J.A. SCHOTERMAN Zn ST. EMILION 1928 TEGEN DE TOENEMENDE SMOKKELARIJ STRENGERE BEPALINGEN Ruimer toezicht aan de zeezijde Jhr. Mr. C. DEDEL Onze Postvliegers onderweg Sproeten komen vroeg tn UIT DE STAATSCOURANT WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STR. 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker 58. Verzegel Uw Nationaal gevoel! BELANGRIJKE INBRAAK TE HILVERSUM ARBEID VOOR HET STEUNBEDRAG PIJNLIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA HUMORHOEKJE .Gevangenisstraf op het na sommatie -niet staan blijven. Versterkte executiemogelijkheden Ingediend is een wetsontwerp tot Aanvul ling en wijziging van de wetgeving betref fende do heffing van dc invoerrechten en de accijnzen. In dc memorie van Toelichting deelt de minister hot volgende mede: De in den Jaatsten tijd zoozeer toegeno men grensfraude vertoont nog geen teeke nen van vermindering. Eerder is het tegen deel het geval. Wil de Overheid, zonder over matige uitbreiding van personeel en mate rieel en zonder dat zij het personeel in h.'O ge mate aan gevaar voor eigen leven bloot stelt, do fraude in bedwang houden, dan is het noodig de wettelijke bevoegdheden van de administratie te versterken. De omstandigheden dringen er daarom toe verschillende toegangswegen tot het Rijk van doclmatigo afsluitingen te voorzien. Dit geldt dus niet alleen voor de heerbanen, maar zoo noodig ook voor andere wegen, ook al zouden het particuliere wegen zijn De overheid kan daarbij niet afhankelijk zijn van de toestemming van de rechtheb benden op of de onderhoudsplichtigen van de wegen. Het is voor een zoodanige gedrags lijn, dat het hierbij aangeboden ontwerp de grondslag wil leggen. Naast de middelen orn versperringen te doen aanbrengen om de voertuigen bij het binnenkomen tot stilhou den te dwingen, blijft het noodig, dat het niet-voldoen aan een eisch tot het 6taande blijven voor de visitatie een strengere be straffing ten gevolge kan hebben. Dit geidt trouwens niet enkel voor bestuurders van vervoermiddelen Naarmate do gevolgen uit strafrechtelijk oogpunt van het niet vol doen aan een dergelijke vordering ernstiger zijn, naar die mate wordt de kans grooter, dat men zich nog eens zal bedenken eer men zich daaraan schuldig maakt. Daarom wordt op het in artikel 324 der Algerneene .Wet omschreven feit ook gevangenisstraf gestold en de daarop gestelde geldboete ver hoogd. Voorts wordt voorgesteld om aan ge noemd artikel 324 nog een tweetal bepalin gen toe te voegen. Door dc eerste zal bui ten twijfel worden gesteld, dat in een geval van weigering van visitatie, met een ver voermiddel gepleegd, het vervoermiddel exe cutabel is voor de deswege verschuldigde geldboete. Door de tweede wordt een be zwaar opgeheven, dat aan een behoorlijke handhaving van de wet in den weg staat. Het komt namelijk herhaaldelijk voor, dat do inzittenden van een automobiel na de aanroeping het voertuig verlaten en op de vlucht 6laan zonder achterhaald en herkend te worden. Na dien komt dan de persoon, die zich als eigenaar kan legitimeren. te wiens aanzien niet kan worden beweerd dat hij zich aan een 6trafbaar feit heeft schul dig gemaakt en wien men tenslotte hot voertuig terug moet geven. Ook komt het voor dat dc onbekend gebleven inzittenden met het voertuig ontkomen, terwijl dit laat ste, voor de vaststelling van welks identi teit wel voldoende gegevens zijn verkregen, later in de een of andere garage wordt aan getroffen, in welk geval evenmin bevoegd heid tot het nemen van eenigen maatregel bestaat. Door een bepaling, volgens welke in een zoodanig geval het voertuig, eventu eel met de goederen, onherroepelijk aan den staat zal vervalleny zal aan een dergelijke handelwijze een veel grooter risico dan thans verbonden zijn. Zooals reeds werd vermeld, zijn de auto mobielen, die de smokkelaars gebruiken in een aantal gevallen reeds toegerust met middelen van afweer tegen dc den ambte naren ten dienste staande dwangmiddelen. Het komt voor, dat men bij de visitatie van een, op dat oogenblik niet met goederen be laden automobiel zulke inrichtingen aan treft Er is naar de meening van den mi nister geen gegronde reden, waarom alsdan de Overheid zou moeten wachten tot he; oogenblik, dat met het voertuig een straf baar feit wordt gepleegd, om tot ingrijpen over te gaan. Hetzelfde geldt trouwens van voertuigen, die tot het verbergen van goe deren zijn ingericht. Voorgesteld wordt in de gewijzigde wet van 4 April 1S70 een nieuw artikel in te voegen dat, onder con trole van den rechter, inbeslagneming van zulke voorwerpen medebrengende overgang van rechtswege aan den 6taat mogelijk ma ken zal. De toeneming van de fraude openbaart zich ook hierin, dat zij over zee meer inten sief bedreven wordt. Voornamelijk dreigt hier gevaar aan de kusten der Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden, waar de smokkelaars ook in de wateren tusschen die eilanden gelegen een geschikt operatie-ter rein vinden. In Zeeland is het terrein van toezicht aan de zeezijde ook langs de Wester6chelde aan gewezen. Sedert het desbetreffend arrest van den Hoogen Raad moet men echter aan nemen. dat iedere aanwijzing ingevolge de artikelen 162 en 177 der Algerneene Wet van terrein van toezicht aan de zeezijde langs zeegaten en rivieren voorbij de plaats waar het eerste kantoor der Invoerrechten geves tigd is onwettig is. In verband hiermede acht de minister het 'wenschclijk aan zulk een ruimere aanwijzing van terrein van toezicht aan dc zeezijde een wettelijke grond slag tc geven. Do desbetreffonde bepalingen behoeven overigens nog een andere voorzie ning, omdat daarin nog rekening is gehou den met den toestand toen de voormalige Zuiderzee nog een open zeeboezem was. waarbij gevaar van smokkelarij mot uit zee komende schepen bestond. Aan de zeezijde zal men den volgenden toestand verkrijgen: Als terrein, waarop voor Eet vervoer dek king vereiöcht is komen in aanmerking: le. als terrein van toezicht, dat volgens de wet aanwezig moet zijn a. een door het uitvoe rend gezag aangewezen 6trook van uiterlijk 2600 meter langs de stranden der Noordzee en do oevers van Eeras en Dollard; b. de kusten van Friesland en Groningen tot den binnenwaartschen voet der dijken; 2e. als terrein van toezicht, dat zoo noodig door het uitvoerend gezag kan worden aangewezen: terreinstrooken van uiterlijk 2600 meter breed langs de wateren van het Zuid-Hol landsche en Zeeuwsche ellandengebied en ldng6 do Waddenzee, met dien verstande dat zoo noodig ook die eilanden in hun ge heel als terrein van toezicht voor vervoer worden aangewezen. Als terrein, waar nederlagen verboden zijn, komen in aanmerking: 1ste als terrein van toezicht, dat volgens de wet aanwezig moet zijn, een door het uitvoerend gezaa aangewezen 6trook van uiterlijk 2600 meter langs de stranden der Noordzee; b. de kus ten van Friesland en Groningen tot den blnnenwaartschen voet der dijken; c. de eilanden Rozenburg, De Tien Gemeten en de Waddeneilanden; 2de: als terrein van toezicht, dat zoo noodig door het uitvoeren 1 gezag kan worden aangewezen, terreinstroo ken van uiterlijk 2600 meter breed langs de wateren van het Zeeuwsche en Zuid-Hol landsche eilandengebied, langs de Wadden zee, wat dit laatste betreft aangezien voor de nederlagen betreft dc Waddeneilanden in hun geheel reeds door dc wet als terrein van toezicht zijn aangewezen enkel voor wat het daaraan liggende vasteland en de afsluitdijk betreft langs do Lauwerzee, de Eems en den Dollard. Voorts wordt voorgesteld artikel 10 van de hierboven vermelde wet van 4 April 1870 ook van toepassing te verklaren op suiker Artikel III van het ontwerp beoogt een verlichting te brengen van den bewijslast inzake het vervoeren van sigarettenpapier zonder het verelschte binnenlandsche pas poort, door invoering van het wettelijk ver moeden van dc buitenlandscho herkomst. Bevorderd tot Kamerheer in gewonen dienst II.M. de Koningin heeft, met ingang van 1 Juli bevorderd tot kamerheer in gewo nen dienst de kamerjonker jhr. mr. C. Dedcl. die met gelijken datum werkzaam is gesteld op de secretarie van II.M. de Koningin en op de secretarie van H.K-H. Prinses Juliana. De nieuwbenoemdo ka merheer is op 6 Dcc. 1894 te Amsterdam geboren. Hij heeft gestudeerd aan de rijks- universiteit te Utrecht en is in 1924 be noemd tot burgemeester der gemeenten Abcoude-Baambrugge en Abcoude-Proost dij. Hij is o.a. onder-voorzitter van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en heeft zitting in het bestuur van verschil lende waterschappen. 70-JARIGE MAN ERNSTIG MIS. HANDELD. Twee daders gearresteerd, Nieuw Cuyck, 3 Mei. Gisteravond is de alleenwonende man, H. van B., ker mende van pijn en lievig bloedend, op het land gevonden, gelegen achter zijn woning. De daar toevallig passeerendo gemeente veldwachter ontdekte den reeds in half bewusteloozen toestand verkeerenden man. De direct ontboden geneesheer constateer de een ernstige wonde aan het hoofd en achtte directe overbrenging nnar een zie kenhuis noodzakelijk. De man vertelde, toen hij weer even tot bewustzijn kwam, dat hij was mishandeld door L. de G. en door zijn knecht, die als pleegjongen bij het slachtoffer inwoont. Beiden zijn gister avond nog voor den burgemeester van Vlijmen geleid die hen na verhoor in voor arrest stelde. De aanleiding tot deze over val zou moeten worden gezocht in een oude veete over een 'grondkwestie. De G. heeft bekend den 70-jarigen Van B. met een schop te hebben geslagen. DOODELIJKE VAL. Wageningen, 3 Mei. Aun het Scheeps bouwkundig proefstation was hedenmorgen de 18-jarige timmerman F. van Rijswijk, op de eerste verdieping bij een open luik be zig met het ophijschen van balen. Vermoedelijk door mis te stappen is hij door het luik gevallen en terecht gekomen op den steenen vloer van de werkplaats, een val van 4 Meter. Hij bekwam een ernstige schedelbreuk en werd in bewusteloozen toe stand onmiddellijk per brancard overge bracht naar Ziekenzorg. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend kon die niet meer baten en is hij des middags zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. Hij was, uit een gezin van 7 kinderen, de eenige zoon. DE BESPELERS VAN DEN AMSTERD. STADSSCHOUWBURG. Amsterdam, 3 Mei. De gemeenteraad heeft hedenavond de voordracht aangeno men om den Stadsschouwburg in het sei zoen 1934/35 op dertig Vrijdagavonden, Za terdagavonden, Zondagen (middag en avond) benevens op de feestdagen ter be speling af te staan aan de Amsterdamscbe Tooneelverecniging. directeuren de hoeren A. van Dal6um en A. Defresne. Voorts zal aan dit gezelschap een subsidie worden ge geven van ten hoogste 15.000.—. Op de overige avonden zal de schouwburg per avond verhuurd worden. Ijsvogel 3-5 26-4 26-4 27-4 28-4 29-4 30—4 1-5 2-5 3-5 Rijstro». Pelikaan Amsterdam Marseille 3-5 Borne 3—5 Athene 2-5 Mersamatruh Cairo 1-5 Gaza Rutba wells Bagdad 30—4 Boeshlr Djask 29-4 Karachi Jodpoer 28—4 Allahabad Calcutta 1 CJ Aky&b Rangoon Bangkok 26-4 3-5 Singapore 25-4 2—5 Medan Batavia 25-4 2—5 Vertrok van het eerstvolgonde post vliegtuig van Amsterdam 10 Mei. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Benoemd met 15 Mei tot burgemeester van Gaasterland G. W. C. D. Baron thoe Schwart zenberg en Hohenlan6berg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Nieuw- en St. Joosland. Benoemd tot substituut-officier van Justi tie bij rechtbank 's-Gravenhage mr. B. H. Rouffaer, ambtenaar van O.M. bij de kan tongerechten in arrondissement Rotterdam. Op verzoek eervol ontslagen met dank mr. L. van Lookeren Campagne als rechter plaatsvervanger in rechtbank Alkmaar. Op verzoek eervol ontslagen mr. L. van Lookeren Campagne als secretaris Raad van Beroep voor directe belastingen te Alk maar. Benoemd tot lid Voogdijraad Dordrecht B. Grootieveld de Kater, burgemeester van Maasdam. Toegekend zilveren eerernedaille Oranje- Naeau Orde aan M. Hagenbeuk, ploegbaas bij gemeentelijken reinigings- en ontsmtt- ting6dienet te Amersfoort. Op alphabetieche aanbevelingslijst voor rechter rechtbank Utrecht zijn geplaatst mrs. C. G. Bijleveld, reehter rechtbank Al melo, T. Dufour, substituut-griffier bij de rechtbank Utrecht en C. E. Muller, substi tuut-griffier bij rechtbank Amsterdam. Op alphabétische aanbevelingslijst voor rechtor rechtbank Almelo zijn geplaatst mrs W. G. F. Borgerhoff Mulder, rechter-plaats- vervanger in rechtbank 's-Gravenhagc, II. I Hütschler, rechter-plaatsvervanger in recht bank Arnhem en jhr. G. VV. Mollerus, sub stituut-griffier bij rechtbank Almelo. Mr. C. E. Muller, substituut-griffier bij rechtbank Amsterdam, )6 bij lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candidaten. PROF. MAX FR1EDLANDER. y Bekend muziekhistoricus. De muziekhistoricus prof. Max Fried lan der is op 82-jarigen leeftijd te Berlijn over leden. Max Friedldnder is vooral bekend gewor den door zijn publicaties over Franz Schu* bert. In 1887 promoveerde hij als leerling van Spitta op een proefschrift „Beitragen zur Blographie Franz Schuberts". Tijdens zijn studie over dit onderwerp deed hij ver scheidene hoogst belangwokkende vond sten; hij ontdekte o.a. een reeks nog onge drukte liedoren, waarvan hij de uitgave ver zorgde. Behalve van Schubert redigeerde hij ook nieuwe uitgaven van liederen van Schumann en Mendelssohn. Want Fried- lander was niet alleen musicoloog, ook gold hij als een autoriteit op vocaal gebied. In rijn Jougd trad hij herhaaldelijk op als zanger (bas). Hij was een van de begaafde leerlingen van den beroemden zangpaeda- poog Julius Stockhausen. In de uitgave van Stockhausen's bekende „Gesangtechnik" heeft hij een belangrijk aandeel gehad. In 1903 werd Max Friedlandér het mu- ziekprofeseoraat aan de Berlijnsche Univer siteit opgedragen. Hij heeft o.a. diepgaande studie gemaakt van Goethe's verhouding tot de muziek en do composities, die Goethe's lijdgenooteh op diens teksten maakten het „Goöthe-Jahrbuch" had in Friedldnder een bekwaam medewerker on zoer bijzon dere belangstelling toonde hij voor het Duit- scbe volkslied. Zijn uitgebreide studie in twee doelen „Das Deutsche Lied im IS. Jahrhundert" is een standaardwerk. Ook heeft hij vele volksliederen, die dreigen verloren te gaan, verzameld en in druk uitgegeven. RICHARD EURINGER ONDER SCHEIDEN. Op den eersten Mei, den dag van den arbeid, heeft rijksminister dr. Goebbele ter gelegenheid van de feestelijke zitting der Relchskulturkammer meegedeeld, dat de prijs- voor het besle boek in 1934 is toege kend aan Richard Eurlnger en wel voor zijn werk „Deutsche Passion 1933". Voor den eersten keer i6 thans de Stefan George prijs uitgereikt De netto-opbrengst der Crisis-Postzegels komt Uw noodlijdende landgenooten ten goede. Gebruik ze op Uw correspondentie: frankeerwaarde 5 ct. idem 6 Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité, Gespecificeerde lijst van gestolen goederen Hilversum, 4 Mei. In den avond van 30 April is tijdens afwezigheid der bewo ners een inbraak gepleegd in een huis aan de Blijdonsteinlaan. Men is binnengeko men door de zich aan do achterzijde bevin dende keukendeur, waarvan een ruit werd uitgesneden. Toen de familie omstreeks kwart over tien thuis kwam. bemerkte zij dat do geheelo woning overhoop was ge haald. Van do daders tot heden geon spoor. In verband met deze inbraak is do com missaris van politic alhier in de gelegen heid gesteld een bedrag van 100 uit te loven voor dengene die aanwijzingen geeft welke kunnen leiden lot het opsporen en onbeschadigd terug krijgen van de bij deze inbraak ontvreemde voorwerpen, waarvan hieronder een opsomming. 1 gouden zegelring; met zwart-groene steen waarin familie-wapen gegraveerd, waarde 60. 1 gouden ring met het wapen van Delft, waarde pl.m. 30. 1 veelhoekig gouden schuifpotloodjo, waardo pl.m. 10. 1 gouden dasspeld met zwart groen steentje, hoefijzer-vormig geslepen. 2 gouden manchetknoopen met groote en kleine schijf op vaste stift, waarde ongeveer 25. 2 ter grootte van een rijksdaalder zilve ren of verzilverde penningen waarop een varend schip is gegoten, randschrift bevat den naam O. B. Vos of P. J. L. Vos. 1 goudo broche (rechthoekig) met onder grond van kobalt-blauw, waarop eenige brillantjes cn diamantjes in den vorm van tak met bloemen; aan achterzijde goud met steckspeld en veiligheidsluiting, waarde on geveer 500. 1 gladde gouden damesring met brillant, waarde pl.m. 100. De laatstgenoemde twee sieraden bevon den zich in een zwart peau de Suède-étui. 1 zilveren schakeltaschje met beugeltje, waarin een eigen gehaakt étuitje voor zak- doen, waarde ongeveer 150. Eenige oude Hollandsche en Duitsche munten; pasmunten uit Italië en Duitsch- land; ongeveer 20 oude gouden franc-stuk jes en twee oude Hollandsche tiengulden- stukjes. 1 zwart glimmend lederen oude porte- monnaie, inhoudende ongeveer 20 shillings en pl.m. 20 francs. 1 ijzeren geldkistje tor grootte van onge veer 22X15X8 c.M., inhoudende 5 bankbil jetten van 10. 1 linnen kantoor-portomonnaie, inhouden de ongeveer 20 aan zilverongcld. 1 kistje met 40 sigaren, merk „Museum"; in het kistje staat een afbeelding van het Rijksmuseum te Amsterdam. 1 doos Laurens-kedivc-sigaretten van 50 of 100 stuks. 2 zilveren insignes op rood lapje. 1 bos sleutels, waaraan zich een sleutel tje bevindt van het bovengenoemde geld kistje. 2 sleutels, groot en klein, één genum merd 1947, bestemd voor safe-loket No. 1373 van de Twentsche Bank te Amsterdam. 1 klein rond zilveren doosje (bruin van ouderdom) waarin zich een blond haar lokje bevindt. 'Aan den raad van Hilversum voorgestelde werken Hilversum. B. cn W. schrijven den raad dat zij met de commissies van openbare werken en voor sociale aangele genheden hot gewenscht achten om over eenkomstig de circulaire van den minister van sociale zaken van 17 April 1934, do daarvoor in aanmerking komende werkloo- zen voor het steunbedrag te luien werken, liet is toch van belang om de ge3teunden zooveel mogelijk, naast de gewone werk verschaffing, aan werk te helpen. Voor de betrokkenen is van beteekenis, dat het bedrag, dat aan do hand van do steunre geling aan de gesteunden, die een tegen prestatie moeten leveren, wordt uitgekeerd, met 10 kan worden verhoogd als kleine tegemoetkoming in de kosten van slijtage van kleeding en schoeisel en voor de noo- dige voeding. Als basis voor de vaststelling van het aantal uren, dat wekelijks gewerkt moet worden, wordt dan het werkverschaf- fingloon in deze gemeente thans 0.40 bedragende genomen. De werken, welke als werkverlchaffingsobjectcn voor het le veren van prestatie door de gesteunden zullen worden aangewezen, moeten vooraf door den minister worden goedgekeurd. Werken, waarvoor als zijnde normale on derhoudswerken e.d. gelden op do begroo ting zijn uitgetrokken en welke derhalve als gewone door de gemeente uit te voeren werkzaamheden moeten worden beschouwd, komen niet in aanmerking om onder do hierbedoelde regeling te vallen. De volgende werken worden geschikt ge acht: 1. den aanleg van een rijwielpad langs den 's-Gravelandscheweg van de Regcntes- sclaan af tot de grens van de gemeente, gevende 150 mandagen voor gesteunden; 2. het verrichten van handlangersdiensten bij het onderhoud der plantsoenen dus extra-werkzaamheden gevende 5000 mandagen voor gesteunden; 3. het verrichten van spit werk ter onder beplanting, opruiming van dood hout en dunning van dennenbosschen in het Span- derswoud eveneens extra werkzaamhe den gevende 3000 mandagen voor ge steunden. In verband met de uitvoering van deze werken zijn de volgende credietcn noodig: in verband met werk 1 225, werk 2 nihil en work 3 1400. Uit deze bedragen moe ten de kosten van toezicht, leiding, mate riaal en vervoer betaald worden. In het vertrouwen, dat de raad in het be lang der werkloozen zelve met het boven staande accoord zal gaan. hebben B. en W. reeds op de werken de goedkeuring van den minister aangevraagd, opdat, terstond nadat die goedkeuring verkregen is, met de uitvoering daarvan kan worden begon nen. Resumoerende stelt het college voor bij de hierboven genoemde werken door do daarvoor in aanmerking komende werkloo zen voor het steunbedrag, verhoogd met 10 arbeid te laten verrichten en in ver band daarmede een crediet te verleenen van 1625. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Service LANGESTRAAT 28 TEL. 59. Dokter „U weet toch, dat mijn spreekuur is van één tot twee Patiënt„Ja. dokter, maar dc hond dio me gebeten heeft, wist dat niet." (Woche im Bild).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6