleden: Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhel- mina Theresia Prinses van Waldeck en Pyrmont, in den ouderdom van vijf en ze ventig jaren, wonende te 's-Gravenhage, geboren te Arolsen, weduwe van Zijne Ma jesteit Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk Koning der Nederlanden, doch ter van Zijne Doorluchtige Hoogheid Georg Victor Vorst van Waldeck en Pyrmont en Hare Doorluchtige Hoogheid Helone Wil- helraina Henriette Pauline Marianne Prin-» ses van Nassau, beiden overleden Hiervan is deze akte opgemaakt, die overeenkomstig de Wet is voorgelezen. (Get.) J. R. H. van Schaik, (Get.) H. Co- lijn, (Get.) v. d. Meulen". Een bloemen*afscheidsgroet der 1 Ne derlandsche vrouwen 1 Wij ontvingen van de dames Loui6e C. Ai van Eeghen te Doorn, mr. C. Frida Katz te Amsterdam, Annie Meijer te Rotterdam, W. Wijnaendte Francken—Dyserink en Adelène L. J. Zuyderhoff, beiden te Den Haag, het volgende schrijven: „Uitnoodiging aan alle vrouwen van Nederland om als uiting van hare go* meenschappelijke droefheid een bloe menafscheidsgroet te brengen aan wij- H. M. de Koningin-Moeder. Voor het inzamelen van bijdragen van een dubbeltje of minder is op het bu reau van de courant, die dezen oproep vermeldt, eene bus geplaatst, welk© Woensdag 28 Maart a.9. wordt inge haald. Het ligt In de bedoeling van het genoem* de damescomité waarvan mevr. A. L. J. Zuyderhoff als penningmecsteres optreedt om het eventueele overschot in den geest van de Emmabloemcollecte ter beschikking te 6etllen van Oranje-Nasöau's Oord, het lie velingswerk van Koningin Emma. PRINS HENDRIK IN DELFT. Delft, 22 Maart. Hedenmiddag om streeks drie uur heeft Z.K.H. Prins Hen drik een bezoek gebracht aan de Nieuw© Kerk te Delft. De Prins was vorgezeld van ds. Welter. Begeleid door den burgemeester van Delft, den heer G. van Baren, bezocht de Prins het koor en den grafkelder. Om half vier wérd weer vertrokken per auto. DE WEERKLANK IN INDIE. Ons AR er Bel an#. Bandoeng, 22 Maart. (Aneta) Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Ruro- peesche Onderofficieren „Ons Aller Belang" zond aan H.M. de Koningin een telegram, waarin oprechte deelneming in Haar smar telijk verlies wordt uitgesproken. Het Hoofdbestuur van O.A.B. ontving van het Belgische Verbond van Onderofficieren t© Brussel een telegram luidende* ..De Belgi sche onderofficieren, droevig getroffen bie den de kameraden van het Ned Indisch© leger hun diepgevoelde deelneming aan. en eeven de verzekering van hun medeleven in den grooten rouw die het bevriend© buurland trof."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5