'AMERSFOORTSCH DAGBLAD GENERAAL GOERING'S OLIJFTAK DEPOSITO'S FEUILLETON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct MIDDENSTANDS- BANK^0^ Vrijdag 23 Maart 1934 32e Jaargang No. 224 DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING Merkwaardig geval van gevangenschap DERDE BLAD STAVISKY'S ADVOCAAT GEARRESTEERD NEDERL. BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND De gebroeders Sass in Kopenhagen ontmaskerd ZUCHT NAAR VRIJHEID VERZEKERINGSZWENDEL AFSCHAFFING VAN DEN IERSCHEN SENAAT? AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT directie: a. h. martens VEILIGE HAVENS Groote belangstelling in Engelsche kringen voor het interview met Le Jour De meeste Londensche bladen nemen uit treksels en citaten over uit het interview van den Pruisischen ministerpresident Goering met het Fransche dagblad Le Jour. De Daily Telegraph zet erboven: „Gene raal Goering'8 olijftak" en gaat van het denkbeeld uit, dat de Briteche regeering voor de volgende week geen positie zal hebben gekozen ten aanzien van de Fran sche nota. Wanneer ondanks de moeilijk heden, die thans bestaan, een man als generaal Goering met een bijzonder fraaien olijftak verschijnt, zou het dwaas zijn de hoop op te geven. Erger zou het zijn ver derf pogingen na te laten Want Hitler's eerste officier, die een tijd lang geloofd heeft, dat overeenstemming met Frankrijk onmogelijk is, geeft thans tevenover den correspondent van een Fransch dagblad vrijmoedig toe, dat hij zijn standpunt ge wijzigd beeft. Hij beweert en dat is waar dat er noch in territoriaal, noch in economisch opzicht onoverwinnelijke be lemmeringen voor een duurzamen vrede bestaan en dat er slechts psychologische misverstanden zijn. Wat Duitschland en Frankrijk nog van elkaar scheidt, is wan trouwen. Hij stelt voor dat een speciaal vertegenwoordiger van Frankrijk met Hitler zal spreken, terwijl hij zichzelf bereid ver klaart met de Fransche luchtvaartdeskun- öigon dit deel der bewapeningskwestie te behandelen, wat in Frankrijk de meeste bezorgdheid wekt. De rechtötroekgche nota wisseling tusschen Parijs en Berlijn heeft geen oplossing gebracht. Een persoonlijke bespreking zou eveneens kunnen misluk ken, zooals voor den oorlog bij het zenden van Haldane naar Duitschland is geschied. Men mag echter aannemen, dat een derge lijke mislukking zich thans niet zal her halen. Een vriendelijk Fransch antwoord zou daarom hartelijk worden begroet. De Parijscho correspondent van de Times geeft het interview uitvoerig weer en in een hoofdartikel schrijft het blad, dat met zeer veel uitlatingen van Goering iedereen bet *>cns kan zijn. De deugd der kameraad schap, plichtsvervulling en offervaardig heid spgien hun rol ook op andere velden dan op slagvelden. Eenige vragen, die Goe ring aan Frankrijk gesteld heeft, hebben meer dan alleen rhetoriscl^e waarde. „Waar om wilt u, dat wij zelfs geen luchtafweer- kanGnnen bezitten?" heeft hij gevraagd. .Voorts heeft hij gevraagd waarom Duitsch- GOERING land geen jachtvliegtuigen mag hebben en heeft hij ook aangenomen, dat men niet wil, dat Duitschland bombardementsvliegtuigen bouwt. Het blad acht het niet meer dan ver standig, dat legers, wanneer zij nu eenmaal bestaan, in de lucht evenzeer waarnemin gen kunnen doen als op den grond. Odk is het normaal, al mag het misschien niet heeleraaal logisch zijn, dat men verken- nings- en jachtvliegtuigen als verdedigings wapens en bombardementsvliegtuigen als aanvalswapens beschouwt. Ook de News Chronicle maakt uitvoerig melding van het interview en schrijft in een kort hoofdartikel, dat het de taak der Duitsche staatkunde is, wanneer zij ver vuld is van de bewonderenswaardige ge voelens van Goering, een weg te vinden om reeds nu Frankrijk van de ongegrondheid van de Fransche vrees te overtuigen. De Duitsche staatsman, die dit tot stand zou brengen, zou standbeelden verdienen in allo hoofdsteden van Europa, dat hij gered had. Ontvoering door hypnose? Boedapest, 21 Maart. (V. D.) De po- 'itie te Boedapest houdt zich momenteel mei een zeer eigenaardig geval bezig. Acht weken geleden had een vrouw aangifte ge daan, dat haar man, de meubelmaker Lud- wig Pap, spoorloos was verdwenen. Pap was echter in spiritistenkringen te Boeda pest een zeer bekend medium, van wien men zich herhaaldelijk bij spiritistische séances bediende. Aan één dezer séances had ook een zekere mevrouw Erie Hel6berg deelgenomen, die zich had uitgegeven als Zweedsch schrijfster. Zij had den meubel maker trachten te overreden naar Zweden le komen, aangezien hij daar door zijn mediamieke gaven tot raaterieelen wel stand zou kunnen komen. Ludwig Pap, die gehuwd en vader van twee kinderen was had dit aanbod echter afgeslagen, doch acht weken geleden was hij plotseling uit huis verdwenen. Thans heeft de vrouw een brief van hem ontvangen, waarin hij haar mededeelde, dat de Zweedsche hem gehyp- noliseerd had en hem op deze wijze had ge dwongen naar Zweden te komen. Hij woont thans te Gothenburg, waar mevrouw Hels- berg hem in een villa gevangen hield. Tel kens weer bracht de vrouw hem onder haar hypnotischen Invloed, waardoor hij niet naar Boedapest kon terugkeeren. Tenslotte verzocht hij zijn vrouw bij de politie stap pen te doen, opdat deze maatregelen zou treffen oin hem uit zijn merkwaardige ge vangenschap te bevrijden. De politie te Boedapest heeft onmiddellijk de noodige stappen gedaan, aangezien zich verieden jaar ook twee dergelijke ontvoe ringen in hypnotischen toestand hebben voorgedaan. ONTPLOFFING OP TRANSPORTSCHIP. De bemanning vermist Par ij 8, 22 Maart. (V.D.^) Toen men het transportschip .,La Giraffe", wilde vastma ken in de Seine-haven Port Jéróme, niet ver van Rouaan, explodeerde door nog on opgehelderde oorzaak met donderend lawaai de lading, bestaande uit vaten met petro leum. Het vaartuig stond weldra in lichter laaie. De bemanning, bestaande uit twaalf koppen, wordt vermist. P a r ij s, 21 Maart (V. D.) Op bevel van den rechter van instructie is in de woning van den advocaat van Stavisky, Gaulier, een huiszoeking gehouden, die tot zoo be langrijke resultaten heeft geleid, dat de advocaat terstond is gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht Hij wordt be schuldigd van medeplichtigheid aan bedrog en beling. In do woning van den advocaat werden ongeveer 50 souches van Stavisky- chèques gevonden, tal van papieren, die aan Stavisky behoord hadden en documen ten, die op do zaak betrekking hebben. Opzienbarende onthullingen. P a r ij s, 2 2 M a a r t (V. D.) Gisteren heeft de parlementaire commissie van onderzoek naar de affaire-Stavisky het kamerlid Hen riot gehoord. In tegenstelling tot wat tot nog-toe gebruikelijk was, is geen officieel communiqué over do verklaringen van Hen riot verstrekt Naar verluidt, heeft Henriot een groote collectie aandeelen en documen ten, welke betrekking hebben op het geval- Stavisky uit de jaren 1926 tot 1928, overge legd, w. o. zich volgens de geruchten ook 6tukken zouden bevinden, die wijzen op een relatie tusschen pereonen uit Stavisky'e omgeving en het in 1928 op geheimzinnige wijze om het leven gekomen kamerlid voor Guyana Galmots. Volgens 'n naar den dood van Galmots, die een geniale doch eenigs zins avontuurlijke persoonlijkheid was, in gesteld onderzoek zouden vergiftigingsver schijnselen zijn gevonden. Bij de Kamerver kiezingen van 1928 in Guyana had hij een aantal tegenstanders, die tot eiken prijs het bezit van zijn zetel wenschten. Toen de ver kiezingsstrijd het felst woedde, dook in Guyana een zekere Charles Brouilhet op. die in Guyana een eigenaardige opdracht schijnt te hebben gehad. Men beweert, dat onder de door Henriot aan de commissie overgelegde stukken ^ich een brief van Sta visky aan Brouilhet bevindt, waarin wordt gezegd: „Je ziet wat het kost, wanneer men mij in den weg loopt". Voorts zou zich on der de documenten een brief van den be kenden advocaat Henri Robert, den vroege- ren president van de Parij6che kamer van advocaten, aan den president van bet ge rechtshof bevinden, die zich in dezen tijd met de behandeling van de moordzaak-Gal mots had beziggehouden. Daarin zou wor den gezegd, dat frs. 20,000 niet te veel zou zijn voor den president, wanneer hij de zaak op sleeptouw wil houden. De commissaris zou in verband met deze onthullingen besloten hebben niets omtrent het verhoor van Henriot te publiceeren. doch den minister van justitie ervan op de hoogte te stellen. Naar verluidt, zou o.a. d<» arrestatie te wachten zijn van Brouilhet en den geneesheer dr. Vachet, die in de krin gen van Stavisky verkeerde en ook in het geval-Galmots een rol schijnt te hebben ge speeld. Voorts wordt nog medegedeeld, dat het Stavi6ky-schandaal thans ook naar Enge land schijnt over te 6laan. Volgenö een be richt uit Londen zou de Londensche politie zekerheid hebben gekregen, dat vooraan staande Engelsche persoonlijkheden bij de zaak betrokken zijn. De commissaris van politie Canning, die met een geheime op dracht te Parijs vertoefdo, is met docu menten teruggekeerd, die momenteel door de bevoegde instanties worden onderzocht en waardoor eenige vooraanstaande perso nen gecompromitteerd dreigen te worden DE CONCENTRATIEKAMPEN IN OOSTENRIJK. Ween en, 2 0 Maart. (V. D.) Het aan tal politieke arrestanten bedraagt volgens een officieele mededeeling 2113, o. w. 29 vrouwen. In dc mededeeling wordt evenwel liet aantal arrestanten, dat zich bevindt in de concentratiekampen van Wóllersdorf, Kalserssteinbruch en Wiener Neustadt, eenige duizenden politieke gevangenen, in hoofdzaak nationaal-socialisten, niet opge geven Een discussie in het Lagerhuis Tijdens het vragenuur in het Lagerhuis vroeg de afgevaardigde C. Williams of het den minister van landbouw bekend was, dat de invoer van bloembollen uit Neder laDd gedurende de twee maanden, die ein digden in Februari 1931, meer dan 100 pet bedroeg van den invoer in de twee maan den. die eindigden in Februari 1932. terwii' hij den minister tevens vroeg, welke stap pen hij dacht te nemen om de Britsche bloembollenkweekers te beschermen. Minister Elliot beantwoordde het eerste gedeelte van de vraag bevestigend, terwijl hij. wat h.et tweede gedeelte van de v.uac betrof, den afgevaardigde eraan herinner 1e, dat deze kwestie in de eerste plaats in studie moet worden genomen door de advisecrende commissie voor de invoer rechten. Een ander afgevaardigde vroeg of het den minister bekend was, dat een groot gedcel te der uit Nederland ingevoerde bloembol len ziek was, wat onder de Engelsche kwee kers groote ongerustheid veroorzaakt Hij verzocht den minister dc zaak niet alleen uit een oogpunt van bescherming, doch ook uit een oogpunt van het welzijn van het bedrijf te beschouwen. Onder hilariteit antwoordde de minister, dat hij, wat het laatste gedeelte van de opmerking betrof, met belangstelling ken nis had genomen van het nauwkeurige on derscheid, dat de afgevaardigde wenschte te maken. Hij zelf achtte dit onderscheid niet zoo belangrijk, doch zou gaarne elk bewijs, dat men voor het beweerde zou kunnen aanvoeren, onderzoeken uit een oogpunt van het belang van het bedrijf zelf. Kopenhagen, 21 Maart. (V. D.) In den ioop van het onderzoek tegen de gebroeders Sass is het de Deensche politie heden ge lukt een belangrijke ontdekking te dóen. Zoo werden in de door de gebroeders in een pension in de nabijheid van het raadhuis plein bewoonde kamer achter een paneel ongeveer 3000 Deensche kronen en 2000 Fransche francs ontdekt, die verborgen wa ren in batterijen van zaklantarens. Verder werden inbrekerswerktuigen, een wasaf druk van eën brandkastsleutel en een reeks papieren met schetsen van ligging en bouw van verschillende zaken, notities betreffen de patrouilledieneten der politie e.d. gevon den. Er bestaat thans geen twijfel meer, dat de gebroeders Sass in Kopenhagen ook hun ■nbrekerswerk hebben uitgeoefend. Gevangenen stellen zich beschikbaar voor geneeskundige proefnemingen N e w-Y o r k, 21 Maart. (V. D.) Uit Canon- City wordt gemeld, dat meer dan achthon derd gevangenen in de staatsgevangenis van Colorado zich hebben aangemeld en bereid waren hun leven en gezondheid te wagen in ruil voor hun vrijheicl, toen on der de gevangenen een beroep werd gedaan voor vrijwilligers, die zich beschikbaar wij den stellen voor een laboratoriumproefne- niing met een nieuw samengesteld serum tot bestrijding der tuberculose. Alle gevan genen wenschten In ruil voor hun vrijheid zich voor het experiment beschikbaar te stellen en tenslotte werden 12 hunner „uit verkoren", die na gratieverleening door gouverneur Edwin Johnson van dén staat Colorado in vrijheid zullen worden gesteld. Het nieuwe serum is samengesteld door de onderzoekers dr. Morris Cohen en dr. Arthur Damerow, die bij hun laboratorium proeven op dieren succes hadden en het serum thans ook op menschen willen toe passen. Bremen, 21 Maart (V.D.) Door twee mannen, die in verband met het zinken van een Duitsch stoomschip gearresteerd zijn, is een opmerkelijke bekentenis afgelegd. Het betreft hier do trawler Wotan, die einde der vorige maand tijdens kalm weer nabij IJsland zonk. De bemanning werd ge red. Daar de omstandigheden, waaronder de bevrachting had plaats gehad, de achter docht opwekten, werden twee personen ge arresteerd, zekere Kuhr en de eerste machi nist Skoerup. Laatstgenoemde heeft bekend, dat hij op aandrang van Kuhr, die hem f 4000 plus een betrekking voor zijn aan deel in de zaak bad beloofd, bet schip heeft laten zinken. Het schip was door de eigenaars verze kerd voor 75.000; Kuhr had voor eigen rekening een assurantiepolis van 15.000 genomen. Kuhr heeft eveneens een volledige beken tenis afgelegd. Dublin, 22 Maart (V.D.). De regeering- De Valera heeft na het verwerpen van het uniformverbod door den Senaat besloten, in den Dail de afschaffing van den Senaat voor te 6tellen. Het desbetreffende wetsvoor stel is Donderdagavond in den vorm van een witboek gepubliceerd. Indien de wet wordt aangenomen, zal De Valera bij het nemen van maatregelen nog slechts te re kenen hebben met den Dail, waarin hij de meerderheid bezit TELEFOON 304 en 697 POSTREKENINE 28860 De diepe berusting wordt uit den strijd geboren. door BASH KING. (Uit bet Kngelsch). Hij stikte bijna van aandoening, die haar volkomen vreemd was, en het kostte hem moeite de woorden uit te brengen: „Zou 't je wat kunnen schelen, als dat zoo was?" „Wat doet het er toe, of het mij schelen kan of niet, als vader maar tevredm is". „Toch zou ik zoo denken, dat 't je op de een of andere manier niet heelemaal on verschillig laat". Ze ging ou deze uitdaging niet in. Niet dat ze toondo vijandig te zijn; daarvan was hij zeker. Zij maakte meer den in druk op hem van iemand, die uitgeput is door vreeselijke hartstochtelijke scènes, eigenzinnigheid en desillusie. Na wat rust lou ze weer klaar staan voor nieuwe der gelijke scènes, met hem misschien als de persoon, die de gevolgen zou moeten dra gen. Mevrouw Whitelaw kwam met dienself den vluggen stap en diezelfde ademlooze, gesyncopeerde manier van spreken, die bij zich nog herinnerde, binnen. „Spijt me vreeselijk dat ik zoo laat ben. Ik heb een grooten tocht gemaakt. Moest denken. Had er geen flauw idee van hoe laat 't was. Je zult wei eetlust hebben ge kregen". Zij gaf hem een hand, zonder hem aan te kijken. De zinnen, die zij had gespro ken, waren blijkbaar bedoeld als middel om over dc moeilijkheid van de ontmoe ting heen te komen. „Dus dit is mijn moeder!" was zijn eenige gedachte. Door zijn poging dit te realiseeren, week zijn onrust en zijn verlegenheid. Hij kon zich slechts afvragen of hij ooit in staat zou zijn te gelooven aan hetgeen hij niet geloofde. Hij herhaalde bij zich zelf wat hij al aan Ilildred had geschreven: dat hij wel kón gelooven dat de man zijn va der was, maar dat hij als een onrn >g« ijk- hcid verwierp, dat deze vrouw zijn moe der zou zijn. Niet dat zij iets over zich had dut hem tegenstond of onsympathiek was. Integen deel: zij was mooi geweest cn bezat nog een beminnelijko distinctie. Haar gelaats trekken, die. wel altijd zacht en aantrek kelijk zouden zijn geweest, waren mooier geworden door het ontroerende, Jat een gevolg was van het levensdrama, dat zij had doorleefd, terwijl haar teint, die nooit anders dan fijn en leer kon zijn geweest, in dien toestand werd gehouden door massage en cosmetische middelen. Sluiers beschutten haar gezicht tegen zmi cn wind, lange handschoenen, die makkelijk aan en uit gingen, zorgden er vjor dat haar een beetje te mollige handen, waar aan zij heel wat diamanten en briljanten ringen droeg, zacht bleven. Haar groote heldere, grijze oogen, van dat lichtende grijs van maansteen, hadden oogleden, die er uitzagen of zij waren gemaakt van bloembladen van witte rozen, die juist be ginnen te verschrompelen en kleine, gepl- bruine vlekjes gaan vertoonen. De oog haren waren lang, donker en naar boven omgebogen net als die van een jong meis je. Tom kon de kleur van het hoofdhaar niet zien, omdat ze een autohoe 1 droeg, met een langen, bruinen sluier gedra peerd, dio over haar rug afhing. Haar mantel en rok waren van bruin tweed met hier cn daar een purperachtigen draad er in geweven. De blouse van een zijdeachtige stof was van een andere tin» bruin, met een blauwen en rosen weer schijn als zij zich bewoog. Een blijkbaar lang snoer groote parels droeg zij om haar hals en verdween voor de rest in haar blousp. Dadd verscheen op den drempel om te melden dat de lunch klaar stond. „Vooruit", commandeerde mevrouw Whi telaw. waarna Lily lusteloos opstond. ..Komt Tad thuis lunchen?" Loom liep Lily achter haar moeder aan. „Ik weet niets van Tad af". Tom kon niet anders doen dan Lily vol- ecn. Na door de vestibule te zijn gcloopen. ging men dezelfde deur binnen, waar juf frouw Nash uit te voorschijn was gekomen om even met hem te spreken. De eetkamer, die op het noorden lag, was groot cn somber. Tom zag vaag het glanzen van mooie, zilveren voorwerpen, en ook het beeldhouwwerk van stoelen met hooge rugleuningen, die er als Ironen uit zagen. Een van die tronen trok Tadd voor mevrouw Whitelaw achteruit, een andere huisknecht trok er een voor Lily, en weer een andere een voor hem zelf achteruit» „Wil je daar plaats nemen?" vroeg me vrouw Whitelaw op haar vlugge, ademlooze manier, alsof spreken haar moeite kostte. „Dit is een kille kamer". Zij deed haar mantel dicht, hoewel de temperatuur in de kamer zelfs voor de groote cattleya-plant, die midden op de tafel stond en misschien wel dertig bloemen had, volkomen geschikt was. Met haastige, zenuwachtige bewegingen nam zij een lepel, en proefde van de grapefruit, die vóór haar stond. Niet meer dan even proeven, en toen werd de vrucht haastig en zenuwachtig weggeschoven. Onrustig en gehaast keek zo Tom aan. om dadelijk weer naar iets an ders te kijken, alsof zijn aanblik haar oogen pijn deed. „Hoe lang ben jc al terug?" Illj lichtte haar in. „Vond Je 't daarginds prottig?' Hij gaf haar 't zelfde antwoord als zoo éven aan Lily. „Ben je gewond geweest?" Tom vertelde dat hij éénmaal aan den schouder zwaar gewond was geweest, waardoor hij een maand in het hospitaal had moeten blijven, maar dat hij overigens ongedeerd was gebleven. „Tad heeft zijn rechtorarm verloren. Wist jc dat7" Ja, hij had het 't eerst van Guy Ansley gehoord. Hij vond het erg naar, maar daar zoovelen zoo vreeselijk verminkt waren ge worden, mocht men nog van geluk spreken alleen maar den rechterarm te moeten missen. Weer keek zo hem haastig cn onwelwil lend aan. „Hoe is 't toch gekomen, dat jc de Ansley's zoo goed kent?" Hij deed haar het verhaal van zijn eerste ontmoeting met Guy op het trottoir van bet Louisburg Plein. „Was 't niet verschrikkelijk te moeten samenleven met dien inbreker?" Tom glimlachte. „Neen. Ik vond 't heel gewoon. Hij was een heel vriendelijk In breker. Ik ben hem alles verschuldigd". Voor Tom's grooten eetlust, was de lunch niet meer dan «en karig maal, maar wel deftig. De maaltijd drukte hem. Dat drie sterke mannen zouden noodig zijn om hun het weinige, dat zij te eten en te drinken kregen, to brongen, trof hem als iets be lachelijks. En dit was zijn ouderlijk huist Hij zou eiken morgen aan een ontbijt zitten, dat op diezelfde luisterrijke wijze werd op gediend, eiken dag op een van deze tronen zitten als een apostel uit de Openbaring van Johannes. En toen dacht hU aan de wijze, waarop hij ontbeten had in de huur kazernes, bij de Tollivants, do Quidmores, en. In de smerige eethuizen, met Honeybun, waar zij ook hun andere maaltijden ge bruikten en voor het eerst na vele jaren kreeg hij een gevoel, dat leek op heimwee. Het was niet do vormelijkheid, die er in acht werd genomen, waartegen hij in opstand kwam. want die had ontegenzeg lijk haar element van schoonheid.' Hij voel de weer do oude pijn, die het gevolg was van het feit, dat er millioencn waren, die niets bezaten, teneinde enkelen in het ge not van alles te stollen. Dat was de ernstige kwaal van de maatschappij, cn hij wist niet wat er de oorzaak van was. Zijn eco nomische studies, die hij noodig had als toekomstig bankier, hadden hem tot do overtuiging gebracht, dat niemand die oor zaak kende, en dat de daartegen voorgestel de middelen erger waren dan dc kwaal. Maar toch nam hij zich in stilte dikwijls voor, al had die gedachte nog geen vasten vorm aangenomen, om zelf ook zijn krach ten in te spannen dit fundamenteele kwaad te bestrijden. Op de een of andere manier moest de wereld een middenweg zien to vinden tusschen te veel en te weinig; an ders zou het menschdom tot zelfmoord wor den gedreven. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9