X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X Koopt de Emmahloem HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voorlOct. SNELTAX BLOEMBOLLENVELDEN TELEF. 1354 of 743 t I- A I FEUILLETON Zaterdag 21 April 1934 32 e Jaargang No. 247 DE NOODEN VAN DEN MIDDENSTAND Dit is Saladines eerste voorjaar De Heks van Winslea Het is nog slechts eenige dagen geleden dat wij onze goede Koningin Emma naar Haar laatste rustplaats moesten brengen. Het ligt nog versch in ons geheugen hoe diep wij getroffen werden door dien slag. Hoe vele lofredenen lazen wij in de bladen over Haar goedheid en barmhartigheid, met welke schoone woorden hoorden wij Hare nagedachtenis eeren in de kerken en ook voor de radio. En dat alles was verdiend, meer dan verdiend. Doch daarmee zijn wij er niet; nu is het aan ons om te toonen, dat het geen ijdele woorden praal was. Nu is het aan ons om het prachtige werk van Haar over te nemen; wat Zij voor ons volk wrocht moet nu door het dankbare volk worden in stand gehouden. Daartoe hebt Gij 25 April de gelegenheid; op dien dag zal U hel Emma-bloempje worden aangeboden, het bloempje, dat Haar onvergetelijken naam draagt en dat ons ieder jaar zal herinneren aan den pioniersarbeid, door Haar in de bestrij ding der tuberculose verricht. Wij weten, dat de tijden voor velen niet gunstig zijn, doch ieder geve naar vermogen en bedenke daarbij, dat zijn of haar gift Haar, die van ons heen ging, moet eeren! HET EMM A-BLOEM COMITÉ. De Hoofdbesturen der drie Nederlandsche Middenstandsbonden hebben het noodzuke lijk geoordeeld zich gezamenlijk tc beraden over den toestand van den Nederlandschen middenstand en zijn nooden in de huidige omstandigheden. Met inachüiame hunner onderscheiden uitgangspunten van levens- en maatschap pij-beschouwing, achten zij verwezenlijking van het onderstaande Urgentieprogram voor den middenstand thans noodzakelijk. Omtrent de toevoeging aan dit Urgentie program van eenige andere belangrijke punten zal nog ?en nadere beslissing worden genomen. I. Op zich zelf staande maat regelen. a) Beschikbaarstelling met staatsgaran tie van crediet voor gezonde middenstands ondernemingen, die door de crisis in moei lijkheden zijn geraakt b) Bepergink van vestiging door buiten- landsche zakenlieden c) Verbod van toepassing van het Ca deau-stelsel. d) Wettelijke regeling van het uitver- koopwozen. e) Opening der mogelijkheid om kleine vorderingen, gerechtelijk, snel en goedkoop te innen. f) Verbod van het uitoefenen van bijbe trekkingen en het verrichten van neven werkzaamheden door overheidspersoneel; wettelijke voorziening ten aanzien van het verrichten van arbeid door personen in loondienst na volbrachte dagtaak. g) Wettelijke regeling van het afbeta lingssrtelsel ter veiligstelling der belangen van konper en verkooper. h) Opheffing van de bevoorrechting van het in N.V. of coöperatieven vorm gevoerde bedrijf boven het bedrijf der natuurlijke persoon, welke door de stelsels van divi dend* en tantiómebelasting en Inkomsten nrdasting wordt mogelijk gemaakt. i) Opening van de mogelijkheid ook bui len failissemcnt een accoord verbindend tc verklaren. II. Algcmeene Crisispolitiek. a) Bij crisismaatregelen ten gunste van 'andbouw en industrie worde ook met Je belangen van den middenstand volledig re kening gehouden. b) Opz.et en uitvoering van crisismnu: regelen ten gunste van bepaaLdo bedrijfs takken geschiede zóó, dat het particuliere oedrijf niet onevenredig wordt geschaad r:et coöperatieve bedrijf niet in een bevoor rechte positie wordt geplaatst en binnon- landsche ondernemingen niet bij buitcn- 'andsche ondernemigen worden achtérge ^teld. c) De werkverschaffing worde zóó ge regeld, dat aan het particuliere bedrijfs leven geen werk word! onttrokken, doch dat integendeel daaraan meer werk wordt toegevoerd III. Invoering van vcstigings ciscben. Zoo spoedig mogelijk worde overgegaan tot invoering voor do diverse takken van middenstandsbedrijf van vcstigingseischen •p wettelijken grondslag. De wet geve daartoe aan den Minister van Economische Zaken de bevoegdheid un vestiging in een bedrijfstak te bi noen aan door de georganiseerde vakgenooten ontworpen en door hein gehoord dun Middenstandsraad of een andere aan te wij zen instantie goedgekeurde eischen. waaraan nieuwe ondernemers en onderne mingen in de onderscheidene branches moe ten voldoen, alvorens zij zich kunnen vest", gen. Onder deze vcstigingseischen worde in elk geval opgenomen: verplichte inschrijving in het Handelsregister. Te stellen bekwaamncidscischen dienen evenzeer als voor de klein-on.lerneming «e gelden voor de afdeelingschefs en filiaal- leiders in de grootonderneming en voor de bedrijfsleiders der coöperaties. IV. Krachtiger onderdrukking van de ontoelaatbare concurren tie middelen. Met kracht worde opgetreden tegen de oneerlijke, doch ook tegen iedere in ruimen zin sociaal-economisch ontoelaatbare cou currcntie, ook door uitbreiding der wette ijke verbodsbepalingen. a) Naast het verbod van het Cadeau stelsel worde het rabatstelsel geregeld en liet geven van kortingen aan leden van ver eenigingen verboden. b) Dc wettelijke bepalingen op de on eerlijke concurrentie worden uitgebreid tot een algcmeene wet tot bestrijding der on eerlijke en der ontoelaatbare concurrentie in den ruimst en zin des woords. V. De taak van den middenstand. Tenslotte achten de bonden zich verplicht den middenstand zeil met den moesten klem onder oogen te brengen de eischen die zeer bijzonder in het huidig tijdsge wricht aan hem worden gesteld. Ieder middenstander strove bij voortdu ring in sociaal en economisch opzicht naar de meest volkomen vervulling zijner maat -chappelijke taak. Waar het voor do richtige vervulling van die taak dienstig kan zijn, ga hij over tot economische samenwerking met zijn brat» hegenooten. Als één man trede de middenstand toe iri stands- en vakverhand tot cIp organisatie, die naar richting en levensbeschouwing voor hem is aangewezen en volge hij in '-tipte discipline de leiding die door de or iranisaties wordt gegeven. De drie Nederlandsche Middenstandsbon den zijn ervan overtuigd, dat alleen langs dezen weg de middenstand er m zal slager, de hem eigen plaats in do samenleving tc behouden en te versterken. DE ZORG VOOR OUD-GEPEN. SIONEERDEN. Mevr. Pothuis—Smit dringt aan op een spoedig onder zoek. Mevrouw PothuisSmit heeft den Mi nister van Financiën de volgende vragen gesteld. 1 Weet de Minister, dat hetgeen Z. E. op 14 April 1934 mededeelde omtrent de oud-gcpeiisionneerdcn. als antwoord op de vragen door mij op 3 April gesteld, aan alle leden van de Eerste Kamer bekend is? 2. Is het den Minister evenwel ook be kend, dat het hier juist gaat om het door Z. E in zijn antwoord genoemde onderzoek n.l. om de gelijkstelling van de raili taire- met de burgerlijke oud gepension neerden waarop door ta! van F.erstc Ka merlcden onlangs met k'em is aangedron gen. omdat deze militairen het land onder zeer moeilijke omstandigheden hebben ge diend? 3. Erkent de Minister niet, dat het be doelde langdurigo onderzoek de mogelijk heid schept, dat elke verbetering noodeloos wordt met het oog op den hoogen leeftijd van de meeste betrokenen? 4. Acht dc Minister dit niet een reden cm zeer spoedig tot een resultaat te ko men? WINKELSLUITINGSWET BLIJFT LIGGEN. Wij berichtten rcedö dat de Winkelslui tingswet van dc agenda der Tweede Kamer was afgevoerd. De Maasbode meldt hierover nog. Het herzieningsontwerp-Winkelsluitings wet zal weliswaar niet worden ingetrok ken. maar minister Colijn wil daarvan de verdediging niet op zich nemen, zoodat het zal blijven liggen, tot na het optreden van den nieuwen minister van Economische Zaken. De meening, alsof dr. Colijn dit ont werp had goedgekeurd moet onjuist wor den geacht: persoonlijk is hij een princi pieel tegenstander van de uitbreiding van verkoopgelegenheid op Zondag. MILITAIR VLIEGTUIG TE PLETTER GEVALLEN. Rotterdam, 20 April. Hedenmiddag U op het vliegveld Waalhaven een militair le gervliegtuig een Fokkerjager de D. IC. bestuurd door luitenant van der Giescn, op gestegen. Het vliegtuig schijnt daarbij in aanraking le zijn gekomen met een paal De bestuurder trachtte evenwel toch het toestel de lucht in te krijgen, doch zag zich gedwongen op een nabij het vliegveld ge legen opgespoten terrein een noodlanding uit te voeren, waarbij het toestel totaal werJ vernield. Luitenant van der Giesen bleef on gedeerd.. naar de Met de naa Een prachtige ronurels dooi Holland's schoone bloemenvelden voor slechts f 3.— p. p. Ruime 4 pers. auto's. Betrouwbaar perso neel. Vraagt inL bij den ondernemer G. LEN SINK. Hoogeweg 49. OVERVAL MET BEROOVING. Drie verdachten aangehouden. Arnhem, 20 April. Gisteravond is op den Dalweg te Arnhem een overval met bvruo- ving gepleegd op een heer die in eeu café had vertoefd en daar eenige rondjes had gegeven. Hij werd door een surveilleeren- den agent liggende op den grond gevonden, terwijl hij een bloedende wonde aan het hoofd had. Het bleek, dat hij door een drietal per sonen, die eveneens in het café waren ge weest, was achtervolgd, tegen den grind geslagen en beroofd van een bedrag van f 60 70. een gouden horloge en eenige gouden ringen. De gewonde moest naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht wor den. De recherche is er hedenmorgen in ge slaagd de hand te leggen op de drie da ders. personen tusschen 22 en 25 jaar, waarvan er reeds twee bekend hebben .len overval tc hebben gepleegd. Een grort ge deelte van de bu:t is in beslag genomen. De daders zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. - en reeds zijn Saladine en jonge, malsche sla vast aan elkaar verbonden. Duizenden vrouwen namen een proef en ondervonden dat malsche sla Saladine vraagt Tevens maakt U met deze voortreffelijke slaolie een veel smakelijker mayonnaise en het gaat veel vlugger. Een proef met Saladine is een aanwinst voor Uw keuken. A BtSTE SLAQUf^ Wanneer het leven ons iets leeren kan. dan is het wel, dat we al worstelende krach ten winnen. naar het Engelsch van May Wynne. Had hij niet met dien grooten nadruk ge sproken, dan zouden zijn woorden al even weinig indruk hebben gemaakt als die van een gewoon bluffer Maar nu voer Marjorio een huivering door de leden. Toch kwam haar geestkracht haar te hulp en onmid dellijk herstelde zij zich weer: „Denkt u, dat ik om zoo'n ijdele bedrei ging geef?" vroeg zij ..Ik znl u eens ver tellen. James Birley, dat ik nooit of te nim mer liefde zou kunnen opvatten voor een, voor wien ik zulk een afkeer en wantrou wen voel' Lag het aan mij. dan zou ik u nooit willen weerzien'1. Er was een roode glans in zijn oogen, dien zij al eens eerder waargenomen had, als hij haar in stilte een tijd had gadegc slagen en hij overmacht op haar had wil len verkrijgen, op dezelfde wijze, zooals hem dit ook bii ziin stipfmoeder en Janet was gelukt Maar Marjorie. die zich tot het uiterste geprikkeld voelde, doorstond dien blik met pen moed. die hem ontzag inboe zemde. ook al werd hij er boos door. „Je zult mij weerzien!" sprak hii einde lijk, „vele malen! En tenslotte zal je uitkij ken op mijn komst, als er wordt verlangd naar het aanbreken van den dageraad, of zooals de hond tuurt naar den baas, wiens hand hem zijn voedsel reikt Geloof je dit wel, meisje? Zoo niet, luister dan naar mij Bij deze leg ik, James Birley, de gelofte af, dat ik jou, Marjorie Stapleton, zal maken tot mijn Hier viel ze hem in de rede en schreeuw de het uit van angst, of hij een vloek over haar uitsprak, die haar ter helle doemde. „Nooit, nooit'kreunde zij. ..Lafaard, dat je bent' Zou je pen vrouw willen trouwen, die de diepste minachting voor ie voelt? Een vrouw, die er je immers van gespro ken heeft, dat ze haar liefde aan een ander heeft geschonken?" Ilij moest lachen om dc ongewone leven digheid, in haar gewekt, en die haar zon goed stond. „Ik heb nog nooit gehoord van een schoo ne jongedame, die hpel haar levenslust en haar liefde ten grave deed dalen met een man". Een koude rilling doorstroomde Marjorie „Hij leeft!" hijgde ze. „Hij is gezond en sterk en jong! Waarom zou hij dan sterven, nu de vloek van den oorlog van het land wegtrekt?" James Birley liet beide handen op het voetstuk van den zonnewijzer rusten. „De wilde kat, die mij beet heb ik ge dood. kind, bedenk dat!" „O. jou duivel!" riep Marjorie. „jou dui vel!" Puritein als hij was, lachte hl] alweer, of ze hem een vleiend compliment had ge maakt. „Te gelegener tiid zal ik ie beloonen voor je goede meening mistress Birley" zei hij en zag, hoe haar eene hand kramp achtig naar de linten van haar hoed greep. „James!.... James!.... Kom eens gauw! Hier is een bode van master Goodenough, die om spoedig antwoord vraagt", riep de booge, doordringende stem van Janet, die op het bovenste terras stond Bi f ley fronste de wenkbrauwen en, daar zijn gedachten zeker minder godvruchtig waren dan gewoonlijk, moest hij een uit roep onderdrukken, die hem al op de lip pen lag „Ik ga, maar kom weer", zei hij. „Blijf hier op mij wachten, mistress Marjorie". Maar zij antwoordde niet, had niet het minste plan om zulk een bevel te gehoor zamen. Niet zoodra was de grauwe jas uit het gezicht verdwenen, of Marjorie ijlde het pad naar de rivier af. Ging ze nu weer in huis, dan zou dit aanleiding geven tot nieuwe achtervolgin gen, maar, was zij eenmaal het steenen bruggetje over, dan kon ze daar in vrede haar sleutelbloemen plukken en zich ach ter een groep elzen verbergen, in geval hij haar andermaal met zijn „hofmakerij" kwam lastig vallen. Niet lang duurde bet dan ook. of ze stond tot over de enkels in een overvloed van gele bloemen, zooals zo nog nooit gezien had. Toen kwam het kind weer in haar hoven en ze plukte handen vol. behaaglijk den zoeten geur insnuivend. Maar zelfs dat bloemen plukken kon haar gedachten niet geheel tot staan bren gen, zoomin als het ontstuimige kloppen van haar hart. Had haar vrouwelijke intuïtie haar daar om van te voren al zoo'n afkeer bezorgd voor dat bezoek op Winslea? Tot nog toe had zij het altijd wel aardig gevonden, om met Janet eens een onschul dig praatje te kunnen maken, waarbij ver schil van geloof of van politiek niets hin derde. Maar die openbaring van vandaag was een ware verschrikking voor haar ge weest en Birley's bedreigingen deden haar verlangen naar de beschermende omarming van Ilugh Ainslic. Vreemd, dat haar nu binnen een paar uur tijcis dozclfde verklaring was gedaan door twee mannen, zoo verscheiden van aard en opvoeding en dan ook op zoozeer verschillende wijzen. „Lady! Lady!" Dit was een kinderstem, die haar riep, in het eerst schril, toen weer gedempt en fluis terend, of er iels van belang viel meo te deelen. En toen Marjorie opkeek, werd zo een kleinen boerenjongen gewaar, die dicht hij den grensmuur stond, met iets stevig te gen zich aangedrukt. Nieuwsgierigheid dreef Marjorio naar hem toe, met een glimlach op do lippen en die zachte vriendelijkheid in de oogen, die vertrouwen wekt bij kinderen. Zonder dralen stak het ventje haar het pakje toe, met een oranje lintje er om en zorgvuldig verzegeld. „Er ligt een man daar aan den rand van de vennen", zei hij in een grof Yorkshire's dialect. „Ik geloof, dat hij dood is en zijn paard ligt naast hem. Ik kwam er langs op weg naar de boerderij en toen heeft hij mij geroepen en mij dit gegeven". In steeds toe nemend vertrouwen liet hij haar een zilve ren muntje van zes stuiver zien. „En dat", wijzende op het pakje „En hij heeft mij verzocht het naar Knottingley te brengen, naar een zekeren sir Hugh Ainslie. Meer kon hij niet zeggen, maar smeekend keek hij mij aan". Heel langzaam liep Marjorie met het kind langs den oever van de rivier met den rug naar het steenen bruggetje toe, waarover ze in het veld met sleutelbloemen was ge komen. „Dood!" herhaalde zij en nam het pakje van den jongen aan, terwijl ze even stil hield, om te lezen, wat cr op geschreven stond: „Aan sir Hugh Ainslie van Barleigh Towers". „Ja", riep ze, ten eenenmale ver baasd, „het is zoo waar voor Hugh!" En terwijl ze die woorden sprak, dacht ze ineens weer aan al wat Barbara haar ver teld had van een boodschap, die sir Marraa- duke Langdale zou zenden aan degenen, wien hij in opdracht had gegeven om to werken voor den koning. Een nevel trok haar voor de oogen, ter wijl ze keek naar hetgeen ze in do hand hield. De boodschap van sir Marmaduke Lang dale. Dit was dus het bericht, waar Ilugh en zijn vrienden zoo vol ongeduld op hadden uitgezien en waardoor niet alleen Yorks hire. maar heel Engeland in beroering zou worden gebracht. Niet meer dan natuurlijk, dat zij aller eerst dacht aan het gevaar, dat het beduid de voor haar verloofde, maar toen voelde zij zich toch ook weer innig-dankbaar ge stemd jegens het Lot, dat haar door raiddel van dat kind in het bezit had gesteld van die allergewichtigste missive, die zij, Mar jorie Stapleton, mocht overbrengen aan de genen, voor wie ze bestemd was. (Wordt vervolgd). t y -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5