AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE PAPAVER HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl SNELTAX BLOEMBOLLENVELDEN TELEF. 1354 of 743 Zaterdag 28 April 1934 32 e Jaargang No. 253 TWEEDE BLAD DE OVERWEGINGEN VAN HET VONNIS DE MONT BLANC IS HOOG, UIT DE STAATSCOURANT ARBEID DOOR VREEMDELINGEN nderdaad,,, goed humeuP HET SPECIAALHUIS voor Wol en Handwerken De Heks van Winslea Tegen de officieren van „de Zeven Provinciën' Soerabaja, 27 April (Aneta). De Zee krijgsraad komt in bet vonnis, uitgespro ken over de terechtgestaan hebbende offi cieren van do „De Zeven Provinciën" tot de volgende overwegingen: wettig en over tuigend bewez-jn is: le. :lat artikel 143 van het Militair Wet boek van Strafrecht is overtreden; 2o. ten aanzien van den beklaagde, den luitenant ter zee der 1ste klasse F. boven dien dat hij als bevelhebber van ecnige wacht een als zoodanig op hem rustende verplichting niet heeft nagekomen. Ten aanzien van den beklaagdp den lui tenant ter zee der 2de klasse H. bovendien det hij „behoorende tot eenige wacht of an der militair dan als schildwacht een als zoodanig op hem rustende verplichting niet beeft nagekomen. De Krijgsraad verwerpt het verweer dat beklaagde F. zal lijden aan een abnormale geestelijke gesteldheid. Als verzachtende omstandigheden werdqn aangenomen de overtuiging der officieren dat zij door zich le onthouden van geweld handelden in den geest der autoriteiten, voorts dat in aanmerking moet worden ge nomen het feit dit beklaagden door om standigheden buiten hun schuld eerst 15 minuten na het ontvangen van het bericht, dat muiterij was uitgebroken over een ge laden pistool konden beschikken, voorts het ontbreken van leiding op den avond van 4 Februari, het slechte voorbeeld van den oudsten aan boord aanwezigen zeeoffi oier F., verder de onjuiste gedragslijn, aan gegeven door den luitenant ter zee Van B en ten slotte de meening welke de officieren koesterden dat zij zich aan die gedragslijn moesten onderwerpen. Voormelde omstandigheden gelden vooral ten aanzien van de luitenants ter zee der derde klasse en hen, wier werkkring hoofd zakelijk op technisch en ander speciaal ge bied ligt. Hierna volgen de overwegingen ten aan zien v.in eiken beklaagde afzonderlijk: Het beroep van den heer F. op de be- kendheid bij do autoriteiten van zijn onbe kwaamheid op grond van zijn conduites wordt aanvaard. Ten aanzien van den beklaagde den lui tenant ter zee der 2de klasse H. wordt be wezen geacht, dat hij geheel de kluts kwijt was als gevolg van zijn jeugdigen leeftijd, n.l. 23 jaar. Ten aanzien van beklaagde den luitenant ter zee der 2de klasse De K. wordt bewe zen geacht, dat hij zich verscholen heeft achter een gesloten deur, hoewel gewapend met een geladen pistool. Ten aanzien van den beklaagde, den lui tenant ter zee d^r tweede kla6§e D., oud 24 jaar, wordt bewezen geacht dat hij niet heeft gehandeld uit vrees doch wegens zijn on-militaire karakter-eigenschappen. Ten aanzien van de groep beklaagden R. v. E., A. v. R., K., R., Baron do V. van S. en S., staat vast, dat zij tijdens de vaart een voorstel hebben gedaan voor een ge- wapenden overval. Ten aanzien van den luitenant ter zee der derde klasse R. wordt gewaardeerd dat hij in strijd met het bevel van den officier aan den wal toch aan boord is gebleven. Ten aanzien van do luitenants ter zee der derde klasse A van R. en Baron dc V. van S. wordt overwogen dat zij den moreelcn 6leun van ou icre officieren misten, hoewel zij activiteit toonden. Ten aanzien van den officier van den M.S.D. der tweede klasse De W. wordt overwogen diens buitengewoon geringe waardeering van den militairen tucht en orde en de waard.gheid van den officier door op ergerlijke wijze na te laten om zich naar de machinekamer te begeven en zijn mformeeren bij de deputatie der muiters naar de voedselvoorziening, voorts het aan dringen bij den luitenant ter zee Van B. op inwilliging van den eisch der muiters om geen geweren te doen nemen uit de rekken door de officieren, ten slotte het aan Iringen bij andere officieren om niet op zichtbare wijze tijdens de vaart wapens te dragen. Ten aanzien van den beklaagde den of ficier van den M.S.D. der tweede klasse S wordt diens verweer aanvaard. Ten aanzien van den beklaagde den of ficier van den M S.D. dor tweede klasse Van B wordt overwogen diens zeer onvol doende waardeering van den militairen tucht en orde, terwijl hij bovendien volko men onverschilligheid heeft getoond. Ten aanzien van den beklaagde, den of ficier van gezondheid der tweede klasse B., wordt in overweging genomen diens geheel gemis aan militairen geest, terwijl hij zijn medischen dienst bleef uitoefenen onder de muitere, hoewel er geen ernstige zieken warep. het hoogste punt van Europa! En toch, als wij een toren bouwden van al de Sunlight Zeep die in één jaar wordt verbruikt, zou deze 521 maal hooger zijn! Dit enorme verbruik bewijst hoezeer de Neder- landsche huisvrouw Sunlight Zeep op prijs stelt, hoezeer de ervaring haar van de voortreffelijke kwaliteit van Sunlight Zeep heeft overtuigd! THANS N OOR 4 JIROOTE STI KKEIV'. BOVENDIEN CTS. OP ÉL* PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN Nadat de voorlezing van het vonnis door den President van den Zeekrijgeraad te 10 uur 45 was beèindigd, ging de Zcekrijgs raad in besloten zitting, waarin de Presi dent memoreerde dat dc berechting van de zaak der „De Zeven Provinciën" aanving op 31 October 1933 en eindigde 27 April 193-1. Een sneller berechting was ondoenlijk. De President dankte den plaatsvervan gend secretaris en den plaatsvervangend fiscaal voor de door hen betoonde activi teit; hij damets de Raadslieden voor hun medewerking door beklaagden zooveel rao gelijk rechtskundigen bijstand te verleencn Do President legde ten 6lottc den voor zittershamer neer. ERNSTIG ONGELUK. Officier cn soldaat verdronken M e d a n, 27 April \neta). Tijdens een meerdangé-che oefening bij Hsmpernn Pe- rak, nabij Belawan, is een sampan mol zes inzittenden omgeslagen Vier hunner wer den gered, dich de ee stc luitenant der in fanterie J. A. Froeling en een Inhoemsch soldaat worden vsrmifit. Bandoeng. 27 Aj ril (Aneta). Volgens een doop het Departement van Oorlog ont vanger telegram zijn de eerste luitenant J A. Froeling en dt Javaansche fuselier Hardiosoemarto verdronken. Bij het ongeluk gingen een karabijn. 25 patronen, een klewang en ledergoed verlo ren. Bij K B. is aan Ir VV. P. Stoel, oud hoofd ingenieur directeur van den Rijkswater staat in de directie Algemeenc Dienst, te 's-Gravcnhage, eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Toezicht op den Geologischen Dienst, terwijl als zoodanig i.s benoemd Ir. J. C. Scharp. thans hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in voormelde directie, eveneens te s-Graven- hage. Bij K.B. is wegens opheffing van zijn bo trekking, in verband met de opheffing van de gemeente Lonneker, ingevolge de wet *an 2f> April 1934 (Stbl. no. 280) met in gang van 1 Mei 1934 eervol ontslag ver leend aan J. C. Manssen als burgemeester der gemeente Lonneker en is met inganu van dcnzelfden datum benoemd tot burge meester der gemeente Enschedé: J J. G E. Ruckcrt Bij K.B. i6 wegers opheffing van zijne betrekking, in verband met dc opheffing der gemeenten Pernis en Hoogvliet inge. volgo de wet van 30 December 1933 (Staats blad no. 802), met ingang van 1 Mei 1934 eervol ontslag verleend aan 1 van Es als burgemeester der gemeenten Pernis cn Hoogvliet, met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem als burgemeester bewezen. De regeering over het door haar ingediende wetsontwerp In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot regeling van het verrichten van ar beid in loondienst door vreemdelingen wijst de Regeering er op, dat in de considerans van het wetsontwerp de woorden „in loon- lienst" zijn vervallen, zoodal de conside rans thans luidt: „Wetsontwerp tot regeling van het verrichten van arbeid door vreem- lelingen". Het is alleszins begrijpelijk, dat, hoewel lit wetsontwerp geen bestrijding vormt, eenige «eden een regeling als hier wordt voorgesteld, in abslrncto beschouwd, af- seunien Deze leden zijn het echter daar- •ver eens, flat de feitelijke omstarnlighe.len nopen tot hel treffen van voorzieningen tot oe6cherrriing van de nationale arbeids markt. Dit standpunt heelt, de Regeering van den aanvang af ingenomen Het werkzaam zijn hier te lande van een groot aantal kellners cn muzikanten van vreemde nationaliteit heeft de aandicht van len minister van Sociale Zaken. Evenzeer is zijn aandacht gericht op het groote aan tal vreemde dienstboden in Nederland. Bij de beoordeeling of door middel van tiet in dit ontwerp voorziene vergunning»* stelsel naar vermindering van het aantal vreemde arbeidskrachten in de gen >emde be oepen moet worden gestreefd, zal mede ie kuning dienen te worden gehouden met de helnngen van de bedrijven en de gezinnon •tier Ie lande, die deze arbeidskrachten in lienst hebben Dit punt zal uiteraard bij le uitvoering der wettelijke regeling onder Ie oogen worden gezien Echter zal niet mogen worden voorbijee- icn. dat de Regcering bij haar beslissing in leze evenzeer zal letten op de houding, die Ie vrpemde landen, waartoe de betrokken irbeiders behooren, aannemen ten aanzien van de toelating van of het verrichten van rbeid door Nederlandsche arbeidere in die •inden Of er aanleiding is. perst dan het verrich- T*n van arbeid door vreemde arbeidskrach- en aan een vergunning te binden ..wanneer al zijn gebleken dat geschikte Nederland che arbeidskrachten beschikbaar en bereid ijn een werk op zich te nomen trots hel feit, dat hun een lager loon wordt aange 5oden dan waaraan zij gewend waren zal - de Regppring wees er reeds op in de Me morie van Antwoord aan do Tweede Ka mer naar omstandigheden moeten wor- len beoordeeld. eon zwemmer heeft Een dagelljksch bad g^elt echter nog vele andere voorttelen. Het staalt Uw spieren en zenuwen. Hot wokt Uw eetlust op en stimuleert Uw werklust en arbeidsprestaties. Daarom znlt thans U, Mevrouw en ook U Mijnheer besluiten, U als abonné op ons bad te laten inschrijven. Tot 15 Mei reductie op de seizoen-tarieven. Met de naar de Een prachtige rondreis dooi Holland's schoonc bloemenvelden voor slechts t 3.— p. p. Ruime 4 pers. auto's. Betrouwbaar perso neel Vraagt inL bij den ondernemer G. LENSINK. Hoogev/eg 49. BEWAARLOON VOOR CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Het bestuur der Nederlandsche Aardap-. pel Centrale brengt Ier algemeene kenn's, dat bet ter vergadering van den 25slen April 1934 heeft besloten, om geen verdere vernooging van bewaarloon voor consump tie aardappelen, nk 30 April ge- of verkocht, verplichtend te stellen. Tot het einde van het seizoen zullen dus de bcwuarloonen voor klei aard v,ip-»'en 0.40 en voor zandaardappelen 0.20 per 100 K.G. bedragen. DU1TSCH BEZOEK AAN ONS LAND Bij een groot gozetechap Duitschers uit het Nassausche land bestaat het voorne men de volgende maand van 21 tot 29 Mei naar ons land te komen met de bedoeling in het bijzonder plaatsen te be zoeken, welke met de historie van ons Vor stenhuis zijn verbonden. Zoo staan o.m. op het programma bezoe ken aan Apeldoorn, met het Loo, Kon. Fa- leis en Rijksmuseum, Oranjewoud, de vroe gere Zomerresidentie der Fricsche Stadhou ders uit het Huis Nassau Diez. In Leeuwarden en ook te Groningen zul len de gasten officieel op het Stadhuis wor den ontvangen. De Nederlandsche Reisvereeniging ver leent hare bemiddeling voor de orgaiiisa- tio van deze rei6. Leider is het Hoofdbe stuurslid, de beer J. J. Oltmans te Apel doorn. Voorts komen op het programma voor een tocht over den Afsluitdijk, bezichtiging van het Vredespaleis en een tochtje naar Volen- dam en Marken. Nog zij vermeld, dat mede een bezoek zal worden gebracht aan de Fracylemaborg te Slochteren van Mr. E J. Thomassen <l Thuessink van der Hoop van Slochteren, den onderzoeker van de geschiedenis van het Oranjehuis cn een der leiders bij do herdenkingsfeesten van den vorigen zomer to DiJcnburg, Sicgen cn Diez. „DE TRIBUNE" BELEEDIGT RAADSLID KITSZ. Namens den heer C. Kitsz, lid A'an don gemeenteraad en penningmeester van hot N.A.S., heeft Mr. Dr Behno J. Stokvis bij de Justitie een klacht wegens smaad, subs, belecdiging ingediend tegen de „Tribune" In het nummer van de „Tribune" van 24 April komt een artikel voor tegen den heer Kitsz als penningmeester van het N. A.S., waarin hem ontrouw beheer worit verweten. Dc heer Kitsz acht zich door den inhoud van dit artikel bclecdigd. Zoekt U iets bijzonders op het gebied van WOL EN HANDWERKEN heeft het voor U. Komt U ook eens binnen kijken? UTRECHTSCHEWEG 85 - TELEFOON 15 Wanneer betoog in den steek laat, pleegt grofheid troef te worden naar het Engelsch van May. Wynne. 21 „Morricehoorde hij dc stem van sir Hugh Ainslie fluisteren in de doodsche stilte. Er moest snel gehandeld worden; dat was een perste verelschte. Met een enkel woord bracht Morrice dit den mannen onder het oog. die hem dan ook, zonder bedenken, als hun leider erken den. „Vlug!" drong hij. „voor het heele garni zoen wakker is! Als wij eenmaal tot de binnenplaats zijn doorgedrongen, valt er weinig tegenstand meer te duchten." Naarmate zij dichterbij trokken, werd het rumoer toch grooter en op de binnen plaats kwamen een drie. vier mannen, met een luitenant, ijlings op hen toegeschoten. „Verrader!" beet de officier Morrice toe. „dat is jouw werk! Jk heb den gouverneur wel gewaarschuwd, dat hij een adder aan zijn borst koesterde!" Dit zeggende deed hij een uitval naar kolonel Morrice. maar die was daarop voor bereid en bracht het gevest van zijn degen met zulk een kracht neer op het hoofd van den luitenanl, dat die het bewustzijn ver loor „Ik heb met hem gestreden bij Edgehill" zei bij tot Ainslie. „Maar nu heeft hij ge noeg om onschadelijk te zijn". En toen de soldaten zagen hoe het hun leider vergaan was. waren zij weldra ont wapend en werden op de binnenplaats ach ter gelalen met een half dozijn cavaliers, om hen to bewaken, terwijl de overigen ijlings de poort gingen openen voor de compagnie paarden- en voetvolk, die bui ten wachtte. „Nu blijft enkel de gouverneur over", zei kolonel Aikton. „Ongetwijfeld zal kolonel Morrice wel de taak op zich nemen om hem op de hoogte te brengen van hetgeen er is voorgevallen." Morrice begreep instinctmatig, dat hem dit werrl opgedragen, om nog eens zijn op rechtheid in deze op de proef te stellen. Maar nog een andere beweegreden dan beleedigde trots dreef er hem toe deze op dracht te vervullen. Kolonel Cotferell toch zou naar zijn ver klaring misschien nog wel willen luisteren, terwijl hij met de koningsgezinden niet anders zou willen onderhandelen dan dat hij ze op de punt van den dpgen vorderde F.n hierin had hij juist gezien, zooala hij onmiddellijk wel begreep uit wapengeklet ter cn verwoed geschreeuw, toen hij z»ch door de gang spoedde, die naar do slaap kamer van den gouverneur leilde. „Mij overgeven?" riep de kolonel „Het zal nooit gezegd worden van een Cotterell dat hij zich overgaf aan een troep losban dige goddelooznn. die door snood verraad dit kasteel zijn binnen gedrongen." Terwijl hij dit nep. deed hij een uitval en bracht Knovvles een stoot toe in den schou der. waarop een half dozijn degens naar hem uitgestoken werden cn hij zwaar Icrue viel In de armen van den man, die hem verraden had. „Arme Cotterell!" mompelde Morrice. en cr trok een floers over zijn oogen. tpen hij neerkeek in het bleeke gelaat van zijn ge wezen vriend „Wat een bloeddorstige de mon is toch deze oorlog, die den broeder neerstoot door broederhand'" „Hij is niet doodelijk gewond," merkte Ainslie op. „Laten wij hem naar bed dra gen en het bloeden stelpen. Later kunnen wij dan den chirurg uit de stad halen, die hem met genezende» balsem verbinden kan Een kranig soldaat is hij Ik wilde wel. dat hij tot de onzen hoorde, inplaats van den dienaar te zijn van opstandige onderdanen en van een onbeschaamd over weldiger." De oogleden van den gewonde trilden. „Verraden!" mompelde hij, „cn door Dick Morrice! Wee mij!... Dit grieft mij nog het diepst!... Mijn vriend, Dick Morrice!" Dit waren woorden, dio althans één, die ze hoorde, zich weer herinnerde, toen hij later in den hall van kasteel Pontefract luide geprezen werd door zijn nieuwe vrien den. Hij trachtte enkel aan Barbara Carcroft te denken en hoe die hem zou toelachen, toen hij langzaam de trap naar den Ron den Toren beklom, naast Ainslie cn kolonel Aikton. om de koninklijke vlag op kasteel Pontefract te hijschen. Barbara zou blij zijn, als zij hoorde van de rol. die hij had gespeeld. Dien volgenden morgen zou hij de belooning van haar lip pen krijgen. Zou hij dan die vier woorden van smart vergeten hpbben- „Mijn vriend, Dick Morrice!" Dit is zeker: géén vervloeking kon hem dieper getroffen hebbon. HOOFDSTUK XII Dick Morrice krijgt zijn bcloonlng „Maar ze moes-ten jou tot gouverneur van Pontefract hebben gemaakt!" Barbara sprak met grooten nadruk, maar Morrice lachte. Wat gaf hij om een gouverneurschap, op het oogenblik, dat hij naast zijn ver loofde zat in de nis van het groote erker- venster, dat den hall van Rettesley Manor verlichtte, en zag, hoe. het zonlicht speelde op do glanzige krulletjes, die aan weers kanten van een blozend gezichtje hingen, waarvan do schoonheid nog verhoogd werd door een rijk kleed van narciskleu rig satijn met kostbaar kanten kraag, echter laag genoeg uitgesneden om de blankheid van de hals te doen uitkom«?n, terwijl een paar rozen, op de borst gespeld nog des te meer bekoring verleenden aan do lieflijke verschijning, zoo schoon ver licht door het gekleurde vensterglas. „Ik ben een veel te luchthartige persoon lijkheid voor zulk een groote waard'g heidü" zei hij. „En wat heb ik gedaan om het te verdienen, liefste, daar jouw vernuft den bal heeft voortgestuwd naar een ecnig succes!" Hij vatte de gebruindo hand, die groot genoeg was voor zulk een schoone jonge dame en harder dan men dit verwacht zou hebben, en kuste die zóó vurig, dot daaruit wel bleek, hoe Barbara haar be lofte van belooning wis nagekomen. Openlijk waren deze belden dan ook ver loofd, ofschoon ze een vreemd paar vorm den. Bij tijden vroeg Morrice zich af, of zijn verloofde ook 6oms een dwaallichtje van de vennen was, zoo onverklaarbaar en raadselachtig kon Barbara wezen en dan weer ineens zoo vurig in haar teeder- heid, dat haar roodo lippen ongevraagd dc zijne zochten terwijl zij hem vroeg, met tranen in de stem, of zijn liefde wel echt en oprecht gemeend was. „Want, o", placht zij dan te zeggen, „ik ben zoo gehetl verschillend van Marjorie, of ecnig ander jong meisje, waarvan ik ooit gehoord heb;!" „Dat is waar", gaf hij toe cn bood haar den schouder, dat zij daar het donkere hoofdje tegen kon laten rusten en hij misschien in staat zou zijn het geheim te «loorgronden van die lichtbruine oogen, „want nooit heb ik zoo'n lief, aardig, be minnelijk schepseltje gezien!" Zij lachte met groote minachting voor zichzelvc. „Dit zou dus Barbara Carcroft beschrij ven?" riep zij, „maar dan kun jo haar niet zult haar misschien ook nooit ken nen! Kon ik maar heel mijn leven de rol blijven spelen van stemmige Barbara cn te vreden zijn met liefde en do zedige waar digheid van 'n landvrouwe Maar wil jo wel gelooven. Dick, d.it zulk een visioen mij vreemd-rusteloos maakt? Ik zou niet kun nen aarden in zulk een atmosfeer, maar zou al gauw de vormelijk© grenzen der conventie overschrijden en cn Zij wendde het gelaat af en verborg haar gezichtje tegen zijn mouw „Och. wat ben ik tocl» dwaas!" snikte zij. „Houd mij maar dicht tegen je aan, Dick, want liefdo is het beste en ik, ik moest tevreden zijn. want een meisje, dat zoo wispelturig is, zal de liefde den rug toekecrcn, en liefde is het beste!" ^Wordt vervolgd)-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5