CONGRES VAN HET N.V.V. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE SNELTAX TELEF. 1354 of 743 MODERN AARDEWERK Amersfoortsche Kunsthandel FEUILLETON Donderdag 12 April 1934 32 e Jaargang No. 239 BESPREKINGEN OVER HET WERKLOOSHEIDS VRAAGSTUK TWEEDE BLAD MINISTER DE WILDE NAAR ZEELAND Schalen, Kannen, Pullen, enz. UIT DE STAATSCOURANT De Heks van Winslea De heer li. Lindeman protesteert tegen de verlaging der steun normen en de lage loonen in de werkverschaffing Amsterdam, 11 April. Hedenmorgen begon in een der zalen van het gebouw Bellevue een buitengewoon congres van het Nederlandsch Verbond van Vakverecnigin- gen ter bespreking van het werkloosheids vraagstuk en de houding van de regeering ten opzichte hiervan. Afgevaardigden waren hoofdbestuursleden der verschillende bij het N. V V. aangesloten vakbonden en de fede raties van de bestuurdersbonden uit het géhcele land. De heer E. ICupers opende het congres. De langdurige werkloosheid brengt velen tot de randen van het pauperisme en in dien de steunverlagingen worden doorge voerd, dan zullen velen inderdaad voor de gemeenschap verloren gaan, hetgeen een gevaar is voor het Nederlandsche volk in zijn geheel. In het verloop van zijn ope ningsrede wees Kupcrs op de vitale be langen, die de middenstand heeft bij het instandhoudoen van de thans bestaande loons- en steunnormen, want bij daling daarvan, daalt onherroepelijk de koop kracht van de arbeidersbevolking. De heer II. Lindeman verkreeg daarna het woord om een rede te houden, die uit vier punten bestond. In de eerste plaats besprak spreker het streven van de Regee ring tot voortdurende verlaging van de loo nen in de werkverschaffingen en het ver slechteren der steunnormen. Met staat vast hoewel deze mcening nog lang niet overal wordt aanvaard, dat lage loonen de econo mische ontwikkeling ondermijnen. Reeds in vele kringen stelt men meer en meer de noodzakelijkheid in. tot het verhoogen van de loonen, vooral gesterkt door de maat regelen, die president Roosevelt in de V. S. neemt. Daar werden de loonen verhoogd, de koopkracht vergroot, en daardoor het economisch herstel waarschijnlijk bespoe digd. In Duitschland bewandelde men den tegengestelden weg, de loonen daalden sterk. De cijfers over 1933 wijzen nu op een algeheelen achteruitgang. Deze twee groote voorbeelden zijn zeer veelzeggend; zij be wijzen, dat het economisch herstel voor een groot deel afhankelijk is van de massa der bevolking. Ook in ons land is dat als over al elders het geval. Wij mogen thans niet de steünuitkeeringen verminderen, waar door onherroepelijk ook de loonen zullen dalen. Er zijn vele particulieren, die van de omstandigheden, waarin de arbeiders thans verkeeren, gebruik maken, een feit. waar tegen weinig valt te doen. Erger wordt de kwestie, indien de overheid dit gebruik maken van de verslechte omstandigheden, steunt. De loonen, zooals die in de collectieve contracten zijn vastgelegd, worden in de meeste beroepen niet meer gehandhaafd. Erger zijn de loontoestanden in de Werk verschaffingen, waar vele arbeiders niet meer dan 9 a 11 per week verdienen. Velen dezer arbeiders zijn poldersjongens van beroep, die in het vrije bedrijf, waarin zij hetzelfde werk deden, veel meer ver dienden en die, zoodra zij de mogelijkheid zien iets meer te verdienen in het vrije be drijf, dit aanvaarden, ook al is het loon veel lager dan liet voordien was. De toe stand onder de werkloozen, die van de steunuitkeeringen leven, wordt, vooral als over de geheele linie verlagingen worden doorgevoerd, critiek. Men zal voor moei lijkheden geplaatst worden, die niemand wenscht. Want er broeit een wanlioops- stemming, die hier en daar reeds uitslaat, tot vechtpartijen met de politie en roekeloos ruiten ingooien. Uitvoerig besprak spreker de gebeurlcnsscn in Twente, waar als het ware van onderop een protest opklonk tegen de verlagingen, een protest, dat ech ter niet door Minister Slotemaker werd ver hoord, de uitkecringen daar zullen, indien de Kamer niet ingrijpt, verlaagd worden. Ernstig wordt de houding van den Minister afgekeurd. Het is onmogelijk om met 46 milliocn voor steun enz. in 1934 uit te ko men. Dit getuigt van een optimisme, dat niet met de werkelijkheid te rijmen is. De werkloosheid neemt allesbehalve af. Men kan we! op het een en ander bezuinigen, doch niet op de uitkecringen. liet is niet zoo, dat in Nederland een voudig het geld niet meer te inden is. Do financiccle spankracht van Nederland is groot genoeg om de 25 millioen te vinden, die noodig zijn om de normen in stand te houden. De laatste maanden hebben bewe zen, dat door middel van belastingheffing nog heel wat te krijgen is. De benoodigde 25 millioen gulden is uit de voor de belas ting verzwegen inkomens gemakkelijk te verkrijgen. Vervolgens besprak de inleider het op 't oogenblik meer en meer opkomende insti tuut van de z.g. „Contra-prestatie". Een nieuwe vorm van werkverschaffing, die van do gewone in zooverre afwijkt, dat het loon in casu de normale steun uiteraard lager is, want bij do werkverschaffingen stond voorop, dat het loon hooger zou zijn dan de steun. Deze contra-prestatie wil een voudig zeggen, dat men den werklooze den steun ontneemt en dwingt lot werken, een wijze van doen die doet denken aan de vroegere Heerondiensten. Men ontneemt de werklooze de positie van loonarbeider, men dwingt hem tot het doen van diensten. Reeds vele malen heeft hel N. V. V. voorge steld, de werklooze arbeiders allen 40 uur per week te laten werken tegen een be scheiden uurloon, zoodat het den gemeen ten een gulden meer per werklooze zal kos ten. Het zal met deze contra-prestatie nu zoo gaan, dat allerlei werkobjecten. waar voor de gemeenten thans geen middelen hebben, voor zeer weinig worden uitge voerd. Het ware beter deze werken in veer- tigurige arbeidsweek tegen behoorlijke ver goeding te laten uitvoeren. Het is noodzake lijk de veertigurige arbeidsweek door te voeren, omdat de technische ontwikkeling de maatschappij hiertoe, evenals tot ver hooging der loonen dwingt. Ten opzichte van het 60 millioencnplan van de regeering. staat het N. V. V. sym pathiek.'Doch tegen" wat bij de installatie van den Raad van advies is gezegd, moet protest worden aangeteckend. Daar is ge zegd, dat het levenspeil in Nederland om laag moet Er heerscht nog te zeer de over tuiging, dat Nederland terug zou moeten naar het peil van het buitenland. Neder land heeft altijd bovenaan geslaan, Neder land zal in het economisch herstel, dat in aantocht schijnt te zijn, niet achterblijven. Nederland behoort lot de gunstigst gelegen landen ten opzichte van het wereldver keer. Tenslotte besprak de inleider de eisohen, die het N V.V. stelt ten aanzien van de jeugdige werkloozen. Spieker hoopt, dat als de reactionnaire maatregelen nog sterker worden doorgevoerd, in het geheele land een actie wordt ontketend, die een halt toeroept aan de regeering en de volksvertegenwoor diging zal weten te brengen lot een een an dere houding. Nadat discussies gevoerd waren, werd met één stem tegen een resolutie aangenomen., waarin tegen de verlaging der steunitor men, de loonsverlaging in de werkverschaf fingen en het streven om in z.g. „contra prestïtie" te laten werken wordt geprotcs teerd en bij de regeering o.m. nog wordt aangedrongen om de 40-urige werkweek in te voeren voor de werken, welke krachtens het 60-millioe- nen-plan zullen worden uitgevoerd, met handhaving van de loonen der collectieve contracten, bij de werkverschaffii^cn en werkverrui ming op ruime schaal ook jeugdige, werk looze arbeiders te werk te stellen en voor zoover dit niet mogelijk is, deze jeugdige werkloozen financieelen steun te verleenen. Een tweedaagsch program 's-Gravenhage, 11 April Bij het be zoek, dat de Minister van Binnenland6che Zaken, mr. J. A. de Wilde, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn Departe ment, mr. K. J. Frederiks, Donderdag en Vrijdag a.s. aan Zeeland brengt, zal het College van Gedeputeerde Staten van Zee land met den Commissaris der Koningin, den Minister gedurende zijn ganschen tocht begeleiden. Daartoe zullen de heeren den Minister bij de eerste plaats in Zeeland, welke door hem bezocht woril, n.l. Kloetinge, opwach ten. De Minister wordt daar ongeveer 11 uur per auto verwacht. Na een samenzijn met B. en W. op het gemeentehuis1 zal hij zich begeven naar Biezelinge, waar hij ter plaatse met "de burgemeesters van Kapellc en Schore, een grenswijziging zal bespre Ken. Daarna begeeft hij zich naar Kapelle voor een conferentie met de burgemeesters van Kapelle, Wemeldinge en Kattendijke, eveneens over een grenswijziging, waaraan zoo mogelijk een bezoek ter plaatse zal ver bonden worden. Omstreeks 1 uur zal de Minister zich vereenigen met B. en W. van Goes en Kloetinge aan een lunch in Hotel Central te Goes. Vervolgens zal een be spreking plaats hebben over de grenswijzi ging Goes—Kloetinge. Voor de lunch en de bespreking zijn 3 uur beschikbaar. De Minister begeeft zich vervolgens naar de Maatschappij De Schelde te Vlissingen, waar de directie den Minister omstreeks 5 uur verwacht en hem een thé aanbiedt. Na afloop daarvan wordt een diner gebruikt bij den Commissaris der Koningin te Mid delburg, aan welk diner waarschijnlijk het college van Gedeputeerden en enkele bur gemeesters zullen aanzitten. Ook wordt ten huize van den Commissaris der Koningin overnacht Vrijdagochtend te half negen vertrekken de auto's naar Veere, waar o.a. de herstel werkzaamheden van het raadhuis zullen worden bezichtigd. Daarna gaat de tocht naar West-Kapelje, waar „een bespreking met B. en W. zal plaats vinden in verband met de noodlij-Jcndheid dier gemeente. Ver volgens wordt naar Vlissingen terug gere den, waar de burgemeester waarschijnlijk nog enkele bijzonderheden te bezichtigen zal geven, waarna de lunch bij' den burge meester zal worden gebruikt. Te half twee heeft een overtocht over de Schel le naar Breskens plaats, waarna door het vierde district, dus over Schoondijke en IJzendijke gereden wordt naar het vijfde district, waar bezien zal worden de gepro jecteerde grenswijziging Boschkapelle— Stoppeldijk—OssenisscHengstdijk. Onge veer 7 uur heeft de terugtocht plaats van Walsoorden over de Schelde naar ITans weert, wear de minister van het College van Gedeputeerden en den Commissaris der Koningin afscheid neemt om met mr. Fre deriks naar Den Haag terug te rijden. PRINS HENDRIK TE SWALMEN. Roermond, 11 April. Bij zijn terugreis uit Luxemburg vertoefde Z.K.1I. Prinsïlen- drik gistermiddag op het kasteel Dillen raad te Swalmen. waar hij de gast was van graaf Wolf Metterlich. In den middag vertrok de prins per auto naar Den Haag. GEZANT VAN BRAZILIË OVERLEDEN. 's-Gravenhage, 11 April. Blijkens hier te lande ontvangen bericht is heden morgen le Parijs overleden de gezant van Brazilië bij het Nederlandsche Hof. de heer Arminio de Mello Franco. De overledene is geruimen tijd lijdende geweest en heeft nog onlangs met het oog op den staat zijner ge zondheid, vier maanden in Zwitserland doorgebracht DE DIEFSTAL IN HET GEMEENTEHUIS TE STAVOREN De aangehoudene op vrije voeten. Maandagnamiddag is de man van de schoonmaakster van het gemeentehuis te Stavoren, die in verband met de vermis sing van een kistje met 1300 was aange houden, op vrije voeten gelaten. Er ontbreekt nog ieder spoor van den dader GERAAMTEN GEVONDEN. Maastricht, 11 April. Op het groote stadsplein, het Vrijthof, wordt het groote standbeeld van St Servatius geplaatst en daarnaast de Sint Servatius-bron. Bij het graafwerk is men gestuit op vele geraam ten, welke deels slechts 20 cM onder de op pervlakte lagen. In totaal zijn meer dan 25 schedels opgegraven Iloutroten zijn niet gevonden, zoodat niet wordt aangeno men, dat ter plaatse een gewoon kerkhof is geweest. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Eeu pleidooi voor dc bestrijding der jeugdwerkloosheid. I-Ict Hoofdbestuur van den Bond van Jon ge Liberalen heeft aan de Liberale Fractie in de Tweede Kamer der Statcn-Gcneraal een schrijven verzonden, waarin liet er op wijst dat het ernstigste nationale pro bleem dat van de werkloosheid is en do ernstigste zijde daarvan do jeugdwerkloos heid. Vooreerst groeit er een geslacht op zoo luidt liet o.m. in dit schrijven dat nimmer heeft loeren arbeiden, met alle ino rcele en materieele gevolgen van dien. ge volgen. die in hun volle bedenkelijkheid nauwelijks zijn te overzien. Wij rnecncn aldus 't II.B. dat het bij uitstek op den weg van dc Liberalen ligt om tot maatregelen in dezen geest het initia tief te nemen. Wij denken hierbij b.v. aan vervroegde pen6ionneering van ambtenaren en van semi-ambtenaren, wellicht zelfs van personen, werkzaam in particulieren dienst. Met den allergrootsten aandrang v.erzoe ken wij u aan deze dringende materie blij vende aandacht te willen wijden cn zoo cenigszins mogelijk op korten termijn het initiatief le nemen tot maatregelen, waar voor het Nederlandsche volk u dankbaar zal zijn en waarop tienduizenden jongeren hun hoop gevestigd hebben JONGEN OVERREDEN. Maastricht, 11 April. De personen auto, bestuurd door baron de Loc, burge meester van Eisden, overreed gisteren te Eisden een 11-jarige ion jen II. K. De jon gen is onmiddellijk na bet ongeval overle den. Het onderzoek wees uit, dat dc bur gemccsler geen schuld treft. voor Binnen- en Buitenland. Betrouwbare kalme en ervaren chauffeurs. Goed bekend in binnen- en buitenland. Ruime 4 pers. auto's 6 ct. per K.M. Vraagt prijs van onze geriefelijke ruime 7 pers. auto's met en zonder chauffeur. Dc Ondernemer G. LENSINK. Hoogewcg 49. (handwerk) (Vien zie de etalage UTRECHTSCHEWEG 3S - TELEFOON 1758 Direct over 't spoor Bij K. B. is voor den tijd van vijf jaren benoemd tot directeur van het Informatie bureau van de Vereeniging liet Nederland sche Roodo Kruis de heer II. G. van Viersen, gepensionneerd kolonel der artillerie van het Nederlandsch-Indischo leger te 's-Gra venhage. Bij K. B. is aan den rcservc-cerste-luile- nant .1. Zwarteveen van het 5e regiment veldartillerie een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij K. B. is benoemd lot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse bij de landmacht de dienstplichtige van het 17e regiment infanterie E. Schimmel, arts. Bij K. B. is benoemd tot reserve-officier- tandarls der tweede klasse bij do land macht de dienstplichtig sergeant-titulair van de lo compagnie hospitaal-soldaten B. van Dijk, tandarts. Bij K. B. zijn benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandsche Begeering voor het in September 1934 te München te houden 7e Internationale Wegencongres Ir. W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem. Ir. G. J. van den Broek, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage cn dr. F. J. Nellensteyn, directeur van' het Rijkswegenbouwlaboratorium te 's-Graven hage. Bij K. B. is bevorderd tot officier in de Orde van Oranjc-Nassau W. F. van Mceren- donk, oud-districts-commandant der Rijks- veldwacht te Utrecht. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen enz. A. D. van Doorn verplaatst van het 2e kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Leiden, naar het le kantoor der directe belastingen al daar. Bij K. B zijn bij het Departement van Sociale Zaken bevorderd; le. te rekenen van 1 Januari 1934 tot directeur van den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling Ir. R A Verwcy, thans administrateur met den persoonlijken titel van directeur van genoemden dienst; 2e. met ingang van 1 Juli 1934 tot com mies P. L. de Weever, thans adjunct-com mies; 2e. met ingang van 1 October 1934 tot hoofdcommies mej. M. van IJsendijk, thans commies. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der registratie en domeinen T. W. F. Passtoors verplaatst van het kantoor der registratie No. 2 en domeinen te Maastricht naar het kantoor der registratie No. 1 en successie aldaar. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K en W. is aan dr. J. Voogd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdassistent bij de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit tc Leiden en is als zoo danig tijdelijk benoemd W. II. Capel, thans assistent bij dat vak. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn aangewezen voor het tijdvak, hetwelk eindigt 1 September 1934. in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudig de behandeling van strafzaken van de ar- rondissemcnts-rechtbank te Dordrecht lot plaatsvervangend lid mr. II Heuvelink, president, en mr. G. A. Schreuder, rechter. Het ergste dwaalt gewis de man, die denkt dat hij niet dwalen kan. naar het Engelsch van May Wynne. „Moll Cutpur6c!" riep zij. „Goede hemel. Babs! IToe kan een meisje van 6tand, als jij, nu ooit een voorbeeld nemen aan zoo n verdorven schepsel, dat zeker eindigen zal aan den galg bij Newgate. Neen, ik ben niet preutsch, maar dit gaat toch wel wat te ver!" Barbara kuste haar teeder. „Niet preutsch, beweer je?Je bent de meest Puriteinsche Puriteine, die er be staat! Ja, prui' nu maar niet zoo! Ik zal je niet meer beleedigcn. Had ik moederlief de gekend, zooalf jij, Marjorie, dan zou ik niet zoo wild zijn opgegroeid, en, als liefde mijn leven niet kan vullen, dan zal er al thans veel in gelachen worden! Gelach en avonturen voor Bab Carcroft, vroolijk, als ze is! Met nu cn dan een paar kussen, als ze in een stemming is daarvoor, en mis schien is het nu bijvoorbeeld een geschikt oogenblik. omdat Dick Morrice met den vechtersbaas van een Cotterell naar Ponte- fract gaat". Zij wees met d?.ti vinger naar een heel eir.d verder op den weg, waar twee rui ters. in een vriendschappelijk gesprek ge wikkcld, kwamen aanrijden. Marjorie was wol gewoon aan dergelijke ontmoetingen en ze wist, dat Barbara eigenlijk meer zoo praatte, om haar ver ontwaardiging op te wekken. Ze sloeg dan x)k niet veel acht op dit lichtvaardig bab belen maar nam haar bloemen en haar mandje op, om zich verder naar het dorp te begeven. „Dick Morrice is wel goed", zei ze, „maar toch zou ik niet graag mijn gunsten be- tooncn aan een, die zoo van partij veran deren kon'. Barbara kreeg een kleur en nu fronste zij het voorhoofd: „Een meisje kan niet best oordeelen over de beweegredenen van een moedig man cn nog minder mag men den jongen, die hij toén nog was, do dwaling aanrekenen, die hij, als man, zoo gouw mogelijk wil goed maken. Dick Morrice heeft een prettig hu meur en van zijn kussen hoeft men ook niet afkecrig te zijn. Ik zal mij vanochtend best met hem amuseeren". Maar dit gaat n wat al té ver en, daar Marjorie ten eenenmale niet in staat was om met een dergo 1 ijko luchthartigheid in te stemmen, liep zij naar het hek, terwijl Barbara haar langzaam volgde met een spottonden glimlach op het mooie gezichtje, en zij alweer in zichzelf prevelde: „Die niet sterk is, moot slim wezen: waar het ver stand in een man te kort schiet, zal oen vrouw er misschien nog wel eon weg op weten En. zou er inderdaad iets op ver zonnen kunnen worden, om Pontefract voor den koning te nemen, al was het dan ook nóg zulk gewaagd spel?" HOOFDSTUK IV. Vrouwelijk vernuft „Miltress Barbara!" Het jonge meisje bij het open hek bleef lachend staan. „Mijn hemel, was doet u mij daar schrik ken, sir!' Dick Morrice, of liever kolonel Richard Morrice. bevelhebber van den strijdmacht van het parlement, was in een ommezien afgestegen en stond nu met den hoed in de hand naast zijn paard. ..Ik had wel gehoopt, dat u dezen kant zoudt uiliijden", erkende zij grif en keek met ondeugende tinteling in de oogen. naar het norsche gelaat van den anderen rui ter Kolonel Cotterell, gouverneur van kasteel Pontefract. en de persoonlijke vriend van Olivier Cromwell, was een man van zeer .rroot gewicht in eigen oogen en tcgenovei degenen, over wie hij gestold was Slechts één was het mogelijk geweest door dat stroeve uiterlijk heen te dringen en er een vriend ach'er te vinden en dip eenc persoon v as dc man, die vandaag mei hem reed Richard Morrice Een onweerstaanbare verschijning als die was. met zijn aansla el ij ken lach. zijn vroo- lijke. blauwe oogen en zijn zonnige natuur was hij al« 't ware bestemd om als een onwekkend clement le dienen onder de ka merader. met de lange gezichten, met de over strenge godsdienstige uitdrukking er on. In het eerst liaJ Morrice voor den koning gestreden, mi ar een onbeduidende grief cn een jongensachtige uitbarsting van drift, was uitgeloopcn op een verandering van front. wa.;r hij nu .volgens de geruchten, weer spijt van zou hebben. Zii die het -gezag in handen hadden, on der de troepen van het parlement, hadden een goed dienaar dan ook niet goed weten te gebruiken. Hij had eerlijk voor hen ge streden en telkens weer groote bekwaam heden getoond. Maar nu de eigenlijke oor log uit was, had men hem te verstaan gege ven, dat zijn diensten niet meer verlangd werden, zoodaL hij niet anders had kunnen doen dan zich op zijn landgoed in het wes ten \an Yorkshire terugtrekken Zoo voor het oog had hij zich die minne behandeling laten welgevallen. Hij was een rijk man, ongetrouwd, bezat vele hec taren grond on een mooi, oud huis en met zijn gullen aard was hij weldra met beide partijen op goeden voet van verslandhou ding en was bij altijd het middelpunt van alle feestelijkheden. Een eigenaardige n iend voorwaar voor den strengen gouverneur van Pontefract, evenzeer van hem verschillend in karakter, als in voorkomen. Een vrouw weet in den regel zeer goed wanneer het zoover gekomen is, dat een man 's nachts van haar droomt en overdag naar haar smacht, en zoo begreep Barbara ook wel degelijk, hoe kolonel Morrice te genover hó&r stond. Zijn verlangen naar het gezelschap was in 't geheel niet naar den zin van den uit gesproken vrouwenhater James Cotterell, en terwijl die nauwelijks den hoed afnam voor de jonge dame, reed hij verder en zijn somber gelaat keek nog ééns zoo zwart. „U stondt naar mij uit te kijken?" vroeg Morrice. nadat hij zijn paard aan een el zenboom in het weiland had vastgebonden cn hij zich door haar liet geleiden naar den oever van dc rivier met de ranonkels. Barbara lachte en hief het gezichtje zóó op. dat baar donkere oogen met de lange wimpers duidelijk gezien werden. „Al meer dan een uur", antwoordde zij met een zucht, die hem een zaligheid be duidde. Maar Morrice was altijd op zijn hoede tegenover oen, wier plaagzucht hem dik wijls tot het 6lichtoffer van haar spot deed zijn. „Had ik dit maar geweten", zei hij zacht, „dan zou ik degene zijn geweest, die had moeten waohten!" „Foei, sir, dat kan ik niet aannemen. U zult toch mijn vriendschap niet gelijk stel len met die van den gouverneur van Pon tefract?" Vol verwijt antwoordde hij: „Gelijk stellen in het geheel niet, mis tress Zoudt u het gevoelen voor de vrouw, die ik lief heb, gelijk stellen met dat voor een, wiens glimlach zoo koud is, als die van een doodshoofd cn die mij daardoor steeds herinnert aan een einde, dat men toch liever altijd vergeet?'' ..Geen onaardige vergelijking", zei ze, naast hem op den oever plaats nemend, „cn waaruit duideliik blijkt, dal dc vriendschap met James Cotterell u al even onaange naam is. als het gevolg van een besluit, waar te onberaden loe werd overgegaan". Kr trad een jiauze in, gedurende welke de jonge man zich op dc onderlip beet cn zich met verwondering afvroeg, wat ter wereld dit aardig incisie toch meende met die stou te bewering. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5