^MERSFQORTSCH DAGBL'AD' Omtrek Zaterdag 28 April 1934 JAPANS IMPERIALISTISCH STREVEN LONDEN EN WASHINGTON VRAGEN INLICHTINGEN DERDE BLAD VERVOLGING VAN EEN VOORMALIG MINISTER? NOG GEEN OPLOSSING IN SPANJE EkNSTIG ONGELUK NABIJ BAARN DE VACANTE RAADSZETEL TE SOEST SCHERP WOORD VAN VON NEURATH GERICHT TEGEN FRANKRIJK NIEUWE INDUSTRIE TE JUTPHAAS Eden ontkentdat Engeland een schroomvallige how ding aanneemt Washington, 26 April. (V.D.) De Amcrikaansche regeering bestudeert thans minutieus alle bizonderheden der Japan sche publicaties inzake do politiek van Ja pan in China. De regeering heeft Diet al leen den Japanschen ambassadeur te Was hington om een nadere verklaring ver zocht. doch thans ook den AmerikaanscheD ambassadeur te Tokio, Grew, instructie ge geven bij het Japansche ministerie van buitcnlandsche zaken te informeeren, of het in do pers gepubliceerde manifest door de Japansche regeering wordt erkend als officieele uiteenzetting van de Japansche politiek in China. Voorts moet Grew te Tokio nagaan, welke consequenties Japan denkt te trekken en hoe Japan staat tegen over de kwestie of stappen, waarmede In de Japansche publicaties wordt gedreigd, niet in strijd zijn met het beginsel van de open deur in China en het negenmogend hedenverdrag. In het staatsdepartemont wijst men er op, dat al deze informaties, evenals het onderzoek der consequenties, welke hieruit door Amerika moeten wor den getrokken, tijd zullen kosten. De ge heel© aangelegenheid wordt te Washington intensief bewerkt. Te zijner tijd zal de Amerikaanscho regeering beslissen, of te genover het Japansche manifest officieel en openlijk een standpunt moet worden bekend gemaakt, Washington, 26 April. (V.D.) Do 'doorvaart van de Amerikaanscho oorlogs vloot van den Stillen Oceaan door het Pa namakanaal naar den Atlantischen Oceaan was Woensdagochtend te 5 uur geëindigd. De marine-autoriteiten te Colon deelen mede, dat de kanaalzone en de sluizen minstens tot aan den terugkeer der vloot in November voortdurend scherp bewaakt zullen worden, terwijl zij tot nog toe dag en nacht vrij toegankelijk waren. Men beschouwt dezen maatregel als een gevolg van de geruchten over een voorge nomen aanslag op de sluizen Het schutten is overigens zonder moeilijkheden gegaan. Op een plaats werden slechts twee lan taarnpalen beschadigd. De Amcrikaansche pers maakt op een wijze, die de aandacht trekt, melding van Japansche persstemmen, die de doorvaart der Amerikaansche vloot door het kanaal als een mislukking beschouwen, aangezien zij langer dan één dag heeft geduurd. Tokio, 26 April. (V.D.) Ook de Ameri kaansche ambassadeur heeft thans een bespreking gehad met den Japanschen Mi nister van buitcnlandsche zaken, Hirota en hem om opheldering over de Japansche politiek inzake China verzocht. In do Japansche pers wordt de neiging merkbaar om verdere besprekingen over deze kwestie te ontwijken, nu de Japan sche verklaringen in hel buitenland zoo veel beroering hebben veroorzaakt. Men wijst erop, dat de vreemde mogendheden de eerlijke motieven van Japan erkennen. Overigens geeft men toe. dat de publicatie der betrokken verklaring ondoelmatig is geweest, Tokio, 26 April. (V.D.) In de ontwikke ling der Chineesch-Japansche kwestie is een nieuwe keer gekomen. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Ilirota heeft vandaag den Chineeschen gezant te Tokio ervan op de hoogte gesteld, dat de 'Japansche regeering rechtstreeksche onder handelingen wenscht tusschcn de beide landen. De Japansche minister van buitenland sche zaken handhaaft de laatste uitlating van den woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken. Hij verklaart voorts, dat eenige formulceringen van de Chlneesche uitlating van 19 April te scherp zijn geweest. Niettemin hoopt hij, dat China verder met Japan zal willen samenwerken in de aangegeven» politieke lijn. omdat beide landen voor den vrede in het Verre Oosten verantwoordelijk zijn. Japan zal, aldus verklaarde de Japansche minister van buitenlandsche zaken voorts, met de belangen der overige buitenland eche mogendheden in China rekening hou den en eveneens do zelfstandigheid van China eerbiedigen. Londen, 26 April. (V.D.) De Britsche ambassadeur in Tokio neeft zijn regeering rced9 op de hoogte gesteld van zijn onder houd met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Zijn rapport wordt door de betrokken instanties nauwkeurig bestudeerd. Het staat nog niet vast, of behalve het rapport van den ambassadeur nog een directe mededeeling van de Ja pansche regeering ontvangen zal worden. Naar men weet, verklaarde Simon Woens dag in het Lagerhuis, dat hij pas over en kele dagen in het bezit zou zijn van de volledige opvattingen der Japansche regee ring. In antwoord op een vraag over de poli tiek van Engeland ten opzichte van Oost- Azlö keerde Eden in het Lagerhuis zich op scherpe wijze tegen de veronderstelling, dat do Britsche regeering een schroomval lige houding aanneemt. Japan en de aankoop van vliegtuigen door China. Tokio, 26 April. (V.D.) In officieele kringen trekt ten zeerste de aandacht tiet bericht, dat China reeds dertien vliegtui gen van Italië Leeft gekocht en dat Ita- liaansche instructeurs vlieglessen geven aan de lucbtvaartschool te Nantsjang. ter wijl eenigo Duitschers plannen zouden koesteren tot oprichting van een vlieg- tulgenfabriek nabij Nantsjang. Tokio, 27 April (V.D.). In een inter view verklaarde de Japansche gezant te Nanking, Arioshi, dat, hoewel de Japan sche verklaring van 17 April in het bui tenland nogal wat beroering had gewekt, hij er van overtuigd was, dat, zoodra men de ware bedoelingen van Japan zou begrij pen, men ook een juist begrip zou toonen voor de beteekenis der verklaring. De moei lijkheden in Noord-China zijn van zuiver plaatselijken aard. De meeste ervan, zooals het postverkeer, de spoorwegverbindingen en de kwestie van de draadlooze verbindin gen, zouden een duurzame oplossing vin den, voor zoover zulks nog niet was ge schied. Arioshi verklaarde, dat er zooveel geruchten de ronde deden over den ver koop van militaire voorraden door de ver schillende mogendheden aan China, dat hij niet wist, hoeveel hij er van moest geloo- ven. Dc mogendheden zullen de positie van Japan begrijpen. c Engelsch-Amerikaansch overleg Londen, 27 April (V.D.). Uit Washing ten wordt gemeld, dat de Bn'sche ambas sadeur aldaar, Lindsay, gisteravond op het Staatsdepartement een langdurig onder houd heeft gehad met den onder staatsse cretaris over de Japansche kwestie Naar verluidt, zou hij mededeeling hebben ge daan van den tekst der Britsche nota aan Japan, waarin opheldering wordt verzocht over de Japansche verklaring ten aanzien van China. Tegelijkertijd heeft Lindsay het Britsche standpunt uiteengezet. Van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de Ver. St. geen soortgelijke verklaring als Engeland aan Japan of de overige onder teekenaars van het negenmogendhedenver- drag hebben gezonden. Men is niet voor nemens in de naaste toekomst een derge- iijken stap te doen. Parijs, 27 April. (V.D.) De kans bestaat, dat do parlementaire commissie van onder zoek naar de affaire-Stavisky binnenkort het initiatief zal n^men tot het doen in stellen van een gerechtelijke vervolging te gen den voormaligen minister van justitie René Renoult, die gisteren opnieuw door dc commissie is gehoord en heeft toegege ven van Stavisky voor zijn werkzaarmho den als advocaat groote bedragen te heb ben oqtvangen. Overigens viel in de com missiezitting van gisteren een merkwaar dig licht op de afhankelijkheid van som mige bladen. De uitgever van de anti- Duitach gezinde Rempart, die In relatie met Stavi6ky heeft gestaan, bevestigt de bewering van oud minister president Dala- dier. dat de pers in Frankrijk, afgezien van eenige uitzonderingen, volkomen afhanke lijk was. Hij deelde n.l. mede, dat hem bij een bepaalde gelegenheid door den toenma. ligen minister van koloniën Piétrl 60 000 francs waren aangeboden voor rekening van het koloniale fonds. De crisis draagt een zeer ingewikkeld karakter Madrid, 26 April. (V.D.) In een offi oieuze nota wordt medegedeeld, dat het waarschijnlijk i6, dat morgen tegen 12 uur een oplossing zal zijn gevonden voor de regeeringscrisis. Inmiddels is het nog volkomen onzeker, wie kabinetsformateur zal worden. Gil Ro bles c.s. zijn voorstander^ van oen parle mentaire concentntie onder leiding van Lcrroux, doch van andere zijde worden de namen genoemd van Martinez Barrios en Rico Avello, den hoogen commissaris van Marokko, welken laatste men de meeste kansen geeft. De algemeene indruk is, dat het vrijwel zeker geacht kan worden, dat Lerroux niet w«èe- de leiding van een ka binet op zich zal nemen, hetgeen door zijn persoonlijke houding schijnt te worden be vestigd. De kloof tusschcn de president der repu bliek en de demissionnairc regecring blijft inmiddels onveran lerd groot, schijnt zelfs grooter te zijn geworden. Do verschillende persoonlijkheden, waarmede de president heden overleg hoeft gepleegd over de oplos sing van dc regeeringscrisis, verklaarden vrijwel eensluiJend, dat geen enkele demis- 6ionnaire minister dc verantwoordelijkheid op zich had willen nemen voor het weer in behandeling nemen van de amnestie. Do rechterzijde Is van opvatting, dat dc eenige oplossing is eer» aftreden van Alcala Zamo- ra. Officieel wordt ontkend, dat de staat van beleg zou wordm afgekondigd. De staat van alarm legt reeds in handen van de regee ring talrijke middelen, die nog niet zijn ge bruikt en die men verwacht niet alle noo- dig te zullen hebben voor de handhaving van de orde. Verder wordt bekend gemaakt, dat decre ten zijn uitgewerkt tot het mobilisceren van ploegen ter vervanging van de 6takers in de openbare bedrijven, zoodra dit noodig mocht blijken. Madri-d, 26 April. fH.N.) De regccrings- crisis heeft een baisse aan de beurs van Madr'd in het leven geroepen. De omvang der zaken was overigens beperkt. T6 Valencia is het opnieuw tot botsingen tusschen de politie cn de stakers gekomen, waarbij ook revolverscUoiÊP gelost werden Te Saragossa zijn de couranten nog steeds niet verschenen. f-.. Generaal Sanjurjo; die uit de gevangenis van Cadix is onUJagen, is met zijn gezin te Gibraltar aangekomen. Madrid, 27 April. (VjD.) In den loop van gisteren is de politieke toestand in Spanje weer opgeklaard. De geheeie dag werd gewijd aan het houden van bespre kingen met den president der republiek. Men venvacht, dat hij niet voor vanmid lag een opdracht tot kabinetsformatie zal ver strekken. Madrid, 27 April. (H.N.) Generaal San jurjo is van Gibraltar naar Tanger vertrok ken. Hij zal eenige weken in Marokko door brengen om daar uit to rusten. Taxi rijdt op vrachtauto; een doode en enkele gewonden Baarn, 27 April. Hedenavond omstreeks negen uur stond langs den Amsterdam- schen straatweg, nabij de buitenplaats „Buitenzorg" een vrachtauto, afkomstig uit Zutphen, waarvan de bestuurder bezig was bet achterlicht te repareeren. Een taxi, af komstig uit Amsterdam, reed in volle vaart op den achterkant van dezen wagen in, met het gevolg, dat de man bekneld geraakte, en zoo ernstig werd gewond, dat hij na en kele oogenblikken overleed. De drie inzit tenden van de taxi bekwamen weinig letsel; de chauffeur echter klaagde over inwen dige pijnen, en werd in het Ziekenhuis al hier opgenomen ter verpleging. De taxi werd zwaar beschadigd. Een ingewikkelde ge-- schiedenis Soest. We hebben reeds gemeld, dat mejuffrouw Funke die behoort tot de Vrij zinnig Democratische partij, wegens ver trek naar Hilversum, heeft bedankt als raadslid. Wie zal baar opvolgen? Die vr-iag schijnt thans nog niet met zekerheid te beantwoorden. Men weet, dat de Vrijheids bond, de Vrijzinnig Democraten cn de De mocratische Partij (groep Busch) in 1931 zijn uitgekomen met één lijst (4). Volg~n6 afspraak zou Mej. Funke thans worden opgevolg, door den Vrijz. Democraat van lijst 4. Dat zou zijn de heer G. J. Roelofben, maar die is intussclien fascist geworden cn komt dus niet in aanmerking. Dan volgt de heer J. E. Bloemen, maar deze schijnt geen raadszetel te ambieeren. Vandaar, 1at men is aangewezen op de wettelijke opvol ging en dan is volgens de bepalingen van de tegenwoordige kieswet het onlangs af getreden raadslid de heer Busch weer n"> 1 van lijst 4. Maar de heer B. is thans tijde lijk in gemeentedienst en kan dus niet in aanmerking komen, tenzij hij als zoodanig ontslag neemt. En dat schijnt niet denk beeldig. Als opvolger van den heer Busch komt de heer S. Mulder aannemer te Soester- berg, een vrijzinnig perscon, die niet bij een bepaalde politieke groep Is aangesloten in aanmerking. Is de heer Mulder bereid zitting te nemen cn wil hij door eigen briï ziende, de gemeentebelangen behartigon. Jan zou de heer Busch, naar wij uit goede bron vernamen, bereid zijn te bedanken. Maar vreest hij, dat de heer Mulder een bril bij „de Soester" zou koopen of leenen of krijgen, dan zal de heer Bu6ch weer raadslid worden. Ook wenscht de heer Busch in geen geval den opvolger van den heer Mulder, den heer C. Haver, mede redacteur van „de Soester". Mr. J. M. M. HAMERS. Burgemeester v. Jutphaai» Frankrijks uitgaven voor de ween macht: 16 milliard, Duitscb lands uitgaven: 890 millioen Berlijn, 27 April. (V.D.) Rijksminister von Neurath heeft tegenover vertegenwoor digers der Duitsche pers het volgende ver klaard: De sedert meer dan zes maanden gevoer de onderhandelingen tusscben de in hoofd zaak daarbij betrokken groote mogendheden zijn door Frankrijk op bruuske wijze afge broken en wel met een motiveering, welkt de ernstigste beschuldigingen tegen Dultscb land in zich sluit De in de Fransche nota tegen Dultschland gerichte aanvallen en verwijten zakelijk stuk voor stuk te ontzenuwen komt mij ter nauwernood wenschelijk voor. Het is im mers gemakkelijk te zien en wordt zeer zeker niet alleen in Duitschland erkend, dat de ware motieven voor het zwaarwegende besluit der Fransche regeering in andere dingen liggen dan de door haar thans tei sprake gebrachte cijfers van onze laatste begrooting voor de weermacht Moet het niet een ieder reeds direct ver wonderen, dat een regeering, welker eigen uitgaven voor do weermacht In het laatste jaar meer dan 16 milliard franken hebben bedragen, alarm 6laat vanwege de 890 mil lioen geraamde weerbaarbeidsuitgavcn van het nabuurland? Het Fransche standpunt komt hierop neer, dat de behandeling der ontwapenings kwestie afhankelijk is van het goeddunken der hoogbewapende staten, dat daarentegen Duitschland geduldig moet afwachten, wat zij besluiten en dat bet zelfs dan niet het recht heeft iets te eiscben en te doen, wan» VON NEURATH. neer de andere mogendheden na tot nu toe acht jaren vergeefs te hebben onderhandeld, nog 2 of 5 of 10 jaren kunnen onderhande len en daarbij hun eigen bewapeningen voortdurend vergrooten. Ik erken openlijk, dat ik bet niet voor mogelijk heb gehouden, dat een regeering bij den huldigen stand van zaken en met het oog op de geheeie wijze, waarop wij de on derhandelingen met haar hebben gevoerd, thans nog ernstig met zoo'n these naar voren kon komen. Zij plaatst het geheeie fundament der ontwapenlng6kwestie niet slechts juridisch, doch ook politiek en his torisch eenvoudig op den kop. De mogendheden-onderteekenaare zijn sedert lang niet meer vrij in de ontwape- □ingskwestie te handelen naar goeddunken. Zij hebben bij de verdragen van 1919 het probleem zijn concrelen vorm gegeven door eenerzijds de centrale mogendheden te dwingen tot volkomen ontwapening, ander zijds evenwel dezen buitengewonen maat regel bij verdrag als eersten 6tap vast te leggen voor de voltrekking der algemeene ontwapening. Dc prestatie van Duitschland is nagekomen tot den laatsten letter van het verdrag. Do 6edert jaren achterstallige contraprestatie de uitvoering der algemeene ontwapening is volkomen uitgebleven en nergens bestaat eenig uitgangspunt dat het binnen afzienbaren tijd zou kunnen worden bewerkt. Dit is dc werkelijke basis van het ontwaponingsprobleem. Bereid tot overeenstemming te komen. Ook thans zijn wij op ieder oogenblik be reid tot overeenstemming te komen. Wij houden va6t aan de voorstellen eD concessies, zooals wij deze hebben gedaan. Alle beweringen dat wij ons niet alleen hebben ingesteld op een voorbereiding van een defensievo uitrusting, doch ook op de uitrusting met aanvalswapens, verwijs ik met de meeste beslistheid naar het Rijk der Fabelen. Onze voorstellen en concessies evenwel tot Inhoud van een verdrag te ma ken, is thans niet in onze macht, doch in die van de andere mogendheden. Nadat de Fransche regeering de door ons ingeslagen, naar onze meening alleen doelmatigen weg, door haar plotselinge besluit beeft ver sperd, kan 't niet onze zaak zijn dezen weg opnieuw te openen. De ernst en do moeilijkheden van den toestand, welke ontstaan is door den laat sten Franschen stap, zijn ons duidelijk. Ons standpunt is evenwel juridisch, mo reel en politiek te vast gemotiveerd dan dat wij de verdere ontwikkeling der dingen met angst zouden tegemoet zien. De Engelsche en Italiaansche regeering hebben bun op vattingen over de nagestreefde oplossing sedert lang bekend gemaakt, een opvatting, welke in hoofdlijnen overeenkomt met de onze. Ook de neutrale mogendheden heb ben zich onlangs uitgesproken voor de noodzakelijkheid van een spoedig sluiten van een ontwapeningsconventie, welke uit gaat van het principe der rechtsgelijkheid. Slechts een tegen aanvallen beveiligd Duitschland kan de vredesfunctie vervul len, welke het in Midden Europa heeft. Burgemeester Hamers over de Persilfabriek Jutphaas. Het bericht omtrent de of ficieele ingebruikneming van de thans aan zienlijk uitgebreide en nieuw ingerichte Persilfabrieken op 2 Mel a.s., is voor ons aanleiding geweest om met mr. J. M. M. Hamers, burgemeester van Jutphaas, tc gaan praten over de beteekenis, welke deze gebeurtenis voor zijn gemeente heeft. Op het typische raadhuis met zijn herinnering aan vroeger eeuwen heeft de burgemees ter ons "erteld van de groote verwach tingen, welke hij van do ontwikkeling van zijn gemeente koestert. Onzo eens zoo rustige gemeente, die zich in weinig onderscheidde van zoovele andere plat telandsgemeenten in ons land. schijnt, al dus mr. Hamers, door zijn daartoe gun stige ligging voorbestemd te zijn. om van een landbouwgemeente een belangrijk in dustriecentrum te worden. Wat bedoelt U met gunstige ligging? vroegen wij. Het feit, dat Jutphaas onder de rook van de centrumstad Utrecht gelegen, zoo bij uitstek geschikt is voor de vestiging van groote onderqemingen, vervolgde de burge meester. Behalve de voor de industrie zoo gunstige aanwezigheid van die groote ka nalen, n.l. het Merwedekanaal, de Vaart- scho Rijn en de Gekanaliseerde IJssel, welke voor een practisch vervoer te water kunnen zorgen, en de ligging aan den groo- ten weg ArasterdamParijs, is er nog dc omstandigheid, dat Jutphaas thans allerlei voor de fabrieken gewenschte voordeelen biedt. Behalve electriciteit, gas- en water leiding staat een dag en nacht te gebruiken vol-automatische telefoonverbinding onder het rijksnet Utrecht ter beschikking, terwijl de modern ingerichte, vrijwillige brandweer juist dezer dagen een automatische alar- meering heeft verkregen. Het spreekt van zelf, dat de ligging in het hartje van het land dc aantrekkelijk heid tot vestiging van nieuwe ondernemin gen in onze gemeente aanzienlijk verhoogt, waarbij de vrijwel onmiddellijke nabijheid van het spoorweg knooppunt Utrecht ook van zeer veel belang is. Op onze vraag, sedert wajineer Jutphaas zich als industrieplaats met uitzondering van de reeds van oudsher bestaande en bekende steenovens, is gaan ontwikkelen, antwoordde Burgemeester Hamers ons, dat in ongeveer 1890 zich de verandering van karakter is gaan demonstrceren. De aan leg van het Merwedekanaal heeft er toe bij gedragen een verbeterde verbinding tot stand te brengen tusschen Rotterdam cn Amsterdam. Fabrieken hebben het grootste belang bij goede verbindingen, zoowel voor den aanvoer der grondstoffen als den afvoer der afge-* werkte producten. Sedert het genoemde jaar hebben zich dan ook tal van ondernemin gen in Jutphaas gevestigd, zoodat er zich thans een veertigtal industrieën bevindt, welke zeer onderscheidene producten ver vaardigen. De vestiging van do Persil-fabriek to Jutphaas zal voor Uwe gemeente ongetwij feld wel van groote beteekenis zijn? Inderdaad is do aanwezigheid van zulk een belangrijk Nederlandsch bedrijf voor mijn gemeente van niet te onderschatten belang, antwoordde mr. Hamers U moet niet vergeten, dat in de thans voltooide fa briek ongeveer honderd mannen en vrou wen werken. Voor de ingezetenen is deze werkgelegenheid buitengewoon verheugend, afgescheiden nog van het feit. dat ook de neringdoenden dc nuttige gevolgen daarvan ondervinden. Ik heb uit den aard der zaak groote be langstelling voor alles wat de welvaart van mijn gemeente kan bevorderen, cn uit dien hoofde heb ik dan ook met aandacht dc ont wikkeling van de fabriek gevolgd. En ik moet zeggen, dat de energie, welke de lei ding dezer, voor Jutphaas nog jonge onder neming aan den dag legt, mij de overtui ging heeft geschonken, dat wij hierbij nog maar aan het begin van de ontwikkeling dezer industrie staan. En ik behoef U niet te zeggen, dat dc verdere groei niet anders dan grootcren bloei en vooruitgang van mijn gemeente beteekent. Vooral daarom ook acht ik de vestiging van de Persil fabriek in Jutphaas van zoo onschatbare beteekenis, aldus besloot burgemeester Hamers ons gesprek. ONDEUGDELIJKE EIEREN AANGEVOERD Barneveld, 26 April. Een eierhande- laar alhier kocht op onze markt van een koopman uit Apeldoorn 7000 eieren, die er bij onderzoek eenigszins verdacht uitzagen, zoodat de kooper het wenschelijk vond deze kippenproductcn in de ter markt aanwezig zijnde gemeentelijke schouwmachino aan een nader onderzoek te onderwerpen. Hier bij bleek, dat duizend eieren totaal onge schikt voor do consumptie waren, terwijl de zesduizend overige eitjes als van tweede kwaliteit beschouwd moesten worden, die volgens de wet evenmin als versche eieren ter markt mogen worden aangevoerd. Voor- loopig echter werden de hier bovenbedoelde duizend stuks in beslag genomen, terwijl tegen den aanvoerder proces-verbaal is op gemaakt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9